Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Vhodný fotoaparát pre fotografiu šperkov

Sperkovnica
2021-05-30 08:38:21+02
Prosím o radu. Sme malé zlatníctvo teda ja a môj manžel a naše šperky predávame hlavne cez web, teda fotografiou. Trápim sa už roky s mobilovou fotografiou, kompozíciu a svetlom a podobne ale tu som už spravila asi maximum. Ďalší krok si myslím je kúpiť poriadny fotoaparát s makro objektívom. Je to ale vysoká investícia a teda hľadám info kde sa len dá. Vedeli by ste mi niečo odporučiť? Možno aj obchod kde by som vedela fotoaparát vyskúšať.
Prikladám aj naše foto šperkov. Najviac mám problém zachytiť správnu farbu zlata a fazety kameňov.
Vopred si vážim každú radu.
 
gytheio
2021-05-30 09:00:24+02
príspevok od: Sperkovnica
Prosím o radu. Sme malé zlatníctvo teda ja a môj manžel a naše šperky predávame hlavne cez web, teda fotografiou. Trápim sa už roky s mobilovou fotografiou, kompozíciu a svetlom a podobne ale tu som už spravila asi maximum. Ďalší krok si myslím je kúpiť poriadny fotoaparát s makro objektívom. Je to ale vysoká investícia a teda hľadám info kde sa len dá. Vedeli by ste mi niečo odporučiť? Možno aj obchod kde by som vedela fotoaparát vyskúšať.
Prikladám aj naše foto šperkov. Najviac mám problém zachytiť správnu farbu zlata a fazety kameňov.
Vopred si vážim každú radu.
Kedysi som fotil pre Swarovski, pouzival som Canon 5D m2 plus Canon 70-200 f2,8. Fotografie boli sa podarili lebo tlacili z toho plagaty. Dnes by som to uz nefotil s tym objektivom, Na sperky a kamene je lepsi macro objektiv napr 100mm f2,8. Na fotoaparate az tak moc nezalezi ako na objektive, tie detaily zachyti iba dobry objektiv ale skoro kazdy fotoaparat.
Dolezite je nasvietenie, nieco taketo by sa tiez hodilo:
https://www.tomtop.com/de/p-d7829.html?currency=EUR&Warehouse=CN
 
bobo222
2021-05-31 09:48:41+02
Najdôležitejšie v tomto prípade Je poriadne svietenie, fotostan alebo box. Potom sa to dá aj s kompaktom.
Dokonca niekedy môže byť veľký čip až problém, kedy je HO fakt malá aj po priclonení. A v prípade i-obchodu nemá človek čas skladať stovky fotiek z viac vrstiev.
 
francesco
2021-05-31 15:35:44+02
Nasvietit svetlom (resp. bleskom) s farebnou stalostou, spravne vyvazenie bielej a pravdepodobne bude treba skladat fotky. Bez tychto veci si mozete kupit aj najdrahsi fotak anebude to posun.
 
gytheio
2021-05-31 15:43:02+02
príspevok od: francesco
Nasvietit svetlom (resp. bleskom) s farebnou stalostou, spravne vyvazenie bielej a pravdepodobne bude treba skladat fotky. Bez tychto veci si mozete kupit aj najdrahsi fotak anebude to posun.
Spravne nasvietenie je zaklad, ale to vyskladanie vobec nie je potrebne.
 
blahoslav J B Art
2021-05-31 17:55:39+02
príspevok od: Sperkovnica
Prosím o radu. Sme malé zlatníctvo teda ja a môj manžel a naše šperky predávame hlavne cez web, teda fotografiou. Trápim sa už roky s mobilovou fotografiou, kompozíciu a svetlom a podobne ale tu som už spravila asi maximum. Ďalší krok si myslím je kúpiť poriadny fotoaparát s makro objektívom. Je to ale vysoká investícia a teda hľadám info kde sa len dá. Vedeli by ste mi niečo odporučiť? Možno aj obchod kde by som vedela fotoaparát vyskúšať.
Prikladám aj naše foto šperkov. Najviac mám problém zachytiť správnu farbu zlata a fazety kameňov.
Vopred si vážim každú radu.
https://www.youtube.com/watch?v=fyr8ViPCIu8
https://www.youtube.com/watch?v=axImYxO1M20
 
preview
2021-05-31 18:54:16+02
Osobne doporučujem FF a makro objektiv + vyvazenie bielej na sedu tabulku a nejaký ten stan.
 
JozoOrech
2021-06-02 14:03:56+02
Sám som výrobca šperkov a z fotodokumentáciou vlastných výrobkov mám cca 20 ročné skúsenosti. Z komentárov sa najviac prikláňam k bobo222. Je to veľmi komplexná problematika. Najviac času zaberie nasvietenie. Robiť skladané fotografie kvôli väčšej hĺbke ostrosti je v niektorých prípadoch tiež potrebné ale nie každý má na to čas. Samotná príprava šperku, jeho očistenie odmastenie a zbavenie prachu + inštalácia na podložku, resp. pozadie zaberie tiež čas a vyžaduje precíznosť. U fotoaparátu je výhodou menší snímač, pre jeho väčšiu hĺbku ostrosti. Ak sa jedná o kompakt, mal by mať kvalitný makro režim a vhodný objektív na toto použitie. Vtedy sa dajú dosiahnuť veľmi dobré až výborné výsledky. Priložené fotografie sú napríklad robené staručkým Ricoh R5. A doteraz naň nedám dopustiť. Ten je už v dôchodku. Funguje ale batérie sú už staré a kúpil som si bezzrkadlo. Ale to mi lepšie šperky určite nenafotí
 
attik2
2021-06-02 16:54:21+02
príspevok od: bobo222
Najdôležitejšie v tomto prípade Je poriadne svietenie, fotostan alebo box. Potom sa to dá aj s kompaktom.
Dokonca niekedy môže byť veľký čip až problém, kedy je HO fakt malá aj po priclonení. A v prípade i-obchodu nemá človek čas skladať stovky fotiek z viac vrstiev.
Presne tak, ako píšeš. Kvantum fotiek s ktorými sa nemáš čas hrať, musia byť 100 percentne ostré a čitateľné. Volil by som tiež menší čip a vhodnú optiku + ten stan
 
jozef84
2021-06-02 17:21:35+02
príspevok od: preview
Osobne doporučujem FF a makro objektiv + vyvazenie bielej na sedu tabulku a nejaký ten stan.
S FF si moc nepomôžeš. Menší čip má väčšiu hľbku ostrosti. Treba makráč, stan a dobre nastavené osvetlenie. Osvetlenie lesklých vecí je niekedy obtiažne.
 
gytheio
2021-06-02 18:00:33+02
príspevok od: jozef84
S FF si moc nepomôžeš. Menší čip má väčšiu hľbku ostrosti. Treba makráč, stan a dobre nastavené osvetlenie. Osvetlenie lesklých vecí je niekedy obtiažne.
A ty to skadial vies?
 
jozef84
2021-06-02 18:50:31+02
príspevok od: gytheio
A ty to skadial vies?
Photox, a čo konkrétne máš na mysli?
 
Tinnunculus
2021-06-14 19:48:08+02
Bezzrkadlá Olympus, ako jediné, majú zabudovaný focus stacking (po slovensky skladanie ostrosti ? )
tuto to youtuber predvádza:

https://www.youtube.com/watch?v=pc7y28vkb3Y

Automaticky nafotia max. 15 fotiek, po nastaviteľných krokoch ostrenia, poskladá ich a je hotová foto jpg.

S Olympusom nemám skúsenosti, treba zistiť alebo odskúšať, či to pekne skladá.
Ako bolo napísané, full frame a post proces - ale s tým je pre laika spojené učenie práce v programoch na to, potom čas práce s každou foto, potom už tak aby bola ako na reklamný pútač.
 
Tinnunculus
2021-06-14 19:54:19+02
príspevok od: Tinnunculus
Bezzrkadlá Olympus, ako jediné, majú zabudovaný focus stacking (po slovensky skladanie ostrosti ? )
tuto to youtuber predvádza:

https://www.youtube.com/watch?v=pc7y28vkb3Y

Automaticky nafotia max. 15 fotiek, po nastaviteľných krokoch ostrenia, poskladá ich a je hotová foto jpg.

S Olympusom nemám skúsenosti, treba zistiť alebo odskúšať, či to pekne skladá.
Ako bolo napísané, full frame a post proces - ale s tým je pre laika spojené učenie práce v programoch na to, potom čas práce s každou foto, potom už tak aby bola ako na reklamný pútač.
O tom či to foťák pekne skladám možno máličko pochybovať, trochu sa vyskytujú pri tomto fotení artefakty, aj sa to zvykne retušovať v PC takže nič proti značke.
 
preview
2021-06-26 16:37:28+02
príspevok od: jozef84
S FF si moc nepomôžeš. Menší čip má väčšiu hľbku ostrosti. Treba makráč, stan a dobre nastavené osvetlenie. Osvetlenie lesklých vecí je niekedy obtiažne.
V CS fotografii bol o tom clanok na 4 strany a bol clanok aj tu, myslím že sa tam písalo o tom že stačí zmenit ohiskovú vzdialenost objektívu a hlba ostrosti je potom na Apsc a FF rovnaká, ale v tomto sa obrat na Karola lebo som bol z toho dobre zamotaný a ani som clanku nevenoval velku pozornost. Inak nemas makro kruzky na nikon s prenosom AF potrebujem to odskusat na micro nikon 60G či to bude fungovat a o kolko sa posuniem.
 
jozef84
2021-06-29 10:21:34+02
príspevok od: preview
V CS fotografii bol o tom clanok na 4 strany a bol clanok aj tu, myslím že sa tam písalo o tom že stačí zmenit ohiskovú vzdialenost objektívu a hlba ostrosti je potom na Apsc a FF rovnaká, ale v tomto sa obrat na Karola lebo som bol z toho dobre zamotaný a ani som clanku nevenoval velku pozornost. Inak nemas makro kruzky na nikon s prenosom AF potrebujem to odskusat na micro nikon 60G či to bude fungovat a o kolko sa posuniem.
Áno, dá sa to aj tak prepočítať podľa cropu. Myslím, že asi mám asi dva medzikrúžky s prenosom na Nikon. Pozriem doma. Odkiaľ si?
 
preview
2021-06-29 10:46:24+02
príspevok od: jozef84
Áno, dá sa to aj tak prepočítať podľa cropu. Myslím, že asi mám asi dva medzikrúžky s prenosom na Nikon. Pozriem doma. Odkiaľ si?
Tiež som z dolnej oravy ale už nepotrebujem už som to skusil na manual kružkoch čo som mal doma a objednal s AF prenosom na makro objektív. Dík za ochotu.
 
emeše
2021-10-21 10:57:15+02
prosím Vás, aký teda objektív odporúčanie na fotenie šperkov s FF? Canon 6d Mk2
cenovo na začiatok niečo menej nákladné, ďakujem
 
jozef84
2021-10-21 14:29:39+02
príspevok od: emeše
prosím Vás, aký teda objektív odporúčanie na fotenie šperkov s FF? Canon 6d Mk2
cenovo na začiatok niečo menej nákladné, ďakujem
Najlepšie makroobjektív 60-90mm, ale to si priplatíš. Dá sa ale aj Canon EF 50 mm f/1,8 STM a použiť medzikrúžky, kľudne aj bez prenosu informácií(zaostruješ aj tak ručne) Canon zoženieš okolo 150 eur a medzikrúžky ťa nezruinujú. 50mm môžeš použiť aj na portréty, poprípade vyfotenie na modelke, alebo figuríne. Budeš potrebovať ešte diúfuzny stan s osvetlením(asi 600x600x600mm )aspoň malý statív na stôl, káblovú spúšť(alebo IR ovládanie, alebo odpočítavanie na foťáku) . Dobrou pomôckou je čierne a biele sklo, zamat čierny, bordový, zelený, biely. Rátaj s tým, že šperky sú ako zrkadlo - odrážajú svoje okolie. A nakoniec mať aj skúsenosti s nastavením foťáku, spôsobom zaostrovania a samozrejme postproces s vyvolaním a aspoň základmi retuše. A veľ trpezlivosti a skúšania.
 
emeše
2021-10-21 14:39:22+02
príspevok od: jozef84
Najlepšie makroobjektív 60-90mm, ale to si priplatíš. Dá sa ale aj Canon EF 50 mm f/1,8 STM a použiť medzikrúžky, kľudne aj bez prenosu informácií(zaostruješ aj tak ručne) Canon zoženieš okolo 150 eur a medzikrúžky ťa nezruinujú. 50mm môžeš použiť aj na portréty, poprípade vyfotenie na modelke, alebo figuríne. Budeš potrebovať ešte diúfuzny stan s osvetlením(asi 600x600x600mm )aspoň malý statív na stôl, káblovú spúšť(alebo IR ovládanie, alebo odpočítavanie na foťáku) . Dobrou pomôckou je čierne a biele sklo, zamat čierny, bordový, zelený, biely. Rátaj s tým, že šperky sú ako zrkadlo - odrážajú svoje okolie. A nakoniec mať aj skúsenosti s nastavením foťáku, spôsobom zaostrovania a samozrejme postproces s vyvolaním a aspoň základmi retuše. A veľ trpezlivosti a skúšania.
ďakujem moc za reakciu. EF 50mm 1,8 STM mám, medzikrúžky neviem, aké k tomu vieš prosím poradiť? Statív mám manfrotto pevný, svetlá photon europe 400vky, aj ostatné vybavenie, len ten macro objektív som doteraz nepotrebovala a zrazu zákazka fotenie šperkov. Fotila som sklo, viem, že je to na zbláznenie a chce to veľa nervov.
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()