Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Problém s ostrením na zrkadlovke

fabke
fabke 2022-09-29 18:20:37+02
Dobrý deň, nedávno som zakladal tému kde som riešil ostrenie na Canon EOS 250D.

Čim viac tento foťák používam tým viac zisťujem nové informácie a nedávno som vyskúšal fotiť cez displej (LiveView režim). Všimol som si, že fotky sú ostrejšie. Pomocou balónika som sa snažil vyfúkať všetky otvory na fotoaparáte a dostať tak z neho prach no nepomohlo a fotoaparát stále neostrí ako by mal.

Ako príklad tu dám dve fotografie ktoré boli fotené za rovnakých podmienok. Pre fotenie som použil statív, vypol optickú stabilizáciu na objektíve, nastavil manuálnu expozíciu a ostriaci bod na stred.

Prvá fotka (odfotená cez displej)
http://janalexy.sk/IMG_7059.JPG

Druhá fotka (odfotená cez optický hľadáčik)
http://janalexy.sk/IMG_7060.JPG

Pri priblížení na detaily je jednoznačne vidieť, že prvá fotka je dobre zaostrená ale druhá je trochu "jemnejšia". Tu sa rozdiel neprejavil tak dramaticky ale často sa stáva keď fotím cez hľadáčik, že fotka vyzerá úplne rozmazaná. Teda tak ako v prípade predchádzajúcej témy www.ephoto.sk/forum/48/31848/ostrenie-na-canon-250d/. Keď fotím cez displej nestalo sa mi to ani raz a fotka je vždy správne zaostrená.

Fotoaparát je ešte v záruke pretože nemá ani rok avšak pôvodný objektív (18-55 f/4-5.6 IS STM) som predal a namiesto neho kúpil 18-135 IS USM takže ho už nemôžem reklamovať. Taktiež mám druhý objektív 10-18 IS STM a problém je rovnaký preto si nemyslím, že to je problém objektívu ale skôr fotoaparátu.

Preto sa chcem opýtať čo by mohlo byť vo fotoaparáte poškodené a koľko by stála eventuálna oprava?

Ďakujem za odpoveď.
 
JohnNewton
2022-09-30 14:10:36+02
príspevok od: gytheio
Co je divne na tom nastavit AF na inom fotaku? Tieto problemy nema ani zrkadlo, nastavit jeden krat AF pre niekoho normalneho nie je ziadny problem.
Nevieš o čom hovoríš, však Tebe sa to nikdy nestalo 😁
 
gytheio
2022-09-30 14:33:09+02
príspevok od: JohnNewton
Nevieš o čom hovoríš, však Tebe sa to nikdy nestalo 😁
🤔co si teraz napisal je to iste ako ked si mi miesto kritiky na fotografiu napisal "ze sak ty vies"
Tu si naj majstri ktori nefotia, alebo fotenie do jpeg je to iste ako hromadna uprava fotografii...
 
JohnNewton
2022-09-30 15:14:24+02
Tebe je zbytočné rozum nalievať, ak si sa doteraz nechytil, je to márne, je to márne.... 😁 Týka sa to ale len technických znalostí vo fotografii, ale niektoré tvoje postrehy zo života si rád prečítam.
 
gytheio
2022-09-30 15:48:29+02
príspevok od: JohnNewton
Tebe je zbytočné rozum nalievať, ak si sa doteraz nechytil, je to márne, je to márne.... 😁 Týka sa to ale len technických znalostí vo fotografii, ale niektoré tvoje postrehy zo života si rád prečítam.
Takze ja nemam vedomosti a ty nemas argumenty tak?
 
JohnNewton
2022-09-30 16:13:07+02
príspevok od: gytheio
Takze ja nemam vedomosti a ty nemas argumenty tak?
Nepamätám si, že by na Teba argumenty zaberali, a vlastne, načo to mám riešiť, mňa Ty rohlíkom neopiješ, problém je len ten, že sa môže stať, že začiatočník v tom má chaos, preto je cenzúra dôležitá v odbornej literatúre a v exaktných vedách. Internet, žiaľ umožňuje šíriť akúkoľvek blbosť. Keby si nebol darebný, tak by si si dohľadal za 10 min. aký je rozdiel v ostrení cez živý náhľad a cez optický hľadáčik, a prečo je prvá možnosť presnejšia.
 
gytheio
2022-09-30 16:45:07+02
príspevok od: JohnNewton
Nepamätám si, že by na Teba argumenty zaberali, a vlastne, načo to mám riešiť, mňa Ty rohlíkom neopiješ, problém je len ten, že sa môže stať, že začiatočník v tom má chaos, preto je cenzúra dôležitá v odbornej literatúre a v exaktných vedách. Internet, žiaľ umožňuje šíriť akúkoľvek blbosť. Keby si nebol darebný, tak by si si dohľadal za 10 min. aký je rozdiel v ostrení cez živý náhľad a cez optický hľadáčik, a prečo je prvá možnosť presnejšia.
To je argument? Cital si tu debatu celu? On fotil zo stativu a tam je uplne jedno ci fotis cez hladacik alebo LiveView, tam ide iba o spravne nastavenie fotoaparatu tupelo.
Ked fotis s LiveView z ruky tak vzdy ten fotoaparat odfoti s opozdenim cize mu to ostrenie na snimac moc nepomoze, ja som pisal o nastaveni fotoaparatu tupelo. Pri tej zostave cim foti je nastavenie to najhlavnejsie, kde mas tie argumenty tupelo.
Ja to nemusim vyhladavat v internete tupelo ja som si tym presiel, mozem tiukazat fotografie ty argument.
 
JohnNewton
2022-09-30 17:06:57+02
Blbý si ako ruSS, ani netušíš aký je v tom rozdiel, statív tam nehrá rolu, Ty dezolát. Mali by Ti zobrať občiansky😂
 
marianr
2022-09-30 17:24:14+02
príspevok od: gytheio
To je chyba objektivu
Máš samozrejme pravdu, objektív keď objaví LV tak zaostrí dobre. Neviem ako to robí, nevieš o tom niečo?
 
gytheio
2022-09-30 17:26:13+02
príspevok od: JohnNewton
Blbý si ako ruSS, ani netušíš aký je v tom rozdiel, statív tam nehrá rolu, Ty dezolát. Mali by Ti zobrať občiansky😂
a povedz uprimne, skadial vies, ze je v tom rozdiel
 
gytheio
2022-09-30 17:27:42+02
príspevok od: marianr
Máš samozrejme pravdu, objektív keď objaví LV tak zaostrí dobre. Neviem ako to robí, nevieš o tom niečo?
Pripada ti to ako dobre zaostrene?
 
JohnNewton
2022-09-30 17:29:10+02
príspevok od: marianr
Máš samozrejme pravdu, objektív keď objaví LV tak zaostrí dobre. Neviem ako to robí, nevieš o tom niečo?
Nevie, nevie aký je rozdiel medzi metódami ostrenia na základe kontrastu alebo na základe fázovej detekcie😁
 
fabke
2022-09-30 17:43:24+02
Mohol by mi niekto po lopate vysvetliť teda kde je problém (foťák alebo objektív) lebo ja som sa v tom už akosi stratil.
 
gytheio
2022-09-30 17:53:24+02
príspevok od: fabke
Mohol by mi niekto po lopate vysvetliť teda kde je problém (foťák alebo objektív) lebo ja som sa v tom už akosi stratil.
Chod za niekym kto ma lepsiu zrkadlovku a nastav si AF. Fotoaparat je v poriadku ale nebude spolahlivo fotit ked mu objektiv neposle spravne informacie a lacne objektivy s takym rozsahom nie su spolahlive. Da sa aj s tym fotit treba skusat.
 
JohnNewton
2022-09-30 17:59:30+02
príspevok od: fabke
Mohol by mi niekto po lopate vysvetliť teda kde je problém (foťák alebo objektív) lebo ja som sa v tom už akosi stratil.
Nemohol, ten problém môže byť zložitejší ako sa zdá, a vyžaduje si viac a ináč prevedených skúšok.
A keďže to nevieš urobiť, a telo neumožňuje korekciu, najlepšie bude poslať sklo aj telo do servisu.
 
Iygor
2022-09-30 22:20:25+02
príspevok od: fabke
Mohol by mi niekto po lopate vysvetliť teda kde je problém (foťák alebo objektív) lebo ja som sa v tom už akosi stratil.
Front focus / back focus je chyba ostrenia tela fotoaparátu. Pri ostrení cez hľadáčik obraz dopadne na zrkadlo, odtiaľ je odrazený na ostriaci senzor (na obr č.5) až potom do hľadáčika. V momente stlačenia spúšte sa zrkadlo vyklopí, v hľadáčiku máš na zlomok sekundy tmu, obraz sa prestane odrážať od zrkadla na senzor zaostrenia a dopadne na snímač (na obr. ť4). Zrkadlo sa vyklopí na zlomok sekundy ktorý nastavíš ako čas expozície.
Logika hovorí, že ak je nejako posunutý senzor snímača alebo senzor ostrenia - teda nie sú v prese definovanej rovnakej vzdialenosti od zrkadla, dôjde k front/back focusu, podľa toho či je senzor ostrenia bližšie alebo ďalej od zrkadla ako senzor snímania.
Pri LiveView je zrkadlo vyklopené, zaostruješ priamo na senzore, preto k BF/FF nedôjde a je zaostrené správne, rovnako ako pri bezzrkadlovke.
Ak má fotoaparát BF/FF, prejavuje sa to s použitím každého objektívu, ale čím je menšia je nastavená clona, tým viac sa BF/FF prejaví. Statív nemá na BF/FF žiadny vplyv.
 
JohnNewton
2022-10-01 04:55:51+02
príspevok od: Iygor
Front focus / back focus je chyba ostrenia tela fotoaparátu. Pri ostrení cez hľadáčik obraz dopadne na zrkadlo, odtiaľ je odrazený na ostriaci senzor (na obr č.5) až potom do hľadáčika. V momente stlačenia spúšte sa zrkadlo vyklopí, v hľadáčiku máš na zlomok sekundy tmu, obraz sa prestane odrážať od zrkadla na senzor zaostrenia a dopadne na snímač (na obr. ť4). Zrkadlo sa vyklopí na zlomok sekundy ktorý nastavíš ako čas expozície.
Logika hovorí, že ak je nejako posunutý senzor snímača alebo senzor ostrenia - teda nie sú v prese definovanej rovnakej vzdialenosti od zrkadla, dôjde k front/back focusu, podľa toho či je senzor ostrenia bližšie alebo ďalej od zrkadla ako senzor snímania.
Pri LiveView je zrkadlo vyklopené, zaostruješ priamo na senzore, preto k BF/FF nedôjde a je zaostrené správne, rovnako ako pri bezzrkadlovke.
Ak má fotoaparát BF/FF, prejavuje sa to s použitím každého objektívu, ale čím je menšia je nastavená clona, tým viac sa BF/FF prejaví. Statív nemá na BF/FF žiadny vplyv.
Žiarivý príklad toho, koľko času, námahy a vedomostí si vyžaduje uviesť na pravú mieru pomýlený názor jedného dezoláta 😜
 
gytheio
2022-10-01 06:37:25+02
príspevok od: JohnNewton
Žiarivý príklad toho, koľko času, námahy a vedomostí si vyžaduje uviesť na pravú mieru pomýlený názor jedného dezoláta 😜
ty si nic z toho nenapisal, o akej namahe tu pises? ziadny argument iba plny kybel priblblych smajlikov
 
gytheio
2022-10-01 06:40:03+02
príspevok od: Iygor
Front focus / back focus je chyba ostrenia tela fotoaparátu. Pri ostrení cez hľadáčik obraz dopadne na zrkadlo, odtiaľ je odrazený na ostriaci senzor (na obr č.5) až potom do hľadáčika. V momente stlačenia spúšte sa zrkadlo vyklopí, v hľadáčiku máš na zlomok sekundy tmu, obraz sa prestane odrážať od zrkadla na senzor zaostrenia a dopadne na snímač (na obr. ť4). Zrkadlo sa vyklopí na zlomok sekundy ktorý nastavíš ako čas expozície.
Logika hovorí, že ak je nejako posunutý senzor snímača alebo senzor ostrenia - teda nie sú v prese definovanej rovnakej vzdialenosti od zrkadla, dôjde k front/back focusu, podľa toho či je senzor ostrenia bližšie alebo ďalej od zrkadla ako senzor snímania.
Pri LiveView je zrkadlo vyklopené, zaostruješ priamo na senzore, preto k BF/FF nedôjde a je zaostrené správne, rovnako ako pri bezzrkadlovke.
Ak má fotoaparát BF/FF, prejavuje sa to s použitím každého objektívu, ale čím je menšia je nastavená clona, tým viac sa BF/FF prejaví. Statív nemá na BF/FF žiadny vplyv.
Vzdy som si myslel, ze nastavovanim AF sa to nastavuje v objektive, dakujem za vysvetlenie.
 
gytheio
2022-10-01 06:50:56+02
Neviem kedy si kupil ten fotoaparat ja by som ho na tvojom mieste reklamoval. Ked nema moznost nastavenia AF neviem ci ti v servise s tym pomozu.
 
JohnNewton
2022-10-01 07:02:07+02
príspevok od: gytheio
ty si nic z toho nenapisal, o akej namahe tu pises? ziadny argument iba plny kybel priblblych smajlikov
Som rád, že si sa v tom komente našiel😁Ako som napísal, Tebe nalievať rozum je zbytočné....
 
Strana 2 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()