Hore

Fujifilm X-T30 - vylepšený bestseller

Stredný model bezzrkadloviek Fujifilm radu T je celkovo najobľúbenejší. Ponúka väčšinu toho, čo najvyšší model, ale v kompaktnejšom tele. Platí to aj pre tretiu generáciu. 

Všetky modely radu X-T?0 sa podobajú. Vo vnútri však nájdete veľké rozdiely. Fujifilm v každej novej generácii vylepší množstvo parametrov a tak sa nejedná len o kozmetické úpravy. Väčší skok bol ale medzi X-T10 a X-T20. Novému modelu sa budem venovať stručnejšie, pozrieme sa predovšetkým na vylepšenia.


Špecifikácia

Fujifilm X-T30 je malá DSLR-like bezzrkadlovka s APS-C snímačom. Malá je ale ako M43 bezzrkadlovka strednej triedy. Telo je kovové, ale nie je utesnené. Fotoaparát pokračuje vo vytýčenej filozofii Fujifilmu s maximom manuálnych ovládacích prvkov. Osadený je najnovším X-Trans CMOS s rozlíšením 26,1 Mpx. AF využíva technológiu fázovej detekcie. Hľadáčik i displej majú rovnaké parametre, ako u predchodcu. Zlepšila sa však rýchlosť a citlivosť AF.

Video je v 4K rozlíšení s max. frekvenciou 30FPS, alebo vo Full HD s 60FPS. Samozrejmosťou je WiFi s BT. Vzhľadom na triedu fotoaparátu je tu len jeden slot pre SD kartu.


Vpredu sa oproti predchodcom udialo najmenej zmien.


Oproti X-T3 sa hore nenašlo miesto pre nastavenie citlivosti ISO.


Displej je výklopný len v jednom osi. Pribudol joystick, ktorý nahradil krížový ovládač. Tlačidlo Q sa presunulo na opierku palca.


Mínusom sú neštandardné konektory.

Rozlíšenie

26,1 mil. pixelov

Min. citlivosť ISO

80 / 100 / 125 / 200

Max. citlivosť ISO

12 800 / 25 600 / 51 200

Druh pamäti

SDHC | SDXC | SD

Stabilizácia obrazu

Podporované s objektívmi typu OIS

LCD obrazovka

3,0 palca, pomer strán 3 : 2, displej s farebnou dotykovou obrazovkou LCD s približne 1,04 mil. bodov

Veľkosť snímača

23,5 mm × 15,6 mm (APS-C)

Druh snímača

X-Trans CMOS 4

Režim zaostrovania

Inteligentné hybridné AF (TTL kontrastný AF/TTL s fázovou detekciou AF)

Bajonet

FUJIFILM X bajonet

Snímok za sekundu

30 obr./s

Synchronizácia s bleskom

1/180 s

Záznam videa

4K (30 obr./s) 4096 x 2160 / Full HD 1920 x 1080 (60 obr./s.)

Rozhrania

Wi-Fi (IEEE 802.11b/g/n), Bluetooth ver. 4.2, USB Typ-C, stereo mini konektor (mikrofón)/ø 2,5 mm, konektor na diaľkovú spúšť, HDMI mikro konektor Typ-D

Blesk

áno

Napájanie

Batéria NP-W126S, nabíjačka BC-W126S


https://www.fujifilm.eu/sk/produkty/digitalne-fotoaparaty/model/x-t30

Fotoaparát v praxi

Keďže som testoval všetky CSC Fujifilm a oproti predchodcovi sa ovládanie zmenilo len málo, je X-T30 od začiatku modelom, ktorého ovládanie dôverne poznám. Stále sa tu kladie dôraz na maximálne mechanické ovládanie v štýle starých filmových zrkadloviek. To je podporené obľúbeným X-Trans snímačom s charakteristickým obrazovým výstupom a simuláciou filmov. Črevá z X-T3 zabezpečujú, že obrazový výstup je na úrovni profesionálneho modelu. Mierne oklieštené sú niektoré parametre a funkcie. Pohybujeme sa však v kategórii fotoaparátov pre pokročilých amatérov, ktorí sú pomerne nároční.

Oproti predchodcovi tu máme evolúciu, aká sa dala očakávať. Kvôli miernemu pokroku snímača, asi nikto nebude hneď meniť X-T20 za novší model. Nebude to ani kvôli joysticku. Nových Fujistov a majiteľov prístrojov prvej generácie oboje ale poteší. Z generácie na generáciu získava fotoaparát na suverenite. Všetky merateľné časy sa skracujú.

Ergonómia držania samozrejme nie je nič moc, je to fotoaparát do dvoch rúk. Je malý, s náznakom gripu. Ergonómia ustupuje dizajnu a s tým sa treba zmieriť. Menej kompromisné je ovládanie. Všetky dôležité parametre sa nastavujú mechanickými ovládačmi a ak vám niečo chýba, dá sa to užívateľsky nastaviť. To sa týka napr. citlivosti ISO, ktorá tu, na rozdiel od X-T3, nie je vyvedená na vrch fotoaparátu. Treba si ju navoliť na predný roller.

Joystick pre nastavenie AF bodov sa stáva pomaly štandardom, aj keď sa na to dá dobre použiť dotykový displej. Ten má však svoje obmedzenia. Joystick je preto veľmi vítaným vylepšením. Vyžiadalo si to ale prepracovanie zadných ovládačov. Tlačidlo Q sa presunulo na opierku palca, z ktorej dosť vytŕča. Preto som pomerne často, keď som fotoaparát držal v zvesenej ruke, vyvolal rýchle menu.

Fotoaparát naštartuje do sekundy. Pomerne rýchlo sa preberie aj zo spánku. Spúšť nie je precitlivelá, predel medzi namačknutím a úplným stlačením je dostatočne zreteľný. S objektívmi, ktoré som mal k dispozícii, bolo zaostrovanie rýchle. Vo veľmi ťažkých svetelných podmienkach mal prístroj niekedy problém zaostriť aj s pomocným prisvetlením. Tým myslím tak málo svetla, že v hľadáčiku pravej zrkadlovky takmer nič nevidno.

Konečne je použiteľné aj AF-C zaostrovanie, ktoré zvláda stredne rýchly pohyb (chodcov, bežcov, cyklistov, stredne rýchle dopravné prostriedky). Maximálna frekvencia sériového snímania je 30 obr./s., čo sa oproti 8 obr./s. u predchodcu zdá ako veľký rozdiel. Je to však v režime elektronickej uzávierky, bez sledovania pohybu.
Preostrovať idúci “Prešporáčik” nie je pre X-T30 žiaden problém.
Ani električka mu nerobí problémy.

Vychytávky spomeniem len stručne, kto chce vedieť, aké funkcie prístroj ponúka, odporúčam prečítať si recenziu X-T20, link nájdete po článkom. X-T30 ponúka sweep panorámu, dvojexpozíciu, obrazové efekty, pre-shooting, rôzne druhy bracketingu.

Obrazová kvalita

Do ISO1600 je úroveň šumu nízka a nerušivá, ešte pri ISO 800 šum takmer nevidíte. Pri nekontrastnom svetle a vyťahovaní tieňov sa však šum môže objaviť aj pri najnižšej hodnote ISO 160. Pri ISO 6400 sú fotografie stále veľmi dobre použiteľné aj pre kvalitnú tlač formátu 70x50 cm. Tlač väčšieho formátu je možná aj pri ISO 12 800. Akákoľvek použiteľnosť končí pri ISO 25 600, fotografie sú použiteľné pre tlač na malý formát. Pri ISO 51 200 šum prevláda nad obrazovou informáciou. V šume je X-T30 porovnateľná s plnoformátovým Canonom RP.

X-T30 si dobre vedie z hľadiska dynamického rozsahu. Dobre zachraňovať sa dajú nielen tiene, ale aj svetlá. Ja v Lightroome pre tento účel používam obrazový profil Eterna, ktorý poskytuje najväčší dynamický rozsah.


Neupravený RAW s výrazným prepalom.


Upravený s profilom Eterna.


Silne podexponovaný záber vo formáte RAW.


Po korekcii expozície +5EV v programe Lightroom Classic CC, opäť s profilom Eterna.

Video

Boli časy, keď Fujifilm video prakticky ignorovalo. Sú preč a X-T30 ponúka kvalitné video v 4K rozlíšení. Nie je to nadupaná kamera, ale pre stredne náročného užívateľa stačí. Ja som pri testovaní použil objektívy XF 18-55/2,8-4 R LM OIS a XF 55-200/3,5-4,8 R LM OIS, obidva s optickou stabilizáciou obrazu. Väčšina objektívov Fujinon však stabilizáciu nemá. X-T30 nemá stabilizovaný snímač a to je funkcia, ktorá mi na fotoaparáte najviac chýba. Núti to užívateľa používať statív alebo gimbal.

Špeciálny obrazový profil Eterna, navrhnutý podľa reálneho kinematografického materiálu, je novinkou oproti predchodcovi. A ja jeho farebnosť milujem. Do postprocesingu musíte zasahovať minimálne. Pokročilí môžu využiť väčší dynamický rozsah F-log gamma a nastaviť si colorgrading podľa svojho vkusu. Na výstupe HDMI sa dá získať 4:2:2 10-bitový výstup. Potenciál je teda veľmi dobrý. Fotoaparát podporuje aj formát DCI (17 : 9), ktorý videám prepožičiava ešte výraznejší filmový vzhľad. Dobrou správou je, že aj v 4K rozlíšení je video bez orezu, využíva celú šírku snímača.

Model X-T3 má konečne štandardné 3,5 mm audio, bohužiaľ X-T30 sa vracia k neštandardnému 2,5 mm audio vstupu. Čítanie dát zo snímača je pomerne rýchle a tak rolling shutter efekt nie je veľký. Stabilizácia pri obidvoch objektívoch, ktoré som mal, fungovala veľmi dobre. Funkcia AF pri detekcii tváre a očí je dostupná aj pri zaznamenávaní videa. Spolu s funkciou výberu tváre môžete počas zaznamenávania pomocou panela dotykovej obrazovky alebo páčky na nastavenie zaostrenia prepnúť na osobu, na ktorú sa má zaostriť. Pri väčšom množstve pohybujúcich sa ľudí, je lepšie sledovanie tváre vypnúť, pretože sa AF neustále prepína medzi osobami a objektmi. Mení sa pri tom expozícia, pretože meranie dosť zohľadňuje jas aktuálne zaostreného objektu. Kontinuálne preostrovanie vo videu funguje veľmi dobre.

Kvalita videa uspokojí náročných amatérov. Škoda, že displej nie je na otočnom kĺbe, urobil by z tohto fotoaparátu výborný prístroj pre vlogerov.


X-T30 vs. X-T20 a X-T10

Základné rozdiely si ukážeme v tabuľke. Čo v nej nenájdete, je pocit z užívania, kde najnovší model, hlavne oproti X-T10, poskytuje oveľa lepší užívateľský zážitok. Fotograf sa vďaka rýchlejším parametrom a citlivejšiemu AF môže viac venovať fotografovaniu.


Fujifilm X-T10

Fujifilm X-T20

Fujifilm X-T30

Snímač

X-Trans II 16 Mpx

X-Trans III 24 Mpx

X-Trans IV 26 Mpx (BSI)

Procesor

EXR Procesor II

X-Processor Pro 2

X-Processor 4

ISO

200 - 6 400

200 - 12 800

160 - 12 800

AF

77 bodov

325 bodov

425 bodov

Displej

3” výklopný, 920 000 bodov

3” výklopný, 1 040 000 bodov, dotykový

3” výklopný, 1 040 000 bodov, dotykový

Hľadáčik

2 360 000 bodov

2 360 000 bodov

2 360 000 bodov

Uzávierka

30 - 1/4000 s.

30 - 1/4000 s. (1/32 000 s.)

900 - 1/4000 s. (1/32 000 s.)

Sériové zábery

8 obr./s.

8 obr./s.

30 obr./s.

Video

Full HD

4K

4K/UHD

USB

USB 2,0

USB 2,0

USB 3,1

Bezdrôtové pripojenie

WiFi

WiFi

WiFi + BT

Hmotnosť

381 g

383 g

383 g

Rozmery

118 x 83 x 41 mm

118 x 83 x 41 mm

118 x 83 x 47 mm

Výdrž batérie

350

350

380

Iné


vstup pre mikrofón

vstup pre mikrofón


Oproti X-T10 je rozdiel v dizajne zadnej časti. Displej je širokouhlejší a joystick nahradil krížový volič, čo si vyžiadalo aj presunutie niektorých tlačidiel. Zvrchu vyzerajú prístroje podobne. Na X-T30 pribudol na ľavom voliči režim videa a volič korekcie expozície má aj polohu C. X-T30 má naviac obľúbený Acros a Eternu. Nezanedbateľné je vylepšenie videa a implementácia dotykového ovládania.

Oproti modelu X-T20 sa zmenila len zadná časť, rovnako ako oproti X-T10. Ostatné ovládacie prvky sú rovnaké. Vylepšenia už nie sú tak výrazné. Vďaka X-Transu 4. generácie je tu kompletná ponuka profilov s profi aparátov. AF má o niečo viac bodov, je rýchlejší a citlivejší. Vylepšené je video, ale na 60p pri 4K rozlíšení sa nedostalo. Pribudol Bluetooth a rýchlejší USB. Čo zostáva rovnaké, je hľadáčik a displej.

Ak má niekto chuť na upgrade, tak z modelu X-T10 to bude veľký skok a rozhodne ho odporúčam. Z X-T20 to bude skôr mierny upgrade. X-T30 je predovšetkým užívateľsky príjemnejšia, než by priniesla nejaké skutočne výrazné vylepšenia. Ak však spočítame všetky inovácie, nie je toho málo. Ale to si musia skalkulovať majitelia X-T20, či sú pre nich inovácie dostatočne lákavé.

X-T30 vs. X-T3

X-T3 je samozrejme vyšší model, lepšie spracovaný, s lepšími parametrami a ergonómiou. Je ale aj väčší a drahší. Výhodou X-T30 je, že z vyššieho modelu preberá to najdôležitejšie, snímač a procesor. Amatér do rúk dostáva model s rovnako kvalitným výstupom. Pozrime sa stručne na to, čo majú obidva modely spoločné a v čom sa líšia:

  • rovnaký BSI-CMOS X-Trans s rozlíšením 26 Mpx a X-Processor 4
  • rovnaký 425 bodový AF
  • rovnaký displej
  • obidva modely majú 4K video
  • X-T3 má väčší hľadáčik s vyšším rozlíšením
  • X-T3 má displej výklopný v dvoch smeroch
  • X-T3 má mechanickú uzávierku s 1/8000 s., X-T30 len 1/4000 s., X-T3 má kratší X-sync
  • X-T3 má lepšiu ergonómiu držania a ovládania
  • X-T30 má vstavaný blesk
  • X-T30 má len jeden slot na kartu a nemá výstup na slúchadlá, nedá sa k nej pripojiť grip, nie je utesnený

X-T30 vs. X-E3

Fujifilm vedie dve línie svojich fotoaparátov líšiace sa dizajnom. Jedna línia je v dizajne zrkadloviek s hľadáčikom uprostred, v osi objektívu. Patrí sem X-T100, X-T30, X-T3 a X-H1 a ich predchodcovia. Druhá línia je charakteristická dizajnom v duchu range finder s hľadáčikom na kraji. Sem zaraďujeme X-E3 a X-Pro 2 a ich predchodcov.

Obidve línie využívajú rovnaké technológie a líšia sa práve dizajnom. Ekvivalentom X-T30 je X-E3. Je to ale model o generáciu pozadu a nástupca bude X-T30 dobiehať. Obidva prístroje dokážu takmer to isté, X-T30 má však novší snímač a procesor. 2 Mpx naviac nič neznamenajú. Ak neberieme do úvahy dizajn, tak najpodstatnejším rozdielom je lepšie zaostrovanie novšieho modelu. X-E3 ale nie je pomalý fotoaparát a bežný amatér by sa mal rozhodovať v prvom rade podľa dizajnu.

X-T30 vs. konkurencia

Fuji si ide svojou vlastnou cestou, čo je pre trh a fotografov len dobré. Odlišný prístup ku konštrukcii je dôsledkom toho, že fotoaparát s podobným ovládaním u konkurencie nenájdete. Ak chcete malú bezzrkadlovku strednej triedy a na dizajne vám nezáleží, je tu niekoľko konkurentov. Sony má nový model A6400 s výborným zaostrovaním. Tiež je bez stabilizovaného snímača. Nevýhodou Sony je stále ich portfólio objektívov pre APS-C, nie je tak komplexné a nemá vyrovnaný štandard kvality. Canon svoje APS-C bezzrkadlovky, komerčne veľmi úspešné, robí akoby z donútenia. Nie sú to zlé fotoaparáty, ale ničím nenadchnú. Výrazne menšie je portfólio objektívov. Medzi najväčších konkurentov tak môžeme zaradiť skôr bezzrkadlovky s Micro 4/3 snímačom. Olympus i Panasonic majú spolu veľmi slušné portfólio objektívov, je z čoho vyberať. Obidve značky majú modely so špičkovou stabilizáciou obrazu a množstvom vychytávok, ktoré u Fuji nenájdete. Panasonic má nový model G90, výborne vybavený a s objektívom 12-60 to bude výborná kúpa. Olympus má v ponuke OM-D E-M5 Mark II, pekný ale už zastarávajúci model a z hry tak pomaly vypadáva. Nástupca by mal prísť ešte tento rok.

Plusy a mínusy

+ ergonómia ovládania
+ najnovší X-Trans
+ 4K video, využíva celú šírku snímača
+ výklopný dotykový displej
+ WiFi + BT
+ rýchly štart
+ rýchly AF
+ citlivejší AF
+ vstavaný blesk
+ obrazové profily vrátane Eterna, Acros, Chrome effect

-  2,5 mm audio in
-  displej výklopný len v jednom smere
-  snímač nie je stabilizovaný
-  ergonómia držania
-  neštandardné konektory

Záver


X-T30 sa vyrába v troch farbách: striebornej, čiernej a grafitovej šedej.

Fujifilm X-T30 je výsledkom vydarenej evolúcie. V kompaktnom tele prináša veľa dobrého z vyššieho modelu X-T3 a dokazuje, že aj malý fotoaparát môže byť výkonný a vybavený. Ak by naše školstvo bolo bohatšie, mohli by tento prístroj fasovať všetci študenti škôl s odborom fotografia. Prináša priamočiaru cestu k pochopeniu základov fotografie. Zbytočne neodpútava pozornosť miliónom nevyužiteľných funkcií. Na výber je množstvo kvalitných objektívov, vyberie si každý. X-T30 poslúži aj ako dobrá amatérska 4K kamera s potenciálom aj na náročnejšie využitie

Ak nemáte s Fujifilm fotoaparátmi skúsenosti, musím vás upozorniť, že majú svoje špecifické vlastnosti, ktoré by som ale nenazval nedostatkami. V prvom rade je to ergonómia ovládania, ktorá je iná, akú používa konkurencia. Nemusí vyhovovať každému. Ak sa nechcete naučiť pracovať s expozičným trojuholníkom, ale len hľadáte pomoc u automatiky, Fujifilm nie je pre vás. Fujifilm fotoaparáty používajú snímač X-Trans, ktorý ma inú farebnú mriežku. Nie všetky programy vedia RAWy z Fujifilmu dobre demozaikovať. Aj na to musíte byť pripravení. Nie je to ale nič, čo by sa nedalo prekonať. Ja veselo upravujem fotky v Lightroome, aj keď pravoverní Fujisti vám povedia, že je na ……

X-T30 je rýchly fotoaparát. AF už nie je lenivý a oproti predchodcovi je aj citlivejší. Kontinuálne zaostrovanie si poradí so stredne rýchlym pohybom, čo ambicióznym amatérom postačuje. Kompletná je ponuka obrazových profilov, vrátane kinematografickej Eterny. Z hľadiska úrovne šumu sa prístroj vyrovná aj niektorým plnoformátovým fotoaparátom. Veľmi dobre je na tom aj z hľadiska dynamického rozsahu. Máme tu kvalitný snímač v malom tele. Rovnako, ako vyššiemu modelu X-T3, aj X-T30 priniesli nové technológie predovšetkým vyššiu suverenitu. Vzhľadom na to, pre koho je fotoaparát určený, mám len jednu vážnejšiu výčitku a tou je snímač bez stabilizácie. Väčšina objektívov Fujifilm je bez optickej stabilizácie.

P.S. Len nedávno bol uvoľnený nový firmvér, ktorý okrem iného rieši citlivosť tlačidla Q.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marekking1
2019-04-24 10:51:21
Keď sa mi podarí predat môj nikon d7200 tak rozmýšľam nad fuji alebo sony a6400, na fotenie deti by pre mňa mal byť lepší asi sony.A že sony nemá objektívy? Podľa mňa ked kúpim sigmu 16 a 30 mm 1.4 na moje potreby to bude stačiť...
 
PeCh
2019-04-24 11:24:24
Čo myslíte tými neštadardnými konektormi? Podľa mňa sú celkom štandardné: USB type C je už dávno štandard a dnes ho má už aj väčšina mobilov. Full size HDMI port som ešte vo foťáku, mobile alebo tablete nevidel, zato tento mini konektor áno. Podľa mňa oba sú rozumná voľba.
 
PeCh
2019-04-24 11:26:41
Čo sa týka fotoaparátov, tak dnes mu chýba do dokonalého fotoaparátu už iba stabilizácia a globálna elektronická uzávierka (tada mechanická bude o nejaký čas prežitok). K tomuto má zatiaľ najbližšie Olympus a dosiahne to asi prvý.
 
Riik
2019-04-24 12:05:02
Som na tom podobne. Chcem už pochovať môj staručky Canon 350d a rozmýšľam nad Fuji X-E3 alebo Sony A6400. Fuji ma veľmi zaujímavá. Fotím prevažne krajinky, prírodu, street a potrebujem niečo na cestovanie. Prečítal som si čo to o X-Trans ale som nejaký skeptický. Tento článok ma dosť odrádza od kúpi Fuji.

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html

Stále hľadám ďalšie a ďalšie informácie a snažím sa presvedčiť, že všetko je v poriadku a mám isť práve do Fuji, aj kvôli objektívom, ktoré majú. Na Sony to je s objektívmi horšie, no zas super ostrenie a dynamický rozsah.
Úprimne, v tom článku posledná fotografia je pre mňa masaker. Takéto kreslenie sa mi nepáči vôbec. Otázkou je, či autor len zle spracoval RAW, alebo je to vierohodný výsledok.
Bohužiaľ, nemám možnosť požičať a vyskúšať nejaký Fuji mirrorless. Určite by mi to otvorilo oči. Má niekto nejakú radu, ako z toho vykorčuľovať? Mám pocit, že som sa tak zamotal, že si sám už rady neviem

Fuji X-T30 vyzerá veľmi zaujímavo. No osobné ma to láka práve k E-X. Aj kvôli cenovému rozdielu. Ostali by peniažky radšej na lepšie skla.
 
z80
2019-04-24 13:46:20
príspevok od: Riik
Som na tom podobne. Chcem už pochovať môj staručky Canon 350d a rozmýšľam nad Fuji X-E3 alebo Sony A6400. Fuji ma veľmi zaujímavá. Fotím prevažne krajinky, prírodu, street a potrebujem niečo na cestovanie. Prečítal som si čo to o X-Trans ale som nejaký skeptický. Tento článok ma dosť odrádza od kúpi Fuji.

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html

Stále hľadám ďalšie a ďalšie informácie a snažím sa presvedčiť, že všetko je v poriadku a mám isť práve do Fuji, aj kvôli objektívom, ktoré majú. Na Sony to je s objektívmi horšie, no zas super ostrenie a dynamický rozsah.
Úprimne, v tom článku posledná fotografia je pre mňa masaker. Takéto kreslenie sa mi nepáči vôbec. Otázkou je, či autor len zle spracoval RAW, alebo je to vierohodný výsledok.
Bohužiaľ, nemám možnosť požičať a vyskúšať nejaký Fuji mirrorless. Určite by mi to otvorilo oči. Má niekto nejakú radu, ako z toho vykorčuľovať? Mám pocit, že som sa tak zamotal, že si sám už rady neviem

Fuji X-T30 vyzerá veľmi zaujímavo. No osobné ma to láka práve k E-X. Aj kvôli cenovému rozdielu. Ostali by peniažky radšej na lepšie skla.
Mozno pomoze miesto LR vyvolavat rawy v inom SW. Da sa tak "vyriesit" aj neprijemny problem nutnosti predplatneho od Adobe.
 
JohnNewton
2019-04-24 15:09:46
príspevok od: Riik
Som na tom podobne. Chcem už pochovať môj staručky Canon 350d a rozmýšľam nad Fuji X-E3 alebo Sony A6400. Fuji ma veľmi zaujímavá. Fotím prevažne krajinky, prírodu, street a potrebujem niečo na cestovanie. Prečítal som si čo to o X-Trans ale som nejaký skeptický. Tento článok ma dosť odrádza od kúpi Fuji.

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html

Stále hľadám ďalšie a ďalšie informácie a snažím sa presvedčiť, že všetko je v poriadku a mám isť práve do Fuji, aj kvôli objektívom, ktoré majú. Na Sony to je s objektívmi horšie, no zas super ostrenie a dynamický rozsah.
Úprimne, v tom článku posledná fotografia je pre mňa masaker. Takéto kreslenie sa mi nepáči vôbec. Otázkou je, či autor len zle spracoval RAW, alebo je to vierohodný výsledok.
Bohužiaľ, nemám možnosť požičať a vyskúšať nejaký Fuji mirrorless. Určite by mi to otvorilo oči. Má niekto nejakú radu, ako z toho vykorčuľovať? Mám pocit, že som sa tak zamotal, že si sám už rady neviem

Fuji X-T30 vyzerá veľmi zaujímavo. No osobné ma to láka práve k E-X. Aj kvôli cenovému rozdielu. Ostali by peniažky radšej na lepšie skla.
Z toho sa nedá vykorčulovať, bud Ti X trans vyhovuje alebo nie. Aj na ukážkach v tejto recenzii je vidno ako sa chová, keď vieš kde sa máš upriamiť pozornosť. Pri tlači sa to ale až tak neprejavuje. Môžeš laborovať so softom, ale vždy to bude už z princípu konštrukcie iné ako z klasického bayera. A nerobme si ilúzie, nie každý Fuji objektív je nadpriemerný, rovnako ako aj u iných značiek.
 
DenisBede
2019-04-24 15:25:43
príspevok od: Riik
Som na tom podobne. Chcem už pochovať môj staručky Canon 350d a rozmýšľam nad Fuji X-E3 alebo Sony A6400. Fuji ma veľmi zaujímavá. Fotím prevažne krajinky, prírodu, street a potrebujem niečo na cestovanie. Prečítal som si čo to o X-Trans ale som nejaký skeptický. Tento článok ma dosť odrádza od kúpi Fuji.

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html

Stále hľadám ďalšie a ďalšie informácie a snažím sa presvedčiť, že všetko je v poriadku a mám isť práve do Fuji, aj kvôli objektívom, ktoré majú. Na Sony to je s objektívmi horšie, no zas super ostrenie a dynamický rozsah.
Úprimne, v tom článku posledná fotografia je pre mňa masaker. Takéto kreslenie sa mi nepáči vôbec. Otázkou je, či autor len zle spracoval RAW, alebo je to vierohodný výsledok.
Bohužiaľ, nemám možnosť požičať a vyskúšať nejaký Fuji mirrorless. Určite by mi to otvorilo oči. Má niekto nejakú radu, ako z toho vykorčuľovať? Mám pocit, že som sa tak zamotal, že si sám už rady neviem

Fuji X-T30 vyzerá veľmi zaujímavo. No osobné ma to láka práve k E-X. Aj kvôli cenovému rozdielu. Ostali by peniažky radšej na lepšie skla.
V októbri som prešiel z Nikon DSLR na Fuji Mirrorless (X-T3).

Na problémy s vyvolávaním rawov som zatiaľ nenarazil, možno je to aj kvôli tomu, že fotím síce JPG+RAW ale väčšinou sa rawom vôbec nevenujem, vystačím si s JPEGmi (okrem veľmi dynamických scén, kde použijem raw). Používam zatiaľ LR, no mám nainštalovaný aj C1, problém je že mi na Macu padá pri importe fotiek, a stále sa mi to nepodarilo vyriešiť.

Stále som si tiež nezvykol na výzor výstupov... jednoducho fotky z X-Transu sú iné nielen farbami (možno je to ale tým že používam len jpegy, neviem... vidieť to hlavne pri výrezoch, detaily sú podané inak, nie je to zlé len som na to neni zvyknutý). Kreslenie na ktorej fotke sa ti konkrétne nepozdáva???

Problémy s hľadáčikom som si už preveril. Pred kúpou som čítal sťažnosti niektorých fotografov na to, že ich dosť bolia oči pri dlhom fotení pri neustálom pozeraní do hľadáčika (jeden písal o krvavých očiach po celodennom fotení). Pociťujem to tiež, ale bez dlhodobejšieho vyskúšania to človek nemá ako zistiť. Pri týždňovom testovaní požičaného Olympusu OM-D EM1 som nepocítil žiadnu zmenu ani problémy, čo je zvláštne.

Inak som veľmi spokojný. Menu je jednoduché ale položiek je neskutočne veľa a trvá kým si človek zvykne ale už sa do toho dostávam. Predpokladám že je to tak ale s akoukoľvek novou značkou techniky.
 
michal.dóša
2019-04-24 16:59:59
Oplatí sa upgrade z X-T10 na X-T30 pri čisto krajinkárskej fotografii?
 
Riik
2019-04-24 19:28:44
príspevok od: DenisBede
V októbri som prešiel z Nikon DSLR na Fuji Mirrorless (X-T3).

Na problémy s vyvolávaním rawov som zatiaľ nenarazil, možno je to aj kvôli tomu, že fotím síce JPG+RAW ale väčšinou sa rawom vôbec nevenujem, vystačím si s JPEGmi (okrem veľmi dynamických scén, kde použijem raw). Používam zatiaľ LR, no mám nainštalovaný aj C1, problém je že mi na Macu padá pri importe fotiek, a stále sa mi to nepodarilo vyriešiť.

Stále som si tiež nezvykol na výzor výstupov... jednoducho fotky z X-Transu sú iné nielen farbami (možno je to ale tým že používam len jpegy, neviem... vidieť to hlavne pri výrezoch, detaily sú podané inak, nie je to zlé len som na to neni zvyknutý). Kreslenie na ktorej fotke sa ti konkrétne nepozdáva???

Problémy s hľadáčikom som si už preveril. Pred kúpou som čítal sťažnosti niektorých fotografov na to, že ich dosť bolia oči pri dlhom fotení pri neustálom pozeraní do hľadáčika (jeden písal o krvavých očiach po celodennom fotení). Pociťujem to tiež, ale bez dlhodobejšieho vyskúšania to človek nemá ako zistiť. Pri týždňovom testovaní požičaného Olympusu OM-D EM1 som nepocítil žiadnu zmenu ani problémy, čo je zvláštne.

Inak som veľmi spokojný. Menu je jednoduché ale položiek je neskutočne veľa a trvá kým si človek zvykne ale už sa do toho dostávam. Predpokladám že je to tak ale s akoukoľvek novou značkou techniky.
Mal som hlavne na mysli kreslenie na poslednej foto v clanku v odkaze ktory som sem dal. Rozumiem, ze to nieje chyba snimaca ale vlastnost. Ale ten vodovy efekt pri krajinkach mi pride sialeny. Proste mi tam chybaju detaily. Ano, je to vidno aj v galerii pod touto recenziou. To je malovanie, nie fotografia a aj napriek tomu mi to stale neda pokoj a najradsej by som si to vyskusal.
Fotografie vacsinou netlacim, iba niekedy mensie vytlacky, skor si idem digitalne. Som amater, fotim pre svoju radost a potesenie. Nieje nic lepsie nez zobrat fotak do prirody a oddychovat pri zapade slnka

Dakujem aj ostatnym za nazory a odpovede.

 
marekking1
2019-04-24 19:50:56
príspevok od: Riik
Mal som hlavne na mysli kreslenie na poslednej foto v clanku v odkaze ktory som sem dal. Rozumiem, ze to nieje chyba snimaca ale vlastnost. Ale ten vodovy efekt pri krajinkach mi pride sialeny. Proste mi tam chybaju detaily. Ano, je to vidno aj v galerii pod touto recenziou. To je malovanie, nie fotografia a aj napriek tomu mi to stale neda pokoj a najradsej by som si to vyskusal.
Fotografie vacsinou netlacim, iba niekedy mensie vytlacky, skor si idem digitalne. Som amater, fotim pre svoju radost a potesenie. Nieje nic lepsie nez zobrat fotak do prirody a oddychovat pri zapade slnka

Dakujem aj ostatnym za nazory a odpovede.

Presne pre to idem do sony
 
om1ci
2019-04-24 20:55:49
príspevok od: Riik
Mal som hlavne na mysli kreslenie na poslednej foto v clanku v odkaze ktory som sem dal. Rozumiem, ze to nieje chyba snimaca ale vlastnost. Ale ten vodovy efekt pri krajinkach mi pride sialeny. Proste mi tam chybaju detaily. Ano, je to vidno aj v galerii pod touto recenziou. To je malovanie, nie fotografia a aj napriek tomu mi to stale neda pokoj a najradsej by som si to vyskusal.
Fotografie vacsinou netlacim, iba niekedy mensie vytlacky, skor si idem digitalne. Som amater, fotim pre svoju radost a potesenie. Nieje nic lepsie nez zobrat fotak do prirody a oddychovat pri zapade slnka

Dakujem aj ostatnym za nazory a odpovede.

mám Fuji už viac ako 4 roky, najskôr XT-10, teraz XT-2. Naschvál som si teraz pozeral archív a hľadal niečo podobné ako si dal odkaz, tá posledná fotka tráva medzi koľajnicami...
Ale nech pozerám ako chcem, nič podobné som nenašiel, ak je tráva, listy, zeleň v rovine ostrosti...je to ostré, žiadne "maľovanie", či čo to spomínate. Ak je to mimo rovinu ostrosti, jasne že je to viac, alebo ešte viac rozmazané
Skrátka asi som slepý, alebo som nemal šťastie vyfotiť niečo podobné.

Neľutujem že som sa rozhodol pre Fuji.
 
fatality
2019-04-24 21:09:29
príspevok od: Riik
Som na tom podobne. Chcem už pochovať môj staručky Canon 350d a rozmýšľam nad Fuji X-E3 alebo Sony A6400. Fuji ma veľmi zaujímavá. Fotím prevažne krajinky, prírodu, street a potrebujem niečo na cestovanie. Prečítal som si čo to o X-Trans ale som nejaký skeptický. Tento článok ma dosť odrádza od kúpi Fuji.

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html

Stále hľadám ďalšie a ďalšie informácie a snažím sa presvedčiť, že všetko je v poriadku a mám isť práve do Fuji, aj kvôli objektívom, ktoré majú. Na Sony to je s objektívmi horšie, no zas super ostrenie a dynamický rozsah.
Úprimne, v tom článku posledná fotografia je pre mňa masaker. Takéto kreslenie sa mi nepáči vôbec. Otázkou je, či autor len zle spracoval RAW, alebo je to vierohodný výsledok.
Bohužiaľ, nemám možnosť požičať a vyskúšať nejaký Fuji mirrorless. Určite by mi to otvorilo oči. Má niekto nejakú radu, ako z toho vykorčuľovať? Mám pocit, že som sa tak zamotal, že si sám už rady neviem

Fuji X-T30 vyzerá veľmi zaujímavo. No osobné ma to láka práve k E-X. Aj kvôli cenovému rozdielu. Ostali by peniažky radšej na lepšie skla.
mam uz nejaky ten cas xt20 a priznam sa,nic podobne som na fotkach prirody nenasiel a to som par krat aj pixelpeepoval pri 100% zvacseni..tak bud som slepy,alebo to nerobi stale.. ..
skumal som jpgy priamo z fotaku aj rawy vyvolane v Capture One Express Fujifilm (momentalne asi najlepsie na raf)..
 
fatality
2019-04-24 21:12:26
príspevok od: om1ci
mám Fuji už viac ako 4 roky, najskôr XT-10, teraz XT-2. Naschvál som si teraz pozeral archív a hľadal niečo podobné ako si dal odkaz, tá posledná fotka tráva medzi koľajnicami...
Ale nech pozerám ako chcem, nič podobné som nenašiel, ak je tráva, listy, zeleň v rovine ostrosti...je to ostré, žiadne "maľovanie", či čo to spomínate. Ak je to mimo rovinu ostrosti, jasne že je to viac, alebo ešte viac rozmazané
Skrátka asi som slepý, alebo som nemal šťastie vyfotiť niečo podobné.

Neľutujem že som sa rozhodol pre Fuji.
vyzera to tak,ze sme naraz napisali takmer to iste
 
Riik
2019-04-24 21:41:11
O tomto jave X-trans snimacov pise aj Karol tu na ephoto.

www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/editacia-fotografii/v-com-vyvolavat-raw-z-fotoaparatov-fujifilm/

Ide o rozpijenie farieb, ktore je typicke pre tento snimac. Ano, vela zalezi, v com sa vyvolava Raw-ko, ale je to tam.
Skor by ma zaujimalo, kedy toto rozpijanie farieb vznika, ak vy ho tam nevidite. Mam pocit ze X-trans ma ine podanie hlavne zelenej farby oproti Bayer snimacom.

Nic to nemeni na tom, ze bez toho, aby som si sam vyskusal nejaku Fujinu, sa pre kupu nerozhodnem.
 
Vixen
2019-04-24 21:57:21
príspevok od: om1ci
mám Fuji už viac ako 4 roky, najskôr XT-10, teraz XT-2. Naschvál som si teraz pozeral archív a hľadal niečo podobné ako si dal odkaz, tá posledná fotka tráva medzi koľajnicami...
Ale nech pozerám ako chcem, nič podobné som nenašiel, ak je tráva, listy, zeleň v rovine ostrosti...je to ostré, žiadne "maľovanie", či čo to spomínate. Ak je to mimo rovinu ostrosti, jasne že je to viac, alebo ešte viac rozmazané
Skrátka asi som slepý, alebo som nemal šťastie vyfotiť niečo podobné.

Neľutujem že som sa rozhodol pre Fuji.
Pozri si lepšie foto z cintorína 136 a 137, celkom slušná "mazanina", teda ak nie si slepý
 
JohnNewton
2019-04-25 07:27:40
Keď porovnáme prístroje približne rovnakej kategórie tak výstup z hľadiska detailov je badateľne lepši tu:

A to zrejme ani nie je upravované z RAWu a fotografované to je setovým ohjektívom ak som správne čítal.https://digineff.cz/sony-alpha-6400-2/

 
MagickVamp
2019-04-25 08:55:27
Pre mna je FUJI system, ktory mne momentalne dava najvacsi zmysel. Nie je to tak maly cip ako ma Olympus. Mam tam crop co vyuzijem pri WL, ale stale priatelny sum. Venuju sa cisto len APSC systemu na ktory Nikon aj Canon viac menej kasle, racej spravia kvalitny objektiv pre FF ako pre APSC, len potom je vzdy nutne vacsi ako by inak mohol byt. Na nove fotaky sa necaka neskonecne dlho ako v Canone, nerobi take drahoty s dvoma slotmi......................... len ten ich bayer, dakto artefakty ma, dakto nema....nutnost nerobit vo fotoshope?......aj Karol pise ze artefakty su, a je o tom aj vela clankov. Pomer cena/vykon mi pride uzasny. Budem sa opakovat..ale fakt skoda toho ich snimaca, vzdy ma to zabrzdi...a kym FUJI a vobec ak prejde na iny snimac, tak uz bude prechod na nu pre vela ludi uplne nezmyselny. Viac megapixlovy FF totiz takmer uplne zmaze vyhodu cropu pri foteni velmi vzdialenych objektov...ostane uz len ta kompaktnost vs viac detailov pri foteni blizkych objektov.
 
poto73
2019-04-25 09:38:01
Chcel by som sa pozastaviť pri zmienke o tom šume. Čo som videl na youtube testy, tak vraj takou zvláštnosťou T-30ky je, že sa oproti tradičným APSCkam musí exponovať o krok vyššie inak sú zábery podexponované. Ak si dobre spomínam bolo to porovnanie so Sony A6400 (?). Borec tam musel ťahať ISO o krok vyššie oproti alfe, aby dosiahol rovnako exponované zábery. Potom to už s tím šumom nebola žiadna sláva ... Vlastne v tomto ohlade bola alfa lepšia. Máte niekto podobné skúsenosti s T-30 ?
 
JohnNewton
2019-04-25 10:39:18
príspevok od: poto73
Chcel by som sa pozastaviť pri zmienke o tom šume. Čo som videl na youtube testy, tak vraj takou zvláštnosťou T-30ky je, že sa oproti tradičným APSCkam musí exponovať o krok vyššie inak sú zábery podexponované. Ak si dobre spomínam bolo to porovnanie so Sony A6400 (?). Borec tam musel ťahať ISO o krok vyššie oproti alfe, aby dosiahol rovnako exponované zábery. Potom to už s tím šumom nebola žiadna sláva ... Vlastne v tomto ohlade bola alfa lepšia. Máte niekto podobné skúsenosti s T-30 ?
Nuž tento druh "prilepšnia" si pomocou zdanlivého ISO sa stal obľúbenou disciplínou. Najviac asi Fuji a Oly, cca 1 EV. Niekto sa odchyľuje o 0,5 EV, a niekto vôbec (Pentax).
 
blahoslav J B Art
2019-04-25 11:00:27
uprimne zavidim pokrocilym fotografom, ktori uz su vo vyssom leveli a riesia detaily na svojich fotkach ... ja ako staly zaciatocnik, pouzivajuci fotaky Canon, Olympus, Panasonic a Fuji, stale riesim len take problemy materskej skolky fotografie ... ako zaujimavy namet, dobre svetlo, kompozicia ... ale ak sa niekedy prepracujem aspon do prvej triedy zakladnej skoly fotografie a pozriem si naspat svoje fotky ... mozno mi tiez budu vadit artefuckty, cerviky, sum, ISO ktore nie je ISOm, neostrost, maly cip, ...
 
MagickVamp
2019-04-25 11:13:44
príspevok od: poto73
Chcel by som sa pozastaviť pri zmienke o tom šume. Čo som videl na youtube testy, tak vraj takou zvláštnosťou T-30ky je, že sa oproti tradičným APSCkam musí exponovať o krok vyššie inak sú zábery podexponované. Ak si dobre spomínam bolo to porovnanie so Sony A6400 (?). Borec tam musel ťahať ISO o krok vyššie oproti alfe, aby dosiahol rovnako exponované zábery. Potom to už s tím šumom nebola žiadna sláva ... Vlastne v tomto ohlade bola alfa lepšia. Máte niekto podobné skúsenosti s T-30 ?
To je znamy fakt....dnes fotaky sumia plus minus rovnako v zavislosti od velkosti snimaca. Niektori predajcovia tak udavane ISO davaju ovela vyssie ako je realne. Robi to hlavne FUJI a Olympus. Olympus sa tak tvari ze dorovnava sumom APSC /samozrejme realne nedorovnava/ a FUJI sa tak tvari ze sumi ako FF/a nie nedorovnava FF/. Len marketingovy trik. FUJI je APSC a bude sumiet plus minus rovnako ako Sony A6400.
 
MagickVamp
2019-04-25 11:23:17
príspevok od: blahoslav J B Art
uprimne zavidim pokrocilym fotografom, ktori uz su vo vyssom leveli a riesia detaily na svojich fotkach ... ja ako staly zaciatocnik, pouzivajuci fotaky Canon, Olympus, Panasonic a Fuji, stale riesim len take problemy materskej skolky fotografie ... ako zaujimavy namet, dobre svetlo, kompozicia ... ale ak sa niekedy prepracujem aspon do prvej triedy zakladnej skoly fotografie a pozriem si naspat svoje fotky ... mozno mi tiez budu vadit artefuckty, cerviky, sum, ISO ktore nie je ISOm, neostrost, maly cip, ...
Kazdy normalny fotograf riesi aj kvalitu. Ale tak vies, niekto si kupi kvalitny fotak a kvalitny objektiv a riesi aj kvalitu. A niekto si kupi po sunke z kazdeho, lebo na technickej kvalite mu nezalezi, skor to berie kvantitativne ako ty. Ze cim viac low-end fotakov, tym viac fotograf. ,-)
 
JohnNewton
2019-04-25 11:26:07
príspevok od: blahoslav J B Art
uprimne zavidim pokrocilym fotografom, ktori uz su vo vyssom leveli a riesia detaily na svojich fotkach ... ja ako staly zaciatocnik, pouzivajuci fotaky Canon, Olympus, Panasonic a Fuji, stale riesim len take problemy materskej skolky fotografie ... ako zaujimavy namet, dobre svetlo, kompozicia ... ale ak sa niekedy prepracujem aspon do prvej triedy zakladnej skoly fotografie a pozriem si naspat svoje fotky ... mozno mi tiez budu vadit artefuckty, cerviky, sum, ISO ktore nie je ISOm, neostrost, maly cip, ...
V podstate máš pravdu, zaoberať sa malým pindíkom nemá cenu. Náprava je takmer nemožná
 
matpi
2019-04-25 12:31:51
príspevok od: MagickVamp
Kazdy normalny fotograf riesi aj kvalitu. Ale tak vies, niekto si kupi kvalitny fotak a kvalitny objektiv a riesi aj kvalitu. A niekto si kupi po sunke z kazdeho, lebo na technickej kvalite mu nezalezi, skor to berie kvantitativne ako ty. Ze cim viac low-end fotakov, tym viac fotograf. ,-)
Ale on neriesi kvalitu ako celok...lebo ta je v pripade fuji spickova. Poukazuje na skutocne prkotiny, ktore sa u fuji riesia, ako cervikovanie a sum. Tieto veci sa ale bez problemov daju riesit ci uz lepsim svetlom, kompoziciou alebo postprocesom.
 
JohnNewton
2019-04-25 12:37:27
príspevok od: matpi
Ale on neriesi kvalitu ako celok...lebo ta je v pripade fuji spickova. Poukazuje na skutocne prkotiny, ktore sa u fuji riesia, ako cervikovanie a sum. Tieto veci sa ale bez problemov daju riesit ci uz lepsim svetlom, kompoziciou alebo postprocesom.
Bezproblémov sa dajú riešiť aj iným fotoaparátom Úprimne, neviem na čo reagujú červíky najviac, asi na postrek ...
 
MagickVamp
2019-04-25 12:54:40
príspevok od: matpi
Ale on neriesi kvalitu ako celok...lebo ta je v pripade fuji spickova. Poukazuje na skutocne prkotiny, ktore sa u fuji riesia, ako cervikovanie a sum. Tieto veci sa ale bez problemov daju riesit ci uz lepsim svetlom, kompoziciou alebo postprocesom.
Sum ja neriesim, fuji ma standardny sum APSC. Cervikovanie je ale nieco nestandardne, zbytocna komplikacia ich snimaca a take daco ako prikladam v odkaze by som ani v postprocese odstranit nevedel. :-/

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html
 
Vixen
2019-04-25 13:11:13
príspevok od: JohnNewton
Bezproblémov sa dajú riešiť aj iným fotoaparátom Úprimne, neviem na čo reagujú červíky najviac, asi na postrek ...
Postrek nemá chybu...
 
matpi
2019-04-25 13:23:05
príspevok od: MagickVamp
Sum ja neriesim, fuji ma standardny sum APSC. Cervikovanie je ale nieco nestandardne, zbytocna komplikacia ich snimaca a take daco ako prikladam v odkaze by som ani v postprocese odstranit nevedel. :-/

http://www.martinmojzis.com/clanky-26-fujifilm-artefakty.html
Sorry ale toto je vyslovene vyhladavanie problemu. Na taketo cvaky za obednajsieho priameho slnka mozes pouzit mobil, netreba kvoli nim kupovat x-t30. S fuji som fotil styri roky a taketo hluposti som si nevsimol. Nafotil som kopec fotiek aj so zelenou v zabere a na ziadnej sa tato vlastnost snimaca az tak neprejavovala.
 
om1ci
2019-04-25 14:04:46
tu vôbec neide o nejaký problém Fuji, alebo inej značky, tu ide o to aby sa chlapci vyrozprávali, lebo doma im to žena nedovolí a do krčmy neidú, tam by dostali po papuli....a tak tu v pohode tárajú a tárajú.
 
Riik
2019-04-25 14:16:03
príspevok od: matpi
Sorry ale toto je vyslovene vyhladavanie problemu. Na taketo cvaky za obednajsieho priameho slnka mozes pouzit mobil, netreba kvoli nim kupovat x-t30. S fuji som fotil styri roky a taketo hluposti som si nevsimol. Nafotil som kopec fotiek aj so zelenou v zabere a na ziadnej sa tato vlastnost snimaca az tak neprejavovala.
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
 
JohnNewton
2019-04-25 14:33:03
príspevok od: om1ci
tu vôbec neide o nejaký problém Fuji, alebo inej značky, tu ide o to aby sa chlapci vyrozprávali, lebo doma im to žena nedovolí a do krčmy neidú, tam by dostali po papuli....a tak tu v pohode tárajú a tárajú.
Veľmi presne si charakterizoval Fuji fans a Fuji krčmu, máte to zrejme hneď vedľa fotbalových ultras Zreteľne tým vyčnievate nad užívateľov iných značiek...
 
JohnNewton
2019-04-25 14:37:06
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
Stiahni si dostupné RAF súbory, spracuj si ich podľa vlastnej predstavy a budeš v tom mať jasno. Kúpiš alebo nekúpiš. Možností je za vogón, je to len na Tebe za čo dáš svoje peniaze.
 
MagickVamp
2019-04-25 14:55:39
príspevok od: om1ci
tu vôbec neide o nejaký problém Fuji, alebo inej značky, tu ide o to aby sa chlapci vyrozprávali, lebo doma im to žena nedovolí a do krčmy neidú, tam by dostali po papuli....a tak tu v pohode tárajú a tárajú.
Povedz mi preco by sme dostali po papuli v krcme? Ultras FUJI fun? Az tak? Sranda este som nemal nikdy chut dat po papuli niekomu kto ma iny nazor na techniku ako ja. Ale ano vyrozpravame sa tu, s babou sa o tom bavit moc nebudem, ty to so svojou riesis?
 
JohnNewton
2019-04-25 15:15:15
om1ci:

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/605665//?s=photos

Aby sme to dostali do vecnej roviny, dovolím si povedať, že ja z toho x trans dostanem viac ako Ty, a tiež objektívom Helios 44, ale stojí to rozhodne viac úsilia a experimentovania so softom ako z bežného Bayera
 
vlados
2019-04-25 16:58:22
príspevok od: MagickVamp
Povedz mi preco by sme dostali po papuli v krcme? Ultras FUJI fun? Az tak? Sranda este som nemal nikdy chut dat po papuli niekomu kto ma iny nazor na techniku ako ja. Ale ano vyrozpravame sa tu, s babou sa o tom bavit moc nebudem, ty to so svojou riesis?
Asi si niekto sedi na privodnom kabli....-)
 
fatality
2019-04-25 18:29:37
príspevok od: JohnNewton
Nuž tento druh "prilepšnia" si pomocou zdanlivého ISO sa stal obľúbenou disciplínou. Najviac asi Fuji a Oly, cca 1 EV. Niekto sa odchyľuje o 0,5 EV, a niekto vôbec (Pentax).
ono je v podstate jedno,aka je ta škála..fuji 24mpix apsc sumi +- ako sony 24mpix apsc,lebo to je sony 24mpix apsc..snimac.. ..takze sum by bol najmensi problem..
urcite su vacsim problemom xtrans "artefakty" ktore som ale inde nez na "testovacich" fotkach nevidel..
je sice pravda,ze na 80% fotkach drobny porast nemam,ale schvalne som si prezrel 2-3 fotky prirody pri 100% zvacseni a hentaky masaker som tam urcite nenasiel..
 
z80
2019-04-25 20:54:06
príspevok od: JohnNewton
om1ci:

www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/605665//?s=photos

Aby sme to dostali do vecnej roviny, dovolím si povedať, že ja z toho x trans dostanem viac ako Ty, a tiež objektívom Helios 44, ale stojí to rozhodne viac úsilia a experimentovania so softom ako z bežného Bayera
Aky soft pouzivas na vyvolavanie rawov ?
 
Akee
2019-04-25 20:57:40
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
artefakty vznikaju pri tupom tahani sharpen sliderov v LR a CR (najma ked niekto doostruje iba potiahnutim amount-u, bez dalsej korekcie), dtto i CO (i ked o cosi menej).

v oboch sw su na doostrenie i ine sposoby (v CO sa da cez "structure" dostat z fotky vsetko, co kedy budes potrebovat, ak na to potrebujes ist este do sharpen zalozky, tak bude problem uz pri cvaknuti ...), na webe je na doostrovanie RAF-ov mnozstvo navodov ...

zakladny neupraveny raf, pripadne aj upraveny subor, ktory si nedoostroval, alebo neprebehol nejakym auto-processom, artefakty obsahovat nebude ... aj ked tam bude len sama trava a cecina ...
 
blahoslav J B Art
2019-04-26 00:18:40
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
mas uvedene, ze si z Bardejova ... tak sa obrat na Bardaf, Bardejovsky amatersky fotoklub ... Jaro Gutek fotil s Canon aj Fuji, vedel by ti poradit
http://bardaf.weebly.com/
 
belco
2019-04-26 06:30:55
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
Ahoj

skus pozriet fotky tu v galerii. Daj si vyhladat podla fotaku, je tam hromada fotiek fotenych na fuji. Inak fotky v tom clanku spracovali starou verziou LR 6.1 na tych novšich to je omnoho lepšie. Pripadne pouzit iny SW na spracovanie napr. Capture One Fuji (má aj free verziu express). Hlavne si urob vlastny názor a neriad sa odborníkmi ako JohnNewton, MagickVamp a pod..... specialisti na Fuji hejt. Osobne na 99,9% fotiek nemam problem s malovanymi obrazkami a urcite to nie je v tak dramaticke ako v tom clánku.

Nastastie v dnesnej dobe neexistuje niečo ako zle fotiaci fotoaparat, teda ked sa bavime o segmente APS-C a vyssie. Takze mas z coho vyberat.
 
JohnNewton
2019-04-26 06:53:15
príspevok od: Akee
artefakty vznikaju pri tupom tahani sharpen sliderov v LR a CR (najma ked niekto doostruje iba potiahnutim amount-u, bez dalsej korekcie), dtto i CO (i ked o cosi menej).

v oboch sw su na doostrenie i ine sposoby (v CO sa da cez "structure" dostat z fotky vsetko, co kedy budes potrebovat, ak na to potrebujes ist este do sharpen zalozky, tak bude problem uz pri cvaknuti ...), na webe je na doostrovanie RAF-ov mnozstvo navodov ...

zakladny neupraveny raf, pripadne aj upraveny subor, ktory si nedoostroval, alebo neprebehol nejakym auto-processom, artefakty obsahovat nebude ... aj ked tam bude len sama trava a cecina ...
Teraz si veľmi presne popísal komplikácie pri spracovani obrazu z X trans, a základný neupravený RAF ? To ako vážne ? Načo vlastne ten surový formát vlastne je ?
 
JohnNewton
2019-04-26 06:55:33
príspevok od: belco
Ahoj

skus pozriet fotky tu v galerii. Daj si vyhladat podla fotaku, je tam hromada fotiek fotenych na fuji. Inak fotky v tom clanku spracovali starou verziou LR 6.1 na tych novšich to je omnoho lepšie. Pripadne pouzit iny SW na spracovanie napr. Capture One Fuji (má aj free verziu express). Hlavne si urob vlastny názor a neriad sa odborníkmi ako JohnNewton, MagickVamp a pod..... specialisti na Fuji hejt. Osobne na 99,9% fotiek nemam problem s malovanymi obrazkami a urcite to nie je v tak dramaticke ako v tom clánku.

Nastastie v dnesnej dobe neexistuje niečo ako zle fotiaci fotoaparat, teda ked sa bavime o segmente APS-C a vyssie. Takze mas z coho vyberat.
Práve si vyrobil ukážkový hejt zameraný na osoby a nie fakty, ktoré už boli prezentované mnohými autormi, len nezapadajú do Tvojej predstavy o zázračnom x trans.
 
JohnNewton
2019-04-26 06:59:58
príspevok od: z80
Aky soft pouzivas na vyvolavanie rawov ?
V súčasnosti DXO photolab Elite, ale ten s x trans nerobí vôbec. Tá foto je upravovaná v Silkipixe.
 
belco
2019-04-26 07:19:11
príspevok od: JohnNewton
Práve si vyrobil ukážkový hejt zameraný na osoby a nie fakty, ktoré už boli prezentované mnohými autormi, len nezapadajú do Tvojej predstavy o zázračnom x trans.
Prosim ta, snad ma nechces presvedcit o opaku. Ved frflses pod kazdym prispevkom, ktory ma v nadpise FUJI. X-trans je specificky senzor, niekomu sa vystup z neho pači, niekomu nie. Nezazlievam. Len nie kazdy chodit vyplakavat aky je to fuj hnusny skarady senzor a co z toho lezie.
 
JohnNewton
2019-04-26 07:25:51
A teraz bez urážky, aký súčasný fotoaparát a soft si potreboval na toto ?
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/604186/odkvitnuta/?s=photos

A vôbec nenarážam na Fuji, len či vôbec vieš rozoznať drobné nedostatky obrazu aby si o nich hovoril. Beriem, že to bol zámer, ale aký je výsledok ? Pri tom masívnom PP , Tebe môže byť ozaj jedno čo použiješ. Ale nie všetci to chcú mať podobné.
 
Riik
2019-04-26 08:20:22
príspevok od: Akee
artefakty vznikaju pri tupom tahani sharpen sliderov v LR a CR (najma ked niekto doostruje iba potiahnutim amount-u, bez dalsej korekcie), dtto i CO (i ked o cosi menej).

v oboch sw su na doostrenie i ine sposoby (v CO sa da cez "structure" dostat z fotky vsetko, co kedy budes potrebovat, ak na to potrebujes ist este do sharpen zalozky, tak bude problem uz pri cvaknuti ...), na webe je na doostrovanie RAF-ov mnozstvo navodov ...

zakladny neupraveny raf, pripadne aj upraveny subor, ktory si nedoostroval, alebo neprebehol nejakym auto-processom, artefakty obsahovat nebude ... aj ked tam bude len sama trava a cecina ...
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Hodnotne informácie, na ktoré som čakal. Konečne nikto kto mi nalial trocha rozumu do tejto problematiky. Aspoň viem na čo sa mám zamerať, takže Fuji ešte nezatracujem

A čo samotný jpg priamo z foťáku? Tiež vznikajú tieto neduhy? Predpokladám že môžu, pretože aj foťák musí nejakým softom vyvolať jpg a je možne že doostruje fotografiu.
 
Riik
2019-04-26 08:21:22
príspevok od: blahoslav J B Art
mas uvedene, ze si z Bardejova ... tak sa obrat na Bardaf, Bardejovsky amatersky fotoklub ... Jaro Gutek fotil s Canon aj Fuji, vedel by ti poradit
http://bardaf.weebly.com/
To ma nenapadlo, jasne, super, ďakujem za informáciu.
 
martinmlm
2019-04-26 09:41:21
príspevok od: Riik
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Hodnotne informácie, na ktoré som čakal. Konečne nikto kto mi nalial trocha rozumu do tejto problematiky. Aspoň viem na čo sa mám zamerať, takže Fuji ešte nezatracujem

A čo samotný jpg priamo z foťáku? Tiež vznikajú tieto neduhy? Predpokladám že môžu, pretože aj foťák musí nejakým softom vyvolať jpg a je možne že doostruje fotografiu.
Je celkom možné, že k tomu efektu maľby prispieva aj setový zoom oblektív. Mám 18-55mm f2,8-4 a je mäkký. Pri slabšom svetle mimo roviny zaostrenia sa k tomu vo fotaku pridá odšumovanie a je z toho patlanina. Predpokladám, že pri objektívoch s pevným ohniskom tento problém nieje, alebo je menší...predpokladám, pretože pevné sklíčko od fuji nemám, ale so starým manuálnym olympus objektívom taký problémik nemám
 
fatality
2019-04-26 10:40:56
príspevok od: Riik
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Hodnotne informácie, na ktoré som čakal. Konečne nikto kto mi nalial trocha rozumu do tejto problematiky. Aspoň viem na čo sa mám zamerať, takže Fuji ešte nezatracujem

A čo samotný jpg priamo z foťáku? Tiež vznikajú tieto neduhy? Predpokladám že môžu, pretože aj foťák musí nejakým softom vyvolať jpg a je možne že doostruje fotografiu.
mal som chvilu casu,tak snad ti to pomoze
komplet: https://uloz.to/!iXfMcOz5gcft/test-rar
 
fatality
2019-04-26 10:47:55
príspevok od: fatality
mal som chvilu casu,tak snad ti to pomoze
komplet: https://uloz.to/!iXfMcOz5gcft/test-rar
a este pre doplnenie,jpgs priamo z fotaku,odsumovanie nastavene na najnizsiu moznu mieru..cca 35mm pri kazdom..clona 4-6.3..zhruba kde su tie objektivy najostrejsie..z ruky..ale casy dostatocne kratke..
 
PeCh
2019-04-26 10:49:53
Chlapci, a skúsili ste už niekedy aj fotiť?
 
matpi
2019-04-26 10:53:47
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
Tak ja ti este raz odpovedam...nie, taketo podanie nie je bezne. Ak chces, mozem ti poslat link na jeden moj album nafoteny v maji v Cernobyle a mozes pixelpeepovat
 
fatality
2019-04-26 10:59:49
príspevok od: PeCh
Chlapci, a skúsili ste už niekedy aj fotiť?
ale no..uz aj ty brutus?
je to clanok o technike a debata o moznych(a aj zdokumnetovanych) problemoch s nou..
+chalan sa rozhodujeo kupe..co je na takej debate zle?
 
JohnNewton
2019-04-26 11:34:23
príspevok od: PeCh
Chlapci, a skúsili ste už niekedy aj fotiť?
Ja nie, ale môj brat to už skoro skúsil
 
fatality
2019-04-26 11:35:19
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
mna na tej fotke zaujala ina vec..preco su skaly pri tej trave "akvarelove" a tie dolu su ostre? vyzera to,ako keby bol na cast s travou aplikovany nejaky filter a na uplny roh dolu nie..alebo ten xtrans niekde akvareluje a kusok odtial uz nie?
 
belco
2019-04-26 13:34:43
príspevok od: JohnNewton
A teraz bez urážky, aký súčasný fotoaparát a soft si potreboval na toto ?
www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/604186/odkvitnuta/?s=photos

A vôbec nenarážam na Fuji, len či vôbec vieš rozoznať drobné nedostatky obrazu aby si o nich hovoril. Beriem, že to bol zámer, ale aký je výsledok ? Pri tom masívnom PP , Tebe môže byť ozaj jedno čo použiješ. Ale nie všetci to chcú mať podobné.
Sučasny nie. Je to fotene Olympusom OM-20 na 20r expirovany film Kodak Gold 200
 
PeCh
2019-04-26 14:31:19
príspevok od: fatality
ale no..uz aj ty brutus?
je to clanok o technike a debata o moznych(a aj zdokumnetovanych) problemoch s nou..
+chalan sa rozhodujeo kupe..co je na takej debate zle?
Vidíš, aj ja .

Ono sa mi zdá, že táto debata nikam nevedie. Vyberajú sa tu nepodstatné veci a ako ukážky úplne uletené veci (zle zaostrené fotky 136 a 137, vychvaľovanie setového Sony objektívu na Digineff, kde v ukážkových fotkách vidno ešte väčšiu neostrosť, zle spracované raw súbory Martina Mojžiša...). Tak mi jednoducho nedá spýtať sa, či tu už niekto aj fotil alebo sa zaoberá len bludmi.

Netvrdím, že Fuji je najlepšie. Má svoje chyby. U mňa však prevažujú výhody. Osobne sa radšej budem venovať rodine, sebe, foteniu ako sedeniu za počítačom a snažiť sa upravovať rawy mimo reality, prípadne hľadaniu artefaktov (to si nechám na čas, keď sa vrátim k archeológom) .

Osobne mi vyhovuje "analógový" štýl Fuji fotoaparátov, ich ovládanie, ergonómia ovládania a hlavne ich výstup v jpeg. Fotím síce do rawu, ale iba preto, aby som v prípade potreby mohol upraviť expozíciu ale filmovú simuláciu (priamo vo foťáku). Ale z foťáku stiahnem fotku cez WiFi a ďalej ju už neupravujem. Čo sa týka nedostatkov Fuji, tak tam objektívne vidím iba ergonómiu držania (mizerný, praktický žiadny grip = nutnosť dodatočného gripu), voskové tváre pri vysokom ISO (3200+) a umelom svetle (toto je jediná situácia, kedy by som bol ochotný upravovať rawy ale radšej na portréty také vysoké ISO nepoužívam). Ale nejaké artefakty a červíky mi nerobia problém (jednoducho nerobím 10% výrezy aby som videl nejakých červíkov). Preto sa opätovne pýtam týchto ľudí čo majú problém s červíkmi, či už aj fotili alebo iba robia výrezy testovacích fotiek (prípadne či vedia aj upravovať fotky).

 
fatality
2019-04-26 14:49:42
príspevok od: PeCh
Vidíš, aj ja .

Ono sa mi zdá, že táto debata nikam nevedie. Vyberajú sa tu nepodstatné veci a ako ukážky úplne uletené veci (zle zaostrené fotky 136 a 137, vychvaľovanie setového Sony objektívu na Digineff, kde v ukážkových fotkách vidno ešte väčšiu neostrosť, zle spracované raw súbory Martina Mojžiša...). Tak mi jednoducho nedá spýtať sa, či tu už niekto aj fotil alebo sa zaoberá len bludmi.

Netvrdím, že Fuji je najlepšie. Má svoje chyby. U mňa však prevažujú výhody. Osobne sa radšej budem venovať rodine, sebe, foteniu ako sedeniu za počítačom a snažiť sa upravovať rawy mimo reality, prípadne hľadaniu artefaktov (to si nechám na čas, keď sa vrátim k archeológom) .

Osobne mi vyhovuje "analógový" štýl Fuji fotoaparátov, ich ovládanie, ergonómia ovládania a hlavne ich výstup v jpeg. Fotím síce do rawu, ale iba preto, aby som v prípade potreby mohol upraviť expozíciu ale filmovú simuláciu (priamo vo foťáku). Ale z foťáku stiahnem fotku cez WiFi a ďalej ju už neupravujem. Čo sa týka nedostatkov Fuji, tak tam objektívne vidím iba ergonómiu držania (mizerný, praktický žiadny grip = nutnosť dodatočného gripu), voskové tváre pri vysokom ISO (3200+) a umelom svetle (toto je jediná situácia, kedy by som bol ochotný upravovať rawy ale radšej na portréty také vysoké ISO nepoužívam). Ale nejaké artefakty a červíky mi nerobia problém (jednoducho nerobím 10% výrezy aby som videl nejakých červíkov). Preto sa opätovne pýtam týchto ľudí čo majú problém s červíkmi, či už aj fotili alebo iba robia výrezy testovacích fotiek (prípadne či vedia aj upravovať fotky).

s tymto mozem iba suhlasit..aj s pracou s Fuji..podobne fungujem aj ja..
a preto som tam pridal aj konkretne fotky na porovnanie,lebo uz ma stvala ta teoreticka rovina..
 
JohnNewton
2019-04-26 17:26:08
príspevok od: PeCh
Vidíš, aj ja .

Ono sa mi zdá, že táto debata nikam nevedie. Vyberajú sa tu nepodstatné veci a ako ukážky úplne uletené veci (zle zaostrené fotky 136 a 137, vychvaľovanie setového Sony objektívu na Digineff, kde v ukážkových fotkách vidno ešte väčšiu neostrosť, zle spracované raw súbory Martina Mojžiša...). Tak mi jednoducho nedá spýtať sa, či tu už niekto aj fotil alebo sa zaoberá len bludmi.

Netvrdím, že Fuji je najlepšie. Má svoje chyby. U mňa však prevažujú výhody. Osobne sa radšej budem venovať rodine, sebe, foteniu ako sedeniu za počítačom a snažiť sa upravovať rawy mimo reality, prípadne hľadaniu artefaktov (to si nechám na čas, keď sa vrátim k archeológom) .

Osobne mi vyhovuje "analógový" štýl Fuji fotoaparátov, ich ovládanie, ergonómia ovládania a hlavne ich výstup v jpeg. Fotím síce do rawu, ale iba preto, aby som v prípade potreby mohol upraviť expozíciu ale filmovú simuláciu (priamo vo foťáku). Ale z foťáku stiahnem fotku cez WiFi a ďalej ju už neupravujem. Čo sa týka nedostatkov Fuji, tak tam objektívne vidím iba ergonómiu držania (mizerný, praktický žiadny grip = nutnosť dodatočného gripu), voskové tváre pri vysokom ISO (3200+) a umelom svetle (toto je jediná situácia, kedy by som bol ochotný upravovať rawy ale radšej na portréty také vysoké ISO nepoužívam). Ale nejaké artefakty a červíky mi nerobia problém (jednoducho nerobím 10% výrezy aby som videl nejakých červíkov). Preto sa opätovne pýtam týchto ľudí čo majú problém s červíkmi, či už aj fotili alebo iba robia výrezy testovacích fotiek (prípadne či vedia aj upravovať fotky).

No Tvoj názor je rovnako legitímny ako aj náš. Kľudne založ vlákno o rodine a sebe, ja tam techniku ťahať nebudem. A bolo by dobré nebrať výhrady k technike ako osobné útoky na vlastníka.
 
Riik
2019-04-26 19:26:35
príspevok od: fatality
mal som chvilu casu,tak snad ti to pomoze
komplet: https://uloz.to/!iXfMcOz5gcft/test-rar
Super, to si potesil. Dakujem. Za mna jpg uplne vporiadku, teda pre moje oko. Kto chce nech si hlada cerviky, ci ako to volate, urcite nieco najde. Za mna to je vporiadku. Dik.
 
Riik
2019-04-26 19:27:23
príspevok od: matpi
Tak ja ti este raz odpovedam...nie, taketo podanie nie je bezne. Ak chces, mozem ti poslat link na jeden moj album nafoteny v maji v Cernobyle a mozes pixelpeepovat
Posli, budem rad, urcite si to prejdem
 
fatality
2019-04-26 21:54:27
príspevok od: Riik
Super, to si potesil. Dakujem. Za mna jpg uplne vporiadku, teda pre moje oko. Kto chce nech si hlada cerviky, ci ako to volate, urcite nieco najde. Za mna to je vporiadku. Dik.
za malo,keby si chcel rawy,viem ti ich poslat..
 
DenisBede
2019-04-27 09:10:20
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
Nie, takéto šialené podanie nie je určite bežné pri X-Trans, na mojej X-T3 som sa s takto extrémnym podaním nestretol.
Je pravda, že ten výstup je mierne odlišný, v podaní detailov, v kontrastoch a farbách (hlavne pri jpegoch - teda to čo si niektorí na Fuji tak chvália) - ja si na to ešte stále zvykám ale nie je to nič takto degenerujúce.
Inak chcem vyvrátiť ponosy na zlú ergonómiu, ja som na nič také nenatrafil, X-T3 sa mi drží výborne a vďaka rozdielu váhy cca 200g telo s použitím malých Fuji skiel (16 f/2.8 alebo 23 f/2) môžeš foťák pohodlne držať medzi prstami, vďaka výbežku na zadnej časti, kde sa ti opiera palec nehrozí vypadnutie. Mám dokonca 50-140 f/2.8 a aj keď jednou rukou sa s ním fotiť nedá, pretože je príliš ťažký na predok a neudržíš ho jednou rukou v horizontálnej rovine, ktorý amatér aj tak fotí jednou rukou? Nikto! Každý kto pozná správne držanie fotoaparátu vie, že druhou rukou držíš objektív a lakťom sa opieraš o telo, pričom pri ťažších sklách držís váhu zostavy tou druhou rukou pod objektívom. Inak bežne sa pri fotení s 50-140 prechádzam tak, že foťák držím v jednej ruke spustený pri tele... nehrozí vypadnutie z rúk a nemusím ho ani bohvieako kŕčovito držať...
 
z80
2019-04-27 09:20:11
príspevok od: fatality
mal som chvilu casu,tak snad ti to pomoze
komplet: https://uloz.to/!iXfMcOz5gcft/test-rar
Pekna zostava fotakov, nieco podobne ako mam ja (D5100, G7X, ...). Este mi do zbierky chyba nieco od Fuji
 
fatality
2019-04-27 11:20:47
príspevok od: z80
Pekna zostava fotakov, nieco podobne ako mam ja (D5100, G7X, ...). Este mi do zbierky chyba nieco od Fuji
diky..nieje to ziadne terno,ale mne to staci.. ..najjj z toho su tie Fuji sklicka s XT20..a Micro Nikkor 105/2.8.. ..
 
MagickVamp
2019-04-27 19:10:25
príspevok od: fatality
mal som chvilu casu,tak snad ti to pomoze
komplet: https://uloz.to/!iXfMcOz5gcft/test-rar
Hmm....raz si tu FUJI budem musiet pozicat a pofotit snou....ked som sa zadival na vyrez z FUJI...prislo mi to ako omalovanka...ked som pozrel na vyrez z D5100 tak mi to prislo zas cele neostre, bez kontrastu. Skoda ze nemas pevne sklo aj na tu D5100.

Pozeral som potom na tie foto ako celok, bez zoomovania. Tak v takej malej verzii FUJI foto nadherna, ostra, kontrastna. Rozmyslal som v com to je, ale pride mi to presne take ako ked vo fotoshope kus stiahnem tiene a vypeckujem BLACK. Ano potom kazda foto vyzera jak omalovanka, ale pekne lubive zas. Nenazidelas este aj Rawy? D5100 a aj z tej FUJI, presne tie foto.
 
karrlok
2019-04-27 19:48:03
príspevok od: Riik
Hladanie problemu to z mojej strany urcite nieje. Ked som si zacal zistovat, ci by mi Fuji vyhovoval, tak som natrafil na viacero clankov o X-trans snimacoch. Je normalne, ze chcem vediet aky je rozdiel oproti Bayer. A ked natrafim na takyto clanok ako je v odkaze, tak nech sa na mna nikto nehneva, ale pride mi ze to nie fotografia, ale malba. Komu toto nevadi, toho nechapem. Mozno ta fotografia je iba extrem za urcitych podmienok, ale naozaj mi to nepride vporiadku. Preto som sa opytal ludi, aku maju s tym skusenost, kedze nemam moznost si to otestovat, bez toho aby som si Fujinu oskusal. Ked clovek chce investovat 100ky € do svojej zaluby, je asi normalne, ze nekupi nieco len tak, bez toho, aby si do dobre nepreveril.

Ako budme uprimny. Ako amater mi nezalezi ci je v 100% vyreze sum taky alebo onaky, pokial je pre bezne oko priatelny, je mi to jedno, na co sa ma amater hrat. Fotografia a fotografovanie ma byt o tom, aby nas bavila. Zaklad predsa je, ze ked sa pozriem na fotografiu, spravi mi krajsi den.

Tebe pride toto co je v prilohe ako prkotina? Mne urcite nie.

Tak skusim sa opytat este raz. Je tu niekto, kto mi vie odpoved, ci taketo podanie je pri X-Trans bezne na drvivej vacsine fotiek a treba s tym pocitat alebo to vznika len v urcitych specifickych situaciach?

Inak nevie niekto o nejakej pozicovni Fuji na vychode Slovenka. Ako pochybujem, lebo na vychode nic nieje
Rozdiel x-trams snímača vs brayer je dosť veľký, niekomu to nevadí a niekomu vadí, no je veľa profesionálnych fotografov čo x-trams snímač preferujú, kvôli podaniu farieb, hlavne pleťovky. Ide o to čo fotíš a čo tebe vyhovuje. Šum reálne má na úrovni sony 6500. Požičovňa je v Košiciach, keď nájdem adresu, tak ti pošlem. Na cestovanie, rodinnú foto a hlavne portréty je podľa mňa super. Na krajinky, šport a wildlife asi nie je najlepšie, aj keď sú profesionály čo aj to fotia s fuji.
 
fatality
2019-04-27 20:02:20
príspevok od: MagickVamp
Hmm....raz si tu FUJI budem musiet pozicat a pofotit snou....ked som sa zadival na vyrez z FUJI...prislo mi to ako omalovanka...ked som pozrel na vyrez z D5100 tak mi to prislo zas cele neostre, bez kontrastu. Skoda ze nemas pevne sklo aj na tu D5100.

Pozeral som potom na tie foto ako celok, bez zoomovania. Tak v takej malej verzii FUJI foto nadherna, ostra, kontrastna. Rozmyslal som v com to je, ale pride mi to presne take ako ked vo fotoshope kus stiahnem tiene a vypeckujem BLACK. Ano potom kazda foto vyzera jak omalovanka, ale pekne lubive zas. Nenazidelas este aj Rawy? D5100 a aj z tej FUJI, presne tie foto.
ono tak mam nastaveny jpg,na tej fuji,da sa to tam korigovat selektivne,tiene aj jasy,do viac/menej kontrastna..popr. iny profil..nemusi to byt az take "lubive"..a aj pocko je takmer poludnie,ostre slnko..
jasne,mozem..
 
fatality
2019-04-27 20:04:25
príspevok od: MagickVamp
Hmm....raz si tu FUJI budem musiet pozicat a pofotit snou....ked som sa zadival na vyrez z FUJI...prislo mi to ako omalovanka...ked som pozrel na vyrez z D5100 tak mi to prislo zas cele neostre, bez kontrastu. Skoda ze nemas pevne sklo aj na tu D5100.

Pozeral som potom na tie foto ako celok, bez zoomovania. Tak v takej malej verzii FUJI foto nadherna, ostra, kontrastna. Rozmyslal som v com to je, ale pride mi to presne take ako ked vo fotoshope kus stiahnem tiene a vypeckujem BLACK. Ano potom kazda foto vyzera jak omalovanka, ale pekne lubive zas. Nenazidelas este aj Rawy? D5100 a aj z tej FUJI, presne tie foto.
tu je ten pack aj s rawmi..g7x nemam..
https://uloz.to/!fcGgexX1Xblo/test-rar
 
MagickVamp
2019-04-27 20:22:53
príspevok od: fatality
tu je ten pack aj s rawmi..g7x nemam..
https://uloz.to/!fcGgexX1Xblo/test-rar
dik, idem na to look... G7x ma netrapi...G7xmkII som mal, viem ako to foti.
 
MagickVamp
2019-04-27 21:10:14
príspevok od: fatality
tu je ten pack aj s rawmi..g7x nemam..
https://uloz.to/!fcGgexX1Xblo/test-rar
Mno je to aqvarel, ja to vidim uz pri 80 percentnej velkosti povodnej fotografie. Az nechapem jak to moze ten snimac tak zmachlat. Neviem no...ja napriklad ked fotim wl, tak zviera je casto tak daleko ze musim robit v post procese este vyrez a mam pocit ze vyrez pri fuji znamena omalovanku, skoda :-/ ale inak kym clovek nepotrebuje rezat, tak farby ma ozaj pekne.
 
fatality
2019-04-27 22:38:18
príspevok od: MagickVamp
Mno je to aqvarel, ja to vidim uz pri 80 percentnej velkosti povodnej fotografie. Az nechapem jak to moze ten snimac tak zmachlat. Neviem no...ja napriklad ked fotim wl, tak zviera je casto tak daleko ze musim robit v post procese este vyrez a mam pocit ze vyrez pri fuji znamena omalovanku, skoda :-/ ale inak kym clovek nepotrebuje rezat, tak farby ma ozaj pekne.
tak aspon uz vies,ze pre teba bez bayera fuji na 100% nie.. ..ja krajinu nefotim,a ked obcas hej tak na takyto orez/velkost nejdem..nepotrebujem..
btw.to je z rawu v akom programe?
 
MagickVamp
2019-04-27 22:56:04
príspevok od: fatality
tak aspon uz vies,ze pre teba bez bayera fuji na 100% nie.. ..ja krajinu nefotim,a ked obcas hej tak na takyto orez/velkost nejdem..nepotrebujem..
btw.to je z rawu v akom programe?
No pri ovela mensom vyreze to uz vidim. Otvaral som to vo fotoshope. Mno budem sa modlit ze fuji prejdu na snimace od sony :-P v takej x-h2 by mohli potesit...
 
fatality
2019-04-28 00:55:15
príspevok od: MagickVamp
No pri ovela mensom vyreze to uz vidim. Otvaral som to vo fotoshope. Mno budem sa modlit ze fuji prejdu na snimace od sony :-P v takej x-h2 by mohli potesit...
acr je ten isty engine ako lr,cize pre fuji nic moc..skus este(ak sa ti chce) phase one fuji express,je free..ak to robi tam,potom uz asi vsade..
btw.to je sony snimac,ale s inou maskou
noo..alebo by mohli robit z kazdeho modelu bayer aj xtrans a zaroven by to mali ako hlasovanie,
aky ma xtrans uspech
 
MagickVamp
2019-04-28 10:33:42
príspevok od: fatality
acr je ten isty engine ako lr,cize pre fuji nic moc..skus este(ak sa ti chce) phase one fuji express,je free..ak to robi tam,potom uz asi vsade..
btw.to je sony snimac,ale s inou maskou
noo..alebo by mohli robit z kazdeho modelu bayer aj xtrans a zaroven by to mali ako hlasovanie,
aky ma xtrans uspech
Ved ak ten soft mas tak skus ten raw upravit a vyexportovat jpg, pripadnr ak to cita dakto kto si mysli ze pomoze iny soft, tak to moze skusit. Nemyslim ze s inym softom bude vysledok iny. Skor je to o tom ze niekomu to nevadi. Hmm...xtrans je tiez cip od sony? To ale asi nebude len tak povedat, dajtr nam klasicky cip....asi by to slo moc do penazi. Napad je to fajn nech daju cip aj taky aj taky, ale asi by prisli o mnozstevne zlavy ktovie co ich brzdi a ake kontrakty so sony ma, ze sa musia drzat xtrans. Ak ide o specificky vystup fuji a dakto to chce presne take ako je to teraz, tak to sa da podla mna vyriesit softwerovym modom, ze to porobi omalovanku. No ak je tam raz xtrans zrejme z vlastnosti snimaca z toho nikdy nevylezie nic ako z klasickeho snimaca. Mohli by dat klasicky snimac a pre ludi striktne milujucich sucasny vystup tam dat len mod/filter. Z fotky vzdy spravis aqvarel ak chces no z aqvarelu fotku spravis tazko :-/
 
martinmlm
2019-04-28 12:07:14
príspevok od: MagickVamp
Mno je to aqvarel, ja to vidim uz pri 80 percentnej velkosti povodnej fotografie. Az nechapem jak to moze ten snimac tak zmachlat. Neviem no...ja napriklad ked fotim wl, tak zviera je casto tak daleko ze musim robit v post procese este vyrez a mam pocit ze vyrez pri fuji znamena omalovanku, skoda :-/ ale inak kym clovek nepotrebuje rezat, tak farby ma ozaj pekne.
Potrebujem radu ako sa dostanem k tomu RAWu ...hento "https://uloz.to/ !fcGgexX1Xblo/test-rar" kopírujem a prilepím na google aj do hladania na Ulož.to a nič
 
MagickVamp
2019-04-28 14:52:23
príspevok od: martinmlm
Potrebujem radu ako sa dostanem k tomu RAWu ...hento "https://uloz.to/ !fcGgexX1Xblo/test-rar" kopírujem a prilepím na google aj do hladania na Ulož.to a nič
Ked to skopirujes do prehliadaca tak z nejakeho zvlastneho dovodu pre vykricnik hodi medzeru, tu medzeru musis dat prec a potom to uz ide

https://uloz.to/!fcGgexX1Xblo/test-rar
 
fatality
2019-04-28 16:17:25
príspevok od: MagickVamp
Ved ak ten soft mas tak skus ten raw upravit a vyexportovat jpg, pripadnr ak to cita dakto kto si mysli ze pomoze iny soft, tak to moze skusit. Nemyslim ze s inym softom bude vysledok iny. Skor je to o tom ze niekomu to nevadi. Hmm...xtrans je tiez cip od sony? To ale asi nebude len tak povedat, dajtr nam klasicky cip....asi by to slo moc do penazi. Napad je to fajn nech daju cip aj taky aj taky, ale asi by prisli o mnozstevne zlavy ktovie co ich brzdi a ake kontrakty so sony ma, ze sa musia drzat xtrans. Ak ide o specificky vystup fuji a dakto to chce presne take ako je to teraz, tak to sa da podla mna vyriesit softwerovym modom, ze to porobi omalovanku. No ak je tam raz xtrans zrejme z vlastnosti snimaca z toho nikdy nevylezie nic ako z klasickeho snimaca. Mohli by dat klasicky snimac a pre ludi striktne milujucich sucasny vystup tam dat len mod/filter. Z fotky vzdy spravis aqvarel ak chces no z aqvarelu fotku spravis tazko :-/
vies co,mne stacilo experimentov,krajinu nefotim a ani netlacim rozmery,kde byt to bolo vidiet..
podla mna pri xtrans maske neslo o akvarel..ale o potlacenie moire a menej chroma sumu..
a mozno este o specificke farebne podanie..a to sa im podarilo..akvarel bol vedlajsi efekt,ktory
si na zaciatku bud nevsimli,alebo ho povazovali za nie velmi viditelny/podstatny..a potom sa uz nedalo cuvnut..
https://www.dpreview.com/news/2500386213/new-sony-sensor-specs-resemble-those-found-in-fujifilm-x-t3-panasonic-gh5s-others
 
martinmlm
2019-04-28 17:31:45
som zvedavý čo vy na to....RAW FILE CONVERTER EX 2.0 ....po otvorení program automaticky odšumuje , alebo ukáže ako bolo nastavené vo fotáku, čo som stiahol na 0.
 
JohnNewton
2019-04-28 17:38:35
Nechcem Vám do toho kecať , ale občas sa spätne vraciam k úpravám RAF súborov. Vo všeobecnosti sa zoner nepovažuje za dobrý RAW konvertor, na klasický bayer ho nepoužívam. Ale kupodivu Zoner X a RAF si rozumejú veľmi dobre. Sila doostrenia 100-200, plomer 0,5 prah 2, produkuje veľmi dobré detailné výsledky pri členitých prírodných štruktúrach aj pri 100% náhľade.
 
fatality
2019-04-28 18:07:31
príspevok od: martinmlm
som zvedavý čo vy na to....RAW FILE CONVERTER EX 2.0 ....po otvorení program automaticky odšumuje , alebo ukáže ako bolo nastavené vo fotáku, čo som stiahol na 0.
slusnee..to je ten raw converter na silkypix zaklade?
 
martinmlm
2019-04-28 18:12:32
príspevok od: fatality
slusnee..to je ten raw converter na silkypix zaklade?
Ano. Už je aj novší "RAW FILE CONVERTER EX 3.0"
 
yquinox
2019-04-28 19:20:14
... RawTherapee mi to vyplul takto ...
 
MagickVamp
2019-04-28 19:53:47
príspevok od: martinmlm
som zvedavý čo vy na to....RAW FILE CONVERTER EX 2.0 ....po otvorení program automaticky odšumuje , alebo ukáže ako bolo nastavené vo fotáku, čo som stiahol na 0.
Uploadni jpg skonvertovany pls...ze si to porovnam s povodnym.
 
martinmlm
2019-04-28 22:02:49
príspevok od: MagickVamp
Uploadni jpg skonvertovany pls...ze si to porovnam s povodnym.
Potrebujem ešte poradiť ...priznávam sa, netuším ako konvertovat. Má to niečo spoločné s tým, že sem nemôžem dat foto v plnej velkosti, tak ju treba upravit aby mala menej MB?...skúsim takto.
 
MagickVamp
2019-04-29 08:24:34
príspevok od: martinmlm
Potrebujem ešte poradiť ...priznávam sa, netuším ako konvertovat. Má to niečo spoločné s tým, že sem nemôžem dat foto v plnej velkosti, tak ju treba upravit aby mala menej MB?...skúsim takto.
uf..nemozes to hodit na webshare, alebo ulozto? Z tejto zmenseniny nie je nic vidno...
 
martinmlm
2019-04-29 09:50:28
príspevok od: MagickVamp
uf..nemozes to hodit na webshare, alebo ulozto? Z tejto zmenseniny nie je nic vidno...
https://uloz.to/!sW4SvCKMwME5/dscf5137magickvamp-jpg
https://uloz.to/!dgTFNOUAn2TL/dscf5137magickvamp-tif

...ta zmenšenina má 6000*4000,

Tu si stiahni "RAW FILE CONVERTER EX 3.0" a možeš skúšať sám:
https://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/myfinepix_studio/rfc_3/win/
 
fatality
2019-04-29 17:40:44
ozaj..Blahoslava Fotiaceho Netechnickeho preco zmazali,neviete?
 
JohnNewton
2019-04-29 20:09:55
príspevok od: fatality
ozaj..Blahoslava Fotiaceho Netechnickeho preco zmazali,neviete?
No, a teraz sme my na rade
 
fatality
2019-04-29 22:52:31
príspevok od: JohnNewton
No, a teraz sme my na rade
 
MagickVamp
2019-04-30 07:03:49
príspevok od: fatality
ozaj..Blahoslava Fotiaceho Netechnickeho preco zmazali,neviete?
Ked kliknem na jeho prispevok, vidim toto лфт вфешыф

Takze asi imigroval...
 
JohnNewton
2019-04-30 08:21:12
príspevok od: MagickVamp
Ked kliknem na jeho prispevok, vidim toto лфт вфешыф

Takze asi imigroval...
To nem dobre, keď Fotiaceho netechnického šupli do ruska, nás Nefotiacich technických predhodia Kimovi
 
z80
2019-04-30 08:48:22
príspevok od: fatality
ozaj..Blahoslava Fotiaceho Netechnickeho preco zmazali,neviete?
Mozno je to len vedlajsi dosledkok mazania toho cinskeho spamu. Vymazali tych pouzivatelov, ktori mali v poslednom case najvac prispevkov
 
MagickVamp
2019-04-30 09:16:18
príspevok od: z80
Mozno je to len vedlajsi dosledkok mazania toho cinskeho spamu. Vymazali tych pouzivatelov, ktori mali v poslednom case najvac prispevkov
Myslis ze bol az taky akcny v boji proti technike?
 
MagickVamp
2019-04-30 09:16:41
príspevok od: JohnNewton
To nem dobre, keď Fotiaceho netechnického šupli do ruska, nás Nefotiacich technických predhodia Kimovi
super
 
fatality
2019-04-30 09:40:06
príspevok od: z80
Mozno je to len vedlajsi dosledkok mazania toho cinskeho spamu. Vymazali tych pouzivatelov, ktori mali v poslednom case najvac prispevkov
noo..zmizol zhruba vtedy..a bolo tu od neho zopar prispevkov s cinskymi znakmi.. ..
 
JohnNewton
2019-04-30 10:24:28
príspevok od: fatality
noo..zmizol zhruba vtedy..a bolo tu od neho zopar prispevkov s cinskymi znakmi.. ..
Možno je v tom nevinne, iba v dobrej viere použil router alebo mobil od Huaweiu
 
JohnNewton
2019-04-30 16:55:53
Tak toto je pre mňa prekvapko, klasický bayer od Fuji miestami horší ako dobre spracovaný x trans. Ako sa dá toto dosiahnúť neviem.

https://www.digimanie.cz/recenze-fujifilm-x-t100-postrehy-z-praxe/7754-8
 
z80
2019-04-30 17:16:54
príspevok od: JohnNewton
Tak toto je pre mňa prekvapko, klasický bayer od Fuji miestami horší ako dobre spracovaný x trans. Ako sa dá toto dosiahnúť neviem.

https://www.digimanie.cz/recenze-fujifilm-x-t100-postrehy-z-praxe/7754-8
V diskusii tam niekto pise, ze vyvoj tychto "Bayer" fotakov si Fuji nechava outsorcovat. Teda asi treba hladat, "kde soudruzi z Ciny udelali chybu"
 
MagickVamp
2019-05-01 07:03:27
príspevok od: martinmlm
https://uloz.to/!sW4SvCKMwME5/dscf5137magickvamp-jpg
https://uloz.to/!dgTFNOUAn2TL/dscf5137magickvamp-tif

...ta zmenšenina má 6000*4000,

Tu si stiahni "RAW FILE CONVERTER EX 3.0" a možeš skúšať sám:
https://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/software/myfinepix_studio/rfc_3/win/
ahoj, ano tymto konvertorom skutocne zmizne aqvarel, to som az milo prekvapeny...no akosi zmiznu aj detaili 16Mpx snimac D5100 so setakom ma v tej foto viac detailov nie len ako ten vyexportovany jpg ale dokonca aj ako ten 100 megabajtovy TIF z 24MPX FUJI a pevneho objektivu..... zvlastne, toto mi tiez nepride ako cesta
 
martinmlm
2019-05-01 20:46:53
príspevok od: MagickVamp
ahoj, ano tymto konvertorom skutocne zmizne aqvarel, to som az milo prekvapeny...no akosi zmiznu aj detaili 16Mpx snimac D5100 so setakom ma v tej foto viac detailov nie len ako ten vyexportovany jpg ale dokonca aj ako ten 100 megabajtovy TIF z 24MPX FUJI a pevneho objektivu..... zvlastne, toto mi tiez nepride ako cesta
...nepozeráš sa náhodou na iné fotky?
 
MagickVamp
2019-05-02 07:01:38
príspevok od: martinmlm
...nepozeráš sa náhodou na iné fotky?
ee, exportoval som si sam jpg z raw D5100 a porovnal to s tym co si poslal ty. Ako si to porovnaval ty?
 
martinmlm
2019-05-02 09:51:24
príspevok od: MagickVamp
ee, exportoval som si sam jpg z raw D5100 a porovnal to s tym co si poslal ty. Ako si to porovnaval ty?
Prvé foto je výrez z tif fuji exportovaný do jpg. Druhé je výrez z jpg nikon stiahnutý z ulož.to... oba bez zmeny rozmerov. Mal som otvorený aj nef od nikonu a na mojom notbuku HP635 a v programe Zoner "fotka JPG od nikonu 5100" nemá viac detailov ako "11,8MB JPG ani 137MB TIF od Fuji XT20".
...tieto dva rôzne druhy snímačov majú rozdielne zobrazenie detailov. Bayer je ako ulice v NeuYorku/v pravých uhloch. X-trans je chaotický ako Blava.

Takéto detailné porovnánanie som ako amatér robil prvý krát a pridávam sa k skupine, že to porovnávanie detailov nemá zmysel a pri vytlačenej foto to aj tak nevidno. Takže další foták by som si vyberal podla iných parametrov a bol by to "FUJI"
 
MagickVamp
2019-05-03 11:53:08
príspevok od: martinmlm
Prvé foto je výrez z tif fuji exportovaný do jpg. Druhé je výrez z jpg nikon stiahnutý z ulož.to... oba bez zmeny rozmerov. Mal som otvorený aj nef od nikonu a na mojom notbuku HP635 a v programe Zoner "fotka JPG od nikonu 5100" nemá viac detailov ako "11,8MB JPG ani 137MB TIF od Fuji XT20".
...tieto dva rôzne druhy snímačov majú rozdielne zobrazenie detailov. Bayer je ako ulice v NeuYorku/v pravých uhloch. X-trans je chaotický ako Blava.

Takéto detailné porovnánanie som ako amatér robil prvý krát a pridávam sa k skupine, že to porovnávanie detailov nemá zmysel a pri vytlačenej foto to aj tak nevidno. Takže další foták by som si vyberal podla iných parametrov a bol by to "FUJI"
Mno ved ako chces, porovnany tvoj tif a nef z Nikonu. Ked si vezmes do uvahy ze na fuji pevne sklo a ma 24 Mpx snimac a na Nikone setovy zoom a len 16Mpx stary snimac.... neviem...nazor asi nech si spravi kazdy sam...
 
MagickVamp
2019-05-03 11:59:53
Bol by som velmi rad keby to bolo inak....FUJI je lacny system a hrozne rad by som canon vymenil za FUJI...len zatial mi FUJI prisiel skor ako instagramovy fotacik...pekne, lubive foto..detaili nikde... Ono vies mal som canon G3x aj G7x.....a G7x som potom priamo konfrontoval s mobilom...a lubivejsie foto boli z mobilu..G7x som predal, lebo ako zaznamnik mi prisiel lepsi mobil, navyse som to hned mohol supnut do spravy co som cvakol. Neviem mozno raz tak vymenim aj Canon za FUJI.... A mozno Canon konecne spravi profi csc a nebudem musiet.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia