Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

makro - otocenie objektivu

donrosko
2009-05-09 17:43:02+02
kde zohnat "reverzne kruzky" alebo ako otocit objektiv na makro fotografiu
 
donrosko
2009-05-09 17:47:51+02
Ahojte, chcel by som sa spytat, ci mi niekto nevie pomoct s tym, co potrebujem na to, aby som otocil proti sebe dva objektivy. Mam nikon d70. Pozeral som redukcne kruzky, reverzne kruzky, ale neviem to nejako zlozit :( mam objektivy priemeru 58, 62, 67. Vedel by niekto poradit ? Dakujem
 
duroslav
2009-05-09 17:51:26+02
nestačí ti iba jeden otočiť naopak? prečo chceš mať dva oproti sebe?
 
Dzurki Marek
2009-05-09 20:40:07+02
príspevok od: duroslav
nestačí ti iba jeden otočiť naopak? prečo chceš mať dva oproti sebe?
Ved on chce otocit len jeden. Jeden da normalne do bajonetu a druhy pripevni cez redukciu jednotlivych priemerov zavitov na prvy. Kapis to?
 
duroslav
2009-05-09 20:41:38+02
príspevok od: Dzurki Marek
Ved on chce otocit len jeden. Jeden da normalne do bajonetu a druhy pripevni cez redukciu jednotlivych priemerov zavitov na prvy. Kapis to?
Keby chcel len jeden, tak sa nepýta

citujem:

co potrebujem na to, aby som otocil proti sebe dva objektivy
 
duroslav
2009-05-09 20:44:47+02
Teda ešte aby som to upresnil...
nie som veľkým fanúšikom makra takže nepoznám všetky finesy ktoré sa pri tom používajú, ale doteraz som sa vždy stretol s jedným obráteným objektívom nasadeným či už priamo na bajonet, alebo na medzikrúžky. Ale o nasadení jednoho objektívu na druhý som doteraz nepočul. Tým samozrejme nechcem tvrdiť, že to nebude fungovať.
 
Dzurki Marek
2009-05-09 20:50:07+02
Ale ved si to prave napisal - citujem: ´...proti sebe...´ - jeden na bajonet a druhy proti nemu na redukciu. Nem?
 
Big Lebowski
2009-05-09 20:51:31+02
Načo to tak komplikovať. Stačí si sparaviť 30cm makrotrubku, nakoniec dať reverzne objektív a ide to. Len tá hĺbka ostrosti keby bola večšia :( A je to dosť nepraktické na nosenie, ďaľšia nevýhoda :( Ale tak bol to len taký pokus jeden deň keď som sa naozaj veľmi nudil tak som zača majstrovať :D

Ale tak dosť kecov OT, tak prikladám fotku. Je to hviezdička s okraja 1 centu. Nie je to výrez, len zmenšenina.
 
Big Lebowski
2009-05-09 20:51:50+02
hop, fotku som zabudol :)
 
Dzurki Marek
2009-05-09 20:53:32+02
Tak to by ma zaujimalo ako nasadis jeden otoceny objektiv na bajonet na telo. aby ti pracovalo ostrenie :-) Sme tu ale experti :-)
 
duroslav
2009-05-09 20:55:58+02
príspevok od: Dzurki Marek
Tak to by ma zaujimalo ako nasadis jeden otoceny objektiv na bajonet na telo. aby ti pracovalo ostrenie :-) Sme tu ale experti :-)
Cez reverse adapter a ostril by som ručne, lebo väčšina macristov tak či tak nepoužíva AF.
 
Dzurki Marek
2009-05-09 20:57:31+02
Presne to je ten problem - hlbka ostrosti a okrem toho to este zvyraznuje chybu objektivu
 
Dzurki Marek
2009-05-09 21:01:08+02
príspevok od: duroslav
Cez reverse adapter a ostril by som ručne, lebo väčšina macristov tak či tak nepoužíva AF.
neviem, moze byt. Ja som sa s takym niecim nestretol. Ked som sa pokusal fotit takto makro tak som prilozil opacne otoceny objektiv k tomu na tele fotaku a ako tak to fungovalo. No vystupne fotky nepouzitelne. Ma to vela much, ktore sa nedaju len tak vychytat. Asi najlepsia volba je makro objektiv :-)
 
duroslav
2009-05-09 21:06:00+02
príspevok od: Dzurki Marek
neviem, moze byt. Ja som sa s takym niecim nestretol. Ked som sa pokusal fotit takto makro tak som prilozil opacne otoceny objektiv k tomu na tele fotaku a ako tak to fungovalo. No vystupne fotky nepouzitelne. Ma to vela much, ktore sa nedaju len tak vychytat. Asi najlepsia volba je makro objektiv :-)
Pozri si fotky, ktoré fotí tomatito a pri nich píše, že používa XX medzikrúžkov a na ne naopak nasadený objektív. Dosiahne tak zväčšenie, ktoré pri štandardnom použití bežného makroobjektíévu nedosiahne.
 
Big Lebowski
2009-05-09 21:07:43+02
príspevok od: Dzurki Marek
Presne to je ten problem - hlbka ostrosti a okrem toho to este zvyraznuje chybu objektivu
Chýb tam bolo viac, cent musel byť asi centimeter pred objektívom, ostrenie posúvaním predmetu, vychádzali dlhé časi aj keď som zapol všetko osvetlenie čo som mohol a ešte led baterku presne na to. a nehovoriac ešte o dosť ťažkej manipulácii s foťákom... Btw ma ale zaujalo to zvečšenie, škoda že je tam taká malá hĺbka ostrosti, inak by to bolo na také ´domáce fotenie´ aj celkom fajn.
PS: ale tak čo človeka nenapadne keď nemá čo robiť :D
 
Big Lebowski
2009-05-09 21:10:14+02
príspevok od: duroslav
Pozri si fotky, ktoré fotí tomatito a pri nich píše, že používa XX medzikrúžkov a na ne naopak nasadený objektív. Dosiahne tak zväčšenie, ktoré pri štandardnom použití bežného makroobjektíévu nedosiahne.
To robí to čo som urobil aj ja, len s tým rozdielom že on má na to krúžky a ja trubku :D
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-05-09 21:18:12+02
Cely princip reverzne nasadeneho objektivu je jednoduchy. Kedysi ktosi zistil, ze ked otoci svoj zakladak opacne dostane vlastne z neho vysokokvalitnu lupu (viacsosovkovu s antireflexnou upravou a korekciou optickych vad).
Prva moznost ako takuto lupu nasadit je reverzny kruzok typu zavit-bajonet, objektiv sa nasadi priamo na bajonet zrkadlovky, pripadne medzikruzky. Nikon dokonca takyto kruzok vyraba, ale nikto ho bezne nedrzi v predaji na pulte. Aj v secondhandoch sa vyskytne len raz za niekolko rokov.
Druhy sposob spociva v pripevneni obrateneho objektivu na teleobjektiv. Tak ako nikto da na teleobjektiv predsadkovu sosovku, moze dat aj reverzne objektiv. Ja som si reverzny kruzok vyrobil zlepenim dvoch redukcnych kruzkov Cokin. Toto riesenie ma velke zvacsenie, okolo 3:1. Problem je velmi mala hlbka ostrosti, zaostruje sa samozrejme rucne, treba vela clonit a stativ je nevyhnutny!
 
Big Lebowski
2009-05-09 21:23:57+02
A záhada je vyriešená :)
 
arnie175
2009-05-09 21:28:05+02
no nez si nieco take nachystam tak vazka je uz davno v tahu:-) snad tento rok vyda nikon sklo ako ma canon so zvacsenim 5x.....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-05-09 21:30:30+02
Doplnim, ze prave pre malu hlbku ostrosti pouziva Tomatito skladanie fotografie z viacerych zaberov s roznou rovinou zaostrenia pre zvacsenie hlby ostrosti.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()