Hore

Fujifilm Fujinon GF 80mm f/1.7 R WR

Ani základný objektív, ani portrétny a pritom nahradí obidva. Najsvetelnejší objektív pre systém GFX sa vyznačuje krásnym, ba až umeleckým bokehom.

Fujinon GF 80mm f/1.7 R WR  je uhlom záberu ekvivalentom plnoformátového objektívu s ohniskovou dĺžkou 63 mm. Nie je to teda ani krátky teleobjektív (portrétny), ani základný objektív, aj keď k nemu má bližšie. Aktuálne je so svetelnosťou F1,7 najsvetelnejším GF objektívom.
Tubus objektívu je na 10 miestach utesnený proti poveternostným vplyvom, ktoré ho chránia pred prachom a vlhkosťou a zároveň zabezpečí jeho schopnosť pracovať pri teplotách až do -10°C. Predný člen je tiež vybavený fluórovou vrstvou, ktorá odpudzuje prach, nečistoty a kvapaliny a pomáha pri čistení.

Optická sústava sa skladá z 12 prvkov v 9 skupinách, dva prvky sú typu Super ED a jeden je asférický. Clona je 9-lamelová s kruhovým otvorom pre krajší bokeh.


Ružovo sú zvýraznené dva Super ED členy, modro je zvýraznený asférický člen.

Objektív má automatické zaostrovanie. Vybavený výkonným DC motorom, ktorý má dostatočný krútiaci moment na to, aby poháňal zaostrovaciu skupinu šiestich prvkov objektívu - vrátane asférického prvku. Objektív podporuje aj funkciu Face / Eye AF. Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 70 cm od roviny snímača. Objektív nemá optickú stabilizáciu obrazu, spolieha sa na IBIS stabilizáciu zabudovanú vo fotoaparátoch GFX.

Rozmery objektívu sú Ø94,7 x 99,2 mm, hmotnosť je 795 gramov. Priemer filtrovej obruby je Ø77 mm. K objektívu je dodávaná robustná plastová clona.

Objektív je poriadne "macatý", veď priemer filtra je 77 mm. Vpredu je prstenec manuálneho zaostrovania. Je pohodlný, prenos je elektronický. Manuálne zaostrovanie musíte zvoliť vo fotoaparáte. Na preostrenie v celom rozsahu musíte otočiť prstencom o viac ako 360°.

Clonový prstenec umožňuje manuálne nastavenie clony po 1/3 EV. Nájdete na ňom aj polohu A, kedy môže clonu automaticky ovládať fotoaparát. Pri nastavení do polohy C nastavujete clonu z fotoaparátu, pomocou rollera. Na objektíve inak nenájdete žiadne funkčné tlačidlo, alebo prepínač.


Clonu môžete ovládať priamo na objektíve, alebo z fotoaparátu.

https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/lenses/gf80mmf17-r-wr/

Objektív v praxi

Objektív som si obľúbil od prvých záberov. Vďaka veľmi dobrej svetelnosti som sa mohol naplno vyhrať s malou hĺbkou ostrosti. Tá zodpovedá približne 63 mm FF objektívu s clonou f/1,4.

Zaostrovanie je máličko hlučnejšie. Pri fotografovaní statických objektov a scén je automatické zaostrovanie dobre použiteľné, nepatrí ale k najrýchlejším. Na limity celého systému narazíte pri použití kontinuálneho zaostrovania. To nezvláda hlavne fotoaparát. Musíte počítať s väčším odpadom. Pri troche snahy si môžete trúfnuť aj na akčnejšie fotografovanie, ale stredoformátový systém na to nie najvhodnejší. Na ďalšej generácii fotoaparátov, ktoré prídu, môže byť zaostrovanie rýchlejšie a spoľahlivejšie.


Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 70 cm, pri nej je zväčšenie 0,15x.


Stredoformátový systém nie je určený na akčné fotografovanie. Chýba mu suverenita fotoaparátov s menším snímačom. I tak si ale na občasné akčné fotografovanie môžete trúfnuť.

Obrazová kvalita

Objektív som testoval na fotoaparáte GFX100s, ktorého viac ako100 Mpx snímač dôkladne preveril kvalitu objektívu.

Ostrosť pri clone f/1,7 je veľmi dobrá, ale pri bližšom skúmaní vidno, že rohy sú neostrejšie. Stále v nich však nájdete kresbu v jemnejších detailoch. Pri clone f2,8 je kresba vynikajúca. V rohoch veľmi dobrá. Od f/4 objektív exceluje. Okrem portrétov a detailov ho tak môžete využiť aj pri fotografovaní krajiny a architektúry.


Oficiálny MTF graf.

Pri vypnutej korekcii objektívu vidno pri otvorenej clone pomerne veľkú vinetáciu. Vďaka plynulému prechodu nepôsobí až tak rušivo. Objektív má malé poduškovité skreslenie, ktoré väčšinou nevadí. Ja som upravoval fotografie v Lightroome, ktorý vie vinetáciu i skreslenie automaticky korigovať.

Výborná je odolnosť proti vzniku reflexov, v protisvetle je vidno mierne difúzovanie svetla do tieňov, ale pri portrétoch je to často skôr žiaduce, pre dotvorenie svetelnej atmosféry. V určitých situáciách sa objaví malý náznak predo-zadnej chromatickej aberácie.

Vzhľadom na parametre objektívu neprekvapí, že sa s malou hĺbkou ostrosti vyhráte do sýtosti. Pri close-up záberoch je bokeh krásny. Má priam charakter maľby. Tento objektív nie je sterilne dokonalý, ale má dušu. A to sa dnes cení. Rozostrené bodové zdroje svetla získavajú smerom ku krajom tvar mačacích očí.

      
Pri fotografovaní detailov je bokeh ako maľovaný.

Záver

Fujinon GF 80mm f/1.7 R WR je vynikajúci portrétny objektív s prirodzeným podaním perspektívy a krásnym bokehom. 3D priestor vykresľuje pekne plasticky, ako sa na zostavu s väčším snímačom patrí. Pre mňa je to aktuálne najobľúbenejší objektív systému GFX. Aby sa stal systém GFX univerzálnejší, bude musieť výrobca zapracovať na automatickom zaostrovaní.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované