Hore
Fórum » Pokec
 

Prosba pre členov E-photo, ktorí davajú fotky na kritiku

GHPArt-JurajHanakovič
GHPArt-JurajHanakovič 2012-09-12 17:14:40+02
Zdravím všetkých členov e-photo portálu. Mne bližšie známych aj tých, s ktorými som ešte nemal tú česť.

Píšem z jednoduchého dôvodu a tým je apel na vašu súdnosť pri pridávaní fotiek na kritiku.

Dávať fotky na kritiku ostatným užívateľom je skvelá vec a môže človeka posunúť ďalej za hranice svojej vlastnej mysle a súčasnej kreativity. Hovorí vám niečo pojem mozgový trust? To len tak mimochodom...

Avšak má to svoje úskalia a určité podmienky, ktoré treba splniť aby sa tento ideálny stav dosiahol. Pod pojmom ideálny stav pri dávaní fotky na kritiku chápem to, že niekoľko ľudí z oboru fotografie (aspoň ako zanietení amatéri) povie úprimne čo sa im páči a čo nepáči na fotografii. Čím presnejšia kritika, ideálne so spôsobom ako sa to dá v budúcnosti napraviť, tým lepšie. Autor si kritiku prečíta, posúdi a v ideálnom prípade sa ňou bude v budúcnosti aj riadiť ak vyložene nie je proti kritizovaným veciam postavený presne opačne a nezastáva úprimne opačný názor na vec.
Toľko k ideálnemu stavu.

Neraz som sa stretol na tomto portáli (aj na iných miestach), že ľudia žijú vo svojom malom svete a jediný zmysel pridávaní fotiek na "kritiku" vidia v tom, že sa pochvália akú peknú fotku odfotili a ako ich budú všetci známi aj neznámi ľudia chváliť akí sú úžasní fotografi a podobné tľapkanie po pleci sa bude opakovať pravidelne. Aj keď si to mnoho ľudí pred samým sebou nepriznajú tak pri prvom náznaku reálnej kritiky sa ohradia ako malé deti, ktorým niekto berie hračku. To o danom človeku niečo svedčí. Sám som bol dlho taký. A ani teraz sa mi niektoré tvrdé slová kritiky neľahko prehĺtajú a mám na čom pracovať avšak viem, že sú to práve tie najtvrdšie slová, ktoré človeka posúvajú najďalej.

Samotnou kapitolou sú vyjadrenia na fotografované osoby. Bol som neraz "napomenutý", že to nie je vhodné vyjadrovať sa o modelkách/modeloch na fotkách. V tomto kategoricky nesúhlasím. Raz je človek na fotke tak je jej súčasťou a ako taký podlieha kritike výsledného diela.
Častokrát sú ľudia takí zaslepení vzájomnými medziľudskými vzťahmi medzi fotografovanou osobou a fotografom, že nechcú vidieť očividné. Alebo nebodaj nechcú priznať pravdu o vzhľade modelku/modela aby ich ešte mohli niekedy v budúcnosti fotiť. Pričom dnes je zrejme taká doba, že úprimnosť sa nenosí a považuje sa priam za drzosť. Ďalšia vec, s ktorou kategoricky nesúhlasím.

Pozitívna kritika je tiež veľmi dôležitá a v kombinácii s tou negatívnou dokáže z priemerného fotografa s otvorenou mysľou spraviť časom profíka. Toľko môj názor ohľadom kritiky samotnej.

Jedno veľké PROSÍM všetkým členom na ephoto, ktorí pridávajú svoje fotky na kritiku. Buďte sami k sebe trošku kritickí a súdni a pridávajte fotky na kritiku len vtedy ak ste dostatočne zrelí zvládnuť keď vám niekto naloží. Nemusím to byť ja, môže to byť hocikto iný a keď sa to stane tak vám to môže pokaziť celý deň ak nie ste na to pripravení

Týmto chcem taktiež z úprimného srdca poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa kedy vyjadrili ku mojim fotkám. Či už pochvalne a dali mi energiu pokračovať ďalej. Ale aj tým, ktorí skritizovali čo sa dalo na fotke a tým som vďačnejší ešte o kúsok viac. To boli, sú, aj budú tie slová kritiky od ľudí, ktorí si neberú servítky pred ústa, ktoré mi najviac pomáhajú stať sa lepším fotografom.

Ďakujem.
Váš spolučlen na e-photo, Juraj.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-14 20:54:38+02
príspevok od: Stratený Stano
A čo keby sme si z recesie radšej za pokárik Metylaxu naliali...?
Ďakujem mínuskovačom môjho komentáru, že ho takto pekne farebne zvýraznili a fajne na indíciu poukázali...
 
Cyril
2012-09-14 21:23:14+02
príspevok od: trnavsky
mal som povodne na mysli "peknota" ale "krasa" je bežnejšie slovo.
Dobre teda, definuj peknota ephota
 
Cyril
2012-09-14 21:27:00+02
príspevok od: Stratený Stano
Ďakujem mínuskovačom môjho komentáru, že ho takto pekne farebne zvýraznili a fajne na indíciu poukázali...
Stano, ja som Ti nedal ani jednu minusku
Tesim sa, ze som Ta osobne spoznal. Na ranci bolo fajn aj bez fotaku
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-14 21:31:40+02
príspevok od: Cyril
Stano, ja som Ti nedal ani jednu minusku
Tesim sa, ze som Ta osobne spoznal. Na ranci bolo fajn aj bez fotaku
Cyril, kľudne daj aj tri... Trápi ma to asi tak, ako keď mi komár okolo ucha preletí...
Potešenie je aj na druhej strane...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-14 21:44:15+02
príspevok od: Cyril
Stano, ja som Ti nedal ani jednu minusku
Tesim sa, ze som Ta osobne spoznal. Na ranci bolo fajn aj bez fotaku
Cyril, ver tomu, že keby to mínuskovanie nebolo anonymné, tak tam nie je ani jedno... Ale je dobre, že sa to zaviedlo - aspoň majú tí sráči zakomplexovaní doma nejakú zábavu...
 
Emilio
2012-09-14 22:14:06+02
príspevok od: Stratený Stano
Cyril, ver tomu, že keby to mínuskovanie nebolo anonymné, tak tam nie je ani jedno... Ale je dobre, že sa to zaviedlo - aspoň majú tí sráči zakomplexovaní doma nejakú zábavu...
Máš určite pravdu s tým mínuskovaním, ale portál by si mal uvedomiť, čo je anonymita. Ty ideš s kožou na trh,lebo máš v profile ešte aj tvoju foto. Kto chce zostať anonymný dá si tam hocičo. Teda podľa mňa neni problém, aby pri hodnotení foto, alebo komentároch bol minimálne nick, aby aj ostatní vedeli kto sa vyjadril. Pomohlo by to možno trocha. A k tým mínuskám tuná, iba toľko: Vidíš, o koľko nižšie od teba sú tí čo to hodnotili.
 
brancin
2012-09-15 01:15:06+02
Sa len pridam a tak klasicky ze sedi vec. Sam som obcas zafrflal ze co ako no velakrat prisiel aha efekt. Tak len vdaka vsetkym ktori sa pristavia a napisu tak abo onak.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-15 08:50:51+02
príspevok od: KoCi
Strateny - a just! Specialne fotky toho oznacovaca - z recesie.
Vraj sa posmievam anonymným a sám priamo nepoukážem... Nemám s tým problém, tu je link na foto, kde sa z komentárov kritizujúcich robí sranda:
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/308485/skoda-vizn/
 
Juraj-BN
2012-09-15 09:53:14+02
príspevok od: Stratený Stano
Cyril, ver tomu, že keby to mínuskovanie nebolo anonymné, tak tam nie je ani jedno... Ale je dobre, že sa to zaviedlo - aspoň majú tí sráči zakomplexovaní doma nejakú zábavu...
napr. odomna mas jedno minus, viac sa zial nedalo
 
transporti686
2012-09-15 10:05:11+02
príspevok od: Juraj-BN
napr. odomna mas jedno minus, viac sa zial nedalo
ja ja by som mu dal viac, za vyjadrenia o sráčoch zakomplexovaných sa mínus hodí

P.S. keby som mal reagovať na každé mínusko takto, tak o chvíľu asi beriem tabletky na ukludnenie
 
istvic
ocenenie redakciou 2012-09-15 10:08:06+02
aj ja som ti supol jednu minusku Stano
 
rbr69
2012-09-15 10:32:06+02
príspevok od: transporti686
ja ja by som mu dal viac, za vyjadrenia o sráčoch zakomplexovaných sa mínus hodí

P.S. keby som mal reagovať na každé mínusko takto, tak o chvíľu asi beriem tabletky na ukludnenie
suhlasim aj s vyjadrenim o tabletach, a aj sa dobrovolne prihlasujem verejne k minusovacom Stanovho tuto toho vyjadrenia a tym padom som asi "sracom zakomplexovanym", no co uz, ved on nema rad osobne utoky a invektivy
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-15 10:46:14+02
príspevok od: transporti686
ja ja by som mu dal viac, za vyjadrenia o sráčoch zakomplexovaných sa mínus hodí

P.S. keby som mal reagovať na každé mínusko takto, tak o chvíľu asi beriem tabletky na ukludnenie
Nože poraď, aké tabletočky by sa hodili... asi vieš niečo o tom... kým je lekáreň otvorená, žeby som si zbehol kúpiť a vyskúšať...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-15 10:47:56+02
príspevok od: istvic
aj ja som ti supol jednu minusku Stano
To je v poriadku, úprimnosť a chlapské jednanie si cením, vylučujem ťa z okruhu sráčov zakomplexovaných...
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-15 10:49:04+02
príspevok od: rbr69
suhlasim aj s vyjadrenim o tabletach, a aj sa dobrovolne prihlasujem verejne k minusovacom Stanovho tuto toho vyjadrenia a tym padom som asi "sracom zakomplexovanym", no co uz, ved on nema rad osobne utoky a invektivy
Ty máš rád osobné útoky a invektívy...???
 
transporti686
2012-09-15 10:50:01+02
príspevok od: Stratený Stano
Nože poraď, aké tabletočky by sa hodili... asi vieš niečo o tom... kým je lekáreň otvorená, žeby som si zbehol kúpiť a vyskúšať...
neberiem, neporadím, mínuska ma vôbec nevytáčajú.
 
csarpi
2012-09-15 10:50:11+02
príspevok od: GHPArt-JurajHanakovič
Zdravím všetkých členov e-photo portálu. Mne bližšie známych aj tých, s ktorými som ešte nemal tú česť.

Píšem z jednoduchého dôvodu a tým je apel na vašu súdnosť pri pridávaní fotiek na kritiku.

Dávať fotky na kritiku ostatným užívateľom je skvelá vec a môže človeka posunúť ďalej za hranice svojej vlastnej mysle a súčasnej kreativity. Hovorí vám niečo pojem mozgový trust? To len tak mimochodom...

Avšak má to svoje úskalia a určité podmienky, ktoré treba splniť aby sa tento ideálny stav dosiahol. Pod pojmom ideálny stav pri dávaní fotky na kritiku chápem to, že niekoľko ľudí z oboru fotografie (aspoň ako zanietení amatéri) povie úprimne čo sa im páči a čo nepáči na fotografii. Čím presnejšia kritika, ideálne so spôsobom ako sa to dá v budúcnosti napraviť, tým lepšie. Autor si kritiku prečíta, posúdi a v ideálnom prípade sa ňou bude v budúcnosti aj riadiť ak vyložene nie je proti kritizovaným veciam postavený presne opačne a nezastáva úprimne opačný názor na vec.
Toľko k ideálnemu stavu.

Neraz som sa stretol na tomto portáli (aj na iných miestach), že ľudia žijú vo svojom malom svete a jediný zmysel pridávaní fotiek na "kritiku" vidia v tom, že sa pochvália akú peknú fotku odfotili a ako ich budú všetci známi aj neznámi ľudia chváliť akí sú úžasní fotografi a podobné tľapkanie po pleci sa bude opakovať pravidelne. Aj keď si to mnoho ľudí pred samým sebou nepriznajú tak pri prvom náznaku reálnej kritiky sa ohradia ako malé deti, ktorým niekto berie hračku. To o danom človeku niečo svedčí. Sám som bol dlho taký. A ani teraz sa mi niektoré tvrdé slová kritiky neľahko prehĺtajú a mám na čom pracovať avšak viem, že sú to práve tie najtvrdšie slová, ktoré človeka posúvajú najďalej.

Samotnou kapitolou sú vyjadrenia na fotografované osoby. Bol som neraz "napomenutý", že to nie je vhodné vyjadrovať sa o modelkách/modeloch na fotkách. V tomto kategoricky nesúhlasím. Raz je človek na fotke tak je jej súčasťou a ako taký podlieha kritike výsledného diela.
Častokrát sú ľudia takí zaslepení vzájomnými medziľudskými vzťahmi medzi fotografovanou osobou a fotografom, že nechcú vidieť očividné. Alebo nebodaj nechcú priznať pravdu o vzhľade modelku/modela aby ich ešte mohli niekedy v budúcnosti fotiť. Pričom dnes je zrejme taká doba, že úprimnosť sa nenosí a považuje sa priam za drzosť. Ďalšia vec, s ktorou kategoricky nesúhlasím.

Pozitívna kritika je tiež veľmi dôležitá a v kombinácii s tou negatívnou dokáže z priemerného fotografa s otvorenou mysľou spraviť časom profíka. Toľko môj názor ohľadom kritiky samotnej.

Jedno veľké PROSÍM všetkým členom na ephoto, ktorí pridávajú svoje fotky na kritiku. Buďte sami k sebe trošku kritickí a súdni a pridávajte fotky na kritiku len vtedy ak ste dostatočne zrelí zvládnuť keď vám niekto naloží. Nemusím to byť ja, môže to byť hocikto iný a keď sa to stane tak vám to môže pokaziť celý deň ak nie ste na to pripravení

Týmto chcem taktiež z úprimného srdca poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa kedy vyjadrili ku mojim fotkám. Či už pochvalne a dali mi energiu pokračovať ďalej. Ale aj tým, ktorí skritizovali čo sa dalo na fotke a tým som vďačnejší ešte o kúsok viac. To boli, sú, aj budú tie slová kritiky od ľudí, ktorí si neberú servítky pred ústa, ktoré mi najviac pomáhajú stať sa lepším fotografom.

Ďakujem.
Váš spolučlen na e-photo, Juraj.
Plne súhlasím s týmto názorom. Kto sa chce niečo naučiť musí naslúchať aj druhých aby sa poučil a odstránil nedostatky. Netreba sa urážať (pokiaľ to nie je povedané/napísané z hlúposti, alebo nadutosti) ale je potrebné si to premyslieť, premietnúť a (i keď nesúhlasím so silnými slovami a s braním servítky pred ústa, preto aj to sa dá povedať jemnejšie) a tak sa stať lepším. Ďakujem za tento článok, ktorý mi iba potvrdil túto pravdu.
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2012-09-15 10:50:33+02
príspevok od: transporti686
ja ja by som mu dal viac, za vyjadrenia o sráčoch zakomplexovaných sa mínus hodí

P.S. keby som mal reagovať na každé mínusko takto, tak o chvíľu asi beriem tabletky na ukludnenie
Ináč nekecaj, minule ti dali jedno mínusko a penil si jak teplé pivo...
 
transporti686
2012-09-15 10:52:51+02
príspevok od: Stratený Stano
Ináč nekecaj, minule ti dali jedno mínusko a penil si jak teplé pivo...
neviem o tom, ale kľudne mi ho ukáž, je možné že som si ho nezapamätal, som iba človek, posledne som penil ako pivo pri jednej reakcii na môj článok, ale nebola to mínuska
 
rbr69
2012-09-15 10:53:21+02
príspevok od: Stratený Stano
Ty máš rád osobné útoky a invektívy...???
tu som Ti dal palec hore a dakujem, ze za vyuzitie suhlasu alebo nesuhlasu s komentarom niekoho na ephote, co je nova funkcionalita, sa od Teba ostatni dockaju oznacenia "srac zakomplexovany" ... asi by mal portal podporovat len lajky nie dislajky ... bolo by to tu pozitivne hladkanie sa, co na tom, ze nerealne
 
Strana 6 z 13
1 2 ... 4 5 6 7 8 ... 12 13
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()