Hore

Fujinon XC 50-230/4,5-6,7 OIS

Firma Fujifilm ponúka dva rady objektívov pre svoje CSC fotoaparáty. Objektívy s označením XC reprezentujú rad cenovo dostupnejších objektívov určených najmä pre začiatočníkov, majiteľov fotoaparátov XA-1 a XM-1. Kompatibilné sú samozrejme so všetkými fotoaparátmi s X-bajonetom. My sme mali možnosť otestovať telezoom Fujinon XC 50-230/4,5-6,7 OIS. Testovali sme na fotoaparáte Fujifilm X-E2. Pripájam aj niekoľko fotografií z X-T1, ktoré som nafotil na medzinárodnej predvádzacej akcii v Poľsku.Konštrukcia a dizajn

Objektív je typu zoom (transfokátor) s rozsahom 50-230 mm. Kedže sa používa výhradne na fotoaparátoch s APS-C snímačom, prepočítava sa ohnisková dĺžka faktorom orezu 1,5x. Uhol záberu preto zodpovedá objektívu kinofilmového formátu s rozsahom 76-345 mm. To už je celkom slušný teleobjektív. Svetelnosť objektívu je F4,5-6,7. Na najdlhšom konci je svetelnosť podpriemerná. Štandardom býva F5,6. Objektív je vybavený optickým stabilizátorom obrazu OIS, bez ktorého by bol len ťažko použiteľný.

Dizajnovo nevybočuje z radu doteraz predstavených objektívov Fujinon. Telo objektívu, prstence a dokonca aj bajonet sú z plastu. Prevedenie je dostatočne precízne, nič nevŕzga, chod prstencov je akurát. Lacnému dojmu sa ale objektív nevyhne.

Objektív je relatívne veľký. Na tele X-E2 je to ešte v pohode, ale na malých fotoaparátoch XA-1 a XM-1 vyzerá už neprimerane veľký.


Objektív nemá clonový prstenec, clona sa nastavuje z tela fotoaparátu. Ostriaci prstenec je vpredu a je dostatočne široký. Ešte širší je zoomovací prstenec, ten má naviac povrchovú úpravu z vrúbkovanej gumy. Dĺžka objektívu sa pri zoomovaní mení a pri nastavení na ohnisko 230 mm je dĺžka takmer dvojnásobná. Zaostrovanie je vnútorné a preto sa predná časť objektívu neotáča. Na objektíve nenájdete žiadne prepínače, ani zaostrovanie a ani režimu stabilizácie.


Optická sústava pozostáva z 13 členov v 10 skupinách. Jeden člen je asférický a jeden typu ED. Vyrába sa v dvoch farebných prevedeniach: čierny alebo strieborný.

http://www.fujifilm.com/products/digital_cameras/x/fujinon_lens_xc50_230mmf45_67_ois/ • Optická stabilizácia: áno
 • Rozmery (D x V): 69,5 x 111mm
 • Hmotnosť: 375g
 • Svetelnosť - minimálna: 4,5
 • Typ objektívu: AF objektív s premenným ohniskom
 • Min. ohnisková vzdialenosť (ekv.): 76
 • Max. ohnisková vzdialenosť (ekv.): 345
 • Minimálna clona: F22
 • Uhol záberu: 31.7°-7.1°
 • Konštrukcia: 13 členov v 10 skupinách
 • Clona: 7-lamelová s kruhovým tvorom
 • Priemer závitu filtra: 58 mm ...
 • Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 1,1 m

Objektív v praxi

Objektív dobre padne do ruky a vďaka širokému pogumovanému prstencu transfokácie sa s ním dobre pracuje. Prezoomovanie je plynulé, bez akéhokoľvek zadrhávania, či zmeny odporu. Zaostrovanie je prakticky nehlučné.

Rýchlosť zaostrovania je na dlhšie vzdialenosti mierne nadpriemerná (v porovnaní s inými objektívmi pre Fujifilm). Za horších svetelných podmienok sa rýchlosť spomalí, ale stále je v pohode. Na druhú stranu zaostrovanie vás ale dokáže niekedy takmer pripraviť aj o nervy. Na krátke vzdialenosti, kedy sa niekedy nie a nie chytiť. Zúfalo sa aj za veľmi dobrých svetelných podmienok snažíte zaostriť a objektív preostruje ako zbesilý. Nie je to však výhradne chyba objektívu. Zaostrovanie CSC fotoaparátov Fujifilm má svoje špecifiká a niektoré situácie zvláda horšie aj za dobrých svetelných podmienok s väčšinou objektívov.

Účinnosť optickej stabilizácie patrí k slušnému priemeru, na najlepšie riešenia na trhu ale nemá.

Mierka zväčenia je pri 230 mm ohnisku pribliťne 1:2,8, čo vôbec nie je zlé. S objektívom zvládnete fotografovať vážky, motýle a  drobné živočíchy samozrejme, ak ich stačíte zaostriť. S kvalitnou makropredsádkou, napr. Raynox DCR 250, zvládnete aj detaily v mierke viac ako 1:1.

Kvalita

Objektív klame telom a to doslova. Zvonku pôsobí lacným dojmom, ale zvnútra je to poctivá kvalita.


Oficálne MTF grafy. Zdroj: Fujifilm.

Chromatická chyba, občas pozorovateľná pri 100% priblížení, je malá a ľahko odstrániteľná v RAW konvertore. Problémom nie je ani vinetácia, tá ani pri plnom odclonení nie je na žiadnom ohnisku markantnejšie pozorovateľná. Sférické skreslenie je minimálne. Zatiaľ si objektív vedie veľmi dobre. Dostávame sa k najsledovanejšiemu parametru, ostrosti. Dobrou správou je, že nikdy neklesne pod hranicu, kedy by ste začali frflať. Smelo môžete fotografovať na akomkoľvek ohnisku a to aj pri plnom odclonení objektívu. Samozrejme, pri detailnejšom prezeraní sa prejaví postupne klesajúca ostrosť smerom do rohov obrazu, ale vyslovené mazanice v nich nenájdete. Vo svojej kategórii ponúka objektív nadpriemernú obrazovú kvalitu. Nie je to však rezavá kresba profesionálneho objektívu. Ak sa fotografie trochu doostria v počítači, budú spokojní aj náročnejší fotografi.

Plusy a mínusy

+  dobré spracovanie
+  na základný model nadpriemerná obrazová kvalita
+  slnečná clona v cene

-  cena
-  priemerná účinnosť stabilizátora
-  rýchlosť zaostrovania na krátku vzdialenosť

Záver


Cena objektívu je vysoká. Začína sa na 399 €. Iné značky vedia ponúknuť objektív podobných parametrov aj o vyše 100 € lacnejšie. Fujifilm máva akcie, kde tento objektív ponúka za 1 € k modelom XA-1a XM-1 s objektívom 18-55. To sa oplatí, aj keby ste ho vytiahli zo skrine raz za rok. Ale bola by škoda ho tam nechávať. Optické vlastnosti objektívu sú veľmi dobré a vyššia cena potom až tak nebolí. Pozrite napr. portréty poľskej modelky, ktoré som nafotil pri predstavovaní Fujifilmu XT-1. Vtedy som si “ukradol” pre seba jeden z mála teleobjektívov, ktoré boli pre novinárov k dispozícii. Na základe vyhotovenia a parametrov som ho podcenil. O to viac som bol prekvapený z výstupov. Optické chyby, ktoré sprevádzajú každý objektív, sú malé a amatérsky fotograf sa nimi nemusí zaoberať. Nároční fotografi by si asi priali ešte lepšiu ostrosť, ako my hovoríme “žiletkovú”. To by sme ale od základného modelu chceli priveľa. Po miernom doostrení v počítači ostrosť napokon uspokojí aj náročnejších.

Slabinami objektívu sú svetelnosť a pomalšie zaostrovanie. Celkovo klady výrazne prevažujú a objektív si tak od nás odnáša ocenenie Tip redakcie.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Pav
2014-09-01 08:45:36
Tento objektiv mám a mohu jen potvrdit, že po optické stránce je, za ty peníze, velmi dobrý.
Pomalé ostření jsem očekával a nevadí mi.
Jediné, co mě štve, je plastový bajonet. Nevěřím, že vydrží dlouhodobé používání a bude stále bezvadně sedět v těle foťáku bez narůstající vůle v uchycení.
 
šereda
2017-01-19 09:38:11
Dať plastový bajonet do skla za 400 stovky je drzosť a tá cena je moc. Čína a Japonsko ho predáva za za 150 EUR
to je cena akurát za taký objektív . Nehovoriac o cene 1EUR ako kit. Proste prehnané.
 
blahoslav J B Art
2017-01-19 09:58:09
príspevok od: šereda
Dať plastový bajonet do skla za 400 stovky je drzosť a tá cena je moc. Čína a Japonsko ho predáva za za 150 EUR
to je cena akurát za taký objektív . Nehovoriac o cene 1EUR ako kit. Proste prehnané.
v slabej chvili som ho kupil pouzity za 110 eur, to je asi odpovedajuca cena zan
 
šereda
2017-01-19 13:42:26
príspevok od: blahoslav J B Art
v slabej chvili som ho kupil pouzity za 110 eur, to je asi odpovedajuca cena zan
teraz mi dosiel z prolaika za 185 akcia inak 399
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované