Hore

Nikon D7500 - akčnejší ako jeho predchodcovia

Lepší ako som čakal. Pozerajúc na portfólio Nikonu komplexne, dostáva koncept D7500 väčší zmysel.

Nikon D7200 je už legendou, rovnako ako ňou býval Nikon D90. Fotoaparáty tejto triedy mám najradšej. Výborne vybavené, dobre ovládateľné, nič podstatné im nechýba. Nikon D7500 sa snaží nadviazať na úspech svojich predchodcov. Pri jeho predstavení ale neboli reakcie len pozitívne. Fotografi sa rozdelili na dva tábory, spokojných a čiastočne nespokojných. Ja patrím medzi tých čiastočne nespokojných, zároveň ale chápem, prečo Nikon urobil tento fotoaparát takým ako je.


Špecifikácia

Nikon D7500 je digitálna zrkadlovka formátu DX, čiže so snímačom veľkosti APS-C. Je to fotoaparát vyššej triedy, čomu zodpovedá kovová konštrukcia, výborná ergonómia ovládania, bohatá funkčná výbava, špičkové parametre a také detaily ako 100% hľadáčik (sklenený hranol), podpora manuálnych objektívov a plná podpora CLS systému bleskov. Konečne sme sa dočkali aj výklopného displeja s dotykovým ovládaním.

Fotoaparát je osadený CMOS APS-C snímačom s rozlíšením 20,9 Mpx, ktorý sa prvýkrát objavil v Nikone D500. Z neho preberá aj procesor Expeed 5 a merací RGB modul so 180 000 pixelmi.

Štandardný rozsah citlivosti je ISO 100 - 51 200, rozšíriteľný až na ekvivalent ISO 1 640 000. O zaostrovanie sa stará známy 51 bodový modul s 15-timi krížovými senzormi a citlivosťou do -3EV.

Športové ambície dokazuje rýchle sériové snímanie s frekvenciou až 8 obr./s. a to aj pri nekomprimovanom 14-bit RAW-e. Veľký buffer pojme 50 fotografií vo formáte RAW a až 100 fotografií vo formáte JPG.

V tomto modelovom rade tu máme po prvýkrát 4K video. Max. frekvencia je 30FPS. V 4K/UHD rozlíšení môžete snímať aj časozberné video. Po vzore ostatných aktuálnych modelov pribudol Bluetooth, ktorý dopĺňa WiFi pri spoluprácii s aplikáciou Snap Bridge.

  • Obrazový snímač: DX, CMOS, 23,5 mm × 15,7 mm
  • Celkový počet pixelov: 21,51 milióna
  • Efektívny počet pixelov: 20,9 milióna
  • Ukladací priestor - formát súborov: NEF (RAW): 12- alebo 14-bitový, bezstratovo komprimovaný alebo komprimovaný, JPEG
  • Ukladací priestor: SD, SDHC (kompatibilné s normou UHS-I), SDXC (kompatibilné s normou UHS-I)
  • Hľadáčik: hľadáčik s pentaprizmou, 100% pokrytie obrazového poľa, zväčšenie približne 0,94×
  • Zaostrovacia matnica: BriteView Clear Matte Mark II typu B
  • Typ uzávierky: Elektronicky ovládaná štrbinová mechanická uzávierka s vertikálnym chodom, elektronická uzávierka s použitím prvej lamely dostupná v režime snímania s predsklopením zrkadla
  • Čas uzávierky: 1/8 000 až 30 sekúnd s krokom 1/3 alebo 1/2 EV, režim bulb, čas, X-sync 1/250 s.
  • Frekvencia snímania: až 8 snímok za sekundu
Meranie expozície: pomocou TTL snímača RGB približne so 180 000 pixelmi
  • Citlivosť ISO: ISO 100 až 51 200 s krokom 1/3 alebo 1/2 EV. Možno nastaviť aj približne na 0,3, 0,5, 0,7 alebo 1 EV (ekvivalent hodnoty ISO 50) pod hodnotu ISO 100 alebo približne na 0,3, 0,5, 0,7, 1, 2, 3, 4 alebo 5 EV (ekvivalent hodnoty ISO 1 640 000) nad hodnotu ISO 51 200, k dispozícii je automatické nastavenie citlivosti ISO.
  • Automatické zaostrovanie: modul snímača automatického zaostrovania Nikon Advanced Multi-CAM 3500 II s fázovou detekciou TTL, jemné doladenie, 51 zaostrovacích bodov (vrátane 15 krížových snímačov; svetelnosť f/8 podporuje jeden snímač) a pomocné svetlo AF (rozsah približne 0,5 až 3 m)
  • Detekčný rozsah: –3 až +19 EV (ISO 100, 20 °C)
  • Vstavaný blesk: smerné číslo približne 12/39, 12/39 s manuálnym bleskom (m/stopy, ISO 100, 20 °C)
  • Riadenie záblesku: TTL: riadenie záblesku i-TTL s využitím snímača RGB s približne 180 000 pixelmi v kombinácii so vstavaným bleskom. Doplnkové riadenie záblesku vyvažované meraním i-TTL pre digitálne jednooké zrkadlovky sa používa s maticovým meraním expozície, meraním expozície so zdôrazneným stredom a meraním expozície s dôrazom na predchádzanie preexponovaniu, štandardný i-TTL doplnkový záblesk pre digitálne jednooké zrkadlovky s bodovým meraním expozície.
  • Videosekvencie - veľkosť obrazu (pixely) a frekvencia snímania: 3 840 × 2 160 (4K UHD): 30p (postupné riadkovanie), 25p, 24p, 1 920 × 1 080: 60p, 50p, 30p, 25p, 24p, 1 280 × 720: 60p, 50p. Skutočné frekvencie snímania v režimoch 60p, 50p, 30p, 25p a 24p sú 59,94, 50, 29,97, 25 a 23,976 snímky za sekundu. Pre všetky veľkosti obrazu je k dispozícii vysoká kvalita. Normálna kvalita je k dispozícii pre všetky veľkosti obrazu okrem veľkosti 3 840 × 2 160.
  • Videosekvencie - formát súborov: MOV, MP4.
  • Videosekvencie - kompresia videa: Pokročilé kódovanie videa H.264/MPEG-4.
  • Videosekvencie - formát záznamu zvuku: Lineárne PCM, AAC.
  • Monitor s 8 cm (3,2-palcovou) uhlopriečkou. Zvislo vyklápateľný dotykový monitor TFT LCD s pozorovacím uhlom 170°, pokrytím obrazového poľa približne 100 %, manuálnou reguláciou jasu monitora a snímačom pohľadu do hľadáčika, ovládajúcim zapnutie a vypnutie zobrazenia. Približne 922 000 bodov (VGA).
  • Konektivita: USB 2.0, HDMI, Wi-Fi, Blue Tooth, Audio In, Audio Out.
  • Batéria: EN-EL15a.
  • Rozmery: 135,5 × 104 × 72,5 mm.
  • Hmotnosť: Približne 720 g s batériou a pamäťovou kartou, ale bez krytky tela, približne 640 g (len telo fotoaparátu).


Príkladné ovládanie + stavový displej poukazujú na vyššiu triedu.

Displej je výklopný a dotykový. Nad hľadáčikom pribudol senzor priblíženia oka.

Medzi konektormi nechýba ani plná audio konektivita (mikrofón + slúchadla).

Niekomu môže chýbať duálny slot, ktorý sa kvôli zmenšeniu tela do fotoaparátu nezmestil.



http://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/consumer/d7500

Fotoaparát v praxi

O máličko menšie a ľahšie telo neutrpelo na ergonómii. Drží sa dobre, ovládanie je oproti predchodcovi len minimálne upravené. Fotoaparát je, ako sa patrí solidný, precízne vyhotovený, nič nevŕzga ani sa zbytočne nehýbe. Niektoré ovládacie prvkov sú mierne posunuté alebo vymenené. Asi najvýraznejšou zmenou je prehodenie tlačidiel ISO a merani expozície. ISO je teraz pri stavovom displeji, čo je praktickejšie. Tlačidlo Record je výraznejšie, lepšie nahmatateľné.

Pri zoštíhľovacej kúre utrpel stavový displej, ktorý je menší, zmizol aj jeden slot na kartu. Veľká škoda, najmä kvôli zálohovaniu. Keď sa na fotoaparát pozriete zdola a otvoríte priestor pre batériu uvidíte, že na ďalší slot už nie je miesto.

Nie príliš šťastná je zmena upevnenia popruhu. Doteraz Nikon používal trojuholníkové očká v čapoch, teraz sú tu pevné ploché očká a to pravé je umiestnené tak, že zavadzia pri úchope gripu. Kto toto vymyslel?

Celkový dojem z fotoaparátu je vysoko pozitívny. Oproti D7200 cítiť, že je všetko akési svižnejšie. Aj ovládania je lepšie. Pri práci cítite pokrok, ktorý sa udial za tie dva roky, čo prístroje delia.

Hľadáčik a displej

Hľadáčik je kvalitný a veľký, ako sa na model tejto triedy patrí. Má 100% pokrytie a je kvalitnej hranolovej konštrukcie. Matnica ma LCD vrstvu, kde sa okrem AF bodov zobrazuje aj pomocná mriežka a dokonca vodováha.

Displej je výklopný s dotykovým ovládaním. Rozlíšenie je menšie ako u D7200, ale obraz je kvalitnejší. Menší je aj stavový displej, kedže je tu o jeden slot menej, vôbec to nevadí, žiadna z dôležitých informácii nevypadla.

Konečne tu máme výklopný displej aj s dotykovým ovládaním.


Porovnanie stavových displejov Nikonov D7200 a D7500. Na tomto zábere dobre vidno zoštíhlenie tela D7500.


Menu a obrazovka

Menu je štandardné "Nikoňácke". Je tu aj podmenu, ktorého ponuku si môžete vybrať. Vylepšené je zobrazovanie údajov na displeji, ktoré teraz funguje automaticky. Po namáčknutí spúšte sa objavia všetky dôležité expozičné parametre. Senzor nad hľadáčikom sa po priblížení oka k hľadáčiku postará o vypnutie displeja. Po stlačení tlačidla “i” sa zobrazí výber funkcií z menu. Ten je možné upraviť. Oproti D7200 ide o dosť významné vylepšenie ovládania. K tomu pripočítajte aj možnosť dotykového ovládania pri nastavovaní, ale aj v režime prehrávania.

Zaostrovanie

Zaostrovací modul s 51-bodmi je roky dôverne známy. Ale aj tak prekonal určitý vývoj a dnes je lepší ako kedykoľvek predtým. Je citlivejší, rýchlejší a spolupracuje s modulom merania expozície a vyváženia bielej
(aj tak je mi ale smutno, že tu nemáme nový AF modul, použitý v D500 a D5. Viac bodov a lepšie pokrytie by sa hodilo).

51-bodový AF som mal v Nikone D300 a mám ho aj v Nikone D800E. Je však poznať, že v D7500 funguje lepšie vďaka výkonnejšiemu procesoru a TTL modulu, ktorý s AF spolupracuje.

Live View

Pri zaostrovaní v režime živého náhľadu veľa záleží na konkrétnom objektíve. Najrýchlejšie sú objektívy AF-P, ktorých je zatiaľ len niekoľko. AF v LV využíva detekciu kontrastu a pri zlých svetelných podmienkách sa výrazne spomalí. Myslím, že pokiaľ Nikon neaplikuje ekvivalent Canon Dual Pixel technológie, k výraznejšiemu zlepšeniu nedôjde.

Uzávierka

Chod a zvuk mechanickej uzávierky pripomínaju Nikon D810, chod je jemný bez otrasov, zvuk je tichý. To poteší fotografov zvierat, ale aj tých, čo pracujú v prostredí, kde sa rušenie hlukom nehodí.

Sériové zábery

8 obr./s. je na amatérsku zrkadlovu veľmi slušný parameter. Do bufferu sa zmestí 50 RAW-ov, čo je tiež veľmi slušné, 3x viac ako u D7200. Bežne nemáte šancu buffer zahltiť. Aj pri maximálnej frekvencii funguje meranie a zaostrovanie. Práve tu sa ukazuje prínos nového snímača merania expozície, ktorý s AF modulom spolupracuje.

WiFi a BT

Funckiu Snap Bridgu sme si už popísali u nižšších modelov. Blue Tooth je prínosom pre ľahšie párovanie a prenos fotografií do chytrého zariadenia. Nič to ale nemení na tom, že funkcionalita ovládacej časti aplikácie je biedna, redukovaná na diaľkovú spúšť.

Výdrž batérie

Nikony sú známe veľmi dobrou výdržou batérie. Papierovo je D7500 na tom horšie ako D7200, v praxi to ale veľmi nezaváži. Cez 1000 záberov sa dostanete bez problémov a to aj pri občasnom použití videa, pri sériových záberoch urobíte o pekných pár stoviek záberov viac. Ja som na jedno nabitie absolvoval jeden event a dve fotenia v meste, plus nakrúcanie videa a stále zostávala rezerva apoň na jednu prechádzku mestom.

Obrazová kvalita

Aj bez testovania je zrejmé, ako fotoaparát fotí. Snimač, procesor a modul merania expozície su rovnaké ako u D500, ktorej výstup poznáme. Je mierne horší ako u D7200, čo sa stáva, ak je jednou z prirorit rýchlosť. Rýchle vlajkové lode nemávajú najlepší obrazový výstup, to prenechávajú “nižším” modelom, na to špecializovaným. Aj tak patrí nový 20,9 Mpx snímač k tomu najlepšiemu v kategórii APS-C. Disponuje veľkým dynamickým rozsahom (DXomark namerali 14 EV) a vysokou citlivosťou. Oproti Nikonu D7200 má D7500 lepšie farby a lepšie pracuje aj s vyvážením bielej. Je to rovnaký rozdiel ako napr. medzi D800E a D810.

JPG

JPG-y sa vyznačujú príjemnými farbami a aj keď som mal vypnutý D-Lightning, zachytený dynamický rozsah bol nad očakávanie dobrý. Nepotešilo ma však agresívne doostrovanie a odšumovanie. Doostrovanie sa prejavuje viditeľnými linkami oholo hrán. Odšumovanie nepekne likviduje najjemnejšie detaily. Pri tlači na menší formát (do A4) to nevadí. Predpokladám, že drvivá väčšina budúcich užívateľov aj tak bude fotiť len do RAW-u.

Aj pri nízkych citlivostiach fotograf výrazne zasahuje do doostrenia a odšumenia JPG záberov.
100% detail, vľavo RAW, vpravo JPG.


RAW

Musel som dva týždene čakať, kým Adobe uvoľnilo nový Camera Raw a mohol som vyvolať fotografie.
S RAW-mi sa veľmi dobre pracuje. Že sa u Nikonu daju dobre vyťahovať tiene, je všeobecne známe. Platí to aj pre testovaný fotoaparát. Až prekvapujúco dobre sa však dajú zachraňovať prepaly. 

RAW podexponovaný o -5EV.


Po korekcii expozície v Adobe Lightroom CC.


RAW preexponovaný o +3EV.


Po korekcii expozície v Adobe Lightroom CC.


Fotoaparát má rozšírený rozsah citlivostia to až na ISO 1 638 400. Áno, čítate správne, milión šesťstodridsaťosemtisíc štyristo. To vám aj za tmy vyskakuje 1/8000 s. Zázrak sa nekoná a najvyššia citlivosť je samozrejme nepoužiteľná. A aj niekoľko citlivostí pod ňou. Je to nezmysel, takto šponovať citlivosť.
V najväčšej núdzi, pri tlači na formát 10x15 cm, je ako tak použiteľná citlivosť ISO 102 400. U mňa končí využiteľnosť na ISO 25 600, čo vôbec nie je zlé. Ak šum nemáte radi, stropom bude ISO 3200. Ak sa na fotografie budete pozerať pri 100% priblížení, šum zaregistrujete pomerne skoro, už okolo ISO 320.

Video


Nikon u posledných fotoaparátov dokazuje, že to s videom myslí vážne, ale nedoťahuje to až do konca. Režim videa sa aktivuje páčkou živého náhľadu a stlačením tlačidla LV. Expozíciu môžete riadiť aj pokročilými expozičnými programami. Po stlačení tlačidla “i” je možné rýchlo nastaviť parametre videa.

Nechýba plochý obrazový profil pre zaznamenanie veľkého dynamického rozsahu, ja by som ho ale označil skôr za neutrálny. Profesionálne ambície tento prístroj nemá. Video výbava nie je zlá, začína to samostatným podmenu, pokračuje možnosťou nastavenia zvuku, odladením obrazového profilu, čí možnosťou aktivovania zebry. K možnostiam takých prístrojov, ako Panasonic GH5, alebo Sony A7s II sa ale zďaleka nepribližuje. Pokročilejších filmárov poteší prítomnosť konektorov pre slúchadlá a mikrofón.

Video môžete zaznamanávať do formátov MOV a MP4 vo Full HD (max. 60p) a 4K (max. 30p) rozlíšení. Pri Full HD rozlíšení je k dispozícii aj elektronická stabilizácia obrazu. Pre mnohých bude veľkým mínusom výrazny orez uhla záberu pri 4K rozlíšení.

Vďaka kvalitnému snímaču je kvalita videa veľmi dobrá. Širšie využitie obmedzuje automatické zaostrovanie v režime živého náhľadu. Pri statických záberoch to nie je problém, ale sledovanie pohybu je prakticky nemožné. Canon so svojou technológiou Dual Pixel je ďaleko napred. Ale ani on nemá stabilizovaný snímač. U obidvoch značiek preto potrebujete stabilizované objektívy, alebo budete musieť dať fotoaparát na statív.


Nikon D7500 vs. D7200 a D500

Chápem prečo je D7500 taký, ako je. Nikon vidí, že FX formát už nie je len výsadou profesionálov, ale bežne ho používajú aj pokročilí amatéri, ktorí pred rokmi fungovali takmer výhradne len s APS-C modelmi. Kto chce najvyššiu obrazovú kvalitu siaha dnes po plnoformátovom fotoaparáte. Nikon amatérom ponúka dva modely, D610 a D750. Čo s najvyššími modelmi DX formátu? Čo je ich prednosťou oproti FX? Je to crop factor! Máme tu Nikon D500, najlepšiu APS-C zrkadlovku, profesionálny model určený najmä fotografom divokej prírody. A to je asi jediná cesta, ako zúžitkovať DX formát u nástupcu D7200. D7500 je preto športovejší model. Rozlíšenie sa zmenšilo, rýchlosť vzrástla. D7200 je univerzálna zrkadlovka, D7500 špecialista na akciu.

Nikon D7200 neodchádza z trhu, stále sa bude vyrábať a predávať. Cena je priaznivejšia a fotoaparát je alternatívou pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť D610/D750. Možno im bude chýbať výklopný displej, či Snap Bridge, D7200 má však stále výborné parametre. Obrazový výstup je lepší ako u D7500, čo využiju najmä fotografi krajiniek, prírody, architektúry, makra alebo portrétov. Ak fotíte prevážne tieto žánre, kúpte si D7200, občasné akčnejšie fotenie zvládne.

D500 je veľkým nedávnym prekvapením, ku ktorému sa D7500 snaží trochu priblížiť. Rozdiel triedy je tu ale viac než zrejmý. D500 má veľa prvkov vlajkovej lode D5, D7500 pokračuje v tom čo narysovali jej predchodcovia. Máme tu snímač s D500, meranie aj procesor. A to je tak všetko. D500 je Usain Bolt, D7500 rýchly frajer lokálnej atletickej súťaže.

Nikon D7500 vs. Canon EOS 80D

Hlavným konkurentom je Canon EOS 80D, veľmi podobný model. Nikon nad ním vyhráva kvalitnejším obrazovým výstupom s mierne nižším rozlíšením. Má vyššiu snímkovú frekvenciu a väčší buffer. Canon kontruje lepším zaostrovaním, video je ale len vo Full HD rozlíšení. Celkovo má navrch Nikon, rovnako ako je to u D7200. Canon EOS 80D je výborný univerzálny fotoaparát pre pokročilých amatérov, Nikon D7500 je rovnako univerzálny, naviac je akčnejší, čím sa stáva aj konkurentom Canonu EOS 7D Mark II, ktorý aj keď vyšší model, dopláca na svoj vek. Veď v mnohom nedokáže konkurovať ani EOS-u 80D.

 


Plusy a mínusy

Plusy:

  • ergonómia ovládania
  • suverénnejšie zaostrovanie
  • 100 % pokrytie hľadáčika
  • mierne odľahčenie a zmenšenie
  • výklopný displej s dotykovým ovládaním
  • WiFi + Blue Tooth
  • vyššia snímková frekvencia, veľký buffer
  • zlepšenie merania expozície
  • 4K video
  • zaujímavá ponuka cenovo zvýhodnených setov

 Mínusy:

  • nižšie rozlíšenie snímača oproti predchodcovi
  • menší stavový diplej
  • nemá duálny slot ako jeho predchodca
  • nemá AF modul z D500
  • aplikácia pre chytré zariadenia
  • zmenšenie podpory starších manuálnych objektívov
  • pomalý USB 2.0
  • chýba možnosť vertikálneho batériového gripu


Záver

Nikon D7500 je výborná APS-C zrkadlovka. Nie je to však priamy nástupca modelu D7200. Ten ostáva v ponuke. D7500 je jeho športovejšou alternatívou. Kto chce vyššiu obrazovú kvalitu, akú ma D7200, bude sa musieť poobzerať po zrkadlovke s plnoformátovým snímačom. Pokročilé APS-C zrkadlovky sa pomaly ale iste špecializujú na akčné žánre, kde využiju prednosti menšieho snímača.

Väčšia spokojnosť s novinkou by bola, ak by mala nový AF modul z D500/D5 a duálny slot. Pozíciu D500 by to neohrozilo a užívateľom by sa do rúk dostal skutočný akčný špecialista pre pokročilých amatérov, ktorého  by neohrozil ani príchod nástupcov Canonov EOS 80D a 7D Mark II.
Aj keď je Nikon D7500 akčnejší ako jeho predchodcovia, ostáva stále univerzálne použiteľným fotoaparátom pre rôzne žánre. Príjemným prekvapením je rozšírena ponuka zvýhodnených setov.

Pár rokov dozadu Nikon zaostával vo videu, dnes to už neplatí. Konkurenčný Canon aj u nových modelov tejto triedy ostáva pri Full HD videu. D7500 ale nie je kamera pre náročných filmárov, tým budú chýbať pokročilé funkcie, aké nájdeme napr. V Panasonicu GH5. Neberiem to ako mínus. D7500 je hlavne akčný fotoaparát a to, že má 4K video beriem ako nadštandard.

CSC-čka spôsobili, že som na zrkadlovky pomaly začal zanevierať. Keď bol Nikon D7500 predstavený, patril som do tábora menej nadšených. Tento fotoaprát mi však pripomenul, že nemám robiť unáhlené závery, len na základe papierových parametrov. Od prvého momentu sa mi s ním pracovalo vynikajúco. Je svižný a nové vylepšenia v ovládaní spôsobujú, že cítite ten pokrok oproti D7200. D7500 vám dá väčší zmysel, ak sa zamyslíte nad celým portfóliom Nikonu a aktuálnymi trendami vo fotografii. Prichádza čas, kedy na cenu fotoaparátu prestáva vplývať veľkosť snímača a rozhodujú len parametre, výkon a výbava.


 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bonifacko
2017-07-24 06:52:17
To nižšie rozlíšenie než predchodca nemože byť zápor. Povedal by som, že konečne!
 
marcus_labeo
2017-07-24 08:57:55
príspevok od: bonifacko
To nižšie rozlíšenie než predchodca nemože byť zápor. Povedal by som, že konečne!
Presne tak, pre mňa je nižšie rozlíšenie kladom. Rýchlejšie fotenie, menej zahltený počítač, rýchlejšie spracúvanie fotiek. Reálne zrejme nenastane situácia, kedy by 21 MPx nestačilo a 24 MPx by to riešilo.
Akurát je tu jeden problém s D7500, keď už ju mierne downgradovali oproti D7200 (ako píše Karol, je to plne pochopiteľné, keď rada 7 už nie je vlajkovou loďou APSC), tak sa to malo prejaviť aj na cene, ale to sa neprekvapivo nestalo. Takže aktuálne je D7500 o polovicu drahšia, ako D7200 a tak len nadšenec uprednostní novinku.
 
z80
2017-07-24 08:58:50
príspevok od: bonifacko
To nižšie rozlíšenie než predchodca nemože byť zápor. Povedal by som, že konečne!
To zavisi od zanru. Niekde je vyssie rozlisenie prinosom a niekde su dolezitejsie ine parametre ako rychlost a dynamicky rozsah. Karol to napisal dobre, na krajinku, architekturu a makro by som pouzil radsej D7200.
 
marcus_labeo
2017-07-24 09:17:29
príspevok od: z80
To zavisi od zanru. Niekde je vyssie rozlisenie prinosom a niekde su dolezitejsie ine parametre ako rychlost a dynamicky rozsah. Karol to napisal dobre, na krajinku, architekturu a makro by som pouzil radsej D7200.
I keď v zásade súhlasím, reálne si nemyslím, že 21 a 24 MPx je rozdiel. Áno, keď sa prechádzalo zo 16 MPx na 24, to bol veľký rozdiel, navýšenie o 50% a to jednoducho bolo poznať. Ale 24 MPx proti 21 MPx, to je len 14% naviac, to sa moc nedá rozlíšiť. A možno len hovorím z pozície majiteľa 16 MPx foťáku, pre ktorého by aj 21 MPx bol značný nárast.
 
z80
2017-07-24 13:34:43
príspevok od: marcus_labeo
I keď v zásade súhlasím, reálne si nemyslím, že 21 a 24 MPx je rozdiel. Áno, keď sa prechádzalo zo 16 MPx na 24, to bol veľký rozdiel, navýšenie o 50% a to jednoducho bolo poznať. Ale 24 MPx proti 21 MPx, to je len 14% naviac, to sa moc nedá rozlíšiť. A možno len hovorím z pozície majiteľa 16 MPx foťáku, pre ktorého by aj 21 MPx bol značný nárast.
Ja mam tiez na vacsine mojich fotakov rozlisenie 16 Mpx a menej (len na jednom mam 20 Mpx) a nepocitujem to ako obmedzenie pre moje amaterske potreby, ale aj tak, ak by som kupoval nieco nove, tak by som asi chcel 24 Mpx. To povazujem za take "este zdrave" rozlisenie pre APS-C.
 
vaclav.pavelek
2017-07-24 13:38:45
príspevok od: z80
Ja mam tiez na vacsine mojich fotakov rozlisenie 16 Mpx a menej (len na jednom mam 20 Mpx) a nepocitujem to ako obmedzenie pre moje amaterske potreby, ale aj tak, ak by som kupoval nieco nove, tak by som asi chcel 24 Mpx. To povazujem za take "este zdrave" rozlisenie pre APS-C.
A ja mám staručkú ale spoľahlivú D90 a 12Mpx mi bohate stačí
 
JohnNewton
2017-07-24 14:07:19
Keby to malo stabilizovaný snímač, o CSC by som si ani bicykel neoprel
 
marekking1
2017-07-24 15:16:04
jak fajne,ze som pred vyse mesiacom kupil 7200...
 
jan21
2017-07-24 17:51:43
príspevok od: marekking1
jak fajne,ze som pred vyse mesiacom kupil 7200...
Na narodeniny?
Na Nikon narodeniny si kup 7500...alebo D5s
 
Willi
2017-07-25 17:52:57
Mne tento "future set" vyhovuje, hlavne senzor a ergonómia v kombinácii s rýchlosťou, najväčšia slabina tohoto aparátu je jeho názov, malo sa to volať inač, napríklad D450, lebo teraz to ľudia berú ako nastúpcu D7200, ktorým ale nie je.
Už len počkám, kým bude na eglobal za 900€.
 
beny2655
2017-11-04 22:17:32
Mám dotaz, dajú sa na D 7500 používať objektívy s krátkym ohniskom, typu rybie oko? Mám Nikon Df a po nasadení 8mm objektívu sa zablokoval. Až neskôr na predposlednej strane návodu som sa dočítal, že sa nedajú takéto objektívy používať. Chcel by som si kúpiť D 7500 ako ďalší aparát, ale chcem používať všetky objektívy, ktoré mám. Nikde v mojom okolí ho fyzicky nemajú, len na objednávku a nemôžem to vyskúšať.
Ďakujem za radu.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2017-11-04 22:31:57
príspevok od: beny2655
Mám dotaz, dajú sa na D 7500 používať objektívy s krátkym ohniskom, typu rybie oko? Mám Nikon Df a po nasadení 8mm objektívu sa zablokoval. Až neskôr na predposlednej strane návodu som sa dočítal, že sa nedajú takéto objektívy používať. Chcel by som si kúpiť D 7500 ako ďalší aparát, ale chcem používať všetky objektívy, ktoré mám. Nikde v mojom okolí ho fyzicky nemajú, len na objednávku a nemôžem to vyskúšať.
Ďakujem za radu.
D7500 je zrkadlovka formatu DX s faktorom orezu 1,5x. V pripade pouzitia objektivu navrhnutemu pre FX (FF) format, dojde k orezu uhlu zabeu. Ak chces avy ryvie oko bolo skutocne rybie oko, musi byt objektiv navrhnuty pre DX format. V pripade nIkonu je to napr. Af-S 10,5/2,8 DX. ktory skurocne bude rybim okom s uhlom zaberu 180°. 8 mm objektiv, ktory si skusal na Df bol asi navrhnuty pre DX an bie pre FF, v takom pripade FX zrkadlovka Nikon prepne automaticky na orez. V menu mozes zvolit, ze name orezavat zaber.
Ak chces prave rybie oko, na FX musis pouzivat objektiv navrhnuty na FX a na DX, objektiv pre DX.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia