Hore
Fórum » Nikon fórum
 

Nikon D90 - poškriabaný čip?

Micka
Micka 2011-02-12 14:03:42+01
Ahojte kamarat sa pred par dnami pokusal vycistit fotak od prachu, no podarilo sa mu ho tam zial zaviest este viac, tak nasledovala peciatkova metoda (nieco malo sa stratilo, zbytok ostal) a az vtedy sa pristupilo k tomu, ze mu ho vezmem cestou do Trencina do V-Foto(po dlhom rozhodovani, kam to vobec dat, aby bol clovek s vysledkom spokojny), kde precistia snimac, no druhy den, ked som sa pon zastavila, mi bolo povedane, ze problem je zrejme vaznejsi a ze ostalo miesto, ktore sa mokrou cestou vobec nezmenilo a teda je mozne, ze cip je na danom mieste poskriabany a ze by bolo fajn ho poslat do Prahy do Nikonu na prekontrolovanie a pripadne urcenie rozpoctu pri vymene za novy. kamarat je z toho velmi nervozny, kedze v podobnej situacii este nebol (a pri cisteni bol vraj velmi opatrny) a tak ma napadlo, ze sa skusim tu spytat aj na vas nazor, ci by predsa len nemohlo ist o nejaku spinu, silikon z peciatkovej metody, pripadne ak niekto mate podobne skusenosti a viete napisat, aka je zbezna cena za novy cip, ako ste spokojni s autorizovanym servisom Nikonu a vybavovanim podobnych zalezitosti...cokolvek za ochotu vopred dakujem

ps:prikladam aj dve fotky na porovnanie, prva je vyrez problemoveho miesta z fotky pred vycistenim, druha ukazuje miesto po vycisteni(konkretne ma zaujima ta "seda ciarka")
 
chudas12
2011-02-13 12:23:50+01
príspevok od: Big Lebowski
To čo si napísal, je blbosť. Predstav si, že by si to robil na nejakom podujatí na námestí kde je kopec ľudí. Trošku divné a hlavne nepraktické.

Stačí pohľadať, a nájdeš:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-snimaca/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/prach-nepriatel-digitalnych-fotoaparatov/
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/starostlivost-o-fotovybavu/cistenie-fototechniky/

Keď pohľadáš, nájdeš aj ďalšie články.
Zvykneš bežne označovať názory druhých ako blbosť? Skús trochu menej osobnej invektívy, dobre?
 
chudas12
2011-02-13 12:29:30+01
príspevok od: inkubbus
haha, uz sa vidim ako menim na koncerte pod podiom objektiv v igelitke.

btw, cip som daval cistit prvy krat az po styroch rokoch pouzivania fotaku. a to som menil objektivy velmi casto a aj v prasnom prostredi na stavbe alebo u nas v robote v dielni.
Áno, ďalší prípad majstra sveta, si myslíš, že každý fotí koncerty?
 
Big Lebowski
2011-02-13 12:34:52+01
príspevok od: chudas12
Zvykneš bežne označovať názory druhých ako blbosť? Skús trochu menej osobnej invektívy, dobre?
Prepáč, ale zobrať si na fotenie igelitový sáčok a v ňom meniť objektívy, je blbosť. To ti povie hádam každý kto sa foteniu venuje len trošku aktívnejšie a vlastní viac objektívov.
A to nehovorím o tom, že špinavý snímač nie je taká strašná pohroma ako si možno myslíš. To isté platí aj o čistení. Niekto raz spomínal, že fórum niekedy nie je dobrým radcom, vyvoláva strach a paniku.
PS: A ty zvykneš byť taký ješitný na svoje nápady? Skús trochu menej ješitnosti, dobre?
 
attila.farkas
2011-02-13 12:35:30+01
príspevok od: keko
A este si zabudol priznat, ze to pomohlo az potom, co si to cele tresnul o stenu.
Najvacsia tragedia internetu je v tom, ze to, co napises, si precita kopu neskusenych ludi a a v porovnani s dobre mienenymi radami je ta tvoja - na prvy pohlad lacnejsia - pre tupcekov pritazlivejsia. Najlepsie je este svoje tvrdenia podporit skusenostou jedneho cloveka, ktoremu to zmrvili PROFESIONALY za 15 EUR. Co takto vyuzit institut reklamacie. Co takto sa ospravedlnit naprostej vacsine zdatnych servisakov, ktori absolvovali skolenie, a maju rozsiahle skusenosti? (U mna je zdatny profesional aj ten, ktory povie, ze toto uz nezvladne, ze treba nat o vacsieho odbornika.)
Mozem ale konstatovat, ze ako pokracuje cas a ludia pomaly starnu, tak sa takychto stupidit dopustaju menej a menej. 60-nik si neopravuje pomocou zapnuteho vysavaca vlastny kardiostimulator, 70-nik si nevymiena tresknutim oka o stenu ocnu sosovku ...
Lenze vzdy, ked mlady clovek dostne digitalny fotoaparat, druheho januara citi neprekonatelnu tuzbu cistit cip. Este netusi, co je to kompozicia, ale cip musi byt poriadne cisty.
... asi nema velmi zmysel s tebou diskutovat, lebo svoje domnienky pasujes za pravdu bez toho aby si sa informoval, ale napisem predsalen, ani nie tak kvoli tebe alebo kvoli tomu aby som teba o niecom presvedcil, ale kvoli zbytku publika ktore si toto niekedy precita ...

co sa mojho pripadu tyka, reklamaciu som vyuzil a ani po reklamacii sa stav nezlepsil ... okrem toho mi vykonali vykon o ktorom som sa neskor tu na fore docital ze sa vobec nema robit (cistenie matnice namiesto vymeny) ... rozpisal som tu podrobnoisti tohto pripadu minimalne v 2 vlaknach a nemienim sa opakovat, kto chce najde si
Okrem toho poznam minimalne 3 dalsie pripady z toho isteho servisu s tym istym problemom - snimac po \"cisteni\" zasraty tak ako to ani boh nedokaze... kto chce tiez si to najde ...

Nemyslim si, ze by som poskytnutim pravdivych informacii komukolvek uskodil bez ohladu na to ci je zaciatocnik alebo pokrocily ... aj zaciatocnik, ak nieje uplny trulo a technicke poleno a ak sa pridrzi navodu si dokaze dokonale vycistit cip sam ...

vysavac je nudzove riesenie a jeho aplikaciu si zrejme nespravne pochopil - vysavac nesluzil na vysanie prachu zo sachty alebo zo snimaca ale bol umiestneny cca 10 cm nad sachtou aby odsaval prach ktory sa aj pocas cistenia do sachty vali dnu ...

ak by sme nasledovali tvoju filozofiu, potom by nam do zhruba 14 roku zivota nemalo sposobovat problem zaviazat si snurky na topankach, ale okolo tridsiatky by sme uz vsetci bez vynimky na zavazovanie snurok vyuzivali sluzby autorizovanych servisov ...

moj argument preco si to cistit sam nije o peniazoch ... toto nieje o tom ze co ma vyjde lacnejsie ... toto je o tom ze ak je snimac znecisteny uz natolko ze sa rozhodnem pre cistenie, tak po vycisteni ho chcem mat v idealnom pripade dokonale cisty, prinajhorsom vsak aspon menej znecisteny ako bol pred ... bohuzial realita na sk je taka ze clovek ma spravidla po cisteni v servise snimac este viac zasraty ako ho mal pred ... mne by tiez vyhovovalo keby som sa mohol spolahnut na servis - bolo by to ovela pohodlnejsie ale zial, v nasich koncinach este stale plati: \"co si neurobis to nemas\"
 
Micka
2011-02-13 12:48:13+01
nechcela som, aby sa tato tema niesla v duchu urazania sa...kazdy z vas ma na temu a cistenie iny nazor, nevidim ale dovod, preco by tu mali vznikat medzi vami rozbroje, kedze staci len akceptovat aj nazory inych kamarat velmi dlho fotil s kompaktom, pred nejakym mesiacom ale od svojho kamarata odkupil zrkadlovku(ta bude mat teraz dva roky), takze zaciatocnik bol len co sa tyka toho cistenia, ale inspiroval sa prave tym, kolko sa toho docital na nete o \"samocisteni\". ja osobne mam tiez D90ku, mam ju vyse roka a este som takyto problem neriesila a zrejme ked bude treba, tiez este neviem, ktoru z ciest (servis alebo vycistit sama) skusim
 
Fatty
2011-02-13 13:08:28+01
príspevok od: chudas12
Ako tak čítam, tak najlepšie je vyhnúť sa znečisteniu čipu. Predsa len čím častejšie sa menia objektívy a v čím prašnejšom prostredí, o to je väčšia šanca znečistenia čipu. \"Čistú výmenu\" objektívov som riešil v myšlienkach už dávnejšie. V myšlienkach preto lebo používam D90 v takom kompaktoidnom stave, jeden objektív . Zamýšľal som sa ako to urobiť tak, aby bola šanca na znečistenie minimalizovaná. Asi najlepšie je použiť čistú, novú, priehľadnú, dostatočne veľkú igelitovú tašku. Foťák aj s objektívom vložím do tašky, po ofúknutí od prachu. Vyhrniem si rukávy (pri tejto činnosti je mohérový sveter viac ako nevhodný). Otvor do tašky zopnem nejakým štipcom, aby ostali po stranách otvory na ruky a hurá mením objektívy.

Možno sa nad týmto niekto zasmeje, niekto si bude klopkať po čele, ale je to pomerne jednoduchý spôsob ako znížiť šancu na znečistenie snímača. Lepšie ako v najhoršom prípade meniť čip.

Niekedy jednoduché riešenia sú zarážajúco účinné. Amíci vyhodili milióny na atramentové pero do kozmu, pre \"vesmírne účely\", a rusi dali kozmonautom ceruzky, krásne

Asi by mohli redaktori ePhoto napísať článok \"ako sa správať k foťáku\", čo sa dá a čo sa nemôže.
vyhrnieš rukávy a v tom momente sa ti z rúk uvolnia šupinky starej kože a kadejaký prach a to všetko bude krásne víriť v tej zavretej igelitke...hmm, máš to fakt vykoumané
 
keko
2011-02-13 16:27:08+01
príspevok od: attila.farkas
... asi nema velmi zmysel s tebou diskutovat, lebo svoje domnienky pasujes za pravdu bez toho aby si sa informoval, ale napisem predsalen, ani nie tak kvoli tebe alebo kvoli tomu aby som teba o niecom presvedcil, ale kvoli zbytku publika ktore si toto niekedy precita ...

co sa mojho pripadu tyka, reklamaciu som vyuzil a ani po reklamacii sa stav nezlepsil ... okrem toho mi vykonali vykon o ktorom som sa neskor tu na fore docital ze sa vobec nema robit (cistenie matnice namiesto vymeny) ... rozpisal som tu podrobnoisti tohto pripadu minimalne v 2 vlaknach a nemienim sa opakovat, kto chce najde si
Okrem toho poznam minimalne 3 dalsie pripady z toho isteho servisu s tym istym problemom - snimac po \"cisteni\" zasraty tak ako to ani boh nedokaze... kto chce tiez si to najde ...

Nemyslim si, ze by som poskytnutim pravdivych informacii komukolvek uskodil bez ohladu na to ci je zaciatocnik alebo pokrocily ... aj zaciatocnik, ak nieje uplny trulo a technicke poleno a ak sa pridrzi navodu si dokaze dokonale vycistit cip sam ...

vysavac je nudzove riesenie a jeho aplikaciu si zrejme nespravne pochopil - vysavac nesluzil na vysanie prachu zo sachty alebo zo snimaca ale bol umiestneny cca 10 cm nad sachtou aby odsaval prach ktory sa aj pocas cistenia do sachty vali dnu ...

ak by sme nasledovali tvoju filozofiu, potom by nam do zhruba 14 roku zivota nemalo sposobovat problem zaviazat si snurky na topankach, ale okolo tridsiatky by sme uz vsetci bez vynimky na zavazovanie snurok vyuzivali sluzby autorizovanych servisov ...

moj argument preco si to cistit sam nije o peniazoch ... toto nieje o tom ze co ma vyjde lacnejsie ... toto je o tom ze ak je snimac znecisteny uz natolko ze sa rozhodnem pre cistenie, tak po vycisteni ho chcem mat v idealnom pripade dokonale cisty, prinajhorsom vsak aspon menej znecisteny ako bol pred ... bohuzial realita na sk je taka ze clovek ma spravidla po cisteni v servise snimac este viac zasraty ako ho mal pred ... mne by tiez vyhovovalo keby som sa mohol spolahnut na servis - bolo by to ovela pohodlnejsie ale zial, v nasich koncinach este stale plati: \"co si neurobis to nemas\"
No, naozaj nema so mnou zmysel diskutovat,
 
matoxxx
2011-02-13 17:38:38+01
ahoj Micka,pekne fotky maš,ja mam snimač na E-330 furt ok,zato v hladačiku mam kopu bordelu,ale nijak to neriešim.
 
chudas12
2011-02-14 10:00:04+01
príspevok od: Micka
nechcela som, aby sa tato tema niesla v duchu urazania sa...kazdy z vas ma na temu a cistenie iny nazor, nevidim ale dovod, preco by tu mali vznikat medzi vami rozbroje, kedze staci len akceptovat aj nazory inych kamarat velmi dlho fotil s kompaktom, pred nejakym mesiacom ale od svojho kamarata odkupil zrkadlovku(ta bude mat teraz dva roky), takze zaciatocnik bol len co sa tyka toho cistenia, ale inspiroval sa prave tym, kolko sa toho docital na nete o \"samocisteni\". ja osobne mam tiez D90ku, mam ju vyse roka a este som takyto problem neriesila a zrejme ked bude treba, tiez este neviem, ktoru z ciest (servis alebo vycistit sama) skusim
Neurážame sa len tak sa doberáme
 
martin9113
2011-02-14 10:18:33+01
príspevok od: chudas12
Neurážame sa len tak sa doberáme
tak tak bez toho to nejde.
 
CSA
2011-02-14 10:50:03+01
príspevok od: attila.farkas
... neviem, ci si mal len stastie a ci aj ja som mal len stastie, lebo to nemam ako overit, ale z mojich skusenosti (zazil som si aj ja vesi pri cisteni snimaca) mozem povedat, ze snimac naozaj nieje taky krehky ako sa hovori ... (mozno sa ta fama rozsirila aby servisy neprisli o tuto cast zakaziek) ... ale vazne - snimac toho vydrzi dost ... fest dost ... okrem toho je vypodlozeny (vacsinou) kovovou dostickou (kvoli odvodu tepla) na ktorej sedi ako rit na serbli, takze ho prelomit je takmer nemozne... jedine ze by si do neho zacal busit nejakym tvrdym ostrym predmetom a nacal jeho ... povrch ...

uvediem pikosku, sice z ineho ihriska, ale ako demonstracia snad posluzi dobre:
ak si pozries akykolvek manua od LCD monitorov vsade sa zdoraznuje opatrne narabanie a zvysena opatrnost pri cisteni povrchu displaya ...
minule mi zacal blbnut jeden z mojich 22\" LCD displayov (neskor som zistil ze problem bol studeny spoj v trafaku) ... skusal som vselico a stale mi vypinal ... asi po hodine nervovania sa som povolil a prij...l som mu rovno doprostred pastou taku ranu, ze keby som sebe taku pustil tak zomriem... slahlo ho o stenu za nim a zadny kryt sa mi na nom rozbil... krvacali mi hanky ... ale dispay ide v pohode ... niet na nom ani stopy po nejakom poskodeni (ak nepocitam zadny umelohmotny kryt...) ... BTW ten rozbity kryt ma potom naviedol na stopu studeneho spoja v trafaku
bolo to sakra stastie ja som udrel do svojho monitoru podstatne slabsiu ranu lebo som sa niekde v pol ceste uvedomil a aj tak to chudak uz nerozchodil a uprostred mal krasne 4 tmave flaky po hankach. co sa tyka cipu ja na svojej D60ke som ho tiez cistil trosku tuhsie a nic sa mu nestalo dokonca je cisty bez jedineho fliaciku. tiez som tam mal nieco co ani odfuknutim ani zotretim a ani razitkom neslo dole a ako risk som skusil kvapalinu na cistenie a vatovu tycinku a bolo postarane o vsetko. inak netusim co to bolo za bordel ale ako tak sledujem nie som sam co sa mu tam objavil volnym okom to pripominalo ako keby mi niekto na ten cip naplul-naprskal no ani za boha netusim kde to ma povod lebo pri cisteni vnutra fotaku som sa choval vzdy obozretne a jemno. moja teoria: roztopene pelove/prachove zrniecka ale neviem neskumal som to lebo nemam vybavenie ako v CSI
 
keko
2011-02-14 11:14:33+01
Dovolil som si jeden link na temu skutocnej tragedie jedenho cloveka:

http://www.root.cz/clanky/komiks-opravdova-tragedie/
 
Big Lebowski
2011-02-14 11:17:36+01
príspevok od: keko
Dovolil som si jeden link na temu skutocnej tragedie jedenho cloveka:

http://www.root.cz/clanky/komiks-opravdova-tragedie/
 
dodo_bb
2011-02-14 11:52:01+01
príspevok od: attila.farkas
... asi nema velmi zmysel s tebou diskutovat, lebo svoje domnienky pasujes za pravdu bez toho aby si sa informoval, ale napisem predsalen, ani nie tak kvoli tebe alebo kvoli tomu aby som teba o niecom presvedcil, ale kvoli zbytku publika ktore si toto niekedy precita ...

co sa mojho pripadu tyka, reklamaciu som vyuzil a ani po reklamacii sa stav nezlepsil ... okrem toho mi vykonali vykon o ktorom som sa neskor tu na fore docital ze sa vobec nema robit (cistenie matnice namiesto vymeny) ... rozpisal som tu podrobnoisti tohto pripadu minimalne v 2 vlaknach a nemienim sa opakovat, kto chce najde si
Okrem toho poznam minimalne 3 dalsie pripady z toho isteho servisu s tym istym problemom - snimac po \"cisteni\" zasraty tak ako to ani boh nedokaze... kto chce tiez si to najde ...

Nemyslim si, ze by som poskytnutim pravdivych informacii komukolvek uskodil bez ohladu na to ci je zaciatocnik alebo pokrocily ... aj zaciatocnik, ak nieje uplny trulo a technicke poleno a ak sa pridrzi navodu si dokaze dokonale vycistit cip sam ...

vysavac je nudzove riesenie a jeho aplikaciu si zrejme nespravne pochopil - vysavac nesluzil na vysanie prachu zo sachty alebo zo snimaca ale bol umiestneny cca 10 cm nad sachtou aby odsaval prach ktory sa aj pocas cistenia do sachty vali dnu ...

ak by sme nasledovali tvoju filozofiu, potom by nam do zhruba 14 roku zivota nemalo sposobovat problem zaviazat si snurky na topankach, ale okolo tridsiatky by sme uz vsetci bez vynimky na zavazovanie snurok vyuzivali sluzby autorizovanych servisov ...

moj argument preco si to cistit sam nije o peniazoch ... toto nieje o tom ze co ma vyjde lacnejsie ... toto je o tom ze ak je snimac znecisteny uz natolko ze sa rozhodnem pre cistenie, tak po vycisteni ho chcem mat v idealnom pripade dokonale cisty, prinajhorsom vsak aspon menej znecisteny ako bol pred ... bohuzial realita na sk je taka ze clovek ma spravidla po cisteni v servise snimac este viac zasraty ako ho mal pred ... mne by tiez vyhovovalo keby som sa mohol spolahnut na servis - bolo by to ovela pohodlnejsie ale zial, v nasich koncinach este stale plati: \"co si neurobis to nemas\"
\".....bohuzial realita na sk je taka ze clovek ma spravidla po cisteni v servise snimac este viac zasraty ako ho mal pred.....\"

To je jedna veta z tvojho príspevku, neviem či som ju správne pochopil. Ty tu zdá sa verejne tvrdíš, že všetci títo páni (zoznam je prebratý zo stránky NIKON pre SR), ktorí sú uvedení ako autorizované strediská na čistenie čipov v technike NIKON (Canon neviem nájsť) sú lempli a vracajú väčšinou čip viac špinavý ako pred odovzdaním? Alebo si to myslel inak?

Zoznam stredísk, kde autorizovane čistia čipy na zrkadlovkách NIKON:
BRATISLAVA 0903 999 981 Arne Cakl, Miroslav Draxsler
Bratislava 0911 557 951 Marek Knitl, Pablo Hán
KOŠICE 556 222 878 Juraj Danko
MARTIN 0905 645 385 Ĺudovít Bielek
POPRAD 0911 927 252 Marián Jakubek, Ján Vernarec
PREŠOV 555 899 427 Martin Revák
Prešov 527 722 459 Jozef Danielčák
RUŽOMBEROK 0905 340 408 Ondrej Bruncko
TRENČÍN 326 521 035 Ján Čechovský
ŽILINA 0918 799 059 Zdenko Pastva
BANSKÁ BYSTRICA 0903806708 Jozef Ornth
 
tomasGalajda
2011-02-14 11:53:28+01
http://www.root.cz/clanky/komiks-opravdova-tragedie/

tak toto ma pobavilo
 
attila.farkas
2011-02-14 12:33:14+01
príspevok od: dodo_bb
\".....bohuzial realita na sk je taka ze clovek ma spravidla po cisteni v servise snimac este viac zasraty ako ho mal pred.....\"

To je jedna veta z tvojho príspevku, neviem či som ju správne pochopil. Ty tu zdá sa verejne tvrdíš, že všetci títo páni (zoznam je prebratý zo stránky NIKON pre SR), ktorí sú uvedení ako autorizované strediská na čistenie čipov v technike NIKON (Canon neviem nájsť) sú lempli a vracajú väčšinou čip viac špinavý ako pred odovzdaním? Alebo si to myslel inak?

Zoznam stredísk, kde autorizovane čistia čipy na zrkadlovkách NIKON:
BRATISLAVA 0903 999 981 Arne Cakl, Miroslav Draxsler
Bratislava 0911 557 951 Marek Knitl, Pablo Hán
KOŠICE 556 222 878 Juraj Danko
MARTIN 0905 645 385 Ĺudovít Bielek
POPRAD 0911 927 252 Marián Jakubek, Ján Vernarec
PREŠOV 555 899 427 Martin Revák
Prešov 527 722 459 Jozef Danielčák
RUŽOMBEROK 0905 340 408 Ondrej Bruncko
TRENČÍN 326 521 035 Ján Čechovský
ŽILINA 0918 799 059 Zdenko Pastva
BANSKÁ BYSTRICA 0903806708 Jozef Ornth
Iste, zovseobecnujem
 
dodo_bb
2011-02-14 13:09:51+01
príspevok od: attila.farkas
Iste, zovseobecnujem
Iste, je iné písať ohováranie len tak do vetra a neosobne a iné, keď sa povedia konkrétne mená. Vo Francii by Ti za podobné reči už možno volali advokáti a lietali žaloby za poškodzovanie dobrého mena
 
Micka
2011-02-14 15:22:35+01
príspevok od: keko
Dovolil som si jeden link na temu skutocnej tragedie jedenho cloveka:

http://www.root.cz/clanky/komiks-opravdova-tragedie/
 
attila.farkas
2011-02-14 18:06:08+01
príspevok od: dodo_bb
Iste, je iné písať ohováranie len tak do vetra a neosobne a iné, keď sa povedia konkrétne mená. Vo Francii by Ti za podobné reči už možno volali advokáti a lietali žaloby za poškodzovanie dobrého mena
fakt? mas s tym skusenosti? si pravnik? ak ano, potom ti musi byt jasne ze zalobu zaq ohovaranie by mohla podat konkretna osoba, keby som naplnil skutkovu podstatu tresatneho cinu ohovarania konkretnej osoby ...
nestras leva slamenym panakom
 
keko
2011-02-14 20:40:28+01
príspevok od: attila.farkas
fakt? mas s tym skusenosti? si pravnik? ak ano, potom ti musi byt jasne ze zalobu zaq ohovaranie by mohla podat konkretna osoba, keby som naplnil skutkovu podstatu tresatneho cinu ohovarania konkretnej osoby ...
nestras leva slamenym panakom
Isto by si sa ale hajil sam... Alebo by si pravnikom napred drbnul o stenu?
Prepac, ze vyryvam, ale neda mi k tym snurkam na topankach. Urcite si si vsimol malych rozdielov medzi cipom vo fotoaparate a snurkami od topanok. Ja nepochybujem, ze keby ta niekto od troch rokov ucil cistit cipy, tak bys si si v starobe nedal cistit cipy do servisu. Skoda iba, ze neuvidim, ako ti bude ktosi zavazovat snurky na topankach, lebo sa uz v pokrocilom veku nebudes vediet ohnut. Mozno uz za 30 rokov ...
 
Strana 3 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()