Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kolko si pytat za fotenie

sankiakis
sankiakis ocenenie redakciou 2009-05-14 13:55:55+02
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
 
JohnNewton
2013-01-23 10:01:20+01
príspevok od: Marcel Rebro
Ja fotim vzdy pre radost. Ak mi ale za moju radost zaplatia, radujem sa este viac ...
Ja fotím tiež pre radosť, ak mám veľkú radosť, zaplatím im ja
 
velecky
2013-01-23 10:04:31+01
príspevok od: Photograph33
Tu nejde o pilenie si konara pod sebou, kazdy fotograf by mal zazit sebareflexiu ci na to ma alebo nema, ci vie fotit alebo nevie.....priklad, poznam tu v okoli slecnu, ktorej rodicia kupili Nikon D3100 plus 18-55 a baba hned zobrala kamosku cvak cvak foto prepalene, kompozicia nula bodov ale hned na druhy den foto na FB a hned nadpis cez celu fotos PHOTOGRAPHY , potom foto chceli aj druhe kamosky a ona hned , baby bude to 30 ecok, viete kolko stala zrkadlovka?....ja zadarmo nefotim!!! pritom kebyze si tie slecny kupia kompakt za 30 ecok a nafoti ich priatel, vysledok bude rovnaky mozno aj lepsi. Dalsi priklad, fotenie svadby, fotograf ze vraj PROFI, zobral 250 ecok, vysledok?.....foto ako z mobilu....uzaj svadobcanom to bolo podozrive pri foteni, ked fotograf kazdu chvilu upozornoval, vydrzte, skusime este raz.......dalsia fototografka z KE.....stranka na FB...interier 100eu exterier 80 eu.....kamoska z FB sa dala nafotit a potom plakala, ze foto su nanic.....prepalene foto, retus ako z roku 0.....ked uz by mal clovek zaplatit tak nech plati, ale za kvalitu, aj tu na EPHOTO sa najde zopar fotografov, ktori fotia naozaj dobre a nemusia sa bat pytat peniaze......ale za cvakanice, by som ja ako clovek nezaplatil ani cent.....takze poprajem dobre svetlo
sorry, nepochopil som argument. Áno, je množstvo podvodníkov, ktorí berú za svoje podvody (odfláknutú, nezvládnutú prácu) peniaze. No a? To znamená, že tí čestní majú robiť zadarmo alebo pod cenu? Ja rozumiem dnešnej mizérii, že aj pre profíka sa často oplatí zobrať kšft aj pod cenu (aspoň si zníži stratu, účty musí platiť každý mesiac, či má zákazky, alebo nie). Ale riešenie robiť zadarmo alebo pod cenu.
 
velecky
2013-01-23 10:05:30+01
riešenie nie je robiť zadarmo alebo pod cenu, mi tam vypadlo slovo nie jej
 
Photograph33
2013-01-23 10:11:27+01
príspevok od: velecky
sorry, nepochopil som argument. Áno, je množstvo podvodníkov, ktorí berú za svoje podvody (odfláknutú, nezvládnutú prácu) peniaze. No a? To znamená, že tí čestní majú robiť zadarmo alebo pod cenu? Ja rozumiem dnešnej mizérii, že aj pre profíka sa často oplatí zobrať kšft aj pod cenu (aspoň si zníži stratu, účty musí platiť každý mesiac, či má zákazky, alebo nie). Ale riešenie robiť zadarmo alebo pod cenu.
ved toto som chcel povedat....Podvodnici.......ludia co kupia zrkadlovku len preto ze uz vidia kolko na nej zarobia fotenim......bud ma clovek fotenie v srdci alebo je to srdce prazdne.....ja vzdy vravim ze skutocneho profika, ktore foto su dokonale je treba zaplatit.....poznam ich naozaj dost, a foto naozaj chvalim.......ale zaplatit nepodarok pre neschopnost fotografa, len preto ze nieco nacvakal zrkadlovkou tak to naozaj nie......
 
Photograph33
2013-01-23 10:16:58+01
príspevok od: juve16
k tým babám na FB sa nevyjadrujem, to mohlo byť myslené ako recesia.
Ale keď si niekto berie svadobného fotografa, mal by mať nejaké referencie, alebo vidieť portfólio, čo nafotil predtým. Ak to neurobí, hold, žiadne reči. To je to isté ako dať si urobiť stierky, jadro, podlahu a potom breptať, keď vyberám náhodne podľa inzerátu a nič o majstrovi neviem. Reklamovať pri konečnom produkte sa dá, pokiaľ bola zmluva, fotí sa na faktúru atď. ale ak to išlo cash do vrecka, neni šanca, buď vezmeš fotky alebo nie a nemáš nič..
Keď sa idem dať fotiť a je jedno pri akej situácii, tak by som mal vedieť a poznať tvorbu a kvalitu toho, kto ma fotí, nadávať potom je platné asi ako voda v chrbtovom koši.
na margo toho svadobneho fotografa..... Pan, ma fotosluzbu v centre okresneho mesta, mal vylozene nadherne fotografie.....preto tam buduci manzelia aj isli....po tyzdny ked im fotograf dodal foto, mi manzel vola ci by som mu nemohol pomoct s upravou foto na CD...nechapal som.....ked mi doniesol foto padol som na zadok.....abslotutne nepouzitelne, moja prva otazka bola, nebolo to fotene nahodou mobilom?......fotograf sa nehambil zobrat 250 ecok za nieco co nemozem nazvat ani fotografiami......manzelia plakali...
 
phototomas
2013-01-23 13:25:06+01
tak prvýkrát sa mi to pridať nepodarilo....skúsime znova

plný súhlas s Photograph33, ja by som to rozšíril do kategórii
- adolescent s fotoaparátom od rodičov alebo z vreckového. Týždeň po prvej DSLR fotke má na FB v za svojim menom PHOTOGRAPHY. Nové albumy nazvané luxusnými menami ako Glamour ( dievčina odfotená pri stene s 3-metrovým tieňom okolo nej a na stene ), Akt ( to že sú fotky nahaté neznamená že je to akt ale to on/ona nerieši ), Wedding ( zjavne fotené spoza hlavného fotografa alebo zobdaleč, pri jednom stĺpe/okne pol albumu a pre istotu to isté aj v sépii a BW ).
Celé zle , všetko na stred, prepálené, fotené naširoko ale prinízko či privysoko tak sú postavy tak ,,umelecky,, ponaťahované. Ale na FB máme už aj cenníček a že svadobná fotografia 150 komplet balík
- ďruhá skupina sú umelci ako jeden čo odomňa pred 3 rokmi kúpil 40D a keď mi vtedy ukázal svoje výtvory na USB kľúči ( že aj ja fotím svadby ), padla mi sánka. Výstup podobný kategórii č1. Po troch rokoch mi volá že či by som mu neporadil čo je to ten raw a či sa to oplatí používať. Za svadbu berie 150-200eur.
-tretia kategória ROBOCOP* - Vám spraví Foto+video použitím luxusne pôsobiaceho držiaku na foto a kameru. NA video zázname počuť neustále cvakanie a fotky sú z vtáčej perspektívy. Za svoje službu zoberie 250eur a v prípade potreby spraví aj starejšieho....

A ľudia ako ovce idú po cene, držiak na kameru a foťák pôsobí na nich profesionálne, pozrú si výber svadobných ukážok a po vzhliadnutí 20 dobrých fotiek z 15 svatieb sú presvečený že práve zajednali profíka.

Väčšina klientov týhto kategórii svoje sklamanie z výstupu tutlú v sebe. Kto by si predsa priznal že spravil zlé rozhodnutie..

Aby som nezabudol, je aj kategória slušných fotografov, ktorý za čas strávený pri zlepšovaní techník fotenia či nemalé peniaze utopené v technike chcú adekvátnu odmenu. Nehovoriac o dňoch na PC strávených úpravami...

@Sachtikus - zváž do ktorej kategórie chceš patriť - ťažko sa potom ako si v danej kategórii urobíš meno preskakuje do inej kategórie a nálepka 150eur svadobného šuflikanta sa zliepa len ťažko. To platí nie len pre svadobné foto
 
Photograph33
2013-01-23 13:32:49+01
príspevok od: phototomas
tak prvýkrát sa mi to pridať nepodarilo....skúsime znova

plný súhlas s Photograph33, ja by som to rozšíril do kategórii
- adolescent s fotoaparátom od rodičov alebo z vreckového. Týždeň po prvej DSLR fotke má na FB v za svojim menom PHOTOGRAPHY. Nové albumy nazvané luxusnými menami ako Glamour ( dievčina odfotená pri stene s 3-metrovým tieňom okolo nej a na stene ), Akt ( to že sú fotky nahaté neznamená že je to akt ale to on/ona nerieši ), Wedding ( zjavne fotené spoza hlavného fotografa alebo zobdaleč, pri jednom stĺpe/okne pol albumu a pre istotu to isté aj v sépii a BW ).
Celé zle , všetko na stred, prepálené, fotené naširoko ale prinízko či privysoko tak sú postavy tak ,,umelecky,, ponaťahované. Ale na FB máme už aj cenníček a že svadobná fotografia 150 komplet balík
- ďruhá skupina sú umelci ako jeden čo odomňa pred 3 rokmi kúpil 40D a keď mi vtedy ukázal svoje výtvory na USB kľúči ( že aj ja fotím svadby ), padla mi sánka. Výstup podobný kategórii č1. Po troch rokoch mi volá že či by som mu neporadil čo je to ten raw a či sa to oplatí používať. Za svadbu berie 150-200eur.
-tretia kategória ROBOCOP* - Vám spraví Foto+video použitím luxusne pôsobiaceho držiaku na foto a kameru. NA video zázname počuť neustále cvakanie a fotky sú z vtáčej perspektívy. Za svoje službu zoberie 250eur a v prípade potreby spraví aj starejšieho....

A ľudia ako ovce idú po cene, držiak na kameru a foťák pôsobí na nich profesionálne, pozrú si výber svadobných ukážok a po vzhliadnutí 20 dobrých fotiek z 15 svatieb sú presvečený že práve zajednali profíka.

Väčšina klientov týhto kategórii svoje sklamanie z výstupu tutlú v sebe. Kto by si predsa priznal že spravil zlé rozhodnutie..

Aby som nezabudol, je aj kategória slušných fotografov, ktorý za čas strávený pri zlepšovaní techník fotenia či nemalé peniaze utopené v technike chcú adekvátnu odmenu. Nehovoriac o dňoch na PC strávených úpravami...

@Sachtikus - zváž do ktorej kategórie chceš patriť - ťažko sa potom ako si v danej kategórii urobíš meno preskakuje do inej kategórie a nálepka 150eur svadobného šuflikanta sa zliepa len ťažko. To platí nie len pre svadobné foto
Plny suhlas......presne na toto som myslel aj ja....... ...napisal si to pravdivo
 
Gusto
2013-01-23 14:13:13+01
A ako by ste ohodnotili takehoto "svadobneho" "fotografa"?
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.189657181063528.50473.100000577429810&type=3

kolko by VAM mal zaplatit?
 
tomis.ales
2013-01-23 14:15:55+01
príspevok od: phototomas
tak prvýkrát sa mi to pridať nepodarilo....skúsime znova

plný súhlas s Photograph33, ja by som to rozšíril do kategórii
- adolescent s fotoaparátom od rodičov alebo z vreckového. Týždeň po prvej DSLR fotke má na FB v za svojim menom PHOTOGRAPHY. Nové albumy nazvané luxusnými menami ako Glamour ( dievčina odfotená pri stene s 3-metrovým tieňom okolo nej a na stene ), Akt ( to že sú fotky nahaté neznamená že je to akt ale to on/ona nerieši ), Wedding ( zjavne fotené spoza hlavného fotografa alebo zobdaleč, pri jednom stĺpe/okne pol albumu a pre istotu to isté aj v sépii a BW ).
Celé zle , všetko na stred, prepálené, fotené naširoko ale prinízko či privysoko tak sú postavy tak ,,umelecky,, ponaťahované. Ale na FB máme už aj cenníček a že svadobná fotografia 150 komplet balík
- ďruhá skupina sú umelci ako jeden čo odomňa pred 3 rokmi kúpil 40D a keď mi vtedy ukázal svoje výtvory na USB kľúči ( že aj ja fotím svadby ), padla mi sánka. Výstup podobný kategórii č1. Po troch rokoch mi volá že či by som mu neporadil čo je to ten raw a či sa to oplatí používať. Za svadbu berie 150-200eur.
-tretia kategória ROBOCOP* - Vám spraví Foto+video použitím luxusne pôsobiaceho držiaku na foto a kameru. NA video zázname počuť neustále cvakanie a fotky sú z vtáčej perspektívy. Za svoje službu zoberie 250eur a v prípade potreby spraví aj starejšieho....

A ľudia ako ovce idú po cene, držiak na kameru a foťák pôsobí na nich profesionálne, pozrú si výber svadobných ukážok a po vzhliadnutí 20 dobrých fotiek z 15 svatieb sú presvečený že práve zajednali profíka.

Väčšina klientov týhto kategórii svoje sklamanie z výstupu tutlú v sebe. Kto by si predsa priznal že spravil zlé rozhodnutie..

Aby som nezabudol, je aj kategória slušných fotografov, ktorý za čas strávený pri zlepšovaní techník fotenia či nemalé peniaze utopené v technike chcú adekvátnu odmenu. Nehovoriac o dňoch na PC strávených úpravami...

@Sachtikus - zváž do ktorej kategórie chceš patriť - ťažko sa potom ako si v danej kategórii urobíš meno preskakuje do inej kategórie a nálepka 150eur svadobného šuflikanta sa zliepa len ťažko. To platí nie len pre svadobné foto
Ako trafil si to presne. Bohuzial to tak je. Ludia su totalne blbi, nerozoznaju hovno od klenotu a snazia sa setrit, kde by vobec nemali.
 
Daniel.U
2013-01-23 15:19:43+01
príspevok od: Gusto
A ako by ste ohodnotili takehoto "svadobneho" "fotografa"?
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.189657181063528.50473.100000577429810&type=3

kolko by VAM mal zaplatit?
tak je to smutne, ale ber to tak, ze 90% ludi nema vkus a uz vobec nevedia nefotografi citat fotografiu.
Ja si stale myslim, ze fotenie je z pohladu remesla nevdacna aktivita.
 
Daniel.U
2013-01-23 15:25:02+01
príspevok od: tomis.ales
Ako trafil si to presne. Bohuzial to tak je. Ludia su totalne blbi, nerozoznaju hovno od klenotu a snazia sa setrit, kde by vobec nemali.
aj ja suhlasim aj s nim aj s tebou len to setrenie na fotografovi je relativne. Najzvucnejsie mena beru cez tisic preto lebo im ich daju. Pokial ma nejaky XY zakazky preco by pytal normalne peniaze ked dostane hentake a suflikant polovicu z toho. Po spravnosti by suflikani mali vykapat a dobry fotograf by mal zobrat 400-500
 
spektrum
2013-01-23 15:26:37+01
príspevok od: Gusto
A ako by ste ohodnotili takehoto "svadobneho" "fotografa"?
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.189657181063528.50473.100000577429810&type=3

kolko by VAM mal zaplatit?
no nedoplatil by sa... , ale to je asi vec vkusu, niekomu to možno vyhovuje, veď už keď sa vyberá scéna a pózy, musí byť jasné, či je to tuctovka...
 
phototomas
2013-01-23 16:42:28+01
príspevok od: Gusto
A ako by ste ohodnotili takehoto "svadobneho" "fotografa"?
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.189657181063528.50473.100000577429810&type=3

kolko by VAM mal zaplatit?
v skutku originálne foto plné fantázie a nenapodobnitelný post proces. kategória č.1 z mojej reakcie vyžšie
 
phototomas
2013-01-23 16:50:15+01
príspevok od: Daniel.U
aj ja suhlasim aj s nim aj s tebou len to setrenie na fotografovi je relativne. Najzvucnejsie mena beru cez tisic preto lebo im ich daju. Pokial ma nejaky XY zakazky preco by pytal normalne peniaze ked dostane hentake a suflikant polovicu z toho. Po spravnosti by suflikani mali vykapat a dobry fotograf by mal zobrat 400-500
najzvučnejšie mená vačšinou nefotia na 550D a seťák ale investujú. Keď vycapíš 4000eur a viac za telo ktoré meníš po 3-4 sezonach, a investuješ aj do ostatných vecí a aktivít tak logicky očakávaš že okrem toho že si to na seba zarobí ta to bude aj živiť.
Keby ti niekto po takých investíciách povedal že chce aby si mu nafotil svadbu tak by tvoja reakcia určite nebola : 400 mi stačí zbytok si nechajte.....

Šuflikanti boli aj budú akurát im klesajúca cena techniky a lahšia sebapropagácia prostredníctvom FB a pod praje.
 
JohnNewton
2013-01-23 16:56:43+01
príspevok od: sankiakis
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
Hovoríš, že práca na čierno, no ja neviem koľko pýtať, možno na daňovom úrade by Ti poradili
 
Daniel.U
2013-01-23 17:04:39+01
príspevok od: phototomas
najzvučnejšie mená vačšinou nefotia na 550D a seťák ale investujú. Keď vycapíš 4000eur a viac za telo ktoré meníš po 3-4 sezonach, a investuješ aj do ostatných vecí a aktivít tak logicky očakávaš že okrem toho že si to na seba zarobí ta to bude aj živiť.
Keby ti niekto po takých investíciách povedal že chce aby si mu nafotil svadbu tak by tvoja reakcia určite nebola : 400 mi stačí zbytok si nechajte.....

Šuflikanti boli aj budú akurát im klesajúca cena techniky a lahšia sebapropagácia prostredníctvom FB a pod praje.
skus to zobrat z pohladu zakaznika nie z pohladu vacsinove nazoru uzivatelov ephota. Nikto netuzi vycapit 1000 ked moze vycapit 500. Nemusis mat hned telo za 4000 a menit ho po troch rokoch
 
KESKOSENI
2013-01-23 17:06:06+01
ja fotim svatby za 150 eur-500 zaberov z parku,500 z obradu+1000zo zabavy....
 
phototomas
2013-01-23 17:16:52+01
príspevok od: Daniel.U
skus to zobrat z pohladu zakaznika nie z pohladu vacsinove nazoru uzivatelov ephota. Nikto netuzi vycapit 1000 ked moze vycapit 500. Nemusis mat hned telo za 4000 a menit ho po troch rokoch
keby nikto netúžil vycapiť 1000e za svadbu tak by tie tvoje najzvučnejšie mená neexistovali. Skús čítať, neodporuj si a odpovedz: Keby si po väčšej investícii do techniky dostal ponuku nafotiť svadbu za 1200eur, povedal by si že ti stačí 400E?
Neblázni prosím.

 
JohnNewton
2013-01-23 17:21:40+01
príspevok od: Daniel.U
skus to zobrat z pohladu zakaznika nie z pohladu vacsinove nazoru uzivatelov ephota. Nikto netuzi vycapit 1000 ked moze vycapit 500. Nemusis mat hned telo za 4000 a menit ho po troch rokoch
Ak ten čo zobral 1000 je plátcom DPH, platí dane a odvody a dal doklad, tak zarobil menej ako ten čo zobral 500 na čierno To je prvotná príčina problému, ktorý tu rozoberáte.
 
Daniel.U
2013-01-23 17:25:02+01
príspevok od: phototomas
keby nikto netúžil vycapiť 1000e za svadbu tak by tie tvoje najzvučnejšie mená neexistovali. Skús čítať, neodporuj si a odpovedz: Keby si po väčšej investícii do techniky dostal ponuku nafotiť svadbu za 1200eur, povedal by si že ti stačí 400E?
Neblázni prosím.

tvoj priklad je prilis idealny. Ziadna taka ponuka nepride, na tu cenu sa dostanes rokmi a pestovanim mena. Potom si uz mozes z pasie kupit fotak aj za 10000. Len zas to beres z pohladu fotografa. Okrem toho vacsinou cena vybavy raste s tvojim menom a pride to tak prirodzene. Ale teraz odpovedz ty mne, keby si bol zakaznik a vies, ze XY ta vyfoti za 500 s lacnejsou vybavou, ale stale dobrou a vysledkom toho co bere 1200, tak si zoberes toho za 1200? Neblazni ani ty
 
Strana 3 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()