Hore

Fujifilm X-T20

Najnovší snímač a procesor, vylepšený AF, dotykový displej a ako bonus 4K video a profily Acros a Classic Chrome. Dosť na to, aby po ňom zatúžil nejeden majiteľ X-T10.

Pred necelými dvomi rokmi bol predstavený Fujifilm X-T10. Prvá amatérska Fujinka v dizajne DSLR. Nie každému vyhovuje koncepcia hľadáčikového fotoaparátu, preto sa mnohí potešili, že je tu konečne konkurencia Olympusom OM-D a Panasonicom G. Že to bol dobrý krok, o tom svedčí popularita tohto modelu.

Rýchlejšie ako býva zvykom, sa vo Fujifilme rozhodli pre upgrade. Postupne dochádza k obmene celého portfólia fotoaparátov Fujifilm tak, aby mal každý model nový 24 Mpx snímač. Tento krok neobišiel ani nie tak starý X-T10, dnes tu máme jeho nástupcu, ktorý prináša niekoľko výrazných vylepšení. Porovnáme ho aj s vlajkovou loďou X-T2.


Špecifikácia

Fujifilm X-T20 je amatérska bezzrkadlovka APS-C formátu, dizajnovaná v štýle DSLR, čiže s hľadáčikom v osi objektívu. Vrchná a spodná časť sú z horčíkovej zliatiny. Otočné voliče na vrchnej časti sú z hliníka. Fotoaparát je osadený 24 Mpx APS-C snímačom typu X-Trans CMOS III a X-procesorom Pro, ktoré prinášajú vytúžene profily Acros a Classic Chrome a aj 4K video.

Fotoaparát zvláda až 8 obr./s. v režime mechanickej uzávierky a až 14 obr./s. v režime elektronickej uzávierky. Vylepšené je hybridné zaostrovanie. Displej má teraz aj dotykové ovládanie, stále je však výklopný len v jednom smere.

Fotoaparát dostal novú batériu, ktorá si však ponechala rovnaké rozmery ako tá u X-T10.

  • 24.3 MPx APS-C X-Trans CMOS III Sensor
  • X-Processor Pro
  • bajonet X
  • 3.0″ výklopný dotykový LCD s rozlíšením 1 040 000 bodov
  • OLED EVF  2 360 000 bodov (0,77 × zväčšenie obrazu)
  • hybridné zaostrovanie 91 AF bodov (7 x 13) alebo 325 AF bodov (13 x 25)
  • 256 zónové TTL meranie expozície
  • ISO 200 - 12800, rozšírená ISO 100 - 51 200
  • rozsah uzávierky 30 - 1/4000 s., B, v režime elektronickej uzávierky až 1/32 000 s.
  • 8 obrázkov za sekundu, až 25 RAW v sérii, až 14 obrázkov za sekundu v režme elektronickej uzávierky
  • synchronizácia s bleskom 1/180 s.
  • WiFi
  • 4K video (30, 25, 24fps), HD video (60, 50, 30, 25, 24fps)
  • rozmery: 118,4 x 82,8 x 41,4 mm
  • hmotnosť tela: 383 g aj s akumulátorom a pamäťovou kartou




https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/x-t20

http://fujifilm-x.com/cameras/x-t20/

https://www.fujifilm.eu/fileadmin/content/digitalcamera/x-series/FujifilmXT20/X-T20_EN_Web.pdf

X-T20 vs X-T10

Na prvý pohľad sa fotoaparáty takmer nedajú od seba rozoznať. Dizajn je rovnaký, nezmenil sa ani tvar gripu. Zmeny sú kozmetické, týkajú sa pár ovládacích prvkov. To hlavné je vo vnútri a je toho dosť, aby ste dali prednosť novému modelu.


Vľavo X-T10, vpravo X-T20.


Vľavo X-T10, vpravo X-T20. Tlačidlo Record nahradilo tlačidlo Fn. Na voliči programov pribudol režim Video.


Vľavo X-T10, vpravo X-T20. Zmizlo tlačidlo Fn.

  • nový 24,3 Mpx snímač X-Trans tretej generácie
  • X-Procesor Pro
  • 4K video
  • Acros, Classic Chrome, možnosť pridania efektu zrna
  • 91 alebo 325 AF bodov, oproti 49 a 77
  • vylepšený AF-C s 5 nastaveniami
  • na voliči programov pribudol režim Video
  • tlačidlo Record bolo nahradené tlačidlom Fn, ktoré zo zadnej steny zmizlo. Miesto tlačidla Record funguje spúšť
  • pribudla Custom korekcia expozície +/-5EV
  • displej je dotykový
  • elektronická uzávierka do 1/32 000 s
  • pribudol vstup pre mikrofón


Výrobcovi sa podarilo aj výrazne skrátiť blackout, výpadok obrazu pri sériovom snímaní.

X-T20 vs X-T2/X-T1

Rovnaký obrazový výstup, inak výrazná prevaha vyššieho modelu. Tu je to hlavne o peniazoch. Každý sám si musí spočítať, za čo je ochotný si priplatiť a či mu to za to stojí. X-T2 je jednoznačnou voľbou pre tých, ktorí potrebujú fotiť šport a wildlife (lepší AF), prípadne používajú rozmernejšie profesionálne transfokátory (lepšia ergonómia). Pre profíkov je dôležitý aj duálny slot, najmä kvôli zálohovaniu na dve karty. Amatér určite túži po vymoženostiach X-T2, väčšinu však využije len málo. Tu je lepšou voľbou X-T20. Ušetrené peniažky je lepšie investovať do objektívov.

X-T1 sa dopredáva a objavuje sa aj v bazároch. Nájdu sa takí, ktorí sa preto rozhodujú, či X-T20 alebo X-T1. V prospech X-T1 hovorí lepšia ergonómia, väčší hľadáčik. X-T20 v porovnaní ukazuje pokrok, ktorý vo Fujifilme za pár rokov urobili. Máme tu lepší snímač, nové obrazové profily, rýchlejší AF, vylepšené menu, oveľa lepšie video. U mňa vyhráva X-T20.

Vychytávky

Fujifilm X-T20 je skôr jednoduchší prístroj. Nie je to výčitka, Fujinky sú tak riešené, nenájdete v nich zbytočné parádičky. Filozofiou sa skutočne inšpirujú poctivými mechanickými filmovými fotoaparátmi. Pár moderných vychytávok v nich ale vždy nájdete.

V prvom rade sú to obrazové profily simulujúce populárne filmové materiály. Užívateľom fotoaparátov Fujifilm ich netreba predstavovať, sú jedným z dôvodov, prečo si túto značku vybrali. Provia, Astia, Velvia, Neopan, samé známe mená. Teraz k nim pribudli aj Acros a Classic Chrome, dva najobľúbenejšie obrazové profily. Ja som si ich obľúbil tiež a chýbali by mi, ak by v tomto fotoaparáte neboli. Využíval som ich najčastejšie. Naviac je k dispozícii aj efekt pridania filmového zrna.

Okrem obrazových profilov, sú k dispozícii aj obrazové efekty. Sú priradené k dvom pozíciám na ľavom otočnom voliči, vyberať ich však musíte ťažkopádne v menu fotoaparátu. Nájdete tu napr. efekty Toy camera, Miniature, Pop colors, High Key, Low Key, Parcial color. Predpokladám, že väčšina bude ale fotiť s filmovými obrazovými profilmi.

Pri fotení s vysokosvetelnými sklami som ocenil elektronickú uzávierku s najkratším časom 1/32 000 s. Zdá sa vám to zbytočné. S objektívom XF 56/1,2R na základnom ISO 200 sa na takýto čas dostanete často, niekedy nestačí ani ten. Možnosť prepnúť na elektronickú uzávierku má výhodu aj v tom, že je úplne tichá.

Priamo na ľavom otočnom voliči nájdete režimy dvojexpozície a panorámy. V panoramatickom režime môžete zvoliť 120° a 180° šírku záberu. Skladací algoritmus si však nevie poradiť s pohybujúcimi sa objektami a tak je táto funkcia vhodná skôr pre krajinársku fotografiu.

Bracketing nie je len expozičný, použiť môžete aj bracketing ISO, WB, DR a bracketing simulácie filmov.

Vo fotoaparáte nájdete aj intervalometer, čiže časozberné snímanie. Nastaviteľný je interval medzi zábermi a ich počet (max. 999). Fotoaparát však nedokáže so záberov vytvoriť Time Lapse video.

Po vzore X-T2 sa zmenili možnosti nastavenia režimu blesku. Konečne aj Fujifilm môže osloviť strobistov.

WiFi je u posledných modelov štandardne, dovoľuje fotoaparát ovládať na diaľku a sťahovať fotografie. Aplikácia pre iOS a Android je zadarmo a patrí k tým vydarenejším. Umožňuje nastavovať všetky dôležité parametre. Nechýba ani funkcia geotagingu.

Fotoaparát v praxi

Z hľadiska pomeru výkon/cena/funkcionalita sa mi X-T20 z fotoaparátov Fujifilm X páči najviac. Jeho majiteľovi nemusí byť ľúto, že nemá najvyšší model, ak zrovna nefotí šport alebo wildlife. K dispozícii má najvyššiu obrazovú kvalitu, ktorú Fujifilm ponúka (s výnimkou stredoformátového GFX 50s).

Väčšina vylepšení oproti X-T10 sa mi páči. Funkčné tlačidlo zo zadnej strany ale zmiznúť nemuselo, alebo by po menšej rošáde mohol pribudnúť joystick, ktorý sa tak dobre osvedčil na X-T2. Stále mi vadí, že smerové tlačidlá nemajú na sebe popisky.

Začnem prvým pocitom po zapnutí. Fotoaparát je celkovo rýchlejší ako jeho predchodca. Vylepšenie zaostrovania z neho robí akčnejší fotoaparát. Nájdete tu dokonca pokročilé nastavenie kontinuálneho zaostrovania, ktoré sa prvýkrát objavilo u X-T2. Zaostrovanie je rýchlejšie a s objektívom XC 16-50 si dobre viedlo aj za veľmi zlých svetelných podmienok. S ťažkopádnosťou XF 56/1,2 si však neporadil ani vylepšený AF. U tohto objektívu by mali upgradovať zaostrovací motorček. Tento objektív poukázal na menšie telo fotoaparátu, ktoré je vhodnejšie skôr pre “štamperlíkové” objektívy so svetelnosťou F2. Kvôli dizajnu a rozmerom sa fotoaparát horšie drží. Neberiem to ako veľké mínus, k takémuto typu fotoaparátu to patrí. Komu to vadí, nech si kúpi zrkadlovku. Ostatným postačí, ak si dokúpia grip, ktorý ma dokonca Arca Swiss kompatibilnú základňu.


Jednoduchý grip s Arca Swiss kompatibilnou základňou.

Buffer je u fotoaparátu dostatočne veľký, zmestí sa doň takmer 30 záberov v komprimovanom RAW-e, čo postačuje na to, aby vás fotoaparát nezdržiaval pri akčnom fotografovaní.

Ja som na dotykový displej zvyknutý a ak na fotoaparáte nie je, citeľne mi chýba. Tu už nie, je to ďalšie vylepšenie ergonómie ovládania. Menu je samozrejme nové, ako u najnovších modelov predstavených v posledných mesiacoch. Funkčné tlačidlá sa ľahko konfigurujú, zmeniť môžete aj Quick menu.

Korekciu expozície používa stále a tak ma potešil režim C, kedy sa korekcia ovláda rollerom v rozsahu +/- 5EV. Roller mi osobne vyhovuje viac ako otočný volič.

Na fotoaparátoch Fujifilm X nenájdete známy volič expozičných režimov. Všetko je to v štýle starej školy. Nechýba ale automatický režim s motívovými programami, takže fotoaparát môžete zveriť aj laikovi.

Pomaly, ale iste, sa z Fujifilm fotoaparátov stávajú aj kamery. X-T20 zvláda 4K video, rovnako ako X-T2. Funkcie sú ale na amatérskej úrovni. I tak sú tu však vylepšenia, ktoré potešia. Spúšť funguje ako tlačidlo Record, čo mi vyhovuje viac ako malé tlačidlo, väčšinou umiestnené na to najhoršie miesto. Konečne je tu samostatný program pre video a aj špeciálne podmenu. Plusom je konektor pre pripojenie externého mikrofónu.

V poslednom čase som viac fotil s X-T2, v porovnaní s ním je displej slabší. Vo svojej triede patrí ale medzi tie vydarenejšie.

Niektorým majiteľom X-T10 jeho parametre plne vyhovujú, často však počuť, že by chceli obrazové profily Classic chrome a Acros. Classic chrome by aj išiel pridať firmvérom, ale Acros vyžadujú snímač tretej generácie a výkonnejší procesor. Tie X-T20 má a preto v ponuke profilov tieto hitovky nájdete. Pre niekoho je toto vylepšenie tým najdôležitejším.

Ak mi na ovládaní niečo vadilo, je to nastavenie clony pri použití objektívov bez clonového prstenca. Tušíte správne, slúži na to roller. Na to som zvyknutý z ostatných fotoaparátov. Z mne neznámeho dôvodu, ale nestačí len rollerom otočiť. Najprv sa treba do režimu nastavenia clony dostať. Prídete na to ako, ale je to neintuitívne. A ak potom nasadíte objektív s prstencom, čudujete sa prečo už nastavenie clony nefunguje. Chvíľu trvá, kým si uvedomíte, že nemáte točiť rollerom ale prstencom. To je daň za to, že nie všetko sa dá vyriešiť mechanickými ovládačmi v štýle starších manuálnych fotoaparátov.

Výrazne sa zlepšilo zaostrovanie. Tým najdôležitejším je, že konečne slušne funguje aj kontinuálne. Nový procesor poskytuje viac výkonu. K lepšej pohode prispieva skrátený blackout. Vďaka piatim prednastaveniam AF-C sa zaostrovanie dá prispôsobiť rôznym situáciám. Fotoaparát vám pomôže pri výbere obrazovou nápoveďou.

Na rozdiel od svojho predchodcu, X-T20 prešiel elektičkovým testom a potvrdil tak, že konečne vie kontinuálne zaostrovať.


V uličkách starej Bratislavy som naplno využil dotykové ovládanie a to, že je displej výklopný. Častejšie som fotografoval s fotoaparátom tesne pri zemi, čo spestrilo kompozíciu mojich fotografií.


Výklopný displej uľahčuje fotografovanie zo žabej perspektívy, vďaka dotykovému ovládaniu ľahko vyberiete, kam má fotoaparát zaostriť.

Obrazová kvalita

Na test som si vybral kombináciu s objektívom XC 16-50, v tejto kombinácii sa jedná o najlacnejší set. Objektív som už kedysi otestoval a príjemne prekvapil. Uvidíme ale ako si povedie u 24 Mpx snímača. Druhý objektív, ktorý som s fotoaparátom vyskúšal, bol obľúbený portrétny objektív XF 56/1,2R.

XC 16-50 ma podľa prekreslenia náhľadov pomerne veľkú chromatickú chybu, RAW má však zabudovanú korekciu a tak pri vyvolaní RAW-u ju neuvidíte.

Fotoaparát je osadený snímačom typu X-Trans tretej generácie. X-Trans je technológia, ktorú používa výhradne Fujifilm. Dosť sa popísalo o výhodách aj nevýhodách, ktoré táto jedinečná technológia prináša. I keď obrazový výstup nie je tak univerzálny, ako u klasickej Bayerovej masky, beriem X-Trans ako výhodu. Vďaka nemu má výstup fotoaparátov Fujifilm svoj špecifický charakter, pre ktorý si ho toľko fotografov obľúbilo.

Zvýšenie rozlíšenia je určite plusom, nielen ak potrebujte tlačiť fotografie väčšieho formátu, alebo občas fotografie viac orezať. Prináša so sebou jemnejšie detaily, čím sa čiastočne kompenzuje známy akvarelový efekt. Stále však bude spracovanie RAW-u trochu problematické. To, aký program si obľúbite, je na vás, odporúčam vyskúšať trial verzie a vybrať si na základe výsledkov. Ja som použil môj obľúbený Lightroom CC, ktorý mi vyhovuje aj pre spracovanie RAW-ov z Fujiniek.

Fujifilm drží rozsah ISO v rozumných medziach, pozrúc na výsledky by fotoaparát zvládol aj vyššie citlivosti. V RAW-e máte k dispozícii ISO 200-12800. Rozšírené hodnoty sú k dispozícii len pre formát JPG, čo mi príde obmedzujúce.

Pre Fujinky je charakteristické, že ich APS-C snímač patrí z hľadiska šumu k tým najlepším. Hlavná konkurencia používa ale menší snímač Micro 4/3. Do ISO 800 nemusíte šum riešiť. Rozdiely sa začnú ukazovať pri ISO 1600 a to pomerne výrazne, X-20 s jemným šumom, Panasonic GH5 a Olympus OM-D E-M1 Mark II tu už produkujú šum výraznejší. Rozdiel je ešte zrejmejší pri vysokých citlivostiach. ISO 12 800 u Fuji je porovnateľné s ISO 6400 u Oly/Pan. Rozdiel je poctivý 1 EV stupeň, možno o trošičku viac. Využiteľný je tu celý rozsah citlivosti.

Dynamický rozsah snímača je veľmi dobrý. Výborne zvláda podexpozíciu aj preexpozíciu. Pri vyťahovaní tieňov sa objaví šum, ale pomerne nevýrazný.


Z tmavej siluety vytiahnete vďaka veľkému dynamickému rozsahu množstvo detailov.

Video

Vylepšenie kvality videa i ovládania nerobí stále z fotoaparátov Fujifilm ideálnu kameru. Väčšina objektívov je bez stabilizácie, ktorá vo videu citeľne chýba. Ak Fujifilm chce na tomto poli viac zabodovať, mal by byť snímač stabilizovaný, rovnako ako u Olympusu, Panasonicu a Sony.

Fotoaparát má podmenu pre video, veľa funkcií v ňom nenájdete. Toto nie je fotoaparát pre pokročilých videografov, ale len pre občasných filmárov. Obrazový potenciál je vďaka 4K rozlíšeniu veľmi dobrý, ponuka funkcií za ním však zaostáva. Nenájdete tu ani špeciálny plochý obrazový profil.  Dôležité je preto svedomité nastavenie funkcií vplývajúcich na výsledný obraz. Myslím, že mnohým sa bude páčiť, že na video môžu aplikovať filmové obrazové profily a to im bude aj stačiť.

Kamera má výrazný jelly efekt, čítanie snímača po riadkoch je pomalé. Prvú časť videa som nakrúcal s objektívom XF 56/1,2R. Ten je bez stabilizácie, čo sa prejavilo na roztrasenom obraze. Ak vám postačuje Full HD rozlíšenie, môžete 4K rozlíšenie využiť pre dodatočnú softvérovú stabilizáciu videa. S týmto objektívom som vyskúšal obrazový profil Acros. Až na roztrasený obraz sa mi kvalita videa veľmi páči.

Setový objektív XC 16-50 stabilizovaný je, stabilizácia funguje dobre, zábery sú výrazne kľudnejšie a nie je problémom sa s fotoaparátom aj pohybovať. Pre zmenu som u tohto objektívu použil profil Classic Chrome.

Po stlačení Record chvíľu trvá, kým sa ukončí nahrávanie. Preto som musel u mnohých klipov odstrihnúť koniec. Strihal som aj začiatky, pretože clone chvíľu trvá, kým sa privrie na pracovnú hodnotu. Prácu clony niekedy vidno nielen pri štarte, ale aj uprostred videa. Toto Fuji nemá doriešené, práca clony nie je optimalizovaná pre video.

Pri použití objektívov bez stabilizácie odporúčam použiť statív. Kvôli jelly efektu je vhodnejšie snímať statické zábery. Video je bez úprav, tak ako ho zaznamenal fotoaparát.

Plusy a mínusy

+ dizajn
+ nový 24 Mpx X-Trans III + nový Pro procesor
+ profily Acros a Classic chrome
+ plná automatika pre začiatočníkov, obrazové filtre
+ vylepšený hybridný AF, 5 prednastavení AF-C
+ až 14 obr./s.
+ konfigurovateľnosť
+ menu nie je zbytočne komplikované
+ 4K video
+ výklopný dotykový displej
+ WiFi
+ kombinovaná mechanická a elektronická uzávierka
+ samostatný režim Video

- nemá stabilizovaný snímač
- chudobnejšia výbava funkcii videa
- ovládanie clony vo videu, oneskorené ukončenie nahrávania
- takmer neovládateľné tlačidlo Fn na vrchnej časti
- horšia ergonómia držania
- statívový závit nie je v osi objektívu
- občas schizofrenické ovládanie

Konkurencia

Vzhľadom na koncepciu fotoaparátu sa len ťažko porovnáva so zrkadlovkami, ktoré majú tak výrazne odlišný dizajn. Ich koncepcia v tejto triede pomaly zastaráva a osobne nevidím žiadnu výhodu amatérskej zrkadlovky v porovnaní s týmto fotoaparátom. Konkurentov preto treba hľadať medzi bezzrkadlovkami. Napadá mi hneď niekoľko modelov a každý z nich je vydarený. Netrúfam si len tak povedať, že niektorý z nich je najlepší. Ak sa chystáte kúpiť si novú bezzrkadlovku, budete si musieť dôkladne preštudovať aktuálnu ponuku a zvážiť všetky pre a proti. To sa netýka len samotného fotoaparátu, ale aj toho, aké objektívy sa k nemu ponúkajú.

S APS-C snímačov tu máme Sony A6300. Je to dosť odlišne dizajnovaný prístroj. Hlavne tu však rozhoduje ponuka objektívov, ktorú má Fujifilm lepšiu a dostupnejšiu. Ďalej tu máme zástupcov Micro 4/3 bezzrkadloviek. Olympus aj Panasonic majú širokú ponuku fotoaparátov aj objektívov, je z čoho vyberať. Spomeňme napr. Olympus OM-D E-M10 Mark II, dopredajový OM-D E-M1 a z ponuky Panasonicu napr. Lumix G80. Tu do výberu zasiahne najmä porovnanie snímačov. Výstup Micro 4/3 snímačov je kvalitný a RAW je ľahšie spracovateľný. X-Trans má ale svoj jedinečný charakter a lepšie zvláda šum. Pokiaľ nie ste už definovaný "Fujimil", čaká vás ťažké rozhodovanie, ktoré vám trochu škodoradostne nezávidím.

Záver

X-T20 vyzerá rovnako ako jeho predchodca, až na veľmi malé zmeny niektorých ovládacích prvkov. Hľadáčik i displej majú rovnaké parametre, displej je však dotykový. Výrobca sa sústredil na zlepšenie obrazovej kvality fotografií i videa. Nový snímač a rýchlejší procesor prinášajú vyššie rozlíšenie a nové obrazové profily. Vylepšené je zaostrovanie, zmenilo sa menu. Fotoaparát je celkovo svižnejší ako jeho predchodca. Vylepšenie AF-C umožňuje snímať akčnejšie žánre, ktoré jeho predchodcovi príliš nesedeli. Zmien je toľko, aby stálo za uváženie urobiť upgrade. O tom svedčí aj to, že sa objavilo väčšie množstvo inzerátov, ponúkajúcich X-T10.

X-T20 ponúka rovnakú obrazovú kvalitu, ako vyšší model X-T2. Pokiaľ fotíte menej akčné žánre, X-T20 bude postačovať. X-T2 má samozrejme lepšiu ergonómiu, možnosť pripojiť battery grip a celkovo lepšie parametre. Podstatne bohatšia je ponuka nastavení 4K videa. Viac vás bude rozmaznávať väčší hľadáčik a variabilnejší displej. Kvalita videa je veľmi dobrá. Obrazové profily mu svedčia. Snímať video nie je tak ľahké, ako s Olympusmi a Panasonicmi, ktoré majú špičkovú stabilizáciu, veľmi dobré zaostrovanie a minimálny jelly efekt. Pri troche trpezlivosti a poctivom prístupe k natáčaniu, môžete však s X-T20 dosiahnuť veľmi uspokojivé výsledky.

Fujifilm X-T20 je sympatická kompaktná bezzrkadlovka s výborným obrazovým potenciálom. Na rozdiel od zrkadloviek prináša aj štýl, na ktorý počúva čoraz viac fotografov. Je to fotoaparát pre mierne pokročilých, ako druhé telo poslúži aj profesionálovi. Vďaka ovládaniu inšpirovanom mechanickými filmovými fotoaparátmi je fotoaparát vhodný pre tých, čo majú radi klasický prístup k ovládaniu expozície. Nedávno som napísal článok o výbere fotoaparátu pre tých, ktorí sa chystajú na školu s fotografickým zameraním. X-T20 je takmer ideálnym kandidátom pre použitie vo vzdelávacom procese.

Na koniec musím pochváliť aj setový objektív XC 16-50. Konštrukcia je plastová, ale obrazovou kvalitou predčí nejeden transfokátor 2 aj 3x drahší. Má praktický rozsah a stabilizáciu. Kúpu tohto objektívu nebude ľutovať ani náročnejší fotograf.

Jožko Peniak dal X-T10 najvyššie ocenenie Top redakcie, i keď je X-T20 vo všetkom výrazne lepší, ja mu dávam len Tip redakcie. Nechápte ma zle, je to super foťáčik, ktorý môžem vrelo odporúčať. Ak ho budete používať ako fotoaparát a špeciálne funkcie a video vás nezaujímajú, berte akoby mal ocenenie Top redakcie. Mne prekážajú niektoré prvky ovládania a nie úplne využitý potenciál videa.

Tento produkt si môžete zakúpiť aj v ephotoshop.sk a podporiť tak svoj obľúbený portál ePhoto.sk. Neprehliadnite akciové ponuky!

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2017-03-28 09:49:03
krasne nove stroje

Karol pise, ze komplikovanejsie ovladanie clony pri objektivoch bez clonoveho prstenca mu pri tomto fotaku vadilo ... na mojej X-E1 sa clona jednoducho ovlada zadnym rollerom, ale stava sa mi, ze palcom nechtiac posuniem clonu ... roller ma velmi lahky chod, neviem, ci je to tak aj na novych fotakoch ... ja som moj kupoval ako pouzivany
 
filip.p3k
2017-03-28 11:25:54
príspevok od: blahoslav J B Art
krasne nove stroje

Karol pise, ze komplikovanejsie ovladanie clony pri objektivoch bez clonoveho prstenca mu pri tomto fotaku vadilo ... na mojej X-E1 sa clona jednoducho ovlada zadnym rollerom, ale stava sa mi, ze palcom nechtiac posuniem clonu ... roller ma velmi lahky chod, neviem, ci je to tak aj na novych fotakoch ... ja som moj kupoval ako pouzivany
Na mojej X-T10 ide od vyroby uplne lahko, ako keby ani odpor nekládla. Na jednej strane sa mi to paci, zo strany nechcenneho posunutia to je horsie. Ale clovek si zvykne
 
paetto
2017-03-28 12:20:53
Pekná vecička, ešteže nemá stabilizovaný senzor, inak by som už predával svoj OM-D E-M10 MKII
 
šereda
2017-03-28 13:29:05
fajná hračka len trochu drahá a capture One za 300 EUR, tu je sony v presile
 
tilnak
2017-03-28 15:47:36
Neviem presne čo je "režim nastavenie clony". Stačí nastaviť volič časov do polohy T (to je ten režim?), a so seťákom bez clonového prstenca nastavujem predným rollerom clonu a zadným čas. Ako napr na Nikone D800. Ak nasadím objektív s clonovým prstencom, predný roller prestane reagovať, a clonu nastavujem na objektíve. Čas ako predtým, zadným rollerom. Na niektorých objektívoch ide prepnúť ovládanie clony na prstenec, alebo z tela, ale taký nemám, neviem či to tak je.
 
tibren
2017-03-30 10:21:13
to ze nemaju smerove tlacidla popisy bude asi tym, ze si ich kazdy pouzivatel nakonfiguruje po svojom.
 
matpi
2017-04-02 01:40:16
A teraz dilema...ist do toho alebo si nechat X-T1.
 
zvonec
2017-04-02 20:06:11
príspevok od: matpi
A teraz dilema...ist do toho alebo si nechat X-T1.
Tazko odpovedat, co stratis je podla mna WR a velkost hladacika (EVF) a mozno trochu lepsiu ergonomiu. Pokial tieto veci, niesu pre teba priorita, a neriesis video, tak X-T20.
Len pre porovnanie X T20 ma zvacsenie iba nejakych 0.62 a X-T1 a X-T2 maju rovanko 0.77 Je to na zvazenie.
 
musicman
2017-04-03 05:40:46
X-T20 alebo panas GX80/G80? Toť dilema.. zas aps-c vs. 4/3 , objektívy hovoria pre Panasonic,takisto video​ ,kvalita foto a výstup zas pre fuji..
 
sharkyyy
2017-06-15 21:16:37
Trochu sklamanie. Po kupe ihned reklamacia. Vadny displej(po minute od zapnutia meni farby, zobrazujunsa pruhy). Na dpreview fore malo viacero ludi presne rovnaky problem(neaka seriovejsia chyba).
Co mi vadilo redny roller sa neda naprogramovat(na x-t10 som mal navolene Iso)-snad to poriesi novsi fw. Ostrenie je rychlejsie ale menej ucinne(testoval som rovnaky objektiv na x-t10 a x-t20)-x-t10 zaostrila na homogennejsi obraz, x-t20 nevedela.
Lcd displej navyse u x-t20 ukazoval chladne farby- nerealne(x-t10 zobrazuje realne aj podla monitorov).
Xt20 je navyse uz made in china. Xt10 made in taiwan.

 
fatality
2017-06-16 00:10:01
príspevok od: sharkyyy
Trochu sklamanie. Po kupe ihned reklamacia. Vadny displej(po minute od zapnutia meni farby, zobrazujunsa pruhy). Na dpreview fore malo viacero ludi presne rovnaky problem(neaka seriovejsia chyba).
Co mi vadilo redny roller sa neda naprogramovat(na x-t10 som mal navolene Iso)-snad to poriesi novsi fw. Ostrenie je rychlejsie ale menej ucinne(testoval som rovnaky objektiv na x-t10 a x-t20)-x-t10 zaostrila na homogennejsi obraz, x-t20 nevedela.
Lcd displej navyse u x-t20 ukazoval chladne farby- nerealne(x-t10 zobrazuje realne aj podla monitorov).
Xt20 je navyse uz made in china. Xt10 made in taiwan.

neni mozne..TO Fuji?
 
sharkyyy
2017-06-16 09:58:40
príspevok od: fatality
neni mozne..TO Fuji?
Zlata x-t10 . Ale oproti problemom co riesia Nikonisti a Canonisti, su to banalitky, az na ten displej
 
MagickVamp
2017-06-16 11:45:31
príspevok od: sharkyyy
Zlata x-t10 . Ale oproti problemom co riesia Nikonisti a Canonisti, su to banalitky, az na ten displej
Presne tak, pri CSC je kazdy problem banalita...vlastne zamer...co zamer...vyhoda... ,-) Treba mat len spravny uhol pohladu. Ze displej meni farby je novinka a pruhy su trendy. Menej ucinne ostrenie je fajn, lebo je rychlejsie vo vacsine situacii. Akvarel je bomba, aspon clovek nemusi pouzivat akvarelovy filter. :-P
 
sharkyyy
2017-06-16 13:47:09
príspevok od: MagickVamp
Presne tak, pri CSC je kazdy problem banalita...vlastne zamer...co zamer...vyhoda... ,-) Treba mat len spravny uhol pohladu. Ze displej meni farby je novinka a pruhy su trendy. Menej ucinne ostrenie je fajn, lebo je rychlejsie vo vacsine situacii. Akvarel je bomba, aspon clovek nemusi pouzivat akvarelovy filter. :-P
Ked myslis . Displej bol vadny, dal som reklamovat. Kazdy system ma plusy, minusy, len niektory viac, iny menej. Ale tak ako fuji tu niekomu lezi v zaludku .
Som na kvante zahranicnych for a nikto fuji neriesi- tu to je extrem, diagnoza ANTIFUJI.
 
marcus_labeo
2017-06-16 14:59:04
príspevok od: sharkyyy
Ked myslis . Displej bol vadny, dal som reklamovat. Kazdy system ma plusy, minusy, len niektory viac, iny menej. Ale tak ako fuji tu niekomu lezi v zaludku .
Som na kvante zahranicnych for a nikto fuji neriesi- tu to je extrem, diagnoza ANTIFUJI.
Napr. ja nemám voči Fuji žiadne predsudky, naopak sú mi sympatické a hlavne sa mi páčia sklá, ale vnímam to tak, že u Fuji je asi najväčšia disproporcia medzi tým, ako vášnivo Fujisti riešia techniku a foťáky a ako málo fotiek je napr. aj tu v galérii. Ak si pozriem tunajšiu galériu, tak fotiek z Fuji je jednak pomerne málo, jednak mi prídu pomerne slabé, a to aj technicky, nebyť Jerziho45 (ktorého fotky o triedu prevyšujú ostatných Fujistov), tak by to bola veľká bieda.
 
MagickVamp
2017-06-16 15:39:33
príspevok od: sharkyyy
Ked myslis . Displej bol vadny, dal som reklamovat. Kazdy system ma plusy, minusy, len niektory viac, iny menej. Ale tak ako fuji tu niekomu lezi v zaludku .
Som na kvante zahranicnych for a nikto fuji neriesi- tu to je extrem, diagnoza ANTIFUJI.
Nie tu je prave extrem diagnoza FUJI Mne FUJI nema preco lezat v zaludku, vzhladom na velkost snimaca su na tom co sa tyka rovnako dobre ako Nikon. (nie udavane ISO ma nezaujima). Ale realne su na tom rovnako, co je fajn. Objektivy podla testov maju super. Keby som nepotreboval aj FF, tak snad uz X-T2 mam doma. Len mi vadi to vyvysovanie a banalizovanie a tutlanie. To som svojho casu videl v Nikone.
 
acton
2017-06-16 16:01:08
príspevok od: sharkyyy
Zlata x-t10 . Ale oproti problemom co riesia Nikonisti a Canonisti, su to banalitky, az na ten displej
fuji si kupi clovek neznaly, keby karol robil taku masivnu reklamu canonu ako robi fujine tak by si bol canonak, proste nevies...
 
acton
2017-06-16 16:03:38
príspevok od: marcus_labeo
Napr. ja nemám voči Fuji žiadne predsudky, naopak sú mi sympatické a hlavne sa mi páčia sklá, ale vnímam to tak, že u Fuji je asi najväčšia disproporcia medzi tým, ako vášnivo Fujisti riešia techniku a foťáky a ako málo fotiek je napr. aj tu v galérii. Ak si pozriem tunajšiu galériu, tak fotiek z Fuji je jednak pomerne málo, jednak mi prídu pomerne slabé, a to aj technicky, nebyť Jerziho45 (ktorého fotky o triedu prevyšujú ostatných Fujistov), tak by to bola veľká bieda.
to som uz davnejsie pisal, staci si pozriet fotky od fuji v tunajsej galerii a clovek musi mat jasno.
 
MagickVamp
2017-06-16 16:53:30
Ved to, krasne vidno ze admini su ambasadori FUJI a Olympus....na Nikone sa tak uz neryzuje asi(alebo maju vela reklamacii)...a z Canonu maju dlhodobo prt, takze cokolvek vyda Canon je sklamanie alebo nuda. A FUJI a Olympus je vzdy pecka a aj keby nebol, tak zas je skvely, lebo clovek ma chut snim byt kreativny a hlavne vlastnictvo nieco takeho z vas robi automaticky pokrokoveho cloveka aj umelca.
 
acton
2017-06-16 17:28:35
príspevok od: MagickVamp
Ved to, krasne vidno ze admini su ambasadori FUJI a Olympus....na Nikone sa tak uz neryzuje asi(alebo maju vela reklamacii)...a z Canonu maju dlhodobo prt, takze cokolvek vyda Canon je sklamanie alebo nuda. A FUJI a Olympus je vzdy pecka a aj keby nebol, tak zas je skvely, lebo clovek ma chut snim byt kreativny a hlavne vlastnictvo nieco takeho z vas robi automaticky pokrokoveho cloveka aj umelca.
tazko uveritelne ked niekto tvoril tento web, ze ho netvoril preto aby na tom zaryzoval, to su tie prechody v zivote cloveka ked sa z hobby stava tvrdy biznis... samozrejme tazko robit reklamu nikonu ked nikon stagnuje alebo uz viditelne nestaci na canon, treba prebehnut a firmy ktore chcu dohnat canon, vrazaju do reklamy obrovske baliky a tam sa lahko vezie... nikon daval do reklamy viac ako do vyskumu a aj tak dopadol, uvidime ako dopadnu ostatny...
 
markato1
2017-06-16 17:40:31
príspevok od: sharkyyy
Ked myslis . Displej bol vadny, dal som reklamovat. Kazdy system ma plusy, minusy, len niektory viac, iny menej. Ale tak ako fuji tu niekomu lezi v zaludku .
Som na kvante zahranicnych for a nikto fuji neriesi- tu to je extrem, diagnoza ANTIFUJI.
nieje to diagnoza,ved hocikto si moze nejaku lacnu fujinu kupit keby chcel,len clovek je uz otraveny stale s toho spamovania ako je vsetko na nich fajn ..aj ked nieje osobne som si ked som predal 7d cko chcel kupit X-T10,aj ked som sa rozhodol zase pre zrkadlo(a nelutujem),neznamena to ze si niekedy nekupim nieco ine,pokial ma to nejak presvedci..zatial mi to nieje treba
 
fatality
2017-06-16 18:14:42
príspevok od: sharkyyy
Ked myslis . Displej bol vadny, dal som reklamovat. Kazdy system ma plusy, minusy, len niektory viac, iny menej. Ale tak ako fuji tu niekomu lezi v zaludku .
Som na kvante zahranicnych for a nikto fuji neriesi- tu to je extrem, diagnoza ANTIFUJI.
tak to si potom na na nejakych vynimocnych forach ☺
tam kde sa vyskytujem ja sa riesi presne ako tu..plusy,minusy..
akvarel,ostrenie,x-trans vs bayer,3d tracking,potencionalny uspech
a9 na profi poli..atd...
 
fatality
2017-06-16 18:25:23
príspevok od: marcus_labeo
Napr. ja nemám voči Fuji žiadne predsudky, naopak sú mi sympatické a hlavne sa mi páčia sklá, ale vnímam to tak, že u Fuji je asi najväčšia disproporcia medzi tým, ako vášnivo Fujisti riešia techniku a foťáky a ako málo fotiek je napr. aj tu v galérii. Ak si pozriem tunajšiu galériu, tak fotiek z Fuji je jednak pomerne málo, jednak mi prídu pomerne slabé, a to aj technicky, nebyť Jerziho45 (ktorého fotky o triedu prevyšujú ostatných Fujistov), tak by to bola veľká bieda.
jj..a mam tu odsledovanu tvorbu dalsich dvoch slusnych fotografov,ktori presli z bayer dx na fuji x-trans..a..zatial ziadna slava ☺ som zvedavy,ci sa to zlepsi..☺..
 
jozef84
2018-12-10 16:51:22
príspevok od: fatality
jj..a mam tu odsledovanu tvorbu dalsich dvoch slusnych fotografov,ktori presli z bayer dx na fuji x-trans..a..zatial ziadna slava ☺ som zvedavy,ci sa to zlepsi..☺..
Myslím, že aj napriek niektorým "muchám" Fuji fotí slušne. A na to, že je to len plastový záklaďák, viac než slušne. Za mňa spokojnosť. Ale aj Nikona si nechávam. Na niektoré ohniská sú objektívy od Fuji už neprimerane drahé. Ale záklaďák a v tej cene myslím nemá u konkurencie žiadnu adekvátnu optickú kvalitatívnu a cenovú protihodnotu.
 
jozef84
2018-12-10 16:55:11
príspevok od: fatality
jj..a mam tu odsledovanu tvorbu dalsich dvoch slusnych fotografov,ktori presli z bayer dx na fuji x-trans..a..zatial ziadna slava ☺ som zvedavy,ci sa to zlepsi..☺..
Tu máš napríklad foto, bez úprav bielej vyvolaný v Adobe RAW: www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/581849/vodopad-lucky/?s=photos
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia