Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

Ako pouzivat odrazku?

norulakp
2012-04-25 19:35:30+02
Zdravim,

mam taku mensiu dilemu. Z informacii co som zatial pochytil z roznych casopisov, tutorialov a podobne viem, ze svetlo ba malo smerovat zhora. Vacsinou som v tutorialoch tak aj videl, ze dali odrazku nad hlavu fotografovanej osobe. Ale niektori ju pouzivali prave naopak. Pouzili ju na nasvietenie zo spodu. Teraz otazka. Ked chcem nafotit portret v tieni, naprikld pod stromom, kde mam dat odrazku. Pod hlavu alebo nad hlavu? Akurat pridala kamoska fotku na FB, kde pouzil odrazku a myslim, ze ju dala zo spodu. A tvare vyzeraju trosku divne. A co v pripade, ze chcem nafotit zo zadu nasvieteny portret? Ze bude zo zadu svietit slnko. Tak kam umietsnit v tomto pripade odrazku? Nad, pod alebo z boku hlavy? Vdaka za vysvetlenie
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-04-25 19:51:47+02
Nic ti nebrani vyskusat vsetky sposoby a analizovat fotky. To je najlepsia skola.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2012-04-25 20:02:34+02
Na to je najlepšie použiť filter Shadow filter.
 
AnnoMally13
2012-04-25 20:26:30+02
Na to je najlepsie pouzit logicke myslenie
 
norulakp
2012-04-25 22:35:39+02
To je pravda, ze nic mi nebrani to vyskusat. Len prd z toho, ked neviem posudit a vyhodnotit vysledok. Ako som spominal, kamoska dala fotku na FB a napisala, ze fotila s odrazkou. Na mna posobi ta fotka trosku divne nasvietena. Zrejme ju pouzila zo spodu. Cize podla mojho nazoru amatera, to nebolo vhodne pouzite. Ale ako vravim, videl som, ze niektory pouzivaju odrazky aj zo spodu. Preto sa pytam, v ktorych konkretnych pripadoch ju ako pouzit. Myslim, ze je lrpsie si poradit od skusenejsich, ako cvakat do bezvedomia a skusat, co z toho vylezie.
 
keko
2012-04-25 23:03:46+02
Su dva druhy tienov. Vlastny, teda taky, ktory najdes na osvetlenom objekte vsade, kde nedopada svetlo zhlavneho zdroja, a vrhnuty, to je tien, ktory vrha nejaky predmet stojaci medzi hlavnym zdrojom svetla a objektom. /Napr.: prvy - tien na lici, ktotre je odvratene od slnka, druhy - tien od stromu vrhnuty na celu tvar ...)
Odrazova doska sa uplne najcastejsie vyuziva na dosvietenie vlastnych tienoch, v exterieri teda najcastejsie zo slnka. Slnko svieti z hora, logicky treba odrazit (z toho isteho slnka) svetlo smerom zdola. Velmi typicke. Podobne je to aj v atelieri, kde sa da svietit jednym jedinym svetlom a dvoma - troma odrazkami. V atelieri je vizacero moznosti, odkial bude svietit hlavne svetlo, preto aj vacsia kreativita pri umiestnovanie odraziek. Opat: nakrajsie je hlavne svetlo z hora, odrazka ako zdroj doplnkoveho svetla - zdola.
Kedze je strom vacsinou zdrojom vrhnuteho tiena a zaroven plati, ze odrazka je tym prijemnejsia, cim je blizsie k objektu, potom pouzitie odrazky pre objekty umiestnenie pod stromom nemaju zmysel. Samozrejme moze byt objekt iba zdanlivo pod stromom a odrazka moze byt na slnku a nedaleko od objektu, teda vtedy je odrazka pouzitelna a je milion dalsich konstrukcii...
Neexistuje poucka, ze odrazka sa zasadne pouziva z dola, alebo z hora. Citaj a skusaj. Potom sa pytaj dalej.
 
Kaiman81
2012-04-25 23:09:13+02
Ďalšie vlákno o......
 
keko
2012-04-25 23:13:40+02
Nuz ano, ked odrazka je lacnejsia, ako knizka o svieteni ...
 
yanny
2012-04-25 23:16:41+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

mam taku mensiu dilemu. Z informacii co som zatial pochytil z roznych casopisov, tutorialov a podobne viem, ze svetlo ba malo smerovat zhora. Vacsinou som v tutorialoch tak aj videl, ze dali odrazku nad hlavu fotografovanej osobe. Ale niektori ju pouzivali prave naopak. Pouzili ju na nasvietenie zo spodu. Teraz otazka. Ked chcem nafotit portret v tieni, naprikld pod stromom, kde mam dat odrazku. Pod hlavu alebo nad hlavu? Akurat pridala kamoska fotku na FB, kde pouzil odrazku a myslim, ze ju dala zo spodu. A tvare vyzeraju trosku divne. A co v pripade, ze chcem nafotit zo zadu nasvieteny portret? Ze bude zo zadu svietit slnko. Tak kam umietsnit v tomto pripade odrazku? Nad, pod alebo z boku hlavy? Vdaka za vysvetlenie
Na to sa aj ja pytal na jednom workshope, kde povedali, ze by to malo zhora, podla toho udajne rozoznas profika od amatera, ze pri nasvieteni tvare zdola to nevyzera prirodzene
 
Daniel.U
2012-04-25 23:17:29+02
otazne je ci to, co si videl ako odrazku z hora nebola difuzna plocha. Nemyslis to, ked sa da odrazka bez kabata nad hlavu? Inak odrazak priamo slnko do tvare je o nicom, to akurat sa kazdy rozplace.
 
Kaiman81
2012-04-25 23:19:42+02
príspevok od: yanny
Na to sa aj ja pytal na jednom workshope, kde povedali, ze by to malo zhora, podla toho udajne rozoznas profika od amatera, ze pri nasvieteni tvare zdola to nevyzera prirodzene
)))))))))))))))))))))))))))))
 
Marcel Rebro
2012-04-25 23:21:58+02
príspevok od: norulakp
Zdravim,

mam taku mensiu dilemu. Z informacii co som zatial pochytil z roznych casopisov, tutorialov a podobne viem, ze svetlo ba malo smerovat zhora. Vacsinou som v tutorialoch tak aj videl, ze dali odrazku nad hlavu fotografovanej osobe. Ale niektori ju pouzivali prave naopak. Pouzili ju na nasvietenie zo spodu. Teraz otazka. Ked chcem nafotit portret v tieni, naprikld pod stromom, kde mam dat odrazku. Pod hlavu alebo nad hlavu? Akurat pridala kamoska fotku na FB, kde pouzil odrazku a myslim, ze ju dala zo spodu. A tvare vyzeraju trosku divne. A co v pripade, ze chcem nafotit zo zadu nasvieteny portret? Ze bude zo zadu svietit slnko. Tak kam umietsnit v tomto pripade odrazku? Nad, pod alebo z boku hlavy? Vdaka za vysvetlenie
Nad hlavu, pod hlavu ... ja si davam zasadne pod hlavu - devinu a ... pod nu vankus ...
 
Marcel Rebro
2012-04-25 23:25:59+02
príspevok od: yanny
Na to sa aj ja pytal na jednom workshope, kde povedali, ze by to malo zhora, podla toho udajne rozoznas profika od amatera, ze pri nasvieteni tvare zdola to nevyzera prirodzene
... nasamfurtveky teda ostanem amater ombo nemam ziadnu odrazku ... ak neratam tu na bicaku, ale tu si davam nad hlavu len ked musim brodit, alebo sa rastim-chrastim predierat
 
keko
2012-04-25 23:43:44+02
príspevok od: yanny
Na to sa aj ja pytal na jednom workshope, kde povedali, ze by to malo zhora, podla toho udajne rozoznas profika od amatera, ze pri nasvieteni tvare zdola to nevyzera prirodzene
Slnko z hora, odrazka z hora, dohromady dava dva tiene pod nosom. To je profi.
 
yanny
2012-04-25 23:44:33+02
príspevok od: Kaiman81
)))))))))))))))))))))))))))))
vidim , ze mas k teme co povedat, napokon ako vzdy...
 
Marcel Rebro
2012-04-25 23:49:07+02
príspevok od: keko
Slnko z hora, odrazka z hora, dohromady dava dva tiene pod nosom. To je profi.
... ale zase z dvojitej brady moze byt stvorita ... a su kultury kde sa to povazuje za sexy
 
keko
2012-04-25 23:55:30+02
príspevok od: yanny
vidim , ze mas k teme co povedat, napokon ako vzdy...
To bol argument.
 
keko
2012-04-25 23:56:04+02
príspevok od: Marcel Rebro
... ale zase z dvojitej brady moze byt stvorita ... a su kultury kde sa to povazuje za sexy
))) Takto?
 
Kaiman81
2012-04-25 23:57:54+02
príspevok od: yanny
vidim , ze mas k teme co povedat, napokon ako vzdy...
Dúfam že si im za tú radu aj zaplatil...
 
keko
2012-04-25 23:59:15+02
(((( Alebo takto? Cim viac tienov, tym viac argumentov
Ja si napr odrazkou odhanam muchy. Vlastne ich tou odrazkou odrazam, preto si myslim, ze to tak aj vola.
 
Strana 1 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()