Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Kolko si pytat za fotenie

sankiakis
sankiakis ocenenie redakciou 2009-05-14 13:55:55+02
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
 
Daniel.U
2013-01-23 17:28:13+01
príspevok od: JohnNewton
Ak ten čo zobral 1000 je plátcom DPH, platí dane a odvody a dal doklad, tak zarobil menej ako ten čo zobral 500 na čierno To je prvotná príčina problému, ktorý tu rozoberáte.
strasne by som chcel vedet kolko taky clovek prizna foto akcii a odvede dani. Ohromne by som bol zvedavy. Ked bere kes, bol by pako keby to priznaval. Kolko predas sluzieb je v podstate nedokazatelne kedze sa nejedna o tovar
 
phototomas
2013-01-23 17:29:14+01
Viem že väčšine sa to nebude chcieť čítať celé ale stojí to za to

http://www.petapixel.com/2012/01/26/why-wedding-photographers-prices-are-wack/




 
juve16
2013-01-23 17:34:51+01
príspevok od: Daniel.U
strasne by som chcel vedet kolko taky clovek prizna foto akcii a odvede dani. Ohromne by som bol zvedavy. Ked bere kes, bol by pako keby to priznaval. Kolko predas sluzieb je v podstate nedokazatelne kedze sa nejedna o tovar
minule sa to tu rozoberalo. Udajne dokazovat to musis ty, nie oni tebe, ake si mal cash prijmy. Ty musis dokazat, ze ake si mal.
 
phototomas
2013-01-23 17:35:32+01
príspevok od: Daniel.U
tvoj priklad je prilis idealny. Ziadna taka ponuka nepride, na tu cenu sa dostanes rokmi a pestovanim mena. Potom si uz mozes z pasie kupit fotak aj za 10000. Len zas to beres z pohladu fotografa. Okrem toho vacsinou cena vybavy raste s tvojim menom a pride to tak prirodzene. Ale teraz odpovedz ty mne, keby si bol zakaznik a vies, ze XY ta vyfoti za 500 s lacnejsou vybavou, ale stale dobrou a vysledkom toho co bere 1200, tak si zoberes toho za 1200? Neblazni ani ty
zbytočný flame, na otázky neodpovedáš. Ja neriešim cenu ale kvalita/cena. Vkladáš mi do úst veci ktoré som nenapísal . Neriešil som fotografov ktorí berú 500 e ale kazikšeftov ako:
KESKOSENI
pred 26 min.
ja fotim svatby za 150 eur-500 zaberov z parku,500 z obradu+1000zo zabavy....

Každý nech si vyberie sám. Prečítaj si čo som písal keď som rozdelil fotografov na skupiny...
hawkh už na teba nereagujem, škoda času. Raz pochopíš
 
JohnNewton
2013-01-23 17:41:25+01
príspevok od: Daniel.U
strasne by som chcel vedet kolko taky clovek prizna foto akcii a odvede dani. Ohromne by som bol zvedavy. Ked bere kes, bol by pako keby to priznaval. Kolko predas sluzieb je v podstate nedokazatelne kedze sa nejedna o tovar
To akože v službách sa nedávajú doklady keď sa platí v hotovosti ? Tak tu neplačte , že niekto robí za 500 a iný za 250, ja viem že na Slovensku to je národný šport, ale potom sa táto deformácia trhu neodstráni.
 
Daniel.U
2013-01-23 17:52:33+01
príspevok od: phototomas
zbytočný flame, na otázky neodpovedáš. Ja neriešim cenu ale kvalita/cena. Vkladáš mi do úst veci ktoré som nenapísal . Neriešil som fotografov ktorí berú 500 e ale kazikšeftov ako:
KESKOSENI
pred 26 min.
ja fotim svatby za 150 eur-500 zaberov z parku,500 z obradu+1000zo zabavy....

Každý nech si vyberie sám. Prečítaj si čo som písal keď som rozdelil fotografov na skupiny...
hawkh už na teba nereagujem, škoda času. Raz pochopíš
predpokladam, ze pan kolega Keskoskeni srandoval a hned je kazikseft.

Opakujem, vsetko je vec ponuky a dopytu. Keby som mal cennik 1200 za svadbu a budem mat plny kalendar, tak jasne, ze nepoviem 400 mi staci ked si chcel pocut odpoved.

Kukol som si ten odkaz co si dal, ze DVD potlaca na tlaciarni za 300 dolarov a mine atrament za 200 rocne

Ja neviem co ma kazdy s tym zivenim sa fotenim. Co mna ako zakaznika po tom ci sa fotograf uzivi alebo nie. Nech to robi popri zamestani. Kazdy si hned mysli, ze ma narok prosperovat. Ked sa ti dari zivit tym co ta bavi tak to ber len ako velke stastie v zivote.

 
Daniel.U
2013-01-23 17:56:55+01
príspevok od: JohnNewton
To akože v službách sa nedávajú doklady keď sa platí v hotovosti ? Tak tu neplačte , že niekto robí za 500 a iný za 250, ja viem že na Slovensku to je národný šport, ale potom sa táto deformácia trhu neodstráni.
neviem preco sa tu na fore kazdy tvari strasne spravodlivy ked vsetci vieme ako to je
 
wmatko
2013-01-23 18:12:58+01
príspevok od: sankiakis
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
toto by sa malo niekde zverejnit podlamna ako najprimitivnejsia otazka na svete preboha taketo veci sa pytaj bud cez RP kamosov alebo na pive niekde... pytaj si 100000 euro! prijebana odpoved na rovnaku otazku...
 
Flayer
2013-01-23 18:13:46+01
príspevok od: Daniel.U
predpokladam, ze pan kolega Keskoskeni srandoval a hned je kazikseft.

Opakujem, vsetko je vec ponuky a dopytu. Keby som mal cennik 1200 za svadbu a budem mat plny kalendar, tak jasne, ze nepoviem 400 mi staci ked si chcel pocut odpoved.

Kukol som si ten odkaz co si dal, ze DVD potlaca na tlaciarni za 300 dolarov a mine atrament za 200 rocne

Ja neviem co ma kazdy s tym zivenim sa fotenim. Co mna ako zakaznika po tom ci sa fotograf uzivi alebo nie. Nech to robi popri zamestani. Kazdy si hned mysli, ze ma narok prosperovat. Ked sa ti dari zivit tym co ta bavi tak to ber len ako velke stastie v zivote.

Kde to chceš podepsat? Přesně tak, můj názor je, že pokud jde o kvalitního fotografa, o práci nouzi nemá. Je to klasický případ otevřeného trhu, kde konkurence přirozeně vzniká a zaniká, tedy ti dobří se prosadí a ti co na to nemají, skončí.
 
Oki
2013-01-23 18:23:10+01
Je jasné a pochopiteľné, že profíci čo sa fotením živia nebudú súhlasiť s fotením zadarmo, resp. za symbolickú cenu. Ale skúste sa na to pozrieť z pohľadu autora otázky. Píše, že si pridáva svoje fotky na FB, ale to ešte neznamená že to je jeden z tých namachrovaných, exkluzívnych "photography", keďže ani sám nevie či a koľko si vypýtať, aby neprestrelil.
Mňa raz požiadali 2 kamošky, či by som ich neskúsil nafotiť niekde v parku, len tak nezáväzne. Oslovili ma, lebo ma videli na pár školských akciách behať so zrkadlovkou (mojou prvou). Snažím sa totiž fotiť pri každej príležitosti a rôzne žánre, pretože ma to baví, chcem sa zlepšovať a občas sa s nejakou fotkou tiež rád pochválim, hoci za pár rokov za za ňu budem možno hambiť.
Tým som chcel povedať len to, že si o sebe nemysím že som "photography", len že ma to baví. Chvíľu som váhal, vysvetlil som tým babám že nie som žiadny fotograf a že nemám žiadne skúsenosti, no napriek tomu ich záujem pretrvával. Tak som tie baby pofotil - samozrejme zadarmo. Neplánujem to robiť často, no cítil by som sa debilne sám pred sebou, keby som si za svoje prvé fotenie pýtal od nich peniaze. Fotky sa im veľmi páčili, no ja som z nich až tak nadšený nebol. Predsalen aj keď viem povedať, čo sa mi na fotkách ktoré obdivujem páči, napodobniť to je už trochu problém A tak boli spokojné obe strany, oni mali (podla nich) skvelé fotky, a ja za sebou prvú cennú skúsenosť s takýmto štýlom fotenia. Za druhé fotenie by som si už možno niečo vypýtal, no to teraz neviem s istotou povedať. Určite by som si zrazu nepýtal sumu ako profík, čo investoval tisíce do techniky a má roky skúseností. Skôr by sme sa dohodli na priateľskej sume. Som teda sviňa čo podkopáva trh a berie prácu profíkom?
Myslím si že Pherrio je teraz v podobnej situácii. Predošlé akcie fotil z vlastnej iniciatívy zadarmo, resp. získal cenné skúsenosti, a teraz keď ho priamo oslovili, by si chcel už aj čo - to zarobiť. Pýtať si sumu ako profík je podľa mňa nezmysel, skôr to vidím na nejakú symbolickú sumu (v porovnaní s cenou profíka) ktorú by si mal dohodnúť s tým, čo to bude platiť.
 
Daniel.U
2013-01-23 18:37:21+01
príspevok od: Oki
Je jasné a pochopiteľné, že profíci čo sa fotením živia nebudú súhlasiť s fotením zadarmo, resp. za symbolickú cenu. Ale skúste sa na to pozrieť z pohľadu autora otázky. Píše, že si pridáva svoje fotky na FB, ale to ešte neznamená že to je jeden z tých namachrovaných, exkluzívnych "photography", keďže ani sám nevie či a koľko si vypýtať, aby neprestrelil.
Mňa raz požiadali 2 kamošky, či by som ich neskúsil nafotiť niekde v parku, len tak nezáväzne. Oslovili ma, lebo ma videli na pár školských akciách behať so zrkadlovkou (mojou prvou). Snažím sa totiž fotiť pri každej príležitosti a rôzne žánre, pretože ma to baví, chcem sa zlepšovať a občas sa s nejakou fotkou tiež rád pochválim, hoci za pár rokov za za ňu budem možno hambiť.
Tým som chcel povedať len to, že si o sebe nemysím že som "photography", len že ma to baví. Chvíľu som váhal, vysvetlil som tým babám že nie som žiadny fotograf a že nemám žiadne skúsenosti, no napriek tomu ich záujem pretrvával. Tak som tie baby pofotil - samozrejme zadarmo. Neplánujem to robiť často, no cítil by som sa debilne sám pred sebou, keby som si za svoje prvé fotenie pýtal od nich peniaze. Fotky sa im veľmi páčili, no ja som z nich až tak nadšený nebol. Predsalen aj keď viem povedať, čo sa mi na fotkách ktoré obdivujem páči, napodobniť to je už trochu problém A tak boli spokojné obe strany, oni mali (podla nich) skvelé fotky, a ja za sebou prvú cennú skúsenosť s takýmto štýlom fotenia. Za druhé fotenie by som si už možno niečo vypýtal, no to teraz neviem s istotou povedať. Určite by som si zrazu nepýtal sumu ako profík, čo investoval tisíce do techniky a má roky skúseností. Skôr by sme sa dohodli na priateľskej sume. Som teda sviňa čo podkopáva trh a berie prácu profíkom?
Myslím si že Pherrio je teraz v podobnej situácii. Predošlé akcie fotil z vlastnej iniciatívy zadarmo, resp. získal cenné skúsenosti, a teraz keď ho priamo oslovili, by si chcel už aj čo - to zarobiť. Pýtať si sumu ako profík je podľa mňa nezmysel, skôr to vidím na nejakú symbolickú sumu (v porovnaní s cenou profíka) ktorú by si mal dohodnúť s tým, čo to bude platiť.
profikom nepraje cela dnesna doba, nie len ty, ze nafotis baby za peniaze hned na druhy pokus. Ked tie baby nerozoznaju profi fotky od takych co robil niekto druhy krat v zivote, tak nech platia. Je to ich blbost a tvoja sikovnost. Alebo stastie.
 
phototomas
2013-01-23 20:07:26+01
príspevok od: Oki
Je jasné a pochopiteľné, že profíci čo sa fotením živia nebudú súhlasiť s fotením zadarmo, resp. za symbolickú cenu. Ale skúste sa na to pozrieť z pohľadu autora otázky. Píše, že si pridáva svoje fotky na FB, ale to ešte neznamená že to je jeden z tých namachrovaných, exkluzívnych "photography", keďže ani sám nevie či a koľko si vypýtať, aby neprestrelil.
Mňa raz požiadali 2 kamošky, či by som ich neskúsil nafotiť niekde v parku, len tak nezáväzne. Oslovili ma, lebo ma videli na pár školských akciách behať so zrkadlovkou (mojou prvou). Snažím sa totiž fotiť pri každej príležitosti a rôzne žánre, pretože ma to baví, chcem sa zlepšovať a občas sa s nejakou fotkou tiež rád pochválim, hoci za pár rokov za za ňu budem možno hambiť.
Tým som chcel povedať len to, že si o sebe nemysím že som "photography", len že ma to baví. Chvíľu som váhal, vysvetlil som tým babám že nie som žiadny fotograf a že nemám žiadne skúsenosti, no napriek tomu ich záujem pretrvával. Tak som tie baby pofotil - samozrejme zadarmo. Neplánujem to robiť často, no cítil by som sa debilne sám pred sebou, keby som si za svoje prvé fotenie pýtal od nich peniaze. Fotky sa im veľmi páčili, no ja som z nich až tak nadšený nebol. Predsalen aj keď viem povedať, čo sa mi na fotkách ktoré obdivujem páči, napodobniť to je už trochu problém A tak boli spokojné obe strany, oni mali (podla nich) skvelé fotky, a ja za sebou prvú cennú skúsenosť s takýmto štýlom fotenia. Za druhé fotenie by som si už možno niečo vypýtal, no to teraz neviem s istotou povedať. Určite by som si zrazu nepýtal sumu ako profík, čo investoval tisíce do techniky a má roky skúseností. Skôr by sme sa dohodli na priateľskej sume. Som teda sviňa čo podkopáva trh a berie prácu profíkom?
Myslím si že Pherrio je teraz v podobnej situácii. Predošlé akcie fotil z vlastnej iniciatívy zadarmo, resp. získal cenné skúsenosti, a teraz keď ho priamo oslovili, by si chcel už aj čo - to zarobiť. Pýtať si sumu ako profík je podľa mňa nezmysel, skôr to vidím na nejakú symbolickú sumu (v porovnaní s cenou profíka) ktorú by si mal dohodnúť s tým, čo to bude platiť.
na tom čo píšeš nie je nič zlé. moja pripomienka { tá dlhá } bola voči tým ktorý sa ako profíci prezentujú, ťahajú z ludí peniaze { aj keď smiešne sumy } a svojím podpriemerným výstupom kazia meno remeslu ako takému.
Každý nejak začínal a na tom že si baby pofotil zadara nie je nič zlé. Horšie by bolo keby si sa bol prezentoval ako profík, odovzdal príšerné fotky a zobral za to peniaze.

Najlepšie sa učí praxou, išiel si na to správnou cestou.
 
juve16
2013-01-23 20:55:41+01
príspevok od: Oki
Je jasné a pochopiteľné, že profíci čo sa fotením živia nebudú súhlasiť s fotením zadarmo, resp. za symbolickú cenu. Ale skúste sa na to pozrieť z pohľadu autora otázky. Píše, že si pridáva svoje fotky na FB, ale to ešte neznamená že to je jeden z tých namachrovaných, exkluzívnych "photography", keďže ani sám nevie či a koľko si vypýtať, aby neprestrelil.
Mňa raz požiadali 2 kamošky, či by som ich neskúsil nafotiť niekde v parku, len tak nezáväzne. Oslovili ma, lebo ma videli na pár školských akciách behať so zrkadlovkou (mojou prvou). Snažím sa totiž fotiť pri každej príležitosti a rôzne žánre, pretože ma to baví, chcem sa zlepšovať a občas sa s nejakou fotkou tiež rád pochválim, hoci za pár rokov za za ňu budem možno hambiť.
Tým som chcel povedať len to, že si o sebe nemysím že som "photography", len že ma to baví. Chvíľu som váhal, vysvetlil som tým babám že nie som žiadny fotograf a že nemám žiadne skúsenosti, no napriek tomu ich záujem pretrvával. Tak som tie baby pofotil - samozrejme zadarmo. Neplánujem to robiť často, no cítil by som sa debilne sám pred sebou, keby som si za svoje prvé fotenie pýtal od nich peniaze. Fotky sa im veľmi páčili, no ja som z nich až tak nadšený nebol. Predsalen aj keď viem povedať, čo sa mi na fotkách ktoré obdivujem páči, napodobniť to je už trochu problém A tak boli spokojné obe strany, oni mali (podla nich) skvelé fotky, a ja za sebou prvú cennú skúsenosť s takýmto štýlom fotenia. Za druhé fotenie by som si už možno niečo vypýtal, no to teraz neviem s istotou povedať. Určite by som si zrazu nepýtal sumu ako profík, čo investoval tisíce do techniky a má roky skúseností. Skôr by sme sa dohodli na priateľskej sume. Som teda sviňa čo podkopáva trh a berie prácu profíkom?
Myslím si že Pherrio je teraz v podobnej situácii. Predošlé akcie fotil z vlastnej iniciatívy zadarmo, resp. získal cenné skúsenosti, a teraz keď ho priamo oslovili, by si chcel už aj čo - to zarobiť. Pýtať si sumu ako profík je podľa mňa nezmysel, skôr to vidím na nejakú symbolickú sumu (v porovnaní s cenou profíka) ktorú by si mal dohodnúť s tým, čo to bude platiť.
sam si si v podstate odpovedal v tej uvahe. chces sa zlepsovat a preto kazde take fotenie su dobre skusenosti. tu nejde o to, nieco za to mat. aj poucit sa z chyb je dobra vec. fotenie ludi, hlavne to stylizovane, je ovela tazsie. tam musi byt komunikacia s modelkou, co ma robit, ako sa tvarit, nejde len o techniku fotenia a nastavenia. a koniec koncov si stravil prijemny cas s dvomi kockami pri svojej zalube
 
sankiakis
ocenenie redakciou 2013-01-23 21:49:52+01
*14. 05. 2009*

http://i0.kym-cdn.com/entries/icons/original/000/010/277/genius-meme.png

 
sankiakis
ocenenie redakciou 2013-01-23 21:51:12+01
príspevok od: wmatko
toto by sa malo niekde zverejnit podlamna ako najprimitivnejsia otazka na svete preboha taketo veci sa pytaj bud cez RP kamosov alebo na pive niekde... pytaj si 100000 euro! prijebana odpoved na rovnaku otazku...
Stotisicjedna a rododendron do vacku
 
dilong77
2013-01-23 22:26:41+01
príspevok od: sankiakis
Ano ja viem ze sa to tu uz par krat preberalo ale faroum som prezrel a nic som nenasiel. Tak pokial sa niekomu nahodou zachce:) Mam ponuku fotit kuchyne, firma si neche najimat profesionalov czie to daju mne len tak na cierno:) Kolko by som s mal zapytat za fotku do katalogu? Ci vobec nic a ked sa im to bude pacit tak na druhy krat az? alebo ako.. dakujem
Uz par dlhych rokov sa zivim ako zivnostnik dizajnom a naucil som sa jednu vec. Vzdy zalezi od troch veci:
1. Od tvojich cielov (co od toho ocakavas)
2. O akeho klienta ide a co pozaduje klien
3. O aku kvalitu ide z tvojej strany

Ak mas ambicie zivit sa tym (resp. mat to ako druhy job) tak to nerob zadarmo, ale zas ponukni zaujimavu sumu pre klienta. Daj si vsak velmi zalezat na kvalite (vystupom ale aj samotnym vystupovanim), lebo ked uz raz vezmes peniaze (aj ked male) uz sa to s tebou ponesie ako tvoje portfolio - min. v ustnom podani klienta. Ak si peniaze nevezmes tak sa moze stat ze ta nebudu brat seriozne ako "obchodneho" partnera alebo budes pre nich supak z ulice ktory im ponizi naklady. Ak odvedies dobru pracu, bude im jasne ze ten spas nieco stoji aj ked to nie je vela.
... velakrat je velmi tazko prejst u nejakeho klienta (zvlast male firmy) zo stavu "zadarmo" do stavu "platene" (ak nie su stanovene na zaciatku v ramci dohody nejake prace zadarmo). Hlavne menej majetne firmy si mozu povedat - ta robil zadarmo a teraz chce za par nacvakani peniaze ... a zoberu drahsieho fotografa (mozno aj z horsimy vystupmi) len preto ze on ma z krze toho ze je plateny status profika (ta ked uz mam platit ta si zoberem poradneho co zna) ... nie je to samorzejme pravidlo ... ale hlavne v slabsich regionoch a u mensich firmach caste ...

Ak ide o vecsiu firmu tak by som absolutne nevadahl - dal by som priemernu alebo nizsiu hodinovu mzdu ako mavaju v tom regione (napr. grafici, fotografi, remeselnici - zivnostnici alebo vo firmach ked uctuju hodinovu taxu)
 
Oki
2013-01-23 22:30:55+01
Ja len že už sa tu nerieši 1. príspevok zakladaťela témy z pred štyroch rokov, ale príspevok od uživateľa pherrio ktorým včera obnovil túto tému. Mnohí si to asi nevšimli
 
dilong77
2013-01-23 22:38:46+01
K teme na ktoru sa to zvrtlo:
Mysli, ze kazdy obor hlavne umelecky ci technicky bojuje s tym istym. Dnes moze skladat a opravovat PC kazdy kto si doma aspon raz zlozi vlastny destop a nainstaluje zopar krat Win porpl iny OS, alebo grafika moze robit kazdy kto si nainstaluje do kompu nejaky ten graficky editor. Rovnako je to s fotenim. Fotit moze kazdy kto si zadovazi aspon o trochu lepsi fotak.

Ale som presvedceny ze casom sa to stale vykrystalizuje a pretrasie. Cielavedomi, huzevnaty a telentovani sa casom uchytia. Ja to vidim aj napr. pri tych svadobnych fotografoch. Ano je ich kopec od profikoch cez looseroch - ale je medzi nimi jeden rozdiel. Ti profici maju vyrezervovane terminy fotenia daleko daleko dopredu a ti looseri len striehnu aby si zaplnili nasledujuci vikend, resp. mesiac.

Vidim to vsak tak, ze da sa, ale cesta k profesionalite je dlha, velmi dlha a narocna. Studovat, studovat, studova a konfrontovat, konfronotvat, konfrontova a potom este trenovat, trenovat a trenovat

Tiez mam ambicie k praci ktoru robim poskytovat aj fotografoanie (je to pre mna super doplnkova sluzna, okrem toho ze je to mania) ale uvedomujem si kde som a ze to chce vela cviku, vela studia a kritiky na moje fotky aby som sa posuval krok za krokom dopredu az snad dojdem k tomu, ze si urobim meno ako fotograf ktory vie fotit

... cize zhrnutie - netrapil by som sa nad loosermi ktori su vsade na vokol ale hladal by som skor cesty ako byt naozaj dobry a potom ma ti looseri nemozu ohrozovat

HOWK !
 
kaFOtka
2013-01-23 22:46:03+01
na margo tych "amaterskych profikov", ktori sa vyskytuju hlavne na FB a pridavaju tam katastrofalne fotky.. ja ich uz neriesim.. nahodou, ked to vidim, mam celkom dobry pocit z toho, ze moje fotky na tom nie su tak zle ze to moze byt vlastne este omnoho horsie. a zaroven ked vidim takehoto fotografa trochu mi aj odlahne, lebo viem, ze taky fotograf mi nebude konkurenciou.
 
velecky
2013-01-24 09:14:05+01
príspevok od: Oki
Je jasné a pochopiteľné, že profíci čo sa fotením živia nebudú súhlasiť s fotením zadarmo, resp. za symbolickú cenu. Ale skúste sa na to pozrieť z pohľadu autora otázky. Píše, že si pridáva svoje fotky na FB, ale to ešte neznamená že to je jeden z tých namachrovaných, exkluzívnych "photography", keďže ani sám nevie či a koľko si vypýtať, aby neprestrelil.
Mňa raz požiadali 2 kamošky, či by som ich neskúsil nafotiť niekde v parku, len tak nezáväzne. Oslovili ma, lebo ma videli na pár školských akciách behať so zrkadlovkou (mojou prvou). Snažím sa totiž fotiť pri každej príležitosti a rôzne žánre, pretože ma to baví, chcem sa zlepšovať a občas sa s nejakou fotkou tiež rád pochválim, hoci za pár rokov za za ňu budem možno hambiť.
Tým som chcel povedať len to, že si o sebe nemysím že som "photography", len že ma to baví. Chvíľu som váhal, vysvetlil som tým babám že nie som žiadny fotograf a že nemám žiadne skúsenosti, no napriek tomu ich záujem pretrvával. Tak som tie baby pofotil - samozrejme zadarmo. Neplánujem to robiť často, no cítil by som sa debilne sám pred sebou, keby som si za svoje prvé fotenie pýtal od nich peniaze. Fotky sa im veľmi páčili, no ja som z nich až tak nadšený nebol. Predsalen aj keď viem povedať, čo sa mi na fotkách ktoré obdivujem páči, napodobniť to je už trochu problém A tak boli spokojné obe strany, oni mali (podla nich) skvelé fotky, a ja za sebou prvú cennú skúsenosť s takýmto štýlom fotenia. Za druhé fotenie by som si už možno niečo vypýtal, no to teraz neviem s istotou povedať. Určite by som si zrazu nepýtal sumu ako profík, čo investoval tisíce do techniky a má roky skúseností. Skôr by sme sa dohodli na priateľskej sume. Som teda sviňa čo podkopáva trh a berie prácu profíkom?
Myslím si že Pherrio je teraz v podobnej situácii. Predošlé akcie fotil z vlastnej iniciatívy zadarmo, resp. získal cenné skúsenosti, a teraz keď ho priamo oslovili, by si chcel už aj čo - to zarobiť. Pýtať si sumu ako profík je podľa mňa nezmysel, skôr to vidím na nejakú symbolickú sumu (v porovnaní s cenou profíka) ktorú by si mal dohodnúť s tým, čo to bude platiť.
súhlasím. Ale tie dievčatá z Tvojho príkladu potom na Tvojich fotkách bohatli? Komerčne ich využívali? Ja som si nevšimol, že téma je to stará, zakladateľ písal o fotografovaní kuchynských liniek - a tie sa normálne predávajú, je to biznis. Preto v takomto prípde nevidím dôvod, prečo by to mal niekto fotiť zadarmo a (dlhodobo) ani pod cenu nie.
 
Strana 4 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()