Hore

Bratislavský hrad zo všetkých strán

Hrad je bratislavskou dominantou č. 1. Nikto z Bratislavy neodíde bez jeho fotky, hoci len na pohľadnici.

Týči sa nad mestom a Dunajom, na výbežku Malých Karpát. Má charakteristický tvar obrátenej stoličky. Málokto vie, že len jedna veža je skutočná, v ostatných rohoch sú vežičkové prístavby. Tú pravú spoznáte podľa toho, že jediná vedie až k základom.

Na hrad vedú tri hlavné vstupy, Žigmundová brána smerom od Starého mesta, Mikulášska brána smerom od kostola sv. Mikuláša a Viedenská brána smerom od Národnej rady. Blízko Viedenskej brány je Leopoldová, ktorá slúži hlavne pre automobily, ale dá sa cez ňu prejsť aj pešo.

Na stránke http://www.bratislava-hrad.sk/hradne-objekty nájdete popis jednotlivých častí hradného komplexu, na ktoré sa odvolávam v texte. Viac sa dozviete aj na stránkach Wikipédie.

V tomto photopointe vám prezradím najlepšie miesta, odkiaľ hrad fotografovať. A niektoré budú od neho ďaleko. Využijeme širokú škálu ohniskových dĺžok. Priamo v areáli hradu sa uplatní hlavne superširokouhlý objektív a z diaľky použijeme aj teleobjektív.

V areáli hradu

Hlavným motívom je tu samozrejme samotný hradný palác. Ten sa do záberu celý zmestí len ťažko. Tu nevyhnutne potrebujete superširokouhlý objektív, alebo širokouhlým objektívom nafotíte skladanú panorámu. Normálne nemáte veľa priestoru, kam sa môžete postaviť, aby ste urobili celkový záber z čestného nádvoria, pretože vás hradby nepustia. Šancu máte kúsok za Viedenskou bránou, pri Západnej terase a na nižšej terase s malou vežičkou a studňou nad Leopoldovou bránou.


Ekvivalent 18 mm, korigované padajúce línie /keystone efekt).


Pohľad z malej terasy, ekvivalent 14 mm, bez korekcie.


Pohľad smerom od Západnej terasy. Ekvivalent 14 mm, bez korekcie.


O pár metrov ďalej, bližšie k Viedenskej bráne. 14 mm objektív.


Terasa nad Leopoldovou bránou. Tu máte väčší odstup a stále ste v areáli hradu. Ekvivalent 15 mm.


Keď to nejde inak, poskladajte panorámu.

Veľké nádvorie uprostred hradu nie je zaujímavé, kým nezdvihnete zrak smerom nahor. Na pekný záber tu ale budete potrebovať superširokouhlý objektív, alebo ešte lepšie rybie oko.

Fotogenická je aj socha Svätopluka, nachádzajúca sa na čestnom nádvorí rovno pred palácom, akokoľvek kontroverzná po umeleckej i historickej stránke. Ďalšie sochy nájdete v parku na spodnej terase s výhľadom na Staré mesto.


Pohľad z nádvoria paláca, objektív typu rybie oko.
Socha Svätopluka.
Tieto dve sochy nájdete na spodnej terase.

Vďačným motívom je baroková záhrada s fontánou, sochami a krásnym schodiskom vedúcim k oranžérii.
Zábery z barokovej záhrady.

Z mesta sa na hrad dostanete Žigmundovou bránou. V čase písania článku bola zatvorená, pretože prechádzala rekonštrukciou. Býva zatvorená aj v zime. Od nej sa chodníkom dostanete k domu v Južnom bastióne. Odtiaľ môžete vystúpať na hrad alebo prejsť na veľkú terasu s parkom. Určite pri tom nemiňte legendárne schody, sú veľmi fotogenické a obľúbené miesto pre fotenie portrétov.
Žigmundova brána.


Schody na hrad.

Vonkajšia strana hradieb

Odporúčam sa prejsť okolo vonkajšej strany hradieb. Ja rád začínam od Viedenskej brány, popod Južný bastión, smerom k Žigmundovej, po schodoch k Michalskej bráne a bašte Luginsland. Odtiaľ môžete pokračovať smerom k Viedenskej bráne, aby ste dokončili okruh, ale ja odporúčam skôr sa cez Michalskú bránu vrátiť do areálu hradu.


Dom nad Južnou baštou.


Časť hradieb pri Žigmundovej bráne.


Michalská brána a bašta Luginsland v noci.


A cez deň.


Nemecký bunker pri Žigmundovej bráne.

V blízkosti hradu

Ak ste v hradnom areáli a nedokážete odfotografovať celý hradný palác, vyjdite von Viedenskou bránou. Z terasy Národnej rady budete mať pekný pohľad na hrad a je tam aj krásny výhľad na Dunaj, Petržalku a Rakúsko.


Vianočný záber z terasy pre Národnou radou.


Z rovnakej terasy.


Viedenská brána.

Z mesta

Priamo zo Starého mesta nie je dobrý výhľad na hrad, ak nepôjdete na vežu Starej radnice, vežu Michalskej brány, alebo na vyhliadku UFO nad mostom SNP.
Dva zábery z veže Starej radnice.

Ďalej od hradu

Málo známou lokalitou, odkiaľ sa dá hrad pekne nafotiť, je Slavín, konkrétne miesto medzi stromami pri veľkom schodisku na Slavín. Ak pôjdete zo Slavína po Starej vinárskej smerom na Búdkovu, medzi domami nájdete tiež pekné výhľady na hrad a mesto. Tu budete potrebovať teleobjektív. Od Búdkovej môžete pokračovať k hradu a urobiť si pár záberov aj smerom od Viedenskej brány.
Dva zábery nafotené pri Slavíne a na Starej vinárskej ceste.


Pohľad z cesty vedúcej od hradu na Búdkovú cestu a ďalej na Slavín.

Hrad sa týči nad Dunajom a tak práve nábrežie Dunaja, hlavne petržalská strana, je najlepšia lokácia pre fotografovanie hradu. Pohybovať sa môžete od mosta Lafranconi až po post Apollo. Najobľúbenejšie miesta sú pod Ufom (Most SNP), na Tyršovom nábreží medzi mostom SNP a Starým mostom, ako aj priamo na oboch mostoch. Ak máte teleobjektív, tak zaujímavé zábery urobíte aj z mosta Apollo, alebo spod neho, na obidvoch stranách Dunaja.


Prechádzku po petržalskej strane Dunaja začnem na lávke mosta Lafranconi. Ekvivalentná ohnisková dĺžka 315 mm.


Pohľad z lužného lesa, medzi mostami Lafranconi a SNP.


Kúsok od mosta SNP, asi najobľúbenejšie miesto pre fotografovanie panorámy hradného kopca.


Z rovnakého miesta, ale teleobjektívom.


Pod mostom SNP.


Od mosta SNP smerom na Tyršovo nábrežie.


Pohľad z Tyršovho nábrežia.


Spod mosta Apollo.


Rámovanie na moste SNP.


Na začiatku lávky mosta SNP v Starom meste.


Zo Starého mosta.


Z mosta Apollo.


Rovnako z mosta Apollo. Ekvivalent 400 mm.


Pod mostom Apollo, pri Eurovei.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2020-09-02 08:08:31
Vidno, že si to Karol poctivo mnohokrát odšlapal. Pekné fotečky.
 
bobo222
2020-09-02 14:09:05
Tiež to mám nacvakané viac krát z Petržalskej strany. Dá sa tam pekne chodiť a špekuľovať nad kompo.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované