Hore

Začíname fotografovať do RAW II.

Ako pri RAW-e urobiť rovnaké úpravy, ako robí fotoaparát, keď fotografujete do JPG? Uvidíte, že to pôjde rýchlo.

V prvej časti sme si vysvetlili, že veľa funkcií, ktoré bežne používame pri fotení do formátu JPG, pri RAW-e nepoužívame, pretože sa naň neaplikujú. Môžu vás len zmýliť, alebo spomaliť spracovanie údajov vo fotoaparáte. Povedali sme si aj, že to, čo robí fotoaparát s úpravou JPG fotografií, musíte urobiť v počítači. V tejto časti si povieme práve o tých úpravách, ktoré budete musieť vykonať, ak chcete aby vaše fotografie vyzerali tak ako na displeji fotoaparátu. Postup si ukážeme na asi najobľúbenejšom RAW konvertore Adobe Lightroom CC. Rovnaké funkcie nájdete aj v Adobe Camera RAW a vo väčšine dobrých RAW konvertoroch.

Postup si ukážeme na fotografii z Canon EOS 80D.

RAW bez úprav, obrazový profil Adobe Standard. Fotografia je naexponovaná správne, nie sú tu ani prepaly, ani neprekreslené tiene. Chýba jej ale “šťava”.

V Lightroome nájdete všetky úpravy v pravom paneli modulu Develop. Uvidíte, že nám budú trvať len chvíľku.

Obrazový profil

Začneme obrazovým profilom, ktorý určuje celkové podanie farieb (sýtosť, kontrast, farebná paleta). Záleží na podpore fotoaparátu v danom programe. Môže sa stať, že v ponuke obrazových profilov nájdete len jeden základný. Ak budete chcieť napodobniť obrazové profily fotoaparátu, budete musieť na to použiť viacero funkcií. Vráťme sa však k výberu profilov. Ich ponuka býva väčšinou rovnaká ako vo fotoaparáte, tak si vyberte aký máte obľúbený, alebo aký sa hodí k motívu fotografie.

V Lightroome nájdete výber obrazových profilov úplne naspodku v časti Camera Calibration/Profile.

Vybral som si z ponuky profilov. Zároveň som si zapol funkciu porovnania fotografie pred (before) a po úprave (after). Nájdete ju v spodnom toolbare. Má niekoľko režimov zobrazenia, vyberte si, ktoré vám najlepšie vyhovuje.

Vyváženie bielej

Ak ste vyváženie bielej urobili správne už vo fotoaparáte, nemusíte ho nastavovať v počítači. Ak nie, vyberte si z ponuky alebo nastavte WB manuálne.

V Lightroome teraz prejdeme úplne nahor do časti Basic/WB. Vyváženie bielej môžete ponechať na automatiku, vybrať z prednastavených režimov, nastaviť ju manuálne alebo použiť pipetku. Nezabudnite, že vo fotografii…

Ak chcete pokračovať v čítaní tohto článku, aktivujte si eKonto Classic alebo ekonto PLUS.


Ak už máte niektoré z eKont aktivované, pre odomknutie článku musíte byť prihlásený. Ak sa Vám článok neodomkne, skúste aktualizovať okno prehliadača (napríklad stlačením F5, alebo Aktualizovať v okne prehliadača).

ePhoto.sk vám chce ponúknuť ešte lepší obsah, viac kvalitných článkov a ďalšie užívateľské vylepšenia. Okrem prístupu k spoplatnenému obsahu fotoškoly získate viac priestoru pre svoje fotografie, benefity a zľavy u vybraných partnerov a množstvo ďalších výhod. eKonto PLUS vám navyše ponúka aj hosting a prístup k atraktívnym témam pre ľahké a intuitívne vytvorenie vlastnej webstránky. To všetko už od 1,17€ na mesiac vrátane DPH.

Príjemné čítanie vám želá tím ePhoto.sk


Platbu je možné realizovať prostredníctvom SMS (len SR), PayPAL a prevodom z bankového účtu. Pri platbach SMS a PayPal prebehne aktivácia účtu v priebehu niekoľkých minút po potvrdení platby. O aktivácii budete informovaní SMS alebo emailom (podľa typu platby). Pri platbe prevodom môže aktivácia trvať 1-2 dni. O aktivácii vášho konta budete informovaní emailom. Do aktivácie vami vybraného ekonta, môžete využívať vybrané funkcie v režime Basic. Pri konte Classic môžete realizovať upgrade na dlhšie obdobie alebo na eKonto PLUS do 30 dní od jeho aktivácie.

Aktivovať eKonto        Registrovať

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jan21
2016-09-12 18:40:16
Fajn..dobra popularizácia už náročnejšieho fotenia a spracovávania raw výstupu..dikes
 
Fatty
2016-09-18 14:11:55
dovolia mi vyjadriť svoj názor, ponížene ďakujem...
takieto úpravy povkladám za vskutku prehnanie...tej fotke postačilo by bývalo pridati kontrastu a nišť jej nechýbalo bolo...hlavne ona príšerná žlto-zelená tam pôvodne vôbec nebola, z tej matere neviem načo ju načim bolo bývalo treba tam nasilu dovopchať sory Karl, vyšlo z toho nepeknô pseudô-hdr proste - gýč
 
Harold
2020-06-30 22:12:06
Dodatečně... Pochopil jsem to jako názornou ukázku postupu a možností a tak Karol "přitlačil na pilu" aby ty rozdíly byly lépe vidět a vynikly...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia