Hore

Fujifilm FUJINON XF18mm F1.4 R LM WR

Fujifilm zapĺňa medzierky vo svojom bohatom portfóliu. Najnovším prírastkom je svetelný širokouhlý objektív, ekvivalent 27 mm, dopĺňajúci rad objektívov so svetelnosťou F1,4 a F1,2. Je to profesionálny objektív so svetelnosťou F1,4. Kompaktný, ľahký a s pekným bokehom.
Dizajn a špecifikácia

FUJINON XF18mm F1.4 R LM WR je profesionálny objektív. Na ôsmich miestach pozdĺž tubusu je utesnený proti poveternostným vplyvom, vďaka čomu je odolný voči prachu, vlhkosti a teplotám až do -10°C. Aj keď je tubus objektívu vyrobený z kovu, je špeciálne navrhnutý tak, aby čo najmenej vážil bez toho, aby bola znížená jeho celková pevnosť.


Objektív je odolný voči prachu, vlhkosti a teplotám až do -10°C.

Objektív využíva tri asférické šošovky a jeden ED člen spomedzi 15 prvkov objektívu, ktoré sú rozdelené do 9 skupín, aby sa minimalizovala chromatická a komatická aberácia. To znamená, že najjemnejšie detaily obrazu budú reprodukované s vysokou úrovňou detailov a ostrosti.


Schematický rez optickou konštrukciou objektívu.

Clona je 9-lamelová s kruhovým otvorom. Clona má blokovanie polohy A (Auto) na uzamknutie clonového krúžku do polohy A, ktorá zabraňuje náhodnému prepnutiu clony. Nastaviteľná je po 1/3 EV, celkovo v 22 krokoch.


Clona je nastaviteľná po 1/3 EV a má zámok polohy A.

Zaostrovacia skupina šiestich prvkov objektívu sa pohybuje súčasne, aby sa znížili výkyvy aberácie, ktoré môžu byť spôsobené zaostrovaním, aby bola zaistená konzistentná ostrosť v akejkoľvek polohe zaostrenia. Objektív XF18mm F1.4 využíva systém interného automatického zaostrovania (AF) poháňaný výkonným lineárnym motorom na zabezpečenie rýchleho, presného a takmer nehlučného automatického zaostrovania. Od minimálnej vzdialenosti objektu 20cm do nekonečna prejde zaostrovacia skupina prvkov objektívu celkom iba 2,5 mm. To znamená, že zaostrenie je možné dosiahnuť už za 0,04 sekundy.

XF18mmF1.4 používa 62mm filtre, meria Ø68.8mm x 75.6mm a hmotnosť je len iba 370g. Vďaka tomu je ľahký a prenosný.

https://fujifilm-x.com/sk-sk/products/lenses/xf18mmf14-r-lm-wr/

Objektív v praxiObjektív som testoval na fotoaparáte X-E4. Aj keď je to malý fotoaparát, objektív naň nebol priveľký. Spracovanie objektívu je výborné. Rýchlosť zaostrovania veľmi dobrá. Vďaka svetelnosti X-E4 dokázala dobre zaostrovať aj za veľmi zlých svetelných podmienok.

Objektív má clonový prstenec so zámkom polohy A. Ja som ho nevyužil, pretože som fotografoval v režime predvoľby clony. Clona sa dá ale ovládať aj pomocou rolleru, ak si to tak nastavíte vo fotoaparáte a to zámok potom oceníte.

K fotoaparátu sa dodáva plastová, ale robustná, slnečná clona v tvare kvetu. Dokúpiť si môžete hliníkovú kompaktnú štvorcovú clonu LH-XF18.


Obdĺžniková hliníková slnečná clona LH-XF18 sa predáva ako samostatné príslušenstvo.

Objektív je uhlom záberu 76.5° ekvivalentom 27 mm plnoformátového objektívu. Radíme ho teda medzi širokouhlé objektívy. Vysoká svetelnosť F1,4 ho predurčuje na fotografovanie za horších svetelných podmienok a zároveň umožňuje vyhrať sa s malou hĺbkou ostrosti. Bokeh je až prekvapujúco hladký, pri fotografovaní detailov. Návrhári optiky si dali skutočne záležať.

Objektív má využitie najmä pri fotografovaní reportáží, dokumentov, svadieb, pracovných portrétov. Samozrejme aj pri fotografovaní krajiny a architektúry, tam ale skôr využijete ešte väčší uhol záberu a stačí vám menej svetelný objektív.


Objektív má univerzálne využitie vo všetkých žánroch, kde sa uplatní jeho uhol záberu.


Pri fotení zblízka oceníte na širokáč pekný bokeh.


Objektív zaostruje už od 20 cm, zväčšenie je 0,15x.

Obrazová kvalita

Ostrosť objektívu je aj pri otvorenej clone výborná. Mal som k dispozícii aj XF 18/2 a ten mal najkrajnejšie rohy pomerne rozmazané.


Detail rohu s veľmi dobrou kresbou aj pri plne otvorenej clone.


Oficiálny MTF graf.

Objektív je prakticky lineárny, keď som v Lightroome vypol korekciu objektívu, zmenila sa len vinetácia. Sférické skreslenie sa neobjavilo. Výborný je prenos kontrastu a odolnosť proti vzniku reflexov.


Antireflexná úprava a použitie špeciálnych členov odvádzajú skvelú prácu.

Záver

FUJINON XF18mmF1.4 R LM WR je výborný objektív! Má výbornú kresbu aj pri otvorenej clone, je prakticky lineárny a odolný proti vzniku reflexov Naviac má pekný bokeh. Konštrukcia je profesionálna, utesnená a mrazuvzdorná. Jediné, čo musíte riešiť, či vám vyhovuje uhlom záberu. Ale to sa nikde nedočítate, musíte to zistiť sami.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované