Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kolko si pytat za fotenie

sankiakis
ocenenie redakciou 2009-05-14 13:55:55+02
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
 
xerion
2009-05-14 13:59:23+02
ja posielam fotky do dvoch časopisov zaoberajúce sa poľnohospodárskou tématikou do jedného dávam za darmo kým moje zábery nebudú hodné honoráru a v druhom mi sami ponúkli 10€ za fotografiu. ale najpr som aj tam niečo poslal za darmo a radosť som mal aj z toho že mi niečo uverejnili
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2009-05-14 14:06:08+02
Jasne chapem, prvy krat zadamro je fajn, ale, povedzme ze oni by mi chceli dat nieco za pracu a ja by som povedal nevedediac o tom ze mi nemusia dat nic.
 
kralik_j
2009-05-14 14:11:17+02
príspevok od: xerion
ja posielam fotky do dvoch časopisov zaoberajúce sa poľnohospodárskou tématikou do jedného dávam za darmo kým moje zábery nebudú hodné honoráru a v druhom mi sami ponúkli 10€ za fotografiu. ale najpr som aj tam niečo poslal za darmo a radosť som mal aj z toho že mi niečo uverejnili
pekne pekne, 10 foto za mesiac a mas na kavu
Ako si sa k tomu dopracoval? Ci si len tak oslovil sefredaktora a odprezentoval si nejaku foto?
 
xerion
2009-05-14 14:30:12+02
príspevok od: sankiakis
Jasne chapem, prvy krat zadamro je fajn, ale, povedzme ze oni by mi chceli dat nieco za pracu a ja by som povedal nevedediac o tom ze mi nemusia dat nic.
je to hlavne na tebe, ale uvažuj dlhodobo trochu si ich zaviaž a dokáž čo vieš samozrejme potom trochu pritlač na pílu a peniaze alebo podobné veci určite prídu
 
xerion
2009-05-14 14:33:00+02
pracujem v poľnohospodárstve a fotky kombajnov alebo čohokoľvek na poli ma brutálne bavia. časopisy som oslovil sám potom to už nejak išlo...
 
slavmiro
2009-05-14 14:40:02+02
2 Sachtikus, honorar si vypocitaj tak, ze ked spocitas cas venovany foteniu zakazky a jej postprocesu aby Ti vyslo 20-30 EUR/hod. Samozrejme mimo inych moznych nakladov ako su cestovanie a noclah..
 
kralik_j
2009-05-14 14:47:21+02
príspevok od: slavmiro
2 Sachtikus, honorar si vypocitaj tak, ze ked spocitas cas venovany foteniu zakazky a jej postprocesu aby Ti vyslo 20-30 EUR/hod. Samozrejme mimo inych moznych nakladov ako su cestovanie a noclah..
presne tak, cenotvorba je uz skoro vsade a myslim ze je dolezita.
Dnes je doba meratelnosti, zaznamov a vyhodnocovania..
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2009-05-14 15:06:20+02
Dik hosi pomohlo mi to;)
 
2009-05-14 15:08:17+02
no len aby to neprepiskol stymi 30euro/hod ..predsa len lepsie neskor si poziadat viac ked budu spokojni ako na zaciatok odradit vysokou sumou
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2009-05-14 15:12:09+02
Ved jasne, len orientacne.. 30 si nezapytam urcite:)
 
slavmiro
2009-05-14 15:14:23+02
príspevok od:
no len aby to neprepiskol stymi 30euro/hod ..predsa len lepsie neskor si poziadat viac ked budu spokojni ako na zaciatok odradit vysokou sumou
Samozrejme prve skusobne nastrely mozno fotit za prilezitost a moznost fotenia. Potom odovzdat kvalitu v zopar ks na fotopapieri 4FREE! Nahodit udicku a cakat. Plevelne ryby (money
 
slavmiro
2009-05-14 15:19:01+02
nejako mi useklo zvysok, tu je cele:

Samozrejme prve skusobne nastrely mozno fotit za prilezitost a moznost fotenia. Potom odovzdat kvalitu v zopar ks na fotopapieri 4FREE! Nahodit udicku a cakat. Plevelne ryby (money menej ako 20EUR) pustat spat do vody. Mal som priatela co sa dohodol na zaciatku (bez toho aby sa poradil) ze bude fotit vyrobcovi ponoziek jeho produkciu v cene 2 SK/par ponoziek!!! Toto nie je vtip. Potom ked mlady chlapec precitol, tazko argumentoval ze na to aby to mohol dalej robit pozaduje 100 nasobnu cenu..
 
2009-05-14 15:37:53+02
tak to je tazky extrem :))
 
slavmiro
2009-05-14 15:43:58+02
príspevok od:
tak to je tazky extrem :))
-to nevymyslis, to je zivot.. ;)
 
fotox3
2012-10-25 15:29:08+02
Mam podobnu otazku, na zaklade mojich fotografii ma oslovil isty znami ci im nenafotim portety cca 10-15 fotiek (chcu ich s retusov a urpavou rozmerov na CD) s digi. zrkadlom (+ system. blesky, dazdniky, softboxy) fotim cez 2 r niesom profik ale ani nie zaciatocnik.
Oslovili ma sami nemam skusenost s fotenim za proviziu.
Kolko by som si mal pytat za povedzme 1 foto ?
(ceny tak pre oblast vych. slovensko)
Vdaka
 
JOK3R
2012-10-25 16:00:54+02
príspevok od: fotox3
Mam podobnu otazku, na zaklade mojich fotografii ma oslovil isty znami ci im nenafotim portety cca 10-15 fotiek (chcu ich s retusov a urpavou rozmerov na CD) s digi. zrkadlom (+ system. blesky, dazdniky, softboxy) fotim cez 2 r niesom profik ale ani nie zaciatocnik.
Oslovili ma sami nemam skusenost s fotenim za proviziu.
Kolko by som si mal pytat za povedzme 1 foto ?
(ceny tak pre oblast vych. slovensko)
Vdaka
Nevrav im cenu za fotku, povedz im cenu za celkovú cenu práce. Či keď ti potom niekto povie že chce jednu fotku tak ho pôjdeš fotiť za napr. 3-5€?

10-15 fotiek (po konečnom výbere a premazaní odpadu) sa dá nafotiť za cca hodinku, cca. ďalšia hodina mazanie, výbery finálnych fotiek, cca. 2hod. úpravy vybratých fotiek.

Dokopy 4hod práce (hrubý odhad). Cenu vidím medzi 40-150€, záleží ako sa ceníš, v akom regióne fotíš a akého klienta fotíš
 
tonlou
2012-10-25 16:15:53+02
Fuha. Tiez momentalne riesim cenotvorbu . Je to celkom sialenstvo. Zapytat si tolko aby som z toho naozaj nieco mal znamena obcas slusne palky. No ja to vidim tak,ze si stanovim nejaku cenu za hodinu(ci uz fotenia alebo retusovania)a k tomu pricitam veskere naklady(cesta,atelier,vizaz,technika,jedlo ak to je dlhsie fotenie,tlac fotiek). To budem mat kvazi oficialny cennik a uz podla klienta mozem navrhnut zlavu. Keby som studentke povedal,ze za 15 fotiek mi ma dat 150 eur tak sa len stoci na pata. Ale tych 40 by este ustala. No celkovo to je vtipna zalezitost .
 
caretatra
2012-10-25 16:36:04+02
príspevok od: fotox3
Mam podobnu otazku, na zaklade mojich fotografii ma oslovil isty znami ci im nenafotim portety cca 10-15 fotiek (chcu ich s retusov a urpavou rozmerov na CD) s digi. zrkadlom (+ system. blesky, dazdniky, softboxy) fotim cez 2 r niesom profik ale ani nie zaciatocnik.
Oslovili ma sami nemam skusenost s fotenim za proviziu.
Kolko by som si mal pytat za povedzme 1 foto ?
(ceny tak pre oblast vych. slovensko)
Vdaka
Ahoj, dva týždne dozadu ma známa požiadala o nafotenie jej dvoch detí. Nič extra, prirodzené fotky, žiadne extrémy, žiadne cestovanie, žiadne rekvizity, fotenie v parku... Fotením som strávil cca 1-1,5 hod. Za tento čas+upravenie 14 najlepších RAWov som si vypýtal 20€ - toto bola cena all-in. Dala si tieto fotky vytlačiť - aj si ich zaplatila extra. V práci mám za hodinu dovolenky sadzbu ca 5,5-8€ - tzn. čas, ktorý som strávil fotením+čas, ktorý som strávil mazaním odpadu+čas, ktorý som venoval úprave súborov som vynásobil touto sadzbou a vyšlo mi cca tých 20€. Ale ako som povedal - je to moja známa, takže cena zodpovedala tomu. Navyše to bola moja prvá "zakázka". Takže som to nechcel na začiatok prehnať a tých 20€ je, podľa mňa, primeraná námahe, ktorú som vynaložil.

S pozdravom

Marcel
 
Daniel.U
2012-10-25 17:58:13+02
taketo veci sa nedaju moc urcovat podla nejakych tabuliek. Zakaznik by mal do predu poznat orientacne ceny. Tento nazor mam kvoli tomu, ze mnoho krat sa stane, ze ma uplne odlisnu predstavu o cene a keby vedel tu tvoju, tak sa ani neozve. Potom urcis cenu podla ponuky a dopytu. Na svete je viac fotografov ako beznych ludi, treba to brat do uvahy. Cize ziadnych 150 ako bolo spomenute. To mozes povedat ked budes zvucneho mena a budes mat kalendar zaplneny od vrchu po spodok. Ale ked daju, tak zober aj 500 ked mas na to svedomie.
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()