Hore

Nikon NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S

Jedným z novších prírastkov do radu objektívov Z je superširokouhlý transfokátor s rozsahom 14-30 mm a s konštantnou svetelnosťou f/4. Potvrdí fakt, že objektívy pre plnoformátové bezzrkadlovky sú lepšie, ako tie pre zrkadlovky?

Nikon NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S je superširokouhlý transfokátor z profesionálneho radu S. Je kompatibilný s FF aj APS-C bezzrkadlovkami radu Z. Svetelnosť f/4 je v celom rozsahu. Zaostrovanie zabezpečuje dvojica krokových motorčekov, vďaka ním je vhodný aj pre snímanie videa s plynulým preostrovaním. Priemer filtrovej obruby je 82 mm. Optická sústava sa skladá zo 14 prvkov v 12 skupinách (vrátane 4 optických prvkov zo skla ED, 4 asférických prvkov, prvkov s antireflexnou vrstvou Nano Crystal Coat a predného optického prvku s fluórovou vrstvou). Každá pohyblivá časť objektívu je utesnená proti čiastočkám prachu a kvapkám vody. Fluórová vrstva aktívne odpudzuje vodu, prach a nečistoty bez negatívneho vplyvu na kvalitu snímok. Uhol záberu je pri formáte FX: 114° až 72° a formáte DX: 90° až 50°. Zaostrovanie je vnútorné, najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 0,28 m v celom rozsahu ohnísk. Clona je 7-lamelová s s kruhovým otvorom. Hmotnosť objektívu je 485 g. V cene objektívu je dvojica krytiek, tvarovaná slnečná clona a mäkké puzdro.




Optická schéma objektívu.

https://www.nikon.sk/sk_SK/product/nikkor-z-lenses/auto-focus-lenses/fx/zoom/nikkor-z-14-30mm-f-4-s

Objektív v praxi

Svetelnosť f/4 naznačuje využitie objektívu. Hodí sa na fotenie krajiny, architektúry, interiérov, nočných záberov, ale aj reportáží za lepších svetelných podmienok. Pri fotení krajiny a architektúry sa bežne používajú filtre. Preto je dobré, že objektív má štandardnú filtrovú obrubu a nie je nutné riešiť upevnenie pomocou drahých špecializovaných držiakov.

Zoomovací prstenec je vpredu dostatočne široký, prstenec manuálneho zaostrovania je bližšie k telu fotoaparátu a pri AF zaostrovaní môže slúžiť na nastavenie korekcie expozície alebo clony. Zoomovací prstenec má zámok. Pred fotením ním musíte pootočiť, aby sa predný tubus vysunul. Vďaka tomu je pri preprave objektív kompaktnejší a nehrozí samovoľné vysúvanie tubusu. Pri zoomovaní sa veľkosť objektívu mierne mení. Predný člen sa pri zaostrovaní ani zoomovaní neotáča, čo uľahčuje používanie niektorých filtrov.


Pri zoomovaní sa dĺžka objektívu mení. Vľavo je v zaparkovanej polohe pre prenášanie, kedy zaberá najmenej miesta.

Slnečná clona je plastová, ale zvnútra je vrúbkovaná, zabraňuje sa tak odrazom svetla. Predná krytka sa ľahko vyberá a nasadzuje. Celkovo je konštrukcia robustná a kvalitná, nepôsobí ale luxusne. Možno je to aj všedným dizajnom, ktorý Nikon zvolil pre objektívy s bajonetom Z.


Objektív je primerane veľký k stávajúcim fotoaparátom radu Z.

Objektív som testoval na Nikone Z7. Rýchlosťou zaostrovania sa nelíši od ostatných Z-kových objektívov. Superširokouhlé objektívy mám rád, pretože mi umožňujú fotografovať architektúru bez orezania, väčšinou dokonca s rezervou pre korekciu keystone efektu.


Mojím testom širokouhlosti je Bratislavský hrad. Ak ho odfotím celý a ešte aj skorigujem padajúce línie, je objektív skutočne širokouhlý.


Ohnisková dĺžka 14 mm.


Ohnisková dĺžka 30 mm.

Superširokouhlý objektív, to nie je len extrémne široký uhol záberu, je to aj zvýraznená perspektíva, ktorú fotograf môže kreatívne využiť v kompozícii. Je to ale obojsečná zbraň. Pri veľmi širokom uhle záberu môžu byť objekty umiestnené v rohoch obrazu deformované. To sa týka aj testovaného objektívu.


So superširokouhlým objektívom viete dosiahnuť zvýraznenie perspektívy, ktoré môžete využiť v kompozícii.


Na najširších ohniskách dochádza k deformácii objektov, pri komponovaní to treba brať do úvahy.

Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť je 0,28 m v celom rozsahu ohnísk, merané od roviny snímača. Len pri fotení detailov môžete dosiahnuť výraznejšie rozostrenie pozadia, aj to pri dlhších ohniskách.


Na plnú dieru pri ohnisku 14 mm.


Na plnú dieru pri ohnisku 30 mm. Tu je bokeh najvýraznejší.

Optická kvalita

Prechod na nový bajonet prospel každému výrobcovi, ktorý sa rozhodol vyrábať bezzrkadlovky. Praktický každý objektív je kvalitnejší, ako jeho ekvivalent pre zrkadlovky. Doteraz sa to potvrdilo u každého objektívu s bajonetom Z, dokonca aj tých pre formát DX. Ekvivalentom tohto objektívu je NIKKOR AF-S 16-35/4G VR, ktorý som mal vo svojej výbave. Je veľmi dobrý, ale pri otvorenej clone boli najkrajnejšie rohy neostré. Keďže som ho používal väčšinou priclonený, nevadilo mi to a bol som s ním veľmi spokojný. Prekoná ho testovaný objektív?


Oficiálne MTF grafy.

U systému Z je štandardom softvérová korekcia chýb objektívov aj vo formáte RAW. Otvoríte ho v RAW-konvertore a väčšinou nemáte šancu zistiť, aké je skutočné sférické skreslenie, vinetácia a chromatická chyba. Posúdiť tak môžete len ostrosť. Je to v poriadku, ak sa tým nemaskujú veľké chyby. Šetrí to čas pri úpravách. Superširokouhlé objektívy sú charakteristické väčším sférickým skreslením. Pri jeho korekcii dochádza k zmenšeniu uhla záberu (je nutný orez) a môže dôjsť k deformácii najkrajnejších rohov. Fotografie bez softvérovej korekcie otvorí napr. Luminar 4 od Skylum.

Chyby objektívu som posudzoval na záberoch otvorených v Luminari. Začnem sférickým skreslením. Na 14 mm je mierne súdkovité, na opačnom konci o niečo výraznejšie poduškovité. Klasická vinetácia je mierna, ale na najširšom ohnisku je v najkrajnejších rohoch vidno vinetáciu spôsobenú tým, že objektív takmer zaberá aj prednú obrubu.

    
Vľavo RAW vyexportovaný z Luminar 4, bez softvérovej korekcie chýb, vpravo z Lightroom Classic CC s korekciou chýb. Ohnisková dĺžka 14 mm.

   
Vľavo RAW vyexportovaný z Luminar 4, bez softvérovej korekcie chýb, vpravo z Lightroom Classic CC s korekciou chýb. Ohnisková dĺžka 30 mm.

Antireflexné vrstvy odvádzajú skvelú prácu, čo sa prejavuje na výbornom prenose kontrastu a vysokej odolnosti proti vzniku reflexov a ghostingu. Aj bez softvérovej korekcie je skvelo potlačená chromatická chyba.

Ostrosť objektívu je v celom rozsahu takmer po celej ploche výborná a to aj bez priclonenia. Na 14 mm sú krajné rohy neostrejšie aj po priclonení, ale stále je v nich vidieť kresba. Od 16 mm sa kresba v rohoch zlepší a na najdlhšom ohnisku je aj v rohoch výborná.


Skúšal som nachytať objektív na reflexoch, ale márne. Slnko som umiestňoval priamo do záberu, skrýval ho za listami, v strede i na krajoch.


RAW vyexportovaný z Luminar 4, bez softvérovej korekcie chýb. Takýto záber dôkladne preverí chromatickú chybu. Korigovaná je opticky veľmi dobre. Nepatrné náznaky nájdete v najkrajnejších rohoch.

Fotografie v galérii sú vyexportované z Lightroomu so zapnutou korekciou (v LR sa ani nedá vypnúť).

Plusy a mínusy

+ kvalitné spracovanie, utesnenie
+ praktický rozsah a konštantná svetelnosť
+ filtrová obruba
+ optimalizácia pre video
+ kompaktnosť

-  objektív je nutné pred použitím povysunúť
-  spoliehanie sa na softvérovú korekciu chýb

Záver

Nikon NIKKOR Z 14 – 30 mm f/4 S je vydarený objektív s veľmi praktickým rozsahom, ktorý využijú fotografi krajiny, architektúry, interiérov, prípadne aj reportáží a svadieb, kde je ale praktickejší objektív s lepšou svetelnosťou. Poteší kvalitná utesnená konštrukcia a prítomnosť filtrovej obruby.

Ak je softvérová korekcia chýb zapnutá, kvalite záberov niet čo vyčítať. Ak je ale vypnutá, objaví sa vinetácia spôsobená tým, že objektív takmer zaznamenáva aj okraje prednej obruby. Prejaví sa aj sférické skreslenie, ktoré ale nie je tak dramatické. Konštruktéri u tohto objektívu vyslovene kalkulovali so softvérovou korekciou. Mierne viac, ako je štandard. Nie je to ale tak dramatické ako u niektorých objektívov Sony Zeiss. Softvérovú korekciu chýb schvaľujem, ale nesmie korigovať príliš veľké chyby. Tu je to v mojej tolerancii a aj keď sa mi to nepáči výsledné fotky sú tak kvalitné, že by som tento objektív bez váhania zaradil do svojho portfólia, ak by som fotil Nikonom radu Z. Dávam mu ocenenie TOP redakcie, kto je na softvérovú korekciu chýb ešte háklivejší ako ja, môže si ho znížiť na ocenenie Tip redakcie.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
sharkyyy
2020-07-28 06:33:25
Tento objektiv nikonistom zavidim. Takyto objektiv presne chyba canonu RF. Maly, lahky, siroke ohnisko uz od 14 mm.
 
Marián Kuric
2020-07-28 07:57:46
Nejaky ten piatok ho uz vlastnim a bez vyhrad, splna vsetko co som od neho ocakaval, paradny kus skla.
 
oldbas
2020-07-28 08:10:23
Skvělý objektiv. Softwarová korekce je dnes už standard, nevadí mi. A jako Canoňák závidím, chci něco podobného s bajonetem RF. Malý, lehký, opticky i konstrukčně výborný, cenově ještě dostupný i pro hoby fotografa.
 
landov
2020-07-28 08:30:53
Kupil som ho akonahle bol dostupny. Vyborny kus skla. V spojeni so Z6 je to perfektna zostava s impozantnym vystupom. Spomenuta ostrost, odolnost na protisvetlo, moznost filtrov a kompaktnost...proste super sklo.
 
caver
2020-07-28 09:41:01
Ako je to s kusovou variabilitou? V zahranicnych recenziach pisu, ze kvalita dost kolise, nemali ste s tym problem?
 
seifi
2020-07-28 19:23:38
príspevok od: sharkyyy
Tento objektiv nikonistom zavidim. Takyto objektiv presne chyba canonu RF. Maly, lahky, siroke ohnisko uz od 14 mm.
15-35/2,8 IS ?
 
seifi
2020-07-28 19:26:45
príspevok od: sharkyyy
Tento objektiv nikonistom zavidim. Takyto objektiv presne chyba canonu RF. Maly, lahky, siroke ohnisko uz od 14 mm.
kúp si 15-35 ... tam máš 2,8 aj IS ... možno Nikonisti píšu, že ho závidia canonistom
 
oldbas
2020-07-28 21:39:54
príspevok od: seifi
kúp si 15-35 ... tam máš 2,8 aj IS ... možno Nikonisti píšu, že ho závidia canonistom
Canon RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM stojí 2x tolik, je o 37mm delší, a je o 355g těžší. Takže to rozhodně rozumná alternativa pro Nikon Z 14-30 mm f/4 S není.
 
seifi
2020-07-28 21:58:30
príspevok od: oldbas
Canon RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM stojí 2x tolik, je o 37mm delší, a je o 355g těžší. Takže to rozhodně rozumná alternativa pro Nikon Z 14-30 mm f/4 S není.
tak napíšeme do Canonu a Nikonu, aby vyrábali rovnaké objektívy ? vieš koľkým nevyhovuje Nikon 14-30 ? a radi by 15-35 ; ja som volil 14-24/2,8 , váži 1,15 , mne to nevadí ; 70-200/2,8 váži 1,5 a vláčia ho fotografi ; proste je to o kompromisoch ... o kvalite, parametroch, cene ... ako sa dá povedať, že taký objektiv chýba Canonu ? no nechýba, sú iné možnosti ... Canon pri výbere čo dať na trh volil volil iné priority vo výrobku;
 
oldbas
2020-07-29 04:54:18
príspevok od: seifi
tak napíšeme do Canonu a Nikonu, aby vyrábali rovnaké objektívy ? vieš koľkým nevyhovuje Nikon 14-30 ? a radi by 15-35 ; ja som volil 14-24/2,8 , váži 1,15 , mne to nevadí ; 70-200/2,8 váži 1,5 a vláčia ho fotografi ; proste je to o kompromisoch ... o kvalite, parametroch, cene ... ako sa dá povedať, že taký objektiv chýba Canonu ? no nechýba, sú iné možnosti ... Canon pri výbere čo dať na trh volil volil iné priority vo výrobku;
No, já čekám na obdobu Canona EF 17-40 mm f/4,0 L USM, s optickými vlastnostmi Canona EF 16-45 mm f/4,0 IS L USM. Velikostně +- to samé, co Nikon Z 14-30 mm f/4 S.
 
blahoslav J B Art
2020-07-29 09:14:41
Canon vydá lacný a ľahký plastový objektív RF 13-35/f 6.7-11 pre tých, ktorí prechádzajú z mobilov na FF
 
photox
2020-07-29 10:08:45
To slzave udolie tu nikdy neskonci o velkosti alebo vahe. Ani jeden z vas co menili system alebo velkost techniky nerobite lepsie fotografie, iba ste si tu amatercinu ulahcili. Technika je posledna vec ktora ma zasluhu na dobrej fotografii.
 
fotorado
2020-07-29 10:48:24
príspevok od: caver
Ako je to s kusovou variabilitou? V zahranicnych recenziach pisu, ze kvalita dost kolise, nemali ste s tym problem?
Toto je podla mna HOAX z cias minulych. V recenziach by museli mat k dispozicii aspon 50 objektivov rovnakeho tipu aby mohli povedat ze kusova variabilita kvality. Ak mali 2-3 moze to byt len nahodna chyba daneho kusu.
 
fotorado
2020-07-29 10:51:39
Tento objektiv mam, rozsah je v pohode skreslenie minimalne jedine co k dokonalosti chyba je svetelnost 2.8
 
photox
2020-07-29 11:14:45
príspevok od: oldbas
Canon RF 15-35 mm f/2,8 L IS USM stojí 2x tolik, je o 37mm delší, a je o 355g těžší. Takže to rozhodně rozumná alternativa pro Nikon Z 14-30 mm f/4 S není.
Porovnavate tu Lkovy objektiv so setakom. Nasiel som v internete original foto z toho Canonu, spravil vysek a porovnal s originalom ktory spravil Karol. Na lavo Nikon na pravo Canon. Je to uplne ina kvalita, ale vam to ako vzdy nic nehovori.
 
sharkyyy
2020-07-29 17:36:35
príspevok od: seifi
kúp si 15-35 ... tam máš 2,8 aj IS ... možno Nikonisti píšu, že ho závidia canonistom
Nechcem take cudo. Mne staci kvalitou priemerny sirokouhly objektiv, svetelnost nepotrebujem. fotim pevnymi sklami a ako sirokac mi staci aj f5.6, nocnu oblohu nefotim. Len nech je siroky aspon 16 mm, ideal 14 mm, 17-40 mi nereze. Tam uz mam v tom dlhsom rozsahu 35 s uplne inou svetelnostou.
 
Paladin25
2020-07-29 17:57:24
príspevok od: photox
Porovnavate tu Lkovy objektiv so setakom. Nasiel som v internete original foto z toho Canonu, spravil vysek a porovnal s originalom ktory spravil Karol. Na lavo Nikon na pravo Canon. Je to uplne ina kvalita, ale vam to ako vzdy nic nehovori.
Áno, áno krásne zábery vlastne toho isté a za tých istých podmienok... porovnanie ako LUSK!
 
Paladin25
2020-07-29 18:00:36
príspevok od: photox
To slzave udolie tu nikdy neskonci o velkosti alebo vahe. Ani jeden z vas co menili system alebo velkost techniky nerobite lepsie fotografie, iba ste si tu amatercinu ulahcili. Technika je posledna vec ktora ma zasluhu na dobrej fotografii.
Súhlasím že dobrý fotograf spraví z horšou technikou lepšiu fotografiu ako zlý fotograf so špičkou technikou.

Na druhú stranu platí aj to že dobrý fotograf spraví LEPŠIU fotografiu s lepšou technikou ako by spravil s horšou technikou, nato netreba zabúdať.
 
robertondrejovic
2020-07-29 18:03:31
príspevok od: sharkyyy
Nechcem take cudo. Mne staci kvalitou priemerny sirokouhly objektiv, svetelnost nepotrebujem. fotim pevnymi sklami a ako sirokac mi staci aj f5.6, nocnu oblohu nefotim. Len nech je siroky aspon 16 mm, ideal 14 mm, 17-40 mi nereze. Tam uz mam v tom dlhsom rozsahu 35 s uplne inou svetelnostou.
Ja tiež nechápem načo okrem fotenia hviezd na nebi je dobrý svetelný širokáč. Širokým ohniskom vynikne priestor a preto ho výhradne používam na krajinu a architektúru ale tu potrebujem clonu 8 a viac aby bolo všetko aj rohy ostré inak to neukáže dobre. Istotne sa rád hrám z hĺbkou ostrosti ,ale na dlhších ohniskách. Inak recenzovaný objektív je najlepší širokáč akým som fotil, malý ostrý, dajú sa použiť filtre ,na minimum je potlačená záhada širokouhlých skiel kedy hoci zriedkavo aj pri clone 8, 11 a zaostrení na hyperfokálnu vzdialenosť nie je všetko ostré a nikto nevie prečo ,čo si viac priať v tomto prípade Nikon poriadne zabodoval.
 
photox
2020-07-29 18:05:12
príspevok od: Paladin25
Áno, áno krásne zábery vlastne toho isté a za tých istých podmienok... porovnanie ako LUSK!
Mas pravdu, Nikon bol vo vyhode ten zaber je z exterieru a Canon z interieru.
 
photox
2020-07-29 18:12:08
príspevok od: Paladin25
Súhlasím že dobrý fotograf spraví z horšou technikou lepšiu fotografiu ako zlý fotograf so špičkou technikou.

Na druhú stranu platí aj to že dobrý fotograf spraví LEPŠIU fotografiu s lepšou technikou ako by spravil s horšou technikou, nato netreba zabúdať.
Ja som nic nenapisal ako si napisal ty. Pre pochopenie, velka vacsina ludi meni system lebo si mysli, ze bude robit lepsie fotky. Spoliehat sa na inu znacku je scestne, jedina cesta je zmenit myslenie zdokonalovat sa.
A dobry fotograf vie, ze vymenit system je uplne zbytocne.
 
Paladin25
2020-07-29 18:20:43
príspevok od: photox
Ja som nic nenapisal ako si napisal ty. Pre pochopenie, velka vacsina ludi meni system lebo si mysli, ze bude robit lepsie fotky. Spoliehat sa na inu znacku je scestne, jedina cesta je zmenit myslenie zdokonalovat sa.
A dobry fotograf vie, ze vymenit system je uplne zbytocne.
Ja ty neviem podľa mňa tieto generálne pravdy neplatia. Skús si ešte raz prečítať čo som napísal ja. Ja súhlasím že technika nie je alfa a omega fotenia (skôr nejaká zeta - NIKON Z ) ale zároveň keď si zoberieme toho istého fotografa a budeme predpokladať že nie je úplný analfabet vo fotografii ale fotograf tak pri použitý lepšej techniky je veľký predpoklad že dosiahne lepšiu fotografiu ako by dosiahol pri použitý horšej techniky - optiky.


 
Paladin25
2020-07-29 18:23:46
príspevok od: photox
Mas pravdu, Nikon bol vo vyhode ten zaber je z exterieru a Canon z interieru.
Tak ako to je teda, je to porovnateľné alebo nie je? Lebo ja som ti dal za pravdu a skonštatoval som že test bol 100 % priekazný nakoľko podmienky boli rovnaké (motív, svetlo, expozičné hodnoty, rozsah, fotograf) a ty to tu teraz rozpoluješ tým že jedna fotografia je z exteriéru a druhá z interiéru???
 
oldbas
2020-07-29 18:33:11
príspevok od: photox
Porovnavate tu Lkovy objektiv so setakom. Nasiel som v internete original foto z toho Canonu, spravil vysek a porovnal s originalom ktory spravil Karol. Na lavo Nikon na pravo Canon. Je to uplne ina kvalita, ale vam to ako vzdy nic nehovori.
Porovnává jen to, co je aktuálně k dispozici. Canon nic jiného s RF bajonetem než RF 15-35 f/2.8 IS USM nemá.
 
photox
2020-07-29 22:14:37
príspevok od: Paladin25
Súhlasím že dobrý fotograf spraví z horšou technikou lepšiu fotografiu ako zlý fotograf so špičkou technikou.

Na druhú stranu platí aj to že dobrý fotograf spraví LEPŠIU fotografiu s lepšou technikou ako by spravil s horšou technikou, nato netreba zabúdať.
Kazdy ma na dobru fotografiu iny nazor, pre kazdeho je dobra fotografia nieco ine. Mohla by tu redakcia dat clanok nech kazdy da nejaku fotografiu co je podla neho dobra fotografia.
 
Paladin25
2020-07-30 07:02:58
príspevok od: photox
Kazdy ma na dobru fotografiu iny nazor, pre kazdeho je dobra fotografia nieco ine. Mohla by tu redakcia dat clanok nech kazdy da nejaku fotografiu co je podla neho dobra fotografia.
Samozrejme ale vždy to bude subjektívne hodnotenie. Ale o tom môj text nebol... bavili sme sa o novej technike a o jej prínose pre fotografa, kde ty si to zbytočne marginalizoval....
 
photox
2020-07-30 08:42:01
príspevok od: Paladin25
Samozrejme ale vždy to bude subjektívne hodnotenie. Ale o tom môj text nebol... bavili sme sa o novej technike a o jej prínose pre fotografa, kde ty si to zbytočne marginalizoval....
Uz to nechajme tak, ja neviem o com bol tvoj text a ty vies o com bol moj.
 
7gismo
2020-07-30 09:43:32
Fajn sklo, ktore v rukach schopneho fotografa dokaze vygenerovat viac ako slusne zabery. Pouzivam ho uz vyse rok a nemozem si ho vynachvalit. Nebudem opakovat vyhody, ktore uviedli majitelia/fotografi nadomnou. Iba doplnim, ze moznost pouzivat 1x ND filter bez prilisnej vinetacie (ak sa akurat nepouziju 2 filtre a viac) na 14mm je naozaj silna stranka tohot objektivu. Pre mna konkretne pri tvorbe casozbernych videi predstavuje idealny kompromis v optickej kvalite, hmotnosti a celkovej pouzitelnosti
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované