Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Aky program na upravu fotiek?

Radovan
2008-05-11 18:16:45+02
Chce, len vediet aky je mat dobry program na upravu fotiek a prevod z RAW. Som len zaciatocnik a fotky som este neupravoval.
 
SHoDaN
2008-05-11 18:38:15+02
Zoner Photo Studio, Adobe Photoshop ...
 
Radovan
2008-05-11 18:47:08+02
Ok , zijem v zahranici ale fotit fotim uz dlhsie pre svoje potesenie ako amater, este som neupravoval fotografie tak dufam ze bude zabava, mal by som pravdepodobne vediet co a ako aby som mal take fotografie ako tu maju fotografie profici. Ha ha ha Nikdy ma nenapadlo fotografie upravovat a ked som si fotil sam pre seba tak mi to nepripadalo potrebne ale ked chcem ukazat fotografiu tu tak asi budem musiet.:-)
 
SHoDaN
2008-05-11 19:00:32+02
mozes zakryt rozne nedostatky, ci zvyraznit niektore (pre teba dolezite) detaily ;-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-11 19:07:50+02
Ja na RAW pouzivam Adobe Lightroom, okrem upravy Rawu vyborne zvlada celkovu organizaciu, triedenie a vyhladavanie.
 
Radovan
2008-05-11 19:14:05+02
Pan Srnec,aka je asi cena Adobe Lightroom a je pouzitelny tento program aj pre amatera?
 
Radovan
2008-05-11 19:16:03+02
Myslim ci je zlozity na pouzivanie alebo budem musiet nastudovat daku prirucku.
Citam dake knihy o fotografovani ale nemam ani sajnu o uprave a co by som mal na tej fotografii pravdepodobne upravit, nemam take oko ako profici a v mojom okoli nepoznam nikoho kto by sa tomu venoval a vedel mi poradit.
 
Radovan
2008-05-11 19:39:17+02
No ako som sa teraz docital vo vasom clanku o technike pri tvorbe digitalnej fotografie, potrebujem aj dobry PC nakolko pri svojej praci pouzivam Laptop maly a lahko prenosny pravdepodobne budem potrebovat nieco viac aj ked som za ten moj zaplatil vela. :-) Tak ak sa nezivim fotografovanim oplieskat 60 000 za novy PC je dost zbytocne :-) na laptope tie farby tak dobre neuvidim a v praci pracujem :-) tak budem musiet asi popremyslat. Naco tie moje fotografie pouzijem. Fotim len pre svoje potesenie, vystavy nerobim a fotografie nepredavam. :-) zaujimave co sa clovek o foteni nedozvie, nikdy ma nenapadlo ze to je az tak zlozite a nakladne ak si len amater a nezarabas na svojich fotografiach.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-11 19:46:12+02
príspevok od: Radovan
No ako som sa teraz docital vo vasom clanku o technike pri tvorbe digitalnej fotografie, potrebujem aj dobry PC nakolko pri svojej praci pouzivam Laptop maly a lahko prenosny pravdepodobne budem potrebovat nieco viac aj ked som za ten moj zaplatil vela. :-) Tak ak sa nezivim fotografovanim oplieskat 60 000 za novy PC je dost zbytocne :-) na laptope tie farby tak dobre neuvidim a v praci pracujem :-) tak budem musiet asi popremyslat. Naco tie moje fotografie pouzijem. Fotim len pre svoje potesenie, vystavy nerobim a fotografie nepredavam. :-) zaujimave co sa clovek o foteni nedozvie, nikdy ma nenapadlo ze to je az tak zlozite a nakladne ak si len amater a nezarabas na svojich fotografiach.
Kazdy dnesny pocitac zvladne pracu s fotografiami, ak pouzivas notebook dokup si pamat, ta najviac urychli pracu. Kedysi som robil narocne grafiky na Pentiu 200MHz a islo to, samozrejme dobra raketa je vzdy vyhodou. Lightroom stoji cca 11000,-. Cesky zoner Photostudio 10 je dobrou volbou pre amaterskych uzivatelov Canonu, pretoze ma plugin pre spracovanie RAWu Canon. Su aj programy, ktore su zadarmo, to ti vsak musi poradit niekto iny, je vyuzivam viac programov a potrebujem aby medzisebou spolupracovali.
 
falco.tinnunculus
2008-05-11 21:25:57+02
ja vyvolavam v canon digital photo professional,ma dost siroke moznosti,aj prednastavene styly-da sa povedat,ze nastavenia ako vo fotaku,ale mozes si upravit krivku sam,aj vyvazenie bielej viacerymi sposobmi,redukcia sumu rozdelena na farebny a jasovy,peciatka na retus...

http://software.canon-europe.com/software/0027547.asp?model=
 
attik2
2008-05-12 00:01:35+02
príspevok od: Radovan
No ako som sa teraz docital vo vasom clanku o technike pri tvorbe digitalnej fotografie, potrebujem aj dobry PC nakolko pri svojej praci pouzivam Laptop maly a lahko prenosny pravdepodobne budem potrebovat nieco viac aj ked som za ten moj zaplatil vela. :-) Tak ak sa nezivim fotografovanim oplieskat 60 000 za novy PC je dost zbytocne :-) na laptope tie farby tak dobre neuvidim a v praci pracujem :-) tak budem musiet asi popremyslat. Naco tie moje fotografie pouzijem. Fotim len pre svoje potesenie, vystavy nerobim a fotografie nepredavam. :-) zaujimave co sa clovek o foteni nedozvie, nikdy ma nenapadlo ze to je az tak zlozite a nakladne ak si len amater a nezarabas na svojich fotografiach.
nedaj sa Rado vyrušiť! Foť ako doteraz, či sem, pošleš, alebo nepošleš svoju tvorbu na posúdenie odborníkom, na tom nezáleží. Ak ťa to neživí a nepociťuješ potrebu - neinvestuj ďalšie peniaze- nie je to o otrockom kopírovaní....Ak ťa niečo pri fotení napadne a podarí sa to zachytiť, stejne to málokto ohodnotí, nakoľko všetci hodnotia podľa nejakých zaužívaných schém. Je to ako vysvetlovanie básní a tvorby, rozboru diel majstrov na strednej škole. Hromadne nás učili vysvetlovať a rozoberať dielo autora, ktorý možno bol iba momentálne pod tlakom alkoholu, alebo sa pohádal s frajerkou a niečo vytvoril a teraz sa to má masovo hodnotiť.
Ako základná úprava Ti postačí npr. taký editor Irfanfiewer. Je to free a urobíš s tým základné úpravy obrázkov, ale pre Teba to bude určite stačiť.
 
tulenik
2008-05-12 00:35:07+02
attik2: IrfanView žiaľ nie je editor, iba viewer ´with somewhat editing capabilities´
Radovan: ak máš len NB, tak by to chcelo aspoň dobrý externý monitor (PVA, MVA alebo S-IPS technológia). Pokiaľ máš 512+ MB RAM (WinXP) malo by to stačiť (Photoshop CS 2 pýta 384 min.). Ja mám ´iba´ HP LP1965 monťas (Premium MVA, celkom dobrý pomer výkon/cena) a sRGB je pre mňa už primálo :), navyše mám ešte kolorimeter Colorvision Spyder 2 kvôli kalibrácii a profilácii. Tým mám zabezpečené WISIWIWG (What I see is what I will get, (c) 2008 tuleník). Pri fotení do RAW sa ti ešte zíde gigantický disk (v prípade noťasu E-SATA, IEEE-1394...)
Pokiaľ chceš slušný editor, tak by som skúsil za menej peňazí PaintShop Pro, alebo nekomerčnú verziu Corel Graphic Suite (tam je na fotky Photo Paint), ale u Corelu je o dosť nižší support formou kníh ako sú k PhotoShopu. Myslím že aj ich RAW modul sa veľmi zlepšil... Corel non-commercial vyjde na rodnej hrude asi 3500 Sk. No a študákom radím Photoshop CS 3 alebo rovno celý Creative Suite v patričnej licenčnej verzii, lebo za tých v porovnaní s commercial license málo peněz majú najviac muziky ako sa len dá... a keď si zrátam, koľko podaktorí z nich neľutujú prechlastať, nepríde mi tých menej ako 5 l tak veľa!!!
PC mám 5 rokov starý P4 2,4 GHz s polgigom RAM a na foto stačí dostatočne. Odporúčam grafáreň a monitor s DVI-čkom - je to bez moaré a problémov s timingom. A najbližší rok celkom iste nebudem meniť. Hoci RAW je žrút RAMky... tá sa dá dokúpiť.
Mimochodom trošku menej toho bezbrehého ekonomizmu, chlapci... podaktorí ste už iste zaplatili pár stoviek a možno aj tisíc za celonočnú trachtáciu, po ktorej ste ráno prešabľovali. A je vám ľúto podobnej čiastky za software... neprerátavajte to hneď na prachy, ale za uspokojenie z toho hrania sa a skúšania niečoho nového. (Alebo to prerátajte na ožieračky a potom si ich toľko odtrhnite od sosákov...)
 
dusan1973
2008-05-12 08:53:44+02
príspevok od: Radovan
No ako som sa teraz docital vo vasom clanku o technike pri tvorbe digitalnej fotografie, potrebujem aj dobry PC nakolko pri svojej praci pouzivam Laptop maly a lahko prenosny pravdepodobne budem potrebovat nieco viac aj ked som za ten moj zaplatil vela. :-) Tak ak sa nezivim fotografovanim oplieskat 60 000 za novy PC je dost zbytocne :-) na laptope tie farby tak dobre neuvidim a v praci pracujem :-) tak budem musiet asi popremyslat. Naco tie moje fotografie pouzijem. Fotim len pre svoje potesenie, vystavy nerobim a fotografie nepredavam. :-) zaujimave co sa clovek o foteni nedozvie, nikdy ma nenapadlo ze to je az tak zlozite a nakladne ak si len amater a nezarabas na svojich fotografiach.
Ak používaš notebook môžeš si k nemu prikúpiť kvalitný monitor aby si lepšie videl čo spracovávaš. Na prvotné vyselektovanie fotografii po stiahnutí do PC Ti postačí aj displej notebooku a na seriózne spracovanie použiješ potom monitor.
 
Radovan
2008-05-12 18:31:13+02
príspevok od: dusan1973
Ak používaš notebook môžeš si k nemu prikúpiť kvalitný monitor aby si lepšie videl čo spracovávaš. Na prvotné vyselektovanie fotografii po stiahnutí do PC Ti postačí aj displej notebooku a na seriózne spracovanie použiješ potom monitor.
Ja pri svojej praci pouzivam Asus S6 lebo je maly a rychlo prenosny co potrebujem pri svojej praci. Takze ked budem mat volno budem musiet skocit von popozerat co ten monitor stoji. Inak dakujem vsetkym za pomoc. Aha este nieco vysvetli te mi nieco, ja viem je to mozno smiesne ale ako tie fotky ktore su nafotene v RAW spravim JPGS? Musim ich v dakom fotolabe upravit? dufam ze to chapem dobre, este som nikdy na RAW nefotil.
 
dusan1973
2008-05-13 07:53:01+02
príspevok od: Radovan
Ja pri svojej praci pouzivam Asus S6 lebo je maly a rychlo prenosny co potrebujem pri svojej praci. Takze ked budem mat volno budem musiet skocit von popozerat co ten monitor stoji. Inak dakujem vsetkym za pomoc. Aha este nieco vysvetli te mi nieco, ja viem je to mozno smiesne ale ako tie fotky ktore su nafotene v RAW spravim JPGS? Musim ich v dakom fotolabe upravit? dufam ze to chapem dobre, este som nikdy na RAW nefotil.
Na to aby si z RAW urobil JPG potrebuješ nejaký soft, to máš pravdu. Je ich viacero ja používam od Canonu DPP.

http://www.digimanie.cz/art_doc-87481D92051B776BC1257410006AAA3F.html

na tomto linku je prvá časť s osem dielného seriálu o RAW formáte, dúfam že pomôže.
 
quintes
2008-05-13 14:17:46+02
ak sa mozem zapojit,tiez by ma zaujimalo,ktory soft je najlepsi. Doteraz som pouzival zoner 9,kym som nezistil,ze raw mu akosi nejde.tak som si ´kupil´ [hi tulenik,nie kazdy je milionar a alkoholik] lightroom,ale zda sa mi moc jednoduchy oproti bible pro, a na druhej strane vo fotolabe kde som bol napalit foto pouzivaju fotoshop,a nevedeli mi otvorit foto,vraj nepodporuje cr2 od canonu. Takze sa pytam,aky program by bol the best,aby sa dali robit aj rawka od canonu,ale aj bezne veci,ako kompresia podla velkosti fotky v kb,rozmery a pod.
 
tulenik
2008-05-13 15:37:59+02
quintes nemať soft od Adobe za akademické ceny, tak odporúčam ten non-commercial Corel alebo PSP... to podľa mňa naozaj nie je nezvládnuteľná cena (na rozdiel od komerčnej CS za 40+ l - za toľko by som to nekupoval, všetko, čo odporúčam, je do 5 l s DPH, však za to nemáš ani objektív!)
lab zásobuj jpgčkami v sRGB alebo v profile zariadenia ktoré tam majú... prípadne TIFFom, 8bit/kanál, inak sú bezradní
ad lightroom - ja mám teraz betu dvojku a je to pekný kus softu, desím sa času, keď mi vyprší :) ale nepripadá mi byť jednoduchší od bibble, viacmenej the same
testujem aj RawTherapee, ale ten je dosť mätúci teda... a pooomalyyy...
 
tulenik
2008-05-13 15:47:03+02
ale všeobecne: ak chcete dosť schopný program na úpravu fotiek tak PSP. Má aj trial verziu, ktorá zrejme bude ´preliečiteľná´, premakané ovládanie (mal som po ňom problém si zvyknúť na photoshop), stále sa zlepšujúce možnosti, je color managed, pozná do mrte formátov, vie robiť s adobáckymi pluginmi... a za jeho plnú cenu (3400) môžete produkty jeho činnosti ľubovoľne komerčne využívať (u Corelu vás full commercial license vyjde na cca. 19, u Adobe na 28+ l).
 
quintes
2008-05-13 18:21:23+02
vdaka za odpoved,ktora mi len zas ukazala,ako mam travit svoj volny,vzacny cas. Je to ako s cd plus a minus,kazdy ma svoje,a pritom nic dokonale,co uz. Fotolab som navstivil len pre prehodenie fotiek z karty na dvd,a ma akurat prekvapili,ze nevedeli otvorit cr2.jasne,ze na tlacenie tam donesiem len jpeg. Lebo uz mam na ceste photoshop,ale vidim,ze paint shop bude asi v dalsej varke.. Mal som sa zamestnat niekde v f studiu,mal by som pracu aj konicek v jednom. Ale armada vynasa viac. Apropo,lightroom blbne.tak skusim ten psp
 
SHoDaN
2008-05-13 18:41:37+02
príspevok od: Radovan
No ako som sa teraz docital vo vasom clanku o technike pri tvorbe digitalnej fotografie, potrebujem aj dobry PC nakolko pri svojej praci pouzivam Laptop maly a lahko prenosny pravdepodobne budem potrebovat nieco viac aj ked som za ten moj zaplatil vela. :-) Tak ak sa nezivim fotografovanim oplieskat 60 000 za novy PC je dost zbytocne :-) na laptope tie farby tak dobre neuvidim a v praci pracujem :-) tak budem musiet asi popremyslat. Naco tie moje fotografie pouzijem. Fotim len pre svoje potesenie, vystavy nerobim a fotografie nepredavam. :-) zaujimave co sa clovek o foteni nedozvie, nikdy ma nenapadlo ze to je az tak zlozite a nakladne ak si len amater a nezarabas na svojich fotografiach.
uplne jednoduchy editor, ktory zvladne aj CR2 je free program FastStone Image Viewer (http://www.faststone.org/FSViewerDetail.htm) ..... zvlada vsetky zakladne upravy a dokaze aj konverziu z RAW do JPG
 
Strana 1 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()