Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Uprava fotiek rada

papes
papes 2016-12-14 18:53:11+01
Caute mám foták nikon d5200 a potreboval by som poradit ako dokazem ziskat na fotografii taketo pekne farby ako su na tychto fotkach
 
2017-02-20 16:52:28+01
príspevok od: Azimut
Ja mám v tom jasno, a kľudne mi môžeš naďalej tykať..
to nebolo iba tebe adresovane...
 
jozef84
2017-02-20 19:46:15+01
príspevok od: JohnNewton
Žiaľ, nie každý RAW si optimálne rozumie s každým konvertorom, platí zvlášť pre Fuji, ale ani u ostatných Rawov to nie je úplne jedno. Zoner nie, okrem Zoneru X, ktorý zdá sa má rad Fuji Raw. Príkladom optimálneho využita bol kedysi Capture NX a Nikon Raw.
Preto niekedy nie je žiadna výhra mať najnovší foťák bez zabezpečenej podpory RAW. Mne sa osvedčil Adobe RAW. Len si treba zaktualizovať zásuvný modul adobe raw na fotoaparát.
 
martinmlm
2017-02-20 20:43:56+01
príspevok od:
neprestal som s fotenim len sa musim cez nieco prekusat co sa priplietlo do mojho zivota...

potrebujem aby ma nieco opat nakoplo a uz som to tu spominal, ze v aprili mam jednu foto akciu v Indii, ked to dopadne podla mojich predstav, budem v pohode aj ja.
držíííím palce
 
Azimut
2017-02-20 21:13:18+01
príspevok od: jozef84
Preto niekedy nie je žiadna výhra mať najnovší foťák bez zabezpečenej podpory RAW. Mne sa osvedčil Adobe RAW. Len si treba zaktualizovať zásuvný modul adobe raw na fotoaparát.
Ja len pre malú ilustráciu: Táto fotka, ktorá vyliezla z foťáku má 20,6 Mega, môžem z nej spraviť obraz pomaly na celú stenu a neuhádol by si , že nie je z rawu...
 
fatality
2017-02-20 21:55:48+01
príspevok od: Azimut
Ja len pre malú ilustráciu: Táto fotka, ktorá vyliezla z foťáku má 20,6 Mega, môžem z nej spraviť obraz pomaly na celú stenu a neuhádol by si , že nie je z rawu...
ale prave ze hej..toto moze byt direkt jpg z fotaku..ziadne tiene,ktore treba presvetlit,ziadne protisvetlo ani scena narocna na dynamicky rozsah..toto cvakam aj ja s kompaktom v pohode..ale ked sa pohram s rawom,ktory som cvakol paralelne,vzdy to vyzera lepsie..tu by sa napriklad dal selektivne,cez hilights stiahnut jas oblohy,pridat jej kontrast a bola by modrejsia,mraky kontrastnejsie..
 
Azimut
2017-02-20 22:03:29+01
príspevok od: fatality
ale prave ze hej..toto moze byt direkt jpg z fotaku..ziadne tiene,ktore treba presvetlit,ziadne protisvetlo ani scena narocna na dynamicky rozsah..toto cvakam aj ja s kompaktom v pohode..ale ked sa pohram s rawom,ktory som cvakol paralelne,vzdy to vyzera lepsie..tu by sa napriklad dal selektivne,cez hilights stiahnut jas oblohy,pridat jej kontrast a bola by modrejsia,mraky kontrastnejsie..
To už je na vkuse autora, niekto pritlačí na farby, niekto vytiahne tiene, niekto dá šialene modrú oblohu,hoci napr. na tejto fotke je modrej veľmi poskromne. Ale všetko sa dá aj v JPG. Ale s mierou...
 
2017-02-21 04:14:44+01
príspevok od: martinmlm
držíííím palce
dakujem
 
jozef84
2017-02-21 08:58:37+01
príspevok od: Azimut
Ja len pre malú ilustráciu: Táto fotka, ktorá vyliezla z foťáku má 20,6 Mega, môžem z nej spraviť obraz pomaly na celú stenu a neuhádol by si , že nie je z rawu...
Fotka pekná. Nie je to celkom vhodný príklad na ukázanie predností raw.Keby si chcel v jpeg ešte urobiť úpravy oblohy, tak ťa už moc nepustí dynamický rozsah jpeg. V RAW nemáš problém zdramatizovať oblohu, využiť väčšiu farebnú hľbku, presvetliť tiene. V raw máš viac detailov, farieb, ako vidíš v jpeg. Ak chodíš na hory, tak na to, aby si odfotil porovnateľnú fotku v jpeg, tak potrebuješ minimálne tri fotky a k tomu statív. Potrebuješ sa presne nastaviť na bielu. V RAW toto nepotrebuješ takmer riešiť. Vo väčšine prípadov ti stačí jeden záber z ruky, bez laborovania s nastavením bielej. Toto poriešiš veľmi rýchlo v adobe raw. Pre mňa je to určite rýchlejšie. Sústredím sa na iso, čas, clonu, kompozíciu, línie, orámovanie a ostatné rýchlo urobím z "polotovaru raw" a vyvolám si to ako chcem. Azimut akoby som videl seba pred pár rokmi dozadu a tiež som takto ešte "nevedomý" sám seba presviečal, že to stačí. Ver mi, že ak chceš mať super výnimočné fotky, tak to nebude stačiť ani RAW a budeš musieť študovať nielen adobe raw, ale aj Photoshop. Najprv vytiahnuť čo najviac z fotky, retuše nežiadúcich predmetov, ľudí, potom pribudnú vrstvy, výbery... Budeš mať fajn fotku, ale s nezaujímavou oblohou a ťa to bude štvať, lebo na to miesto sa už nevrátiš. A nakoniec skončíš ako ja, že vymažeš jpegy a si naštvaný na seba, že si to vtedy nefotil aj do rawu a prišiel si nie o dobré fotky ale o fotky, ktoré mohli byť skvelé. Lebo dobrých fotiek na jedno kopyto je dosť, ale skvelých(ktoré fakt zaujmú), je málo.
 
mikkael
2017-02-21 15:03:39+01
príspevok od: Fatty
úplne pomýlený názor... raw by sa mal brať ako pomocná barlička ked nezvladaš spravne exponovať, nastavovat wb a i. naozajstné majstrovstvo a zvládnutie foto remesla je podla mna vtedy ak túto pomoc nemusíš používať a vtedy si môžeš fotit jpeg a zaobides sa aj bez doladovana fotiek v pc. ja osobne by som velmi rad dospel do toho štádia nemusiet pouzivat raw a fotit priamo do jpeg a nejaké posmešky od truhlikov ktori si myslia ze su najviac profi ked fotia raw by mi boli úplne u prdele...
Praveze exponovat mas vzdy spravne, vzhladom na podmienky a ocakavany vysledok.
Ako fotoaparat podava jpeg je tiez len vysledok jeho algoritmov. Podobne aj softvery na export z raw naju svoje prednastavene algoritmy, alebo spravia s rawkom to, co im to prikazes (posunutim sliderov).
To, ze uz niekto zhovadi upravu na cigansku frasku, to uz je vec jeho neprofesionalizmu, ci (ne)vkusu.
 
Azimut
2017-02-21 15:08:34+01
Ja mám foťák vlastne ako zápisník na túrach , preto som vymenil zrkadlovku za kompakt a DNG za JPG Mea culpa...
 
2017-02-21 17:15:44+01
príspevok od: Azimut
Ja len pre malú ilustráciu: Táto fotka, ktorá vyliezla z foťáku má 20,6 Mega, môžem z nej spraviť obraz pomaly na celú stenu a neuhádol by si , že nie je z rawu...
z akeho fotoaparatu je ta fotka?
 
trso11
2017-02-21 17:54:59+01
príspevok od: Azimut
Ja mám foťák vlastne ako zápisník na túrach , preto som vymenil zrkadlovku za kompakt a DNG za JPG Mea culpa...
Mea culpa - je super
 
Azimut
2017-02-21 19:15:34+01
príspevok od:
z akeho fotoaparatu je ta fotka?
Sony RX 100, bežne z neho vychádzajú 12 a vyššie mega..
 
2017-02-21 19:21:25+01
príspevok od: Azimut
Sony RX 100, bežne z neho vychádzajú 12 a vyššie mega..
a tebe naozaj spravil 20Mp jpg fotografiu? to nerobia ani profesionalne fotoaparaty, ten tvoj robi 20 Mp fotografie v rawe a v jpg robi maximalne do 7 Mp.
 
Azimut
2017-02-21 19:37:43+01
Keď hovorím 20,tak 20. Toto je skoro to isté,len v zime a to má 18,3 Mega.
 
JohnNewton
2017-02-21 19:54:16+01
príspevok od: Azimut
Keď hovorím 20,tak 20. Toto je skoro to isté,len v zime a to má 18,3 Mega.
A RAW je aký veľký ?
 
Azimut
2017-02-21 20:17:07+01
príspevok od: JohnNewton
A RAW je aký veľký ?
Tak teraz budem asi za chuja, ale tieto "megi" vylezú po úprave. Ja som to prezentoval ako z foťáku, ale je to vlastne upravený JPG z v Zoneri. Brixton má pravdu, sorry.
 
2017-02-22 14:47:47+01
príspevok od: Azimut
Tak teraz budem asi za chuja, ale tieto "megi" vylezú po úprave. Ja som to prezentoval ako z foťáku, ale je to vlastne upravený JPG z v Zoneri. Brixton má pravdu, sorry.
este dodam, ze ked vytiahnes zo zonera 20 Mp fotografiu ktora ma originalne 7 Mp z fotoaparatu tak pre tlac je to vzdy len 7 Mp a nie 20 Mp, samozrejme, ze ju mozes vytlacit na celu stenu ale bude nekvalitna, bud rozostrena alebo bude na nej dost velky sum, na jpeg formate nejde co vylepsovat alebo zvacsovat ked uz fotoaparat vymazal potrebne informacie a aj to co akoze vylepsis je vzdy na ukor kvality... ked umelo pridavas detaily ktore tam uz nie su...
 
2017-02-22 14:52:56+01
a pre vsetkych snilkov ktory si myslia, ze sa naucia tak nastavovat potrebne veci na fotoaparate aby ten jpg vyzeral verne, ten fotak to nikdy neodfoti tak ako chcete, on sa k tomu iba priblizi asi na 70%...to ostatne si upravi ako sa jemu zachce.
 
2017-02-22 14:58:29+01
príspevok od:
este dodam, ze ked vytiahnes zo zonera 20 Mp fotografiu ktora ma originalne 7 Mp z fotoaparatu tak pre tlac je to vzdy len 7 Mp a nie 20 Mp, samozrejme, ze ju mozes vytlacit na celu stenu ale bude nekvalitna, bud rozostrena alebo bude na nej dost velky sum, na jpeg formate nejde co vylepsovat alebo zvacsovat ked uz fotoaparat vymazal potrebne informacie a aj to co akoze vylepsis je vzdy na ukor kvality... ked umelo pridavas detaily ktore tam uz nie su...
canon 5d m2 mi robil 25 Mp fotografie v rawe, 5 Mp v jpg... si vypocitaj kolko toho ten fotoaparat vymaze.
 
Strana 5 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()