Hore
Fórum » Pokec
 

su vase ceny prilis vysoke?

kaFOtka
2013-04-09 13:36:02+02
Chcem sa s vami podelit o toto video, od jednej, mozno na prvy pohlad uletenej dievciny po zhlianduti ma to az prinutilo zamysliet sa nad produktami svojej cinnosti a tym vsetkym, co ponukam.. urcite sa kazdy z nas stretol s tym, ze mu niekto povedal, ze jeho sluzby su prilis drahe a radsej si najde lacnejsiu nahradu. hlavne zacinajuci fotografi, (teda aj ja) sa snazime hnat ceny az do krajosti, len aby sme aspon nieco mali a niecim obohatili svoje portfolium. ale co tym ziskavame? U mna to bol neustaly strach z toho, ze ak konecne triezvo ohodnotim to co ponukam, zostanem na fotografickom suchu. Ked sa vsak nad tym, po zhliadnuti thto videa zamyslim, tym ze robim fotograficku "charitu" skodim len sama sebe. Ved ja vlastne nechcem fotit ludi, ktori si ma vybrali len preto, ze som im to urobila najlacnejsie.. Chcem takych, ktori si budu mysliet, ze moja praca je nenahraditelna a chcu take fotky, ake produkujem a nejdu len po tej najnizsej cene. taki ludia si nevedia potom vazit to co dostanu..

tu je spominane video.. je v anglictine, ale snad aj vam pomoze tak ako pomohlo mne..

http://www.alexbeadonphotography.com/blog/2013/03/19/what-to-do-when-people-say-your-prices-are-too-high/

Ake su vase skusenosti a pocity? Ako sa vam podarilo s tym vysporiadat?
 
martin9113
2013-04-09 13:54:52+02
príspevok od: kaFOtka
Chcem sa s vami podelit o toto video, od jednej, mozno na prvy pohlad uletenej dievciny po zhlianduti ma to az prinutilo zamysliet sa nad produktami svojej cinnosti a tym vsetkym, co ponukam.. urcite sa kazdy z nas stretol s tym, ze mu niekto povedal, ze jeho sluzby su prilis drahe a radsej si najde lacnejsiu nahradu. hlavne zacinajuci fotografi, (teda aj ja) sa snazime hnat ceny az do krajosti, len aby sme aspon nieco mali a niecim obohatili svoje portfolium. ale co tym ziskavame? U mna to bol neustaly strach z toho, ze ak konecne triezvo ohodnotim to co ponukam, zostanem na fotografickom suchu. Ked sa vsak nad tym, po zhliadnuti thto videa zamyslim, tym ze robim fotograficku "charitu" skodim len sama sebe. Ved ja vlastne nechcem fotit ludi, ktori si ma vybrali len preto, ze som im to urobila najlacnejsie.. Chcem takych, ktori si budu mysliet, ze moja praca je nenahraditelna a chcu take fotky, ake produkujem a nejdu len po tej najnizsej cene. taki ludia si nevedia potom vazit to co dostanu..

tu je spominane video.. je v anglictine, ale snad aj vam pomoze tak ako pomohlo mne..

http://www.alexbeadonphotography.com/blog/2013/03/19/what-to-do-when-people-say-your-prices-are-too-high/

Ake su vase skusenosti a pocity? Ako sa vam podarilo s tym vysporiadat?
pekne si to napisala. napriklad mna uz nebavy dookola obhajovat to preco si pytam za fotenie to alebo ono. nema to zmysel. nikoho nezaujima ze ten fotak ktory pouzivas si musi na seba aj zarobit + aj ty musis z niecoho fungovat. pokial neberies stovky eur za fotenie portretov tak robis charitu. inak sa to nazvat neda. nikoho nezaujima ze investujes do vybavy ktora pri kazdom zabere straca na trvacnosti a ze pride moment ked dosluzi a budes musiet vymenit za novu. kde nanu zoberes? ked niekto neakceptuje moju cenu nech ide inam.
 
Robert Simeg
2013-04-09 14:04:36+02
Ohodnot sa tak ako citis a uvidis, ci bude zaujem alebo nebude, podstatna vec je aj to, ci to robis na papier (kde vznikaju dalsie naklady, povinnosti atd.) alebo si len amater, ktory si obcas nieco zarobi, predpokladam ze to druhe.
 
Kuban
2013-04-09 14:15:48+02
ked sme uz pri cenach a hodnotach.. zaujimalo by ma kolko si pytate za napr. fotenie v exterieri cca 500 cvakov z toho cca 100 fotiek z nich cca 20 upravenych (retus) + napalanie na DVD. ? zaberie to spustu casu. (hlavne ta uprava ale aj fotenie). kolko si za take fotenie pytaju profici ktori sa fotenim zivia a kolko si zvyknu pytat ludia ktori fotia vo volnom case skor pre hobby ?
(((Napriklad sestru fotil (vonku) nejaky tipek za 10 €. ale tie fotky su katastrofalne, zasumene, kompozicne 0 bodov, neupravene, fotene setakom. Proste ked som ich videl tak som si len pomyslel ze dalsi ktory zhana baby za par € a cvaka ako mu pride navyse bez PP.)))
 
lu_boss
2013-04-09 14:26:28+02
Gratulujem, uz nemenovany vodca proletariatu povedal, ze sloboda je pochopena nutnost...
 
Napster050
2013-04-09 14:27:54+02
príspevok od: Kuban
ked sme uz pri cenach a hodnotach.. zaujimalo by ma kolko si pytate za napr. fotenie v exterieri cca 500 cvakov z toho cca 100 fotiek z nich cca 20 upravenych (retus) + napalanie na DVD. ? zaberie to spustu casu. (hlavne ta uprava ale aj fotenie). kolko si za take fotenie pytaju profici ktori sa fotenim zivia a kolko si zvyknu pytat ludia ktori fotia vo volnom case skor pre hobby ?
(((Napriklad sestru fotil (vonku) nejaky tipek za 10 €. ale tie fotky su katastrofalne, zasumene, kompozicne 0 bodov, neupravene, fotene setakom. Proste ked som ich videl tak som si len pomyslel ze dalsi ktory zhana baby za par € a cvaka ako mu pride navyse bez PP.)))
nemyslíš, že 100 fotiek je na fotenie portrétu v exteriéri trošku moc ?
radšej odovzdať 10 dobrých fotiek ako 100 v ktorých bude mať užívateľ chaos, ktoré si má vybrať na facebook. a zaručujem ti, že si vybere tú najhoršiu, len preto, že sa tam krajšie usmieva
 
Kuban
2013-04-09 14:33:50+02
príspevok od: Napster050
nemyslíš, že 100 fotiek je na fotenie portrétu v exteriéri trošku moc ?
radšej odovzdať 10 dobrých fotiek ako 100 v ktorých bude mať užívateľ chaos, ktoré si má vybrať na facebook. a zaručujem ti, že si vybere tú najhoršiu, len preto, že sa tam krajšie usmieva
jasne ze hej, ako nemam nejake skusenosti zatim som fotil len kamosky a vzdy som im dal cca 100 fotiek neupravenych, tuctovych aby si nemyslela ze sme pol dna zabili kvoli 10 tim fotkam, takto ich ma na dvd a moze ich dat upravit aj niekomu inemu ak nieje spokojna, pripadne vybrat nejaku ktora sa paci jej a pod. (neviem ci je to spravny pristup, ocenil by som metody inych ) ... a zvycajne som upravil 15 fotiek ktore som nechal vo velkom rozlyseni ( kvoli tlaci a v mensom vhodnejsom napr na FB.
 
kaFOtka
2013-04-09 14:34:17+02
príspevok od: Kuban
ked sme uz pri cenach a hodnotach.. zaujimalo by ma kolko si pytate za napr. fotenie v exterieri cca 500 cvakov z toho cca 100 fotiek z nich cca 20 upravenych (retus) + napalanie na DVD. ? zaberie to spustu casu. (hlavne ta uprava ale aj fotenie). kolko si za take fotenie pytaju profici ktori sa fotenim zivia a kolko si zvyknu pytat ludia ktori fotia vo volnom case skor pre hobby ?
(((Napriklad sestru fotil (vonku) nejaky tipek za 10 €. ale tie fotky su katastrofalne, zasumene, kompozicne 0 bodov, neupravene, fotene setakom. Proste ked som ich videl tak som si len pomyslel ze dalsi ktory zhana baby za par € a cvaka ako mu pride navyse bez PP.)))
hehe.. vidis.. ale zavcsa ludia, ktori nie su ochotni zaplatit viac u takych kvazi fotografov koncia.. ale tak aspon sa adekvatne ohodnotil
 
Lubitelweb
2013-04-09 14:42:41+02
príspevok od: Kuban
ked sme uz pri cenach a hodnotach.. zaujimalo by ma kolko si pytate za napr. fotenie v exterieri cca 500 cvakov z toho cca 100 fotiek z nich cca 20 upravenych (retus) + napalanie na DVD. ? zaberie to spustu casu. (hlavne ta uprava ale aj fotenie). kolko si za take fotenie pytaju profici ktori sa fotenim zivia a kolko si zvyknu pytat ludia ktori fotia vo volnom case skor pre hobby ?
(((Napriklad sestru fotil (vonku) nejaky tipek za 10 €. ale tie fotky su katastrofalne, zasumene, kompozicne 0 bodov, neupravene, fotene setakom. Proste ked som ich videl tak som si len pomyslel ze dalsi ktory zhana baby za par € a cvaka ako mu pride navyse bez PP.)))
veru aj na mna velky rozsah... bud je fotka dokoncena tak, ze ma reprezentuje, alebo shift+delete.
Co sa tyka ceny, tak profikom sa nazve kadekto... za portretne fotenie s 10 jedinecnymi (a to ty, co odovzdaju 100 casto nemaju ani 10 jedinecnych) fotkami to moze byt od 50 do 500eur. A to podla mnozstva casu, ktore tomu venuje, kvlaity produkcie a podla mena fotografa. Kazdy si najde svojich zakaznikov.

A aj take "portretne fotenie" je velmi siroky pojem... moze to znamenat aj nieco ako oznamkove fotenie, kde je na kazdej fotke iba tvar, ale svetelne, kompozicne a postprocesovo su totozne. A moze to byt 10 unikatnych zaberov s invecnciou a viacerimi prostrediami - aj ked take fotenia sa robia skor na 3-5 zaberov za 50x vyssiu cenu ako nejake oznamka
 
kaFOtka
2013-04-09 14:50:38+02
príspevok od: martin9113
pekne si to napisala. napriklad mna uz nebavy dookola obhajovat to preco si pytam za fotenie to alebo ono. nema to zmysel. nikoho nezaujima ze ten fotak ktory pouzivas si musi na seba aj zarobit + aj ty musis z niecoho fungovat. pokial neberies stovky eur za fotenie portretov tak robis charitu. inak sa to nazvat neda. nikoho nezaujima ze investujes do vybavy ktora pri kazdom zabere straca na trvacnosti a ze pride moment ked dosluzi a budes musiet vymenit za novu. kde nanu zoberes? ked niekto neakceptuje moju cenu nech ide inam.
presne tak.. a toto plati hlavne ak uz clovek do tej fotovybavy investoval viac ako nejakych 300 eur, za ktorych si kupil svoju prvu zrkadlovku.. ja som dosla uz ozaj do stadia, ze zatial sa fotkou nezivim, ale ak to chcem robit, potrebujem sa obrnit voci tym vyryvacom ze to chcu lacnejsie.. lebo oni si vlastne neuvedomuju, ze ani do pekarne nepridu a nezacnu sa vypytovat ze preco stoji rozok (cerealny s posypkou) 60centov a v kauflande kupia biely rozok (v akcii!) za 6 centov. Porovnavam hrusky s jablkami, ale je to proste tak..

a este sa podelim s jednou skusenostou.. nezabudnem ako mi minuly rok pisala jedna buduca nevesta a pytala sa zakolko by som jej nafotila svadbu. ked som jej povedala cenu (za ktoru predpokladam) by vacsina z vas nevytiahla ani fotak z brasne, mi viac neodpisala.. potom neskor som videla s akymi fotkami nakoniec skoncila a bolo mi jej aj luto.. a pritom to vraj robil "profik", ktory za to isto zhrabol viac jako ja. tak potom uz co ma clovek robit. ako tym ludom vyhoviet? ale toto bola premna naozaj posledna vystraha ze cim viac clovek ide s cenou nadol, tam menej si jeho pracu vazia..
 
Napster050
2013-04-09 14:57:41+02
príspevok od: Kuban
jasne ze hej, ako nemam nejake skusenosti zatim som fotil len kamosky a vzdy som im dal cca 100 fotiek neupravenych, tuctovych aby si nemyslela ze sme pol dna zabili kvoli 10 tim fotkam, takto ich ma na dvd a moze ich dat upravit aj niekomu inemu ak nieje spokojna, pripadne vybrat nejaku ktora sa paci jej a pod. (neviem ci je to spravny pristup, ocenil by som metody inych ) ... a zvycajne som upravil 15 fotiek ktore som nechal vo velkom rozlyseni ( kvoli tlaci a v mensom vhodnejsom napr na FB.
fotky zásadne odovzdať len upravené, aspoň mierne. a ak sa spisuje nejaká "zmluva" tak tam musí byť, že sa fotky nesmú ďalej upravovať, pretože ak to niekto dojebabre, tak budeš mať ty zlé meno.
 
martin9113
2013-04-09 15:01:25+02
príspevok od: kaFOtka
presne tak.. a toto plati hlavne ak uz clovek do tej fotovybavy investoval viac ako nejakych 300 eur, za ktorych si kupil svoju prvu zrkadlovku.. ja som dosla uz ozaj do stadia, ze zatial sa fotkou nezivim, ale ak to chcem robit, potrebujem sa obrnit voci tym vyryvacom ze to chcu lacnejsie.. lebo oni si vlastne neuvedomuju, ze ani do pekarne nepridu a nezacnu sa vypytovat ze preco stoji rozok (cerealny s posypkou) 60centov a v kauflande kupia biely rozok (v akcii!) za 6 centov. Porovnavam hrusky s jablkami, ale je to proste tak..

a este sa podelim s jednou skusenostou.. nezabudnem ako mi minuly rok pisala jedna buduca nevesta a pytala sa zakolko by som jej nafotila svadbu. ked som jej povedala cenu (za ktoru predpokladam) by vacsina z vas nevytiahla ani fotak z brasne, mi viac neodpisala.. potom neskor som videla s akymi fotkami nakoniec skoncila a bolo mi jej aj luto.. a pritom to vraj robil "profik", ktory za to isto zhrabol viac jako ja. tak potom uz co ma clovek robit. ako tym ludom vyhoviet? ale toto bola premna naozaj posledna vystraha ze cim viac clovek ide s cenou nadol, tam menej si jeho pracu vazia..
mne kedysi nevesta spekulovala za svadbu dat 6000sk v tej dobe s om mal d300 + 17-55 2,8 nakoniec si zavolala chalana za 3000 ktory fotil fuji 9600 fotky robil z internym bleskom , katastrofa. a z drzostou prisla zamnou ci sa snimy da nieco urobit lebo snimy nieje spokojna, ludia su rozny.
 
Kuban
2013-04-09 15:19:54+02
Napster050: mas pravdu
martin9113: mal si jej to poupravovat za 5K
 
martin9113
2013-04-09 15:23:15+02
príspevok od: Kuban
Napster050: mas pravdu
martin9113: mal si jej to poupravovat za 5K
to sa nedalo. rozmazane vsetko. divne farby, obsahovo tam nic nebolo. proste hnus,.
 
WildSammy
2013-04-09 15:23:40+02
príspevok od: Kuban
ked sme uz pri cenach a hodnotach.. zaujimalo by ma kolko si pytate za napr. fotenie v exterieri cca 500 cvakov z toho cca 100 fotiek z nich cca 20 upravenych (retus) + napalanie na DVD. ? zaberie to spustu casu. (hlavne ta uprava ale aj fotenie). kolko si za take fotenie pytaju profici ktori sa fotenim zivia a kolko si zvyknu pytat ludia ktori fotia vo volnom case skor pre hobby ?
(((Napriklad sestru fotil (vonku) nejaky tipek za 10 €. ale tie fotky su katastrofalne, zasumene, kompozicne 0 bodov, neupravene, fotene setakom. Proste ked som ich videl tak som si len pomyslel ze dalsi ktory zhana baby za par € a cvaka ako mu pride navyse bez PP.)))
1ks retušovanej, upravenej foto na odovzdanie 10eur.. čize 20 takych foto 200eur.
 
Cako
ocenenie redakciou 2013-04-09 15:30:58+02
príspevok od: Kuban
ked sme uz pri cenach a hodnotach.. zaujimalo by ma kolko si pytate za napr. fotenie v exterieri cca 500 cvakov z toho cca 100 fotiek z nich cca 20 upravenych (retus) + napalanie na DVD. ? zaberie to spustu casu. (hlavne ta uprava ale aj fotenie). kolko si za take fotenie pytaju profici ktori sa fotenim zivia a kolko si zvyknu pytat ludia ktori fotia vo volnom case skor pre hobby ?
(((Napriklad sestru fotil (vonku) nejaky tipek za 10 €. ale tie fotky su katastrofalne, zasumene, kompozicne 0 bodov, neupravene, fotene setakom. Proste ked som ich videl tak som si len pomyslel ze dalsi ktory zhana baby za par € a cvaka ako mu pride navyse bez PP.)))
však ja si beriem 10e za 5 upravených foto, portrétov v exteriéry... a čo...
 
total empty
2013-04-09 15:33:32+02
Diléma, občas niečo spravým za nízku cenu,aby som mal lové.
Inak kúpi schopnosť obyvateľstva je mizivá, preto jeto tak ako je.
Veľakrat som odmietol robiť reklamné loga,vyzitky,nápisy,úpravu fotiek a videí a všetko okolo toho z jediného dôvodu-nízka cena. Takže práve som v takej letargií,že radšej nerobím,akoby by som mal robiť za almužnu. Povedal som im nech si to za takú cenu spravia sami.
 
kaFOtka
2013-04-09 15:39:27+02
príspevok od: WildSammy
1ks retušovanej, upravenej foto na odovzdanie 10eur.. čize 20 takych foto 200eur.
cize davas z celeho fotenia iba par foto?
 
Kuban
2013-04-09 15:43:03+02
príspevok od: WildSammy
1ks retušovanej, upravenej foto na odovzdanie 10eur.. čize 20 takych foto 200eur.
jak sa vravi,- este musim vela halusky pojest aby som si takto ohodnotil moje fotky
 
WildSammy
2013-04-09 16:40:45+02
príspevok od: kaFOtka
cize davas z celeho fotenia iba par foto?
ja portrety nefotim za eura, ja fotim len svadby.. co tu mam fotky.. to su len kamosky a boli to TFPcka, ze som sa na nich ucil a im dal z toho nejake fotky.. ale tu cenu, ktoru som uviedol ma moj znamy, ktory foti len portrety, najme baby, ale aj chalanov.. a jeho odovzdany vystup byva tak 5-10ks vyretusovanych foto a za 1ks foto ma cenu 10eur. Cize pri 10tich foto je to dokopy 100e. Iny vystup im on vobec nedava a jeho par poslednych zakaziek bolo takych, ze za nim prisli naspat ludia, ktori mu povodne povedali, ze je drahy len 2x uz prisli s tym, ze mu ukazali fotky ako to dopadlo a povedali, ze chcu teda jeho a ze chcu aby to bolo take ake to ma byt cize kvalitne
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()