Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

fotenie sperkov

kajco
2010-01-01 23:08:01+01
cau ako spravne postupovat pri foteni sperkov.aky filter na tie kovove odlesky?hmmm dik za pomoc :)
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2010-01-01 23:11:02+01
fúúú. ťažkú disciplínu si si vybral. Na odlesky jedine polarizák.
 
javelin
2010-01-01 23:11:12+01
Bez blesku , správne nasvietiť , statív.....v prvom rade tvoja invencia....
 
maTTo_corp
2010-01-01 23:11:59+01
...myslím, že filter ti nepomôže žiadny....resp neviem o takom, odlesky redukuje polarizačný filter ale nefunguje to pri svetle odrážaného z kovových povrchov....to chce podľa mňa hlavne dobre mäkko nasvietiť, ale nemám s tým skúsenosti tak viac radšej písať nebudem :)
 
branislavbuzek
ocenenie redakciou 2010-01-01 23:14:08+01
príspevok od: maTTo_corp
...myslím, že filter ti nepomôže žiadny....resp neviem o takom, odlesky redukuje polarizačný filter ale nefunguje to pri svetle odrážaného z kovových povrchov....to chce podľa mňa hlavne dobre mäkko nasvietiť, ale nemám s tým skúsenosti tak viac radšej písať nebudem :)
polarizák funguje aj na kovových povrchoch. Problém je v tom, že povrch šperkov je väčšinou oblý a polarizuje svetlo vo viacerých uhloch, takže redukcia odrazov je len čiastočná...ale lepšie ako hrdzavým klincom do oka ;)
 
Fotograf77
2010-01-01 23:16:33+01
Pokial nepouzijes tvrde svetlo, ake odlesky chces riesit?. . . . niekedy su odlesky naopak vhodne. . napriklad bruseny kristal. . . dava to potom fotografii taky ´smrnc´ :-))))
 
kajco
2010-01-01 23:17:34+01
príspevok od: maTTo_corp
...myslím, že filter ti nepomôže žiadny....resp neviem o takom, odlesky redukuje polarizačný filter ale nefunguje to pri svetle odrážaného z kovových povrchov....to chce podľa mňa hlavne dobre mäkko nasvietiť, ale nemám s tým skúsenosti tak viac radšej písať nebudem :)
polarizacny filter mam preto som spominal kovove odlesky :)
 
maTTo_corp
2010-01-01 23:18:19+01
príspevok od: branislavbuzek
polarizák funguje aj na kovových povrchoch. Problém je v tom, že povrch šperkov je väčšinou oblý a polarizuje svetlo vo viacerých uhloch, takže redukcia odrazov je len čiastočná...ale lepšie ako hrdzavým klincom do oka ;)
...nebudem sa hádať ale kdesi som už viackrát čítal (a napr aj tu vo fotoškole), že polarizák funguje len pri nekovových povrchoch......to s tými členitými povrchmi je fakt a uhlami odrazu je fakt, však treba skúsiť, ja som to nikdy neskúšal takže len teoretizujem :)
 
jake
2010-01-01 23:18:51+01
toto je tazka disciplina, fotil som cosi take a bez fotostanu alebo produktoveho stola moc nenafotis, svetelna vybava je jednoznacna podmienka, aspon 3 denne svetla a par stativov, plus spominany fotostan tak najviac40x40x40 , super zatmavena miestnost a mozes zacat. toto je jedina moznost, na polarizak zabudni, to s tym proste nepojde
 
Ivo003
2010-01-01 23:18:56+01
Ešte som to neskúšal, ale fotostan by ti mal pomôcť.
 
maTTo_corp
2010-01-01 23:20:34+01
príspevok od: kajco
polarizacny filter mam preto som spominal kovove odlesky :)
..tak iný podobný filter čo by ti pomohol už nie je...:)...je to hlavne o svetle, viac ti tu toho už napísali ostatní :)
 
bebel
2010-01-01 23:25:56+01
toto aj mna zaujima...
a kedze som laik (a kopec vas ma tu sunda, ze co sa vobec pytam),.. neda sa nieco improvizovane urobit v byte? ..nemam ziaden fotostan, a stativ iba jeden.. takze obmedzene moznosti..
 
inkubbus
2010-01-01 23:28:48+01
a co takto fotit to na ciernom podklade a pozadi. myslim ze cierny saten ako podklad by nic nepokazil. staci aj jedno svetlo a sikovne nasmerovane odrazky a myslim ze by to slo aj vo velmi improvizovanych podmienkach
 
Strhak
2010-01-01 23:32:03+01
pri fotení šperkov viem hneť o niekoľkých problémoch prečo by som sa do toho nepúšťal. Po prvé potrebuješ kvalitný makro objektív. Tam zistíš že tak malí predmet chceš fotiť z blízka aby si ním čo najviac pokryl obraz. Tam nastáva ďalší problém a to ten že pri makro objektívoch z blízka potrebuješ pricloniť kvôli hĺbke ostrosti lebo je fest malá. Tu vzniká ďalší problém keď pricloníš na f/16-32 ( tak vysoké clony budeš používať ) zistíš že máš nedostatok svetla. No a to je ďalší problém, nasvietiť to bleskom nemôžeš, lebo by to vyzeralo strašne a tak prídeš na to že potrebuješ svetelný stan. Keď ho už budeš mať začneš sa hrať z bleskom, ale ani to nebude ono. Prídeš na to že svetlo a následné odrazy niesu bohvie jak dobré a budeš rozmýšľať ako to spraviť. Jediné riešenie bude použiť viacej zábleskových svetiel a nastaviť si ich tak aby ti tie odrazy sa netvorili ( to je hodne ťažké ). No keď sa ti to podarí možno prídeš na to že ideálne by bolo použiť fotografický stvol a nie stan a aby ti nebolo málo na úpravu jedného šperku si vyčleň cca 20-30 min v PC. Toto nieje vec ktorú by som túžil robiť a ľudí čo to fotia na špičkovej úrovni si ja nesmierne vážim lebo sú to ťažký profíci ;-)
 
kajco
2010-01-01 23:32:22+01
príspevok od: Fotograf77
Pokial nepouzijes tvrde svetlo, ake odlesky chces riesit?. . . . niekedy su odlesky naopak vhodne. . napriklad bruseny kristal. . . dava to potom fotografii taky ´smrnc´ :-))))
veru asi sa skusim pohrat s nasvietenim a dam aj polarizak.Sestra je zlatnicka a sperky si dava fotit 20 euro za kus (to sa mi zda dost vela ).chce si ich v buducnosti dat na vebovu stranku.Ma to bit nafotene tak aby bolo rozoznat vzor detajl ale aby to malo aj niaku umelecku hodnotu a nie len taky cvak z poza buka.myslim ,ze koli tomu zmekceniu svetla sa to fotieva v takom stane ale neviem ako sa to spravne vola. :(
 
Strhak
2010-01-01 23:32:31+01
Takže prajem veľa zdaru :-)
 
conan7
2010-01-01 23:35:31+01
samozrejme že sa dá. stan som videl pozlepený z priesvitnejších bielych papierov, neviem bližšie špecifikovať teraz a svetlá riešiť s takými svetlami-halogénmi, čo sa predávajú napr. v baumaxe, ale musíš to svietiť cez dáždniky...prečítaj si o tom na fotoroman.cz, v časti domáce studio...

teda nejaká investícia, hlavne do svetiel a dáždnikov musí byť, bez toho nepojde..
 
Strhak
2010-01-01 23:37:26+01
20€ sa ti zdá veľa??? Na túto otázku sa ťa spýtam keď odfotíš jeden na dobrej úrovni. Ja už poznám odpoveď, budeš kliať že si sa vôbec do toho pustil. Jeden šperk sa rovná 1 hodine práci a aj to s tou prácou asi nebudeš spokojný
 
Strhak
2010-01-01 23:38:27+01
jedno svetlo nestačí skús odfotiť strieborný šperk a zistíš prečo
 
inkubbus
2010-01-01 23:40:44+01
príspevok od: Strhak
jedno svetlo nestačí skús odfotiť strieborný šperk a zistíš prečo
pravdupovediac neskusal som, ale videl som jeden videotutorial, kde chlapik svietil jednym svetlom a fotil produktovu fotografiu. pomocou roznych zrkadiel a odraziek si scenu nasvietil tak, ze to jedno svetlo mu stacilo.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()