Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Skenovanie negatívu

martinagiu
2009-05-04 21:19:45+02
Vie mi niekto poradiť ako má byť správne naskenovaný negatív vo fotolabe,aké má mať správne parametre,aby bola zachovaná kvalita snímkov.Vo fotolabe mi naskenovali v parametroch 1840x1232,72DPI.S kvalitou nie som spokojná.
 
2009-05-05 00:14:25+02
skus napisat uzivatelovi PeterMarek, on tlaci asi najlepsie v BA, urcite bude vediet poradit kde najlepsie skenuju.
 
Duny
2009-05-05 11:35:17+02
ahoj, robim na minilabe. Sam fotim aj na negativy a skenujem si ich v rozliseni cca 5000 x 3000 px. Co je podla teba spravne naskenovany negativ? S negativom sa da pracovat ma velku expozicnu pruznost a obsluha kazdej masiny co ti to bude skenovat ma predstavu o dobre naskenovanom negative inu. Nejlepsie by bolo ak by si si to robila sama minimalne sedela pritom co ti to skenuje a usmernovala ho. Trebars ja si film skenujem tak, ze uberam kontrast, pozri prilozenu fotku tam je to popisane preco. Vacsiu ukazku kvoli limitu sem nedam.
Ak sa ti pozdava tento system mozme sa dohodnut na skenovani a riesit to postou. ;)
 
martinagiu
2009-05-05 13:42:31+02
Ahoj.Dik za radu.Ja som v zahranici v Irsku.Naskenovat negativ som si dala teraz prvy krat tu v Irsku,nemam zatial s tym ziadne skusenosti a co mi nedavno naskenovali tak to nie je ok-kvalita,nie su pouzitelne na web.Skusim aby mi to naskenovali 5000x3000px a pri najvacsom DPI.S upravou v PC tiez nemam skusenosti.
Fotenie na negativy je dnes uz komlikovane a asi aj pravek.
 
Duny
2009-05-05 15:01:16+02
DPI je len udaj pre tlac, udava aky velky vytlacok urobis z daneho rozlisenia pri danom DPI, v ktorom tlaci lab/tlaciaren.... Na vyslednu kvalitu vplyv nema. Mne masina tiez skenuje 72 DPI a inac sa to nastavit neda. Pozri ukazku, menil som DPI bez vplyvu na zmenu rozlisenia, menil sa mi len udaj o velkosti tlace.
 
martinagiu
2009-05-05 22:30:03+02
Ahoj.Ďakujem za rady.Ak by som mala záujem naskenovania cez teba,ako si navrhol-poštou,tak daj nejaké bližšie info.Cena atď.
 
hunter.
2009-05-11 20:29:10+02
Ahoj, skusal som prefocovat negativy digitalom a slo to celkom dobre. Zadnu stranu nasvietis odrazenym svetlom od cisto bieleho papiera a fotis digitalom zo stativu. Na mensi pocet kusov postacuje.
 
Marcel Rebro
2009-05-11 20:33:54+02
on jo bratu, ale skus dat takto upraveny scan (s ubratym kontrastom) len tak ´hodit´ zakaznikovi - bez vysvetlenie ze si to ma v PS ´dosoftit´. asi ta zozerie aj s minilabom ;-)
 
Duny
2009-05-12 14:11:42+02
Takto to nedavam, nechcem byt zozraty. Plne chapem obycajneho cloveka - zakaznika :), ktory to potom pusti na DVD a bude kukat na svojej novej plazme. Este by ju isiel reklamovat ze to nema farby :D. Takto to robim sebe a ludom, ktory chapu preco to takto robim a vedia si dotiahnut histogram sami. A spomenul som tuto metodu aj tu lebo sa tu nachadzaju aj ludia, ktory histogramu rozumeju. Taktiez pisem ze najlepsie je sediet pri obsluhe a pozerat ako skenuje a kecat jej do toho. U mna takato moznost je :). Pokial by niekto mal zaujem o bezkontrastovu metodu tak kludne nech sa ozve a dohodneme sa ;).
Tiez mam pri skenovani vypnute vsetky SW vylepsovaky, ako redukciu sumu, doostrovanie, prejasnenie tienov atd. Takto urobena fotka zo skenu vyzera ako klasicka osvitova, tvrdim lebo mam aj aj.
 
Duny
2009-05-12 14:34:15+02
príspevok od: hunter.
Ahoj, skusal som prefocovat negativy digitalom a slo to celkom dobre. Zadnu stranu nasvietis odrazenym svetlom od cisto bieleho papiera a fotis digitalom zo stativu. Na mensi pocet kusov postacuje.
Na prefocovanie pokial viem su aj specialne objektivy. Takto sa robili kopie diakov 1:1. Ked tak nad tym uvazujem slo by to aj na digi a mozno by to bola lacnejsia alternativa ako filmovy skener. Idem googlovat ked nieco zistim dam info.
 
slavmiro
2009-05-12 14:38:11+02
príspevok od: martinagiu
Ahoj.Ďakujem za rady.Ak by som mala záujem naskenovania cez teba,ako si navrhol-poštou,tak daj nejaké bližšie info.Cena atď.
pomerne dobry plosny fotoscanner s podavacom na dia/negativ sa da dnes uz kupit za 150-200EUR. Mam dobre zkusenosti s Epson Photo. Je to dlhodoba investicia, ale mas vlastnu kontrolu vystupu all time.
 
Duny
2009-05-12 14:51:40+02
Tak nieco o prefocovani:
http://www.digi-foto.sk/ako-fotografovat/zaujimave-a-nezvykle-postupy/prefocovanie-negativov-a-diapozitivov-digitalnym-fotoaparatom/
 
dawajsoft
2012-06-16 09:32:06+02
príspevok od: martinagiu
Vie mi niekto poradiť ako má byť správne naskenovaný negatív vo fotolabe,aké má mať správne parametre,aby bola zachovaná kvalita snímkov.Vo fotolabe mi naskenovali v parametroch 1840x1232,72DPI.S kvalitou nie som spokojná.
Ahoj.
Neviem , či to bude pre Vas este zaujimave, ale ja som mal podobny problem so skenom negativov a nahodou som vygooglil okrem tohto dotazu na e-photo aj tuto sranku:
http://photo.tutsplus.com/tutorials/shooting/scanning-negatives-with-your-digital-camera/
je na nej celkom zaujimavy, aj ked pracny postup. je to rozhodne vyskusam
prajem pekny den.
 
MarekSvancara.com
2012-06-16 10:47:20+02
príspevok od: dawajsoft
Ahoj.
Neviem , či to bude pre Vas este zaujimave, ale ja som mal podobny problem so skenom negativov a nahodou som vygooglil okrem tohto dotazu na e-photo aj tuto sranku:
http://photo.tutsplus.com/tutorials/shooting/scanning-negatives-with-your-digital-camera/
je na nej celkom zaujimavy, aj ked pracny postup. je to rozhodne vyskusam
prajem pekny den.
nieco podobne som robil aj ja http://mareksvancara.blogspot.sk/2011/10/diy-skenerna-film.html
jedoducha skatulka na rychly nahlad , kvalita taka na fb oproti dobremu skenu
 
dawajsoft
2012-06-16 11:28:50+02
príspevok od: MarekSvancara.com
nieco podobne som robil aj ja http://mareksvancara.blogspot.sk/2011/10/diy-skenerna-film.html
jedoducha skatulka na rychly nahlad , kvalita taka na fb oproti dobremu skenu
dakujem za info
 
Juraj Lacko
2012-06-16 13:15:32+02
Asi to sem nepatri kedze je tema na skenovanie negativu ale napisem ako to robim ja.
Ja skenujem priamo papierovu fotku z fotolabu doma na multifunkcnej tlaciarni. Fotky rozmeru 10x15cm v najkvalitnejsiom nastaveni skeneru mi davaju po naskenovani rozlisenie 7000x4600. Potom este mierne doladim kontrast a farby, niekedy klonujem nedostatky v PP. Je to pouzitelne and vytlacok na A4 A3 som neskusal.
 
total empty
2012-06-16 13:50:00+02
príspevok od: Juraj Lacko
Asi to sem nepatri kedze je tema na skenovanie negativu ale napisem ako to robim ja.
Ja skenujem priamo papierovu fotku z fotolabu doma na multifunkcnej tlaciarni. Fotky rozmeru 10x15cm v najkvalitnejsiom nastaveni skeneru mi davaju po naskenovani rozlisenie 7000x4600. Potom este mierne doladim kontrast a farby, niekedy klonujem nedostatky v PP. Je to pouzitelne and vytlacok na A4 A3 som neskusal.
Ta co ši ? žeby si dosiahol kvality na 20x30cm to by si musel veľa softiť a skenovať na najvyšiu kvalitu tiež neni výhra.Už som sa oskenoval takých fotiek a poviem ti,že to stoji za prd.
 
keko
2012-06-16 15:18:51+02
No vidim, ze to mozem zabalit.
Mam tu asi 100 svitkacov. Da niekto nejaku ponuku?
 
Juraj Lacko
2012-06-16 15:19:11+02
príspevok od: total empty
Ta co ši ? žeby si dosiahol kvality na 20x30cm to by si musel veľa softiť a skenovať na najvyšiu kvalitu tiež neni výhra.Už som sa oskenoval takých fotiek a poviem ti,že to stoji za prd.
pre mna je to omnoho pohodlnejsie rychlejsie riesenie. Ps detailu je tam dost na zvacseninu na a4 ak je fotka dobre vyvolana a na kvalitnom papieri tak neni o com
 
adam-komad
2012-06-16 16:49:02+02
nooo so zrkadlovkou sa CB negativ foti relativne lahko, horise je vykorigovat v postprocese oranzovy filter na COLOR negativoch... dlho som stym zapasil a nejak to neslo.... a to som to daval do rawu...

a na podsvietenie je v pohode pouzitelny aj monitor s bielou plochou

inak kopa beznych skenerov ma aj redukcie na skenovanie filmov....
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()