Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Problém s ostrením na zrkadlovke

fabke
fabke 2022-09-29 18:20:37+02
Dobrý deň, nedávno som zakladal tému kde som riešil ostrenie na Canon EOS 250D.

Čim viac tento foťák používam tým viac zisťujem nové informácie a nedávno som vyskúšal fotiť cez displej (LiveView režim). Všimol som si, že fotky sú ostrejšie. Pomocou balónika som sa snažil vyfúkať všetky otvory na fotoaparáte a dostať tak z neho prach no nepomohlo a fotoaparát stále neostrí ako by mal.

Ako príklad tu dám dve fotografie ktoré boli fotené za rovnakých podmienok. Pre fotenie som použil statív, vypol optickú stabilizáciu na objektíve, nastavil manuálnu expozíciu a ostriaci bod na stred.

Prvá fotka (odfotená cez displej)
http://janalexy.sk/IMG_7059.JPG

Druhá fotka (odfotená cez optický hľadáčik)
http://janalexy.sk/IMG_7060.JPG

Pri priblížení na detaily je jednoznačne vidieť, že prvá fotka je dobre zaostrená ale druhá je trochu "jemnejšia". Tu sa rozdiel neprejavil tak dramaticky ale často sa stáva keď fotím cez hľadáčik, že fotka vyzerá úplne rozmazaná. Teda tak ako v prípade predchádzajúcej témy www.ephoto.sk/forum/48/31848/ostrenie-na-canon-250d/. Keď fotím cez displej nestalo sa mi to ani raz a fotka je vždy správne zaostrená.

Fotoaparát je ešte v záruke pretože nemá ani rok avšak pôvodný objektív (18-55 f/4-5.6 IS STM) som predal a namiesto neho kúpil 18-135 IS USM takže ho už nemôžem reklamovať. Taktiež mám druhý objektív 10-18 IS STM a problém je rovnaký preto si nemyslím, že to je problém objektívu ale skôr fotoaparátu.

Preto sa chcem opýtať čo by mohlo byť vo fotoaparáte poškodené a koľko by stála eventuálna oprava?

Ďakujem za odpoveď.
 
JohnNewton
2022-10-01 07:23:30+02
príspevok od: gytheio
Vzdy som si myslel, ze nastavovanim AF sa to nastavuje v objektive, dakujem za vysvetlenie.
To tiež nie je celkom pravda, Sigma umožňuje u niektorých svojich objektívov nastavenie pomocou dokovacej stanice cez USB
 
gytheio
2022-10-01 07:29:24+02
príspevok od: JohnNewton
Som rád, že si sa v tom komente našiel😁Ako som napísal, Tebe nalievať rozum je zbytočné....
ty si tu nikdy nepatril k tym ktori pisali k veci, jediny kto tu napisal ako to cele je Iygor a ty tu robis ako by si to napisal ty
 
JohnNewton
2022-10-01 08:18:24+02
A Ty si myslíš, že všetci majú nekonečnú trpezlivosť opravovať po Tebe tie technické bludy čo tu roky šíriš? Nie Ti je trápne, veď Ty už dávno nie si začiatočník? Nemienim suplovať Tvoju neschopnosť dohľadať si fakty správne. Veď to tu Srnec napísal hneď na začiatku, poslať do servisu.
 
gytheio
2022-10-01 10:11:54+02
príspevok od: JohnNewton
A Ty si myslíš, že všetci majú nekonečnú trpezlivosť opravovať po Tebe tie technické bludy čo tu roky šíriš? Nie Ti je trápne, veď Ty už dávno nie si začiatočník? Nemienim suplovať Tvoju neschopnosť dohľadať si fakty správne. Veď to tu Srnec napísal hneď na začiatku, poslať do servisu.
Karol napise uplne vzdy do servisu, nenapisal, ze si to moze kazdy sam skontrolovat to je jeho rada do servisu a ty nie si vsetci.
 
Paladin25
2022-10-02 10:20:49+02
príspevok od: gytheio
Chod za niekym kto ma lepsiu zrkadlovku a nastav si AF. Fotoaparat je v poriadku ale nebude spolahlivo fotit ked mu objektiv neposle spravne informacie a lacne objektivy s takym rozsahom nie su spolahlive. Da sa aj s tym fotit treba skusat.
A čo nastaví na tom lepšom tele? AF objektívu? To by ma zaujímalo ako ...

Keď nemá telo umožnujúci microadjustment nenastaví nič a pomôže len servis.
 
Paladin25
2022-10-02 10:23:25+02
príspevok od: gytheio
Karol napise uplne vzdy do servisu, nenapisal, ze si to moze kazdy sam skontrolovat to je jeho rada do servisu a ty nie si vsetci.
Pripájam sa k všetkým.

Naozaj tu robíš viac škody ako úžitku.

Opäť bol tvoj názor úplne mimo.
 
gytheio
2022-10-02 10:32:17+02
príspevok od: Paladin25
Pripájam sa k všetkým.

Naozaj tu robíš viac škody ako úžitku.

Opäť bol tvoj názor úplne mimo.
Keby sem Iygor nenapisal ako to je do teraz by ste pisali iba to co napisal Srnec, do servisu. To je vas nazor ovce ktore treba poslat do servisu lebo nevedia ako si zistit fungujuci AF.
A fotenie do jpeg je to iste ako hromadna uprava fotografii, ze ty genius.
 
gytheio
2022-10-02 10:44:19+02
Inac nechcel som na fabkeho vobec reagovat, za tie peniaze ktore dal do tej vybavy si mohol kupit 10 rocnu profesionalnu vybavu ktora foti 10 krat leprie ako to co si kupil. Clovek ktory to urobi pre neho je tiez jedine riesenie servis.
Vy vsetci... najvacsi lajkovaci luzri vo fotografii.
 
fabke
2022-10-02 13:16:50+02
príspevok od: gytheio
Inac nechcel som na fabkeho vobec reagovat, za tie peniaze ktore dal do tej vybavy si mohol kupit 10 rocnu profesionalnu vybavu ktora foti 10 krat leprie ako to co si kupil. Clovek ktory to urobi pre neho je tiez jedine riesenie servis.
Vy vsetci... najvacsi lajkovaci luzri vo fotografii.
Spravím také zhrnutie. Je to môj prvý fotoaparát a nechcel som kupovať starý fotoaparát z druhej ruky pretože som o tom nevedel absolútne nič a bál som sa, že by ma mohol predávajúci ľahko oklamať. Tak som si kúpil v decembri 2021 set Canon 250D + 18-55 IS STM. Za dané peniaze (630€) som nič lepšie nenašiel a vôbec som nechápal rozdiel medzi zrkadlovkou a bezzrkadlovkou. Keď som si aj našiel nejaký článok na internete tak všetky chválili zrkadlovky. Preto som sa rozhodol ako som sa rozhodol. Asi pred 2 mesiacmi som sa rozhodol svoj setový objektív upgradovať za 18-135 IS USM a setový objektív som predal. Tým pádom nemôžem fotoaparát reklamovať hoci nemá ešte ani rok pretože už nemám kompletné balenie.

Fotoaparát aj objektív som dal dnes do servisu a teraz už len čakať čo zistia. Ak bude oprava príliš drahá tak to pre mňa prakticky nemá zmysel ho opravovať a môžem sa vrátiť späť k foteniu mobilom :/
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2022-10-02 13:45:07+02
príspevok od: fabke
Spravím také zhrnutie. Je to môj prvý fotoaparát a nechcel som kupovať starý fotoaparát z druhej ruky pretože som o tom nevedel absolútne nič a bál som sa, že by ma mohol predávajúci ľahko oklamať. Tak som si kúpil v decembri 2021 set Canon 250D + 18-55 IS STM. Za dané peniaze (630€) som nič lepšie nenašiel a vôbec som nechápal rozdiel medzi zrkadlovkou a bezzrkadlovkou. Keď som si aj našiel nejaký článok na internete tak všetky chválili zrkadlovky. Preto som sa rozhodol ako som sa rozhodol. Asi pred 2 mesiacmi som sa rozhodol svoj setový objektív upgradovať za 18-135 IS USM a setový objektív som predal. Tým pádom nemôžem fotoaparát reklamovať hoci nemá ešte ani rok pretože už nemám kompletné balenie.

Fotoaparát aj objektív som dal dnes do servisu a teraz už len čakať čo zistia. Ak bude oprava príliš drahá tak to pre mňa prakticky nemá zmysel ho opravovať a môžem sa vrátiť späť k foteniu mobilom :/
Reklamovat ho mozes, nic ti v tom nebrani. Do servisu davas pokazenu vec, nie cely set.
 
gytheio
2022-10-02 14:14:07+02
Ked ho budes reklamovat predajna musi ten fotoaparat dat do poriadku za svoje peniaze.
 
JohnNewton
2022-10-02 14:18:43+02
príspevok od: gytheio
Inac nechcel som na fabkeho vobec reagovat, za tie peniaze ktore dal do tej vybavy si mohol kupit 10 rocnu profesionalnu vybavu ktora foti 10 krat leprie ako to co si kupil. Clovek ktory to urobi pre neho je tiez jedine riesenie servis.
Vy vsetci... najvacsi lajkovaci luzri vo fotografii.
Tebe v detstve ubližovali? X krát Ťa od tiaľto vyhodili a X krát si odišiel sám a maš X tý nick, ale vždy máš nutkavú potrebu tu vypušťať svoje telesné plyny😜
 
red arrow
2022-10-02 14:18:59+02
príspevok od: gytheio
Ked ho budes reklamovat predajna musi ten fotoaparat dat do poriadku za svoje peniaze.
Predajňa nie je výrobca ani priamy distribútor a vôbec nie to aby reklamáciu riešila vo svojej réžii.. Predajňa musí jedine zobrať fotoaparát na reklamáciu.
 
gytheio
2022-10-02 14:34:49+02
príspevok od: red arrow
Predajňa nie je výrobca ani priamy distribútor a vôbec nie to aby reklamáciu riešila vo svojej réžii.. Predajňa musí jedine zobrať fotoaparát na reklamáciu.
Ved je to jedno, mne to tak pripada ako by mu to bolo jedno len som tym chcel povedat, ze to nemusi on platit.
 
fabke
2022-10-02 16:06:49+02
Vždy keď som niečo išiel reklamovať tak predavač kontroloval či je balenie kompletné a či nič nechýba. Ak chýbalo tak mi to nechceli vziať na reklamáciu. Preto som v tomto prípade o reklamácií vôbec neuvažoval keďže nemám kompletné balenie.

Ako som písal vyššie telo aj objektív som dal do servisu (nie do autorizovaného ale do najbližšieho) a teraz mi nezostáva už nič iné len čakať čo zistia za chybu a koľko to bude stáť.
 
gytheio
2022-10-02 17:13:27+02
príspevok od: fabke
Vždy keď som niečo išiel reklamovať tak predavač kontroloval či je balenie kompletné a či nič nechýba. Ak chýbalo tak mi to nechceli vziať na reklamáciu. Preto som v tomto prípade o reklamácií vôbec neuvažoval keďže nemám kompletné balenie.

Ako som písal vyššie telo aj objektív som dal do servisu (nie do autorizovaného ale do najbližšieho) a teraz mi nezostáva už nič iné len čakať čo zistia za chybu a koľko to bude stáť.
Oni to kontroluju iba preto aby ked bude nieco chybat ta mohli odbit, ze reklamacia je neplatna. Raz som pocuval relaciu v rozhlase ktora sa tykala reklamacii, jeden sa tam stazoval, ze mu nechceli zobrat vysavac lebo ho nepriniesol v krabici so vsetkym ako mu ho predali, pravnicka povedala, ze je to nezakonne lebo reklamacia sa vztahovala na vysavac a nie na karton v ktorom sa predava ani nie na hadice a nadstavce. Ja som tiez raz reklamoval Gopro a priniesol som iba samotne Gopro bez kompletneho balenia, automaticky ho zobrali a po mesiaci mi dali uplne nove Gopro s celym balenim.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2022-10-02 17:31:10+02
Backfocus a frontofuc je banalny proble, pre autorizovany servis, z ktoreho fabke a gytheio urobia neriesitelny problem. Pritom je to problem tisicov fotoapartoiv s ktorym ma servis bohate skusenosti. Proste to fabke zanes do servisu.
 
fabke
2022-10-02 17:32:44+02
príspevok od: gytheio
Oni to kontroluju iba preto aby ked bude nieco chybat ta mohli odbit, ze reklamacia je neplatna. Raz som pocuval relaciu v rozhlase ktora sa tykala reklamacii, jeden sa tam stazoval, ze mu nechceli zobrat vysavac lebo ho nepriniesol v krabici so vsetkym ako mu ho predali, pravnicka povedala, ze je to nezakonne lebo reklamacia sa vztahovala na vysavac a nie na karton v ktorom sa predava ani nie na hadice a nadstavce. Ja som tiez raz reklamoval Gopro a priniesol som iba samotne Gopro bez kompletneho balenia, automaticky ho zobrali a po mesiaci mi dali uplne nove Gopro s celym balenim.
Záleží asi na koho človek natrafí. Aby som kvôli blbému fotoaparátu zháňal a platil právnika lebo mi nechcú uznať reklamáciu? To mi príde úplne pritiahnuté za vlasy. Nie sme v Amerike kde je tak dobre, že sa ľudia súdia aj kvôli jednému centu.
 
fabke
2022-10-02 17:40:28+02
príspevok od: Karol Srnec
Backfocus a frontofuc je banalny proble, pre autorizovany servis, z ktoreho fabke a gytheio urobia neriesitelny problem. Pritom je to problem tisicov fotoapartoiv s ktorym ma servis bohate skusenosti. Proste to fabke zanes do servisu.
Fotoaparát som už zaniesol do servisu (to som písal aj vyššie).
 
Paladin25
2022-10-02 19:36:24+02
príspevok od: gytheio
Keby sem Iygor nenapisal ako to je do teraz by ste pisali iba to co napisal Srnec, do servisu. To je vas nazor ovce ktore treba poslat do servisu lebo nevedia ako si zistit fungujuci AF.
A fotenie do jpeg je to iste ako hromadna uprava fotografii, ze ty genius.
Áno radšej poslať do Servisu ako to riešiť tvojim neexistujúcim riešením ako si sám neskôr priznal.

Ešte raz sa ti vyjadrím k tej hromadnej úprave a JPG. Hoc to vytrhávaš s kontextu diskusie nevadí. Tam išlo hlavne o tvoje nezmysly ktoré opäť môžu zbytočne uviesť do omylu menej skúsených.

Každopádne vráťme sa k tomu JPG a hromadnej úprave.

Poďme nato takto možno sa už pochopíme.

V LR nastavím odšumenie, kontrast a aplikujem to na RAWy - hromadná úprava.
Teraz ti prezradím asi tajomstvo. Keď fotíš na foťáku do JPG tak isto si vieš dľa modelu fotoaparátu nastaviť parametre toho jpg. Takže si opäť nastavíme odšumnie a kontrast ale tento krát už vo fotoaparátu ktorý tak bude upravovať každý jeden JPG.

Vidíš už tú podobnosť? Ja viem nevidíš. Nerozumieš a nechceš pochopiť.

 
Strana 3 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()