Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Upgrade z Panasonic GX80?

adamh
adamh 2021-06-05 12:56:49+02
Zdravim,

nejaky cas uz fotim s Panasonic GX80, ktory som zakupil s kitovym objektivom 12-32mm a k tomu som este dokupoval 45-150mm. Predtym som fotil vyhradne na iPhone 11 a chcel som vyskusat navrat ku "klasike" bez velkych investicii. Na iPhone mi vadili 2 veci: ergonomia a presaturovane farby, ktore boli daleko od reality. Oba problemy boli uspesne vyriesene .

Postupom casu som vsak zacal premyslat ako vylepsit cely zazitok z fotenia. Do tejto kategorie by som zaradil ergonomiu (trosku vacsi grip by nezaskodil), lepsie skla z hladiska obrazoveho vystupu, ale aj kvality spracovania ci lepsi hladacik (ten na GX80 nie je uplne zly, avsak ma dost skreslene farby a asi malo fps, kedze posobi dost "trhane" pri nastavovani kompozicie).

Napadlo ma dokupit grip, lepsi objektiv (nieco na styl 12-45mm od Olympusu ci 12-60mm od Panasonic pripadne Panasonic Leica verzie). Ked si to vsak clovek spocita, tak to nie je prave najmensi peniaz a investicia moze byt okolo 1000 Eur a aj tak clovek nevyriesi vsetky problemy. Aktualna situacia s Olympusom a nakoniec aj Panasonicom (ktory sa asi bude viac a viac zameriavat na video) mi nedava velmi odvahu investovat do tohto systemu.

Venujem sa hlavne krajinke, foto z ciest, skusam makro hlavne kvety, chrobaky a mierne pokusy s videom uz tiez boli.

Preto som zacal pozerat po moznych alternativach.

Fuji X-T3/Fuji X-T4 s 18-55mm 1300E/1800E
-lakave skusit "Fuji svet" a ergonomiu, na druhej strane sa vsak aj mierne obavam, ze jedno kolecko omylom posuniem a pokazi to foto
-X-T3 nema stabilizaciu v tele, cize v tomto ohladne by to bol mierny downgrade
-Capture One na idealne vyvolanie raw je dalsich extra 200eur

Nikon Z5 s 24-70mm 1600E
-FF, pozeral som par fotiek a naozaj v kominacii s tym objektivom je to parada
-ergonomia vyzera byt paradna
-4k video s cropom dost bieda, 1080p je momentalne postacujuce, avsak do buducna 4k je plus

Nikon Z6II s 24-70mm 2200E
-cena je uz hodne vysoka, ale ten fotak v podstate nema nedostatky

Panasonic S5 s 20-60mm 1600Eur
-CAF a 2mil dot hladacik to dost kazia
-Asi slusny IBIS
-Kopec video funkcii, ktore asi nikdy nevyuzijem

Nebranim sa ani inym alternativam. Rad si necham poradit, mozno spravne riesenie je uplne ine. Pri FF sa bojim, ze to bude vacsie a tym padom sa mi to nebude velmi chciet nosit na cesty. Toto uplne neviem zodpovedat v mojej hlave a asi bez skusenia to nerozlusknem. Ta cena Panasonicu je velmi lakava, podla recenzii sa radi do strednej triedy, zatial co stoji podobne ako Nikon Z5 co je zakladny level, preto premyslam, ze ci to nie je podozrivo "lacne". Ohniskovou vzdialenostou by som pri FF z dlhodobejsieho hladiska neplanoval prekrocit 100mm, hlavne kvoli velkosti. Preto by asi malo zmysle nechat si aj GX80 a pouzit ho v pripade potreby tele rozsahu.
 
Marcel Rebro
2021-06-08 12:08:30+02
príspevok od: jozef84
To by sa ti nerátalo, keby si každého nepourážal...
Je to troll ako z učebnice
 
Marek.G
2021-06-08 12:09:02+02
príspevok od: jozef84
Adobe RAW je veľmi jednoduchý. Nemusíš mať obavy. Len si nastav ukladanie do jpeg plus RAW vo foťáku a môžeš sa k tomu vrátiť aj neskôr, keď sa naučíš úpravy v RAW. Viac o RAW ti môžem potom do správy.
To spojenie "Neviem im nájsť využitie" nebolo myslené pre RAW, ale pre filtre. Zjednoduším to takto: všetko fotím do RAW a vyvolávam si fotografie cez LR. Bodka. To o JPEG som akože nepovedal.

Moja pôvodná otázka na gytheia bola, že či Panasonic a Olympus má tak strašne presaturované farby pri fotení do RAW, že to neobstojí v porovnaní s inými značkami. Že toto je dôvod, ak sa chce niekto serióznejšie venovať fotografii, že by bolo lepšie pre tie farby do tejto značky neísť.
 
jozef84
2021-06-08 12:13:59+02
príspevok od: Marek.G
To spojenie "Neviem im nájsť využitie" nebolo myslené pre RAW, ale pre filtre. Zjednoduším to takto: všetko fotím do RAW a vyvolávam si fotografie cez LR. Bodka. To o JPEG som akože nepovedal.

Moja pôvodná otázka na gytheia bola, že či Panasonic a Olympus má tak strašne presaturované farby pri fotení do RAW, že to neobstojí v porovnaní s inými značkami. Že toto je dôvod, ak sa chce niekto serióznejšie venovať fotografii, že by bolo lepšie pre tie farby do tejto značky neísť.
To musíš adresovať na Photoxa(Gythea), nie na mňa. Ja s tým nemám najmenší problém.
 
Marek.G
2021-06-08 12:24:58+02
príspevok od: jozef84
To musíš adresovať na Photoxa(Gythea), nie na mňa. Ja s tým nemám najmenší problém.
Ja by som bol rád, keby mi to Gytheio nejako vysvetlil. Vyjadril sa o tejto značke dosť negatívne, a ja som rád, keď si na papier, kde mám pre a proti, môžem napísať niečo nové do kolónky s mínusmi, čo som prehliadol. Som taký prívrženec kritického myslenia a stále hľadám, čo ja sám prehliadam.

Tak som si dopísal ako mínus "presaturované farby môžu byť nepríjemné" a pri tom otázky ("Je to vec vkusu? Môže to byť pre niekoho - naopak - správne podané farieb? Čo tieto presaturované farby spôsobuje? Snímač? Nesprávny spôsob vyvolania v LR? Je to vec, ktorú si všimnú profesionálni fotografi a amatéri ju prehliadajú? Čo sa musím naučiť, aby som to tam zbadal? Môže sa gytheio mýliť a nie je to problém ako píše jozef84? (predsa, aj skúsení ľudia v remesle môžu mať na niečo nesprávny názor - žiadny hejt!)") atď.
 
JozoOrech
2021-06-08 12:31:36+02
príspevok od: jozef84
Súhlasím s tebou.Dávať dole batoh, potom vyberať a zasa dávať späť do batohu je oštara. Takto veru ujdú pekné zábery. V batohu je foťák nanič, musí byť po ruke.Akurát pre toho kamaráta rada, nech si kúpi klip na batoh, aby si tam mohol zacvaknúť aj FF. Bude ho mať tak poruke, ako aj ty. Ako mám na batohu ten klip, tak občas zoberiem aj veľkú kravu 70-200, 2,8. Vtedy sa to ešte dá zniesť. A k tomu na druhý popruh ministatív.
Áno. Klip od známeho výrobcu je vynikajúca vecička. Mám ho a som z toho nadšený. V reklamnom videu si tam chlapík zavesí veľkú zrkadlovku aj s poriadnym sklom. Ale neviem ako komfortné by to bolo na celodennej túre. Na to treba mať poriadny hrudník. Keby sa jednalo o bezzrkadlovku, tak to je už praktickejšie. Tie sú aj vo FF verzii prijatelnejšie na takéto prenášanie, pokiaľ tam nerupneš veľky svetelný objektív. Aj keď nejaký tatranský nosič by sa nad takým nákladom len pousmial
 
jozef84
2021-06-08 12:59:30+02
príspevok od: JozoOrech
Áno. Klip od známeho výrobcu je vynikajúca vecička. Mám ho a som z toho nadšený. V reklamnom videu si tam chlapík zavesí veľkú zrkadlovku aj s poriadnym sklom. Ale neviem ako komfortné by to bolo na celodennej túre. Na to treba mať poriadny hrudník. Keby sa jednalo o bezzrkadlovku, tak to je už praktickejšie. Tie sú aj vo FF verzii prijatelnejšie na takéto prenášanie, pokiaľ tam nerupneš veľky svetelný objektív. Aj keď nejaký tatranský nosič by sa nad takým nákladom len pousmial
pokiaľ tam nedáš 70-200, 2,8 a dlhšie ultrazoomy, tak sa dá aj celodenná bez problémov. Ale aj ten občas beriem.Tam už by som mal radšej dva držiaky, aby som si ich mohol prehadzovať. Ale je to poruke.
 
jozef84
2021-06-08 13:02:26+02
príspevok od: Marek.G
Ja by som bol rád, keby mi to Gytheio nejako vysvetlil. Vyjadril sa o tejto značke dosť negatívne, a ja som rád, keď si na papier, kde mám pre a proti, môžem napísať niečo nové do kolónky s mínusmi, čo som prehliadol. Som taký prívrženec kritického myslenia a stále hľadám, čo ja sám prehliadam.

Tak som si dopísal ako mínus "presaturované farby môžu byť nepríjemné" a pri tom otázky ("Je to vec vkusu? Môže to byť pre niekoho - naopak - správne podané farieb? Čo tieto presaturované farby spôsobuje? Snímač? Nesprávny spôsob vyvolania v LR? Je to vec, ktorú si všimnú profesionálni fotografi a amatéri ju prehliadajú? Čo sa musím naučiť, aby som to tam zbadal? Môže sa gytheio mýliť a nie je to problém ako píše jozef84? (predsa, aj skúsení ľudia v remesle môžu mať na niečo nesprávny názor - žiadny hejt!)") atď.
Urob si názor na základe fotiek a porovnaj.Máš tam všetko potrebné k rozhodnutiu: https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&page=indexobiettivi
 
blahoslav J B Art
2021-06-08 15:23:41+02
aj profi sport sa da fotit MFT systemom (tu Panasonic)
https://www.youtube.com/watch?v=4OukElF4QAM
 
jozef84
2021-06-08 15:48:03+02
príspevok od: blahoslav J B Art
aj profi sport sa da fotit MFT systemom (tu Panasonic)
https://www.youtube.com/watch?v=4OukElF4QAM
Aj extrémne makro. https://www.darian.sk/dusan-beno-testoval-objektiv-nanoha-x5
 
adamh
2021-06-08 19:23:30+02
Dakujem pekne za odpovede, premyslal som nad tym a myslim, ze mate pravdu.

Na cestovanie asi FF nebude ta najidealnejsia volba a to tvori velku cast mojho fotenia. Pri porovnani vahy je to okolo 1.2kg pri FF s 28-70mm beznym zoomom, zatial co pri MFT sa pohybujem niekde nad okolo 700g a ten objem bude predstavovat asi tiez pomerne velky problem. Pri FF som nad 70mm ohniskovou vzdialenostou ani velmi nepremyslal, lebo tele objektivy su uz velmi velke.

Jeden dovod, preco som chcel skusit FF je aj hlbka ostrosti, ale s niektorymi fixnymi ohniskami sa da dosiahnut celkom pekny vysledok.

Spominal som, ze by som rad mal hladacik s vyssim rozlisenim a fps, lepsi grip a podobne, ale to je vsetko v rovine "pekne mat". Najviac ma asi momentalne trapi "nepohodlnost". Mam 12-32mm a 45-150mm a to prehadzovanie nie je idealne, kedze castokrat ked clovek ide na tele, tak mu ten moment moze odbehnut v priebehu sekund.

Preto premyslam nad riesenim ostat pri MFT a dokupit objektiv s vacsim rozsahom a lepsou obrazovou kvalitou. Ake by ste dali odporucenie, toto su moji favoriti:

Panasonic Leica DG Elmarit AF 12-60mm f/2,8-4,0 729 Eur
Panasonic AF 12-60mm f/3,5-5,6 G 399 Eur
Panasonic AF 14-140mm f/3,5-5,6 OIS II 599 Eur

Leica je pomerne dlha a vraj nevytvara velmi dobru rovnovahu s lahsim telom akym je GX80. 14-140mm je zaujimavy pocin, avsak napriek pomerne pozitivnym recenziam sa mi kopec fotiek z neho nepacilo. 12-60 sa mi zda ako volba, ktora ani nenadchne ani neurazi, velmi rozdiel medzi nou a 14-140 vsak nevidim.

Mozno este 12-45mm od olympusu? Len mam obavy s kompatibilitou a opacnym tocenim prstenca.
 
blahoslav J B Art
2021-06-08 20:17:49+02
príspevok od: adamh
Dakujem pekne za odpovede, premyslal som nad tym a myslim, ze mate pravdu.

Na cestovanie asi FF nebude ta najidealnejsia volba a to tvori velku cast mojho fotenia. Pri porovnani vahy je to okolo 1.2kg pri FF s 28-70mm beznym zoomom, zatial co pri MFT sa pohybujem niekde nad okolo 700g a ten objem bude predstavovat asi tiez pomerne velky problem. Pri FF som nad 70mm ohniskovou vzdialenostou ani velmi nepremyslal, lebo tele objektivy su uz velmi velke.

Jeden dovod, preco som chcel skusit FF je aj hlbka ostrosti, ale s niektorymi fixnymi ohniskami sa da dosiahnut celkom pekny vysledok.

Spominal som, ze by som rad mal hladacik s vyssim rozlisenim a fps, lepsi grip a podobne, ale to je vsetko v rovine "pekne mat". Najviac ma asi momentalne trapi "nepohodlnost". Mam 12-32mm a 45-150mm a to prehadzovanie nie je idealne, kedze castokrat ked clovek ide na tele, tak mu ten moment moze odbehnut v priebehu sekund.

Preto premyslam nad riesenim ostat pri MFT a dokupit objektiv s vacsim rozsahom a lepsou obrazovou kvalitou. Ake by ste dali odporucenie, toto su moji favoriti:

Panasonic Leica DG Elmarit AF 12-60mm f/2,8-4,0 729 Eur
Panasonic AF 12-60mm f/3,5-5,6 G 399 Eur
Panasonic AF 14-140mm f/3,5-5,6 OIS II 599 Eur

Leica je pomerne dlha a vraj nevytvara velmi dobru rovnovahu s lahsim telom akym je GX80. 14-140mm je zaujimavy pocin, avsak napriek pomerne pozitivnym recenziam sa mi kopec fotiek z neho nepacilo. 12-60 sa mi zda ako volba, ktora ani nenadchne ani neurazi, velmi rozdiel medzi nou a 14-140 vsak nevidim.

Mozno este 12-45mm od olympusu? Len mam obavy s kompatibilitou a opacnym tocenim prstenca.
ja som pouzival sucasne 2 tela, Panasonic GX80 a Olympus OMD-M10, na 1 bol objektiv panasonic 12-32, na druhom panasonic 45-150 (a v brasni nejake pevne objektivy) ... bral som to na vylety doma, aj dovolenky Island, Juhoslavia, Taliansko ... zaroven to sluzilo ako zaloha, keby 1 telo zlyhalo ... vahovo to bolo navyse 300-400 gramov, cenovo 250 eur navyse a zdalo sa mi to lepsie riesenie, ako prehadzovat objektivy, alebo mat 1 sirokorozsahovy

a tie kecy o nevyvazenej zostave PL 12-60/2.8-4 a mensom tele GX80 siria ti, ktori nevedia, ako sa ma drzat fotoaparat ... absolventi pomocnej skoly fotografovania zivota
 
lordsewen
2021-06-08 21:13:09+02
príspevok od: adamh
Dakujem pekne za odpovede, premyslal som nad tym a myslim, ze mate pravdu.

Na cestovanie asi FF nebude ta najidealnejsia volba a to tvori velku cast mojho fotenia. Pri porovnani vahy je to okolo 1.2kg pri FF s 28-70mm beznym zoomom, zatial co pri MFT sa pohybujem niekde nad okolo 700g a ten objem bude predstavovat asi tiez pomerne velky problem. Pri FF som nad 70mm ohniskovou vzdialenostou ani velmi nepremyslal, lebo tele objektivy su uz velmi velke.

Jeden dovod, preco som chcel skusit FF je aj hlbka ostrosti, ale s niektorymi fixnymi ohniskami sa da dosiahnut celkom pekny vysledok.

Spominal som, ze by som rad mal hladacik s vyssim rozlisenim a fps, lepsi grip a podobne, ale to je vsetko v rovine "pekne mat". Najviac ma asi momentalne trapi "nepohodlnost". Mam 12-32mm a 45-150mm a to prehadzovanie nie je idealne, kedze castokrat ked clovek ide na tele, tak mu ten moment moze odbehnut v priebehu sekund.

Preto premyslam nad riesenim ostat pri MFT a dokupit objektiv s vacsim rozsahom a lepsou obrazovou kvalitou. Ake by ste dali odporucenie, toto su moji favoriti:

Panasonic Leica DG Elmarit AF 12-60mm f/2,8-4,0 729 Eur
Panasonic AF 12-60mm f/3,5-5,6 G 399 Eur
Panasonic AF 14-140mm f/3,5-5,6 OIS II 599 Eur

Leica je pomerne dlha a vraj nevytvara velmi dobru rovnovahu s lahsim telom akym je GX80. 14-140mm je zaujimavy pocin, avsak napriek pomerne pozitivnym recenziam sa mi kopec fotiek z neho nepacilo. 12-60 sa mi zda ako volba, ktora ani nenadchne ani neurazi, velmi rozdiel medzi nou a 14-140 vsak nevidim.

Mozno este 12-45mm od olympusu? Len mam obavy s kompatibilitou a opacnym tocenim prstenca.
OLYMPUS M. ZUIKO DIGITAL ED 12-100MM F/4 IS PRO a máš vybavené. Žiadne prehadzovanie objektívov, perfektná kresba, super rozsah. Posudzujem na základe vlastnej skúsenosti.
 
jozef84
2021-06-09 09:53:39+02
príspevok od: lordsewen
OLYMPUS M. ZUIKO DIGITAL ED 12-100MM F/4 IS PRO a máš vybavené. Žiadne prehadzovanie objektívov, perfektná kresba, super rozsah. Posudzujem na základe vlastnej skúsenosti.
Áno, je to myslím najlepšia voľba. Perfektný univerzál skoro na všetko. Oplatí sa došetriť. Fotí s ním Zuzana Minarovičová a som prekvapený, čo z toho lezie.
 
aesace
2021-06-09 10:39:42+02
Mam ten obycajny Panasonic 12-60 3,5-5,6 a okrem twj svetelnosti,ktora by nezaskodila lepsia,je to skvele vyvazene sklo a ked si zoberies,ze je to v skutocnosti rozsah 24-120,tak sa hodi takmer na vsetko,hlavne pri foteni krajiny.Osobne by som to rad niekedy doplnil 35-100 2.8 od panasonicu,ale nejak viac ani netreba na krajinu a toto by vyriesilo obcasne pokusy o portret.
 
adamh
2021-06-09 20:04:19+02
príspevok od: lordsewen
OLYMPUS M. ZUIKO DIGITAL ED 12-100MM F/4 IS PRO a máš vybavené. Žiadne prehadzovanie objektívov, perfektná kresba, super rozsah. Posudzujem na základe vlastnej skúsenosti.
Nemam nejmensie pochybnosti, ze ten objektiv ponuka TOP kvalitu a spracovanie. Taktiez v recenziach dopadol velmi dobre. Avsak velkostne a vahovo je na tom podobne ako napr. Nikkor Z 24-200mm pre Full-Frame. Ak sa niektori ludia stazovali na vyvazenie s Leicou 12-60mm pri 320g, ako to bude s 12-100mm pri 561g? Len pre doplnenie, GX80 ma okolo 400g.

Podarilo sa mi najst na nete foto 12-100mm s GX8, ktory ma vacsi grip a je celkovo vacsi ako GX80. Bez poriadneho gripu to bude asi tazke ...
 
lordsewen
2021-06-09 21:50:29+02
príspevok od: adamh
Nemam nejmensie pochybnosti, ze ten objektiv ponuka TOP kvalitu a spracovanie. Taktiez v recenziach dopadol velmi dobre. Avsak velkostne a vahovo je na tom podobne ako napr. Nikkor Z 24-200mm pre Full-Frame. Ak sa niektori ludia stazovali na vyvazenie s Leicou 12-60mm pri 320g, ako to bude s 12-100mm pri 561g? Len pre doplnenie, GX80 ma okolo 400g.

Podarilo sa mi najst na nete foto 12-100mm s GX8, ktory ma vacsi grip a je celkovo vacsi ako GX80. Bez poriadneho gripu to bude asi tazke ...
Neviem ako "niektorí ľudia" ale aktuálne mám E-M5 Mk3 ktorá má 414g, bez gripu a môžem len povedať, že nemám absolútne žiadny problém s vyvážením či komfortom fotenia (predtým Mk2 a tam detto). Je to len o rukách (a to ich mám dosť veľké), komfort, ergonómia, váha, výstup proste všetko mi vyhovuje. A to vláčim foťák na x-hodinové túry. Ale niekomu nemusí.
 
aesace
2021-06-10 07:48:32+02
príspevok od: adamh
Nemam nejmensie pochybnosti, ze ten objektiv ponuka TOP kvalitu a spracovanie. Taktiez v recenziach dopadol velmi dobre. Avsak velkostne a vahovo je na tom podobne ako napr. Nikkor Z 24-200mm pre Full-Frame. Ak sa niektori ludia stazovali na vyvazenie s Leicou 12-60mm pri 320g, ako to bude s 12-100mm pri 561g? Len pre doplnenie, GX80 ma okolo 400g.

Podarilo sa mi najst na nete foto 12-100mm s GX8, ktory ma vacsi grip a je celkovo vacsi ako GX80. Bez poriadneho gripu to bude asi tazke ...
Ten Nikkor ma 715 g, o kvapku horsiu svetelnost...ani nie tak kvoli hlbke ostrosti, ale prave kvoli tomu, kedy sa s tym da este fotit a telo fotaku by vyslo znacne viac.
 
aesace
2021-06-10 07:53:11+02
príspevok od: aesace
Ten Nikkor ma 715 g, o kvapku horsiu svetelnost...ani nie tak kvoli hlbke ostrosti, ale prave kvoli tomu, kedy sa s tym da este fotit a telo fotaku by vyslo znacne viac.
Tak tu hmotnost som blbo pozrel, az prekvapivo lahky, ze ma 570 g...az je to zvlastne
 
j.ondrej@centrum.sk
2021-06-10 08:11:36+02
príspevok od: lordsewen
Neviem ako "niektorí ľudia" ale aktuálne mám E-M5 Mk3 ktorá má 414g, bez gripu a môžem len povedať, že nemám absolútne žiadny problém s vyvážením či komfortom fotenia (predtým Mk2 a tam detto). Je to len o rukách (a to ich mám dosť veľké), komfort, ergonómia, váha, výstup proste všetko mi vyhovuje. A to vláčim foťák na x-hodinové túry. Ale niekomu nemusí.
Je ten objektív m.zuiko 12-100 f4 PRO naozaj tak dobrý? Ak by som sa rozhodoval a beriem ako kritérium kvalitu výstupu, je teda lepšie 12-100 f4 + napr. OMD EM5 III ako fullframe napr. Z5 + 24-200? Veľkosť (kompaktnosť) týchto zostáv je takmer rovnaká.
 
jozef84
2021-06-10 10:29:54+02
príspevok od: j.ondrej@centrum.sk
Je ten objektív m.zuiko 12-100 f4 PRO naozaj tak dobrý? Ak by som sa rozhodoval a beriem ako kritérium kvalitu výstupu, je teda lepšie 12-100 f4 + napr. OMD EM5 III ako fullframe napr. Z5 + 24-200? Veľkosť (kompaktnosť) týchto zostáv je takmer rovnaká.
Zaujímavé porovnávanie cez dve triedy snímačov. Ale prečo nie.Chceš porovnávať objektívy, alebo telá? Alebo celé zostavy? To by chcelo viac vysvetliť, aký máš zámer do budúcnosti, čo chceš fotiť ďalej. Si zmenil rozpočet a zámer fotenia?
 
Strana 4 z 5
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()