Hore
Fórum » Tlač
 

Epson XP-900

Marek Janicko
2020-01-25 12:50:42+01
Ahojte, píšem či náhodou motyka nevystrelí. Nieje tu niekto z východu, najlepšie Košice, kto má doma Epson XP-900. Potreboval by som vyskúšať tlač negatívu na 2xA4 filmy. Som ochotný zaplatiť za to 10€ (hodnota jedného nového atramentu) a materiál na potlač si donesiem.
 
martinmlm
2020-01-25 16:26:02+01
Ak chceš kúpit, tak by som ti odporúčil si pozrieť ceny atramentu. ...4,5ml za +-10,-e,...8,9ml za +-18,-??? Mám epson SC P400 a 14ml kupujem za 16,- a nemyslím si že je to lacné. Jedna farebná foto A4 ma vychádza aj s papierom na 1,5-2,0,-e. ....Uvádzajú, že s jednou kazetou vytlačíš stovky stránok, ale možno nejaké kancelárske tlačivo, nie foto A4
 
Marek Janicko
2020-01-25 19:42:46+01
príspevok od: martinmlm
Ak chceš kúpit, tak by som ti odporúčil si pozrieť ceny atramentu. ...4,5ml za +-10,-e,...8,9ml za +-18,-??? Mám epson SC P400 a 14ml kupujem za 16,- a nemyslím si že je to lacné. Jedna farebná foto A4 ma vychádza aj s papierom na 1,5-2,0,-e. ....Uvádzajú, že s jednou kazetou vytlačíš stovky stránok, ale možno nejaké kancelárske tlačivo, nie foto A4
Nad ekonomickou stránkou som sa nezamýšľal.
Mám v zozname i variantu P600 a pozerám, že k tomu sú 26mm cartridge za 21€.
Fotky, ako také nechcem tlačiť, no s výrobou negatívov mám problém, keďže k tomu potrebujem svoj materiál a ICC profily. A pri malej zákazke sa s tým nikto nebude zapodievať.

Dik za info. Vyriešil si mi dilemu.
 
martinmlm
2020-01-25 20:22:39+01
príspevok od: Marek Janicko
Nad ekonomickou stránkou som sa nezamýšľal.
Mám v zozname i variantu P600 a pozerám, že k tomu sú 26mm cartridge za 21€.
Fotky, ako také nechcem tlačiť, no s výrobou negatívov mám problém, keďže k tomu potrebujem svoj materiál a ICC profily. A pri malej zákazke sa s tým nikto nebude zapodievať.

Dik za info. Vyriešil si mi dilemu.
"Výroba negatívu na tlačiarni"? Prosím vieš napísať čo to je
 
Marek Janicko
2020-01-25 20:42:15+01
príspevok od: martinmlm
"Výroba negatívu na tlačiarni"? Prosím vieš napísať čo to je
Názov to vystihuje. Potrebujem tlačiť negatívy. Fotku v PSku prerobíš na negatívnu verziu, vytlačíš na fóliu a použiješ pre kontaktnú tlač fotiek. Napr. pre historický proces tvorby kyanotypie, platinotypie, ...
Také večerné blbnutie počas s fotkami iným spôsobom.
 
martinmlm
2020-01-25 23:16:42+01
príspevok od: Marek Janicko
Názov to vystihuje. Potrebujem tlačiť negatívy. Fotku v PSku prerobíš na negatívnu verziu, vytlačíš na fóliu a použiješ pre kontaktnú tlač fotiek. Napr. pre historický proces tvorby kyanotypie, platinotypie, ...
Také večerné blbnutie počas s fotkami iným spôsobom.
ďakujem za vysvetlenie. ....neviem aké máš skúsenosti s tlačiarňami. Ak si profik a budeš často tlačiť, tak OK. Ale ako hobby na pár kusov, tak ti zaschne atrament na tryskách.
 
Marek Janicko
2020-01-26 08:45:20+01
príspevok od: martinmlm
ďakujem za vysvetlenie. ....neviem aké máš skúsenosti s tlačiarňami. Ak si profik a budeš často tlačiť, tak OK. Ale ako hobby na pár kusov, tak ti zaschne atrament na tryskách.
Plánujem častejšie tlačiť, no s týmto neduhom počítam. Tomu sa dá zabrániť tak, že každý týždeň tlačiareň musí niečo vytlačiť. Inač hrozí zaschnutie.
Zo servisovaním tlačiarne už mám skúsenosť a radšej sa donútiť niečo vytlačiť každý týždeň, ako potom čistiť trysky. Potom ta práca okolo toho je na dlho.
 
MaxGamut
2020-01-27 17:30:47+01
To je nejaka specialna nasiakava folia ?

A ste si isty, ze nieco taketo vobec funguje ? Predpokladam, ze ste to studoval. (kedze mate vlastny material a ICC profily) Tlacit nieco na film ako negativ s CMYK tlaciarnou ... to je riadna alchymia. Negativ ma uplne iny (vacsi) farebny priestor, nez CMYK tlac. A vacsina CMYK ICC profilov RGB farby rozne komprimuje, pretoze sa do CMYK nezmestia...
Drzim palce !
 
Marek Janicko
2020-01-27 21:34:29+01
príspevok od: MaxGamut
To je nejaka specialna nasiakava folia ?

A ste si isty, ze nieco taketo vobec funguje ? Predpokladam, ze ste to studoval. (kedze mate vlastny material a ICC profily) Tlacit nieco na film ako negativ s CMYK tlaciarnou ... to je riadna alchymia. Negativ ma uplne iny (vacsi) farebny priestor, nez CMYK tlac. A vacsina CMYK ICC profilov RGB farby rozne komprimuje, pretoze sa do CMYK nezmestia...
Drzim palce !
Presne tak, vyraba ju naprikald firma Pictorico. Negativ je mozne tlacit napriklad CMYKkom, no lepsie je instalovat do tlaciarne na to urceny pigmentovy atrament. Robi ho par firiem na svete. Jeden z najznamejsich je piezography.
Vsetko uz je doma, akurat musim riesit novu tlaciaren. No rozhodnutie uz padlo na P600.

A ako pisete. Je to alchymia. To bola i klasicka fotografia. A ked sa tak zamyslim co nieje vo fotografii na profesionalej urovni?
Fotogral by mal dospiet do stadia, ze uznava nazor, co nieje na papiery to nieje fotka. Fotky mam na stene, vo fotoknihach i samotne ale nic ma tak nedostalo ako fotka spracovana kyanotypiou alebo platinotypiou.
 
MaxGamut
2020-01-28 15:48:19+01
OK, super ! Teoreticky ... vysledny gamut zavisi od pouzitej metody a chemie. Len ide o to, ci s tym tie profily dokazu robit. Urobit "inverznu nelinearnu" 3D transformaciu ... hmmmmm.
T.j. farebne a zaujimave to bude urcite. Ale s nejakou neutralitou sedej a pod, by som urcite neratal.

Drzim palce !
 
martinmlm
2020-01-28 18:08:15+01
príspevok od: MaxGamut
OK, super ! Teoreticky ... vysledny gamut zavisi od pouzitej metody a chemie. Len ide o to, ci s tym tie profily dokazu robit. Urobit "inverznu nelinearnu" 3D transformaciu ... hmmmmm.
T.j. farebne a zaujimave to bude urcite. Ale s nejakou neutralitou sedej a pod, by som urcite neratal.

Drzim palce !
čau...vyzerá,že sa tomu rozumieš, vieš poradiť ako šetriť atrament. myslím nastavením tlačiarne. momentálne to robím tak, že foto viac zosvetlím alebo uberiem sýtosť farieb. V nastavení v origo epson programe je nastavenie kvality-rýchlosti ale to na spotrebu asi nemá vplyv. Že? Dá sa nastaviť množstvo atramentu v jednom bode? Aby tlačilo na redšie? Alebo dá sa v počítači foto upraviť tak aby mala redšie body(DPI či čo)
 
MaxGamut
2020-01-29 13:29:09+01
Na domacej tlaciarni toto asi nepojde. Na to potrebujes mat moznost vyrobit alebo aspon upravit vlastny ICC profil. Potrebujes modifikovat GCR - nahradzadie CMY ciernou.
Ta bola uz pred XY rokmi (offset) pridana ako doplnujuca na zvysenie kontrastu (tmavsie cierne odtiene) a ostranenie problemov so susenim media.

Ine "setrenie" zakladnych farieb iba znizuje sytost a teda celkove podanie farieb. Triky typu - mensie rozlisenie a pod. nefunguju. Jedine, co funguje, je hladsi papier (mensie nasiakanie) a vybrat profil, ktory dava menej farby.
 
martinmlm
2020-01-29 14:50:34+01
príspevok od: MaxGamut
Na domacej tlaciarni toto asi nepojde. Na to potrebujes mat moznost vyrobit alebo aspon upravit vlastny ICC profil. Potrebujes modifikovat GCR - nahradzadie CMY ciernou.
Ta bola uz pred XY rokmi (offset) pridana ako doplnujuca na zvysenie kontrastu (tmavsie cierne odtiene) a ostranenie problemov so susenim media.

Ine "setrenie" zakladnych farieb iba znizuje sytost a teda celkove podanie farieb. Triky typu - mensie rozlisenie a pod. nefunguju. Jedine, co funguje, je hladsi papier (mensie nasiakanie) a vybrat profil, ktory dava menej farby.
dik
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()