Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Farebný kontrastný obrys - otázka: Ako vzniká?

Hyp0cruiser
2010-09-15 21:46:49+02
Zdravím vás. Odfotil som túto fotografiu. Pri jej prehliadaní v PC som si všimol podivný farebný obrys okolo zrúcaniny, tento problém som si všimol už na viacerých predošlých fotografiách. Fotil som s Canononom Eos 550D so zak. setovým objektívom EF-S 18-55mm, 1:3,5-5,6. Hodnoty sú ISO: 100, 1/80, 5,6f Viete mi poradiť čím to je a ako sa tomu nabudúce vyvarovať? Ďakujem pekne
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2010-09-15 21:52:41+02
Sice nevidim o com pises ani na prilozenej fotografii, ale tipujem to na objavenie fyzikalnych zakonitosti.
http://www.digi-foto.sk/digitalny-fotoaparat/objektiv/farebna-aberacia-uvod/
 
beholder
2010-09-15 21:53:30+02
....chromatická aberácia:

Chromatická aberácia alebo chromatická chyba je farebná chyba šošovky, aj zložitejšej optickej sústavy šošoviek (napríklad objektívu), spôsobená závislosťou ohniskovej vzdialenosti šošoviek na vlnovej dĺžke svetla. Fyzikálnou podstatou tohto javu je závislosť indexu lomu všetkých priehľadných látok na vlnovú dĺžku. Šošovky potom lámu svetlo každej farby inak (dlhovlnné žiarenie, teda červené, najmenej, krátkovlnné, teda fialové, najviac), čo sa na snímke prejaví ako farebné lemovanie ostrých prechodov medzi svetlom a tieňom....

(zdroj http://sk.wikipedia.org/)
 
Hyp0cruiser
2010-09-15 21:55:15+02
príspevok od: beholder
....chromatická aberácia:

Chromatická aberácia alebo chromatická chyba je farebná chyba šošovky, aj zložitejšej optickej sústavy šošoviek (napríklad objektívu), spôsobená závislosťou ohniskovej vzdialenosti šošoviek na vlnovej dĺžke svetla. Fyzikálnou podstatou tohto javu je závislosť indexu lomu všetkých priehľadných látok na vlnovú dĺžku. Šošovky potom lámu svetlo každej farby inak (dlhovlnné žiarenie, teda červené, najmenej, krátkovlnné, teda fialové, najviac), čo sa na snímke prejaví ako farebné lemovanie ostrých prechodov medzi svetlom a tieňom....

(zdroj http://sk.wikipedia.org/)
wow vyčerpavajuca odpoveď :D takže tým vlastne hovoríš, že túto chybu zmenou nastavenia vôbec neodstránim a vyrieši to jedine lepší objektív?
 
Marcel Rebro
2010-09-15 21:56:30+02
príspevok od: Hyp0cruiser
wow vyčerpavajuca odpoveď :D takže tým vlastne hovoríš, že túto chybu zmenou nastavenia vôbec neodstránim a vyrieši to jedine lepší objektív?
C je spravne
 
KaluzMan
2010-09-15 21:59:16+02
no, ja na tej fotke tiez nevidim farebny okraj (co by bola uz ta spominana chromatická aberácia), iba tmavsie oramovanie, ktore vznika doostrovanim
 
bear
- moderator
2010-09-15 21:59:44+02
Na obrazku vidiet tak akurat preostrenie. Farebne hrany mozu vznikat z 3 roznych dovodov:
- chromaticke chyby (v strede fotografie su velmi malo pravdepodobne)
- pozdlzna chromaticka chyba pred/za rovinou ostrosti
- blooming
Viac o jednotlivych chybach najdes v mojom clanku:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/foto-skola/vyber-fotoaparatu/opticke-chyby-objektivov/
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2010-09-15 22:00:26+02
príspevok od: Hyp0cruiser
wow vyčerpavajuca odpoveď :D takže tým vlastne hovoríš, že túto chybu zmenou nastavenia vôbec neodstránim a vyrieši to jedine lepší objektív?
A tak isto softvérovo pri úprave fotky.
 
Granko
2010-09-15 22:01:17+02
nabudúce vymeň objektív za kvalitnejší, ktorý chromatickú aberáciu zvláda omnoho lepšie, prípadne foť do RAW a následne uprav v programe DPP od Canonu, čo by si mal mať pribalený ku foťáku a ktorý vie tieto javy trochu eliminovať už len na základe Exifu a použitého objektívu...
 
falco.tinnunculus
2010-09-15 23:20:27+02
hovorite,ze chromaticka aberacia...ale ta sa tak blizko stredu nezvykne prejavovat...hyp0cruiser mas este nejaky iny vyrez?
 
duroslav
2010-09-15 23:25:21+02
Vyzerá to skôr, že to je preostrené.
Je tam jeden tmavý a hneď vedľa neho svetlý obrys.
 
drummer54
2010-09-16 09:19:38+02
zdravim, uz tu bolo o chromatickej aberacii popisane dost, tak len doplnim, robi to kazdy objektiv, jeden to zvlada viac iny menej, uplne sa tomu nevyhnes, ja to odstranujem v Lightroome, ten ma na to dobry nastroj, riesenim je aj urobit z farebnej fotografie ciernobielu, ak je aberacia prilis vyrazna
 
tomis.ales
2010-09-17 15:53:32+02
no ja tam ziadnu chromaticku aberaciu nevidim, podla mna je to proste trochu preostrene
 
tomis.ales
2010-09-17 16:03:09+02
príspevok od: falco.tinnunculus
hovorite,ze chromaticka aberacia...ale ta sa tak blizko stredu nezvykne prejavovat...hyp0cruiser mas este nejaky iny vyrez?
tak tak, chromaticka aberacia nemoze vzniknut v strede, pretoze svetlo dopada na sosovky kolmo na povrch a tak nemoze vzniknut farebny posun. jednoduce jak facka
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()