Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby fotky, kontrast, celkove podanie a atmosferu??

psylo
2010-08-06 12:46:45+02
Caute pani, mam otazku Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby, kontrast, celkove podanie a atmosferu?? Mam Canon 50D a Tamron 17-50 a zda sa mi ze fotky su dost nevyrazne, chladne farby, chybajuca atmosfera, hlbka, kontrast. Objektiv to je super, ostre fotky perfektne na urcite ucely ale asi nie na umelecke fotenie. Fotim klasicky do RAW sRGB, pouzivam Digital photo professional na render Raw, rozne nastavenia canon programov, a stale mam pocit ze fotkam chybaju zive farby, atmosfera, kontrast. Ak pouzijem aj saturaciu atd. stale nedosiahnem pozadovany efekt, je to stale take chchladne a gycovo prefarbene. Postproduckia v Photoshope to dakedy spravy ale stale tam je citit ten chladny original. Moze toto ovplyvnovat samotny objktiv??? Povodne som si myslel ze, objektiv ovplyvnuje len ostrost fotiek, bokeh, skreslenie, aberaciu atd. (plus samozrejme klasicke atributy sposobene zmenou ohn. vzdialenosti, clony atd.). Myslel som ze priesvitne sosovky objektivu nemozu ovplyvnovat farby, kontrast, atmosferu..... alebo mozu??? (ked som studoval viac o vyrobe objektivov a pouziti prisad o skiel atd. uz som si neni 100% isty :-D) Je to sposobene cipom a spracovavanim pixelov vo fotaku, alebo objektivom?? Na Canone som iny objektiv bohuzial nema, nikon D3000 a Olympus 45O s ktorymi som doteraz pracoval maju uplne ine podanie farieb, syte, prijemne, teple, atmosfericke ...fotky potom vyzeraju omnoho prijemnejsi, maju atmosferu... Takze do akej miery ovplyvnuje objektiv podanie farieb, kontrastu, a celkovej tmosfery fotky?? Dakujem za odpoved
 
psylo
2010-08-06 12:47:28+02
Caute pani, mam otazku

Do akej miery ovplyvnuje objektiv farby, kontrast, celkove podanie a atmosferu??

Mam Canon 50D a Tamron 17-50 a zda sa mi ze fotky su dost nevyrazne, chladne farby, chybajuca atmosfera, hlbka, kontrast. Objektiv to je super, ostre fotky perfektne na urcite ucely ale asi nie na umelecke fotenie. Fotim klasicky do RAW sRGB, pouzivam Digital photo professional na render Raw, rozne nastavenia canon programov, a stale mam pocit ze fotkam chybaju zive farby, atmosfera, kontrast. Ak pouzijem aj saturaciu atd. stale nedosiahnem pozadovany efekt, je to stale take chchladne a gycovo prefarbene. Postproduckia v Photoshope to dakedy spravy ale stale tam je citit ten chladny original. Moze toto ovplyvnovat samotny objktiv??? Povodne som si myslel ze, objektiv ovplyvnuje len ostrost fotiek, bokeh, skreslenie, aberaciu atd. (plus samozrejme klasicke atributy sposobene zmenou ohn. vzdialenosti, clony atd.). Myslel som ze priesvitne sosovky objektivu nemozu ovplyvnovat farby, kontrast, atmosferu..... alebo mozu??? (ked som studoval viac o vyrobe objektivov a pouziti prisad o skiel atd. uz som si neni 100% isty :-D) Je to sposobene cipom a spracovavanim pixelov vo fotaku, alebo objektivom?? Na Canone som iny objektiv bohuzial nema, nikon D3000 a Olympus 45O s ktorymi som doteraz pracoval maju uplne ine podanie farieb, syte, prijemne, teple, atmosfericke ...fotky potom vyzeraju omnoho prijemnejsi, maju atmosferu... Takze do akej miery ovplyvnuje objektiv podanie farieb, kontrastu, a celkovej tmosfery fotky?? Dakujem za odpoved
 
Palso
2010-08-06 12:59:49+02
Objektív ovplyvňuje všetko - aj farby, aj kontrast... Najlepšie by bolo, ak by si ukázal nejaké fotky, čo si spravil a ako si ich potom upravil a dopísal, ako si ich predstavuješ.
 
psylo
2010-08-06 13:06:54+02
príspevok od: Palso
Objektív ovplyvňuje všetko - aj farby, aj kontrast... Najlepšie by bolo, ak by si ukázal nejaké fotky, čo si spravil a ako si ich potom upravil a dopísal, ako si ich predstavuješ.
sranda no, neni nejaka dobra stranka kde ukzuju priamo tie rozdiely v podani roznych objektivov?? Canon 50mm 1.8 moze mat lepsie a prijemnejsie podanie farieb, kotnrastu nez ten tamron ??

Ten tamron si mnohi pochvaluju, je dobry to hej paradne ostre a detailne fotky, ale farby a kontrast su z neho ako po vyprani v persi*e :-D
 
wayne
2010-08-06 13:09:18+02
v galerii tu na stranke je filter kde si mozes zvolit vyber podla objektivu
 
maTTo_corp
2010-08-06 13:11:09+02
počul som, že je to všeobecne tak - canon nemá tak ´pekné´ farby ako napr nikon...
 
psylo
2010-08-06 13:17:53+02
Wayne: dik za tip urcite to pozrem, problem je ale mozno v tom ze tu je 99% fotiek s tazkou postprodukciou, mna by zaujimali ciste vysledky bez vyraznych uprav

maTTo_corp: Zebi to bolo sposobne aj CMOSom a naslednym spracovavanim obrazovych dat po pixeloch? Na druhej strane pozeral som fotky od typka co si kupil za 2000 evri 200mm objektiv tu na ephoto, taku hrdzavu ruru, a tie fotky boli uzasne - plne farby, atmosfera, hlbka kontrast, proste parada

ja by som len chcel vediet aky objektiv kupit pre umeleckejsie fotky, v obchode sa neda skusat v realnych podmienkach, na nete nejak moc neviem najst stranku ktora by to objektivne porovnavla - napriklad ta ista priroda nafotena s 10 objektivmi a tym istym canonom...
 
maTTo_corp
2010-08-06 13:27:58+02
príspevok od: psylo
Wayne: dik za tip urcite to pozrem, problem je ale mozno v tom ze tu je 99% fotiek s tazkou postprodukciou, mna by zaujimali ciste vysledky bez vyraznych uprav

maTTo_corp: Zebi to bolo sposobne aj CMOSom a naslednym spracovavanim obrazovych dat po pixeloch? Na druhej strane pozeral som fotky od typka co si kupil za 2000 evri 200mm objektiv tu na ephoto, taku hrdzavu ruru, a tie fotky boli uzasne - plne farby, atmosfera, hlbka kontrast, proste parada

ja by som len chcel vediet aky objektiv kupit pre umeleckejsie fotky, v obchode sa neda skusat v realnych podmienkach, na nete nejak moc neviem najst stranku ktora by to objektivne porovnavla - napriklad ta ista priroda nafotena s 10 objektivmi a tym istym canonom...
neviem, nechcem písať len tak odveci keď sa do toho poriadne nevyznám, ale to s tými canonmi- nikonmi čo sa týka farieb sa tu pár krát spomínalo sa mi zdá

...možno to nejde úplne zovšeobecniť, 5D má napr farby veľmi pekné aspoň podľa mňa...
 
Palso
2010-08-06 13:31:15+02
www.pixel-peeper.com

zvoľ si foťák, typ objektívu a porovnaj to s tvojimi fotkami, či sú tiež také bez života... a potom môžeš pozrieť alternatívy a rozhodnúť sa, ktorá sa ti páči najviac
 
Granko
2010-08-06 13:37:30+02
ja si myslím, že na tom rozdielnom podaní farieb u značiek čosi je...podľa mňa Nikon podáva lepšie žltú a čiernu farbu, však by bolo divné, keby firemné farby ukazoval v zlej kvalite a potom Canon bielu a červenú - zase si nebude kadiť do vlastného hniezda :o)
 
beholder
2010-08-06 13:37:54+02
..tento tamron je neslávne preslávený slabím prenosom kontrastu za slnečného dňa.....isto nie je vhodný na umelecké hrátky s DOF a na fotenie v protisvetle.......niekedy pomôže vyváženie bielej na zamračeno.....
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-06 13:41:37+02
Ak nie si spokojny s farbami, mozu byt dve priciny:
1. Fotoaparat ma ine podanie farieb, nez na ake si zvyknuty. Ak sa chces priblizit sktocnym realnym farbam, mozes si vytvorit vlastny RAW profil pomocou X-Rite Color Checker.
2. Ak by sa tia ani po kalibracii fotoaparatu farby nepozdavali, tak je chyba inde. Napr. v tom, ze ich zachytva realne a svet nie je taky farebnucky, ako by sme chceli na fotkach a vtedy treba pouzit postprodukciu (ci uz v pocitaci alebo vo fotaku), alebo fotit za dobreho svetla nie kedy nas napadne.
 
beholder
2010-08-06 13:42:28+02
príspevok od: Granko
ja si myslím, že na tom rozdielnom podaní farieb u značiek čosi je...podľa mňa Nikon podáva lepšie žltú a čiernu farbu, však by bolo divné, keby firemné farby ukazoval v zlej kvalite a potom Canon bielu a červenú - zase si nebude kadiť do vlastného hniezda :o)
...takže nikonom odporúčaš fotiť osy/sršne a nábehové hrany na železnici....a canonom zákazové značky, závory na priecestiach a krvácajúce úrazy mlynárov/pekárov/vápenkárov:))...
 
psylo
2010-08-06 13:48:16+02
Takze vlastne hovoris ze objektiv az tak vyrazne farby neovplyvnuje? ze je to skvor v nastaveni fotaku/RAW profilu ?
 
DonLa
2010-08-06 13:50:39+02
S tým Tamronom mám tie isté skúsenosti ostrosť ok,farby ako píše psylo.Podľa mňa to bude asi sklom, mám ešte Canon 85f1,8 s tým sú tie farby, kontrast ako víno.Rozmýšľam ho nahradiť,ale som lepšiu alternatívu k 40D zatiaľ nenašiel-hádam Canon 17-40f4.
 
Granko
2010-08-06 13:51:11+02
príspevok od: beholder
...takže nikonom odporúčaš fotiť osy/sršne a nábehové hrany na železnici....a canonom zákazové značky, závory na priecestiach a krvácajúce úrazy mlynárov/pekárov/vápenkárov:))...
bystrý chlapec ;o)
presne tak :o) Nikoňáci ešte môžu ísť fotiť na Inter, tí majú žlto-čierne dresy, Canoňáci si zase musia priplatiť za letenku a ísť fotiť do Liverpoolu...
najlepší je Pentax, s tým sa dá fotiť všetko a hocikde - od dúhy až po neviem čo :o)
 
conan7
2010-08-06 14:07:55+02
na Anfield road by som nevkročil ani keby ma lanom ťahali :)))
 
Granko
2010-08-06 14:18:11+02
príspevok od: conan7
na Anfield road by som nevkročil ani keby ma lanom ťahali :)))
jasné, že nie, to by si najskôr musel fotiť a nie len techniku mať :o))
 
conan7
2010-08-06 14:24:59+02
príspevok od: Granko
jasné, že nie, to by si najskôr musel fotiť a nie len techniku mať :o))
nemám na skutočnú športovú fotku (myslím futbal) techniku to znamená druhé telo, najlepšie mark IV, pevná 400 f2.8 alebo 300 f2.8, stabilný monopod,

200mm je málo aj na dedinský futbal. alebo je to hranica :) hoci keby som hore zmienenú výbavu vlastnil, určite by som nikde nezobral :)))))
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-08-06 14:30:04+02
príspevok od: psylo
Takze vlastne hovoris ze objektiv az tak vyrazne farby neovplyvnuje? ze je to skvor v nastaveni fotaku/RAW profilu ?
Kazdy objektiv ma inu charakteristiku a takisto kazdy fotoaparat. Fotograf musi zistit aku a prisposobit tomu nastavenie a postprodukciu. Fotografoval som uz z mnohymi aparatmi a objektivamia a ked nieco nebolo take ako by som si zelal, bolo to vo vsetkom inom, len nie v objektive. Najcastejsie je to vo vybere Camera RAW profilu, ktory mozno aj skalibrovat a vytvoreni si ekvivalentov farebnych profilov Vivid, Neutral, Standard, Landscape... Ak mi na farebnej vernosti zalezi, mozem pri kazdom foteni pouzit Color Checker a vygenerovat profil pre konkretnu situaciu. Potom mam istostu, ze budem mat co najvernejsie farby a ze to ostatne musim doriesit v pocitaci, pretoze podmienky neboli idealne.

Bezny fotograf ale nepracuje s kalibraciou fotoaparatu, ale musi sa naucit vyuzivat farebne profily v kombinacii s WB a kreativnym nastavenim expozicie, a to doplnene postprocesingom vychadzajucim zo skusenosti, ako sa jeho fotak sprava za roznych situacii. Niekedy vyliezaju z neho fotky ako lusk a nic s nimi netreba robit a inokedy sa ides dogrcat. Pritom je to stale rovnaky fotak, rovnaky objektiv, rovnaky fotograf. Svetlo je svina!
 
Strana 1 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()