Hore
Fórum » Právna poradňa
 

Fotografická vysoká škola

Bells
2010-03-16 11:37:55+01
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či neviete o nejakej vysokej fotografickej škole na Slovensku? Viem, že fotografické vysoké školy sú v Prahe a v Brne. Je ťažké s atam dostať? A vlastne má zmysel študovať fotografiu? alebo vybrať si niečo iné?
 
Jozef Krajčo
externý redaktor
- moderator
2010-03-16 11:56:50+01
Dobry den, :)
1.OT: http://www.portalvs.sk/sk/studijny-program/fotografia-a-nove-media
2.OT: ak mas talent, alebo peniaze tak NIE, nieje tazke sa tam dostat :)
3.OT: Ak si si polozila tuto otazku, tak na tvojom mieste by som tam nesiel. O takych veciach musis byt presvedceny(a).
4.OT: V navaznosti na odpoved z 3.OT -> ANO, vybrat si nieco ine.

Nech dostanes akukolvek odpoved a kolko chces odpovedi, konecne rozhodnutie bude len na tebe.
Mozno skoncis po VS ako fotograf svadieb naco ti staci jedno dnovy workshop na naucenie spravneho drzania aparatu a tocenia gombikov na nom + nejaka ta prax, a budes si buchat hlavu o stenu.
Mozno skoncis VS a s diplomom o par semestroch fotenia budes mavat po firmach, ze im chces fotit produkty a nikde nebude na ten diplom dbat a na konkurze ta porazi rusnovodic co 3roky vo volnom case fotil.

A mozno to bude nejako z nekonecna moznych moznosti inac.. :)))
 
Bells
2010-03-16 12:11:05+01
Dobrý déň, ďakujem za rady.. Tak dá s apovedať, že kontakt by tam bol, len či ten talent mám to ako ja zase neviem posúdiť,preto som sa aj tu prihlásila ,aby som videla ako fotia ostatný ľudia.. K tej 3.Ot: tak pýtam sa to rpeto, lebo mi jeden fotograf vravel dávnejšie, že to nemá zmysel ísť študovať, radšej vyštudovať niečo iné čo am uživý. A fotiť popri práci.. Veľmi by som chcela študovať fotografiu, len to, že je to ďaleko a tiež musím brať ohľad na to či sú an to štúdium prostriedky..

Je to ťažké si vybrať :)
 
wilde
2010-03-16 12:34:38+01
Vysoka Skola Vytvarnych Umeni - Katedra fotografie a novych medii
Ak mas talent a vztah k umeniu, tak tam bez….ak to vidis cez peniaze tak studuj nieco ine….:)
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-16 12:39:51+01
príspevok od: Bells
Dobrý déň, ďakujem za rady.. Tak dá s apovedať, že kontakt by tam bol, len či ten talent mám to ako ja zase neviem posúdiť,preto som sa aj tu prihlásila ,aby som videla ako fotia ostatný ľudia.. K tej 3.Ot: tak pýtam sa to rpeto, lebo mi jeden fotograf vravel dávnejšie, že to nemá zmysel ísť študovať, radšej vyštudovať niečo iné čo am uživý. A fotiť popri práci.. Veľmi by som chcela študovať fotografiu, len to, že je to ďaleko a tiež musím brať ohľad na to či sú an to štúdium prostriedky..

Je to ťažké si vybrať :)
no je to ťažko takto zhrnúť, ale na slovensku by som svoje deti najradšej na VŠ nenechal študovať, je to v 90% prípadov stratený čas a peniaze. Obsah vzdelania je neaktuálny a ťažko pokrýva praktické nároky na absolventa, ktoré má zamestnávateľ alebo trh. Všetka česť výnimočným katedrám samozrejme. Bohužiaľ k tomuto som dospel po tom ako som si urobil doktorát z pedagogiky. no ale k téme, na slovensku sa mi zdá zmysluplné iba štúdium foto na VŠVU ak by si mala umelecké ambície. Dostane sa tam však už v podstate hotový kvalitný umelecký fotograf, ktorý sa chce posunúť niekde dalej. Rôzne inštitúty v čechách sú vo všeobecnosti vhodnejšie z technickej, remeselnej a praktickej stránky - reklamná fotografia, produktová a pod. (Opava , Brno a pod.) Fotografia akákoľvek obnáša dve zložky - remeselnú a tú druhú výtvarnú či umeleckú. Ak riešite tú remeselnú - absolvujte workshopy, kúpte si literatúru a skuste samoštúdium, ak Vás to začne hodne baviť, skúste nejaký fotografický inštitút v Čechách (a potom ak začnete riešiť výtvarno vo fotke, poprípade aj VŠVU a pod.)Na uplnom začiatku môže pomôcť aj fotoklub ale to fakt len na začiatku.
 
Palso
2010-03-16 12:41:12+01
VSVU - Fotografia (viac umelecke)
VSMU - Fotograficka a kameramanska tvorba (viac prakticke)
UCM - Masmedialna komunikacia - su tam predmety o fotografii a aj sa foti, ale oproti predoslym dvom je to bieda
AU BB - ale tu som si nie isty, treba si to overit
 
Bells
2010-03-16 12:45:57+01
príspevok od: Jozef Peniak
no je to ťažko takto zhrnúť, ale na slovensku by som svoje deti najradšej na VŠ nenechal študovať, je to v 90% prípadov stratený čas a peniaze. Obsah vzdelania je neaktuálny a ťažko pokrýva praktické nároky na absolventa, ktoré má zamestnávateľ alebo trh. Všetka česť výnimočným katedrám samozrejme. Bohužiaľ k tomuto som dospel po tom ako som si urobil doktorát z pedagogiky. no ale k téme, na slovensku sa mi zdá zmysluplné iba štúdium foto na VŠVU ak by si mala umelecké ambície. Dostane sa tam však už v podstate hotový kvalitný umelecký fotograf, ktorý sa chce posunúť niekde dalej. Rôzne inštitúty v čechách sú vo všeobecnosti vhodnejšie z technickej, remeselnej a praktickej stránky - reklamná fotografia, produktová a pod. (Opava , Brno a pod.) Fotografia akákoľvek obnáša dve zložky - remeselnú a tú druhú výtvarnú či umeleckú. Ak riešite tú remeselnú - absolvujte workshopy, kúpte si literatúru a skuste samoštúdium, ak Vás to začne hodne baviť, skúste nejaký fotografický inštitút v Čechách (a potom ak začnete riešiť výtvarno vo fotke, poprípade aj VŠVU a pod.)Na uplnom začiatku môže pomôcť aj fotoklub ale to fakt len na začiatku.
vďaka za vaše rady.. tak aj ja sy myslím, že vysoké školy na slovensku nie su veľmi toe najlepšie.. VŠVU to je Bratislave?.. Tak aj celkom nechcem ísť do Blavy je to dosť ďaleko a Blava je sama o sebe drahá. TAk sa mi zdá výhodnejšie pocestovať trochu ďalej do čiech budď do Prahy alebo do Brna..
Tak skôr by som sa chcela venovať tej umeleckej zložke.. Len ako som hľadala na internete niečo o zahraničých školách tak mi nič poriadne neašlo..
ďakujem ešte raz za rady
 
star-dust
2010-03-16 12:46:27+01
skusil by som aj Trenciansku Univerzitu, tam je mozne vsetko :-) a je to tiez pekny priklad urovne dnesnych vysokych skol :-(
 
Palso
2010-03-16 12:46:52+01
príspevok od: Jozef Peniak
no je to ťažko takto zhrnúť, ale na slovensku by som svoje deti najradšej na VŠ nenechal študovať, je to v 90% prípadov stratený čas a peniaze. Obsah vzdelania je neaktuálny a ťažko pokrýva praktické nároky na absolventa, ktoré má zamestnávateľ alebo trh. Všetka česť výnimočným katedrám samozrejme. Bohužiaľ k tomuto som dospel po tom ako som si urobil doktorát z pedagogiky. no ale k téme, na slovensku sa mi zdá zmysluplné iba štúdium foto na VŠVU ak by si mala umelecké ambície. Dostane sa tam však už v podstate hotový kvalitný umelecký fotograf, ktorý sa chce posunúť niekde dalej. Rôzne inštitúty v čechách sú vo všeobecnosti vhodnejšie z technickej, remeselnej a praktickej stránky - reklamná fotografia, produktová a pod. (Opava , Brno a pod.) Fotografia akákoľvek obnáša dve zložky - remeselnú a tú druhú výtvarnú či umeleckú. Ak riešite tú remeselnú - absolvujte workshopy, kúpte si literatúru a skuste samoštúdium, ak Vás to začne hodne baviť, skúste nejaký fotografický inštitút v Čechách (a potom ak začnete riešiť výtvarno vo fotke, poprípade aj VŠVU a pod.)Na uplnom začiatku môže pomôcť aj fotoklub ale to fakt len na začiatku.
VSVU a VSMU su fajn, su to specificke skoly a na oboch sa da fotka dost dobre naucit, ale predpokladaju sa uz nejake skusenosti a vedomosti..inak suhlasim, slovenske skolstvo je fraska:)
 
Bells
2010-03-16 12:48:29+01
Tak vzťah k umeniu mám, len či ten talent..to sama neviem posúdiť.. Keď sa to vezme v dnešnej dobe sa študuje všetko za peniaze..
 
Bells
2010-03-16 12:49:30+01
príspevok od: star-dust
skusil by som aj Trenciansku Univerzitu, tam je mozne vsetko :-) a je to tiez pekny priklad urovne dnesnych vysokych skol :-(
vyzerá to tak, že na slovensku sú biedne vysoké školy..
 
Bells
2010-03-16 12:51:07+01
Pozerala som podmienky na prijatie do AU BB a myslím, že sú nezmyselné a je len problém urobiť doma toľko prác.. A to je už skôr k videu a filmu..
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-16 12:51:38+01
príspevok od: Bells
vďaka za vaše rady.. tak aj ja sy myslím, že vysoké školy na slovensku nie su veľmi toe najlepšie.. VŠVU to je Bratislave?.. Tak aj celkom nechcem ísť do Blavy je to dosť ďaleko a Blava je sama o sebe drahá. TAk sa mi zdá výhodnejšie pocestovať trochu ďalej do čiech budď do Prahy alebo do Brna..
Tak skôr by som sa chcela venovať tej umeleckej zložke.. Len ako som hľadala na internete niečo o zahraničých školách tak mi nič poriadne neašlo..
ďakujem ešte raz za rady
http://www.itf.cz/ - títo hodne frčia

http://www.idif.cz/cs/seminare.php

http://www.fotografickaskola.cz/pages/rs.asp

http://www.vsvu.sk/katedra_fotografie_a_novych_medii/index/3
 
Bells
2010-03-16 12:52:18+01
príspevok od: Palso
VSVU a VSMU su fajn, su to specificke skoly a na oboch sa da fotka dost dobre naucit, ale predpokladaju sa uz nejake skusenosti a vedomosti..inak suhlasim, slovenske skolstvo je fraska:)
Nejaké tie skúsenosti to asi predpokladajú aj na vysokých školách v čechách?
 
Palso
2010-03-16 12:53:12+01
Aby som ti to trochu spresnil - vsvu, vsmu, famu a podobne skoly nie su rovnake ako bezne VS. Ak sa chces dostat na umelecky odbor, napr. fotografia, tak musis prejst aj talentovymi skuskami, poslat svoje prace, spracovat zadania na prijimacky, dokazat ze nieco vies, niekde treba i ovladat mokry proces, fotit diapozitivy, vediet vsetky zaklady..napr na vsmu - ucit sa budes detaily, vratane optik, skladby optik, zlozenie svetla, sinusoidy, logaritmy expozicie, hustoty filmu, vyvolavanie negativov, kopirovacie procesy, laboratoria, atd... To len ak by si si myslela ze podstatou takeho studia je len fotenie a studium dejin umenia
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-03-16 12:54:47+01
príspevok od: Bells
Pozerala som podmienky na prijatie do AU BB a myslím, že sú nezmyselné a je len problém urobiť doma toľko prác.. A to je už skôr k videu a filmu..
vyštuduj maľbu na AU v BB a uplatni sa ako maliar na slovensku = zázrak/alebo teta kurátorka v SNG/pretlak peňazí.
Vyštuduj maľbu na VŠVU a uplatni sa - normálne.
stačí?

nechce sa mi vysvetľovať podrobnosti okolo lebo je to komplikované ale takto to v skratke funguje...
 
Palso
2010-03-16 12:57:45+01
príspevok od: Bells
Pozerala som podmienky na prijatie do AU BB a myslím, že sú nezmyselné a je len problém urobiť doma toľko prác.. A to je už skôr k videu a filmu..
Samotna fotografia sa studuje malokde, vacsinou je to spojene s kamerou, resp. inymi mediami. Prijimacky nie su nezmyselne. Nie je to bezna VS, kde sa dostanes len tak, ak sa chces dostat na VSVU / VSMU ta treba mat zaujem, spravit prace, vyznat sa v problematike. To iste v BB, aj ked uroven tej skoly nie je taka ako skol v BA. To iste aj pri CZ skolach, to su viacdnove prijimacky, nie nejaky test z dejin a anglictiny a hotovo...
 
Bells
2010-03-16 12:57:47+01
príspevok od: Palso
Aby som ti to trochu spresnil - vsvu, vsmu, famu a podobne skoly nie su rovnake ako bezne VS. Ak sa chces dostat na umelecky odbor, napr. fotografia, tak musis prejst aj talentovymi skuskami, poslat svoje prace, spracovat zadania na prijimacky, dokazat ze nieco vies, niekde treba i ovladat mokry proces, fotit diapozitivy, vediet vsetky zaklady..napr na vsmu - ucit sa budes detaily, vratane optik, skladby optik, zlozenie svetla, sinusoidy, logaritmy expozicie, hustoty filmu, vyvolavanie negativov, kopirovacie procesy, laboratoria, atd... To len ak by si si myslela ze podstatou takeho studia je len fotenie a studium dejin umenia
Akop to čítam, tak má čo robiť, aby som mohal vôbec o vsvu uvažovať.. Mali sme zaklady fotografie minuly rok. tento rok nám ten predmet nedali, čiže všetko sa musím naučiť sama.. A dejiny umenia mám už tretí rok. Dájú sa sa získať aspoň minimálne skúsenoti z toho čo ste tu vymenovali za rok?..
 
Bells
2010-03-16 13:01:03+01
príspevok od: Palso
Samotna fotografia sa studuje malokde, vacsinou je to spojene s kamerou, resp. inymi mediami. Prijimacky nie su nezmyselne. Nie je to bezna VS, kde sa dostanes len tak, ak sa chces dostat na VSVU / VSMU ta treba mat zaujem, spravit prace, vyznat sa v problematike. To iste v BB, aj ked uroven tej skoly nie je taka ako skol v BA. To iste aj pri CZ skolach, to su viacdnove prijimacky, nie nejaky test z dejin a anglictiny a hotovo...
Tak ako študujem an umeleckej škole a podľa prihjímačiek v BB tak treba nakresliť 20 výkresov na formát A viem ako dlho trvá nakreslenie jedného výkresu, to aby som začala už, len ide o to, že kreslenie nie je moja silná stránka, môžem byť lepšia vo fotografií ale nedostanem sa na tú školu preto, lebo moje domáce práce nebudú zodpovedať ich štandartu..Myslím, že toto sa mi zdá také zvlásťne na tom..
 
Bells
2010-03-16 13:02:10+01
Ano je v tom dosť veľký rozdiel.. vďaka za objasnenie..
 
Strana 1 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()