Hore
Fórum » Olympus fórum
 

Nastavenie fotoaparatu - poradite zaciatocnikovi?

FoxA
2018-07-28 17:37:30+02
Zdravim,
mam takyto problem: skusal som fotit Mesiac s E-pl7 + Vario G 45-150 (ale to nie je podstatne, jasne, ze su aj vhodnejsie objektivy). Problem bol, ze aj ked som zazoomoval a dal som si este detail pri foteni, tak na displeji som videl iba velmi prepaleny kotuc Mesiaca bez akychkolvek detailov (prakticky bolo nemozne nieco zaostrit). Ked som ho odfotil, tak tam detaily boli, ale cele to bolo nezaostrene. Je nejaky sposob, ako vidiet na displeji vysledny obrazok s danymi nastaveniami este predtym, ako dotlacim spust (a teda aj zaostrit a prip. zmenit dalsie parametre)? Prehliadol som nejake nastavenie v menu alebo je to standardna vlastnost?
 
z80
2018-07-28 18:15:14+02
príspevok od: FoxA
Zdravim,
mam takyto problem: skusal som fotit Mesiac s E-pl7 + Vario G 45-150 (ale to nie je podstatne, jasne, ze su aj vhodnejsie objektivy). Problem bol, ze aj ked som zazoomoval a dal som si este detail pri foteni, tak na displeji som videl iba velmi prepaleny kotuc Mesiaca bez akychkolvek detailov (prakticky bolo nemozne nieco zaostrit). Ked som ho odfotil, tak tam detaily boli, ale cele to bolo nezaostrene. Je nejaky sposob, ako vidiet na displeji vysledny obrazok s danymi nastaveniami este predtym, ako dotlacim spust (a teda aj zaostrit a prip. zmenit dalsie parametre)? Prehliadol som nejake nastavenie v menu alebo je to standardna vlastnost?
Na E-PM2 sa fotak sprava podobne (displej nereaguje na expozicne nastavenia) ak je zapnuta volba "Nocne foto".
Menu -> Setup -> Ozubene kolieska -> Disp/ o))) /PC -> Nocne foto
 
z80
2018-07-28 18:30:02+02
príspevok od: FoxA
Zdravim,
mam takyto problem: skusal som fotit Mesiac s E-pl7 + Vario G 45-150 (ale to nie je podstatne, jasne, ze su aj vhodnejsie objektivy). Problem bol, ze aj ked som zazoomoval a dal som si este detail pri foteni, tak na displeji som videl iba velmi prepaleny kotuc Mesiaca bez akychkolvek detailov (prakticky bolo nemozne nieco zaostrit). Ked som ho odfotil, tak tam detaily boli, ale cele to bolo nezaostrene. Je nejaky sposob, ako vidiet na displeji vysledny obrazok s danymi nastaveniami este predtym, ako dotlacim spust (a teda aj zaostrit a prip. zmenit dalsie parametre)? Prehliadol som nejake nastavenie v menu alebo je to standardna vlastnost?
Pozrel som navod E-PL7 a je to rovnake ako na E-PM2:

"Nočné foto Ak vyberiete možnosť [On], uprednostní sa jasné
zobrazenie snímok. Efekt kompenzácie expozície alebo
iných nastavení nebude na displeji viditeľný."
 
FoxA
2018-07-29 20:14:05+02
Dakujem za info. Problem je v tom, ze ja som fotil s prioritou rychlosti, nie "Nocne foto".
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-07-29 21:58:06+02
príspevok od: FoxA
Dakujem za info. Problem je v tom, ze ja som fotil s prioritou rychlosti, nie "Nocne foto".
Nocne foto je rezim simulacie expozicie a nie expozicny program. Nocne foto je typicky zaner, kde sa to nastavenie pouziva. Dalej napr. v atelieri. Proste tam, kde je malo svetla, alebo sa pouzivaju blesky, ci expozicia je nastavena manualne, na prvy pohlad nespravne.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-07-29 22:00:25+02
Inak je to najmenej urobit par zaberov s roznou expozicou. AJ keby ti hladacik ukazoval blbosti, podla skusobnych zaberov to musis mat na 3-4 pokus. To, ze to je neostre moze byt technika chyba. Zle zaostrene, prilis dlhy cas (mesiac sa pomerne rychlo hybe), silna vrstva tepleho vzduchu nad obzorom...
 
FoxA
2018-07-29 23:29:41+02
Jasne, ze som to skusil cez rozne hodnoty. To nebol problem, trafil som sa rychlo. Ale prepinat na prehravanie a spat prave prakticke nie je (jasne, dal som si aj dlhsi nahlad, ale to problem neriesi - takto sa ostrit fakt neda). Problem bol prave s tym ostrenim. Podla popisu by mal byt ten rezim vypnuty, ked chcem vidiet vysledok na displeji. A to bol. Dost tazko sa ostri, ked na displeji vidim len preziareny kotuc, co je prave to, coho sa chcem zbavit.

Teraz som s tym este trochu hral a zaujimavost: ked som mal zvacsenie pod 10x (na displeji) - tak som videl iba prepaleny kotuc, ale pri 10x a viac, uz prepalenie zmizlo a objavili sa detaily. Meranie - bodove, kedze je tam maly zdroj svetla (Mesiac) a vvelky kontrast. Takze je asi problem v sposobe, ako to vyhodnocuje fotak. Da sa to nejako ovplyvnit?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2018-07-30 14:31:28+02
príspevok od: FoxA
Jasne, ze som to skusil cez rozne hodnoty. To nebol problem, trafil som sa rychlo. Ale prepinat na prehravanie a spat prave prakticke nie je (jasne, dal som si aj dlhsi nahlad, ale to problem neriesi - takto sa ostrit fakt neda). Problem bol prave s tym ostrenim. Podla popisu by mal byt ten rezim vypnuty, ked chcem vidiet vysledok na displeji. A to bol. Dost tazko sa ostri, ked na displeji vidim len preziareny kotuc, co je prave to, coho sa chcem zbavit.

Teraz som s tym este trochu hral a zaujimavost: ked som mal zvacsenie pod 10x (na displeji) - tak som videl iba prepaleny kotuc, ale pri 10x a viac, uz prepalenie zmizlo a objavili sa detaily. Meranie - bodove, kedze je tam maly zdroj svetla (Mesiac) a vvelky kontrast. Takze je asi problem v sposobe, ako to vyhodnocuje fotak. Da sa to nejako ovplyvnit?
Fotka ti ukazuje nahlad JPG, kvoli frekvencii prekreslovani ahladaciku nemoze vyuzit vsetky informacie, ktore je snimac shopny zachytit. Pri samotnej expozicii uz ma ale viac dat, ktore ziska nasnimanim, taktze aj ked fotis do JPG, vysledny obrazok ma viac deatilov (vacsi dynamicky rozsah).

Lepsie ako bodove meranie je nastavit expoziciu manualne. Pri tom mesiaci to funguje mez problemov. Sam som ho fotil, nebol ziaden problem, ani netrebalo aktivovat nocny rezim.
 
FoxA
2018-07-30 18:57:50+02
Mna len zarazilo, ze na displeji pri menej ako 10x zvacseni (nemyslim tym zoom objektivom, ale tu elektronicku lupu alebo ako to nazvat) fotak zobrazil iba prepaleny kotuc, ale pri vacsom, to uz bolo OK. Ako keby zalezalo od toho, kolko plochy na displeji "nie je ciernej". Ale to je samozrejme iba moj dohad. Cakal by som, ze zobrazenie bude rovnake.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()