Hore
Fórum » Právna poradňa
 

fotka bez súhlasu osoby

slime
slime 2011-03-07 17:43:40+01
Chcel by som sa spýtať, potrebuje autor fotografie súhlas osoby, ktorá bola odfotená na zverejnenie fotografie, napríklad na internete ? Prípadne kde by som si mohol niečo o tom prečítat, nejaké znenie zákona ? Našiel som sa totiž na propagačných materialoch jednej firmy
 
sunajn
2011-03-09 15:46:03+01
príspevok od: kecal
vidíš, ešte že si sa priznal - pomstichtivo si dával 1 za impact na moje fotky .. a dával si aj 2 za kompo, a 3, 4 za TK ( napríklad za tohto oroseného roháča si mi dal kompo 2, TK4 a impact 1 )

Ja viem povedať si môžem čo chcem terraz, už je to out, ale ľudia si urobia obraz , tie 1 za impact si sám priznal .. A to len preto že som ti podľa najlepšieho vedomia a svedomia ohodnotil tú "fotku", ktorú si označil za umeleckú, z 20% plochy prepálenej slnkom, ponaťahované svaly zkvapalňovačom ... Isto ju máš, buď chlap a daj ju ako ukážku ...

Ale v prvopláne si mi ukradnutý ako si si všimol, ozval som sa až keď si sa ukázal ty... DFúfam že tak zostane naďalej a dáš pokoj ...
Som sa ukázal?????? Však mňa vidno celý čas! Na rozdiel od Teba. A prosím Ťa!!! Neklam o tom bodovaní. Ale to je vlastne jedno. Ty a Tebe podobní kašlú na fotoportál ako taký, ale len vyhľadávajú nejaké mizérie a vytváraju z človeka skorože nie, triedného nepriateľa... Buď spánom Bohom
 
sunajn
2011-03-09 15:48:30+01
príspevok od: JC photographer
Sorry sunajn, neviem, preco by som mal byt "este stale popudeny Vasou malickostou" - v zivote som sa s Vami o nicom nebavil. Ano, bohuzial aj prispevky o nevhodnych prispevkoch nepatria do tohto vlakna.
Tak bude vhodné, ak zareaguješ aj na ostatné nevhodné príspevky pred tým mojím a aj za nim, ak nechceš pôsobiť falošne. Bez urážky.
 
JC photographer
2011-03-09 15:58:49+01
príspevok od: sunajn
Tak bude vhodné, ak zareaguješ aj na ostatné nevhodné príspevky pred tým mojím a aj za nim, ak nechceš pôsobiť falošne. Bez urážky.
Tak som aj ucinil - vratane oznacenia mojich vlastnych - lebo tiez nesuvisia s temou. Inak, celkom sa mi paci riesenie nevhodnych/nesuvisiacich komentov na Amazon-e. Su oznacene ako nevhodne, no daju sa zobrazit.
 
panpriatel
2011-03-09 16:07:32+01
príspevok od: JC photographer
Tak som aj ucinil - vratane oznacenia mojich vlastnych - lebo tiez nesuvisia s temou. Inak, celkom sa mi paci riesenie nevhodnych/nesuvisiacich komentov na Amazon-e. Su oznacene ako nevhodne, no daju sa zobrazit.
Mne sa celkom paci system v ktorom sa ot prispevky a presuvaju do inych tem a hadky a flejmi sa mazu. nevhodne prispevky obsahujuce nenavistne a komentare a hadky s tohto serveru treba odstranit. (samozrejme tiez ot prispevok. prosim ak sa bude dakedy daco mazat na tomto serveri tak ho urcite vymazte alebo presunte)
 
sunajn
2011-03-09 16:46:25+01
príspevok od: JC photographer
Tak som aj ucinil - vratane oznacenia mojich vlastnych - lebo tiez nesuvisia s temou. Inak, celkom sa mi paci riesenie nevhodnych/nesuvisiacich komentov na Amazon-e. Su oznacene ako nevhodne, no daju sa zobrazit.
Neviem, na iné portály nezavítavám
 
attila.farkas
2011-03-09 18:00:31+01
príspevok od: arpi
Precital som si celu "diskusiu" a nejak sa mi nedari najst miesta kde sa taky istvic alebo mrco spravaju arogantne a napriek tomu boli pocteni clenstvom v elitnom klube
istvic sa vyjadril ze mu na tom liste bude potesenim, tak som mu tu radost spravil ... a ano, mrco sa spraval arogantne a to nie prvy krat ...
 
attila.farkas
2011-03-09 18:24:08+01
príspevok od: brki
Som veľmi rád, že sa táto debata rozvinula. Mám pocit, že tá hranica je veľmi nepresná, zákon je gumený a pokiaľ vyslovene neodfotí fotograf človeka (so zreteľne viditeľnou tvárou) na jeho súkromnom majetku (napr. cez plot) a vyhlási svoju fotku za umeleckú, jediným negatívnym dôsledkom môže byť žiadosť fotografovanej osoby o stiahnutie napr. z fotoportálu.
príklad: www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/171641/vesele-panie-z/
Podľa § 12 ods. (3) Občianskeho zákonníka ako uvádza attila.farkas nado mnou keďže nie som redaktor, môžem túto fotku zverejniť ak sa budem tváriť, že je umelecká. Otázkou je, že ak sa odfotené dámy ozvú a bol by spor, či musia ony dokazovať, že je fotka v rozpore s ich záujmami a čo je "rozpor s ich záujumami", alebo musím ja dokazovať, že to v rozpore s ich záujmami nie je (čo je asi blbosť .......plno otázok, myslím, že by bolo veľmi užitočné, keby sa tu objavil právne fundovaný článok na túto tému. Čítať zákony vieme asi všetci, problém je skôr v interpretácii...
konkretne v tomto topicu sa zakladatel pytal na pripad kde bola jeho fotografia pouzita na KOMERCNE ucely, co nespada ani do jednej vynimky uvedenych v bode 3 ... takze pouzitie jeho fotografie bolo bezpochyby protipravne ... (za opravneny zaujem by sa v tomto pripade mohol povazovat aj zaujem o podiel na zisku ale kedze sa nejedna ani o jednu z vynimiek o opravnenom zaujme je aj zbytocne debatovat)

no aj keby ta fotografia nebola pouzita na komercne ucely, myslim si ze vyslovny nesuhlas s uverejnovanim fotografie sa da povazovat za "opravneny zaujem" ...

ano, zakon je dost hmlisty, ten slovensky ... francuzsky sa tomu venuje detailnejsie a jadnoznacne definuje ze ZIADNA fotografia osoby nemoze byt uverejnena bez jej pisomneho suhlasu ... vynimky su, ako som uz spominal, fotografie kde je osoba nerozoznatelna ... a myslim ze ze je to tak spravne a dobre ...
tento zakon dokonca chrani aj obraz majetku osob a preto napriklad sa nesmie ani (malo kto o tom vie a mimo komercnych publikacii sa to v tichosti toleruje) fotit ani eifelova veza v noci ... (osvetlenie patri sukromnej osobe a ta si za povolenie uverejnovat fotografie nechava platit)

myslim si tiez, ze podobne ako sa v poslednych rokoch venuje viac pozornosti zakonu na ochranu autorskych prav a intelektualneho vlastnictva (vdaka opravnenym zaujmom megafiriem ako mrkvosoft napriklad), pride aj na zakon o ochrane obrazu osoby a majetku ...
 
attila.farkas
2011-03-09 18:36:23+01
príspevok od: brki
Som veľmi rád, že sa táto debata rozvinula. Mám pocit, že tá hranica je veľmi nepresná, zákon je gumený a pokiaľ vyslovene neodfotí fotograf človeka (so zreteľne viditeľnou tvárou) na jeho súkromnom majetku (napr. cez plot) a vyhlási svoju fotku za umeleckú, jediným negatívnym dôsledkom môže byť žiadosť fotografovanej osoby o stiahnutie napr. z fotoportálu.
príklad: www.ephoto.sk/moje-ephoto/fotografie/171641/vesele-panie-z/
Podľa § 12 ods. (3) Občianskeho zákonníka ako uvádza attila.farkas nado mnou keďže nie som redaktor, môžem túto fotku zverejniť ak sa budem tváriť, že je umelecká. Otázkou je, že ak sa odfotené dámy ozvú a bol by spor, či musia ony dokazovať, že je fotka v rozpore s ich záujmami a čo je "rozpor s ich záujumami", alebo musím ja dokazovať, že to v rozpore s ich záujmami nie je (čo je asi blbosť .......plno otázok, myslím, že by bolo veľmi užitočné, keby sa tu objavil právne fundovaný článok na túto tému. Čítať zákony vieme asi všetci, problém je skôr v interpretácii...
snad len dodam, ze v pripadoch ako je vystava, alebo publikacia v mediach si usporiadatel/redakcia ziadaju tieto povolenia a ak ich nevies dodat, fotografiu ti proste neuverejnia, na vystave ju nemozes vyvesit ... tak som musel tieto povolenia zasielat pre geo, tak ich musim poskytovat organizatorom vystav ... je to bezna prax a nevidim na tom nic zle.

v pripade ze fotografiu predavam (na komercne alebo akekolvek ine) ucely podpisujem so zakaznikom zmluvu v ktorej su stanovene pomienky ohladne mojich autorskych prav a tiez systematicky vkladam klauzulu (aj pre fotografie kde ziadne osoby niesu, pre pripad ze by sa ozval dedo ktoreho buda stoji na kraji chotara) ze sa klient zavazuje ziskat vsetky povolenia potrebne na publikaciu podla zakona o ochrane obrazu osoby a jej majetku a ze prebera vsetku pravnu zodpovednost z publikacie vyplyvajucu
 
brki
2011-03-09 19:10:19+01
príspevok od: attila.farkas
konkretne v tomto topicu sa zakladatel pytal na pripad kde bola jeho fotografia pouzita na KOMERCNE ucely, co nespada ani do jednej vynimky uvedenych v bode 3 ... takze pouzitie jeho fotografie bolo bezpochyby protipravne ... (za opravneny zaujem by sa v tomto pripade mohol povazovat aj zaujem o podiel na zisku ale kedze sa nejedna ani o jednu z vynimiek o opravnenom zaujme je aj zbytocne debatovat)

no aj keby ta fotografia nebola pouzita na komercne ucely, myslim si ze vyslovny nesuhlas s uverejnovanim fotografie sa da povazovat za "opravneny zaujem" ...

ano, zakon je dost hmlisty, ten slovensky ... francuzsky sa tomu venuje detailnejsie a jadnoznacne definuje ze ZIADNA fotografia osoby nemoze byt uverejnena bez jej pisomneho suhlasu ... vynimky su, ako som uz spominal, fotografie kde je osoba nerozoznatelna ... a myslim ze ze je to tak spravne a dobre ...
tento zakon dokonca chrani aj obraz majetku osob a preto napriklad sa nesmie ani (malo kto o tom vie a mimo komercnych publikacii sa to v tichosti toleruje) fotit ani eifelova veza v noci ... (osvetlenie patri sukromnej osobe a ta si za povolenie uverejnovat fotografie nechava platit)

myslim si tiez, ze podobne ako sa v poslednych rokoch venuje viac pozornosti zakonu na ochranu autorskych prav a intelektualneho vlastnictva (vdaka opravnenym zaujmom megafiriem ako mrkvosoft napriklad), pride aj na zakon o ochrane obrazu osoby a majetku ...
takže pri streetphoto treba ísť najskôr osloviť všetkých náhodných občanov na ulici a požiadať ich, aby zaujali svoje miesta, tvárili sa prirodzene a následne po fotografovaní od nich vyzbierať podpísané formuláre s vyjadrením súhlasu pre rôzne úrovne uverejnenia
 
attila.farkas
2011-03-09 19:19:39+01
príspevok od: brki
takže pri streetphoto treba ísť najskôr osloviť všetkých náhodných občanov na ulici a požiadať ich, aby zaujali svoje miesta, tvárili sa prirodzene a následne po fotografovaní od nich vyzbierať podpísané formuláre s vyjadrením súhlasu pre rôzne úrovne uverejnenia
ako je to v pripade napr. aj eifelovej veze, mnohe veci sa v tichosti toleruju, hoci su v rozpore so zakonom... a nielen v oblasti fotografie ...

je to tak aj v streetphoto ... funguje krasne aj tu, nikto nikoho nesteluje do pozicii, ale, velmi casto sa pyta minimalne verbalny suhlas ... v pripade ze sa osoba ohradi, si povinny na mieste fotografiu vymazat ... v pripade ak ta kontaktuje uz publikovana osoba, si povinny fotografiu okamzite stiahnut ... v pripade ze chces fotografiu pouzit na komercne ucely a nemas pisomny suhlas osoby si povinny okamzite na tu myslienku zabudnut ...

a z vlastne skusenosti ti mozem povedat, ze poprosit minimalne o verbalny suhlas nic nestoji, neboli a rozsiruje okruh znamosti
 
attila.farkas
2011-03-09 19:41:46+01
príspevok od: brki
takže pri streetphoto treba ísť najskôr osloviť všetkých náhodných občanov na ulici a požiadať ich, aby zaujali svoje miesta, tvárili sa prirodzene a následne po fotografovaní od nich vyzbierať podpísané formuláre s vyjadrením súhlasu pre rôzne úrovne uverejnenia
a-propose ... akteri jednej z najznamejsich (a najpredavanejsich) street fotografii dodatocne (okamzite po shoote) podpisali s fotografom povolenie publikacie (na ich smolu bez naroku na honorar) ... pan Doisneau zozal slavu a prachy a to v sulade so zakonom ...

a uz len uplne na koniec dodam, ze neodmyslitelnou sucatou fotobrasien ludi co to s fotografiou myslia aspon trochu vazne (aj mojej) je zasobnik toho, coho obrazok prikladam ako druhu prilohu ...
 
brki
2011-03-09 19:45:28+01
príspevok od: attila.farkas
a-propose ... akteri jednej z najznamejsich (a najpredavanejsich) street fotografii dodatocne (okamzite po shoote) podpisali s fotografom povolenie publikacie (na ich smolu bez naroku na honorar) ... pan Doisneau zozal slavu a prachy a to v sulade so zakonom ...

a uz len uplne na koniec dodam, ze neodmyslitelnou sucatou fotobrasien ludi co to s fotografiou myslia aspon trochu vazne (aj mojej) je zasobnik toho, coho obrazok prikladam ako druhu prilohu ...
asi budem radšej fotiť zvieracie tváre
 
keko
2011-03-09 20:47:46+01
príspevok od: attila.farkas
a-propose ... akteri jednej z najznamejsich (a najpredavanejsich) street fotografii dodatocne (okamzite po shoote) podpisali s fotografom povolenie publikacie (na ich smolu bez naroku na honorar) ... pan Doisneau zozal slavu a prachy a to v sulade so zakonom ...

a uz len uplne na koniec dodam, ze neodmyslitelnou sucatou fotobrasien ludi co to s fotografiou myslia aspon trochu vazne (aj mojej) je zasobnik toho, coho obrazok prikladam ako druhu prilohu ...
Aha, az teraz som pochopil, ze cielom pisomneho suhlasu fotografovanej osoby s aktom fotografovania nie je aproximacia prava europskeho, ale zaludny umysel poskodit ffotografovanej osby v pripade, ze sa na vysledku da zarobit nenormalny balik penazi.
Dalo by sa navyse este usetirit na tlci, napriklad poskytovanim sprostredkovanim diela pomocou LCD monitora.
 
attila.farkas
2011-03-09 21:02:27+01
príspevok od: keko
Aha, az teraz som pochopil, ze cielom pisomneho suhlasu fotografovanej osoby s aktom fotografovania nie je aproximacia prava europskeho, ale zaludny umysel poskodit ffotografovanej osby v pripade, ze sa na vysledku da zarobit nenormalny balik penazi.
Dalo by sa navyse este usetirit na tlci, napriklad poskytovanim sprostredkovanim diela pomocou LCD monitora.
neviem ako v pripade inych, v mojom pripade je prvotnym dovodom ponechat si otvorenu moznost publikacie (vystava, tlac) a potazmo respekt k osobnym slobodam kazdeho jednotlivca ... na verzii ktoru nosim so sebou je stanoveny honorar nulovy, lebo keby som mal platit kazdemu koho odfotim, musel by som najprv natlacit vela bankoviek ...

na verzii ktoru so sebou nenosim a mam ju v studiu je stanoveny percentualny podiel pre modela v pripade zisku
 
kecal
2011-03-09 21:32:56+01
tak som zvedavý čo v prípade fotografie s davom niekoľko sto ľudí ( demonštrácia )
Chcem vidieť ako si fotograf pripravuje model release keď si "rozbehnutí" študenti pripravujú zápalné fľaše a na druhej strane policajti obušky a vodné delá ...

 
keko
2011-03-09 22:14:51+01
príspevok od: attila.farkas
neviem ako v pripade inych, v mojom pripade je prvotnym dovodom ponechat si otvorenu moznost publikacie (vystava, tlac) a potazmo respekt k osobnym slobodam kazdeho jednotlivca ... na verzii ktoru nosim so sebou je stanoveny honorar nulovy, lebo keby som mal platit kazdemu koho odfotim, musel by som najprv natlacit vela bankoviek ...

na verzii ktoru so sebou nenosim a mam ju v studiu je stanoveny percentualny podiel pre modela v pripade zisku
Ja som si dal dnes pol viagry ...
Tak, ako to robis, je asi produkt prezieravosti. Asi by som bol zla fotobanka, keby som prijal co i len jednu fotografiu bez ostrenia na vsetky rizika. To je teda uplne v poriadku.
To, co sa tu snazite vyriesit je vagne ustanovnie prislusneho zakona obcianskeeho zakonnika. Nie nahodou ma slovo vagny a vagina spolocny slovny zaklad. Faktom ale je, ze tazko moze niekto zabranit niekomu inemu namierit objektiv, samo o sebe to este neznamena, ze vznikne podobizen, ci obrazovy zaznam. Ak niekto, teda bude chciet prekazit fotografovanie vlastej osoby, treba mu povedat, ze ho nefotografujete. Ak by sa o tom ale chcel presvedicit, musel by tak ucinit nasilnou cestou a, prepacte mi to, toto uz by nebolo porusenie ustanovenie obcianskeho, ale trestneho zakona. A to je o inom. Uverejnenie takehoto snimku ale moze mat obcianskopravne konzekvencie, tu ale dokazuje navrhovatel, a musi dokazat, ze doslo k poruseniu slobod, a to bude hodne tazke. Navyse, ak neslo o komercny ucel, tak vyviaznem najskor s napomenutim, ci pokutou, stale treba pamatat, ze vzniklo umelecke dielo a poskodenie fotografovanej osoby sa dokazuje velmi tazko ...
Takze sem predkladajte judikaty z celej EU na temu obcianskych prav a slobod, poucime sa vsetci. Jediny pripad, ked niekto niekomu fotografoval majetok a nejako sa to "pretriasalo" bol Tomanovej pes, vid. www.tomanovejpes.sk. Mnoho skusenosti teda zo Slovenska niet. Sklapnu asi zuby vsetkym mamickam, ze preco ste odfotografovali moju dceru, ako lize zmrzlinu pred skolou.
Mam jedneho dobreho kamarata, jeho meno pozna kazdy, kto foti. A ten bol poslany, aby pre noviny urobil reportaz, kde ista developerska spolocnost burala istu budovu - moznu technicku pamiatku. A ako si tak fotil a fotil, tak podisiel k nemu SBS a vysvetlil mu, ze je neziaduce, aby fotografoval cudzi majetok a tak. No na to kamarat, ze nic neporusuje, vsak stoji na verejnej komunikacii a bla-bla-bla. Tak ten SBS zas to svoje, no a ako sa tak dohadovali, prisiel dalsi SBS, co satal dovtedy opodial a taha toho prveho SBS za rukav prec a vysvetluje mu: " Co donho vrtas, chudaka, vsak nevidis aky ma aparat?" A kamarat v ten den svojou Leicou spolu s objektivom za nejeden tisic EUR dokoncil reportaz.
Ani u nas SBS nikoho s mobilnym telefonom, co kompaktom nesikanuju. Ale ti, s Canonom 5DmarkII a so 70-200 v bielej farbe, tak ti maju smolu. Aj ked neporusuju ziaden zakon.
 
panpriatel
2011-03-09 23:46:20+01
To je vsetko velmi pekne pan atilla. Dalo by sa dokonca povedat ze hovorite k teme. Dakujem vam za to.
Uz vieme ako to chodi vo francuzku. Parada. Ked pojdem na vylet budem vediet.
 
panpriatel
2011-03-09 23:50:58+01
príspevok od: keko
Ja som si dal dnes pol viagry ...
Tak, ako to robis, je asi produkt prezieravosti. Asi by som bol zla fotobanka, keby som prijal co i len jednu fotografiu bez ostrenia na vsetky rizika. To je teda uplne v poriadku.
To, co sa tu snazite vyriesit je vagne ustanovnie prislusneho zakona obcianskeeho zakonnika. Nie nahodou ma slovo vagny a vagina spolocny slovny zaklad. Faktom ale je, ze tazko moze niekto zabranit niekomu inemu namierit objektiv, samo o sebe to este neznamena, ze vznikne podobizen, ci obrazovy zaznam. Ak niekto, teda bude chciet prekazit fotografovanie vlastej osoby, treba mu povedat, ze ho nefotografujete. Ak by sa o tom ale chcel presvedicit, musel by tak ucinit nasilnou cestou a, prepacte mi to, toto uz by nebolo porusenie ustanovenie obcianskeho, ale trestneho zakona. A to je o inom. Uverejnenie takehoto snimku ale moze mat obcianskopravne konzekvencie, tu ale dokazuje navrhovatel, a musi dokazat, ze doslo k poruseniu slobod, a to bude hodne tazke. Navyse, ak neslo o komercny ucel, tak vyviaznem najskor s napomenutim, ci pokutou, stale treba pamatat, ze vzniklo umelecke dielo a poskodenie fotografovanej osoby sa dokazuje velmi tazko ...
Takze sem predkladajte judikaty z celej EU na temu obcianskych prav a slobod, poucime sa vsetci. Jediny pripad, ked niekto niekomu fotografoval majetok a nejako sa to "pretriasalo" bol Tomanovej pes, vid. www.tomanovejpes.sk. Mnoho skusenosti teda zo Slovenska niet. Sklapnu asi zuby vsetkym mamickam, ze preco ste odfotografovali moju dceru, ako lize zmrzlinu pred skolou.
Mam jedneho dobreho kamarata, jeho meno pozna kazdy, kto foti. A ten bol poslany, aby pre noviny urobil reportaz, kde ista developerska spolocnost burala istu budovu - moznu technicku pamiatku. A ako si tak fotil a fotil, tak podisiel k nemu SBS a vysvetlil mu, ze je neziaduce, aby fotografoval cudzi majetok a tak. No na to kamarat, ze nic neporusuje, vsak stoji na verejnej komunikacii a bla-bla-bla. Tak ten SBS zas to svoje, no a ako sa tak dohadovali, prisiel dalsi SBS, co satal dovtedy opodial a taha toho prveho SBS za rukav prec a vysvetluje mu: " Co donho vrtas, chudaka, vsak nevidis aky ma aparat?" A kamarat v ten den svojou Leicou spolu s objektivom za nejeden tisic EUR dokoncil reportaz.
Ani u nas SBS nikoho s mobilnym telefonom, co kompaktom nesikanuju. Ale ti, s Canonom 5DmarkII a so 70-200 v bielej farbe, tak ti maju smolu. Aj ked neporusuju ziaden zakon.
No jo. To je vtipna prihoda s tou leicou. Rozmyslal som minule ked sa na mna hneval taky dedko ze som si ho odfotil (stalo sa mi to prvy krat... predstieral ze na mna vola policiu... bolo to smutne.) ze mu ani nemozem povedat ze ten zaber vymazem.... ked fotim na film... Tak som hovoril ze ten zaber nepouziem, ked to vyvolam tak ho znicim. Asi to neznelo tak presvedcivo. Ale mam pocit ze s cim starsim fotakom fotim (specialne s dialkomermi) tym viac ma ludia povazuju za blazna. Tak sa mi to paci.
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-03-09 23:58:27+01
uf Atilla,teda nevies moc o streefotografii a fotozurnalistike ,nic podobne som necital od Kuvajtu napadani..drtiva vacsina stretakov foti tak ,ze objekty ani len netusia,ze su foteni..ved by sa stratilo caro momentu..nepis o niecom comu fakt nerozumies.,.jedine co si napisal spravne,\ze ako suhlas s fotenim staci aj pohlad,ocny kontakt..nbic v zlom,alke na ulici si asi moc nefotil,aj napriek tomu ,ze mas tam nejake fotky podobneho zamerania..,asi si poriadne nepozrel ten trojuholnik co som ti sen zavesil nedavno..osemdesiat percent sveta fotografie tvori dokumentaristika..keby mal kazdey fotograf nosit zo sebou tony lajstre na nejake podpisy,zahubilo by to cele caro fotografie ako takej..vdaka Bohu nie su v parlamente a roznych zakonodarnych zboroch ludia ako ty..to by sme to mohli vsetci pri tej diktature a cenzure zabalit/..
nikdy sa mi nestalo,ci uz pri streetovani alebo vyrobe nejakej reportaze ,ze by sa na mna niekto osopil ohradne nejakeho podobneho problemu...
len nahliadni na tuto stranku ,najdi si tam zopar Francuzov,napokon aj sefredaktor Julien Legrand je Francuz..by ma zaujimalo ci nas tu budes krmit dalej takymi recami..ozaj ,ak si si nevsimol,zijeme v uz dvadsat rokov v sice kvazi demokratickom svete ale predsa..vo Francuzku zije viacero ludi zo Slovenska co fotografuju a publlikuju na aj nete

http://www.street-photographers.com/members-2

myslis ze je realne v ludskych silach oslovovat tych ludi,ktorych fotia a podpisovat s nimi zmluvy ?
pripadne ti poslem este jednu.

.http://www.imagephoto.org
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-03-10 00:02:58+01
príspevok od: panpriatel
No jo. To je vtipna prihoda s tou leicou. Rozmyslal som minule ked sa na mna hneval taky dedko ze som si ho odfotil (stalo sa mi to prvy krat... predstieral ze na mna vola policiu... bolo to smutne.) ze mu ani nemozem povedat ze ten zaber vymazem.... ked fotim na film... Tak som hovoril ze ten zaber nepouziem, ked to vyvolam tak ho znicim. Asi to neznelo tak presvedcivo. Ale mam pocit ze s cim starsim fotakom fotim (specialne s dialkomermi) tym viac ma ludia povazuju za blazna. Tak sa mi to paci.
inac som na tom napodobne..odkedy fotim na tu malicku ciernu skrinku menom CONTAX,TAK SA UZ NIKTO NEPOZASTAVUJE.,.V MOJOM PRIPADE HLAVNE ASI PRETO ze si ani nevsimnu ze ich fotim
 
Strana 7 z 9
1 2 ... 5 6 7 8 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()