Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nikon D90 - poškriabaný čip?

Micka
2011-02-12 14:03:42+01
Ahojte kamarat sa pred par dnami pokusal vycistit fotak od prachu, no podarilo sa mu ho tam zial zaviest este viac, tak nasledovala peciatkova metoda (nieco malo sa stratilo, zbytok ostal) a az vtedy sa pristupilo k tomu, ze mu ho vezmem cestou do Trencina do V-Foto(po dlhom rozhodovani, kam to vobec dat, aby bol clovek s vysledkom spokojny), kde precistia snimac, no druhy den, ked som sa pon zastavila, mi bolo povedane, ze problem je zrejme vaznejsi a ze ostalo miesto, ktore sa mokrou cestou vobec nezmenilo a teda je mozne, ze cip je na danom mieste poskriabany a ze by bolo fajn ho poslat do Prahy do Nikonu na prekontrolovanie a pripadne urcenie rozpoctu pri vymene za novy. kamarat je z toho velmi nervozny, kedze v podobnej situacii este nebol (a pri cisteni bol vraj velmi opatrny) a tak ma napadlo, ze sa skusim tu spytat aj na vas nazor, ci by predsa len nemohlo ist o nejaku spinu, silikon z peciatkovej metody, pripadne ak niekto mate podobne skusenosti a viete napisat, aka je zbezna cena za novy cip, ako ste spokojni s autorizovanym servisom Nikonu a vybavovanim podobnych zalezitosti...cokolvek za ochotu vopred dakujem

ps:prikladam aj dve fotky na porovnanie, prva je vyrez problemoveho miesta z fotky pred vycistenim, druha ukazuje miesto po vycisteni(konkretne ma zaujima ta "seda ciarka")
 
attila.farkas
2011-02-12 14:20:31+01
príspevok od: Micka
Ahojte kamarat sa pred par dnami pokusal vycistit fotak od prachu, no podarilo sa mu ho tam zial zaviest este viac, tak nasledovala peciatkova metoda (nieco malo sa stratilo, zbytok ostal) a az vtedy sa pristupilo k tomu, ze mu ho vezmem cestou do Trencina do V-Foto(po dlhom rozhodovani, kam to vobec dat, aby bol clovek s vysledkom spokojny), kde precistia snimac, no druhy den, ked som sa pon zastavila, mi bolo povedane, ze problem je zrejme vaznejsi a ze ostalo miesto, ktore sa mokrou cestou vobec nezmenilo a teda je mozne, ze cip je na danom mieste poskriabany a ze by bolo fajn ho poslat do Prahy do Nikonu na prekontrolovanie a pripadne urcenie rozpoctu pri vymene za novy. kamarat je z toho velmi nervozny, kedze v podobnej situacii este nebol (a pri cisteni bol vraj velmi opatrny) a tak ma napadlo, ze sa skusim tu spytat aj na vas nazor, ci by predsa len nemohlo ist o nejaku spinu, silikon z peciatkovej metody, pripadne ak niekto mate podobne skusenosti a viete napisat, aka je zbezna cena za novy cip, ako ste spokojni s autorizovanym servisom Nikonu a vybavovanim podobnych zalezitosti...cokolvek za ochotu vopred dakujem

ps:prikladam aj dve fotky na porovnanie, prva je vyrez problemoveho miesta z fotky pred vycistenim, druha ukazuje miesto po vycisteni(konkretne ma zaujima ta "seda ciarka")
pred cistenim cipu kontaktnou metodou (peciatka, wet and dry stierky, atd) sa prudko odporuca snimac najprv povysavat ... ak sa tak neurobi, potom hrozi poskriabanie cipu volnymi casticami prachu na cipe ...

ak je to naozaj skrabanec (neviem to posudit) potom bude treba menit, ale nie cely cip, iba IR filter ktory je na cipe a chrani ho ...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-02-12 14:41:23+01
príspevok od: attila.farkas
pred cistenim cipu kontaktnou metodou (peciatka, wet and dry stierky, atd) sa prudko odporuca snimac najprv povysavat ... ak sa tak neurobi, potom hrozi poskriabanie cipu volnymi casticami prachu na cipe ...

ak je to naozaj skrabanec (neviem to posudit) potom bude treba menit, ale nie cely cip, iba IR filter ktory je na cipe a chrani ho ...
IR filter mu nevymenia, len komplet snimac. IR filter je v tovarni presne napasovany na snimac a servisy nemaju zariadenia, aby to urobily a ani prostredie aby sa zabezpecilo, ze sa medzi filter a snimac nedostane spina. Takze ako ND dostavaju len komplet snimac aj s filtrom.
Cim netvrdim, ze sa to mimo autorizovaneho servisu neda vyriesit inak.
 
attila.farkas
2011-02-12 14:51:31+01
ja by som odporucal nasledovne - dat fotak na expertizu ... ak expertiza potvrdi ze je cip poskriabany, potom skor ako ho das do opravy na vymenu cipu, vyskusaj najprv jednu z tych technologii na opravu poskriabanych CD ... su to roztoky živice ktore sa nanasaju na poskriabane plochy ... aplikuj v mikro davkach v čo najčistejšom prostredí - ideálne by bolo v bezpračnej miestnosti, alebo aspoň v bezprašnej krabici...

ak je čip naozaj poškriabany nemas co stratit ... ak pokus o opravu zivicou dosulozis nic sa nedeje cip sa musi vymenit tak ci tak...
 
Micka
2011-02-12 15:06:40+01
príspevok od: attila.farkas
ja by som odporucal nasledovne - dat fotak na expertizu ... ak expertiza potvrdi ze je cip poskriabany, potom skor ako ho das do opravy na vymenu cipu, vyskusaj najprv jednu z tych technologii na opravu poskriabanych CD ... su to roztoky živice ktore sa nanasaju na poskriabane plochy ... aplikuj v mikro davkach v čo najčistejšom prostredí - ideálne by bolo v bezpračnej miestnosti, alebo aspoň v bezprašnej krabici...

ak je čip naozaj poškriabany nemas co stratit ... ak pokus o opravu zivicou dosulozis nic sa nedeje cip sa musi vymenit tak ci tak...
a co sa tyka cien za vymenu, kolko sa tak zbezne platieva, nevies nahodou ?
 
attila.farkas
2011-02-12 15:18:46+01
príspevok od: Micka
a co sa tyka cien za vymenu, kolko sa tak zbezne platieva, nevies nahodou ?
netusim
 
Fatty
2011-02-12 15:51:23+01
príspevok od: attila.farkas
ja by som odporucal nasledovne - dat fotak na expertizu ... ak expertiza potvrdi ze je cip poskriabany, potom skor ako ho das do opravy na vymenu cipu, vyskusaj najprv jednu z tych technologii na opravu poskriabanych CD ... su to roztoky živice ktore sa nanasaju na poskriabane plochy ... aplikuj v mikro davkach v čo najčistejšom prostredí - ideálne by bolo v bezpračnej miestnosti, alebo aspoň v bezprašnej krabici...

ak je čip naozaj poškriabany nemas co stratit ... ak pokus o opravu zivicou dosulozis nic sa nedeje cip sa musi vymenit tak ci tak...
poškriabaný (ak teda je) jedine vymeniť, šmrdlať to doma zázračnými vodičkami je blbosť
 
Flodur
2011-02-12 15:54:37+01
Cena? Rátaj, že hrozivo vysoká!!!
 
KESKOSENI
2011-02-12 15:54:57+01
je Vam luto 10-15 eur za odborne vycistenie cipu???
 
haplo602
2011-02-12 16:07:31+01
chip by nemal ist tak lahko poskriabat, hlavne nie pri beznom cisteni. ale suhlasim zo zaslanim do Nikonu v Prahe nech sa na to pozru. Mozno ide len o nejaku velmi odolnu necistotu
 
TTL
2011-02-12 16:17:36+01
Senzor ani AA sklo poskriabane asi nebudu, ale moze byt poskriabana antireflexna vrstva. No vo vysledku to iste.

Ale takto: Raz sa mi na senzor fotaku (D60) dostal nejaky strasny sajrajt. Mokrou cestou to neslo dole, myslel som si, ze mam poskriabanu tu vrstvu. Ale potom som to skusil este raz a mokrou palickou som fakt poriadne pritlacil. Po kontrole som zistil, ze \'skrabanec\' akosi zmenil tvar miestami sa posunul. Tak som do tretice precistil este raz, ale sustredil som sa na to miesto (bolo viditelne aj volnym okom) a tlacil som tak, ze som myslel ze spravim do fotaku dieru A vycistil som to, nebol to skrabanec, ale nejaka lepkava cudzia hmota, ktora sa na senzor prisala.

Inak povedane, nemusi to byt skrabanec. Ale cistit senzor tak brutalne ako ja je iba predposledna moznost pred jeho vymenou, takze vseobecne neodporucam - moze sa nieco poskodit.
 
tomis.ales
2011-02-12 16:23:44+01
Ja by som to dal este raz vycistit. Mozno je fakt iba nieco nalepene. Tych par korun navyse ta uz nezabije. Poskriabat cip je docel obtiazne, ak si teda clovek dava fakt pozor. Ak to nepomoze, ostava iba servis.
 
tomis.ales
2011-02-12 16:24:35+01
Myslim vycistit niekam inam ako tam kde si bole predtym.
 
attila.farkas
2011-02-12 16:25:52+01
príspevok od: Fatty
poškriabaný (ak teda je) jedine vymeniť, šmrdlať to doma zázračnými vodičkami je blbosť
určite je to menšia blbosť ako bez rozmyslu vyvaliť nehoraznu sumu za vymenu ked je sanca, ze to zaberie ... odkial vies ze nezaberie? uz si to skusal?
 
attila.farkas
2011-02-12 16:26:48+01
príspevok od: KESKOSENI
je Vam luto 10-15 eur za odborne vycistenie cipu???
mne je luto 10 - 15 eur za odborne zadr..nie cipu ako je to zvykom v servisoch
 
Micka
2011-02-12 16:30:50+01
no kamarat vravi, ze sa to tam objavilo az po tom, ako pouzil silikonove razitko, ktore si kvoli tomu prachu narychlo objednaval z netu predtym ofukoval a prach bol vsade inde. co sa tyka Nikon servisu v Prahe, tam sa to poslalo uz vcera, kedze za postovne a ani posudok, ci ide o poskriabanie alebo nieco ine, sa vraj neplati, cize tam clovek naozaj nema co stratit, ked to posle.
 
TTL
2011-02-12 16:34:35+01
príspevok od: attila.farkas
určite je to menšia blbosť ako bez rozmyslu vyvaliť nehoraznu sumu za vymenu ked je sanca, ze to zaberie ... odkial vies ze nezaberie? uz si to skusal?
Asi sa mi stratil post, tak to napiseme ste raz: na povrchu cipu nie je sklo. Je tam antireflexna vrstva, organicky material. To nielen ze nezacelis ziadnou pastou na opravu CD, ale este sa to viac pokasle. Nakoniec by bola na senzore ovela horsia cmuha, nez tam bola predtym.

BTW novy cip stoji od 300 eur vyssie podla modelu. Takze sa da bud zmierit s poskrabanym cipom a nepouzivat velke clony, alebo to vymenit. Alebo este skusit vycistit niecim agresivnejsim (ale nie niecim, co poskodi vrstvu alebo vypusti do fotaku nejake chemikalie).
 
attila.farkas
2011-02-12 16:37:45+01
príspevok od: TTL
Senzor ani AA sklo poskriabane asi nebudu, ale moze byt poskriabana antireflexna vrstva. No vo vysledku to iste.

Ale takto: Raz sa mi na senzor fotaku (D60) dostal nejaky strasny sajrajt. Mokrou cestou to neslo dole, myslel som si, ze mam poskriabanu tu vrstvu. Ale potom som to skusil este raz a mokrou palickou som fakt poriadne pritlacil. Po kontrole som zistil, ze \'skrabanec\' akosi zmenil tvar miestami sa posunul. Tak som do tretice precistil este raz, ale sustredil som sa na to miesto (bolo viditelne aj volnym okom) a tlacil som tak, ze som myslel ze spravim do fotaku dieru A vycistil som to, nebol to skrabanec, ale nejaka lepkava cudzia hmota, ktora sa na senzor prisala.

Inak povedane, nemusi to byt skrabanec. Ale cistit senzor tak brutalne ako ja je iba predposledna moznost pred jeho vymenou, takze vseobecne neodporucam - moze sa nieco poskodit.
... neviem, ci si mal len stastie a ci aj ja som mal len stastie, lebo to nemam ako overit, ale z mojich skusenosti (zazil som si aj ja vesi pri cisteni snimaca) mozem povedat, ze snimac naozaj nieje taky krehky ako sa hovori ... (mozno sa ta fama rozsirila aby servisy neprisli o tuto cast zakaziek) ... ale vazne - snimac toho vydrzi dost ... fest dost ... okrem toho je vypodlozeny (vacsinou) kovovou dostickou (kvoli odvodu tepla) na ktorej sedi ako rit na serbli, takze ho prelomit je takmer nemozne... jedine ze by si do neho zacal busit nejakym tvrdym ostrym predmetom a nacal jeho ... povrch ...

uvediem pikosku, sice z ineho ihriska, ale ako demonstracia snad posluzi dobre:
ak si pozries akykolvek manua od LCD monitorov vsade sa zdoraznuje opatrne narabanie a zvysena opatrnost pri cisteni povrchu displaya ...
minule mi zacal blbnut jeden z mojich 22\" LCD displayov (neskor som zistil ze problem bol studeny spoj v trafaku) ... skusal som vselico a stale mi vypinal ... asi po hodine nervovania sa som povolil a prij...l som mu rovno doprostred pastou taku ranu, ze keby som sebe taku pustil tak zomriem... slahlo ho o stenu za nim a zadny kryt sa mi na nom rozbil... krvacali mi hanky ... ale dispay ide v pohode ... niet na nom ani stopy po nejakom poskodeni (ak nepocitam zadny umelohmotny kryt...) ... BTW ten rozbity kryt ma potom naviedol na stopu studeneho spoja v trafaku
 
attila.farkas
2011-02-12 16:50:26+01
príspevok od: TTL
Asi sa mi stratil post, tak to napiseme ste raz: na povrchu cipu nie je sklo. Je tam antireflexna vrstva, organicky material. To nielen ze nezacelis ziadnou pastou na opravu CD, ale este sa to viac pokasle. Nakoniec by bola na senzore ovela horsia cmuha, nez tam bola predtym.

BTW novy cip stoji od 300 eur vyssie podla modelu. Takze sa da bud zmierit s poskrabanym cipom a nepouzivat velke clony, alebo to vymenit. Alebo este skusit vycistit niecim agresivnejsim (ale nie niecim, co poskodi vrstvu alebo vypusti do fotaku nejake chemikalie).
skusat to zacelit som uvadzal ako posledny pokus predtym ako to da clovek vymenit ked uz sa rozhodne to dat vymenit ... ako posledny pokus, ked je uz jedno ci to zaberie alebo nie ... nemal som na mysli brusiace pasty, ale živicu ... keby som sa rozhodol cip menit, urcite by som si ten experiment neodpustil
 
TTL
2011-02-12 16:52:04+01
Myslim ze sme mali stastie. Vela veci, co poletuje vo vzduchu, ma ostre hrany, to plati aj o obycanom prachu. Takze jeho tahanim po senzore sa moze antireflexna vrstva poskriabat dost lahko. Iste riziiko je tu vzdy. Inak ta citlivost senzorov nie je fama, skor stara zalezitost - prve digitalne zrkadlovky a steny mali senzory ovela citlivejsie, nez su dnes, dali sa lahsie poskodit. Dnes vydrzia viac, ale ked ma clovek pech, tak moze senzor poskriabat alebo nieco ine pokazit raz-dva.

Ten tvoj monitor mal takisto stastie. Vacsinu narazu pohltla pruznost panela a celej konstrukcie (je to vsetko plast), velka plocha narazu (zovreta past) a hlavne fakt, ze monitor letel dozadu, takze sa kineticka energia premenila na pohybovu (dobre som to napisal? nie som fyzik). Keby si takto tresol do monitora pripevneneho na stene, tak ho rozsekas. Staci sa pozriet na ebay, kolko sa predava notebookov s rozbitymi displejmi.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()