Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

vyber bezzrkadlovky Panasonic vs Fujji vs Olympus

mao7
mao7 2019-07-14 10:30:47+02
Ahoj planujem si kupit novy fotoaparat - bezzrkadlovku + objektiv a neviem sa rozhodnut medzi

1.Panasonic Lumix G90 + 12-60mm f/2,8-4 ASPH. Power O.I.S. + objektív 25mm f/1,8
2. Fujifilm X-T30 + Fujinon XF 18-55mm f/2,8-4 R LM OIS
3. Olympus E-M10 Mk.III + M.ZD 14-42 f/3.5-5.6 EZ + M.ZD 40-150 R, + objektív 45/1.8

cena okolo 1000-1200€
bude sluziť prevazne na rodine fotografie, vylety a pod. veci, sem tam nejake to video
 
Johnnny
2020-01-18 13:25:17+01
príspevok od: krispin.pucinko
mFT nie je len olympus. ma aj mensieho brata,ktoremu nanestastie stale chyba PDAF.
pozri, tu su predajne cisla za december minuleho roka na trhu v japonsku. m43 system ma spolu Oly a Pan 22% podiel. co ich dava na druhe miesto za canonom.
https://www.43rumors.com/both-olympus-and-panasonic-system-camera-shares-increased-in-japan/

myslim ze to je dostatocna zaruka toho, ze m43 system bude este prosperovat. mas 2 vyrobcov, mozes si vybrat z 2 modelov za 2 parvdepodobne rozdielne ceny. aj keby jeden z nich skoncil tak ten druhy este dost dlho ostane.
a potom su to pojmy ako Sharp a BlackMagic. pokial ti budu na trhu s m43 snimacom tak budu aj objektivy, a pokial budu objektivy tak sa najde isto nejaky vyrobca ktory sa zamera aj na fotogrfaov. Diera medzi APSC a smartphonymi je prilis velka, ci uz velkosti techniky ako aj kvalite samotneho obrazoveho vystupu.

Panasonic a Olympus boli roky daleko pred koonkurenciu, teraz z toho budu profitovat a cena pojde dole. ak sa do toho podari vmontovat 33Mpix 8K snimac tak budu mat silne a stailne miesto u amaterov a nadsencov. maly snimac tak ci tak nema velku sancu profikov
Myslim ale, ze celkovy globalny podiel je vyrazne nizsi. Olympus bol myslim len okolo 7%, Panasonic netusim. A trend je, ze klesa.

Sharp ma realne protyp jedneho fotaku ktory zatial nevysiel, BlackMagic su zariadenia orientovane na video. On ten system tu urcite enjaku dobu a v nejakej podobe bude rovnako ako tu bolo ft, ale plynie z toho vela nevyhod, ako napriklad absencia skvelych skiel od Sigmy/Tamrona/Samyangu atd.

Nejake Sigmy sice vysli, lebo je jednoduche adaptovat ich z e-mountu, ale exotickych kuskov sa kvoli nizkej popularite asi nedockame.

Ale rad by som sa mylil. Cakam na novu generaciu G10 a s PDAF a dotiahnutim par aktualnych nedostatkov by to bol fantasticky fotak.
 
z80
2020-01-18 13:56:22+01
príspevok od: Karol Srnec
Ak na vylety objektiv pre Fuji, tak novy 16-80/4. Velke a prijemne prekvapenie.
V tomto teste dopadol dost zle:
https://www.digimanie.cz/recenze-fujinon-xf-16-80mm-f4-r-ois-wr/8000
 
fatality
2020-01-18 16:27:23+01
príspevok od: z80
V tomto teste dopadol dost zle:
https://www.digimanie.cz/recenze-fujinon-xf-16-80mm-f4-r-ois-wr/8000
to by sa dalo pripisat kusovej variabilite,bol som prekvapeny,z testov na lensrentals,aka velka je aj pri top a drahych objektivoch(27-70/2.8,70-200/2.8) roznych znaciek..
stavat by sa to nemalo a fuji(canon,sony,nikon..) to neospravedlnuje,holt ale,zijeme v dobe cinskej,thajskej,indonezskej atd..a budeme si asi na to musiet zvyknut..
a vyberat na predajniach z viacerych kusov,alebo tocit objektivy cez eshopy..
 
PeCh
2020-01-20 13:11:26+01
príspevok od: Johnnny
Nuz, ich vlajkova lod za 3000 eur je len dvojprocesorova verzia 3 roky starsieho fotaku z nizsej triedy a nejakou gumou navyse. Ich posledny fotak, E-M5 je po 4 rokoch len ten isty tri roky stary fotak spomenuty vyssie, akurat v lacnejsom tele s mensou baterkou oproti predchadzajucej generacii.

Realne vlastne za posledne 3 roky nepredstavili jediny novy kusok HW zatial co take Fuji, alebo SONY zvladnu za rovnaky cas predstavit 2 generacie jedneho modelu. A k tomu zvladnu vydat aj hromadu skiel.

Ich vlajkova lod ma EVF ktory konkurencia prekrocila 3-4 roky dozadu, vykon nizsi ako povedzme XT-30, EYE-AF rovnako tak horsi ako konkurencia, zastaraly displej ... skratka, vsetko starucke. Video je na tom podobne zle.

Ono to vo vysledku nejako funguje, pretoze maly snimac toho dost zakryje. Fotak nepotrebuje tak velky buffer, ostrenie je jednoduchsie a podobne.

Vo vysledku sa tym nefoti zle, ja fotim s mFT a jednak moje schopnosti a jednak sposob akym fotak pouzivam ma pri mFT drzi, nakolko si nemyslim, ze by pre mna bol FF posun vpred. Scenarov kedy ma vyznam je mnoho. Akurat ... trend je, ze ludia sa toho jednoducho zbavuju a realita je, ze vyvoj u Olympusu oproti konkurencii dost stagnuje. Ani Panasonic sa nepretrha, ale oni sa aktualne zabavaju s FF. Olympus je vlastne aktualne jediny vacsi vyrobca ktory riesi len jeden system a aj tam proste zaostava.

Cize z toho co vidim a pozorujem, vyvoj v Olympuse sa moc neposuva a zatial co konkurencia kompletne prekopava fotaky, Olympus ich v podstate len vyskladava z toho co uz roky ma a predava (co znamena, ze vyrobne naklady su sice smiesne, ale predajne ceny maju stale obrovske). Ich podiel na trhu je slaby a trend je, ze dost ludi sa toho zbavuje. A pokial Fuji v X-T4 dostane IBIS, co na 99% dostane, hromada ludi ktorych tento argument drzal pri mFT prejde.

Moj nazor je, ze aby Olympus prezil s hendikepom ktory predstavuje ten snimac, mal by to byt dostupny a technicky, aj ergonomicky spisckovy system. Obzvlast pri tych cenach. To proste nie je. Ma hromadu featur ktore ludia pouziju ked si o nich precitaju v manuali, ale inak sa na ne vykaslu. To je aj dovod preco sa nepredava. SONY, alebo Canon podobne kraviny vo fotaku nemaju a su lidri na trhu.
Ono tých zmien a vylepšení už pomaly nie je čo čakať. Mám X-E2 (tuším 2013) a v zásade mi chýbajú iba 2 veci: IBIS (mFT má dávno, u Fuji len X-H1, Sony ho tiež niekde má) a globálna závierka. Keď sa doriešia tieto dve veci, tak žiadna značka nebude mať nič zásadné, čo by mohla priniesť (len drobnosti). Nebudú mať teda čím prilákať používateľov na kúpu nového modelu (keď aj zvýšia rýchlosť, tak mi bude jedno, či urobím 10 alebo 100 fotiek za sekundu). Obrazová kvalita sa tiež zlepšuje len minimálne a už roky dokážu foťáky robiť úžasné fotky. Otázne je, či to dokážu aj fotografi.
 
Johnnny
2020-01-20 14:13:10+01
príspevok od: PeCh
Ono tých zmien a vylepšení už pomaly nie je čo čakať. Mám X-E2 (tuším 2013) a v zásade mi chýbajú iba 2 veci: IBIS (mFT má dávno, u Fuji len X-H1, Sony ho tiež niekde má) a globálna závierka. Keď sa doriešia tieto dve veci, tak žiadna značka nebude mať nič zásadné, čo by mohla priniesť (len drobnosti). Nebudú mať teda čím prilákať používateľov na kúpu nového modelu (keď aj zvýšia rýchlosť, tak mi bude jedno, či urobím 10 alebo 100 fotiek za sekundu). Obrazová kvalita sa tiež zlepšuje len minimálne a už roky dokážu foťáky robiť úžasné fotky. Otázne je, či to dokážu aj fotografi.
Ach jaj. Ono to potom vzdy skonci pri tom, ze vyzeram ako clovek ktory sa vyhovara na fotak. Ale asi by sa nikomu nepacilo, ak by prisiel do ProLaiky a kazdy jeden fotak tam by stal 6000eur pocnuc starymi Olympusmi po najnovsie 1DX s tym, ze ktorykolvek z tych fotakov dokaze robit uzasne fotky. Asi by si nebol nedseny.

Takze po tisici krat. Mam mFT a neplanujem ho v dohladnej dobe menit. Mam dokonca Mavic 2 a vystup z 1" snimaca mi pride dostatocny. To, ze to tak je naznacuje, ze mojou prioritou naozaj nie je nepriestrelna kvalita vystupu (za cenu G9 si FF kupim kedykolvek). Ale je naozaj tak vela chciet od vyrobcov aby za ceny ktore pytaju ponukali adekvatny HW ? Aby sa zlepsovali, aby sa posuvali a aby bolo na zakaznikovi aby sa rozhodol, ci novu hracku chce, alebo potrebuje ?
Mam G9 a ked bude G10 pouzivat rovnaky snimac, som si takmer isty, ze s tym dokazem zit. Ale preco by mala stat 2x tolko napriklad ? Podla vacsiny tu je to ok, pretoze aj teraz sa s tym fotakom daju robit skvele fotky.
 
blahoslav J B Art
2020-01-20 15:59:54+01
príspevok od: Johnnny
Ach jaj. Ono to potom vzdy skonci pri tom, ze vyzeram ako clovek ktory sa vyhovara na fotak. Ale asi by sa nikomu nepacilo, ak by prisiel do ProLaiky a kazdy jeden fotak tam by stal 6000eur pocnuc starymi Olympusmi po najnovsie 1DX s tym, ze ktorykolvek z tych fotakov dokaze robit uzasne fotky. Asi by si nebol nedseny.

Takze po tisici krat. Mam mFT a neplanujem ho v dohladnej dobe menit. Mam dokonca Mavic 2 a vystup z 1" snimaca mi pride dostatocny. To, ze to tak je naznacuje, ze mojou prioritou naozaj nie je nepriestrelna kvalita vystupu (za cenu G9 si FF kupim kedykolvek). Ale je naozaj tak vela chciet od vyrobcov aby za ceny ktore pytaju ponukali adekvatny HW ? Aby sa zlepsovali, aby sa posuvali a aby bolo na zakaznikovi aby sa rozhodol, ci novu hracku chce, alebo potrebuje ?
Mam G9 a ked bude G10 pouzivat rovnaky snimac, som si takmer isty, ze s tym dokazem zit. Ale preco by mala stat 2x tolko napriklad ? Podla vacsiny tu je to ok, pretoze aj teraz sa s tym fotakom daju robit skvele fotky.
1 zverejnená vlastná fotka povie viac, ako 1000 zverejnených vlastných diskusných príspevkov ... možno by sa ukázalo, že na to, čo fotis, by stačil aj 10 ročný Panasonic a nebolo by treba sťažovať sa na vyrobcov ... alebo aj nie 😊
 
Johnnny
2020-01-20 16:36:59+01
príspevok od: blahoslav J B Art
1 zverejnená vlastná fotka povie viac, ako 1000 zverejnených vlastných diskusných príspevkov ... možno by sa ukázalo, že na to, čo fotis, by stačil aj 10 ročný Panasonic a nebolo by treba sťažovať sa na vyrobcov ... alebo aj nie 😊
kks, pripadam si, ze pisem taliansky, alebo ja neviem ..
 
sharkyyy
2020-01-20 19:04:23+01
Suhlasim s Johnym. Technika za dnesne ceny by mala uz slusne ostrit pri kazdom modely. Su veci, ktore by vyrobcovia nemali podliezat, niekedy mi to pride ako vysmech zakaznikovi. Mozem byt najhorsi fotograf, vtedy ma vystup fotaku nelimituje, ale pozitok pri foteni fotak s mizernym evf, pomalym a nepresnym AF,bez detekcie na oko , BF-FF, nevyklopny displej, nie dualny slot pri vyssich radach, slaba vydrz baterie, uzavierka 1/4000.....atd. To, ze tu nedali ultrazvukove cistenie?
 
MagickVamp
2020-01-21 07:42:52+01
príspevok od: Johnnny
kks, pripadam si, ze pisem taliansky, alebo ja neviem ..
No ide o to ze Blahoslav je odporcom moznosti kupit si dobry fotak ak nie si profik. On by bol v tomto smere za regulaciu, pri kupe fotaka by si musel predlozit galeriu a v obchode by sa rozhodli ci mas pravo na lepsi ci nie. Ale na jednej strane sa viem do neho vcitit, ked roky fotil fotakmi co by dakto mal uz len vo vitrinke ako starozitnost a dakto co len zacina fotit si kupi nieco nasobne lepsie a on si uvedomuje sam tu vyhodu ktoru ten clovek ziskava. Tak citi nespravodlivost no.
 
blahoslav J B Art
2020-01-21 09:26:25+01
no mne tu tu pripadá ako na portáli spisovateľov, nie fotografov ... aspoň u niektorých ... na 100 komentov 0 pridaných fotiek, ani v galérii, ani na ilustráciu ...
idem pozrieť na web Spisovatelia.sk, možno tam budu spisovatelia pridávať fotky namiesto svojich poviedok 😁
 
Johnnny
2020-01-21 12:09:13+01
príspevok od: MagickVamp
No ide o to ze Blahoslav je odporcom moznosti kupit si dobry fotak ak nie si profik. On by bol v tomto smere za regulaciu, pri kupe fotaka by si musel predlozit galeriu a v obchode by sa rozhodli ci mas pravo na lepsi ci nie. Ale na jednej strane sa viem do neho vcitit, ked roky fotil fotakmi co by dakto mal uz len vo vitrinke ako starozitnost a dakto co len zacina fotit si kupi nieco nasobne lepsie a on si uvedomuje sam tu vyhodu ktoru ten clovek ziskava. Tak citi nespravodlivost no.
Ale ja proti tejto filozofii nemam vobec nic. Naopak, jeho pristup obdivujem. Najskor fotky, potom technika. Je to spravne, je to presne tak ako to ma byt. Z mojho pohladu je sice mental, ale za toto stratka ma moj obdiv a uznanie. Pretoze kym vela ludi o tom ako nepodstatna je technika len keca, on sa toho realne drzi (tusim, ze foti mobilom).

Akurat si myslim, ze cenova politika vyrobcov a ich pristup k vyvoju by nemal zalezat od fotografa ktory si tu techniku kupuje (vid priklad vyssie).

Su to dve veci ktore spolu nesuvisia. Nikdy som sa na techniku nevyhovaral, nikdy som za nu neskryval svoju neschopnost. Mna moja technika nebrzdi, ale moje schopnosti nijak nesuvisia s faktom, ze Olympus pyta za svoje fotaky tazke tisice a do vyvoja sa im moc nechce. Ako som povedal, su to dve odlisne temy.
 
MagickVamp
2020-01-21 12:28:41+01
príspevok od: Johnnny
Ale ja proti tejto filozofii nemam vobec nic. Naopak, jeho pristup obdivujem. Najskor fotky, potom technika. Je to spravne, je to presne tak ako to ma byt. Z mojho pohladu je sice mental, ale za toto stratka ma moj obdiv a uznanie. Pretoze kym vela ludi o tom ako nepodstatna je technika len keca, on sa toho realne drzi (tusim, ze foti mobilom).

Akurat si myslim, ze cenova politika vyrobcov a ich pristup k vyvoju by nemal zalezat od fotografa ktory si tu techniku kupuje (vid priklad vyssie).

Su to dve veci ktore spolu nesuvisia. Nikdy som sa na techniku nevyhovaral, nikdy som za nu neskryval svoju neschopnost. Mna moja technika nebrzdi, ale moje schopnosti nijak nesuvisia s faktom, ze Olympus pyta za svoje fotaky tazke tisice a do vyvoja sa im moc nechce. Ako som povedal, su to dve odlisne temy.
myslim ze si to celkom vystihol..teda vsetko a presne
 
marianr
2020-01-22 09:12:49+01
príspevok od: blahoslav J B Art
no mne tu tu pripadá ako na portáli spisovateľov, nie fotografov ... aspoň u niektorých ... na 100 komentov 0 pridaných fotiek, ani v galérii, ani na ilustráciu ...
idem pozrieť na web Spisovatelia.sk, možno tam budu spisovatelia pridávať fotky namiesto svojich poviedok 😁
Každý má právo povedať že mu nechutí, aj ak nevie variť.
 
blahoslav J B Art
2020-01-22 10:41:32+01
príspevok od: marianr
Každý má právo povedať že mu nechutí, aj ak nevie variť.
mne to tu ale skor pripada, ze kuchari sa stazuju na vyrobcov kuchynskeho naradia a vybavenia ... neriesia suroviny a koreniny, ani recepty ... ale nechcu dat nikomu ochutnat vlastne navarene jedlo
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()