Hore
Fórum » Ako fotografovať?
 

FX vs DX vs kvalita vyrezu

alank0
2012-05-24 13:02:27+02
Ahojte,

rad by som sa opytal skusenejsich aky maju nazor resp. skusenost s kvalitou vyrezu na FF oproti DX telu. na forach som sa totizto stretol s nazorom ludi ktory fotia hlavne s teleobjektivmi ze DX je vyhodnejsie, pretoze vdaka crop faktoru sa im skla "predlzia". Oproti nazoru ze na DX je to v podstate iba vyrez oproti FX chipu. A teda ked sa spravy vyrez z FX dostaneme ten isty vysledok. V praxi teda ak fotim povedzme D700 vs D300 a N70-200.. bude vyrez z D700 rovnako kvalitny ako na d300 bez vyrezu? dufam ze som to napisal zrozumitelne... dakujem
 
dePappa
2012-05-24 13:11:12+02
príspevok od: alank0
Ahojte,

rad by som sa opytal skusenejsich aky maju nazor resp. skusenost s kvalitou vyrezu na FF oproti DX telu. na forach som sa totizto stretol s nazorom ludi ktory fotia hlavne s teleobjektivmi ze DX je vyhodnejsie, pretoze vdaka crop faktoru sa im skla "predlzia". Oproti nazoru ze na DX je to v podstate iba vyrez oproti FX chipu. A teda ked sa spravy vyrez z FX dostaneme ten isty vysledok. V praxi teda ak fotim povedzme D700 vs D300 a N70-200.. bude vyrez z D700 rovnako kvalitny ako na d300 bez vyrezu? dufam ze som to napisal zrozumitelne... dakujem
nezabudaj na velkost senzora... pretoze na FF sa nebude pouzivat cela cast senzora ale iba cast. V pripade D700 iba 5MP (to ti samozrejme moze, ale aj nemusi stacit). Takze vyrez na D700 nebude rovnako kvalitny ako na D300 (DX mode)... 5MP vs 12MP
 
transporti686
2012-05-24 13:15:50+02
príspevok od: alank0
Ahojte,

rad by som sa opytal skusenejsich aky maju nazor resp. skusenost s kvalitou vyrezu na FF oproti DX telu. na forach som sa totizto stretol s nazorom ludi ktory fotia hlavne s teleobjektivmi ze DX je vyhodnejsie, pretoze vdaka crop faktoru sa im skla "predlzia". Oproti nazoru ze na DX je to v podstate iba vyrez oproti FX chipu. A teda ked sa spravy vyrez z FX dostaneme ten isty vysledok. V praxi teda ak fotim povedzme D700 vs D300 a N70-200.. bude vyrez z D700 rovnako kvalitny ako na d300 bez vyrezu? dufam ze som to napisal zrozumitelne... dakujem
co sa týka rozlíšenia, tak by to platilo vtedy, ak výrez z FF by mal rovnaké rozlíšenie na tej vyrezanej časti ako ten DX bez výrezu a použil by sa ten istý objektív, kvalita čipu taktiež hrá úlohu, proste keď FX orežeš tak prídeš o určitý počet pixelov.....ale je možné fotiť na FF a narezať to na výrez, ktorý by si natívne dostal z DX pri použití rovnakého objektívu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-24 13:17:34+02
D700 pri vyreze ma o dost mensie rozlisenie ako D300. Naviac nevyuzivas celu plochu matnice. Ma to len jedinu vyhodu, lepsie pokrytie plochy AF senzormi.
Kazdy, v mojej partii, co chce fotit aj sporty a zvierata, zarove aj portrety, ma dve tela. Okem FF aj APS-C. Aj keby bol vyrez rovnako kvalitny, komfortu APS-C pri dlhych sklach sa praca s vyrezom nevyrovna. Takze ide o to, ci mas na obidva fotaky, lebo len to je dobre riesenie.
Zvaz, ci FF je skutocne nutnost a ci nie je APS-C lepsie riesenie. Tvrdenia o tom, ze FF je neporovnatelne kvalitnejsi a ze je to nieco uplne ineho su pravdive len z mensej casti. Ked dam poriadny svetelny objektiv na moj NIkon D90, tak je to aj tak pecka. Takze skor ako felkost snimaca mi napokon chyba velky hladacik a menej sumu. Hladacik sa da ozeliet a sum az tak neriesim, nefotim svadby ani koncerty.
 
markus
2012-05-24 13:18:23+02
Kvalitu vystupu ti nezaruci FX alebo DX format. Problem je vo velkosti bunky na cipe , prevodniku a este obrazovom procesore ktory signal spracuje. Samotne rozlisenie je velkost aku mozes urobit zvacseninu ale nie kvalitu vystupu.
 
Marek Janicko
2012-05-24 13:18:36+02
Ak zobereme iba jediny faktor a to, ako fotka bude vyzerat z hladiska vyrezov tak je to uplne jedno za predpokladu, ze zdegraduejs fotku z D300 z 12MPx na 6MPx.
 
alank0
2012-05-24 13:28:19+02
ok. dakujem... na niektore fakty som pri mojich uvahah zabudol..dakujem este raz
 
LetajiciCestmir
2012-05-24 13:41:46+02
Keby sme mali 2 fotaky, jeden FF s 12MP a druhy DX s 12 MX, spravili by sme vyrez z FF zodpovedajuci velkosti DX tak to uz zrejme nemoze byt ta ista kvalita ako DX, pretoze sa znizilo rozlisenie vyrezu.
To by sme potom mohli spravit tak isto vyrez z DX a tvarit sa ze sa nam zvysil crop faktor z 1.5 na povedzme 2 pri zachovani rovnakeho obrazoveho vysledku.
V podstate digitalny zoom bez straty kvality
 
Crazy41
2012-05-24 13:47:16+02
z praktickeho hladiska je rozdiel hlavne v hlbke ostrosti a v sume. To prve je asi najsilnejsi argument, aspon pre mna. Pretoze ked ofotis scenu s DX 200mm@f2.8 a FX 300mm@f4 tak ti 300mm aj pri clone 4 da vacsi odpich od pozadia, mnozstvo rozostreneho pozadia bude priblizne rovnake ale odpich objektu od pozadia bude o moc lepsi, perspektiva zostane samozrejme rovnaka. Snimky tym dotanu viac 3D nadych , to je asi ta kvalita o ktorej kazdy pise. Mam to sam vyskusane pretoze mam DX aj FX aparat. Sporty ani prirodu ale nefotim.
 
transporti686
2012-05-24 13:50:24+02
príspevok od: Crazy41
z praktickeho hladiska je rozdiel hlavne v hlbke ostrosti a v sume. To prve je asi najsilnejsi argument, aspon pre mna. Pretoze ked ofotis scenu s DX 200mm@f2.8 a FX 300mm@f4 tak ti 300mm aj pri clone 4 da vacsi odpich od pozadia, mnozstvo rozostreneho pozadia bude priblizne rovnake ale odpich objektu od pozadia bude o moc lepsi, perspektiva zostane samozrejme rovnaka. Snimky tym dotanu viac 3D nadych , to je asi ta kvalita o ktorej kazdy pise. Mam to sam vyskusane pretoze mam DX aj FX aparat. Sporty ani prirodu ale nefotim.
to je tiež jeden zo zaujímavých aspektov, čím menší senzor tým väčšia hĺbka ostrosti
 
Duge
2012-05-24 13:51:23+02
Ak tá tvoja otázka po preložení do zrozumiteľštiny znela "mám DX a rozmýšľam nad kúpou FX - oplatí sa mi to?", tak si zváž niekoľko faktorov.

- FX má väčší snímač než DX, čo ale neznamená, že je aj kvalitnejší
- u DX počítaj s faktorom x1.5 pri výbere objektívu, teda napr 18-200mm x 1.5=27-300mm. V prírode asi super výhoda, ale možno ak máš pevnú 85ku, dostávaš sa u cropu na real 127mm, u pevnej 50mm na reálnych 75mm a t.d......a to môže byť pre teba už moc dlhé, ale možno nie.
- u fotiek krajiny s cropom nafotíš vždy "menšiu" časť krajiny než s FF. 12-24mm sa u DX zmení na reálnych 18-36mm. Stačí ti to? Vždy záleží čo a ako fotíš.
- záleží ti na výkone foťáku v zlých svetelných podmienkach? Kľudne nájdeš FF s horším výstupom ako novšií DX..
- rýchlosť sériového snímania? Rovnako ako predošlé.
a t.d.

Osobne fotím na D7000 a zatiaľ plne vyhovuje, ak tak len občerstvím nejakým novým vhodným sklom. Ono ozaj kvalitná fotka závisí od kvality foťáku oveľa menej, ako sa zdá. Tie najkrajšie, fotky čo otec kedysi dávno nafotil, keď som bol malý, sú nafotené Ljubiteľom. Keď človek nemá nápad resp oko, môže mať D4 s tykadlami a je mu to k ničomu
 
youreye
2012-05-24 14:05:45+02
myslim ze toto by ti mohlo pomoct a par ludi prebat tiez:
http://www.kenrockwell.com/nikon/comparisons/2010-11-09-d7000-versus-fx-sharpness/d7000-versus-fx-sharpness.htm
 
Shooter
2012-05-24 14:09:00+02
príspevok od: transporti686
to je tiež jeden zo zaujímavých aspektov, čím menší senzor tým väčšia hĺbka ostrosti
Pri použitý rovnakých objektívov, je hĺbka ostrosti rovnaká, mení sa len výrez. Fyzika nepustí.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-24 14:18:26+02
príspevok od: Shooter
Pri použitý rovnakých objektívov, je hĺbka ostrosti rovnaká, mení sa len výrez. Fyzika nepustí.
Doplnim, ze pre rovnaky vyrez treba byt v roznej vzdialenosti, co sa prejavi zmenou hlbky ostrosti a aj perspektivy. Niektori si to neuvedomuju a zda sa im rozdiel medzi FX a DX radikalnejsi ako je.
 
transporti686
2012-05-24 14:41:45+02
príspevok od: Shooter
Pri použitý rovnakých objektívov, je hĺbka ostrosti rovnaká, mení sa len výrez. Fyzika nepustí.
áno pri rovnakých objektívov áno, pokiaľ však chcem zachytiť rovnaký výrez scény z toho istého miesta z rôznou veľkosťou snímača, musím meniť ohnisko objektívu a tam už sa DOF mení
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2012-05-24 14:47:27+02
príspevok od: Karol Srnec
D700 pri vyreze ma o dost mensie rozlisenie ako D300. Naviac nevyuzivas celu plochu matnice. Ma to len jedinu vyhodu, lepsie pokrytie plochy AF senzormi.
Kazdy, v mojej partii, co chce fotit aj sporty a zvierata, zarove aj portrety, ma dve tela. Okem FF aj APS-C. Aj keby bol vyrez rovnako kvalitny, komfortu APS-C pri dlhych sklach sa praca s vyrezom nevyrovna. Takze ide o to, ci mas na obidva fotaky, lebo len to je dobre riesenie.
Zvaz, ci FF je skutocne nutnost a ci nie je APS-C lepsie riesenie. Tvrdenia o tom, ze FF je neporovnatelne kvalitnejsi a ze je to nieco uplne ineho su pravdive len z mensej casti. Ked dam poriadny svetelny objektiv na moj NIkon D90, tak je to aj tak pecka. Takze skor ako felkost snimaca mi napokon chyba velky hladacik a menej sumu. Hladacik sa da ozeliet a sum az tak neriesim, nefotim svadby ani koncerty.
a ked dáš ten istý svoj kvalitný objektív na môj D700 tak je pecka na druhú
 
transporti686
2012-05-24 14:47:30+02
Keď fotím na stredný formát, tak na zachytenie rovnakého uhla pohľadu ako napr. 28mm objektívu na kinofilme čiže FF digi, potrebujem cca 50mm objektív, hĺbka ostrosti pri 50mm na strednom formáte je menšia......
 
haplo602
2012-05-24 15:27:06+02
príspevok od: Crazy41
z praktickeho hladiska je rozdiel hlavne v hlbke ostrosti a v sume. To prve je asi najsilnejsi argument, aspon pre mna. Pretoze ked ofotis scenu s DX 200mm@f2.8 a FX 300mm@f4 tak ti 300mm aj pri clone 4 da vacsi odpich od pozadia, mnozstvo rozostreneho pozadia bude priblizne rovnake ale odpich objektu od pozadia bude o moc lepsi, perspektiva zostane samozrejme rovnaka. Snimky tym dotanu viac 3D nadych , to je asi ta kvalita o ktorej kazdy pise. Mam to sam vyskusane pretoze mam DX aj FX aparat. Sporty ani prirodu ale nefotim.
toto je subjektivne popletenie faktov ... na DOF vysledneho produktu ma vyrazny vplyv aj zvacsenie vysledneho obrazu. je toho po nete kopa roznych clankov a je to strasne zavadzajuce.

to co si napisal je laicke zjednodusenie ktore plati len v tom pripade, ze chces dostat vysledny obraz rovnakej velkosti (i.e. 20x30cm v oboch pripadoch). ked ale dodrzis zvacsenie (napr 6x), tak vysledna DOF bude rovnaka ....
 
biopeter
2012-05-24 20:46:10+02
Vie mi niekto z vlastnej skúsenosti odpovedať?
Všimol som si že niektorí fotiči majú FF sklá na DX telách...

Môžem očakávať zlepšenie kvality fotky ak by som na Nikon D300s namiesto DXskla 18-200VR 3,5-5,6G nasadil drahšie, ťažšie ale svetelnejšie FFsklo 24-70, 2,8 ? Že je lepšia svetelnosť a menší zoom, to je jasné. Oplatí sa to ? Stálo by to za to?

Vďaka za názor.
 
Marek Janicko
2012-05-24 21:07:47+02
príspevok od: biopeter
Vie mi niekto z vlastnej skúsenosti odpovedať?
Všimol som si že niektorí fotiči majú FF sklá na DX telách...

Môžem očakávať zlepšenie kvality fotky ak by som na Nikon D300s namiesto DXskla 18-200VR 3,5-5,6G nasadil drahšie, ťažšie ale svetelnejšie FFsklo 24-70, 2,8 ? Že je lepšia svetelnosť a menší zoom, to je jasné. Oplatí sa to ? Stálo by to za to?

Vďaka za názor.
Ja som tak urcitu dobu fungoval s D90 + 24-70 kvalita snimkov isla neskutocne hore a clona 2.8 ne neskutocna. No tak ci tak to sklo sa predviedlo az na FF. Ale zaroven, ak ho uz nasadis na FF uz si to potom opat ziada 70-200.
V tomto momente si musis povedat ci sa tomu chces vaznejsie venovat, alebo stale iba na urovni hobby.
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()