Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

zakladny zoom pre Nikon D750

jon
jon 2022-08-02 06:43:56+02
Caute, aky zakladny zoom by ste mi doporucili pre Nikon D750? Uvazujem budget 28-70/3.5-4.5 alebo 28-105/3.5-4.5, alebo z G 24-85/3.5-4.5 VR alebo 24-120/4. Mate niekto stare AF-D 28-70 alebo 28-108? Urcite by som bol radsej dat menej penazi...
Dakujem
 
jon
2022-08-09 21:31:32+02
príspevok od: Porubo
Nevyznam sa do Nikkorov ale uznavam kupit si aj par lacnych skiel. Za podobnu cenu som kupil stary Canon EF 24mm 2.8 (na FF, nie novsi co ma USM). A ked idem dakde, kde sa bojim o techniku (spinave jaskyne) alebo na bezne nosenie do prace atd je uplne super. A pravdupoviedac ked s nim fotim tak nevidim nejaky extra rozdiel vo vysledku oproti drahsim, zasa ten rozdiel na potvoru je v niecom uplne inom (fotograf!?). Nielen vtedy som si uvedomil ze netreba byt pixel-peeper (aj ked som bol v muzeu v Londyne kde fotili na dnesnu dobu starym haraburdim). Jediny citelny rozdiel je v prstenci, da sa hybat len do nekonecna, vsetky moderne maju az za nekonecno, s cim sa lahsie ostri na nekonecno (netraba zapinat LV alebo AF). Vediet to skor tak usetrim dost vela penazi... ale zasa tuzil som aj po tej skusenosti preskusat si na vlastnej kozi chybu zbytocne vela platit.

To mas podobne ako s autami, casto sa vozim tzv. veteranmi, citim sa tam pohodlne. Pravda niektore smrdia benzinom, ine nie. Tie co nesmrdia tak necitim nejaky rozdiel v pohodli oproti modernym autam. Rovnako sa odveziem. Pravda nejake drobnosti su ine, napriklad klimatizacia funguje na baze okien a dveri (otvoris okna a ked zastavis otvoris aj dvere) ale inak je to to iste.

Osobne ak bych fotil nejake divoke veci, ako som videl na YT fotografa co foti fetakov a narkomanov a nosi v nohaviciach kladivo na sebeobranu (alebo skor na osmelenie, fetaci vedia byt velmi silni pod drogami): Tak bych sa aj bal nosit drahsiu techniku a na smazky by mi stacila aj lacnejsia. V konecnom dosledku pri takom street (podzaner: fotenie trosiek a exotov) nejde o pixel - peeping...
Uplne ta chapem a rozumiem ti. Presne o to islo mne. Kupit objektiv, ktory nebude stat vela, ale ponukne vela za tu cenu. Tesim sa na neho, ked mi dojde a pravdupovediac tesim sa prave na tie jeho nedokonalosti. Dufam, ze ma nesklame
Tiez som poskuloval po AF 20/2.8D, resp. este budem poskulovat v ramci sirokaca... Momentalne mam taku viziu dokupit k tomuto 28-105/3.5-4.5 dake pevne ohnisko siroke. Napr. Samyang 14/2.8 MF. Keby stalo do kila v slusnom stave, nebranil by som sa...
Niektori mozu citit sklamanie nad radou napr. 24-85/3.5-4.5 alebo 24-120/4 VR, ale musim priznat, ze mozno pravdu maju, ze su to lepsie skla ako 28-105/3.5-4.5 a maju vela vyhod a su optimalitovane pre DSLR, ale stale sa neviem stotoznit s tym, ze aj ta 24-85/3.5-4.5 je stale aspon 2-3x drahsia ako prave 28-105. Je to opat kompromis, ktory som urobil, nezohladnoval som len obrazovu kvalitu alebo len vyuzitie snimaca D750, ale najma budget v zavislosti od vyuzitia zanrovo, financnych prostriedkov a frekvencie pouzitia. Tak nemajte na mna tazke srdce. Dakujem tym, ktori mi radili, mysleli to dobre, ja si to vazim. Asi nie vzdy sa da aj to, co by sme chceli, rozhodovat srdcom.
 
Porubo
2022-08-09 22:08:45+02
Preco by mal mat niekto tazke srdce?
Ved to je Tvoja osobna vec co si kupis, nikoho nic do toho nie je.

Zaujalo ma posledne slovne spojenie, kde som sa zastavil a popremyslal. Mal som ucitela Matematickej analyzy co raz povedal ze mame sa v zivote rozhodovat podla srdca. A velmi som mu vtedy nechapal, a az po desatrociach mozno zacinam chapat preco to radil....
 
jon
2022-08-10 07:33:35+02
Len aby sa to tu nezvrhlo do filozofie Ale ne,treba sa niekedy zastavit a premyslat. V tomto pripade keby som sa neriadil okrem ineho aj penazenkou,ale srdcom,volil by som 24-70/2.8.Ale to by som musel drzat v ruke aspom 600€.Otazka je co by to bolo rozumne a spravne rozhodnutie. Lebo tie rozhodnutia srdcom moze clovek rychlo olutovat. Najlstivejsie zo vsetkeho je ludske srdce,kto ho pozna?Nevychadza z neho nic dobre
 
Strana 3 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()