Hore

Kam ísť fotiť? Stredná Morava a Jeseníky - história i krása horskej prírody

Tajomné kamenisté návršia, mestá v náručí lesov, ale i historické pamiatky. Stredná Morava a Jeseníky potešia milovníkov prírody aj mestského životného štýlu. Stačí zobrať svoj fotoaparát a vydať sa na cesty..

Stredná Morava ponúka hrady, zámky a historické pamiatky i kulinárske zážitky v Olomouci, fantastické kúpele i niekoľko jaskýň. Jeseníky zase potešia všetkých milovníkov aktívneho životného štýlu – poskytujú horskú prírodu, nekonečný priestor pre cyklistické i pešie túry.

Olomouc a iné dobroty

Centrom tohto regiónu je mesto Olomouc, ktoré je po Prahe druhou najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou v Česku. Navyše nedávno zostavil Lonely Planet nový rebríček najkrajších, ale pritom málo známych turistických destinácií. A na prvom mieste sa umiestnilo práve historické centrum Olomouca! Horné námestie ponúka nezabudnuteľný pohľad na renesančnú radnicu s orlojom, barokový stĺp Najsvätejšej trojice, ale aj barokové a moderné fontány. V Olomouci je zaujímavou zastávkou tiež Múzeum moderného umenia, Arcidiecézne múzeum, katedrála sv. Václava a pútnický areál na „Svatém kopečku“.


Olomouc. Foto: Libor Sváček.

Olomouc - Horní náměstí. Foto: Libor Sváček.


Ísť do Olomouca a neochutnať Olomoucké tvarôžky by bolo snáď hriechom. V Olomouci ho môžete ochutnať vo viacerých reštauráciách, kde vám ho ponúknu v rozličných úpravách. Vedeli ste, že najstaršie správy o tejto pochúťke s typickou vôňou a chuťou pochádzajú už z 15. storočia a v 17. storočí dokonca slúžila ako platidlo? Výrobou tohto mäkkého zrejúceho syru sú preslávené aj Loštice. Na mieste pôvodných výrobní dnes nájdete „Muzeum Pravých olomouckých tvarůžků“. Dozviete sa tam nielen tajomstvo výroby tejto pochúťky, ale môžete si tiež nakúpiť množstvo tvarôžkových špecialít. Zaujímavá je aj „Tvarůžková cukrárna“, kde môžete ochutnať sladké koláče, šatôčky i torty s príchuťou tohto nezameniteľného syra.

Dobrodružné výpravy do hôr

Ak hľadáte miesto, ktoré je označované ako najkúzelnejšie miesto celých Jeseníkov, vydajte sa do Rejvízu. Veľmi fotogenická je dedinská pamiatková rezervácia so zachovanými ukážkami ľudovej architektúry z 19. storočia i jedinečná prírodná rezervácia rašelinného ekosystému. „Velké mechové jezírko“ je po vrchu Praděd druhým najnavštevovanejším miestom v Jeseníkoch. Život zlatokopov môžete zažiť, prípadne si vyskúšať na vlastnej koži ryžovanie zlata v skanzene „Zlatorudné mlýny“, ktorý sa nachádza „v Údolí ztracených štol“ pri Zlatých Horách.


Mechové jezírko. Foto: Archiv CzT.


Zlatorudné mlýny. Foto: Archiv CzT.

Pekným výletom je aj túra k vodnej elektrárni Dlouhé Stráně, kam sa dá vydať peši, ale i na bicykli. Názov možno neznie príliš atraktívne, ale zdanie môže klamať. Táto elektráreň patrí nielen k technických zázrakom Česka, ale podaktorí dokonca tvrdia, že je siedmym divom Českej republiky. K hornej nádrži, ktorá sa nachádza vo výške 1350 m, vás vyvezie lanovka v Ski areáli Kouty, pričom dopravia vás pokojne aj s bicyklom.

Odvážlivci by nemali vynechať singltrekové cyklotrasy v Rychlebských horách, kde sú úzke cestičky, po ktorých sa cyklisti môžu voziť v najtesnejšom kontakte s nedotknutou prírodou. Počas výletu nevynechajte ani jaskyňu Na Pomezí či na Špičáku, čo je jedna z najstarších jaskýň v strednej Európe.


Rychlebské hory. Foto: Milan Jaroš.


Rychlebské hory. Foto: Milan Jaroš.


Pod Rychlebskými horami leží mesto Jeseník, kde sa nachádzajú slávne „Priessnitzovy lázně“. Jeseník okrem toho ponúka plno tajomných a starobylých miest – za návštevu stojí napríklad drevený kostol svätého Martina zo sedemnásteho storočia v Žárové, ktorý bol postavený bez jediného klinca. Zážitkom je tiež návšteva neďalekých Velkých Losin, kde sa nachádza ručná papiereň, v ktorej sa papier vyrába už viac ako štyristo rokov. V obci Velké Losiny nájdete tiež nádherný renesančný zámok s arkádovým nádvorím a kúpele s termálnou vodou.


Velké Losiny - zámek. Foto: Lubomír Stiburek.


Jeseník - Priessnitzovy lázně. Foto: Daniel Kozák.

Potešenie pre najmenších

Ak beriete na výlet aj svoje ratolesti, môžete sa vydať na romantický hrad Bouzov, kde sa nakrúcali viaceré rozprávky aj filmy. Pod hradom sa vaši malí rytieri určite potešia možnosti vyskúšať si streľbu z dobových zbraní. Za návštevu stojí tiež Aquapark Olomouc a olomoucká zoologická záhrada s rozhľadňou.


Bouzov hrad. Foto: Lubomír Čech.


Bouzov hrad. Foto: Lubomír Čech.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Bpali
2014-08-22 07:50:04
ako fotky su tu pekne,co dala agentura,len skoda,ze len je ich tak malo, z mala miest..zil som v okoli Jesenikov a musim potvrdit,ze je tam krasne,je kam ist,je co fotit...
 
DjLuke9
2014-08-22 08:26:09
príspevok od: Bpali
ako fotky su tu pekne,co dala agentura,len skoda,ze len je ich tak malo, z mala miest..zil som v okoli Jesenikov a musim potvrdit,ze je tam krasne,je kam ist,je co fotit...
Pripravujem Photopoint o Bouzove a dalsich miestach v Olomoucku. Na ephoto.sk najdete clanok o Olomouci, Hrnaiciach a podobne
 
hoja
2014-08-24 18:29:49
Pripomenulo mi to dávnejšiu dovolenku v Jeseníkoch, je tam naozaj krásne.
 
mows
2014-08-25 09:25:10
Olomouc je na fotenie fajn. Ubytko sa da najst vo vojenskej ubytovni od cca 200czk/noc (10 min peso od hlavnej zeleznicnej stanice). http://www.mows.sk/?zone=fotoblog&id=180
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované