Hore
Fórum » Právna poradňa
 

fotka bez súhlasu osoby

slime
slime 2011-03-07 17:43:40+01
Chcel by som sa spýtať, potrebuje autor fotografie súhlas osoby, ktorá bola odfotená na zverejnenie fotografie, napríklad na internete ? Prípadne kde by som si mohol niečo o tom prečítat, nejaké znenie zákona ? Našiel som sa totiž na propagačných materialoch jednej firmy
 
kecal
2011-03-09 13:15:56+01
príspevok od: attila.farkas
Nic si nepochopil. Ja proti madarom nic nemam, rovnako ako ani proti slovakom nie a vlastne, nemam proti nikomu nic vzhladom na jeho narodnost, farbu pleti ci etnicky povod. Co vsak povazujem za prejav najhlbsej ubohosti je, ked namiesto rozumnych argumentov a faktov v diskusii kripli onanuju primitivnymi kvazi vtipmi s jasnym provokacnym charakterom ktory podnecuje rasovu a narodnostnu neznasanlivost. A aj v tomto pripade mi je jedno aku farbu pleti tito kripli maju, alebo k akej narodnosti sa hlasia... S takymi individuami nemienim stracat svoj cas, lebo zivot, aj keby mal trvat 300 rokov je prilis kratky na to aby ho marnili pocuvanim reci kriplov ktori nerobia ine ako si len kompenzuju svoju menejcennost a sexualnu frustraciu. Ak sa chces dostat na moj ignore list, staci ak sa budes spravat arogantne a urazat ludi (je mi jedno koho) a dostanes sa tam, podobne ako pan kripel root sa dostal a bude uplne jedno ci si cernoch, prazak, cigan alebo zid ...
si neuveriteľne stupídny. Za rasovú ( či inú neznášanlivosť považuješ toto, citujem z môjho komentu:

**********************
Ja fotím dokument. A ako dokumentarista mám právo fotiť realitu miesta a činu, to je garantované aj ( medzinárodnými ) zákonmi, dokonca mi ani policajti nesmú brániť pri výkone - a už to pár krát skúšali. Vždy som ich poprosil o vydanie zákazu do diktafónu ( mobilu ) s tým že si ušlý honorár prídem vybrať od ich šéfa ..
Bežne fotím aj takéto veci, a ver že často do mňa chce "superman za volantom" skočiť .. Vždy ho poplicajti ukludnia s tým že to môžem fotiť ( filmovať ) .. Jediné čo nemôžem je uverejniť ŠPZ ( identifikátor ) - môže byť ŠPZ na policajnom, či inom aute ( sanitka, požiarnici....)
atď, fotenie vernisáží, sprievodov ( teším sa na pochod GAY v BA .. prídi, zatancuješ , zavrtíš zadkom a môžeš ma žalovať - neodmietaj prachy !!!!! )
**************************

Za prvé, oni tancujú polonahý a verejne na tej ulici, tak neviem kde a ako ich osočujem tým že napíšem čo je fakt, verejne to robia a videli to stovky , tisíce ľudí .. Ty len teraz kamufluješ a hľadáš niečo na ospravedlnenie. To čo som napísal bolo opísanie situácie bez dehonestovania kohokoľvek, a určite už nie homosexuálnej menšiny. Keby som napísal detto o dievčatách tancujúcich lambádu, či o mažoretkách to by bolo OK ?
Skôr si myslím že si zareagobval na to podráždene preto že si homosexuál .. Opakujem, nič ale dehonestujúce tam nie je ( verejnosť sa môže vyjadriť ) .. A teda pokiaľ si aj homosexuál ( mne to je fuk , iba indície na to poukazujú ) a keby som vedel že si opačne orientovaný, použil by som inú situáciu a pozvánku na nejakú akciu kde ťa môžem odfotiť.

Na ten môj príspevok si odpovedal týmto:

*************************
pokial si zurnalista a mas akreditaciu "press" mas iste vynimky (tie vynimky su tiez definovane v zakone) avsak aj v tom pripade, ak fotografovana osoba na mieste vyjadri nesuhlas, nemas pravo ju dalej fotit, ani fotografie uverejnovat ...

mimochodom, tymto poslednym komentarom naplnas skutkovu podstatu trestneho cinu osocovania ...

ja si s tebou dalej ruky spinit nebudem (a preto si u mna na ignore liste) ale uprimne ti prajem, aby ti jedneho krasne dna (cim skor tym lepsie) nejaky superman natlkol tvoj hladacik do dutiny lebecnej ... schvalne nepisem do hmoty mozgovej, lebo evidentne nieje pritomna ...
***************************************

Na rozdiel od teba. Tvoje útoky sú presne cielené a vychádzajú z toho že ty vieš o mojom hendicape - jo nie je pre veľa ľudí tajomstvom že som prišiel pred veľa, veľa rokmi o ruku a nohu. Ja sa za to nehanbím, nemám s tým žiaden problém, ani komplex a kľudne môžeš naďalel použiť ako oslovenie mojej osoby "kripel" - od teba je to ako vyznamenanie...

Tvoja úbohosť je evidentná a nemienim ju nijak riešiť ( jedno riešenie je, keby som ťa stretol, prefackám ťa a je to vyriešené )

Maj sa krásne a držím ti palce, aby ti v tom EU svete bolo dobre
 
mario b
2011-03-09 13:19:48+01
Niečo k teme a nie k etnickým a iným skupinám. Mam osobnú skúsenosť z fotenia na baskete, teda v hale s 2000 divákmi. Mnohokrát robím portréty divákov, keď ma niecim zaujmú. A stalo sa tak aj pri jedej pani v stredných rokoch s vnučkou? na kolenách. Pani sa to zjavne pozdávalo, že ju fotím a venovala mi milý pohľad do objektívu (mimochodom 99% divákov sa správa rovnako). Dal som to na svoju stránku spolu s reportom zo zápasu. Prešiel týždeň, dva a prišiel nepríjemný telefonát od matky dieťaťa, ktoré bolo odfotené spolu so starou materou. Vyhrážala sa právnikmi , pýtala sa či ako fotograf nepoznám zákon a bla bla bla. Po chvíľke sa ukludnila a až potom ma požiadala, aby som fotku stiahol z netu. I stalo sa. Aj keď som neporušil ani jeden bod zákona , ktorý sa tu uvádzal. Niet nič lahšie, ako sa rozumne dohodnúť. A Zem sa točí ďalej...
 
kecal
2011-03-09 13:20:38+01
príspevok od: Martin Brojo
Precedensy v našom práve nejako nefungujú, resp. pri súdnom spore sa na ne ťažko odvoláš a každý sudca môže rozhodnúť inak. Čítal som ten zákon, nie som právnik, ale ak porovnám tento zákon s inými zákonmi tak je napísaný podstatne zložitejšie a menej jednoznačne.
sa nehádam, právnici nepotrebujú jednoduché zákony. To by nás nemohli zdierať. Ja nemám problém s aplikáciu ( dlhoročnou ) ..
- lebo sa riadim jeho intenciami a hlavne aj svojou vlastnou empatiou - nefotím toho kto mi povie aby som ho nefotil.
- nerobím fotky tohto typu:

http://www.vivo.sk/photo/253399/Polovicny-pohlad

to považujem za hyenizmus - odfotený sa nemá ako brániť a pochybujem že vie o vystavení na web...

( uvedený link je ako príklad a slovo hyenizmus iba vyjadruje môj osobný názor )

- snažím sa odkomunikovať čo robím, kde to bude a prečo to robím .. pokiaľ to nie je jasné
 
kecal
2011-03-09 13:22:34+01
príspevok od: attila.farkas
Nic si nepochopil. Ja proti madarom nic nemam, rovnako ako ani proti slovakom nie a vlastne, nemam proti nikomu nic vzhladom na jeho narodnost, farbu pleti ci etnicky povod. Co vsak povazujem za prejav najhlbsej ubohosti je, ked namiesto rozumnych argumentov a faktov v diskusii kripli onanuju primitivnymi kvazi vtipmi s jasnym provokacnym charakterom ktory podnecuje rasovu a narodnostnu neznasanlivost. A aj v tomto pripade mi je jedno aku farbu pleti tito kripli maju, alebo k akej narodnosti sa hlasia... S takymi individuami nemienim stracat svoj cas, lebo zivot, aj keby mal trvat 300 rokov je prilis kratky na to aby ho marnili pocuvanim reci kriplov ktori nerobia ine ako si len kompenzuju svoju menejcennost a sexualnu frustraciu. Ak sa chces dostat na moj ignore list, staci ak sa budes spravat arogantne a urazat ludi (je mi jedno koho) a dostanes sa tam, podobne ako pan kripel root sa dostal a bude uplne jedno ci si cernoch, prazak, cigan alebo zid ...
už použiť slovo "cigán" je dehonestujúcejšie ako bol môj príspevok ..

Ale pochybujem že to pochopíš v svojej nadutosti
 
snowball
2011-03-09 13:22:56+01
Na commercial uceli potrebujes. Na tuto stranku nie.
 
Cyril
2011-03-09 14:32:39+01
príspevok od: kecal
už použiť slovo "cigán" je dehonestujúcejšie ako bol môj príspevok ..

Ale pochybujem že to pochopíš v svojej nadutosti
Cigan u mna nie je dehostunujuce. Mam dost priatelov ciganov.
Inak sa priklanam skor ku Kecalovi.

Myslim, ze na svadobne foto, ktore prezentuje fotograf vo vyklade alebo na svojej stranke, potrebuje suhlas mladomanzelov.
 
nyco
2011-03-09 14:43:41+01
Nie som právnik, no treba si vyjasniť pojmy ako "umelecké účely", "osobnej povahy" a pod..
Doporučujem preštudovať výklad k spomínaným paragrafom, najmä k §11-16:

http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/clanok.aspx?idclanok=1759
 
sunajn
2011-03-09 14:59:03+01
príspevok od: kecal
dobré ráno stará mama .. môžeš mi dávať opäť 2 za TK a 1 za impakt ako si robil predtým aj na týchto foto:

www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-1433570908732/fotografie/174484/isophya-camptoxypha/

www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-1433570908732/fotografie/175718/modlivka/

Škoda že si zmazal toho zkvapalneného svalovca... a podobné fotky, to by bolo čítanie .. Teraz môžeš hrať svätého, aj keď mňa nepresvedčíš ..
Ja o voze, Ty o koze. Ale vidím, že som sa trafil do čierneho! Okrem toho, ja som neodišiel ani si nezmenil nick, tak či tu vyťahuješ blbosti? A nebuď prosím Ťa ako Tvoj kákoš Edu... a neklam človeku do očí. Nikdy som nedal Tebe, ani Edu...ovi známky za TK a kompo 2ky!!!!!!!!! Za impakt, to hej. A ja nemusím nikoho presviedčať, že som svätý. Som svätý! Nikomu som ako Ty nenadával do ...otov, debilov a čo ja viem čoho všetkého. Takže, ak niekto chce niekoho presviedčať o svojej tvári, tak to buď v prvom rade Ty, a prihlás sa pod svojím starým menom - root. Mier s Tebou
 
sunajn
2011-03-09 15:00:40+01
príspevok od: kecal
dobré ráno stará mama .. môžeš mi dávať opäť 2 za TK a 1 za impakt ako si robil predtým aj na týchto foto:

www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-1433570908732/fotografie/174484/isophya-camptoxypha/

www.ephoto.sk/uzivatel/uzivatel-1433570908732/fotografie/175718/modlivka/

Škoda že si zmazal toho zkvapalneného svalovca... a podobné fotky, to by bolo čítanie .. Teraz môžeš hrať svätého, aj keď mňa nepresvedčíš ..
kákoš Edu... má byť kámoš...
 
sunajn
2011-03-09 15:03:38+01
príspevok od: kecal
a vidíš že moje fotky pretrvajú aj časom, dajú sa použiť aj za dlhú dobu. Z tých tvojich čo si tu vtedy mal ani jedna
Áno, ale moj nick sa dá použiť, ale Tvoj vidím nejak vybledol äkrátkym) časom... Ja sa za svoj nehanbím!
 
JC photographer
2011-03-09 15:23:13+01
príspevok od: sunajn
Áno, ale moj nick sa dá použiť, ale Tvoj vidím nejak vybledol äkrátkym) časom... Ja sa za svoj nehanbím!
Pani, cim to je, ze ked si otvorim temu "Fotka bez suhlasu osoby", tak od urcitej strany uz nenajdem tamker nic, co sa tyka danej temy. Navrhujem adminovi, aby komentare nesuvisiace s temou vymazal (prip. pridat tlacidlo "Upozornit admina na nevhodny prispevok".
 
kecal
2011-03-09 15:23:22+01
príspevok od: sunajn
Áno, ale moj nick sa dá použiť, ale Tvoj vidím nejak vybledol äkrátkym) časom... Ja sa za svoj nehanbím!
môj nick tu už bol použitý a ako taký ho už nedovolí zaregistrovať ( predtým bol zmazaný ) - to je rozdiel .. len aby si neplietol pojmy a dojmy na okraj
 
Marcel Rebro
2011-03-09 15:24:45+01
príspevok od: JC photographer
Pani, cim to je, ze ked si otvorim temu "Fotka bez suhlasu osoby", tak od urcitej strany uz nenajdem tamker nic, co sa tyka danej temy. Navrhujem adminovi, aby komentare nesuvisiace s temou vymazal (prip. pridat tlacidlo "Upozornit admina na nevhodny prispevok".
pozri sa o riadok nizsie a hlasuj
 
Stratený Stano
ocenenie redakciou 2011-03-09 15:28:33+01
príspevok od: JC photographer
Pani, cim to je, ze ked si otvorim temu "Fotka bez suhlasu osoby", tak od urcitej strany uz nenajdem tamker nic, co sa tyka danej temy. Navrhujem adminovi, aby komentare nesuvisiace s temou vymazal (prip. pridat tlacidlo "Upozornit admina na nevhodny prispevok".
To tlačidlo tam je, je však vďaka tmavej farbe takmer neviditeľné... Upozorňovalo sa na to, no zatiaľ nič...
 
kecal
2011-03-09 15:31:06+01
príspevok od: sunajn
Ja o voze, Ty o koze. Ale vidím, že som sa trafil do čierneho! Okrem toho, ja som neodišiel ani si nezmenil nick, tak či tu vyťahuješ blbosti? A nebuď prosím Ťa ako Tvoj kákoš Edu... a neklam človeku do očí. Nikdy som nedal Tebe, ani Edu...ovi známky za TK a kompo 2ky!!!!!!!!! Za impakt, to hej. A ja nemusím nikoho presviedčať, že som svätý. Som svätý! Nikomu som ako Ty nenadával do ...otov, debilov a čo ja viem čoho všetkého. Takže, ak niekto chce niekoho presviedčať o svojej tvári, tak to buď v prvom rade Ty, a prihlás sa pod svojím starým menom - root. Mier s Tebou
vidíš, ešte že si sa priznal - pomstichtivo si dával 1 za impact na moje fotky .. a dával si aj 2 za kompo, a 3, 4 za TK ( napríklad za tohto oroseného roháča si mi dal kompo 2, TK4 a impact 1 )

Ja viem povedať si môžem čo chcem terraz, už je to out, ale ľudia si urobia obraz , tie 1 za impact si sám priznal .. A to len preto že som ti podľa najlepšieho vedomia a svedomia ohodnotil tú "fotku", ktorú si označil za umeleckú, z 20% plochy prepálenej slnkom, ponaťahované svaly zkvapalňovačom ... Isto ju máš, buď chlap a daj ju ako ukážku ...

Ale v prvopláne si mi ukradnutý ako si si všimol, ozval som sa až keď si sa ukázal ty... DFúfam že tak zostane naďalej a dáš pokoj ...
 
JC photographer
2011-03-09 15:34:11+01
príspevok od: Stratený Stano
To tlačidlo tam je, je však vďaka tmavej farbe takmer neviditeľné... Upozorňovalo sa na to, no zatiaľ nič...
Sorry pani, naozaj som si ho nevsimol (selektivne citanie a podvedomie je potvora). Uz som na par upozornil.
 
sunajn
2011-03-09 15:35:00+01
príspevok od: JC photographer
Pani, cim to je, ze ked si otvorim temu "Fotka bez suhlasu osoby", tak od urcitej strany uz nenajdem tamker nic, co sa tyka danej temy. Navrhujem adminovi, aby komentare nesuvisiace s temou vymazal (prip. pridat tlacidlo "Upozornit admina na nevhodny prispevok".
Správne! A bolo by dobre, keby si si prečítal všetky príspevky od začiatku a AŽ potom dal aj svoj koment, ináč úplne od veci. Vidno iba, že si ešte stále popudený mojou maličkosťou. Pekný deň Ti prajem.
 
JC photographer
2011-03-09 15:38:52+01
príspevok od: sunajn
Správne! A bolo by dobre, keby si si prečítal všetky príspevky od začiatku a AŽ potom dal aj svoj koment, ináč úplne od veci. Vidno iba, že si ešte stále popudený mojou maličkosťou. Pekný deň Ti prajem.
Sorry sunajn, neviem, preco by som mal byt "este stale popudeny Vasou malickostou" - v zivote som sa s Vami o nicom nebavil. Ano, bohuzial aj prispevky o nevhodnych prispevkoch nepatria do tohto vlakna.
 
sunajn
2011-03-09 15:40:23+01
príspevok od: kecal
môj nick tu už bol použitý a ako taký ho už nedovolí zaregistrovať ( predtým bol zmazaný ) - to je rozdiel .. len aby si neplietol pojmy a dojmy na okraj
A akáže situácia vyústila až k tomu, že bol Tvoj nick vymazaný??? Takže pojmy a dojmy sú v jedno, a správne!
 
kecal
2011-03-09 15:43:55+01
príspevok od: JC photographer
Sorry pani, naozaj som si ho nevsimol (selektivne citanie a podvedomie je potvora). Uz som na par upozornil.
už sa mi to raz stalo ... písalo sa niekoľko strán, potom nejaký dobrák vymazal moje komenty kde som sa bránil. Vieš ako potom vyzerá zbytok debaty? Dal som vymazať konto a šiel do .. preč ... A urobím to znova pokiaľ niekto takto selektívne zasiahne. Zabíjať čas môžem aj inde.
 
Strana 6 z 9
1 2 ... 4 5 6 7 8 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()