Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Aky objektiv na foto/video jedla?

santiago22
santiago22 2021-11-09 23:47:46+01
Zdravim. Potreboval by som poradit aky objektiv na fotenie popripade kamerovanie jedla. Pozeram po macro objektivoch, aspon tie som si vygooglil ze su najlepsie. Podla rad sa na to najlepsie hodi Canon EF 100mm F/2.8L Macro IS USM, ale je vsade nedostupny, takze sa rozhodujem este po alternative Tamron SP 90mm F/2.8 Di VC USD 1:1 Macro.

Viete odporucit nieco ine, popripade radsej pockat na dostupnost canonu alebo ist do Tamronu a budem spokojny? Objektiv bude na Canon EOS 100D. Dakujem za rady.
 
martinmlm
2021-11-13 21:39:32+01
príspevok od: santiago22
Na tom hnedom zakusku som prave ostril nie na roh kolaca ale trochu dozadu ak to prizoomujes tak nalavo by mal byt ostrejsi ten bok zakusku.
fajn, a keď ešte zvýšiš clonu, koláč v predu budeš mať celý ostrý a tie vzadu rozmazané, hraj sa s tým koliečkom čo sa volá clona a na telefone si nevedel že kde to je a na čo to je
 
santiago22
2021-11-13 21:51:27+01
V poriadku pohram sa s tym diky, omylom som ti dal na komentar palec dole, neda sa to dat prec 😁
 
gytheio
2021-11-13 22:54:52+01
Clona medzi 8-11, blesky by som dal na maximum tomu prisposobil expoziciu. Samozrejme fotoaparat musi byt na stative a bud casovac nastav na 10 sec. alebo dialkovu spust. Tusim si spominal, ze mas 50mm f1,8, s tym sa zazraky robit nedaju.
 
JohnNewton
2021-11-14 07:16:35+01
príspevok od: martinmlm
fajn, a keď ešte zvýšiš clonu, koláč v predu budeš mať celý ostrý a tie vzadu rozmazané, hraj sa s tým koliečkom čo sa volá clona a na telefone si nevedel že kde to je a na čo to je
Čo tak si naštudovať, v akom pomere vzdialenosti je rozložená HO od roviny zaostrenia ?
 
martinmlm
2021-11-14 09:54:02+01
príspevok od: JohnNewton
Čo tak si naštudovať, v akom pomere vzdialenosti je rozložená HO od roviny zaostrenia ?
Vyskúša si to v praxi a keď si "o tom potom" niečo prečíta, už bude mať predstavu o čom číta. K tomu istému cieľu sa dá prísť rôznymi cestami. Nikto ti nebráni mu poradiť. Tiež si to rád prečítam.
 
santiago22
2021-11-14 10:39:32+01
Ak mate nejake zaujimave citanie popripade kurz, videokurz ktory sa oplati zaplatit k tomu co ja potrebujem budem rad za kazdu radu, inak len pozeram youtube a ucim sa podla toho.
 
martinmlm
2021-11-14 10:53:52+01
príspevok od: santiago22
Ak mate nejake zaujimave citanie popripade kurz, videokurz ktory sa oplati zaplatit k tomu co ja potrebujem budem rad za kazdu radu, inak len pozeram youtube a ucim sa podla toho.
 
francesco
2021-11-14 10:55:31+01
Uz na zaciatku som ti pisal, ze nekupuj na produkty a video FF zrkadlovku, pri makre ti hrozi front alebo back focus, budes bojovat s prilis malou hlbkou ostrosti a pri videu s neistym autofocusom. Kupil si si predimenzovanu zostavu, ktora je kvalitna na vystup, ale narocna na zvladnutie (50mm 1.2 nekomentujem, to som si mysle, ze iba vtipkujes). APSC mirroless so zakladakom + maly makro objetiv a za 1 200 e cca si vybaveny na foto aj video. Potom je to uz iba o zrucnostiach.
 
gytheio
2021-11-14 11:04:52+01
príspevok od: francesco
Uz na zaciatku som ti pisal, ze nekupuj na produkty a video FF zrkadlovku, pri makre ti hrozi front alebo back focus, budes bojovat s prilis malou hlbkou ostrosti a pri videu s neistym autofocusom. Kupil si si predimenzovanu zostavu, ktora je kvalitna na vystup, ale narocna na zvladnutie (50mm 1.2 nekomentujem, to som si mysle, ze iba vtipkujes). APSC mirroless so zakladakom + maly makro objetiv a za 1 200 e cca si vybaveny na foto aj video. Potom je to uz iba o zrucnostiach.
Si si isty, ze si tu zostavu naozaj kupil?
 
santiago22
2021-11-14 11:34:13+01
príspevok od: gytheio
Si si isty, ze si tu zostavu naozaj kupil?
Nerozumiem, chces fakturu z alzy alebo co? Preco by som klamal? Rano som to vybral z alza boxu a vecer odniesol.

Francesco - tak ale toto pocujem prvy krat ze apsc a maly macro. Ja to proste skusim s FF alebo apsc co mam a ked pride macro 100mm, nasiel som vela videi kde tento objektiv chvalia na jedla a podobne. 50mm 1.2 som kupil tu na odporucanie, ja som sa stale pytal na to macro 100m. Proste najlepsie ked si to vyskusam a uvidim ci to bude vyhovovat.
 
santiago22
2021-11-14 11:43:23+01
príspevok od: francesco
Kedze mas fotak s apsc senzorom budes vlastne fotit na ohnisku (u Canonu tusim 1,6x oproti FF snimacu) 160 mm, ako nevravim, ze sa neda. Moze sa stat, ze bude treba skladat fotky kvoli hlbke ostrosti. Kazdopadne je to specializovany objektiv s brutalnou optikou.
Z tohto som skor pochopil ze apsc bude trosku viac problematickejsie pracovat ako s FF na priestor s tymto macro objektivom. Inak som nikde nenasiel ze FF neodporucas.
 
francesco
2021-11-14 11:44:45+01
príspevok od: santiago22
Nerozumiem, chces fakturu z alzy alebo co? Preco by som klamal? Rano som to vybral z alza boxu a vecer odniesol.

Francesco - tak ale toto pocujem prvy krat ze apsc a maly macro. Ja to proste skusim s FF alebo apsc co mam a ked pride macro 100mm, nasiel som vela videi kde tento objektiv chvalia na jedla a podobne. 50mm 1.2 som kupil tu na odporucanie, ja som sa stale pytal na to macro 100m. Proste najlepsie ked si to vyskusam a uvidim ci to bude vyhovovat.
Moj prispevok na 3. strane tejto diskusie. Mam pocit, ze nehladas radu, asi skor chces zdielat, ze kupujes super techniku. Nezistna snaha bola, ale su to tvoje peniaze a aj ked ich minies na vzducholod je to tvoja vec.
 
gytheio
2021-11-14 11:46:49+01
príspevok od: santiago22
Nerozumiem, chces fakturu z alzy alebo co? Preco by som klamal? Rano som to vybral z alza boxu a vecer odniesol.

Francesco - tak ale toto pocujem prvy krat ze apsc a maly macro. Ja to proste skusim s FF alebo apsc co mam a ked pride macro 100mm, nasiel som vela videi kde tento objektiv chvalia na jedla a podobne. 50mm 1.2 som kupil tu na odporucanie, ja som sa stale pytal na to macro 100m. Proste najlepsie ked si to vyskusam a uvidim ci to bude vyhovovat.
Je zvlastne, nebol si schopny sem dat jedinu fotografiu a k tomu odporucaniu, pisal som, ze je to na tebe. To ze nevies vobec fotit si mal spomenut hned na zaciatku, poradil by som ti najprv sa to naucit.
 
santiago22
2021-11-14 12:22:39+01
príspevok od: gytheio
Je zvlastne, nebol si schopny sem dat jedinu fotografiu a k tomu odporucaniu, pisal som, ze je to na tebe. To ze nevies vobec fotit si mal spomenut hned na zaciatku, poradil by som ti najprv sa to naucit.
Tak fotil som zenu svoju s dietatom a to tu samozrejme davat nechcem. Mam s tym natoceny aj recept. Skor mi nevyhovovalo ked som to hned skusil ze musi byt objekt dalej a chcel som fotit detaily. Ale to je jedno doma ho uz nemam a cakam na 100mm macro.
 
santiago22
2021-11-14 12:27:16+01
príspevok od: francesco
Moj prispevok na 3. strane tejto diskusie. Mam pocit, ze nehladas radu, asi skor chces zdielat, ze kupujes super techniku. Nezistna snaha bola, ale su to tvoje peniaze a aj ked ich minies na vzducholod je to tvoja vec.
Jasne tak ako novy uzivatel tu na fore sa chcem chvalit co kupujem s ludmi, ktorych vobec nepoznam, preco by som to robil ze ta to vobec napadne 🙂. Predtym komentar si ale radil ze s apsc to bude zlozitejsie, aspon som to tak pochopil, skor je problem ze som hned kupoval a nepockal si na viac rad a rozhodol sa.
 
gytheio
2021-11-14 12:48:57+01
príspevok od: santiago22
Tak fotil som zenu svoju s dietatom a to tu samozrejme davat nechcem. Mam s tym natoceny aj recept. Skor mi nevyhovovalo ked som to hned skusil ze musi byt objekt dalej a chcel som fotit detaily. Ale to je jedno doma ho uz nemam a cakam na 100mm macro.
To je jedno, ze musi byt dalej, keby si ovladal PP vedel by si, ze foti tak isto ako 100mm. Aj v tom videu co si sem dal to hovoril.
Ale uznam ti jedno, je jednoduchsie kupit novy objektiv ako naucit sa PP. Lenze ako som uz predtym pisal, ak pri tom vydrzis tak si tak ci onak tu 50mm kupis tiez a aj to PP sa budes musiet naucit. Da sa to robit aj bez PP a to cez presety, ALE v presetoch plati, ze cim kvalitnejsia fotografia tym kvalitnejsi vysledok. Ak budes chciet udrzat krok s konkurenciou budes potrebovat zainvestovat.
Mozem ti iba jedno odporucit, zacni sa seriozne ucit, bez vedomosti ziadny uspech.
 
martinmlm
2021-11-14 13:24:41+01
príspevok od: santiago22
Tak fotil som zenu svoju s dietatom a to tu samozrejme davat nechcem. Mam s tym natoceny aj recept. Skor mi nevyhovovalo ked som to hned skusil ze musi byt objekt dalej a chcel som fotit detaily. Ale to je jedno doma ho uz nemam a cakam na 100mm macro.
Len na vysvetlenie.....50mm f1,2 simal najkr. zaostr. vzdial. 45cm. Aby si odfotil tú istú scénu rovnako s 100mm, budeš musieť ísť napr. o 0,5-1m ďalej. To "macro" pri 100mm znamená, že s tým objektívom môžeš sa priblížiť k objektu až na vzdialenosť 26cm, ale v zábere budeš mať napr. detail maliny..

detail: canon čo máš má bajonet EF a na Alze je 100mm macro s RF bajonetom. Či objektív kupuješ iný a tohto detailu si si vedomý? Canonisti, bude mu to spolu ladiť?
 
santiago22
2021-11-14 13:44:26+01
Jasne ze som objednal EF a nie z alzy. Nikde inde nebol a kde som objednal garantuju dorucenie od 6-10 pracovnych dni. Z alzy som mal 50mm 1.2l. Vzdialenost dalej mi nevadi priestoru mam dost.
 
JohnNewton
2021-11-14 16:47:03+01
príspevok od: martinmlm
Vyskúša si to v praxi a keď si "o tom potom" niečo prečíta, už bude mať predstavu o čom číta. K tomu istému cieľu sa dá prísť rôznymi cestami. Nikto ti nebráni mu poradiť. Tiež si to rád prečítam.
Začni radiť, keď to budeš ovládať, a hlavne, vedomosti sa nedajú pobrať z dvoch viet na nete, žiaľ. Ja tu narážam na ten blud čo si napísal, " a keď ešte zvýšiš clonu, koláč v predu budeš mať celý ostrý a tie vzadu rozmazané", omyl bratu, HO sa Ti rozloží v pomere 1/3 vpredu a 2/3 vzadu. To znemená, že ostrosť sa Ti viac prejaví vzadu ako vpredu, ak nezmeníš rovinu zaostrenia. Doporučujem zoznámenie s DOF kalkulátorom.
 
martinmlm
2021-11-14 17:19:14+01
príspevok od: JohnNewton
Začni radiť, keď to budeš ovládať, a hlavne, vedomosti sa nedajú pobrať z dvoch viet na nete, žiaľ. Ja tu narážam na ten blud čo si napísal, " a keď ešte zvýšiš clonu, koláč v predu budeš mať celý ostrý a tie vzadu rozmazané", omyl bratu, HO sa Ti rozloží v pomere 1/3 vpredu a 2/3 vzadu. To znemená, že ostrosť sa Ti viac prejaví vzadu ako vpredu, ak nezmeníš rovinu zaostrenia. Doporučujem zoznámenie s DOF kalkulátorom.
toto som písal v predošlom komente:
"pretože ostríš na najbližší bod k objektívu a máš ostrý tanier a roh koláča a pri nízkej clone to vyzerá, všetko rozmazané. skús ostriť napr o 1-2cm ďalej"
...keď má koláč 5-6cm, tak som mu poradil presne to, čo si napísal. Ale napísal si to krajšie
 
Strana 6 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()