Hore

Canon EF 70-200mm 1:2.8 L IS II USM

Nesmejte sa mi! Neviem po kom to mám, ale často krát ma oslovia veci najprv z hľadiska dizajnu a až potom skúmam ich reálne vlastnosti. Nejako podobne to bolo aj v prípade, kedy som si prvý krát v duchu pomyslel, že by bolo fajn byť profesionálnym fotografom a nosiť na krku ten krásny veľký biely objektív. Hotová pýcha, priam falický symbol! Žartujem... No v tom čase som vedel akurát toľko, že je to nedosažiteľne drahé sklo a dá sa s nim fotiť na diaľku. Tieto prvé pohnútky spred dvanástich rokov neskôr vystriedala vysnená realita a fotožurnalistická prax, ktorej súčasťou bol aj “on”, biely 70-200mm 1:2.8 L IS USM. V januári 2010 sa na trhu objavil jeho vynovený nástupca a je to už takmer trištvrte roka, čo mi oddane slúži. Azda dosť času na to, aby som tento objektív objetkívne zhonotil.

Všetky tu uverejnené fotografie, ako aj postrehy a poznatky súvisia s použitím na full-frame zdrkadlovke Canon EOS 5D Mark II.


Vizuálne porovnanie "troch mušketierov".
Zľava": Canon EF 70-200mm 1:2.8 L IS II USM, starší Canon EF 70-200mm 1:2.8 L IS USM a konkurenčný Nikon AF-S NIKKOR 70-200mm F/2.8G ED VR II.

Špecifikácia:

Ohnisková vzdialenosť (FF): 70-200 mm
35 mm ekvivalentová ohnisková vzdialenosť (APS-C): 112-320 mm
Diagonálny uhol zobrazenia (FF): 34˚ - 12˚
Diagonálny uhol zobrazenia (APS-C): 23˚ - 8˚
Maximálna clona: F2,8
Minimálna clona: F32
Optická konštrukcia: 23 prvkov v 19-tich skupinách
Počet lamiel clony: 8
Najnižšia zaostrovacia vzdialenosť: 1,2 m
Maximálne priblíženie: 0,21x na 200 mm
Typ AF: kruhový ultrasonický motor
Spôsob zaostrovania a zoomu: interný
Stabilizátor obrazu: 4-krokový
Závit filtra: 77 mm
Váha: 1.490 g
Rozmery: 89 x 199 mm
Ostatné: prachu a vlhku odolný

Dizajn a ergonómia

Ako uvádzali tlačové správy Canonu, EF 70-200mm 1:2.8 L IS II USM má byť ťažný telefotografický transfokačný objektív profesionálneho fotografa. Uf! Bol som teda plný očakávaní, no zároveň aj trochu skeptický voči deklarovanému kvalitatívnemu posunu v porovnaní so staršou, rokmi preverenou verziou. Navyše, podľa dostupných obrázkov vyzerali oba modely temer totožne.

Hneď po otvorení krabice sa prepracujete k svetlému púzdru LZ1326, ktoré je z vnútra mäkko polstrované, z vonku pokryté vode odolným materiálom. Škoda, že aj zipsy tiahnuce sa od vrchu takmer nadol nie sú pogumované a tým pádom vode odolné. Vnútri bol zvinutý popruh, ktorý sa dá uchytiť na boky púzdra a nosiť ho tak na pleci alebo krížom cez ramená. Podľa môjho názoru je však príliš tenký a pod váhou objektívu vás môže po chvíli rezať. Na pohľad rovnaké, len o niečo menšie púzdro (LZ1324) bolo dodávané aj s predošlým modelom.

Z jeho vnútra vytiahnete robustný, primerane ťažký, no na prvý pohľad kvalitne vypracovaný objektív. Dominuje mu matný, štruktúrovaný, svetlošedý náter a pogumované, o niečo širšie prstence transfokácie a manuálneho ostrenia, než aké mala prvá verzia. To je asi jediný, na pohľad odlišný detail. Ich chod je príjemne plynulý - ani nie tuhý, ani nie príliš voľný. Tento fakt ocenia najmä priaznivci DSLR videa, či manuálneho ostrenia. Celý rozsah ohniskových vzdialeností obsiahnete bez zbytočného prehmatávania jedným pootočením ruky. Ťažisko objektívu leží v jeho strede, čo sa môže javiť ako úplne zbytočná informácia. Je však príjemné v zápale fotenia, ak potrebujete rýchlo meniť sklo, konať intuitívne, uchopiť objektív v strede a bez kolapsu ho odložiť. Súčasťou balenia je aj vynovená slnečná clona ET-87, na ktorej pribudla uzamykacia poistka proti nechcenému zošmyknutiu. Tým pádom je novšia cloná nekompatibilná so starším objektívom.

Poučený skúsenosťami, už  nekladiem taký veľký dôraz výlučne na krásu a dizajn ako kedysi. No myslím si, že tento špinavo-biely fešák s červeným prstencom “na prove” je neprehliadnuteľný a svojou eleganciou rozhodne nadčasový. Vo svojom okolí budí rešpekt, šíri okolo seba auru profesionality a nikomu ani len na okamih nenapadne, že by mohlo ísť o lacný bakelitový “seťák”. V tomto kontexte však musím spomenúť jeden jeho handicap - len veľmi ťažko s ním docielite nenápadnosť, čo môže byť v istých momentoch a situáciach ozaj na škodu.

Konštrukcia

Tak ako aj jeho starší brat, aj 70-200mm 1:2.8 L IS II USM je z rady profesionálnych L-kových skiel. A hoci to nie je úplne na prvý pohľad vidno, kvalitatívny posun reálne nastal takmer vo všetkých aspektoch tohto objektívu.

Oproti predchodcovi má o necelé štyri milimetre väčší priemer a je aj o dva milimetre dlhší. Paradoxne, na váhe mu ubudlo o 80g. Nepatrný úbytok hmotnosti trochu pocítite najmä pri dlhšom nosení a fotení z ruky.

Priemer predného fixného závitu ostal 77mm, čo poteší najmä majiteľov UV, polarizačných či iných nie najlacnejších filtrov týchto rozmerov.

Zadný závit obsahuje všetky elektornické kontakty potrebné pre komunikáciu objektívu s ktorýmkoľvek formátom digitálnej zrkadlovky Canon (APS-C, APS-H, 35mm full-frame). Starajú sa aj o činnosť stabilizátora a autofokusu. Gumená obruba závitu prispieva k vodeodolnosti a prachuvzdornosti objektívu.

Po strane objektívu zostali štyri prepínače. Ich umiestnenie je logické, fungujú presne tak, ako majú. Oproti predošlej verzii príjemne prekvapí AF, s vynoveným ultrazvukovým motorčekom a algoritmom zaostrovania.. Je skutočne veľmi rýchly (dokonca aj na nie úplne najrýchlejšej 5D Mark II), no najmä veľmi presný. Výrazný a aj počuteľný posun nastal u stabilizátora obrazu. Ak výrazný, tak preto, že vám umožní udržať časy až o 4 kroky lepšie, než by tomu bolo bez stabilizátora.  Benefit na nezaplatenie, obzvlášť v horších svetelných podmienkach! A ak počuteľný, tak preto, že samotnú činnosť stabilizátora počuť omnoho menej, resp. takmer nepočuť vôbec. Pri staršom modeli vychádzali z objektívu pri zapnutom stabilizátore prapodivné zvuky.

Najbližšia zaostrovacia vzdialenosť sa oproti predošlému modelu zmenšila o príjemných 20cm (zo 140cm na 120cm).

Ak máte svorku, určenú na prichytenie objektívu k statívu, zafixovanú vo východiskovej polohe a na zrkadlovke máte battery grip, narazíte na problém pri nasadzovaní skla na statívovu hlavu - aspoň v mojom prípade Canon 5D Mark II s gripom tomu tak je. Konštrukčná blízkosť otočnej svorky a gripu vás pre bezproblémové nasadenie na statív prinúti svorku uvoľniť a objektív s fotoaparátom otočíť o 90° doľava. Takto vám nič nebude brániť v montáži.

Praktické fotografovanie

Ak sa pýtate, či a prečo bolo potrebené upgradovať rokmi osvedčený model objektívu, jednoznačná odpoveď je áno bolo, pretože s príchodom zrkadloviek, najmä tých full-frame, so sofistikovanými čipmi, s veľkým dynamickým rozsahom a milónmi pixelov sa kladú čoraz väčšie nároky aj na obrazovú kvalitu, podmienenú kvalitnými objektívmi. Canon EF 70-200mm 1:2.8 L IS II USM svojou vynovenou konštrukciou, zdokonalenou optickou sústavou, doplnenou o päť členov s ultra-nízkou disperziou (rozptylom svetla) a o jeden fluoritový prvok (vďaka ktorému sú minimalizované farebné odchýlky) tieto kvalitatívne nároky rozhodne spĺňa. Či je fotka v plnej veľkosti, alebo z nej urobíte výrez, pokiaľ je technicky dobre odfotená, nenájdete na nej rušivé optické chyby. Chromatická aberácie je takmer neprítomná, takisto aj súdkovité a poduškovité skreslenie obrazu, tak časté pri zoom a teleobjektívoch je v prípade tohto objektívu zanedbateľné. Ťažisko jeho kvality však spočíva vo vynikajúcej ostrosti a to od stredu obrazu až po jeho kraje. Najostrejší obraz na ohnisku 70mm dosiahnete pri clone 5.0 až 5.6, pri dozoomovaní na 200mm budú fotky najostrejšie okolo clony 11. Nad touto hodnotou si začne svoju daň pomaly ale isto vyberať difrakcia. Pri fotení "na plnú dieru" na clone 2.8 oceníte nádherný bokeh, ktorý je jednou z predností tohto teleobjektívu. Veľmi mäkké a na pohľad príjemné rozostrenie, odpichnutie pozadia zúročíte nielen pri portrétoch, ale napríklad aj pri makro fotografii jarnej fauny. Som si istý, že nafotené zábery vás natoľko uspokoja, že objektívu odpustíte aj jemnú vignetáciu v rohoch.

Rozsah zoomu: hore 70mm, dole 200mm


Celok a výrez pri 100% zväčšení; 200mm.


f 2.8


f 11


f 32


Mierna súdkovitosť sa prejavuje pri 70mm ohnisku.


Aj poduškovitosť pri ohniskovej vzdialenosti 200mm je takmer nepatrná.


Teleobjektív výborne zvláda aj kresbu v protisvetle, excelentné je rozostrenie pozadia (bokeh), ktoré docielite fotením pri clone f 2.8.

Záver

S predchodcom tu recenzovaného modelu som mal tú česť stráviť päť rokov na “bojisku”. Napriek nelichotivému prívlastku “firemný objektív” sa nevzdával ani po niekoľkých nechcených pádoch, odolával nečakaným dažďovým prehánkam, so cťou znášal aj drsnejšie, hektické pracovné zaobchádzanie. Vynovený nástupca 70-200mm 1:2.8 L IS II USM je môj vlastný! Podľa toho s ním aj zaobchádzam, a preto nie sú súčasťou tejto recenzie žiadne škodoradostné “zážitky z nakrúcania”. No som si istý, že konštrukčné skúsenosti Canonu, preverené počas deviatich rokov kraľovania predošlého modelu, našli svoje miesto aj v novšej verzii. Skepsa, s akou som pristupoval k upgradovanému modelu, pominula tak rýchlo, ako veľa som s ním fotil a výstupy zväčšoval a spracovával doma na monitore. Canon EF 70-200mm 1:2.8 L IS II USM je nielen rýchly, tichý a presný v zaostrovaní, ale vďaka zdokonalenému stabilizátoru ho efektívnejšie využijete aj v horších svetelných podmienkach.  Aj napriek tomu, že jeho súčasná cena na trhu je o niečo vyššia, než za akú kúpite predošlý model, osobne by som ani na okamih neváhal a investoval do novšej verzie. Doposiaľ som nenašiel jediný dôvod, kvôli ktorému by som vám toto sklo neodporúčal. Odporúčam a dokonca vrelo! Myslím si, že objektív 70-200mm 1:2.8 L IS II USM by mal tvoriť základnú výbavu nielen profesionálov, ale aj tých, čo to s fotografiou myslia ozaj vážne.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
caretatra
2011-05-02 09:26:04
Tak a teraz by som chcel ešte test Nikoňáckeho ekvivalentu a tej 200mm f2 VR
 
titinius
2011-05-02 10:44:05
co dodat
:-* hh
o tyzden dokoncene atpl a potom uz len fotak 70-200 II a ja
 
Timotej Jančár
2011-05-02 11:52:31
príspevok od: caretatra
Tak a teraz by som chcel ešte test Nikoňáckeho ekvivalentu a tej 200mm f2 VR
 
kozakm
2011-05-02 13:55:04
Recenze mi přijde dost odfláknutá - zbytečně moc prostoru věnováno opěvování designu, po 3/4 roce používání by se určitě našly lepší záběry atd., hodilo by se porovnání účinnosti stabilizace a podobně.

A mimochodem, to zadní není závit, nýbrž bajonet (pokud tedy ve slovenštině nemáte jedno slovo pro oba)
 
caretatra
2011-05-02 14:45:52
príspevok od: Timotej Jančár
No áno o tomto viem, lenže tam nie sú fotky v plnom rozlíšení (zmenšené na cca 1200x800), takže tam sa nedá okrem vinetácie a viac-menej rýchlosti zaostrovania nedá hodnotiť nič.
 
kozakm
2011-05-02 14:48:40
príspevok od: caretatra
No áno o tomto viem, lenže tam nie sú fotky v plnom rozlíšení (zmenšené na cca 1200x800), takže tam sa nedá okrem vinetácie a viac-menej rýchlosti zaostrovania nedá hodnotiť nič.
Testy zpracované jednotnou metodikou jsou třeba na dpreview. Výsledek je jasný, sice o kousek, ale nový Canon je nejlepším objektivem ve své třídě prakticky ve všech ohledech.
 
valec86
2011-05-02 15:47:06
skvely objektiv, velmi dobre chyta na stabilizacii 2 radu panning, mam na redakciu 2 otazky :

1. nemali ste pocit neprijemneho vrzgania pri zapnutej stabilizacii?

2 akosi mi preostruje, dost nepravidelne sa to prejavuje no niekedy mi objekt okamzite chyti vsetko , inokedy nie, pocas rally som si skusil prehodit aj iny objektiv a problem my nerobil. rozmyslam co s tym ci to niekam neposlat odkalibrovat
 
Matúš Lago
redakcia ephoto.sk 2011-05-02 17:02:20
príspevok od: valec86
skvely objektiv, velmi dobre chyta na stabilizacii 2 radu panning, mam na redakciu 2 otazky :

1. nemali ste pocit neprijemneho vrzgania pri zapnutej stabilizacii?

2 akosi mi preostruje, dost nepravidelne sa to prejavuje no niekedy mi objekt okamzite chyti vsetko , inokedy nie, pocas rally som si skusil prehodit aj iny objektiv a problem my nerobil. rozmyslam co s tym ci to niekam neposlat odkalibrovat
1. pri tejto novej verzii som sa doposial nestretol so ziadnym vrzganim pri zapnutej stabilizacii, to skor pri starsom modeli
2. co sa preostrovania tyka, netusim, raz som sa vsak nechal zmylit tym, ze som mal prepinac najblizsej zaostrovacej vzdialenosti zapnuty na 2m az nekonecno a objekt sa priblizil - vtedy si nevedel logicky rady. ale ak to nie je zalezitost fotoaparatu, skus pockat, ci niekto nema podobny problem, alebo sa opytaj v servise
 
valec86
2011-05-02 21:19:10
hmmm no dufam ze to vrzganie stabilizacie nebude vaznejsi problem to by bolo pri ibjektive tej ceny nie velmi dobre,

problem je ties ze v kosiciach servis nieje, cize blava alebo praha. prepnuty som mal sice aj ja od 2m nekonecno no rally auta boli prakticky stale omnoho dalej
 
atiart
2011-05-02 22:54:33
... áno je to vynikajúci objektív , iste nič pre začiatočníka prikladám jeden z prvých záberov čo som s tým pekným čudom urobil
 
IO-NR
2011-05-03 15:17:01
S telom 1D MkIV funguje tento nový teleobjektív fantasticky - je extrémne rýchly a ostrý na každej clone. Má snáď najlepší kontrast spomedzi 70-200 skiel na trhu. Nepáčia sa mi iba 2 módy stabilizácie - mohli pridať aj tretí mód stabilizujúci až po úplnom stlačení spúšte (ktorý je na nových pevných super teleobjektívoch). Aj keď používam stále svoju non-IS verziu, môžem s istotou povedať, že je zo všetkých 70-200 skiel od Canonu najlepší a ak by som si vyberal nový profesionálny objektív, tak by šlo o jasnú voľbu - vždy s ním rád pracujem ak dostanem takú možnosť.
 
dingo27mobile
2011-05-03 22:26:03
Ach ta cena... Chyba tu porovnanie priblizenia napr. 35mm ku 200mm, nech aj bezny smrtelnik vie aky "zoom" moze ocakavat oproti setaku.
 
mirage
2011-05-03 23:26:05
príspevok od: dingo27mobile
Ach ta cena... Chyba tu porovnanie priblizenia napr. 35mm ku 200mm, nech aj bezny smrtelnik vie aky "zoom" moze ocakavat oproti setaku.
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/index.htm

http://www.usa.canon.com/app/html/EFLenses101/focal_length.html
 
dingo27mobile
2011-05-11 14:38:58
príspevok od: mirage
http://imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/index.htm

http://www.usa.canon.com/app/html/EFLenses101/focal_length.html
Presne nieco take so potreboval, dakujem ti!
 
pYro
2011-08-10 22:31:13
príspevok od: valec86
skvely objektiv, velmi dobre chyta na stabilizacii 2 radu panning, mam na redakciu 2 otazky :

1. nemali ste pocit neprijemneho vrzgania pri zapnutej stabilizacii?

2 akosi mi preostruje, dost nepravidelne sa to prejavuje no niekedy mi objekt okamzite chyti vsetko , inokedy nie, pocas rally som si skusil prehodit aj iny objektiv a problem my nerobil. rozmyslam co s tym ci to niekam neposlat odkalibrovat
mam ho cca rok a zavrzgal mi sem tam tak ze som sa az zlakol
ale na kvalite / ostrosti som nepostrehol nic, takze to zatial neriesim.
 
valec86
2011-08-11 20:34:19
jojo vrzga stabilizacia. plany poplach
 
Matej_Hlbocan
2011-08-14 23:06:05
nemá ho niekto pod postelou v krabici?
 
lundgreen7
2011-08-31 20:21:54
chcem sa spytat existuje aj ina varianta??? nie biely ale sedy model?? nije to nahodou nejaky falzifikat???? rad by som to vedel .. alebo robia sa aj falzifikaty od tejto firmy???ako spoznam ze je to original CANON???? kto bude reagovat na moj komentar??? vdaka....
 
seifi
2011-08-31 21:02:05
príspevok od: lundgreen7
chcem sa spytat existuje aj ina varianta??? nie biely ale sedy model?? nije to nahodou nejaky falzifikat???? rad by som to vedel .. alebo robia sa aj falzifikaty od tejto firmy???ako spoznam ze je to original CANON???? kto bude reagovat na moj komentar??? vdaka....
objektívy L-kovej rady majú na čele zo strany bajonetu 6 miestny kod, miesto výroby a dátum rok a mesiac - posledné dve číslka je nejaká info pre nás nepodstatná; u dvoch objektívov 70/200...II, iné som v ruke ani nemal, tieto údaje na čele vyrazené neboli; predovšetkým u prvého som mal podozrenie, že aj keď nie je falzifikát, môže sa jednať o opravovaný kus; medzitým som počul, že tieto objektívy tieto údaje vraj na čele nemajú;
potom tiež otázka pre majiteľov, či majú na čele objektívu vyrazené tieto údaje - ako to je ?
http://www.the-digital-picture.com/Canon-Lenses/Canon-Lens-Aging.aspx
 
lu_boss
2011-08-31 21:32:20
príspevok od: seifi
objektívy L-kovej rady majú na čele zo strany bajonetu 6 miestny kod, miesto výroby a dátum rok a mesiac - posledné dve číslka je nejaká info pre nás nepodstatná; u dvoch objektívov 70/200...II, iné som v ruke ani nemal, tieto údaje na čele vyrazené neboli; predovšetkým u prvého som mal podozrenie, že aj keď nie je falzifikát, môže sa jednať o opravovaný kus; medzitým som počul, že tieto objektívy tieto údaje vraj na čele nemajú;
potom tiež otázka pre majiteľov, či majú na čele objektívu vyrazené tieto údaje - ako to je ?
http://www.the-digital-picture.com/Canon-Lenses/Canon-Lens-Aging.aspx
...nijaky kod na bajonete nie je.
 
seifi
2011-08-31 22:19:45
príspevok od: lu_boss
...nijaky kod na bajonete nie je.
vďaka za info; máš nejaké iné L-kové sklo, tam dátumový kód je, nie ? ja som mal zatiaľ tento kód na každom L-kovom skle; tak ktovie, ako to je? na túto otázku mi nevedeli odpovedať ani technici na Canone v Prahe
 
lu_boss
2011-08-31 22:53:51
príspevok od: seifi
vďaka za info; máš nejaké iné L-kové sklo, tam dátumový kód je, nie ? ja som mal zatiaľ tento kód na každom L-kovom skle; tak ktovie, ako to je? na túto otázku mi nevedeli odpovedať ani technici na Canone v Prahe
...na 24-70 ten kod je A je tam vyrazene aj nejake ine cislo, zrejme vyrobne.
 
lundgreen7
2011-09-01 06:43:17
príspevok od: seifi
objektívy L-kovej rady majú na čele zo strany bajonetu 6 miestny kod, miesto výroby a dátum rok a mesiac - posledné dve číslka je nejaká info pre nás nepodstatná; u dvoch objektívov 70/200...II, iné som v ruke ani nemal, tieto údaje na čele vyrazené neboli; predovšetkým u prvého som mal podozrenie, že aj keď nie je falzifikát, môže sa jednať o opravovaný kus; medzitým som počul, že tieto objektívy tieto údaje vraj na čele nemajú;
potom tiež otázka pre majiteľov, či majú na čele objektívu vyrazené tieto údaje - ako to je ?
http://www.the-digital-picture.com/Canon-Lenses/Canon-Lens-Aging.aspx
no aj ja mam 70-200mm 2,8 II uSM iS L .. a tiez ten kod nemam , co to znamena , je to falzifikat???
 
bear
2011-09-01 08:00:55
príspevok od: lundgreen7
no aj ja mam 70-200mm 2,8 II uSM iS L .. a tiez ten kod nemam , co to znamena , je to falzifikat???
Tipoval by som, ze v Canone zaviedli internu databazu a vedia si vsetky informacie zistit podla serioveho cisla a tie kody uz nepotrebuju.
 
seifi
2011-09-01 09:10:04
príspevok od: bear
Tipoval by som, ze v Canone zaviedli internu databazu a vedia si vsetky informacie zistit podla serioveho cisla a tie kody uz nepotrebuju.
ten kód bol ale dobrý pre kupujúceho, aspoň u drahších skiel sme sa mohli zorientovať, kedy to bolo vyrobené; zober si, ako dlho sa robia, pravda je to lacné sklo, canon 35/2; môžeš mať kus z tohto ale aj z min.storočia - pri kúpe z ruky by si určite skôr bral to z roku 2007 ako 1997
 
lundgreen7
2011-09-01 13:22:28
existuje aj SEDA verzia??? pre aky trh je urcena , a aka je tam cena je lacnejsi?? alebo snad DRUHA trieda?? kto o tom nieco vie?? budem rad ak napise.. vdaka....nieje tam ani cislo nic,, len na obruci je ze je vyrobeny v made in jaban..
 
jrfoto
2011-09-01 20:51:08
príspevok od: lundgreen7
existuje aj SEDA verzia??? pre aky trh je urcena , a aka je tam cena je lacnejsi?? alebo snad DRUHA trieda?? kto o tom nieco vie?? budem rad ak napise.. vdaka....nieje tam ani cislo nic,, len na obruci je ze je vyrobeny v made in jaban..
aj cervena pre majitelov ferrari existuje
 
lundgreen7
2011-09-02 07:17:56
príspevok od: jrfoto
aj cervena pre majitelov ferrari existuje
aj HLUPA pre takeho hlupeho ako si ty!!!! debil...
 
Milstar
2011-09-02 09:20:23
príspevok od: lundgreen7
no aj ja mam 70-200mm 2,8 II uSM iS L .. a tiez ten kod nemam , co to znamena , je to falzifikat???
Na štyroch L-kových sklách je uvedený číselný kod, na 70-200mm 2,8 USM L kod uvedený nie je. Možno aj kvôli tomu, že na hmotnostne ťažších sklách sa občas vymieňajú bajonety. Možno.
 
lundgreen7
2011-09-02 10:23:21
príspevok od: Milstar
Na štyroch L-kových sklách je uvedený číselný kod, na 70-200mm 2,8 USM L kod uvedený nie je. Možno aj kvôli tomu, že na hmotnostne ťažších sklách sa občas vymieňajú bajonety. Možno.
ale aj v tom teste teraz je na bajonete cislo,, ja mam taky isty 70-200mm f2,8 II USM L Is.. a tam to cislo nieje a je dokonca sivy ci kremovy ,, ako je to teda???
 
jrfoto
2011-09-02 11:28:37
príspevok od: lundgreen7
aj HLUPA pre takeho hlupeho ako si ty!!!! debil...
jediny debil si tu ty! daj link na tu tvoju sedu verziu
 
lundgreen7
2011-09-02 11:39:58
príspevok od: jrfoto
jediny debil si tu ty! daj link na tu tvoju sedu verziu
a este aj ty!!!! asi si sivu , ci bezovu farbu nevidel co .?? no ja by som chcel vidiet link na tu cervenu farbu.. !!! haaaaa..
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované