Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nikon D90 - poškriabaný čip?

Micka
Micka 2011-02-12 14:03:42+01
Ahojte kamarat sa pred par dnami pokusal vycistit fotak od prachu, no podarilo sa mu ho tam zial zaviest este viac, tak nasledovala peciatkova metoda (nieco malo sa stratilo, zbytok ostal) a az vtedy sa pristupilo k tomu, ze mu ho vezmem cestou do Trencina do V-Foto(po dlhom rozhodovani, kam to vobec dat, aby bol clovek s vysledkom spokojny), kde precistia snimac, no druhy den, ked som sa pon zastavila, mi bolo povedane, ze problem je zrejme vaznejsi a ze ostalo miesto, ktore sa mokrou cestou vobec nezmenilo a teda je mozne, ze cip je na danom mieste poskriabany a ze by bolo fajn ho poslat do Prahy do Nikonu na prekontrolovanie a pripadne urcenie rozpoctu pri vymene za novy. kamarat je z toho velmi nervozny, kedze v podobnej situacii este nebol (a pri cisteni bol vraj velmi opatrny) a tak ma napadlo, ze sa skusim tu spytat aj na vas nazor, ci by predsa len nemohlo ist o nejaku spinu, silikon z peciatkovej metody, pripadne ak niekto mate podobne skusenosti a viete napisat, aka je zbezna cena za novy cip, ako ste spokojni s autorizovanym servisom Nikonu a vybavovanim podobnych zalezitosti...cokolvek za ochotu vopred dakujem

ps:prikladam aj dve fotky na porovnanie, prva je vyrez problemoveho miesta z fotky pred vycistenim, druha ukazuje miesto po vycisteni(konkretne ma zaujima ta "seda ciarka")
 
martin9113
2011-02-12 17:11:05+01
príspevok od: attila.farkas
... neviem, ci si mal len stastie a ci aj ja som mal len stastie, lebo to nemam ako overit, ale z mojich skusenosti (zazil som si aj ja vesi pri cisteni snimaca) mozem povedat, ze snimac naozaj nieje taky krehky ako sa hovori ... (mozno sa ta fama rozsirila aby servisy neprisli o tuto cast zakaziek) ... ale vazne - snimac toho vydrzi dost ... fest dost ... okrem toho je vypodlozeny (vacsinou) kovovou dostickou (kvoli odvodu tepla) na ktorej sedi ako rit na serbli, takze ho prelomit je takmer nemozne... jedine ze by si do neho zacal busit nejakym tvrdym ostrym predmetom a nacal jeho ... povrch ...

uvediem pikosku, sice z ineho ihriska, ale ako demonstracia snad posluzi dobre:
ak si pozries akykolvek manua od LCD monitorov vsade sa zdoraznuje opatrne narabanie a zvysena opatrnost pri cisteni povrchu displaya ...
minule mi zacal blbnut jeden z mojich 22\" LCD displayov (neskor som zistil ze problem bol studeny spoj v trafaku) ... skusal som vselico a stale mi vypinal ... asi po hodine nervovania sa som povolil a prij...l som mu rovno doprostred pastou taku ranu, ze keby som sebe taku pustil tak zomriem... slahlo ho o stenu za nim a zadny kryt sa mi na nom rozbil... krvacali mi hanky ... ale dispay ide v pohode ... niet na nom ani stopy po nejakom poskodeni (ak nepocitam zadny umelohmotny kryt...) ... BTW ten rozbity kryt ma potom naviedol na stopu studeneho spoja v trafaku
ja mam na d40- tiiez poskribany snimac- urobil mi to jeden trtko v servise- dal som to poslat do prahy a odtial mi to prislo este spinavsie a z vyjadrenim ze to bolo neodborne vycistene a cena bude cca 12000sk. eura sme este nemali. tolko ku cisteniu snimacov u odbornikov ktory to robia ofocialne pre nikon. snat aj preto zkrachoval. ziadna zodpovednost zaskodu ktora mi vznikla fotak som mal asi dva mesiace.
 
attila.farkas
2011-02-12 17:34:57+01
príspevok od: martin9113
ja mam na d40- tiiez poskribany snimac- urobil mi to jeden trtko v servise- dal som to poslat do prahy a odtial mi to prislo este spinavsie a z vyjadrenim ze to bolo neodborne vycistene a cena bude cca 12000sk. eura sme este nemali. tolko ku cisteniu snimacov u odbornikov ktory to robia ofocialne pre nikon. snat aj preto zkrachoval. ziadna zodpovednost zaskodu ktora mi vznikla fotak som mal asi dva mesiace.
no, s odbornym cistenim v autorizovanom servise (canon) mam aj ja svoje skusenosti (vratili ho spinavsi ako som ho dal, zaspinili aj to co bolo ciste) ... preto sa o svoj aparat radsej staram sam ... nemam problem a este aj usetrim
 
attila.farkas
2011-02-12 17:48:07+01
príspevok od: TTL
Myslim ze sme mali stastie. Vela veci, co poletuje vo vzduchu, ma ostre hrany, to plati aj o obycanom prachu. Takze jeho tahanim po senzore sa moze antireflexna vrstva poskriabat dost lahko. Iste riziiko je tu vzdy. Inak ta citlivost senzorov nie je fama, skor stara zalezitost - prve digitalne zrkadlovky a steny mali senzory ovela citlivejsie, nez su dnes, dali sa lahsie poskodit. Dnes vydrzia viac, ale ked ma clovek pech, tak moze senzor poskriabat alebo nieco ine pokazit raz-dva.

Ten tvoj monitor mal takisto stastie. Vacsinu narazu pohltla pruznost panela a celej konstrukcie (je to vsetko plast), velka plocha narazu (zovreta past) a hlavne fakt, ze monitor letel dozadu, takze sa kineticka energia premenila na pohybovu (dobre som to napisal? nie som fyzik). Keby si takto tresol do monitora pripevneneho na stene, tak ho rozsekas. Staci sa pozriet na ebay, kolko sa predava notebookov s rozbitymi displejmi.
... celkom presne, nebola to jedna rana, ale seria ran ... busil som do neho az kym som neuvidel krv na monitore... lietal medzi mojou pastou a stenou ... urobil zo 5 - 6 otociek tam a zase naspat ...

ked som ho mal potom rozobraty, videl som ze aj lcd display je vypodlozeny kovom - tenkym plechom (zrejme je to tiez na odvod tepla) takze uderom predmetom maksim ako je samotny display kolmo na pluchu displaya nemas sancu ho poskodit aj keby bol ten uder akokolvek silny za predpokladu ze monitor ma kam ustupit - teda je volny, moze odletiet...

LCD notebookov zrejme kov nemaju aj kvoli hmotnosti...

kineticka energia = pohybova energia ... jediny roizdiel je ze v prvom pripade je pouzity latinsky zaklad slova ...

co sa cipov tyka, vidim realnejsie riziko ze tlakom poskodis nejake spoje v jeho osadeni na integrac ako samotny cip (predmetom maksim ako je sam cip) ...

Iste, potahovat po povrchu ciastocky prachu je ista samovrazda, aj preto vravim ze pred cistenim vysavat a pokial je to mozne, cistit v bezprasnom prostredi...

http://blog.attila-farkas.sk/2008/03/24/bezprasna-miestnost/

 
WaRL0
2011-02-12 18:31:49+01
Teraz som chel dat moj Nikon D40 na cistenie snimača.Ale ked písete táké skusenosti asi to spravím ja !
 
keko
2011-02-12 18:33:37+01
príspevok od: attila.farkas
... neviem, ci si mal len stastie a ci aj ja som mal len stastie, lebo to nemam ako overit, ale z mojich skusenosti (zazil som si aj ja vesi pri cisteni snimaca) mozem povedat, ze snimac naozaj nieje taky krehky ako sa hovori ... (mozno sa ta fama rozsirila aby servisy neprisli o tuto cast zakaziek) ... ale vazne - snimac toho vydrzi dost ... fest dost ... okrem toho je vypodlozeny (vacsinou) kovovou dostickou (kvoli odvodu tepla) na ktorej sedi ako rit na serbli, takze ho prelomit je takmer nemozne... jedine ze by si do neho zacal busit nejakym tvrdym ostrym predmetom a nacal jeho ... povrch ...

uvediem pikosku, sice z ineho ihriska, ale ako demonstracia snad posluzi dobre:
ak si pozries akykolvek manua od LCD monitorov vsade sa zdoraznuje opatrne narabanie a zvysena opatrnost pri cisteni povrchu displaya ...
minule mi zacal blbnut jeden z mojich 22\" LCD displayov (neskor som zistil ze problem bol studeny spoj v trafaku) ... skusal som vselico a stale mi vypinal ... asi po hodine nervovania sa som povolil a prij...l som mu rovno doprostred pastou taku ranu, ze keby som sebe taku pustil tak zomriem... slahlo ho o stenu za nim a zadny kryt sa mi na nom rozbil... krvacali mi hanky ... ale dispay ide v pohode ... niet na nom ani stopy po nejakom poskodeni (ak nepocitam zadny umelohmotny kryt...) ... BTW ten rozbity kryt ma potom naviedol na stopu studeneho spoja v trafaku
Konecne my, v servisoch, budeme vediet, ako cistit cipy, aby sme si zasluzili 15 eur \"za odborne zadr..nie cipu ako je to zvykom v servisoch\".
My vzdycky vsedko zadrbeme, odrbeme, vsetkemu pridrbeme, nevieme, co je to ICC profil. Az teraz ma napadlo, ze to treba drbnut o stenu...
Vdaka za tip.

(Uf, este, ze necistime cipy...)
 
WildSammy
2011-02-12 19:23:02+01
skrabanec by podla vsetkeho vyzeral inac
 
jozef1
2011-02-12 20:38:23+01
Ja by som to skusil este niekolkokrat vycistit mokrou cestou tak ako pisal TTL, a ak by to nezislo dole tak by som to neriesil. Ide predsa len o jednu bodku(ciarku), pouzivaj nizke clony a nebude to vidiet a pri vyssich clonach to v editore vyriesis klonovacim razitkom. Vynena cipu je dost draha, za tu cenu kupis bazarove telo s dobrym cipom.
 
KESKOSENI
2011-02-12 20:40:50+01
príspevok od: attila.farkas
mne je luto 10 - 15 eur za odborne zadr..nie cipu ako je to zvykom v servisoch
kolko to bude stat teraz?
 
fotograf11
2011-02-12 20:59:35+01
hahahaha no neuveritelne.... a nechcete doma na kuchynskej linke zostrojit svojpomocne malu jadrovu elektraren a riadit lavou rukou pri vareni zemiakovej polievky jadrovu fuziu?
 
attila.farkas
2011-02-12 23:22:00+01
príspevok od: KESKOSENI
kolko to bude stat teraz?
nuz, su taki co vedia co robia a su taki co ani netusia ... zo svojich skusenosti viem (a tiez z mnohych prispevkov aj na tomto fore) ze technici z autorizovanych servisov vacsinou tiez patria do tej druhej skupiny ... minimalne co sa cistenia tyka
 
dodo_bb
2011-02-13 01:12:29+01
príspevok od: attila.farkas
nuz, su taki co vedia co robia a su taki co ani netusia ... zo svojich skusenosti viem (a tiez z mnohych prispevkov aj na tomto fore) ze technici z autorizovanych servisov vacsinou tiez patria do tej druhej skupiny ... minimalne co sa cistenia tyka
To hovoríš o technikoch vo Francii, predpokladám? Lebo pochybujem, že si chodíš dávať čip čistiť do slovenských servisov
 
dodo_bb
2011-02-13 01:19:07+01
citujem \"a az vtedy sa pristupilo k tomu, ze mu ho vezmem cestou do Trencina do V-Foto(po dlhom rozhodovani, kam to vobec dat, aby bol clovek s vysledkom spokojny)\"
Skvelá veta, ktorá ma pobavila Keď si niekto totálne nešikovný pobabre najdôležitejšiu súčiastku vo foťáku (lebo mu je ľúto 20 €), začne uvažovať, či má veriť servisnému technikovi (väčšina z nich už v živote úspešne vyčistila desiatky či stovky čipov a nepoškriabala ich
 
attila.farkas
2011-02-13 01:41:07+01
príspevok od: dodo_bb
To hovoríš o technikoch vo Francii, predpokladám? Lebo pochybujem, že si chodíš dávať čip čistiť do slovenských servisov
nie, to hovorim o slovenskych technikoch ... riesilo sa to tu uz mnohokrat ... niesom jediny kto ma taketo skusenosti ...
 
Rasty Gibel
2011-02-13 01:47:58+01
príspevok od: attila.farkas
nie, to hovorim o slovenskych technikoch ... riesilo sa to tu uz mnohokrat ... niesom jediny kto ma taketo skusenosti ...
Tak ze zaver je asi taky, ze ked sa mi zase.ie cip, mam ist do obchodu, nakupit si potrebne nadobičko a pomodlit sa a vycistit to sam??? Lebo z toho co tu citam mi to tak pripada. A este som zabudol, medzi modlenim a cistenim, nastudovat ako sa to robi.
 
attila.farkas
2011-02-13 02:02:11+01
príspevok od: Rasty Gibel
Tak ze zaver je asi taky, ze ked sa mi zase.ie cip, mam ist do obchodu, nakupit si potrebne nadobičko a pomodlit sa a vycistit to sam??? Lebo z toho co tu citam mi to tak pripada. A este som zabudol, medzi modlenim a cistenim, nastudovat ako sa to robi.
vyrobca znacky cistenia ktore pouzivam (green clean) ma na stranke videotutorial ... nieje to nic komplikovane ... modlit sa je zbytocne ... uplne staci ak budes sustredeny na to co robis a das si zalezat ako keby to bol tvoj fotak ... ak si budes cistit vlastny, nebude problem tento pristup dosiahnut ... kriticky bod je cistota prostredia ... ak by si mal cistit snimac v prostredi kde sa viri prach (co je zrejme pripad servisov) tak to radsej ani necisti - nema to zmysel ... na konci cistenia budes mat snimac spinavsi ako na zaciatku ... ked som raz bol na ceste a nemal som so sebou bezprasnu krabicu, pouzil som len hadicu od vysavaca ktoru mi niekto podrzal nad sachtou zatial co som vycistil snimac (vysavac bol samozrejme cely cas zapnuty) a vysledok bol OK ... aj pri clonach 22 a viac ...
 
javelin
2011-02-13 07:59:46+01
V minulosti keď som som vlastnil ešte Pentax , nemal som žiadne skúsenosti s podobnou disciplínou a menil som objektívy , kdekolvek a kedykolvek , (ako som bol zvyknutý na analógu)....samozrejme snímač podľa toho aj vyzeral.....
Na jednej akcii , nemal som ani tucha že existuje nejaké predsklopenie zrkadla a otvorenie závierky v režime \"čistenie\" ,nakolko manuál som nemal potrebu študovať, som nastavil režim \"bulb\" dýchol na snímač a vyčistil to vôbec nie jemne klasickým šušnátkom...(čistým samozrejme)...a bolo po probléme....Dnes nič také drastické robiť nemusím....v teréne sklá nemením, (nosím dve telá), a keď už menim poctivo ofúknem šachtu otvorom dolu a rovnako aj bajonet objektívu.....
To s tým šušnadlom nikomu neradím , iba konštatujem že mne to pomohlo....trocha prachu , ktorý sa odlepil tam zostalo na spodu...(na fotke na vrchu) , a ten šiel nasledne odfúknuť....
Snímač som s tou vatou nijako napoškodil a nezostali po nej ani nečistoty.....
 
keko
2011-02-13 11:25:39+01
príspevok od: attila.farkas
vyrobca znacky cistenia ktore pouzivam (green clean) ma na stranke videotutorial ... nieje to nic komplikovane ... modlit sa je zbytocne ... uplne staci ak budes sustredeny na to co robis a das si zalezat ako keby to bol tvoj fotak ... ak si budes cistit vlastny, nebude problem tento pristup dosiahnut ... kriticky bod je cistota prostredia ... ak by si mal cistit snimac v prostredi kde sa viri prach (co je zrejme pripad servisov) tak to radsej ani necisti - nema to zmysel ... na konci cistenia budes mat snimac spinavsi ako na zaciatku ... ked som raz bol na ceste a nemal som so sebou bezprasnu krabicu, pouzil som len hadicu od vysavaca ktoru mi niekto podrzal nad sachtou zatial co som vycistil snimac (vysavac bol samozrejme cely cas zapnuty) a vysledok bol OK ... aj pri clonach 22 a viac ...
A este si zabudol priznat, ze to pomohlo az potom, co si to cele tresnul o stenu.
Najvacsia tragedia internetu je v tom, ze to, co napises, si precita kopu neskusenych ludi a a v porovnani s dobre mienenymi radami je ta tvoja - na prvy pohlad lacnejsia - pre tupcekov pritazlivejsia. Najlepsie je este svoje tvrdenia podporit skusenostou jedneho cloveka, ktoremu to zmrvili PROFESIONALY za 15 EUR. Co takto vyuzit institut reklamacie. Co takto sa ospravedlnit naprostej vacsine zdatnych servisakov, ktori absolvovali skolenie, a maju rozsiahle skusenosti? (U mna je zdatny profesional aj ten, ktory povie, ze toto uz nezvladne, ze treba nat o vacsieho odbornika.)
Mozem ale konstatovat, ze ako pokracuje cas a ludia pomaly starnu, tak sa takychto stupidit dopustaju menej a menej. 60-nik si neopravuje pomocou zapnuteho vysavaca vlastny kardiostimulator, 70-nik si nevymiena tresknutim oka o stenu ocnu sosovku ...
Lenze vzdy, ked mlady clovek dostne digitalny fotoaparat, druheho januara citi neprekonatelnu tuzbu cistit cip. Este netusi, co je to kompozicia, ale cip musi byt poriadne cisty.
 
chudas12
2011-02-13 11:30:12+01
Ako tak čítam, tak najlepšie je vyhnúť sa znečisteniu čipu. Predsa len čím častejšie sa menia objektívy a v čím prašnejšom prostredí, o to je väčšia šanca znečistenia čipu. \"Čistú výmenu\" objektívov som riešil v myšlienkach už dávnejšie. V myšlienkach preto lebo používam D90 v takom kompaktoidnom stave, jeden objektív . Zamýšľal som sa ako to urobiť tak, aby bola šanca na znečistenie minimalizovaná. Asi najlepšie je použiť čistú, novú, priehľadnú, dostatočne veľkú igelitovú tašku. Foťák aj s objektívom vložím do tašky, po ofúknutí od prachu. Vyhrniem si rukávy (pri tejto činnosti je mohérový sveter viac ako nevhodný). Otvor do tašky zopnem nejakým štipcom, aby ostali po stranách otvory na ruky a hurá mením objektívy.

Možno sa nad týmto niekto zasmeje, niekto si bude klopkať po čele, ale je to pomerne jednoduchý spôsob ako znížiť šancu na znečistenie snímača. Lepšie ako v najhoršom prípade meniť čip.

Niekedy jednoduché riešenia sú zarážajúco účinné. Amíci vyhodili milióny na atramentové pero do kozmu, pre \"vesmírne účely\", a rusi dali kozmonautom ceruzky, krásne

Asi by mohli redaktori ePhoto napísať článok \"ako sa správať k foťáku\", čo sa dá a čo sa nemôže.
 
Big Lebowski
2011-02-13 12:05:02+01
príspevok od: chudas12
Ako tak čítam, tak najlepšie je vyhnúť sa znečisteniu čipu. Predsa len čím častejšie sa menia objektívy a v čím prašnejšom prostredí, o to je väčšia šanca znečistenia čipu. \"Čistú výmenu\" objektívov som riešil v myšlienkach už dávnejšie. V myšlienkach preto lebo používam D90 v takom kompaktoidnom stave, jeden objektív . Zamýšľal som sa ako to urobiť tak, aby bola šanca na znečistenie minimalizovaná. Asi najlepšie je použiť čistú, novú, priehľadnú, dostatočne veľkú igelitovú tašku. Foťák aj s objektívom vložím do tašky, po ofúknutí od prachu. Vyhrniem si rukávy (pri tejto činnosti je mohérový sveter viac ako nevhodný). Otvor do tašky zopnem nejakým štipcom, aby ostali po stranách otvory na ruky a hurá mením objektívy.

Možno sa nad týmto niekto zasmeje, niekto si bude klopkať po čele, ale je to pomerne jednoduchý spôsob ako znížiť šancu na znečistenie snímača. Lepšie ako v najhoršom prípade meniť čip.

Niekedy jednoduché riešenia sú zarážajúco účinné. Amíci vyhodili milióny na atramentové pero do kozmu, pre \"vesmírne účely\", a rusi dali kozmonautom ceruzky, krásne

Asi by mohli redaktori ePhoto napísať článok \"ako sa správať k foťáku\", čo sa dá a čo sa nemôže.
To čo si napísal, je blbosť. Predstav si, že by si to robil na nejakom podujatí na námestí kde je kopec ľudí. Trošku divné a hlavne nepraktické.

Stačí pohľadať, a nájdeš:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-snimaca/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/prach-nepriatel-digitalnych-fotoaparatov/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-fototechniky/

Keď pohľadáš, nájdeš aj ďalšie články.
 
inkubbus
2011-02-13 12:13:01+01
príspevok od: chudas12
Ako tak čítam, tak najlepšie je vyhnúť sa znečisteniu čipu. Predsa len čím častejšie sa menia objektívy a v čím prašnejšom prostredí, o to je väčšia šanca znečistenia čipu. \"Čistú výmenu\" objektívov som riešil v myšlienkach už dávnejšie. V myšlienkach preto lebo používam D90 v takom kompaktoidnom stave, jeden objektív . Zamýšľal som sa ako to urobiť tak, aby bola šanca na znečistenie minimalizovaná. Asi najlepšie je použiť čistú, novú, priehľadnú, dostatočne veľkú igelitovú tašku. Foťák aj s objektívom vložím do tašky, po ofúknutí od prachu. Vyhrniem si rukávy (pri tejto činnosti je mohérový sveter viac ako nevhodný). Otvor do tašky zopnem nejakým štipcom, aby ostali po stranách otvory na ruky a hurá mením objektívy.

Možno sa nad týmto niekto zasmeje, niekto si bude klopkať po čele, ale je to pomerne jednoduchý spôsob ako znížiť šancu na znečistenie snímača. Lepšie ako v najhoršom prípade meniť čip.

Niekedy jednoduché riešenia sú zarážajúco účinné. Amíci vyhodili milióny na atramentové pero do kozmu, pre \"vesmírne účely\", a rusi dali kozmonautom ceruzky, krásne

Asi by mohli redaktori ePhoto napísať článok \"ako sa správať k foťáku\", čo sa dá a čo sa nemôže.
haha, uz sa vidim ako menim na koncerte pod podiom objektiv v igelitke.

btw, cip som daval cistit prvy krat az po styroch rokoch pouzivania fotaku. a to som menil objektivy velmi casto a aj v prasnom prostredi na stavbe alebo u nas v robote v dielni.
 
Strana 2 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()