Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Upgrade z Panasonic GX80?

adamh
adamh 2021-06-05 12:56:49+02
Zdravim,

nejaky cas uz fotim s Panasonic GX80, ktory som zakupil s kitovym objektivom 12-32mm a k tomu som este dokupoval 45-150mm. Predtym som fotil vyhradne na iPhone 11 a chcel som vyskusat navrat ku "klasike" bez velkych investicii. Na iPhone mi vadili 2 veci: ergonomia a presaturovane farby, ktore boli daleko od reality. Oba problemy boli uspesne vyriesene .

Postupom casu som vsak zacal premyslat ako vylepsit cely zazitok z fotenia. Do tejto kategorie by som zaradil ergonomiu (trosku vacsi grip by nezaskodil), lepsie skla z hladiska obrazoveho vystupu, ale aj kvality spracovania ci lepsi hladacik (ten na GX80 nie je uplne zly, avsak ma dost skreslene farby a asi malo fps, kedze posobi dost "trhane" pri nastavovani kompozicie).

Napadlo ma dokupit grip, lepsi objektiv (nieco na styl 12-45mm od Olympusu ci 12-60mm od Panasonic pripadne Panasonic Leica verzie). Ked si to vsak clovek spocita, tak to nie je prave najmensi peniaz a investicia moze byt okolo 1000 Eur a aj tak clovek nevyriesi vsetky problemy. Aktualna situacia s Olympusom a nakoniec aj Panasonicom (ktory sa asi bude viac a viac zameriavat na video) mi nedava velmi odvahu investovat do tohto systemu.

Venujem sa hlavne krajinke, foto z ciest, skusam makro hlavne kvety, chrobaky a mierne pokusy s videom uz tiez boli.

Preto som zacal pozerat po moznych alternativach.

Fuji X-T3/Fuji X-T4 s 18-55mm 1300E/1800E
-lakave skusit "Fuji svet" a ergonomiu, na druhej strane sa vsak aj mierne obavam, ze jedno kolecko omylom posuniem a pokazi to foto
-X-T3 nema stabilizaciu v tele, cize v tomto ohladne by to bol mierny downgrade
-Capture One na idealne vyvolanie raw je dalsich extra 200eur

Nikon Z5 s 24-70mm 1600E
-FF, pozeral som par fotiek a naozaj v kominacii s tym objektivom je to parada
-ergonomia vyzera byt paradna
-4k video s cropom dost bieda, 1080p je momentalne postacujuce, avsak do buducna 4k je plus

Nikon Z6II s 24-70mm 2200E
-cena je uz hodne vysoka, ale ten fotak v podstate nema nedostatky

Panasonic S5 s 20-60mm 1600Eur
-CAF a 2mil dot hladacik to dost kazia
-Asi slusny IBIS
-Kopec video funkcii, ktore asi nikdy nevyuzijem

Nebranim sa ani inym alternativam. Rad si necham poradit, mozno spravne riesenie je uplne ine. Pri FF sa bojim, ze to bude vacsie a tym padom sa mi to nebude velmi chciet nosit na cesty. Toto uplne neviem zodpovedat v mojej hlave a asi bez skusenia to nerozlusknem. Ta cena Panasonicu je velmi lakava, podla recenzii sa radi do strednej triedy, zatial co stoji podobne ako Nikon Z5 co je zakladny level, preto premyslam, ze ci to nie je podozrivo "lacne". Ohniskovou vzdialenostou by som pri FF z dlhodobejsieho hladiska neplanoval prekrocit 100mm, hlavne kvoli velkosti. Preto by asi malo zmysle nechat si aj GX80 a pouzit ho v pripade potreby tele rozsahu.
 
Marek.G
2021-06-07 21:58:48+02
príspevok od: jozef84
S prvými dvomi vetami súhlasím. Ale to presaturovanie-celý odstavec..., tak to veru pobavilo. 100 bodov.Taktiež sa mýliš s nastaveném bielej. Toto vôbec neriešim pri RAWe a nechávam to na automatiku. Bielu riešim v postprocese jednám klikom v RaWe. Kto sa bude zdržiavať s fotením šedej tabuľky... A fakt by ma zaujímalo, ako nastavuješ manuálne ten RAW vo foťáku. Niečo nové sa naučím...
Tento príspevok som nejako prehliadol. Áno, takto som to myslel. gytheio asi myslel nastavenie ISO, clony a expozičného času ako "manuálne nastavenie rawu".

No a z tvojho pohľadu ten pri fotení do raw nie je problém so saturáciou? Pochopil som, že to nie je že by si to nejako špeciálne musel nastavovať.
 
jozef84
2021-06-07 22:00:05+02
príspevok od: gytheio
Preco ma roka222 prestal dislajkovat ked som sa ta opytal ci ste spojeny pupocnou snurou???

Pri tvojich fotografiach sa ani necudujem, ze nastavenie bielej riesis az v PP.
Photox, pozrel som si na tvoje fotky a vyzerá, že prídem k tebe na stáž. Hmmm, dobré. Modelky.Len tak ďalej.
 
Marek.G
2021-06-07 22:04:36+02
príspevok od: gytheio
Rozumiem. Mam este otazku, ako si na tom s programom na upravu fotografii?
Používam Lightroom na základné vyvolanie RAW, kde si nastavím veci ako vyváženie bielej, a poupravujem ďalšie veci. Keď je veľký dynamický rozsah, to nejako vyskladám automaticky, ale v zásade také moc nefotím (väčšinou zachovám highlights a potom si vytiahnem tiene). Na tomto chcem zapracovať. Také veci že si poskladám panorámu alebo v PS si odstránim nejaké veci to sa asi neráta.
 
jozef84
2021-06-07 22:13:00+02
príspevok od: Marek.G
Tento príspevok som nejako prehliadol. Áno, takto som to myslel. gytheio asi myslel nastavenie ISO, clony a expozičného času ako "manuálne nastavenie rawu".

No a z tvojho pohľadu ten pri fotení do raw nie je problém so saturáciou? Pochopil som, že to nie je že by si to nejako špeciálne musel nastavovať.
Sú to surové dáta z každého pixelu. Pomôcka je histogram v strede. Vtedy máš najviac informácií z tieňov a svetiel. Ja trochu podexponujem z Nikonu, aby som mal viac informácií zo svetiel a tiene separátne odšumujem štetcom(ak treba). Farby si v RAWe editore dávkuješ tiahlami - saturácia, živosť, pridávaním čiernej alebo úpravou expozície dávaš sýtosť, bielu môžeš nastaviť napr. teplotou a tint(resp. dáš auto), alebo ručne ťahaním, alebo kapátkom naberieš kde máš sivú - jeden klik. Pri vode to je najjednoduchšie. Nesmie byť modrá, alebo hnedá, ale presne biela.Ostatné je na tebe a tvojom umeleckom cítení. Vo foťáku nenastavujem skoro nič, nechávam na neutrál. Jpeg mám iba na náhľad. Photox ti tam dal dobrú radu, že stačí iba malý jpeg. Ten stačí, ak upravuješ v RAWe.
 
Marek.G
2021-06-07 22:15:02+02
Asi by som mal povedať aj to, že moje potreby sú súkromného rázu. Rodina (zaujímavé momenty, portréty), turistika (východ slnka, západ, dážď, sneh, mráz, prah, veľa km). Ako rád by som fotografoval niečo, čo by som mohol niekde poslať na kritiku, do súťaže. Niečo s emóciou, netypickým uhlom pohľadu, zaujímavé objekty so zaujímavou kompozíciou v zaujímavom svetle. Čo by oslovilo druhých. A v tomto nevidím obmedzenie pri Panasonic-u a vhodne zvolených objektívoch. Pozeral som fotografie odfotografované na Olympus a tie mi prišli v poriadku.

Je možné, že prísne vzaté sú presaturované, neviem. Možno mám nejaký bias že to nevidím.

Keby som mal fotiť diskotéky, šport, samozrejme by som uvažoval inak.
 
jozef84
2021-06-07 22:19:40+02
príspevok od: Marek.G
Tento príspevok som nejako prehliadol. Áno, takto som to myslel. gytheio asi myslel nastavenie ISO, clony a expozičného času ako "manuálne nastavenie rawu".

No a z tvojho pohľadu ten pri fotení do raw nie je problém so saturáciou? Pochopil som, že to nie je že by si to nejako špeciálne musel nastavovať.
Ešte som zabudol na možnosť ako ovplyvniť farby už pri fotení. Kúp si polarizák, ten ti zníži odlesky a zvýrazní farby. Nepriamo aj prechoďák na oblohe znížením jasu(prepalov)- viac informácií. Podobne niekedy aj niektorými ND filtrami môžeš zasiahnuť do podania farieb, poprípade použitím niektorých farebných filtrov(napr. žltý, oranžový a červený na oblohu - tie používam na čiernobielu fotom aby som zvýraznil oblaky a oblohu)
 
jozef84
2021-06-07 22:27:07+02
príspevok od: Marek.G
Asi by som mal povedať aj to, že moje potreby sú súkromného rázu. Rodina (zaujímavé momenty, portréty), turistika (východ slnka, západ, dážď, sneh, mráz, prah, veľa km). Ako rád by som fotografoval niečo, čo by som mohol niekde poslať na kritiku, do súťaže. Niečo s emóciou, netypickým uhlom pohľadu, zaujímavé objekty so zaujímavou kompozíciou v zaujímavom svetle. Čo by oslovilo druhých. A v tomto nevidím obmedzenie pri Panasonic-u a vhodne zvolených objektívoch. Pozeral som fotografie odfotografované na Olympus a tie mi prišli v poriadku.

Je možné, že prísne vzaté sú presaturované, neviem. Možno mám nejaký bias že to nevidím.

Keby som mal fotiť diskotéky, šport, samozrejme by som uvažoval inak.
Tu máš pomôcku link: https://www.juzaphoto.com/lens.php?l=en&m=micro_43
Pár objektívov pre formát 4/3 so mal. S prírodou viem poradiť a aj s vyvolaním RAWu. Kľudne sa mi ozvi aj do správy, ak na niečo narazíš. Prírodu ma baví fotiť. A mám aj tu pár foto z Panasonicu. Napríklad: www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/596785/voda/?s=photos
 
Marek.G
2021-06-07 22:31:23+02
príspevok od: jozef84
Ešte som zabudol na možnosť ako ovplyvniť farby už pri fotení. Kúp si polarizák, ten ti zníži odlesky a zvýrazní farby. Nepriamo aj prechoďák na oblohe znížením jasu(prepalov)- viac informácií. Podobne niekedy aj niektorými ND filtrami môžeš zasiahnuť do podania farieb, poprípade použitím niektorých farebných filtrov(napr. žltý, oranžový a červený na oblohu - tie používam na čiernobielu fotom aby som zvýraznil oblaky a oblohu)
Ďakujem. Polarizák aj ND mám ešte zo starého fotoaparátu, ktorý bol tak šupácky, že nefotil ani do RAW a bol na tužkové baterky, a predsa som s ním pofotil čo to. Neviem im nájsť využitie, ale skúsim sa naučiť. Už sa to akosi odklonilo od tej pôvodnej témy, že či Panasonic je naozaj tak zlý fotoaparát, k úprave RAW súboru a už sa v tom trochu strácam.
 
jozef84
2021-06-07 22:37:13+02
príspevok od: Marek.G
Ďakujem. Polarizák aj ND mám ešte zo starého fotoaparátu, ktorý bol tak šupácky, že nefotil ani do RAW a bol na tužkové baterky, a predsa som s ním pofotil čo to. Neviem im nájsť využitie, ale skúsim sa naučiť. Už sa to akosi odklonilo od tej pôvodnej témy, že či Panasonic je naozaj tak zlý fotoaparát, k úprave RAW súboru a už sa v tom trochu strácam.
Adobe RAW je veľmi jednoduchý. Nemusíš mať obavy. Len si nastav ukladanie do jpeg plus RAW vo foťáku a môžeš sa k tomu vrátiť aj neskôr, keď sa naučíš úpravy v RAW. Viac o RAW ti môžem potom do správy.
 
gytheio
2021-06-08 06:20:20+02
príspevok od: jozef84
No dnes ti karta veru nejde. Opakujem: je jedno aký máš režim, nemá to priamy vplyv na surové dáta RAW. Každý pixel zaznamená iba hodnotu , ktorú zozbieral, ako si si nastavil expozičný trojuholník. Táto hodnota sa dá v RAW konvertore v určitom rozmedzí meniť(to znamená -intenzita zeleného pixelu, modrého, alebo červeného) spájenie týchto troch farebných pixelov a kombinácia ich intenzity vzniká napríkla 16.7 mil. farieb a viac. Čiže sa dostávam zasa k mojej otázke, ako si to nastavuješ manuálne ten RAW?
Cestne, doslo mi to az neskor o akom nastaveni pisal. Mna by nikdy nenapadlo nastavovat kontrast alebo hocico ine uz priamo vo fotoaparate. To je znehodnocovanie fotografie priamo vo fotoaparate.
Davnejsie tu jeden daval cb fotografie a komentoval to tak, ze si vo fotoaparate nastavi cb a dalej nic neriesi, nemusi sa trapit s PP... Tie cb fotografie aj tak vyzerali.
Naco si kupovat fotoaparat za 1000 Eur ked necham na nom aby nastavil ten kontrast? Ten fotoaparat nevie kolko toho kontrastu tam ma dat.
 
jozef84
2021-06-08 08:29:46+02
príspevok od: gytheio
Cestne, doslo mi to az neskor o akom nastaveni pisal. Mna by nikdy nenapadlo nastavovat kontrast alebo hocico ine uz priamo vo fotoaparate. To je znehodnocovanie fotografie priamo vo fotoaparate.
Davnejsie tu jeden daval cb fotografie a komentoval to tak, ze si vo fotoaparate nastavi cb a dalej nic neriesi, nemusi sa trapit s PP... Tie cb fotografie aj tak vyzerali.
Naco si kupovat fotoaparat za 1000 Eur ked necham na nom aby nastavil ten kontrast? Ten fotoaparat nevie kolko toho kontrastu tam ma dat.
Pokiaľ robíš s RAWom, tak ti môže byť jedno, aký kontrast, režim si tam nastavíš. Ja mám tiež nastavený čiernobiely režim s vyšším kontrastom a neberiem to ako znehodnocovanie fotografie. Pre mňa má JPEG len informatívnu hodnotu jas-tiene a čo je na nej. Či má potenciál aj na čiernobielu foto. Či sa mi oplatí dať ešte červený(žltý, pomarančový) filter, aby som zvýraznil oblohu. Filter má priamy vplyv na dáta z pixelov. V RAW mám vo farbe a môžem sa rozhodnúť, ako ju spracujem. Ale čakal som úprimne, že zapojíš logiku a prídeš na to ako sa dá aj ten RAW ovplyvniť vo foťáku. Nepriamo to ide cez expozičný trojuholník a priamo cez filtre na objektíve. Skrátka nemal si svoj deň...
 
aesace
2021-06-08 08:44:16+02
Tiez rozmyslam nad nejakym upgradom, ale uz tym, ze som chcel vyskusat po APSC skor MFT namiesto FF, hovori asi o mojich preferenciach, ktore su u teba presne opacne. Nikdy by som nesiel do FF, kedze fotim krajinu a nosenie fotaku a tym aj jeho rozmery a hmotnost povazujem za jeden z argumentov, preco kopec ludi tieto systemove fotaky zatratili a nechali si radsej len mobil a preco ja som isiel do sice stareho fotaku Olympus, ale bol som nan zvedavy. Frajerke som davnejsie kupil Panasonic a bol som uneseny z toho, ake to bolo lahke a ako clovek akoby prestal riesit dilemu, ci so sebou fotak zobrat alebo nie. Olympus ma sice svojimi nastaveniami a ovladanim vobec nepresvedcil, ale rozmermi a vahou to nie je zle. Ked obcas idem fotit na nejaky vzdialenejsi kopec s kamosom, co ma FF, tak vidim, ako jemu sa to ani nechce vytahovat, lebo je to hebedo. Ja mam fotak stale na krku a pohoda, cvakam co sa mi zachce, aj ked je to len 1-2 fotky za par kilometrov.Proste to neriesim.
Ak by som teda len teoreticky rozmyslal o FF, tak ma omracia tie velkosti objektivov, ich hmotnosti, male rozsahy ohnisk a ich brutalne ceny. Samotny fotak je tiez riadna investicia aj ojazdeny. A tym ze som len taky nadsenec, chcem byt z fotenia nadseny a nie utahany a znechuteny a preto do FF nepojdem. Ten Fujifilm ma laka, ale ked som sa na nete dopracoval k porovnaniu sumu a ostrenia olympusu a najnovsich Fuji fotakov strednej triedy, tak jedine, v com ma fuji navrch, je rozlisenie. Nic ine - ani dynamicky rozsah, ani sum, ani rychlost ostrenia nie su lepsie, alebo su dost porovnatelne,ze to nestoji za rec.A hlbka ostrosti? Na krajinu sa skor hodi ta vacsia hlbka, takze aj v tomto MFT nic nestraca, skor naopak...Takze na buduce uvidim, ci este olympus alebo panasonic s niecim pridu, alebo to nechaju uplne zakapat, ale FF su pre mna vyhodene peniaze a stratene nadsenie z fotenia.
 
gytheio
2021-06-08 09:07:07+02
príspevok od: jozef84
Pokiaľ robíš s RAWom, tak ti môže byť jedno, aký kontrast, režim si tam nastavíš. Ja mám tiež nastavený čiernobiely režim s vyšším kontrastom a neberiem to ako znehodnocovanie fotografie. Pre mňa má JPEG len informatívnu hodnotu jas-tiene a čo je na nej. Či má potenciál aj na čiernobielu foto. Či sa mi oplatí dať ešte červený(žltý, pomarančový) filter, aby som zvýraznil oblohu. Filter má priamy vplyv na dáta z pixelov. V RAW mám vo farbe a môžem sa rozhodnúť, ako ju spracujem. Ale čakal som úprimne, že zapojíš logiku a prídeš na to ako sa dá aj ten RAW ovplyvniť vo foťáku. Nepriamo to ide cez expozičný trojuholník a priamo cez filtre na objektíve. Skrátka nemal si svoj deň...
Z celej tej debaty mam pocit, ze pre neho je prioritny jpeg. Ked to nechava na fotoaparat tak ho nepotrebuje, mobil mu spravy krajsi jpeg.
 
gytheio
2021-06-08 09:11:59+02
príspevok od: aesace
Tiez rozmyslam nad nejakym upgradom, ale uz tym, ze som chcel vyskusat po APSC skor MFT namiesto FF, hovori asi o mojich preferenciach, ktore su u teba presne opacne. Nikdy by som nesiel do FF, kedze fotim krajinu a nosenie fotaku a tym aj jeho rozmery a hmotnost povazujem za jeden z argumentov, preco kopec ludi tieto systemove fotaky zatratili a nechali si radsej len mobil a preco ja som isiel do sice stareho fotaku Olympus, ale bol som nan zvedavy. Frajerke som davnejsie kupil Panasonic a bol som uneseny z toho, ake to bolo lahke a ako clovek akoby prestal riesit dilemu, ci so sebou fotak zobrat alebo nie. Olympus ma sice svojimi nastaveniami a ovladanim vobec nepresvedcil, ale rozmermi a vahou to nie je zle. Ked obcas idem fotit na nejaky vzdialenejsi kopec s kamosom, co ma FF, tak vidim, ako jemu sa to ani nechce vytahovat, lebo je to hebedo. Ja mam fotak stale na krku a pohoda, cvakam co sa mi zachce, aj ked je to len 1-2 fotky za par kilometrov.Proste to neriesim.
Ak by som teda len teoreticky rozmyslal o FF, tak ma omracia tie velkosti objektivov, ich hmotnosti, male rozsahy ohnisk a ich brutalne ceny. Samotny fotak je tiez riadna investicia aj ojazdeny. A tym ze som len taky nadsenec, chcem byt z fotenia nadseny a nie utahany a znechuteny a preto do FF nepojdem. Ten Fujifilm ma laka, ale ked som sa na nete dopracoval k porovnaniu sumu a ostrenia olympusu a najnovsich Fuji fotakov strednej triedy, tak jedine, v com ma fuji navrch, je rozlisenie. Nic ine - ani dynamicky rozsah, ani sum, ani rychlost ostrenia nie su lepsie, alebo su dost porovnatelne,ze to nestoji za rec.A hlbka ostrosti? Na krajinu sa skor hodi ta vacsia hlbka, takze aj v tomto MFT nic nestraca, skor naopak...Takze na buduce uvidim, ci este olympus alebo panasonic s niecim pridu, alebo to nechaju uplne zakapat, ale FF su pre mna vyhodene peniaze a stratene nadsenie z fotenia.
Jedno v com ste velmi dobry je lenivost.
 
jozef84
2021-06-08 09:37:18+02
príspevok od: gytheio
Jedno v com ste velmi dobry je lenivost.
To by sa ti nerátalo, keby si každého nepourážal...
 
jozef84
2021-06-08 09:42:24+02
príspevok od: gytheio
Z celej tej debaty mam pocit, ze pre neho je prioritny jpeg. Ked to nechava na fotoaparat tak ho nepotrebuje, mobil mu spravy krajsi jpeg.
Má Lightroom, prečítaj si to ešte raz. Nikde nepíše, že sa nechce učiť. Aj ja 50% fotím na automatiku a skoro celý zbytok na plný manuál. Photox a ešte popracuj na gramatike, lebo ma pri pohľade na tie hrubky vykrúca...
 
gytheio
2021-06-08 10:01:44+02
príspevok od: jozef84
To by sa ti nerátalo, keby si každého nepourážal...
Ani zdaleka nie kazdeho, to by si nebol ty keby si neprekrucal.
 
JozoOrech
2021-06-08 10:48:38+02
príspevok od: aesace
Tiez rozmyslam nad nejakym upgradom, ale uz tym, ze som chcel vyskusat po APSC skor MFT namiesto FF, hovori asi o mojich preferenciach, ktore su u teba presne opacne. Nikdy by som nesiel do FF, kedze fotim krajinu a nosenie fotaku a tym aj jeho rozmery a hmotnost povazujem za jeden z argumentov, preco kopec ludi tieto systemove fotaky zatratili a nechali si radsej len mobil a preco ja som isiel do sice stareho fotaku Olympus, ale bol som nan zvedavy. Frajerke som davnejsie kupil Panasonic a bol som uneseny z toho, ake to bolo lahke a ako clovek akoby prestal riesit dilemu, ci so sebou fotak zobrat alebo nie. Olympus ma sice svojimi nastaveniami a ovladanim vobec nepresvedcil, ale rozmermi a vahou to nie je zle. Ked obcas idem fotit na nejaky vzdialenejsi kopec s kamosom, co ma FF, tak vidim, ako jemu sa to ani nechce vytahovat, lebo je to hebedo. Ja mam fotak stale na krku a pohoda, cvakam co sa mi zachce, aj ked je to len 1-2 fotky za par kilometrov.Proste to neriesim.
Ak by som teda len teoreticky rozmyslal o FF, tak ma omracia tie velkosti objektivov, ich hmotnosti, male rozsahy ohnisk a ich brutalne ceny. Samotny fotak je tiez riadna investicia aj ojazdeny. A tym ze som len taky nadsenec, chcem byt z fotenia nadseny a nie utahany a znechuteny a preto do FF nepojdem. Ten Fujifilm ma laka, ale ked som sa na nete dopracoval k porovnaniu sumu a ostrenia olympusu a najnovsich Fuji fotakov strednej triedy, tak jedine, v com ma fuji navrch, je rozlisenie. Nic ine - ani dynamicky rozsah, ani sum, ani rychlost ostrenia nie su lepsie, alebo su dost porovnatelne,ze to nestoji za rec.A hlbka ostrosti? Na krajinu sa skor hodi ta vacsia hlbka, takze aj v tomto MFT nic nestraca, skor naopak...Takze na buduce uvidim, ci este olympus alebo panasonic s niecim pridu, alebo to nechaju uplne zakapat, ale FF su pre mna vyhodene peniaze a stratene nadsenie z fotenia.
Ja mám podobnú skúsenosť s jedným kamarátom. Šli sme spolu na túru a obaja sme mali foťáky. Ja m4/3 on FF zrkadlovku. V priebehu stúpania som fotil a on zvažoval či vytiahnuť svoju mašinu. Vytiahol to až hore a keď to dal do batohu a bol pekný pohľad opäť váhal či podstúpi tú tortúru s vyťahovaním. Keď sme prišli ku mne na chalupu, tak som si do kompu stiahol aj jeho RAW-y a spolu so mnou porovnával rozdiely proti tým mojim záberom a bol užasnutý z toho, že aj pri veľkom zväčšení rozdiely takmer nebolo vidieť a pri korekciách na na m4/3 tiež híkal, že ,,Veď to má parádny dynamický rozsah´´Bol jednoducho z toho prekvapený že ten prcek je veľmi blízko výstupom k tomu jeho hovädu. Samozrejme je nesporné, že pre určité vlastnosti v určitých disciplínach FF bude vždy lepší. Veľká väčšina amatérov nedokáže zužitkovať a naplno využiť ani m4/3 a už sa hrabú k FF. Lebo je to vyšší štandard. MFT je proste alternatíva s ktorou sa tiež dajú robiť výborné fotografie, keď to človek vie. Tento systém má svoje nesporné výhody. Osobne ale neodsudzujem FF. Sám by som chcel mať aj FF a viem prečo. Ale je tu pre fotonadšenca súhrn otázok, ktoré by si mal zodpovedať: Viem už z MFT vyžmíkať maximum a nepostačuje mi svojimi danosťami a vlastnosťami ? Sú moje fotografie už na takej úrovni, že treba postúpiť vyššie ? Mám na to financie ? Stojí mi to za tú hmotnosť a objem objektívov ? Mám na to čas ? Budem s tým robiť lepšie zábery ?
 
jozef84
2021-06-08 11:45:21+02
príspevok od: JozoOrech
Ja mám podobnú skúsenosť s jedným kamarátom. Šli sme spolu na túru a obaja sme mali foťáky. Ja m4/3 on FF zrkadlovku. V priebehu stúpania som fotil a on zvažoval či vytiahnuť svoju mašinu. Vytiahol to až hore a keď to dal do batohu a bol pekný pohľad opäť váhal či podstúpi tú tortúru s vyťahovaním. Keď sme prišli ku mne na chalupu, tak som si do kompu stiahol aj jeho RAW-y a spolu so mnou porovnával rozdiely proti tým mojim záberom a bol užasnutý z toho, že aj pri veľkom zväčšení rozdiely takmer nebolo vidieť a pri korekciách na na m4/3 tiež híkal, že ,,Veď to má parádny dynamický rozsah´´Bol jednoducho z toho prekvapený že ten prcek je veľmi blízko výstupom k tomu jeho hovädu. Samozrejme je nesporné, že pre určité vlastnosti v určitých disciplínach FF bude vždy lepší. Veľká väčšina amatérov nedokáže zužitkovať a naplno využiť ani m4/3 a už sa hrabú k FF. Lebo je to vyšší štandard. MFT je proste alternatíva s ktorou sa tiež dajú robiť výborné fotografie, keď to človek vie. Tento systém má svoje nesporné výhody. Osobne ale neodsudzujem FF. Sám by som chcel mať aj FF a viem prečo. Ale je tu pre fotonadšenca súhrn otázok, ktoré by si mal zodpovedať: Viem už z MFT vyžmíkať maximum a nepostačuje mi svojimi danosťami a vlastnosťami ? Sú moje fotografie už na takej úrovni, že treba postúpiť vyššie ? Mám na to financie ? Stojí mi to za tú hmotnosť a objem objektívov ? Mám na to čas ? Budem s tým robiť lepšie zábery ?
Súhlasím s tebou.Dávať dole batoh, potom vyberať a zasa dávať späť do batohu je oštara. Takto veru ujdú pekné zábery. V batohu je foťák nanič, musí byť po ruke.Akurát pre toho kamaráta rada, nech si kúpi klip na batoh, aby si tam mohol zacvaknúť aj FF. Bude ho mať tak poruke, ako aj ty. Ako mám na batohu ten klip, tak občas zoberiem aj veľkú kravu 70-200, 2,8. Vtedy sa to ešte dá zniesť. A k tomu na druhý popruh ministatív.
 
Marek.G
2021-06-08 11:54:12+02
príspevok od: gytheio
Z celej tej debaty mam pocit, ze pre neho je prioritny jpeg. Ked to nechava na fotoaparat tak ho nepotrebuje, mobil mu spravy krajsi jpeg.
Prepáč, možno sa kostrbato vyjadrujem. Veci, ktoré sú tebe samozrejmé, sa ja len učím. Preto si nastavujem JPEG vo fotoaparáte a potom sa hrám s RAW v LR a porovnávam si pre a proti.
 
Strana 3 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()