Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Najlepšia kombinácia telo + objektív pre ultra makro?

mmmman
2022-12-04 13:35:41+01
Ahoj,
presne viem čo idem fotiť, no neviem si vybrať telo, v objektíve a tripode už asi mám jasno.

Potrebujem fotiť poštové známky, ale až na úrovni vlákien a čiastočiek farby.

Zistil som, že budem potrebovať ultra macro, a najviac sa mi pozdáva Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro.

Tripod Benro FGP18A GoPlus Travel u ktorého si viem nastaviť vertikálne fotenie.

Problém mám ale s telom. Mal by to byť Full frame na stitchovanie menšieho počtu fotiek.
Vyberám medzi:
Canon EOS RP
Nikon Z5

Možno Panasonic Lumix DC-S5, ale ten sa mi zdá zbytočne drahý.

Ktoré by bolo podľa vás najlepšie na ultra makro a prečo? Ďakujem za každý tip.
Ide mi o ostrosť a detaily výslednej snímky.

Ak máte tip aj na iný tripod alebo objektív, rád si vypočujem názor.
 
francesco
2022-12-04 18:48:19+01
Pri tomto type fotky a uvedenom objektive je jedno, ktore telo pouzijes. Potrebujes zvladnut nasvietenie, ostrit makrosankami a postproces skladania fotiek na potrebnu hlbku ostrosti. Senzor maju vsetky dobry, ostatne veci nevyuzijes.
 
mmmman
2022-12-04 19:08:55+01
Ďakujem. To som potreboval počuť.

Tie sánky, to by bolo niečo takéto? https://www.aliexpress.com/item/4001108387204.html

Nesvietenie bude zospodu cez LED dosku alebo z bokov cez difuzér. Resp. k tomuto objektívu majú aj kruhové svetlo.

Fotky som skladal doteraz z mikroskopu takže snáď to problém nebude.
 
francesco
2022-12-04 19:44:27+01
príspevok od: mmmman
Ďakujem. To som potreboval počuť.

Tie sánky, to by bolo niečo takéto? https://www.aliexpress.com/item/4001108387204.html

Nesvietenie bude zospodu cez LED dosku alebo z bokov cez difuzér. Resp. k tomuto objektívu majú aj kruhové svetlo.

Fotky som skladal doteraz z mikroskopu takže snáď to problém nebude.
Co sa tyka sanok tieto nepoznam, vyzeraju na riadny mikroskop. Kvalitna znacka je Novoflex ale ja nemam skusenost so zvacsenim 5:1, takze tu si netrufam radit. Mne na zvacsenie 2:1 postacuju manualne NiSi.
 
marianr
2022-12-05 11:48:12+01
Mám čínske kruhové makrosvetlo na objektív, na odraze je pekný veniec svietiacich bodov. Treba k tomu dobastliť nejaký difúzor,
 
mmmman
2022-12-06 08:10:45+01
Ďakujem za rady.

Ešte predsa len uvažujem nad iným objektívom.
https://versus.com/en/canon-mp-e-65mm-f-2-8-1-5x-macro-photo-vs-venus-laowa-25mm-f-2-8-2-5-5x-ultra-macro

A to kvôli "7.7° wider maximum angle of view", čo by mohlo, ak dobre chápem, opäť znížiť počet fotiek na stitching. Na eBay sa dá zohnať takmer za polovicu nového.

 
marianr
2022-12-06 09:22:18+01
Nájdi si nejaký kalkulátor zaostrovania, ja mám na telefóne Hyperfocal Pro. Nastav fotoaparát a vyskúšaj rôzne objektívy.
 
jozef84
2022-12-06 09:37:42+01
Skús ešte pozrieť túto kombináciu: https://www.darian.sk/dusan-beno-testoval-objektiv-nanoha-x5
 
fatality
2022-12-06 10:05:41+01
príspevok od: mmmman
Ďakujem za rady.

Ešte predsa len uvažujem nad iným objektívom.
https://versus.com/en/canon-mp-e-65mm-f-2-8-1-5x-macro-photo-vs-venus-laowa-25mm-f-2-8-2-5-5x-ultra-macro

A to kvôli "7.7° wider maximum angle of view", čo by mohlo, ak dobre chápem, opäť znížiť počet fotiek na stitching. Na eBay sa dá zohnať takmer za polovicu nového.

tieto "versus" stranky nic moc..pisu ze ten mpe65 canon ma autofocus, co nema..
podla ohniskovej vzdialenosti ma vacsi uhol zaberu ta laowa,nie canon..atd..
dalsia vec..co je u teba stitching? spajanie malych ploch zaberu do vacsich, alebo
focustacking - spajanie zaberov s malou hlbkou ostrosti do jedneho s vacsou hlbkou ostrosti ?
 
mmmman
2022-12-06 10:38:34+01
Vďaka za tipy
 
mmmman
2022-12-06 10:40:09+01
príspevok od: fatality
tieto "versus" stranky nic moc..pisu ze ten mpe65 canon ma autofocus, co nema..
podla ohniskovej vzdialenosti ma vacsi uhol zaberu ta laowa,nie canon..atd..
dalsia vec..co je u teba stitching? spajanie malych ploch zaberu do vacsich, alebo
focustacking - spajanie zaberov s malou hlbkou ostrosti do jedneho s vacsou hlbkou ostrosti ?
Áno, preto sa radšej pýtam, či sa dá spoľahnúť na tieto porovnávače.

U mňa to je spájanie malých plôch záberu do väčších. S tým skúsenosti mám ale bolo to cez mikroskop. Vo fotografii som nový.
 
fatality
2022-12-06 12:12:07+01
príspevok od: mmmman
Áno, preto sa radšej pýtam, či sa dá spoľahnúť na tieto porovnávače.

U mňa to je spájanie malých plôch záberu do väčších. S tým skúsenosti mám ale bolo to cez mikroskop. Vo fotografii som nový.
v tom pripade by mala vacsiu plochu pri rovnakom zvacseni zabrat ta laowa..
 
mmmman
2022-12-16 20:08:17+01
Ahoj, tak už mám celú zostavu.
Nakoniec Canon EOS RP + tá Laowa 25mm + statív + dialkové ovládanie

Ale mám zvláštny (asi amatérsky) problém.

Keď používam bežný objektív, fotoaparát normálne fotí ale keď tam dám tú Laowu, neuloží mi snímku. Pekne vidím na display obrázok, ktorý má spraviť. Je ostrý, statív stabilný ale keď stlačím diaľkovú spúšť alebo aj spúšť priamo na fotoaparáte, snímku nespraví. Iba bliknú nastavenia fotky na display a to je všetko. Snímku neuloží.
 
gytheio
2022-12-16 20:44:16+01
príspevok od: mmmman
Ahoj, tak už mám celú zostavu.
Nakoniec Canon EOS RP + tá Laowa 25mm + statív + dialkové ovládanie

Ale mám zvláštny (asi amatérsky) problém.

Keď používam bežný objektív, fotoaparát normálne fotí ale keď tam dám tú Laowu, neuloží mi snímku. Pekne vidím na display obrázok, ktorý má spraviť. Je ostrý, statív stabilný ale keď stlačím diaľkovú spúšť alebo aj spúšť priamo na fotoaparáte, snímku nespraví. Iba bliknú nastavenia fotky na display a to je všetko. Snímku neuloží.
Nepoznam sice ten objektiv ale asi ma iba manualne ostrenie. Mal som podobny problem, mam R5 a vyrobi som si objektiv z krytky tela fotoaparatu a ked som to chcel pouzit tak to robilo to iste ako tebe, stalacal som spust a nic. Mam z toho pocit, ze ked fotoaparat nekomunikuje s objektivom tak ani neodfoti. Vyhladal som si to v intenete a nasiel som, ze v menu treba nieco odblokovat aby ten fotoaparat cvakol. Nechce sa mi to hladat ale zadaj do vyhladavaca nieco ako napriklad - ako fotit s canon rp s helios lens. Je tam dost videi kde poradia, je to jednoduche za par sekund to odblokujes. Samozrejme to daj do vyhladavaca v anglictine.
 
mmmman
2022-12-16 21:08:38+01
Super! Ďakujem.

Našiel som toto video a pomohlo, funguje to už:
https://www.youtube.com/watch?v=22dkFEu3rYA
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()