Hore


Fotografi vs. nefotografi

Fotografi sú pre nefotografov často čudáci, nefotografi sú zase fotografom na smiech.


Turisti a iní cvakači

My pokročilejší fotografi berieme výber techniky veľmi vážne. Plánujeme na roky dopredu, aj keď nevieme, čo vôbec bude o pár rokov. Svoje myšlienkové pochody sa snažíme vnucovať aj začiatočníkom, ktorí majú o budúcnosti len hmlistú predstavu. Snažíme sa ich viesť za ručičku, aby nerobili tie isté chyby ako my. Potom sa stáva, že sa nevieme vcítiť do ich situácie. Oni častokrát o našu radu nestoja. Nie sú tak zanietení ako my. Jednoducho si chú kúpiť foťák a fotografovať. A niekedy je im jedno, či dobre, alebo zle. Denne stretávam v uliciach Bratislavy stovky turistov so zrkadlovkou alebo CSC fotoaparátom na krku. Majú jediný lacný setový objektív, vyklopený blesk aj keď je krásne slnečné počasie, zásadne ignorujú hľadáčik, pri fotení sa ani nezastavia a fotia okamžite, keď zbadajú niečo zaujímavé bez toho, aby si to premysleli. A sú spokojní, nechcú viac. Chcú mať jednoduchý život, dokumentovaný podpriemernými fotografiami (o tom často ani nevedia). Stačí, že sú farebné a je na nich vidieť, kde boli, alebo koho fotili. Rozčuľuje vás to? Alebo sa na tom zasmejete?
Ja sa rád zasmejem, napr. pri prenose z atletických pretekov, keď tisíce majiteľov kompaktov blýskajú odušu beh na 100 m, ani netušiac, že dosah blesku je asi 4 metre a pretekári sú od nich aspoň 40 metrov. Ale je to krásny trblietavý efekt, čo poviete?

Keď je profesionál úplne nafigu

Už viackrát som si vypočul príbeh, ako nefotograf žiadal profesionálneho fotografa o radu pri výbere fotoaparátu. To je to najhoršie, čo mohol urobiť. Väčšina profesionálnych fotografov už mnoho rokov používa najvyšší model svojej obľúbenej značky, mysliac si, že čo je dobré pre neho, bude dobré aj pre iných. Čerstvý majiteľ predraženého prístroja, ktorého funkcie nevyužije ani za 5 rokov, naň pozerá ako traktorista na nové Ferrari. Pri fotení sa trápi, ale vinu dáva sebe, že nedokáže ovládať ten vynikajúci fotoaparát, ktorý mu odporučil ten profesionálny fotograf. Profík sa častokrát nevie vžiť do kože nefotografa. Ale ani nadšený amatér, ktorý si myslí, že každý berie fotografovanie rovnako ako on. Ako hobby číslo 1.


Dilema, ku komu sa pridať

Či ste alebo nie ste fotograf, musíte si vybrať, ku ktorej vetve sa pridáte. K žltým, červeným, oranžovým... Nefotografovi je to takmer jedno, nechá sa ľahko ovplyvniť a hop, už je vtáčik lapený.

Sme to divná sorta

Vážne berieme fotografovanie. To, že sme ho zvládli, je pre nás cennejšie než červený diplom z troch fakúlt. Cítime sa nadradení nefotografom a začiatočníkom, že ovládame niečo, čo oni nie. Môžeme v rozhovoroch používať sofistikované výrazy ako “clona, korekcia expozície, bodové meranie, synchronizačný čas blesku”, alebo uvoľnenejšie slangovať a ukázať, že pre nás je fotografovanie “brnkačka”. Aj ten, čo si naštudoval, bude nechápať, ak v rozhovore spomeniete, že ste fotografovali “na plnú dieru”, alebo ste “tam práskli fleš”. Nefotograf musí nadobudnúť dojem, že fotografia je blízko príbuzná kvantovej teórii častíc.
Nechápeme, ako nefotografi nemôžu rozumieť tak jednoduchým veciam, ako je expozičný trojuholník, kompozícia, zaostrovanie s prekomponovaním atď. Veď sme im to pred chvíľou 3x vysvetlili!

Pre fotografa trest najvyšší

Viete, čo je ale úplne najťažšie pri stretnutí s nefotografmi? Keď vám ukazujú svoje fotografie z dovolenky alebo rodinnej oslavy. K miestam a osobám na fotkách majú silný citový vzťah a chcú vedieť váš názor. To je za trest! Máte im klamať alebo z vás bude nekompromisný kat? Ako sa z toho vykrútiť, keď babka na fotke vidí svojú najmilšiu vnučku a vy vidíte, že je zle zaostrené, veľký prepal na blúzke, tmavé pozadie, červené oči, úplnú absenciu kompozície, a to všetko na fotografii 9x13 cm za 8 centov? Pozor, veľmi ľahko sa pre svoje názory môžete stať nepopulárnymi. Niektorých pravda nezaujíma, nechcú ju počuť.


Od príbuzných a kamarátov ruky preč

Každý predavač fototechniky vám povie, že najťažšie je vybrať fotoaparát pre rodinného príslušníka alebo kamaráta. Odhliadnuc od toho, že chce fotoaparát za menej, než sú výrobné náklady, očakáva, že máte v rukáve eso, svätý grál, ktorý si nechávate pre seba a prezradíte ho len vyvoleným. A tiež, že poznáte fotoaparát 10x lepší, než hocičo iné na trhu, s čím aj on nefotograf urobí super fotky. Musí byť nerozbitný, ovládať ho musí dokázať aj opica, fotí bez šumu za mesačného svitu, fotí ostro deti v ten najlepší okamih, dosah blesku je aspoň 100 metrov a priblíži aj škridlu na kostolnej veži. Á, úplne som zabudol na to, že musí odfotiť mravcovi hlavu. A to všetko do 150 €.
Ak mu potom začnete vysvetlovať základy obsluhy, kompozície, to, ako má fotiť západ slnka, portrét, používať blesk, pomyslí si o vás niečo nepekné, alebo minimálne, že si z neho robíte srandu. Pošlite ho radšej do obchodu, zodpovednosť za výber hoďte na nejakého predavača.

Kedy sa stane nefotograf fotografom?

Keď urobí prvú dobrú fotku? Kdeže! Tú nemusí urobiť ani fotograf, a to za celý svoj život. Fotografom sa človek stáva, keď si povie, že fotografom je. Samozrejme musí mať aspoň jedno zariadenie schopné zaznamenávať fotografie. A musí aspoň raz zatúžiť po kreatívnej fotografii a zmeniť manuálne aspoň jednu funkciu vo fotoaparáte. Vitaj v klube zelenáč.

Dúfam, že ste sa pobavili, veď o nič iné ani nešlo. Život je plný paradoxov a humorných situácií. Keby si fotografi a nefotografi rozumeli, bol by svet nudný. Viete, kedy nám nefotografi porozumejú? Až sa z nich stanú fotografi. Sme legálna sekta uctievujúca fototechniku a princípy fotografie. Vstup voľný. Sektárske príručky nájdete v každom dobrom kníhkupectve.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marián Kuric
2013-10-29 06:53:11
Vdaka, pobavil a v par riadkoch som sa aj nasiel...
 
milanF
 
om7aqa
2013-10-29 07:12:12
Vďaka za článok
 
DBandyk
2013-10-29 07:29:55
Dnes už nie sú v móde mobily ale 10" tablety
 
om1ci
2013-10-29 07:35:32
Aj ja ,.. vďaka.
 
Kejval
2013-10-29 07:40:25
Ja by som skor povedal, ze to porozumenie zavisi od povahy cloveka a fotografovanie na to nema vplyv. Ked je niekto chuj, nic s tym nenarobis.
 
Erick
2013-10-29 07:50:03
Hlavne sa netreba brať príliš vážne.
 
nariecnik
2013-10-29 07:52:40
Pobavilo dobre spestrenie stranky
 
jan21
2013-10-29 07:55:27
SUPER.

vystížné tento text by som dával do manuálov profi a poloprofi fotoaparátov (...a aj inej techniky) a možno aj hneď na začiatok
 
blasi
2013-10-29 07:57:22
k tomu prirovnaniu ze pozera na to " ako traktorista na ferari" by som asi pozmenil zamyslel so msa nad tym, dosiel na to, ze v traktore je nespocetne mnozstve rychlosti a modov a v takom ferari je bud automaticka prevodovka alebo 5-6-7 (cojaviem kolko je max )stupnova. By som si pozrel ako taky bohacik z ferari by nastartoval traktor a isiel nim orat
 
frimen52
2013-10-29 07:59:14
Dobré čítanie na žačiatok dňa
 
katuska246
2013-10-29 08:22:08
he pobavila som sa najmä na tej mravcovej hlave super napísané
 
DUDIS
2013-10-29 08:26:01
pobavilo.. ale na druhej strane je v tom veľa pravdy.. ako amatér čo rád fotí som sa už veľ krát dostal do situácie, kedy som mal vyberať foťák a radiť rôznym ľuďom čo by si mali kúpiť.. prvých 10 som inštruoval v duch najlepšieho svedomia a vedomia a doporučoval vyššiu strednú triedu kde cena/výkon boli z môjho hľadiska najprijateľnejšie.. lámal som si hlavu kombinoval a snažil sa vymyslieť podľa požiadavok to naj.. a výsledok.. po prednáškach o vlastnostiach foťákov a výhodách (nevýhodách) si aj tak kúpili kompakt s najväčším zúmom najhoršou svetelnosťou a najmenším čipom.. samozrejme za dobrý peniaz odporučený predajcom vo výpredaji.. potom som rezignoval a dávam už len vodítko čo si má všímať a keď si niečo vyberie zhodnotím..

inak všetci doposiaľ mali rôzne požiadavky no každý z nich chcel fotiť deti ostro a v tom najlepšom momente hneď ako stlačia spúšť (tiež niektorý v slabom osvetlení bez blesku)

heh.. sa vždy pobavím..

 
branozachar
2013-10-29 08:30:30
Aj som sa pobavil a aj nasiel vyborne citanie na rano...
 
Slavo Jancisin
2013-10-29 08:31:18
tak pravdivo, dobre a vtipne napísané
 
spektrum
2013-10-29 08:32:38
velmi milé čítanie a výstižná foto na úvod, tie mníšky ...no a doplnila by som to tým, že fotograf hľadá ten hlbší zmysel reality, verí, že ho objavuje..preto fotí aj hlavou a keď nemá foťák poruke tak aspoň hlavou
 
Riso Petrech
2013-10-29 08:36:43
ja mam najradsej vetu: "ty mas take ine fotky, co to mas za fotak ze tak foti? porad aky si mam kupit"
 
lubos hladky
2013-10-29 08:43:29
S tou sektou si ma moc pobavil
Ani som netusil ze aky velky sektar som
 
sherpa
2013-10-29 09:04:23
pozor na to, lamborghini vyraba aj traktory.....cize ten traktorista na ferrari moze pozerat celkom normalne....ako na znamu vec.
vtipne a realne....pred 20-30 rokmi bol ten prerod osobnejsi, dnes je ulahceny anonymne > internetom a preto vlastne aj citame ten clanok
 
perf
2013-10-29 09:06:19
Oceňujem Karolove zdravé názory na fotografiu ako takú, nezaťaženú predsudkami. Sledujem už dlhšiu dobu jeho príspevky a vždy je pre mňa radosťou ich čítať. Je v nich nadhľad, dlhoročná skúsenosť a sloboda.
Teším sa na ďalšie články. Zdravím!
Milan
 
pampúch
2013-10-29 09:12:36
nefotografi, haloooooooo
 
hybco
2013-10-29 09:20:42
vyborne napisane, pobavil som sa ako vtipne ale trefne to je napisane
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-10-29 09:28:16
príspevok od: spektrum
velmi milé čítanie a výstižná foto na úvod, tie mníšky ...no a doplnila by som to tým, že fotograf hľadá ten hlbší zmysel reality, verí, že ho objavuje..preto fotí aj hlavou a keď nemá foťák poruke tak aspoň hlavou
vtedy vznikaju najlepšie zábery
 
JohnNewton
2013-10-29 09:35:18
V japonsku sa to nedelí, všetci sú fotografi
 
spektrum
2013-10-29 09:38:57
príspevok od: DEVOTEE
vtedy vznikaju najlepšie zábery
veru, tie najlepšie nosím v hlave
 
haplo602
2013-10-29 09:39:46
desne necitatelny clanok ... ukazka toho ako nahodne naskladak odseky co maju nejaku spolocnu temu ? budu aj ine variacie ? alebo nabuduce nam predstavite redakcny system co to nahodne vysklada za autora ?
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-10-29 09:41:57
príspevok od: spektrum
veru, tie najlepšie nosím v hlave
už by ich trebalo hodiť do čitačky .... ale sranda je ze hlava ma velku kapacitu ( ∞ GB )
 
Midzi
2013-10-29 09:46:58
príspevok od: sherpa
pozor na to, lamborghini vyraba aj traktory.....cize ten traktorista na ferrari moze pozerat celkom normalne....ako na znamu vec.
vtipne a realne....pred 20-30 rokmi bol ten prerod osobnejsi, dnes je ulahceny anonymne > internetom a preto vlastne aj citame ten clanok
Lambo najprv vyrabalo traktory a potom ked majitela nasral Enzo tak si povedal, ze aj on dokaze vyrobit sportove auto. A traktor Ferrari sme mali vo firme, ale bol zeleno-zlty
 
Daniel Urban
2013-10-29 09:48:05
Skvelé čítanie na ráno...pobavilo
 
Ultra TXF
2013-10-29 10:31:44
Kto je fotograf? Skúsim to na otázke kto je cyklista?
- človek čo sa vie bicyklovať ?
- ten , kto si raz za týždeň zabicykluje 40-50km ?
- ten , kto si dá denne 50km?
- Sagan ?

Mne to vychádza tak,že cyklistom sa nemusí rozumieť len profesionálny cyklista , bude to zrejme človek , ktoý cyklistike venuje viac času ako akejkoľvek inej činnosti.
Analogicky fotografom by som nenazval každého človeka čo vlastní fotoaparát. Na druhej strane to nebude len človek ,ktorý sa tým živí . Dalo by sa zjednodušene povedať,že fotografom je človek ,ktorý venuje fotografovaniu viac času ako akejkoľvek inej činnosti. Vychádzajúc z porovnania s cyklistom by to tak mohlo byť,ale pri fotografovaní vstupuje ďalší parameter. Výstiup - fotografia . A máme tému ........fotograf - FOTOGRAF ..........
A tu začínajú tie polemiky o tom či je človek ,ktorý sa živí fotografovaním "FOTOGRAF" . Nemusí byť. Je kopec napr.svadobných fotografov,ktorý sa touto činnosťou pomerne úspešne živia a pritom by sme ich na základe hodnotenia ich výstupov nenazvali FOTOGRAFMI. Na druhej strane človek,ktorý chytí fotoaparát do ruky 1x za mesiac ,môže spraviť skvelé fotografie.
Ďalší faktor .......kto povie a zhodnotí,či je daná fotografia skvelá,priemerná alebo zlá ?
Je to ktitik ? Človek z bežnej populácie ? Je fotografia skvelá preto že sa dobre predala ?
Je fotografia ,ktorá sa nepradala zlá ? Nebol by som si taký istý
Je Rafal Milach, s ktorým je tu uverejnený rozhovor FOTOGRAF ? Podľa ocenení,vzdelania a článku je to PÁN FOTOGRAF . Podľa reakcií pod článkom by som si nebol taký istý .
Téma na 100 strán a 100 rokov a aj tak čo človek to iný názor, i keď napr.názory na Rafala Milacha sú aspoň tu pomerne jednoznačné. Je viac alebo dôležitejší alebo s väčšou váhou názor bežného pozorovateľa alebo profesionálneho kritka ?
Je to ako si degustáciou vína. Jeden môj priateľ hovorí,že nadarmo mu vinár bude rozprávať o tom ako je v tom víne cítiť slnko,pieščitú pôdu, kvet bazy a šum motýlích krídel,keď on tam cíti prd a buď nu to vímu chutí alebo nie.
Ja tak beriem aj fotografiu ...buď sa mi páči alebo nie. Buď mi zachutila alebo nie
A môže byť k tej fotografii sprievodný komentár na A4 od fundovaného kritika ako autor vyjadril svoj pohľad na budúcnosť ľudstva, strach a súčasne nádej človeka a bla bla bla .....
Buď zaujala alebo nezaujala, hodnotím fotku ani nie sprievodný elaborát . Ten je možno skvelý a perfektne napísaný a možno niekoho presvedčí ,väčšinou by však svojou všeobecnosťou mohol byť pripnutý aj k ďalším desiatim fotografiám rôzneho žánru .Podobne ako horoskop v novinách...každý sa v ňom nájde

 
vd
2013-10-29 10:42:58
Chlapci a dvievcata, uvedomte si dve veci: Nastroj majstra nerobi, a fotografujeme hlavne pre radost...ked to pochopite, tak budete robit uz len tie najkrajsie fotografie....Clanok je adresovany zrejme nejakym detom...
 
SkyVessel
2013-10-29 11:28:09
Super článek... Jako že jsem se v něm dost našel... Já pořád proč se na mě všichni dívaj tak blbě, když se mě ptají na jejich "nejlepší kousky"
Hned mám lepší náladu
 
sherpa
2013-10-29 11:58:42
príspevok od: JohnNewton
V japonsku sa to nedelí, všetci sú fotografi
ako povedal Victor Borge > ...and then they take your picture....but since they are not very tall only from here {chest} down.....the rest is Mozart
 
blasi
2013-10-29 12:19:21
príspevok od: Ultra TXF
Kto je fotograf? Skúsim to na otázke kto je cyklista?
- človek čo sa vie bicyklovať ?
- ten , kto si raz za týždeň zabicykluje 40-50km ?
- ten , kto si dá denne 50km?
- Sagan ?

Mne to vychádza tak,že cyklistom sa nemusí rozumieť len profesionálny cyklista , bude to zrejme človek , ktoý cyklistike venuje viac času ako akejkoľvek inej činnosti.
Analogicky fotografom by som nenazval každého človeka čo vlastní fotoaparát. Na druhej strane to nebude len človek ,ktorý sa tým živí . Dalo by sa zjednodušene povedať,že fotografom je človek ,ktorý venuje fotografovaniu viac času ako akejkoľvek inej činnosti. Vychádzajúc z porovnania s cyklistom by to tak mohlo byť,ale pri fotografovaní vstupuje ďalší parameter. Výstiup - fotografia . A máme tému ........fotograf - FOTOGRAF ..........
A tu začínajú tie polemiky o tom či je človek ,ktorý sa živí fotografovaním "FOTOGRAF" . Nemusí byť. Je kopec napr.svadobných fotografov,ktorý sa touto činnosťou pomerne úspešne živia a pritom by sme ich na základe hodnotenia ich výstupov nenazvali FOTOGRAFMI. Na druhej strane človek,ktorý chytí fotoaparát do ruky 1x za mesiac ,môže spraviť skvelé fotografie.
Ďalší faktor .......kto povie a zhodnotí,či je daná fotografia skvelá,priemerná alebo zlá ?
Je to ktitik ? Človek z bežnej populácie ? Je fotografia skvelá preto že sa dobre predala ?
Je fotografia ,ktorá sa nepradala zlá ? Nebol by som si taký istý
Je Rafal Milach, s ktorým je tu uverejnený rozhovor FOTOGRAF ? Podľa ocenení,vzdelania a článku je to PÁN FOTOGRAF . Podľa reakcií pod článkom by som si nebol taký istý .
Téma na 100 strán a 100 rokov a aj tak čo človek to iný názor, i keď napr.názory na Rafala Milacha sú aspoň tu pomerne jednoznačné. Je viac alebo dôležitejší alebo s väčšou váhou názor bežného pozorovateľa alebo profesionálneho kritka ?
Je to ako si degustáciou vína. Jeden môj priateľ hovorí,že nadarmo mu vinár bude rozprávať o tom ako je v tom víne cítiť slnko,pieščitú pôdu, kvet bazy a šum motýlích krídel,keď on tam cíti prd a buď nu to vímu chutí alebo nie.
Ja tak beriem aj fotografiu ...buď sa mi páči alebo nie. Buď mi zachutila alebo nie
A môže byť k tej fotografii sprievodný komentár na A4 od fundovaného kritika ako autor vyjadril svoj pohľad na budúcnosť ľudstva, strach a súčasne nádej človeka a bla bla bla .....
Buď zaujala alebo nezaujala, hodnotím fotku ani nie sprievodný elaborát . Ten je možno skvelý a perfektne napísaný a možno niekoho presvedčí ,väčšinou by však svojou všeobecnosťou mohol byť pripnutý aj k ďalším desiatim fotografiám rôzneho žánru .Podobne ako horoskop v novinách...každý sa v ňom nájde

skvele napisane
 
slado
2013-10-29 13:01:15
Toto iste sa da napisat aj o IT ludoch. Idu Vianoce a vsetci kamarati, znami a rodina chcu aby som im poradil najidealnejsi notebook, tablet, telefon, televizor, .... Samozrejme nech to ma vykon ako raketa, vydrzi to najblizsich 10 rokov a stoji pod 100€. Ked sa ich spytam na co to vlastne potrebuju tak sa urazaju, ze to maju nastudovane z internetu a predsa vedia, ze disk musi byt velky, procesor rychly a pamat nekonecna. Vysvetlit si to nedaju. Radsej ich posielam do obchodu.
 
Zofi
2013-10-29 13:09:02
"Musí byť nerozbitný, ovládať ho musí dokázať aj opica, fotí bez šumu za mesačného svitu, fotí ostro deti v ten najlepší okamih, dosah blesku je aspoň 100 metrov a priblíži aj škridlu na kostolnej veži. Á, úplne som zabudol na to, že musí odfotiť mravcovi hlavu. A to všetko do 150 €."

tak toto si trafil na výbornú
 
felin2
2013-10-29 13:16:16
super, pobavilo
 
vlcimak
2013-10-29 13:21:56
V davnej minulosti sa ma raz znamy spytal, naco mi je taky drahy fotoaparat (Zenit TTL za 2500,-Kcs), vraj on so svojou Beirettou za niekolko sto korun urcite urobi rovnake obrazky. Na to som sa ho opytal, na co mu je take drahe rybarske vybavenie, ci na navijak znacky Shakespeare chyti vacsiu rybu ako na Tokoz. Postupne som zistil, ze nema zmysel sa s nikym dohadovat o potrebe takeho alebo onakeho fotoaparatu a ked niekto odo mna ziadal radu, aky fotoaparat si ma kupit, doporucil som mu nieco vhodne podla jeho poziadaviek s vysvetlenim, ze nech sa spyta kohokolvek, kazdy mu poradi nieco ine, ze univerzalny fotoaparat neexistuje.
Mne osobne sa najviac paci definicia, ze fotografom sa clovek stava vtedy, ked mu je jedno, co si o jeho fotografickom vybaveni myslia ostatni...
Clanok je velmi vystizny a presne vystihuje realitu.
 
tadzesi
2013-10-29 13:29:46
Aha, cize fotograf je nadclovek! Tak som to pochopil z clanku a aj z reakcii vo fore. Cim viac fotografov, tym menej fotografov ...
 
marian
2013-10-29 13:36:35
Zabavne a zaroven pravdive. Dík
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-29 13:38:00
príspevok od: tadzesi
Aha, cize fotograf je nadclovek! Tak som to pochopil z clanku a aj z reakcii vo fore. Cim viac fotografov, tym menej fotografov ...
Clanok je urcitym zhrnutim toho, ako to fotografi vnimaju. Netvrdim, ze to je spravne, ale je to tak. Pre tych z druhej strany sme niekedy parta cudakov a uchylakov. A vlastne maju aj pravdu. Zaoberame sa vecmi o ktorych si myslime ze su velmi dolezite, pritom tak dolezite nie su. A pre niekhoho su az smiesne.
Dolezite je, aby sme si vlastnu smiesnost dokazali priznat a povzniest sa nad nu. Nadalej sa si budem uskrnat nad tym co nefotografi s fotakmi robia, rovnako akoby sa niekto uskrnal nad tym ako spievam, ci tancujem. Fotogram so skusenostami nie je lepsi ci vacsi clovek, je len zdatnejsi v tom co robi.
 
Duduk1
2013-10-29 13:49:39
Krásny a výstižný článok.Presne tak to chodí .
 
Seemann Martin
2013-10-29 14:13:46
joooj príjemný článok
 
Ajfel
2013-10-29 14:31:52
Máte tam chybu na začiatku otografy
 
Ajfel
2013-10-29 14:33:26
Ináč super tá prvá fotografia, bez tých "nefotografov" by nevznikla
 
sebosska
2013-10-29 14:49:11
veľmi pekne a vtipne napísané.
 
DBandyk
2013-10-29 15:07:55
Aj takto sa dá definovať fotograf
 
matej.p
2013-10-29 15:26:43
Toho Karola Srnca je tu škoda .
Veľmi trefné a pobavilo...
 
Tondy
2013-10-29 15:37:19
Vtipne citanie popri praci
 
jojooff
2013-10-29 15:37:51
Pravdivejšie sa toto už snáď ani nedá napísať.. veľmo dobre som sa vcitil do každej myšlienky.. myslím že každý sa tam našiel.. či už na jednej strane alebo na tej druhej ...
A ešte by som chcel doplniť... veďme naše deti k tomu aby o fotografovaní a jeho princípoch mali aspoň základné vedomosti.... nech sa nemusíme sami pred sebou hanbiť že sme im nedali niečo v dnešnej dobe tak užitočné ... /foťák má predsa už aj telefon za 20eur./ tak nech sa nesnaží ním fotiť hokejistov s tribúny alebo mesiac v splne/
 
Daniel Leitman
2013-10-29 15:46:38
cjaaaviiim ... ja som znamemu poradil ako maly lahky fotak s lepsim vystupom ako kompakt olympusa epm1/epm2 a zakladne zoomy 14-42r + 45-150 (povodne chcel bridge kameru okolo 500€) ... dalsiemu co jazdi na bajku a chcel nieco mensie ale s dobrym vystupom som odporucal bazaroveho canona s100 (aby sa zmestil do ceny) a frajerke ho pojdem kupit asi tiez (mozno novsi s120 ak vyda) ... sebe by som ani jeden z tich pristrojov nekupil. ako maly fotak mam fuji x20 co vyhovuje viac mojim poziadavkam popri zrkadle
 
phototomas
2013-10-29 17:17:17
super , ako veľa mi išlo z duše no nevedel by som to takto suprovo zhrnúť
Viac takýchto článkov treba, dobre som sa pobavil aj zasmial na modelových situáciách, ktoré sa tak moc podobajú tomu, čo som zažil. Palec hore
 
monkeywreench
2013-10-29 17:21:45
Dobre som sa zasmial !mam okolo seba ludi nefotografou čo sa mi smeju z mojho hobby!ale tak čo ludia sme všeliaky!ale dobry članok
 
romanovo
2013-10-29 17:47:20
super
 
fatality
2013-10-29 18:36:24
podla mna..fotograf je castokrat precenovany pojem..aj zo strany samotnych fotografov aj zo strany ludi,co ich vnimaju..dokonca,v dnesnej dobe je to uz dost sprofanovany pojem,podobne ako dj ja sam sa slovam ako photography,fotograf snazim dokonca vyhybat,nemam ich ani na fb,ani na ziadnych strankach,ani si tak nevravim a pokial nieco fakt vyznamne v tejto oblasti nedosiahnem(kvalitou,kvantitou,oceneniami,respektom) ani si tak nikdy vraviet nebudem..
a ked uz nahodou niekedy hej,stale to nebude dovod na nos dohora,lebo stale to je nic oproti trebars dobremu maliarovi alebo socharovi..
 
yossarian
2013-10-29 18:38:32
pefekt, clanok na odlahcenie ale super padol
 
alzhajmer
2013-10-29 19:00:58
príspevok od: Riso Petrech
ja mam najradsej vetu: "ty mas take ine fotky, co to mas za fotak ze tak foti? porad aky si mam kupit"
zabudol si na "a koľko to má mega?"
 
romanovo
2013-10-29 19:18:36
Ja som sa uz dlho takto nepobavil .je to vsetko do botky tak ako pises len som za vzil do moje koze a problematike okolo PC .No a to o tej babke atd kua smial som sa ako svina dik
 
saboter
2013-10-29 20:58:36
Ja mam skor pocit ze Fotografom sa clovek stane ked ho tak ostatny zacnu vnimat. Osobne od kedy sa venujem fotografovaniu ako mojmu najvacsiemu hobby(ubehli uz 4 mesiace), tak ma zacinaju niektori moji znami obrazne tlapkat po ramene a hovorit "Ty si dobry fotograf". Sam neviem ako to mam brat ale mozno na tom nieco bude. Podla Vas, skusenych fotografov, sa nim mozno ani do smrti nestanem, ale moje okolie hovori opak. Ja sa neberiem ako SKVELY alebo DOBRY fotograf, stale sa mam co ucit a som vo fotografickych plienkach este, ale mozem sa nazvat Fotografom, pretoze ma to bavi, venujem sa tomu ked mam chut a budem sa tomu venovat.
 
smoulinka 979
2013-10-29 20:59:01
príspevok od: Karol Srnec
Clanok je urcitym zhrnutim toho, ako to fotografi vnimaju. Netvrdim, ze to je spravne, ale je to tak. Pre tych z druhej strany sme niekedy parta cudakov a uchylakov. A vlastne maju aj pravdu. Zaoberame sa vecmi o ktorych si myslime ze su velmi dolezite, pritom tak dolezite nie su. A pre niekhoho su az smiesne.
Dolezite je, aby sme si vlastnu smiesnost dokazali priznat a povzniest sa nad nu. Nadalej sa si budem uskrnat nad tym co nefotografi s fotakmi robia, rovnako akoby sa niekto uskrnal nad tym ako spievam, ci tancujem. Fotogram so skusenostami nie je lepsi ci vacsi clovek, je len zdatnejsi v tom co robi.
na moj mail ohladom konta mi nikto neodpoveda ,bolo by seriozne aspon napisat neotravujte neda sa s tym nic urobit
 
saboter
2013-10-29 21:00:12
Inak tento clanok sa da uplatnit na rozne oblasti, sam sa venujem mobilnym telefonom a inej elektronike, takze viem co je to pre niekoho vybrat nove zariadenie a stava sa ze nie kazdy je nakoniec spokojny.
 
Marcel Rebro
2013-10-29 21:07:20
príspevok od: saboter
Ja mam skor pocit ze Fotografom sa clovek stane ked ho tak ostatny zacnu vnimat. Osobne od kedy sa venujem fotografovaniu ako mojmu najvacsiemu hobby(ubehli uz 4 mesiace), tak ma zacinaju niektori moji znami obrazne tlapkat po ramene a hovorit "Ty si dobry fotograf". Sam neviem ako to mam brat ale mozno na tom nieco bude. Podla Vas, skusenych fotografov, sa nim mozno ani do smrti nestanem, ale moje okolie hovori opak. Ja sa neberiem ako SKVELY alebo DOBRY fotograf, stale sa mam co ucit a som vo fotografickych plienkach este, ale mozem sa nazvat Fotografom, pretoze ma to bavi, venujem sa tomu ked mam chut a budem sa tomu venovat.
Ja som zacal fotit pred 30 rokmi. Cely zivot ucim a stale sa mam co ucit - nielen vo fotografovani. Neries somariny typu "som dobry alebo skvely fotograf?" ale rob co ta bavi. Ciele su fajn vec ale najlepsim cielom cesty je cesta samotna.
 
saboter
2013-10-29 21:18:39
príspevok od: Marcel Rebro
Ja som zacal fotit pred 30 rokmi. Cely zivot ucim a stale sa mam co ucit - nielen vo fotografovani. Neries somariny typu "som dobry alebo skvely fotograf?" ale rob co ta bavi. Ciele su fajn vec ale najlepsim cielom cesty je cesta samotna.
to ze som tam napisal ako dlho sa tomu naplno venujem ma dokreslit, to o co mi v komentari islo, ze aj clovek ktory ma len velmi male skusenosti(napr JA) a len o trochu lepsiu vybavu(napr moj Nikon 1 J1) a s len o trochu krajsim vystupom ako blizke okolie, moze byt oznaceny za Fotografa. Ak ma tak vidia, tak preco nie. Vsetkym nam o to ide, byt Fotografom. Aj ked sa tak nemusime nazyvat, ale asi nimi sme ked nas takto vidia iny.
 
wayne
2013-10-29 21:40:48
príspevok od: saboter
Ja mam skor pocit ze Fotografom sa clovek stane ked ho tak ostatny zacnu vnimat. Osobne od kedy sa venujem fotografovaniu ako mojmu najvacsiemu hobby(ubehli uz 4 mesiace), tak ma zacinaju niektori moji znami obrazne tlapkat po ramene a hovorit "Ty si dobry fotograf". Sam neviem ako to mam brat ale mozno na tom nieco bude. Podla Vas, skusenych fotografov, sa nim mozno ani do smrti nestanem, ale moje okolie hovori opak. Ja sa neberiem ako SKVELY alebo DOBRY fotograf, stale sa mam co ucit a som vo fotografickych plienkach este, ale mozem sa nazvat Fotografom, pretoze ma to bavi, venujem sa tomu ked mam chut a budem sa tomu venovat.
V clanku mas takym tym oranzovym ze Od príbuzných a kamarátov ruky preč. Nieco na tom bude, lebo fotograf ta po pleci nepotlapka, fotograf ta ako fotografa respektuje, nehani, sam dobre chape, ze lepsie je prispiet cennou radou, nez negativnou kritikou, ci opacnym extremom, prehnanym chvalenim
 
paldixy
2013-10-29 21:48:43
Super, zábava. Dobre si to "vymyslel! Ja osobne sa rátam za fotografa. Pre celú ulicu som však "podivín", ktorý kdesi kľačí ,alebo leží, stojí a čosi majstruje s "čočkou " Niekedy mi idú na "city " ľudia , ktorí cvakajú len tak hocikde a hocičo mobilom a tvrdia, že sú fotografi. Na niektorých weboch sú fotografucúci, krorích fotografie nestoja ani za "deravý groš" a namýšľajú si že sú majstri. Viď napr, Fotoparát.cz
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-10-29 22:07:48
príspevok od: smoulinka 979
na moj mail ohladom konta mi nikto neodpoveda ,bolo by seriozne aspon napisat neotravujte neda sa s tym nic urobit
Sorry, mam na starosti len redakcny obsah. Prosim este raz napisat na podpúoru. je mozne, ze to islo do spamu.
 
yves998
2013-10-29 22:32:00
peace )

vyborny clanok )
 
bobo222
2013-10-30 08:55:00
Skvelé! Dufam ze sa tam poznaju vsetci, co mamicke na materskej doporucia FF z druhej ruky a 50/1,4, lebo s inym dietatko neodfoti....
 
Ultra TXF
2013-10-30 10:49:38
príspevok od: Marcel Rebro
Ja som zacal fotit pred 30 rokmi. Cely zivot ucim a stale sa mam co ucit - nielen vo fotografovani. Neries somariny typu "som dobry alebo skvely fotograf?" ale rob co ta bavi. Ciele su fajn vec ale najlepsim cielom cesty je cesta samotna.
Fotíš tak dlho ,ale k tomuto si sa nedopracoval

http://www.youtube.com/watch?v=t1X4tkpP_F0
 
paldixy
2013-10-30 12:54:12
príspevok od: sherpa
ako povedal Victor Borge > ...and then they take your picture....but since they are not very tall only from here {chest} down.....the rest is Mozart
No ono by to chcelo, do zrozumitelnejšej reči, kde sme ?
 
seifi
2013-10-30 16:00:06
príspevok od: Ultra TXF
Fotíš tak dlho ,ale k tomuto si sa nedopracoval

http://www.youtube.com/watch?v=t1X4tkpP_F0
ako pred rozpadom Rímskej ríše, tí tiež nevedeli čo so sebou ; ale umenie kritizovať nie je možné, môžeš o ňom vyjadriť názor, polemizovať, niekto sa usmeje nad slovami diváka, niekoho to zase vytočí
 
seifi
2013-10-30 16:03:21
príspevok od: paldixy
Super, zábava. Dobre si to "vymyslel! Ja osobne sa rátam za fotografa. Pre celú ulicu som však "podivín", ktorý kdesi kľačí ,alebo leží, stojí a čosi majstruje s "čočkou " Niekedy mi idú na "city " ľudia , ktorí cvakajú len tak hocikde a hocičo mobilom a tvrdia, že sú fotografi. Na niektorých weboch sú fotografucúci, krorích fotografie nestoja ani za "deravý groš" a namýšľajú si že sú majstri. Viď napr, Fotoparát.cz
som si istý, že to samé si myslia aktéri z fotoaparát.cz o fotografujúcich na ephoto
 
JohnNewton
2013-10-30 16:10:01
Istá moja suseda prichytiac ma ako sa na dvore snažím odfotografovať nejaké makro utrúsila" pre boha, čomu sa to venuješ" ?
O pár mesiacov som ju stretol ako sa valí rýchlim krokom do kostola a nedalo mi, použil som tú istú poznámku
Od vtedy sa nezdravíme
 
badboys
2013-10-30 17:02:30
Fajn článok, dobré čítanie nič ťažké na pochopenie, čo sa cení. Najlepšie ísť v peknú nedeľu na Štrbské pleso a Popradské pleso a skúsiť si to naživo. Prepal až tak nedramatizujem často je to v rámci dynamického rozsahu fotoaparátu keď sa fotoaparát snaží vyhodnotiť správnu expozíciu, niekedy to na škodu je niekedy tomu treba pomôcť korekciou expozície a niekedy sa to bere ako výtvarný prostriedok . Pred nedávnom ma pýtali o radu ohľadom fotoaparátu do 200EUR, aktuálne som to nesledoval tak som bol v koncoch, začal som im vysvetľovať viete veľkosť snímača,šum, počet krížových ostriacich bodov, RAW,JPEG, expozičné režimy, hľadáčik a ďalšie nakoniec sa na to oné a kúpili podla svojho výberu nejaký kompakt s jpeg,3D a miliónom funkcií o ktorých som jakživ nepočul. Ale dosť tliachania.
 
badboys
2013-10-30 17:05:49
Apropó kontaktujte technickú podporu nefunguje korektne like na facebook používam APS-C
 
dakus
2013-10-30 17:47:38
príspevok od: Tondy
Vtipne citanie popri praci
Tak to máš dobrú prácu, keď možeš byľ na internete. PARADA. To ja takú nemám. Vedel si sa narodiť. Čau.
 
paldixy
2013-10-30 18:30:02
príspevok od: seifi
som si istý, že to samé si myslia aktéri z fotoaparát.cz o fotografujúcich na ephoto
Možno, ale úroveň fotiek,najmä motívy, úroveň sa v ehoto s FA.cz nedajú ani porovnať, čo sa týka úrovne. A myslím si, že mnohí z tohoto dôvodu aj z FA,cz odišli. Dôvodom bude určitá skupina ľudí, ktorí na FA. cz vyslovene broja proti fotografom s digitálom. Majú aj svojého "mluvčího" Na ehoto až takéto boje neevidujem. Netvrdím, že nie sú tu isté rozpory, ale tie sa týkajú väčšinou okolo techniky a postavenia "profesionál" fotoamatér.
 
GabrielH
2013-10-30 19:15:08
100 % pravda. Ste nielen dobrý fotograf ale aj veľmi dobre píšete. ďakujem ! Teším sa na ďalšie lánky.
 
seifi
2013-10-30 20:33:08
príspevok od: paldixy
Možno, ale úroveň fotiek,najmä motívy, úroveň sa v ehoto s FA.cz nedajú ani porovnať, čo sa týka úrovne. A myslím si, že mnohí z tohoto dôvodu aj z FA,cz odišli. Dôvodom bude určitá skupina ľudí, ktorí na FA. cz vyslovene broja proti fotografom s digitálom. Majú aj svojého "mluvčího" Na ehoto až takéto boje neevidujem. Netvrdím, že nie sú tu isté rozpory, ale tie sa týkajú väčšinou okolo techniky a postavenia "profesionál" fotoamatér.
čisto subjektívny pohľad, ako na umenie; ale píšeš to presvedčivo , akoby to všetko bolo merateľné, ale nie je;
 
perf
2013-10-30 21:14:40
Priateľ mi rozprával, ako išiel s priateľkou kupovať fotoaparát. Keď sa jej predavač opýtal, aký by si chcela kúpiť, odpovedala, že žltý. To sa skutočne stalo a dlho sme sa na tom spoločne smiali. Aj takéto sa stáva. Ale naozaj treba mať na pamäti, že každý v niečom vyniká a v niečom nie, takže je to aj o pokore a tolerancii.
 
seifi
2013-10-30 21:29:34
príspevok od: perf
Priateľ mi rozprával, ako išiel s priateľkou kupovať fotoaparát. Keď sa jej predavač opýtal, aký by si chcela kúpiť, odpovedala, že žltý. To sa skutočne stalo a dlho sme sa na tom spoločne smiali. Aj takéto sa stáva. Ale naozaj treba mať na pamäti, že každý v niečom vyniká a v niečom nie, takže je to aj o pokore a tolerancii.
veľa ľudí nevie ani to ale bol by si prekvapený, že z fotenia majú väčšiu radosť, ako tí, čo počítajú pixely a počet prepalov; a niekedy majú aj väčší cit pre foto
 
admin
redakcia ephoto.sk 2013-10-30 21:29:45
príspevok od: smoulinka 979
na moj mail ohladom konta mi nikto neodpoveda ,bolo by seriozne aspon napisat neotravujte neda sa s tym nic urobit
prepacte, ale nemame od vas v poste ziaden email. Mozete napisat este raz na podpora@ephoto.sk? Prip. do mojej sukromnej posty.
 
perf
2013-10-30 21:50:26
príspevok od: seifi
veľa ľudí nevie ani to ale bol by si prekvapený, že z fotenia majú väčšiu radosť, ako tí, čo počítajú pixely a počet prepalov; a niekedy majú aj väčší cit pre foto
Súhlasím. Aj ja som mal na začiatku väčšiu radosť z fotenia, keď som toho o problematike málo vedel.Teraz som k sebe oveľa kritickejší a teda častejšie prežívam sklamania z vlastných chýb.
 
Midzi
2013-10-30 21:57:49
príspevok od: perf
Priateľ mi rozprával, ako išiel s priateľkou kupovať fotoaparát. Keď sa jej predavač opýtal, aký by si chcela kúpiť, odpovedala, že žltý. To sa skutočne stalo a dlho sme sa na tom spoločne smiali. Aj takéto sa stáva. Ale naozaj treba mať na pamäti, že každý v niečom vyniká a v niečom nie, takže je to aj o pokore a tolerancii.
toto mi pripomenulo jeden stary vtip o tom ako pride pan do AAA auto a chce kupit auto. Predavac sa ho opyta aku znacku by chcel a on mu odpovie GA, alebo DS
 
blahoslav J B Art
2013-10-30 23:06:02
príspevok od: Midzi
toto mi pripomenulo jeden stary vtip o tom ako pride pan do AAA auto a chce kupit auto. Predavac sa ho opyta aku znacku by chcel a on mu odpovie GA, alebo DS
toto nie je vtip, mojmu znamemu, ktory bol dlhsiu dobu mimo domova, volala manzelka, ze chce kupit domace kino a bola taka zlata, ze sa opytala, ci ma kupit striebornej alebo modrej farby
 
Paladin25
2013-10-30 23:52:56
príspevok od: seifi
čisto subjektívny pohľad, ako na umenie; ale píšeš to presvedčivo , akoby to všetko bolo merateľné, ale nie je;
všetko sa dá merať a porovnávať aj umenie... hoc len subjektívne
 
badboys
2013-10-31 04:44:54
príspevok od: perf
Priateľ mi rozprával, ako išiel s priateľkou kupovať fotoaparát. Keď sa jej predavač opýtal, aký by si chcela kúpiť, odpovedala, že žltý. To sa skutočne stalo a dlho sme sa na tom spoločne smiali. Aj takéto sa stáva. Ale naozaj treba mať na pamäti, že každý v niečom vyniká a v niečom nie, takže je to aj o pokore a tolerancii.
Mala povedať červený, vybrala by si lepšiu značku.
 
smoulinka 979
2013-10-31 16:19:38
príspevok od: admin
prepacte, ale nemame od vas v poste ziaden email. Mozete napisat este raz na podpora@ephoto.sk? Prip. do mojej sukromnej posty.
oki ...dakujem
 
dalay-lamma
2013-10-31 16:28:16
príspevok od: dakus
Tak to máš dobrú prácu, keď možeš byľ na internete. PARADA. To ja takú nemám. Vedel si sa narodiť. Čau.
Je to pomerne bezne. Vela ludi v praci sedi pri PC a pokial nemaju blokovane webove stranky, z casu na cas si spravia pauzu napr. aj pri citani clankov na ephoto. S narodenim to moc nesuvisi, kedze tu nastastie nemame kastovnicky system...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované