Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

front focus pri dlhších vzdialenostiach

Dudkol
2014-06-15 18:00:21+02
Zdravím,

V prvom rade dúfam, že som približne trafil do správnej sekcie.
V tom druhom, že našiel som tu témy ohľadom back/front focusu, ale na tento môj problém nie (zase som nestrávil hľadaním 2 hodiny a ani som nepozeral každú tému ohľadom back/front focusu a nekukal, či sa tam niekto nespýta na toto.

Tak a teraz k téme...problém je taký, že už dávnejšie som si všimol, že pri dlhších vzdialenostiach, zhruba 8 (niekedy aj 5) a viac metrov, som si všimol už dávnejšie, že fotoaparát mi vykazoval známky front focusu, zo začiatku som to bral na ľahkú váhu, že bude asi chyba inde, ale časom mi to už začalo liezť na nervy (hlavne tie kvana zničených fotiek). Vpodstate vždy, ked som fotil na AF nejaký vzdialenejší objekt, výsledná fotka bola zaostrená kúsok viac vpredu, zhruba meter a viac, poďla vzdialenosti, na ktorú som ostril. Pri fotkách detailov mi to ale ostrí presne, a teda nemám ten pocit, že by to bolo objektívmy a potrebov nastavit AF, lebo pri BF/FF by mala byť rovina ostrenia posunutá pri ktorejkoľvek vzdialenosti, a nie len pri väčšej ako je xy metrov. Skúšal som to so 4rmi objektívmy, 1 z nich je dokonca starý manuál (tair 11-A) a tam to bolo zase tak, že ked v hľadáčiku signalizácia že je správne zaostrené, tak hlavne fotky vzdialenejších predmetov vykazovali tú istú chybu, avšak na tomto som si to už teraz nemohol vyskúšať, lebo je momentálne rozobratý pre vyskočenú lamelu. Takže teraz neviem či mám foťák reklamovať, alebo aj toto má súvis s BF/FF a treba ho odniesť do servisu prípadne aj s objektívmy, aj keď mám taký dojem, že chyba sa prejavuje na každom zhruba rovnako.
Toť zatiaľ všetko, ja bych len dodal, že skúšal som to na 2 Nikkor obj, 1 sigma a 1 Tair-11A, zrkadlovka je Nikon d5200
 
Dudkol
2014-06-15 18:12:59+02
našiel som si tam nejaké dosť banálne gramatické chyby, ale žiaľ to už nejde editovať..
 
om1ci
2014-06-15 18:44:51+02
nie je pravda že BF-FF je v celom rozsahu zaostrovacích vzdialeností konštantný.
(bavíme sa o pevných objektívoch)
zo zväčšujúcou sa vzdialenosťou objektu od fotoaparátu sa chyba zväčšuje, a tak ak robíš korekciu v menu vo fotoaparáte, treba si to spraviť pri tej vzdialenosti pri ktorej najviac objektív používaš, resp. si zistiť hodnoty korekcie pri rôznych vzdialenostiach a potom tieto hodnoty meniť v menu fotoaparátu.
napr. Sigma obj. rady ART, pripojiteľné na USB dock. majú možnosť skorigovať BF-FF v 3 vzdialenostiach objektu od fotoaparátu, resp. od snímača.
Ja mám 35/f:1,4 kúpil som aj USB dock a po korekcii objektív ostrí jak britva, pritom korekciu BF-FF vo fotoaparáte mám samozrejme vypnutú

 
Dudkol
2014-06-15 20:20:11+02
príspevok od: om1ci
nie je pravda že BF-FF je v celom rozsahu zaostrovacích vzdialeností konštantný.
(bavíme sa o pevných objektívoch)
zo zväčšujúcou sa vzdialenosťou objektu od fotoaparátu sa chyba zväčšuje, a tak ak robíš korekciu v menu vo fotoaparáte, treba si to spraviť pri tej vzdialenosti pri ktorej najviac objektív používaš, resp. si zistiť hodnoty korekcie pri rôznych vzdialenostiach a potom tieto hodnoty meniť v menu fotoaparátu.
napr. Sigma obj. rady ART, pripojiteľné na USB dock. majú možnosť skorigovať BF-FF v 3 vzdialenostiach objektu od fotoaparátu, resp. od snímača.
Ja mám 35/f:1,4 kúpil som aj USB dock a po korekcii objektív ostrí jak britva, pritom korekciu BF-FF vo fotoaparáte mám samozrejme vypnutú

Takže by som to mal poslať do servisu aj so všetkými objektívmi na korekciu ostrenia ?
Prípadne si to ešte zajtra skúsim ešte raz, ale tak napr aj tú sigmu čo mám, tak či im je to jedno aký objektív im pošlem na korekciu, keď v manuale píšu všade že treba používať iba orig. príslušenstvo nikon blablabla...
A okrem toho, z toho, čo som sa tu dočítal neviem či je vôbec dobrý nápad to posielať do servisu Nikon podľa reakcií tunajších ľudí na tento servis...takže teraz neviem čo spraviť...
 
smoulinka 979
2014-06-15 20:35:30+02
príspevok od: Dudkol
Takže by som to mal poslať do servisu aj so všetkými objektívmi na korekciu ostrenia ?
Prípadne si to ešte zajtra skúsim ešte raz, ale tak napr aj tú sigmu čo mám, tak či im je to jedno aký objektív im pošlem na korekciu, keď v manuale píšu všade že treba používať iba orig. príslušenstvo nikon blablabla...
A okrem toho, z toho, čo som sa tu dočítal neviem či je vôbec dobrý nápad to posielať do servisu Nikon podľa reakcií tunajších ľudí na tento servis...takže teraz neviem čo spraviť...
presne ten isty problem mam aj ja s canon Mark III ...od vcera mi radia ephotaci na tomto linku
www.ephoto.sk/forum/12/7763/d90-front-focus-oprava-svojpomocne/strana-4/#cid-318183
,ale neviem si v praxi dost dobre predstavit,ze zakazdym ked zmenim vzdialenost...musim v menu prestavit korekciu....Duves tam pisal o nejakom hardvere...precitaj si....
 
om1ci
2014-06-15 20:36:00+02
V prvomrade si treba ujasnit ci je chyba v tele fotoaparatu, alebo v objektive
mas viac objektivov..tak treba este pozicat dalsie telo a skusit rozne objektivy na oboch , alebo aj troch telach a ujasnit si co robi tento problem, ci tvoje telo a potom budu vsetky objektivy uhnute...rovnako..., alebo to je v objektive, resp. vo vsetkych objektivoch. Ak to bude robit rovnako na vsetkych telach...hi, .. snad si trosku pochopil, co som teraz chcel povedat.
Ahoj
 
Dudkol
2014-06-16 00:10:21+02
príspevok od: om1ci
V prvomrade si treba ujasnit ci je chyba v tele fotoaparatu, alebo v objektive
mas viac objektivov..tak treba este pozicat dalsie telo a skusit rozne objektivy na oboch , alebo aj troch telach a ujasnit si co robi tento problem, ci tvoje telo a potom budu vsetky objektivy uhnute...rovnako..., alebo to je v objektive, resp. vo vsetkych objektivoch. Ak to bude robit rovnako na vsetkych telach...hi, .. snad si trosku pochopil, co som teraz chcel povedat.
Ahoj
No našťastie mám jedného kamoša čo má síce len 3100vku ale tak telo jak telo, takže skúsim a uvidím...
a smoulinka, pozeral som to, ale na 5200vke ešte nieje manuálna korekcia cez menu :/
 
Dudkol
2014-06-17 20:47:14+02
Tak nakoniec je to zrejme objektívom, aj keď na radu z obchodu, kde som ho kupoval som skúsil ostriť cez live view a cez ten to ostrí presne, čo mi zároveň príde aj trochu pritiahnute za hlavu aby som musel so zrkadlovkou ostriť cez LV....uvidím, zajtra ešte poskúšam niečo a potom sa rozhodnem čo s tým
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()