Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Zo zrkadlovky na kompakt

gammaray
2013-04-02 17:45:01+02
Pred cca hodinou som tu niekde čítal o tom, že dnes už pomaly vačšina rekreačných fotografov behá po meste, alebo po pláži so zrkadlovkou na krku, namontovaným najlacnejším setovým objektívom a fotiacich výhradne v režime automatiky.
Sám mám kamaráta, ktorý sa akéhokoľvek manuálneho nastavenia bojí ako čert kríža a dokonca fotí počas krásneho slnečného dňa pohľad na Nice-mesto s aktivovaným bleskom.
Keď som ho naposledy na to upozornil, zakryl radšej blesk rukou. Nezabudnem na rybyčky v akváriu, ktoré majú asi do dnes paranoju z blížiacich sa turistov s DSLR na krku. V konečnom dôsledku na niektoré výlety ho už ani neberie, lebo mu prekáža veľkosť.
Chcem týmto mojim postrehom poukázať na to, že nie vždy treba hneď siahnuť po zrkadlovke.
Človek by si mal zvážiť na čo ju potrebuje. Či mu stojí za to najbližšiu dovolenku pri mori presedieť na brehu a strážiť techniku, alebo sa ísť okúpať spolu s priateľkou/om/.
Myslím si, že dnešné vážnejšie kompakty sú pre niektorých skutočne lepšou alternatívou. Navyše keď poskytujú manuálne nastavenia dá sa na nich jednoduchšou formou naučiť to, čoho sa na zrkadlovke človek tak bojí.
Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom. Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť. Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.
3
12
 
Martin Prievalsky
2013-04-02 18:08:47+02
Pokiaľ ideš na pláž za účelom kúpania, asi nebudeš brať DSLR...pokiaľ chcem poriadne fotiť, nepôjdem sa predsa kúpať (hlavne pri fotení dakedy pri východe slnka). A kompakty ti vôbec neponúkajú možnosti práce s hĺbkou ostrosti a podobnými vecami. A nevidím dôvod sa báť manuálnych nastavení - skôr naopak - na kompakte som fotil celý čas na M-ku, teraz len na priorite clony...
2
3
 
RadovanŠkohel
2013-04-02 18:09:08+02
príspevok od: gammaray
Pred cca hodinou som tu niekde čítal o tom, že dnes už pomaly vačšina rekreačných fotografov behá po meste, alebo po pláži so zrkadlovkou na krku, namontovaným najlacnejším setovým objektívom a fotiacich výhradne v režime automatiky.
Sám mám kamaráta, ktorý sa akéhokoľvek manuálneho nastavenia bojí ako čert kríža a dokonca fotí počas krásneho slnečného dňa pohľad na Nice-mesto s aktivovaným bleskom.
Keď som ho naposledy na to upozornil, zakryl radšej blesk rukou. Nezabudnem na rybyčky v akváriu, ktoré majú asi do dnes paranoju z blížiacich sa turistov s DSLR na krku. V konečnom dôsledku na niektoré výlety ho už ani neberie, lebo mu prekáža veľkosť.
Chcem týmto mojim postrehom poukázať na to, že nie vždy treba hneď siahnuť po zrkadlovke.
Človek by si mal zvážiť na čo ju potrebuje. Či mu stojí za to najbližšiu dovolenku pri mori presedieť na brehu a strážiť techniku, alebo sa ísť okúpať spolu s priateľkou/om/.
Myslím si, že dnešné vážnejšie kompakty sú pre niektorých skutočne lepšou alternatívou. Navyše keď poskytujú manuálne nastavenia dá sa na nich jednoduchšou formou naučiť to, čoho sa na zrkadlovke človek tak bojí.
Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom. Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť. Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.
musím reštartovať systém
0
0
 
Martinko|
2013-04-02 18:19:45+02
príspevok od: gammaray
Pred cca hodinou som tu niekde čítal o tom, že dnes už pomaly vačšina rekreačných fotografov behá po meste, alebo po pláži so zrkadlovkou na krku, namontovaným najlacnejším setovým objektívom a fotiacich výhradne v režime automatiky.
Sám mám kamaráta, ktorý sa akéhokoľvek manuálneho nastavenia bojí ako čert kríža a dokonca fotí počas krásneho slnečného dňa pohľad na Nice-mesto s aktivovaným bleskom.
Keď som ho naposledy na to upozornil, zakryl radšej blesk rukou. Nezabudnem na rybyčky v akváriu, ktoré majú asi do dnes paranoju z blížiacich sa turistov s DSLR na krku. V konečnom dôsledku na niektoré výlety ho už ani neberie, lebo mu prekáža veľkosť.
Chcem týmto mojim postrehom poukázať na to, že nie vždy treba hneď siahnuť po zrkadlovke.
Človek by si mal zvážiť na čo ju potrebuje. Či mu stojí za to najbližšiu dovolenku pri mori presedieť na brehu a strážiť techniku, alebo sa ísť okúpať spolu s priateľkou/om/.
Myslím si, že dnešné vážnejšie kompakty sú pre niektorých skutočne lepšou alternatívou. Navyše keď poskytujú manuálne nastavenia dá sa na nich jednoduchšou formou naučiť to, čoho sa na zrkadlovke človek tak bojí.
Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom. Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť. Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.
To je ako keby som predal svoje auto a kúpil si bicykel, lebo sa bojím spojky, radenia a jazdy v premávke. Po určitom čase by som mohol povedať: " Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.".... asi nie.
4
5
 
gammaray
2013-04-02 18:24:17+02
Ale môžeš povedať, že vďaka nemu si pochopil pravidlá cestnej premávky.
0
8
 
Neschopko
2013-04-02 18:29:39+02
príspevok od: Martinko|
To je ako keby som predal svoje auto a kúpil si bicykel, lebo sa bojím spojky, radenia a jazdy v premávke. Po určitom čase by som mohol povedať: " Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.".... asi nie.
Ten bike je dobrý nápad. Ušetríš peniaze, prírodu a spravíš niečo pre svoje zdravie. A možno zmokneš, dostaneš zápal pľúc, alebo ťa zrazí auto
... no nedá sa nesúhlasiť so zakladateľom témy, kompakt je fakt lepší ... pre plavcov.
Pre fotografov myslím stále vyhráva zrkadlovka
2
4
 
Martinko|
2013-04-02 18:30:15+02
príspevok od: gammaray
Ale môžeš povedať, že vďaka nemu si pochopil pravidlá cestnej premávky.
a môžem aj povedať, že som pápež.
17
1
 
gammaray
2013-04-02 18:32:34+02
Presne o tom to je. V dnešnej dobe, keď sú zrkadlovky relatívne lacné ich má väčšina na klasické dovolenkové fotenie. Nie na štveranie sa do hôr, kôli zachyteniu východu slnka, či stráveniu 2 hodín na večernej pláži, keď sa manželka v apartmáne chystá na romantickú večeru.
0
4
 
gammaray
2013-04-02 18:37:53+02
Píšem samozrejme o rekreačných fotografoch, čo fotia 1 -2 krát do roka.
Aj ja občas zoberiem starú Alfu, keď idem vyslovene len fotiť.
Aby sme si rozumeli.
0
0
 
sachmo
2013-04-02 18:54:30+02
príspevok od: gammaray
Presne o tom to je. V dnešnej dobe, keď sú zrkadlovky relatívne lacné ich má väčšina na klasické dovolenkové fotenie. Nie na štveranie sa do hôr, kôli zachyteniu východu slnka, či stráveniu 2 hodín na večernej pláži, keď sa manželka v apartmáne chystá na romantickú večeru.
Dnes nejde o to, co robis, ale ako pri tom vyzeras. Preto po dialniciach chodia terenne auta, namakane smartfony pouzivaju ludia, ktori okrem telefonovania a posielania sms a mms nic ine nezvladnu a preto su na trickach od ralpha laurena take obrovske kone...
1
13
 
blahoslav J B Art
2013-04-02 19:04:52+02
príspevok od: Martinko|
a môžem aj povedať, že som pápež.
ked uz spominas toho papeza, tak pri sledovani nedelneho velkonocneho prenosu z Vatikanu som si vsimol iny trend - mnoho ludi tam fotilo tabletmi, dokonca aj takymi 10-palciakovymi

a k zakladatelovi temy
fotit zrkadlovkou a so setakom je rovnaka blbost, ako pocuvat mp3 prehravac s prilozenymi sluchatkami
1
2
 
gammaray
2013-04-02 19:10:39+02
Viem. Rozhodoval som sa vtedy medzi tým, či kúpiť objektív. Na nové telo už peniaze neboli.
Alebo spomínaným kompaktom. Rozhodol som sa takto a som spokojný.
0
0
 
quintes
2013-04-02 19:15:46+02
Nie je zrkadlovka ako zrkadlovka, ak chapete, co tym myslim. Mnoho ludi suhlasit nebude, no najdu sa aj taki (verim tomu), ktori budu zdielat tento moj nazor. Poviem Vam pravdu, na dovolenke v Spanielsku som mal samozrejme zrkadlovku (eos 60D), a fotil som nou cely cas, a je pravda, ze sme si aj s priatelkou sli zaplavat do mora. No po vyvolani rawiek doma, som ostal sklamany, z fotiek v akvariu (rozumej velka tma), vysli len zasumene somariny, za ktore som sa hanbil (ISO auto az do 6400, blesk sa nesmel pouzivat), to len na margo zrkadloviek a fotenia na dovolenke....
6
0
 
Paulie
2013-04-02 19:32:56+02
Od novembra fotím kompaktom, je to spratné, lahké, do mesta, lesa, hocikam, fasa vec. Všetky zrkadlovky odvtedy odpočívajú v pokoji aj so všetkými pakšametlami. Jednu som teraz prerobil na full spectrum tak ju hádam občas zoberiem so sebou na nejaký ten experiment. Celkovo zrkadlovku ako takú už len na špecifické záležitosti.
0
3
 
gammaray
2013-04-02 19:37:58+02
V konečnom dôsledku si myslím, že dobrá "dovolenková fotka" urobená kompaktom a ktorá poteší nie len autora, ale aj fotografované osoby má aspoň pre mňa vyššiu cenu ako vymakaná západovka drahou technikou z alpských štítov, ktorá zostane trčať na veky zamknutá v počítači, aby ju náhodou niekto neskopíroval.
1
7
 
Anti
2013-04-02 20:12:29+02
príspevok od: quintes
Nie je zrkadlovka ako zrkadlovka, ak chapete, co tym myslim. Mnoho ludi suhlasit nebude, no najdu sa aj taki (verim tomu), ktori budu zdielat tento moj nazor. Poviem Vam pravdu, na dovolenke v Spanielsku som mal samozrejme zrkadlovku (eos 60D), a fotil som nou cely cas, a je pravda, ze sme si aj s priatelkou sli zaplavat do mora. No po vyvolani rawiek doma, som ostal sklamany, z fotiek v akvariu (rozumej velka tma), vysli len zasumene somariny, za ktore som sa hanbil (ISO auto az do 6400, blesk sa nesmel pouzivat), to len na margo zrkadloviek a fotenia na dovolenke....
akoze za zle fotky moze 60d a s kompaktom by si pri ISO 6400 spravil lepsie?
1
6
 
kaFOtka
2013-04-02 20:22:32+02
príspevok od: quintes
Nie je zrkadlovka ako zrkadlovka, ak chapete, co tym myslim. Mnoho ludi suhlasit nebude, no najdu sa aj taki (verim tomu), ktori budu zdielat tento moj nazor. Poviem Vam pravdu, na dovolenke v Spanielsku som mal samozrejme zrkadlovku (eos 60D), a fotil som nou cely cas, a je pravda, ze sme si aj s priatelkou sli zaplavat do mora. No po vyvolani rawiek doma, som ostal sklamany, z fotiek v akvariu (rozumej velka tma), vysli len zasumene somariny, za ktore som sa hanbil (ISO auto az do 6400, blesk sa nesmel pouzivat), to len na margo zrkadloviek a fotenia na dovolenke....
keby si mal svetelne sklo ako 50 1,8f dalo by sa na tie fotky mozno pozerat..

a este vseobecne k teme.. kazdy si musi byt znaly svojej fototechniky a toho co dokaze.. to, ze ma niekto zoom 800mm etse neznamena ze nafoti zabery ako z Hubblovho teleskopu. a to ze ma niekto zrkadlovku este neznamena ze je fotograf a tie fotky budu lepsie ako z kompaktu.. teda inak povedane ked to niekto nevie, tak je mi ho luto ak vyhodi za zrkadlovku niekolko sto eur a fotky su stale na prd a ked to niekto vie a pozna hranice svojho kompaktu tak moze byt s vyslednymi fotkami spokojny.. tak ako tu aj niektorí spominali.
0
4
 
tari
2013-04-02 20:25:43+02
príspevok od: gammaray
Pred cca hodinou som tu niekde čítal o tom, že dnes už pomaly vačšina rekreačných fotografov behá po meste, alebo po pláži so zrkadlovkou na krku, namontovaným najlacnejším setovým objektívom a fotiacich výhradne v režime automatiky.
Sám mám kamaráta, ktorý sa akéhokoľvek manuálneho nastavenia bojí ako čert kríža a dokonca fotí počas krásneho slnečného dňa pohľad na Nice-mesto s aktivovaným bleskom.
Keď som ho naposledy na to upozornil, zakryl radšej blesk rukou. Nezabudnem na rybyčky v akváriu, ktoré majú asi do dnes paranoju z blížiacich sa turistov s DSLR na krku. V konečnom dôsledku na niektoré výlety ho už ani neberie, lebo mu prekáža veľkosť.
Chcem týmto mojim postrehom poukázať na to, že nie vždy treba hneď siahnuť po zrkadlovke.
Človek by si mal zvážiť na čo ju potrebuje. Či mu stojí za to najbližšiu dovolenku pri mori presedieť na brehu a strážiť techniku, alebo sa ísť okúpať spolu s priateľkou/om/.
Myslím si, že dnešné vážnejšie kompakty sú pre niektorých skutočne lepšou alternatívou. Navyše keď poskytujú manuálne nastavenia dá sa na nich jednoduchšou formou naučiť to, čoho sa na zrkadlovke človek tak bojí.
Osobne ja som mal DSLR Sony Alfa 200 so setovým objektívom. Odkedy som si kúpil Olympus xz1 mám z fotenia radosť a viem sa s ním tak povediac vyblázniť. Navyše vďaka nemu som pochopil veľa vecí týkajúcich sa manuáalnych nastavení, ktoré možno v budúcnosti ešte využijem.
Mas pravdu,je to presne tak
1
1
 
Marcel Rebro
2013-04-02 20:28:31+02
Nuž ... na niečo je vhodnejšia V3Ska, na niečo Š1203ka a na niečo T613ka ... aj jedno aj druhé aj tetie má 4 kolesá, volant, šalpáku, plyn, spojku a brzdu

... no a na niečo je vhodnejšia DSLR, na niečo mikro 4/3 a na niečo kompakt ...

... ale snažiť sa generalizovať čo je nejlepšie, je asi ako polemizovať na tému či sa chrípka lieči 7 dní alebo týždeň ...
1
13
 
Napster050
2013-04-02 20:51:12+02
príspevok od: Marcel Rebro
Nuž ... na niečo je vhodnejšia V3Ska, na niečo Š1203ka a na niečo T613ka ... aj jedno aj druhé aj tetie má 4 kolesá, volant, šalpáku, plyn, spojku a brzdu

... no a na niečo je vhodnejšia DSLR, na niečo mikro 4/3 a na niečo kompakt ...

... ale snažiť sa generalizovať čo je nejlepšie, je asi ako polemizovať na tému či sa chrípka lieči 7 dní alebo týždeň ...
V3Ska má odkedy 4 kolesá ?
1
16
 
Strana 1 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()