Hore
Fórum » Mirrorless fórum
 

Výmena DSLR za mirrorless?

JOK3R
2013-02-28 14:02:14+01
Dobrý deň,
dopredu sa ospravedlňujem za trochu dlhší príspevok
Zvažujem nahradiť moju D7000 za mirrorless fotoaparát Olympus E-M5
Hlavným dôvodom sú rozmery a váha mojej výbavy, veľakrát proste ani foťák neberiem, pretože to je 10kg batoh navyše

[b]Moja výbava /b]
Nikon D7000 + grip
Nikon 16-85mm f3,5-5,6
Nikon 35mm f1,8
Nikon 85mm f1,8
Samyang 8mm
Nikon SB-700

Otázka znie či do toho vôbec ísť, som si vedomý že finančný strata pri predaji takejto výbavy nebude zanedbateľná
Ale strašne ma láka to pohodlie že nemusím so sebou na túry, bicykel, výlety vláčiť osobitný fotobatoh

Šli by ste do toho?
Ak áno aké objektívy by ste mi odporučili?
Ak niekto tento fotoaparát má, odporučil by mi ho aj na točenie videa? Mojou D7000 točím dosť, kameru nemám

Uvažujem že by mi stačil základný zoom + zuiko 45mm f1,8 a mám vystarané

Ďakujem za každý názor a radu
 
mangalino1980
2013-02-28 14:15:54+01
ak si zobereš ak niekam pojdeš jeden objektív napr 35 do mesta alebo 16-85 na výlet do prírody k tomu foťák bez gripu, keďže foťák vydrzí na jedno nabitie batéria aj 700 fotiek tak neviem čo riešiš, ja si so sebou berem jeden objektív zvyčajne 35 a keď chcem nieco viac univerzalnejšie berem 18-105 a vybavene myslíš že keď zoberš len fotak a 1 objektív tak bude velky rozdiel medzi tým olympusom
 
netmouse
2013-02-28 14:18:23+01
ak zostavu rozpredas po kusoch, posli my predstavu ceny do spravy, vdaka
16-85
85 - jedna sa o G alebo D verziu?
SB-700
 
martin milo
2013-02-28 14:18:24+01
pôjdeš do horšieho:
http://snapsort.com/compare/Nikon_D7000-vs-Olympus-E-M5

vždy sa dá do batohu dať presne to, čo budem práve potrebovať, nie všetko

ak ale napriek tomu chceš ísť do olympusu, no tak choď. tvoje kríteriá pre rozhodovanie majú oveľa väčšiu váhu, ako všetkých ostatných dokopy
 
Erick
2013-02-28 14:18:49+01
Zásadná otázka je v tomto prípade to, či ti nebude vadiť strata kvality. Ak fotíš fotky pre seba, svoju rodinu a nemáš ambíciu robiť výstavné zväčšeniny, nezmysel to nie je. Zľavíš z kvality obrazu v hraničných situáciách, z ergonómie aj možností celého systému Nikon, na druhej strane získaš nižšiu hmotnosť. Pre bežnú fotku za bežných okolností bude E-M5 dostatočný.
Ja by som do toho išiel, tiež mám často foťák doma, lebo sa mi nechce vláčiť so sebou kilogramy navyše.
 
Robert Simeg
2013-02-28 14:29:22+01
Ja by som nesiel...strata penazi a casu nie je podla mna umerna benefitu ktory by si ziskal. Ako ti pisali uz vyssie, na vylet ti staci 1-2 objektivy + nejaky lahky jednoramenny fotobatoh a nebudes ani citit ze nieco nesies...
 
Hanigal
2013-02-28 14:39:04+01
Tiež som koketoval s toutou myšlienkou, ale ak tak iba do fujifilmu x-pro alebo x-e1 - alebo ich nástupcov, aby to malo zmysel . Ale potom si vždy uvedomím, že na ten pentax už mám toľko objektívov, že by som šiel do výraznej straty pri ich predaji, a tak si beriem so sebou na potulky môj pentax a DA21 a sem tam aj F50ku alebo DA70ku a nesťažujem sa na veľkosť, lebo ide o šikovné malé objektívy...
 
Marcel Rebro
2013-02-28 14:43:06+01
Nuz mam aj D7000 aj OM-D. D7000 je ale skoro nastalo v UW puzdre Ikelite na topenie, takze predavat ju v plane nemam

OM-D mam na EDC (Every Day Carry) a cestovanie. A vlastne vsetko ostatne, kde nepotrebujem FF tela (dokument / reportaz / sport v zhorsenych svetelnych podmienkach). Ako zakladny objektiv mam k nemu Panasonic 12-35/2.8. Ak by som ale mal tocit video, necham si Oly 12-50 - hlavne motoricky zoom je pri videu k nezaplateniu (moj syn s druhou OM-D a prave tymto sklom toci reportaze pre lokalna TV BA).

Cize OM-D + 12-50 a mas vyriesenu zakladnu zostavu pre cestovanie, kazdodenne fotenie a tocenie videa (aj ked popravde bez ramennej operky a follow focus je to dost boj).

Vidim ze sirokac nemas vo vybave ziaden, takze ho neriesim. Ale ak, tak plastak Oly 9-18.

Namiesto 85/1.8 mozes pouzit Oly 45/1.8 tak ako sam pises. A mas vystarane.

A 35/1.8 sa da potazmo nahradit Oly 17/1.8. Ak pojdes po cene a zmieris sa z mensou svetelnostou tak 17/2.8.

Fisheye Samyanga na m43 kupis tiez.

BG je na OMD "must be" doplnok. Teda hlaven ta prva cast (grip). Ten vyrazne zlepsuje ergonomiu. Battery cast pouzivam vynimocne. Ak by sa dalo kupil by som grip bez nej.

Blyskadlo tam dajake je, lebo OMD vlastne nema. Nepouzivam ho a ani ziadne ine, pretoze blyskam len v sebaobrane.

A ci by som do toho siel? Zalezi od okolnosti. Pisal som ze D7000 mam pod vodu. Ak by to tak nebolo uz je predana. Kupoval som ju spolu s IceDive1a ten sa jej uz zbavil. Nie ze by bola zla. Ale nie je to FF a nie je to ani prirucne.

Na druhej strane taky Stano66 kupil OM-D a po troch dnoch ho vratil a vymenil za D7000 ... nepacil sa mu vystup z nej. Ako cloveku fotiacemu "technicky abstrakt" s D3x sa mu ani nedivim.

Mne OM-D staci. Reci o "vystavnych zvacseninach" pochadzaju casto (nevravim ze vzdy) od ludi, ktori nikdy nic vacsie ako A4 netlacili. Tlacim uplne bezne metrove printy, ktore vystavujem (a predavam). A vacsina z nich je z m43, fotakov OM-D nevynimajuc.

Takze suma sumarum : je to na tebe
 
vd
2013-02-28 14:46:02+01
podla toho, aky vysledok cakas a co fotis. ak len po horach, tak ten oly bude stacit. pri predaji vzdy stracas nieco z ceny, to je jasne
 
NefroniK
2013-02-28 14:49:26+01
Ja by som to taktiež nerobil. Môžeš si naozaj zobrať len foťák + 16-85 na ňom a napr. 35 niekde do vrecka.
Keby si to celé nahradil mirrorlessom, aj tak budeš musieť mať separátny fotobatoh/brašnu. Je to možno menšie a ľahšie. Ale nie je to také univerzálne, aby si jedným objektívom pokryl to, čo máš teraz. Keď chceš niečo malé kúp si kompakt P310 / počkaj na jeho nástupcu ktorý vraj už bude mať aj RAW, alebo nejakú podobnú alternatívu inej značky v podobnej cene. Alebo P7700? To by som spravil ja, keby som nechcel ťahat objektívy, ale meniť takto podľa mňa veľmi slušne vyskladanú zostavu je nezmysel.
 
wlad
2013-02-28 14:49:54+01
EM-5 s nejakou 12-50 (spolu 640 g) vazi polovicu toho, co tvoja sucasna D7000+16-85 (1.25 kg).

Neporovnavaj svoju kompletnu vybavu s novym fotakom s jedinym objektivom.
 
slavofoto
2013-02-28 14:51:01+01
z tohto dovodu som vymenil Nikon D90 za Fujifilm X E1 .. a som plne spokojny.. jaszdim aj dost na motorke tak som potreboval vybavu aj na tento ucel a zrkadlo sa mi nechce nosit .. zatial mi to plne staci a s obrazom som spokojny..ten evf je sice nezvyk...a ked budem musiet kupim FF Nikon
 
Marcel Rebro
2013-02-28 14:54:43+01
príspevok od: wlad
EM-5 s nejakou 12-50 (spolu 640 g) vazi polovicu toho, co tvoja sucasna D7000+16-85 (1.25 kg).

Neporovnavaj svoju kompletnu vybavu s novym fotakom s jedinym objektivom.
A kompletna m43 vybava vazi polovicu toho co kompletna APS-C vybava. Viem ze 5kg je tiez len polovica z 10kg, ale clovek si tu 5 kilovu polovicu uvedomi viac ko tu 600 gramovu.
 
netmouse
2013-02-28 15:19:20+01
príspevok od: JOK3R
Dobrý deň,
dopredu sa ospravedlňujem za trochu dlhší príspevok
Zvažujem nahradiť moju D7000 za mirrorless fotoaparát Olympus E-M5
Hlavným dôvodom sú rozmery a váha mojej výbavy, veľakrát proste ani foťák neberiem, pretože to je 10kg batoh navyše

[b]Moja výbava /b]
Nikon D7000 + grip
Nikon 16-85mm f3,5-5,6
Nikon 35mm f1,8
Nikon 85mm f1,8
Samyang 8mm
Nikon SB-700

Otázka znie či do toho vôbec ísť, som si vedomý že finančný strata pri predaji takejto výbavy nebude zanedbateľná
Ale strašne ma láka to pohodlie že nemusím so sebou na túry, bicykel, výlety vláčiť osobitný fotobatoh

Šli by ste do toho?
Ak áno aké objektívy by ste mi odporučili?
Ak niekto tento fotoaparát má, odporučil by mi ho aj na točenie videa? Mojou D7000 točím dosť, kameru nemám

Uvažujem že by mi stačil základný zoom + zuiko 45mm f1,8 a mám vystarané

Ďakujem za každý názor a radu
D7000 si nechaj pre seba a polovicke kup Oly a ked pojdes na trip tak si ho pozicas ... a bude koza cela aj vlk syty ...
 
calven
2013-02-28 15:26:42+01
To naozaj nikomu pre prechode na CSC nevadí mizerná ergonómia?
 
wlad
2013-02-28 15:27:59+01
príspevok od: Marcel Rebro
A kompletna m43 vybava vazi polovicu toho co kompletna APS-C vybava. Viem ze 5kg je tiez len polovica z 10kg, ale clovek si tu 5 kilovu polovicu uvedomi viac ko tu 600 gramovu.
myslim ze radsej by som so sebou bral 5 kil DX, ako 5 kil MFT.
 
JOK3R
2013-02-28 15:32:44+01
príspevok od: Marcel Rebro
Nuz mam aj D7000 aj OM-D. D7000 je ale skoro nastalo v UW puzdre Ikelite na topenie, takze predavat ju v plane nemam

OM-D mam na EDC (Every Day Carry) a cestovanie. A vlastne vsetko ostatne, kde nepotrebujem FF tela (dokument / reportaz / sport v zhorsenych svetelnych podmienkach). Ako zakladny objektiv mam k nemu Panasonic 12-35/2.8. Ak by som ale mal tocit video, necham si Oly 12-50 - hlavne motoricky zoom je pri videu k nezaplateniu (moj syn s druhou OM-D a prave tymto sklom toci reportaze pre lokalna TV BA).

Cize OM-D + 12-50 a mas vyriesenu zakladnu zostavu pre cestovanie, kazdodenne fotenie a tocenie videa (aj ked popravde bez ramennej operky a follow focus je to dost boj).

Vidim ze sirokac nemas vo vybave ziaden, takze ho neriesim. Ale ak, tak plastak Oly 9-18.

Namiesto 85/1.8 mozes pouzit Oly 45/1.8 tak ako sam pises. A mas vystarane.

A 35/1.8 sa da potazmo nahradit Oly 17/1.8. Ak pojdes po cene a zmieris sa z mensou svetelnostou tak 17/2.8.

Fisheye Samyanga na m43 kupis tiez.

BG je na OMD "must be" doplnok. Teda hlaven ta prva cast (grip). Ten vyrazne zlepsuje ergonomiu. Battery cast pouzivam vynimocne. Ak by sa dalo kupil by som grip bez nej.

Blyskadlo tam dajake je, lebo OMD vlastne nema. Nepouzivam ho a ani ziadne ine, pretoze blyskam len v sebaobrane.

A ci by som do toho siel? Zalezi od okolnosti. Pisal som ze D7000 mam pod vodu. Ak by to tak nebolo uz je predana. Kupoval som ju spolu s IceDive1a ten sa jej uz zbavil. Nie ze by bola zla. Ale nie je to FF a nie je to ani prirucne.

Na druhej strane taky Stano66 kupil OM-D a po troch dnoch ho vratil a vymenil za D7000 ... nepacil sa mu vystup z nej. Ako cloveku fotiacemu "technicky abstrakt" s D3x sa mu ani nedivim.

Mne OM-D staci. Reci o "vystavnych zvacseninach" pochadzaju casto (nevravim ze vzdy) od ludi, ktori nikdy nic vacsie ako A4 netlacili. Tlacim uplne bezne metrove printy, ktore vystavujem (a predavam). A vacsina z nich je z m43, fotakov OM-D nevynimajuc.

Takze suma sumarum : je to na tebe
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Jediné čoho sa trochu bojím po prechode je ergonómia, fotky tlačím 90% rozmer 10x15cm, sem tam A4 a výnimočne plátno A1-A2. Proste klasická rodinná fotografia a video zábery. Dá sa 45/1.8 kvalitatívne porovnať s nikonom 85/1.8? Miera odpichnutia od pozadia pri rovnakom odstupe bude porovnateľná, bokeh priateľný?
 
JOK3R
2013-02-28 15:36:41+01
príspevok od: NefroniK
Ja by som to taktiež nerobil. Môžeš si naozaj zobrať len foťák + 16-85 na ňom a napr. 35 niekde do vrecka.
Keby si to celé nahradil mirrorlessom, aj tak budeš musieť mať separátny fotobatoh/brašnu. Je to možno menšie a ľahšie. Ale nie je to také univerzálne, aby si jedným objektívom pokryl to, čo máš teraz. Keď chceš niečo malé kúp si kompakt P310 / počkaj na jeho nástupcu ktorý vraj už bude mať aj RAW, alebo nejakú podobnú alternatívu inej značky v podobnej cene. Alebo P7700? To by som spravil ja, keby som nechcel ťahat objektívy, ale meniť takto podľa mňa veľmi slušne vyskladanú zostavu je nezmysel.
Kompakt práve nechcem, trvám na DOF, veľa fotím portréty
Zostava je síce pre mňa momentálne ideálna, ale po tom čo sa mi narodila dcéra sa zmenili priority a na fotenie už nie je toľko času ako predtým. A keď ideme s malou na prechádzku a visí mi na krku D7000+18-85 necítim sa dva krát komfortne
Áno, mám aj ľahký 35mm, ale vždy si poviem že čo ak mi bude treba aj niečo širšie/dlhšie a beriem automaticky aj 18-85
 
NefroniK
2013-02-28 15:37:24+01
príspevok od: JOK3R
Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Jediné čoho sa trochu bojím po prechode je ergonómia, fotky tlačím 90% rozmer 10x15cm, sem tam A4 a výnimočne plátno A1-A2. Proste klasická rodinná fotografia a video zábery. Dá sa 45/1.8 kvalitatívne porovnať s nikonom 85/1.8? Miera odpichnutia od pozadia pri rovnakom odstupe bude porovnateľná, bokeh priateľný?
Rozdiel bude asi ako medzi 85mm na FX a 50mm na DX. Robil test, rozdiel v odpichnutí pozadia je dosť výrazný.
 
NefroniK
2013-02-28 15:37:52+01
príspevok od: NefroniK
Rozdiel bude asi ako medzi 85mm na FX a 50mm na DX. Robil test, rozdiel v odpichnutí pozadia je dosť výrazný.
E D I T

Robil som si* test ...
 
Strana 1 z 10
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()