Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ohnisková vzdialenosť, ohnisko

eSsay
2017-07-13 11:38:40+02
Ahojte,

Poprosím o pomoc, vysvetlenie, lebo v tom mám už zmätok...
Poštudoval som teóriu "Fotoškôlka" tu na fóre, no nikde som sa nedočítal, že "odkiaľ - pokiaľ" je tá dĺžka ohniskovej vzdialenosti (v prípade mysleného rezu pozdĺž fotoaparátu). Niekde sa na googli uvádza tak, inde onak: https://digiarena.e15.cz/ohniskova-vzdalenost-v-8-otazkach
"Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi optickým středem objektivu a digitálním snímačem"
A tu na obrázku je inak, už sa nemeria od snímača:
http://www.gancovky.sk/wp-content/uploads/2016/10/ohniskova-vzdialenost-svetelnost-a-zorny-uhol.gif
Niekde je tiež uvedené, že ohnisko = rozsah ohniska. Pritom sú to dva rôzne pojmy. Ohnisko je bod niekde v rozsahu ohniskovej vzdialenosti.

Pre Vás je to určite primitívne, máte to už dávno "v malíčku"... rád sa priučím
 
blahoslav J B Art
2017-07-13 11:58:08+02
zalezi, ci cloveka viac bavi fyzika, alebo fotografovanie ...
ja fotim cca 14 rokov, ale nad niecim takym som sa este nezamyslal ... jedine ohnisko, ktore pouzivam, mame na zahrade, oblozene kamenmi a niekedy si tam na razni opeciem slaninu
 
eSsay
2017-07-13 12:11:27+02
Fakt nápomocná odpoveď od človeka, čo fotí 14 rokov
 
blahoslav J B Art
2017-07-13 12:16:03+02
príspevok od: eSsay
Fakt nápomocná odpoveď od človeka, čo fotí 14 rokov
fotim a blbosti neriesim
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-07-13 12:17:43+02
Toto je ale skutocne v praxi nepodstatne. Dolezity je len vplyv ohniskovej dlzky na uhol zaberu a podanie perspektivy. Som za, aby fotograf ovladal aj nejake teoretivke technicke zaklady fotografovania, ale toto vazne vediet nemusi, najma pri dnesnej zlozitej optickej konstrukcii objektivov.
 
dekarbon
2017-07-13 12:31:46+02
Suhlasim s Karolom a je to presne tak ako Karol napísal.V praxi je to nepodstatné a je dôležitý vplyv ohniskovej dlžky na uhol záberu a podanie prespektivy.Nič viac nič menej.
 
eSsay
2017-07-13 13:42:12+02
No veď tak som tomu chcel porozumieť z tej technickej stránky, nič viac. Viem, že pri fotení je to nepodstatné, len ma zarazilo to zakreslenie ohniskovej dĺžky (na tom obrázku vyššie). Ak na to niekto iný pozrie, tak ho to tiež zmätie, že niekde je uvedené tak, inde zase onak. A ospravedlňujem sa, ak som spôsobil zmätok.

Už keď ste spomenuli ten uhol záberu, ...
Keby som si Karolov príklad (v časti "Ohnisková vzdialenosť a uhol záberu") - www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/objektivy-telekonvertory-predsadky/objektivy-ii-parametre/
narysoval takto na papier -
img24.cz/images/41438888334880501184.png
a zmeral uhol uhlomerom, bude tam ozaj tých 46° ?? Či mám zle zakreslený rozmer snímača a má tam byť rozmer jeho uhlopriečky ??
 
DrAcula
2017-07-13 14:15:45+02
príspevok od: eSsay
Ahojte,

Poprosím o pomoc, vysvetlenie, lebo v tom mám už zmätok...
Poštudoval som teóriu "Fotoškôlka" tu na fóre, no nikde som sa nedočítal, že "odkiaľ - pokiaľ" je tá dĺžka ohniskovej vzdialenosti (v prípade mysleného rezu pozdĺž fotoaparátu). Niekde sa na googli uvádza tak, inde onak: https://digiarena.e15.cz/ohniskova-vzdalenost-v-8-otazkach
"Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi optickým středem objektivu a digitálním snímačem"
A tu na obrázku je inak, už sa nemeria od snímača:
http://www.gancovky.sk/wp-content/uploads/2016/10/ohniskova-vzdialenost-svetelnost-a-zorny-uhol.gif
Niekde je tiež uvedené, že ohnisko = rozsah ohniska. Pritom sú to dva rôzne pojmy. Ohnisko je bod niekde v rozsahu ohniskovej vzdialenosti.

Pre Vás je to určite primitívne, máte to už dávno "v malíčku"... rád sa priučím
Zas sa tu riesia off topic veci. Skusim aspon nakopnut spravnym smerom (mozem sa ale mylit )

Mrkni tu:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ohniskov%C3%A1_vzd%C3%A1lenost
(existuje nieco ako predmetova, obrazova a aj efektivna ohniskova vzdialenost)

Nemyl si ale stred objektivu a opticky stred objektivu ... je to nieco celkom ine.

Pri objektivoch musis zvazovat ohnisko celej optickej sustavy. Hoci len obycajnym preostrovanim sa nepatrne meni a preto sa pri objektivoch uvadza ta hodnota pri zaostreni na nekonecno. To z tej tvojej definicie akosi vypadlo:
Ohnisková vzdálenost je vzdálenost mezi optickým středem objektivu a digitálním snímačem při zaostření na nekonečno.

Pri fotografii (ako tu uz bolo spomenute) je ale ozaj dolezitejsi uhol zaberu (zorny uhol):
Zorny uhol je pomer velkosti snimaca a ohniskovej vzdialenosti.
(o tom je ten tvoj 2 obrazok co si poslal)
Cize napr. na APS-C bude tento uhol uzsii oproti FF ... lebo APS-C ma mensi snimac.

Zaroven to suvisi troska aj s hlbkou ostrosti. Nastuduj tu:
www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/zaciname-s-fotografovanim/hlbka-ostrosti-a-ohniskova-vzdialenost/

Spominas aj rozsah ohniska:
Existuju objektivy s pevnym ohniskom ale aj s menitelnym ohniskom (to su tie ZOOM objektivy - pri nich sa udava ten rozsah).

A toto co si napisal je uplna hlupost:
Ohnisko je bod niekde v rozsahu ohniskovej vzdialenosti.
 
DrAcula
2017-07-13 14:35:03+02
Este sa mierne poopravim:
Zorny uhol zavisi od pomeru velkosti snimaca a ohniskovej vzdialenosti.
 
blahoslav J B Art
2017-07-13 15:00:06+02
príspevok od: blahoslav J B Art
zalezi, ci cloveka viac bavi fyzika, alebo fotografovanie ...
ja fotim cca 14 rokov, ale nad niecim takym som sa este nezamyslal ... jedine ohnisko, ktore pouzivam, mame na zahrade, oblozene kamenmi a niekedy si tam na razni opeciem slaninu
prave som to bol zmerat pasmom ... moja ohniskova vzdialenost je presne 9,52m od garazovej brany po ohnisko ... ak to chcem vyfotit, musim porozmyslat, ake svetlo by bolo najlepsie, aka kompozicia, aky uhol zaberu a podla toho vyberiem objektiv, aka clona, ci pouzit ND filter, alebo polarizacny, ci IR filter ... pripadne to nafotit s funkciou live composite za sera a domalovat svetlom
 
JohnNewton
2017-07-13 15:39:59+02
príspevok od: blahoslav J B Art
prave som to bol zmerat pasmom ... moja ohniskova vzdialenost je presne 9,52m od garazovej brany po ohnisko ... ak to chcem vyfotit, musim porozmyslat, ake svetlo by bolo najlepsie, aka kompozicia, aky uhol zaberu a podla toho vyberiem objektiv, aka clona, ci pouzit ND filter, alebo polarizacny, ci IR filter ... pripadne to nafotit s funkciou live composite za sera a domalovat svetlom
Nebolo by lepšie povedať že nevieš odpovedať a nerobiť zo seba vola ? Alebo byť ticho.
 
blahoslav J B Art
2017-07-13 16:02:13+02
príspevok od: JohnNewton
Nebolo by lepšie povedať že nevieš odpovedať a nerobiť zo seba vola ? Alebo byť ticho.
ze to pises pave ty
 
JohnNewton
2017-07-13 16:09:50+02
príspevok od: blahoslav J B Art
ze to pises pave ty
A kto by mal ? Od Teba to nikto neočakáva. Skús nejaký technicky orientovaný workshop
 
blahoslav J B Art
2017-07-13 17:30:06+02
príspevok od: JohnNewton
A kto by mal ? Od Teba to nikto neočakáva. Skús nejaký technicky orientovaný workshop
zatial si nam neprezradil, aky je tvoj nazor na ohniskovu vzdialenost a ohnisko
 
z80
2017-07-13 17:55:02+02
Ohnisko je bod, kde sa sustredia luce prechadzajuce objektivom, ktore su paralelne s optickou osou objektivu (teda prichadzaju z nekonecna). Ohniskova vzdialenost je dlzka medzi optickym stredom optickej sustavy a ohniskom. Pre jednoduchu sosovku je optickym stredom fyzicky stred sosovky, pre komplikovane opticke sustavy ako objektiv, sa to musi vypocitat.
 
JohnNewton
2017-07-13 18:30:08+02
príspevok od: blahoslav J B Art
zatial si nam neprezradil, aky je tvoj nazor na ohniskovu vzdialenost a ohnisko
Bolo vysvetlené DrAculom a samozrejme aj o Tvojom ohnisku som čítal A keď má niekto potrebu rozšíriť svoje vedomosti nad moje alebo Tvoje, nepovažujem to za čudné a ani nepotrebné. Skôr naopak.
 
DrAcula
2017-07-13 21:30:08+02
príspevok od: eSsay
No veď tak som tomu chcel porozumieť z tej technickej stránky, nič viac. Viem, že pri fotení je to nepodstatné, len ma zarazilo to zakreslenie ohniskovej dĺžky (na tom obrázku vyššie). Ak na to niekto iný pozrie, tak ho to tiež zmätie, že niekde je uvedené tak, inde zase onak. A ospravedlňujem sa, ak som spôsobil zmätok.

Už keď ste spomenuli ten uhol záberu, ...
Keby som si Karolov príklad (v časti "Ohnisková vzdialenosť a uhol záberu") - www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/objektivy-telekonvertory-predsadky/objektivy-ii-parametre/
narysoval takto na papier -
img24.cz/images/41438888334880501184.png
a zmeral uhol uhlomerom, bude tam ozaj tých 46° ?? Či mám zle zakreslený rozmer snímača a má tam byť rozmer jeho uhlopriečky ??
Ohladom toho ako suvisi velkost snimaca s uhlom zaberu skusim inac:

Mrkni znova ten obrazok, ktory si tu poslal:
http://www.gancovky.sk/wp-content/uploads/2016/10/ohniskova-vzdialenost-svetelnost-a-zorny-uhol.gif

Skus si v nom predlzit tie cervene ciary ohranicujuce zorny uhol (FOV) smerom k tomu zelenemu snimacu.
Tie ciary by mali presne prist na vrch a spodok snimaca (ak je to teda presne nakreslene).
(vlastne uz si to spravil tu: img24.cz/images/41438888334880501184.png )

Teraz si trebars modrou farbou nakresli mensi snimac vo vnutri toho zeleneho. Z jeho horneho a dolneho konca skus tahat ciary cez ohnisko (na obrazku oznacne ako FP) a zistis ze zvieraju mensi uhol.

To ci pouzijes uhlopriecku, alebo sirku, pripadne vysku ... nie je podstatne ... zistis iba uhol zaberu v tej rovine. (neviem ci som to zrozumitelne napisal)
Mozno zrozumitelnejsia bude tato tabulka:
https://www.nikonians.org/reviews/fov-tables

Ohniskova vzdialenost objektivu je jeho fyzikalna vlastnost a nie je mozne ju zmenit. (pokial sa nejedna o ZOOM objektiv, kde ju vies menit v urcitom rozsahu)
Objektiv ale stale vnimaj ako opticku sustavu (nie je to 1 sosovka ako na tych zjednodusenych ilustracnych obrazkoch)
 
eSsay
2017-07-13 22:32:16+02
[b]@DrAcula /b] Neboj, nemýlim si stred objektívu a optický stred objektívu. Viem, že ohnisko nie je v strede objektívu. A tá "moja" definícia bola z jednej českej stránky a ako pozerám, z80 tu napísal inú definíciu pre ohniskovú vzdialenosť "Ohniskova vzdialenost je dlzka medzi optickym stredom optickej sustavy a ohniskom." Tak teraz namiesto snímača je to ohnisko ??
To všetko, čo si tu uviedol, poznám,... že veľkosť snímača, dĺžka ohniska a aj vzdialenosť fotografa od objektu vplývajú na uhol záberu, Ďalej hĺbku ostrosti, pevné sklá vs. transfokátory....
Chcel som vedieť len to, čo je v názve témy. A pardón za OT, ale keď už sa spomenul ten úhol záberu K tej mojej kresbe v skicári som sa stále nedozvedel, že ak to narysujem na papier, či tam bude ozaj ten uhol (ak ma rozumiete).
 
DrAcula
2017-07-13 23:08:22+02
príspevok od: eSsay
[b]@DrAcula /b] Neboj, nemýlim si stred objektívu a optický stred objektívu. Viem, že ohnisko nie je v strede objektívu. A tá "moja" definícia bola z jednej českej stránky a ako pozerám, z80 tu napísal inú definíciu pre ohniskovú vzdialenosť "Ohniskova vzdialenost je dlzka medzi optickym stredom optickej sustavy a ohniskom." Tak teraz namiesto snímača je to ohnisko ??
To všetko, čo si tu uviedol, poznám,... že veľkosť snímača, dĺžka ohniska a aj vzdialenosť fotografa od objektu vplývajú na uhol záberu, Ďalej hĺbku ostrosti, pevné sklá vs. transfokátory....
Chcel som vedieť len to, čo je v názve témy. A pardón za OT, ale keď už sa spomenul ten úhol záberu K tej mojej kresbe v skicári som sa stále nedozvedel, že ak to narysujem na papier, či tam bude ozaj ten uhol (ak ma rozumiete).
Snazil som sa odpovedat na tuto Tvoju otazku:
Či mám zle zakreslený rozmer snímača a má tam byť rozmer jeho uhlopriečky ??

Ide o to ze objektiv je kruhovy a snimac obdlznik. Cize bude rozny uhol zaberu na vysku, na sirku alebo po uhlopriecke.

Z Tvojho prveho prispevku som mal pocit z mas zmatok v pojmoch ... ja ozaj netusim co vies, ale snazil som sa ta nakopnut spravnym smerom...

Ohnisková vzdialenosť objektívu:
Je to vzdialenosť optického stredu objektívu (kde lúče svetla konvergujú, aby vytvorili ostrý obraz na svetlocitlivom senzore alebo filme) od roviny samotného senzora či filmu. Ohnisková vzdialenosť objektívu sa určuje pri zaostrení objektívu na nekonečno. Zdroj:
https://www.nikonblog.sk/vyberame-objektiv-i-ohniskova-vzdialenost-zoom-crop-simulator-objektivov/
Cize ano, aj Z80 ma pravdu, pri zaostreni na nekonecno sa da povedat, ze snimac je to ohnisko.
Pokial to ja chapem spravne ... preostrovanim posuvas vlastne opticky stred objektivu.

A nevim ci tvoju poslednu otazku chapem uplne spravne, ale pokial by sa jednalo o 1 sosovku, tak ano ... ked si to narysujes na papier, ozaj tam bude ten uhol. Pri optickej sustave si ale nie som isty. Preto som stale zdoraznil ze sa na objektiv musis pozerat ako na opticku sustavu viacerych sosoviek (v tej sustave sa sosovky pri ostreni pohybuju, cize ...).
 
blahoslav J B Art
2017-07-14 00:35:48+02
ako sledujem vyvoj tejto temy, zda sa mi, ze moja definicia ohniska a ohniskovej vzdialenosti je asi najsamzrozumitelnejsia
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()