Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

FULL FRAME VS APSC

fototest7
fototest7 2018-02-27 12:14:46+01
prosim radu. Donekonecna opakovane, ze full frame nie je potrebne, ze vystup je podobny...... ale ked ma zaujme fotka, na ktorej voda vyzera ako by sa mala vyliat z monitora a budovy s jemnymi detailami, tak je to takmer vzdy z fotoaparatov Canon 5D, 6D, Sony a7R.
Je to dane senzorom, alebo tym, ze tieto fotaky pouzivaju profi fotografi a postprocesom ?
Alebo ma na to najvacsi vplyv kvalita objektivu ?
resp. kolko percent orientacne ma na vysledok Full frame, objektiv a dodatocna uprava v PC ?
na nete som sa uspokojivej odpovode nedockal, lebo sa vacsinou riesi cena, ergonomia, vydrze bateriek, kvalita fotografa........ ......nasiel som graf, kde je FF na krajiny lepsi cca 10% na portrety cca 20 %, ale aky vplyv ma ostrost objektivu ?
Je v praxi znatelny rozdiel objektivu na Dxomark napr. "22" a ostrost hodnotena "9" ?
dik za info od cloveka vlastniaceho obidva systemy.
 
Azimut
2018-02-28 08:44:10+01
príspevok od: velislav
Ako píše Karol, skúsenosť je neprenosna. Dokonca som čítal blog človeka čo šiel zo stredoformatu do APSC pretože po rokoch zistil že on ten stredoformat vôbec nevyužíva. A to by len z diskusie na nete určite nezistil.... Kúpiť a fotiť
Akurát drahá skúsenosť
 
MagickVamp
2018-02-28 08:57:49+01
príspevok od: Otecadams
Tá väčšia hĺbka by ma zaujímala a pravdupovediac tomu veľmi neverím. Je my jasné, že čím väčší snímač, tým väčší potenciál pre technicky kvalitnú fotku, ale podľa mňa rozdiel môže byť len v detailoch, množstve šumu, kontraste a farbách. Okrem detailov, ktoré asi tú hĺbku nerobia, sa všetko dá doladiť v postprocese.
Tiež mám rád exaktný prístup, tak by si sem mohol dohodiť nejaké porovnanie, keď máš možnosť .
Nerozmyslal som nad tym presne cim to je, to je skor take uvedomenie, ked fotim APSC a dalsi den z FF tak z FF je to viac "zive" ci 3D. Urcite je to spojenie detailov, mnozstva sumu a celkove farebne podanie velkeho snimaca a z casti aj mensia hlbka lebo nie vzdy dorovnavam clonu (len ked je potreba) aby bola v prepocte rovnaka ako na APSC. Nevravim ze kazda foto z FF je lepsia ako z APSC, ale ked porovnavam dve varky, jednoznacne vidim ze toto je FF. Vezmi si ze na stredoformate fotograf tiez nastavi hlbku ze ma ostre len oci a aj tak ta foto ma nejaky iny look, nevravim ze post proces master a majster kompozicie nedosiahne hravo rovnake vysledky aj so 4/3...len ze ten samotny zaklad z FF je iny level jak z mensieho snimaca.

Ak to chceme exaktne asi naozaj treba pozriet Dxomark a bude to v tych cislach asi niekde, ak vezmeme zakladne ISO tak dnes uz asi kazda FF ma score cez 2000 a skor kolo 3000, pri APSC je to vacsinou 1000 a neprekracuje 1500 (to by mohlo vraviet o akejsi cistote zaberu). DR z Dxomark na to vplyv moc nema, lebo to je DR ktory vravi o tom kolko sa da zosvetlit na zakladnom ISO (ohybnost), nie DR samotnej foto (rozsah). Color depth by uz aj z nazvu na to ale nejaky vplyv mat mala, tu maju celkom dobru ale aj APSC snimace, ked ale rozkliknes v dxomark measurements nic take tam nemas, ale mas tam color sensitivity a tonal range, vyborny Dx cip vie na ISO 100 mat tuto hodnotu lepsiu ako starsi FF, ale uz pri ISO 200 sa to otaca vzdy v prospech FF. Dalsia vec su detaili, ako som pisal z maleho snimaca a mensej plochy je vacsi problem vydolovat tolko co z vacsieho snimaca, podporuje to zas aj dxomark, ked uz len pri 20 Mpx FF je bezna udavana ostrost 14-15 kdezto pri 24Mpx APSC/Dx je ostrost 9-11.

Suma sumarum si teda myslim ze spojenie FF so slabsim sklom VS najlepsie APSC/Dx s vybornym sklom, na ISO100 bude celkovy efekt uplne rovnaky. Tak nejak to asi je keby sme to rozpitvali. Ked sa to vsetko spoji v beznych podmienkach, foto z FF vyzeraju uz v zaklade jednoducho lepsie.
 
MagickVamp
2018-02-28 09:02:05+01
príspevok od: JohnNewton
Áno, voľba clony súvisí s konkrétnou potrebou HO. Čiže prípad od prípadu, čo práve potrebuješ. Tiež nemusím foto psov s jedným okom ostrím, a čumákom z plastelíny
Jo a to este nevavim ked su dva, tak vacsinou aj majitel druheho psa by bol rad keby jeho pes nebol vzdy len bokeh
 
fototest7
2018-02-28 09:16:10+01
lenze....zaujimavy 3D efekt pozorujem aj pri foteni kompaktom Lumix TZ5. Ze by tom mal na svedomi software ? Na fototkach z Panasonicu G5 ani Canonu 550D to nepozorujem.
 
MagickVamp
2018-02-28 09:20:04+01
príspevok od: velislav
Ako píše Karol, skúsenosť je neprenosna. Dokonca som čítal blog človeka čo šiel zo stredoformatu do APSC pretože po rokoch zistil že on ten stredoformat vôbec nevyužíva. A to by len z diskusie na nete určite nezistil.... Kúpiť a fotiť
Ved aj tu na efoto jeden pan presiel zo stredoformatu dokonca na 4/3 myslim. Len ono je to vekom...clovek ma nafotene takmer vsetko co chcel, uz ho to tak nesarpe, skor je to o tom mat nieco mensie stale pri sebe ak sa vyskytne nieco vynimocne. Je to vahou, ktoru clovek vekom vnima viac. Je to skusenostami a skillom ked si uz vie priamo povedat chcem to takto a ked aj nahodou zisti az doma ze sa rozhodol zle tak ho netrapi ze v baliku oblubene nepribudne 5842. foto. To je myslim prirodzeny vyvoj, myslim ze keby sme tu boli milionari, malo kto by si to nechcel aspon skusit so stredoformatom aj ked foto sa daju robit aj jedno palcakom...zvlast kym je clovek mlady alebo stym nikdy nefotil...
 
JohnNewton
2018-02-28 09:32:03+01
príspevok od: fototest7
lenze....zaujimavy 3D efekt pozorujem aj pri foteni kompaktom Lumix TZ5. Ze by tom mal na svedomi software ? Na fototkach z Panasonicu G5 ani Canonu 550D to nepozorujem.
V týchto prípadoch mám podozrenie na to, že objektív mení estetickú kvalitu rozostrenej oblasti (bokeh) v závislosti na vzdialenosti nie celkom plynule ale mierne skokovito. Taký bol aj napr. Fujinon 55-200, čo tiež vytváralo dojem hlbšieho priestoru. To je ale len moja domnienka. Nepredpokladám, že by TZ5 vytvaral bokeh softwarovo, ako smarfón
 
JohnNewton
2018-02-28 09:46:07+01
príspevok od: Azimut
Akurát drahá skúsenosť
Čo urobíš, niekto je tretí krát ženatý a s každou má dve deti, to tiež nie je lacný špás..
 
DenisBede
2018-02-28 09:49:50+01
Súhlasím s Karolom a tými, čo sa prikláňajú k osobnej skúsenosti, subjektívnym dojmom a vlastným nárokom a potrebám každého fotografa.
Teraz som mal na test E-M1 mark II s m43 snímačom a aj keď to bol skvelý tichý fotoaparát so stabilizáciou, množstvom funkcií a neskutočne dobre kresliacimi objektívmi, s ktorým sa mi úžasne pracovalo, keď som ho za jazdy porovnával s mojou APS-C zrkadlovkou, chýbala mi napríklad menšia hĺbka ostrosti asi najviac...
Mám rád fotografie s pekne rozostreným pozadím, vytvára to v mojom vnímaní taký iný rozmer snímku, keď si fotím close-ups rôznych predmetov a podobne... aj keď 12-40 PRO bola F2.8 tak na plnú dieru máš "skoro všetko" ostré, kdežto APS-C všetko oveľa viac odpicháva od pozadia a to tiež na F2.8... pre mňa osobne je toto dôležité! Takže som celý čas riešil to, že chcem takú super malú bezzrkadlovku ale musí mať aspoň APS-C snímač! ...a rovnako to bude aj pri FF! Keď raz skúsiš FF a bude to pre teba to pravé orechové, už APS-C nebudeš chcieť ani vidieť, ale ak ti zasa ide viac o pohodlie pri práci a serepetičky, ktoré majú m43 foťáčiky ti na súčasnom FF chýbajú, tak môže byť pre teba vhodnejší m43 foťáčik!
Keď si dám v hoc ktorom porovnávacom portáli do porovnania moju D7200 a E-M1 tak kvalitu obrazového výstupu má D7200 hodnotenú vždy oveľa lepšie, no s použitím PRO skiel na E-M1 je čo do ostrosti,kresby, detailov ale aj farieb po 2-týždňovom teste pre mňa rozhodne lepší Olympus! Mám základné pevné sklá Nikon (20, 50, 85mm F1.8 a je to blato)
 
MagickVamp
2018-02-28 10:24:39+01
príspevok od: DenisBede
Súhlasím s Karolom a tými, čo sa prikláňajú k osobnej skúsenosti, subjektívnym dojmom a vlastným nárokom a potrebám každého fotografa.
Teraz som mal na test E-M1 mark II s m43 snímačom a aj keď to bol skvelý tichý fotoaparát so stabilizáciou, množstvom funkcií a neskutočne dobre kresliacimi objektívmi, s ktorým sa mi úžasne pracovalo, keď som ho za jazdy porovnával s mojou APS-C zrkadlovkou, chýbala mi napríklad menšia hĺbka ostrosti asi najviac...
Mám rád fotografie s pekne rozostreným pozadím, vytvára to v mojom vnímaní taký iný rozmer snímku, keď si fotím close-ups rôznych predmetov a podobne... aj keď 12-40 PRO bola F2.8 tak na plnú dieru máš "skoro všetko" ostré, kdežto APS-C všetko oveľa viac odpicháva od pozadia a to tiež na F2.8... pre mňa osobne je toto dôležité! Takže som celý čas riešil to, že chcem takú super malú bezzrkadlovku ale musí mať aspoň APS-C snímač! ...a rovnako to bude aj pri FF! Keď raz skúsiš FF a bude to pre teba to pravé orechové, už APS-C nebudeš chcieť ani vidieť, ale ak ti zasa ide viac o pohodlie pri práci a serepetičky, ktoré majú m43 foťáčiky ti na súčasnom FF chýbajú, tak môže byť pre teba vhodnejší m43 foťáčik!
Keď si dám v hoc ktorom porovnávacom portáli do porovnania moju D7200 a E-M1 tak kvalitu obrazového výstupu má D7200 hodnotenú vždy oveľa lepšie, no s použitím PRO skiel na E-M1 je čo do ostrosti,kresby, detailov ale aj farieb po 2-týždňovom teste pre mňa rozhodne lepší Olympus! Mám základné pevné sklá Nikon (20, 50, 85mm F1.8 a je to blato)
Preto neustale pozeram po Olympuse, to vidim z Dxo aj photozone ze tie skla musia byt pecka a M1mkII ma uz aj pekne odladeny cip. Viem ze FF to nedobehne, ale Dx silno slape na paty. S odpichnutim od pozadia je to jasne, tam F2,8 je vlastne F5,6 a to nie vzdy staci. Inak ked si to teda skusal, ako subjektivne hodnotis sum oproti D7200? Co je pre teba este pouzitelne na D7200 a co na M1mkII?
 
JohnNewton
2018-02-28 11:12:56+01
príspevok od: MagickVamp
Preto neustale pozeram po Olympuse, to vidim z Dxo aj photozone ze tie skla musia byt pecka a M1mkII ma uz aj pekne odladeny cip. Viem ze FF to nedobehne, ale Dx silno slape na paty. S odpichnutim od pozadia je to jasne, tam F2,8 je vlastne F5,6 a to nie vzdy staci. Inak ked si to teda skusal, ako subjektivne hodnotis sum oproti D7200? Co je pre teba este pouzitelne na D7200 a co na M1mkII?
Stiahni si dostupné RAWy, pozri v konvertore bez úprav , potom skús robiť úpravy, vyťahovať tiene atď... možno ťa to nadšenie prejde.(ja som to pozrel) Aj v porovnaní k 7200, a to je 24 Mpx vs 18 Mpx (keď beriem do úvahy pomer 3:2) Pre mňa sú výhody CSC skôr vo videu, cez EVF + pár technických features. A to ešte olyho iso je otázne.
 
francesco
2018-02-28 13:23:51+01
Pridam aj ja svoju cestu snimacmi . Standardne fotim s D750 svadby, portrety a tak. Mam aj D7200, skor do zalohy, na nejake produktovky a plus na WL, ale predal som 300vku, takze to teraz nefotim. Na skusku som kupil Oly omd em10II. Krasny fotacik, ale trocha menej svetla a skoncil. A tom som mal k nemu dve pevne skla, jedno 1.8 a jedno 1.4. Za tie peniaze super, ostrost uplne super, ale neico mi tam chybalo, podla mna ako by ten vystup nemal svoj charakter. Teraz mam a6500, na video pecka, predvcerom som s tym skusal prvýkrát vaznejsie fotit portrety, je to akoze fajn, je tam citit vacsi snimac oproti olympusu, ale stale pre mna do FF to ma daleko, ci uz rozshamom alebo lookom. Ale priame porovnania som nerobil a ani nebudem, na co by mi bol graf ked to vidim. Ale pripajam sa k spolocnemu nazoru, ze tu cestu si musi prejst kazdy sam.
 
pedro81
2018-02-28 13:48:20+01
stacil by mi 77D s full frame cipom
 
fatality
2018-02-28 13:49:10+01
príspevok od: JohnNewton
Stiahni si dostupné RAWy, pozri v konvertore bez úprav , potom skús robiť úpravy, vyťahovať tiene atď... možno ťa to nadšenie prejde.(ja som to pozrel) Aj v porovnaní k 7200, a to je 24 Mpx vs 18 Mpx (keď beriem do úvahy pomer 3:2) Pre mňa sú výhody CSC skôr vo videu, cez EVF + pár technických features. A to ešte olyho iso je otázne.
m4/3 by mohol zachranit ten novovyvinuty organicky snimac..
 
DenisBede
2018-02-28 14:45:10+01
príspevok od: MagickVamp
Preto neustale pozeram po Olympuse, to vidim z Dxo aj photozone ze tie skla musia byt pecka a M1mkII ma uz aj pekne odladeny cip. Viem ze FF to nedobehne, ale Dx silno slape na paty. S odpichnutim od pozadia je to jasne, tam F2,8 je vlastne F5,6 a to nie vzdy staci. Inak ked si to teda skusal, ako subjektivne hodnotis sum oproti D7200? Co je pre teba este pouzitelne na D7200 a co na M1mkII?
Ešte som sa nemal čas nejak vážnejšie venovať tým výstupom z E-M1 mkII v editore (vyťahovanie tieňov a podobne) takže to viem zhodnotiť len na základe zbežného vizuálneho porovnania.
Na D7200 používam ISO 1600 - 3200, s tým že na WL ISO 3200 bežne, no keď chcem fotiť napr. architektúru v interiéri a viem že budem vyťahovať detaily z tieňov, tak max. 1600....
(High ISO NR mam na D7200 na NORMAL ale nejaké extra výsledky nevidím, musím odšumovať manuálne v PC)
Na E-M1 mark II na ISO 1600 výsledky výborné aj za slabšieho svetla, ISO 3200 veľmi slušné, závisí to ale aj od množstva svetla.
(Na E-M1 som mal tiež zapnuté odšumovanie v tele, no Olympus algoritmus to zvláda podstatne lepšie, ani pri ISO 3200 som už nemusel dodatočne odšumovať v PC, na rozdiel od Nikonu)
Videl som článok pána Stacha, kde má pre porovnanie fotografiu holuba pri rôznych ISO s tým, že aj 6400 je skvele použiteľné ale má tam dosť svetla, to aj D7200 aj E-M1 sú použiteľné, pre účely skrátenia časov za dobrých svetelných podmienok pri ISO 6400, v šere alebo interiéri je to radikálne iná situácia !
Osobne fotím najmä WL, chcel som preto vyskúšať, či je aj mirrorless s m43 snímačom vhodný, spolu s tým ich 300mm F1:4 PRO IS objektívom. Objektív je namakaný čo do kresby a ostrosti, ale vôbec sa mi nepáči, že v porovnaní s DSLR systémom, má skoro rovnakú váhu, napr. Canon 300mm f/4 je o 100g ľahší a keď chceme porovnateľné ohnisko, tak 400mm f/5.6 je stále o 20g ľahšia a myslím že čo sa týka rýchlosti, kresby a ostrosti tak rovnako namakaná, no ten Olympus má hĺbku ostrosti ako f/8 sklo a cenu takmer 2-násobnú, čo je šialené !!! (z hľadiska cenovej konkurencieschopnosti by podľa mňa mal E-M1 stáť tak do 1500 EUR a 300 f/4 tiež)
Takže dostanem síce o 200g ľahšie telo a stabilizovaný snímač, čo je pre mňa dôvod, prečo som Olympus chcel vyskúšať, ale napr. s 7D II s 400mm f/5.6 ušetrím skoro 1 500 EUR a mám podľa mňa lepší obrazový výstup pri rovnakej váhe zostavy !
 
JohnNewton
2018-02-28 15:57:45+01
príspevok od: fatality
m4/3 by mohol zachranit ten novovyvinuty organicky snimac..
Slovo organický, zatiaľ nebudí celkom dôveru v spojení s elektronikou, aby som ho na noc nemusel dávať do chladničky
 
luboslav
2018-02-28 15:59:14+01
Je to ako zo všetkým, vlastná skúsenosť je najlepšia. Málokto z nás má vo všetkom jasno a nemusí nič skúšať.
Ak niekto pochybuje a chce FF tak nech ide do toho, inak ho bude vždy trápiť či ten jeho APS-C alebo m43 neje príčinou jeho slabých fotografických výsledkov. Pri všetkom je potrebné mať adekvátne kvalitné náradie, aby človek nemal pocit že ho obmedzuje a že práve to náradie je príčinou nepodarkov.

Ja mám Olympus m43, snažím sa k tomu kupovať kvalitné objektívy 12-40/2,8, 25/1,8,45/1,8, a pár mám ešte vyhliadnutých.
Ale jasne viem že momentálne som limitovaný len mojimi schopnosťami a technika je stále lepšia než ja. Ak raz nadobudnem pocit že ma limituje moja technika, bude riešiť zmenu.
Keď však pozerám fotky z m43 od profíkov a vidím čo všetko sa dá z toho systému dostať, neviem či mi niekedy bude brzdou.

Veľký rozdiel je či to niekoho živý, alebo nie, tam ide všetko stranou a je potrebné najlepšie náradie. Avšak pri hobby no nie je také horúce. A ruku na srdce kto si dáva robiť fotky nad A3 alebo robí brutálne orezy.


 
z80
2018-03-01 08:21:20+01
príspevok od: JohnNewton
Slovo organický, zatiaľ nebudí celkom dôveru v spojení s elektronikou, aby som ho na noc nemusel dávať do chladničky
No, E-M10 II, ktora ma hladacik s Organickym LED (OLED) displejom zatial do chladnicky davat netreba
 
JohnNewton
2018-03-01 08:45:00+01
príspevok od: z80
No, E-M10 II, ktora ma hladacik s Organickym LED (OLED) displejom zatial do chladnicky davat netreba
Ale vypalovanie u OLED je tvrdá realita Chcel som len povedať, že bude dobré chvíľu počkať s nákupom....
Text na stránkach LG:

http://www.lg.com/sk/podpora/rady-tipy-navody/CT20214005-1441373162489-others

Alebo:
https://www.zive.cz/bleskovky/google-narazil-s-oledem-na-displej-pixelu-2-se-tlacitka-vypaluji-uz-po-tydnu/sc-4-a-190140/default.aspx
 
z80
2018-03-01 08:54:09+01
príspevok od: JohnNewton
Ale vypalovanie u OLED je tvrdá realita Chcel som len povedať, že bude dobré chvíľu počkať s nákupom....
Text na stránkach LG:

http://www.lg.com/sk/podpora/rady-tipy-navody/CT20214005-1441373162489-others

Alebo:
https://www.zive.cz/bleskovky/google-narazil-s-oledem-na-displej-pixelu-2-se-tlacitka-vypaluji-uz-po-tydnu/sc-4-a-190140/default.aspx
Ale ano, v niektorych situaciach sa OLED "vypaluje" ale pri hladaciku fotaku, ktory je zapnuty zlomok casu voci displeju mobilu alebo TV, to je zanedbatelny problem.
Ja osobne na mojom Galaxy Note 8 s OLED displejom, zatial po par mesiacoch intenzivneho pouzivania, ziadne znamky vypalovania nepozorujem.
 
JohnNewton
2018-03-01 09:22:10+01
príspevok od: z80
Ale ano, v niektorych situaciach sa OLED "vypaluje" ale pri hladaciku fotaku, ktory je zapnuty zlomok casu voci displeju mobilu alebo TV, to je zanedbatelny problem.
Ja osobne na mojom Galaxy Note 8 s OLED displejom, zatial po par mesiacoch intenzivneho pouzivania, ziadne znamky vypalovania nepozorujem.
Netvrdím, že nutne vznikne nejaký problém, ale snímač je v ťažšej úlohe , rozlíšením alebo napr. v situácii, keď je slnko v zábere. Nie tak dávno sme ešte v takej situácii riešili blooming, aj keď ten na snímači žiadne stopy nezanechal. Leica musela riešiť koróziu u CMOS.
Tiež verím že to bude lepšie , ale zatiaľ to je neznáma.
 
Strana 2 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()