Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Aky program na upravu fotiek?

Radovan
Radovan 2008-05-11 18:16:45+02
Chce, len vediet aky je mat dobry program na upravu fotiek a prevod z RAW. Som len zaciatocnik a fotky som este neupravoval.
 
tulenik
2008-05-13 20:27:32+02
quintes ak máš photoshop, psp ti je už nanič, lebo máš to najlepšie, čo sa dá mať!
neviem aký problém mohli mať s mechanickým skopčením cr2 z karty na dvd... súbor ako súbor... asi tam tomu ´rozumeli´...
čo sa týka toho koníček ako práca... to nerob... ak sa chceš zbaviť koníčka, najlepší recept je urobiť si z neho prácu... lebo ´chcieť´ a ´musieť´ je sakra rozdiel, to druhé totiž lezie na nervy...
a to hovorím ako človek ktorý v podstate robí, čo ho baví...
 
quintes
2008-05-13 21:53:51+02
jasne, verim ti, len som zartoval s tou pracou... nemali problem skopcit to, len to nevedeli vo fotosope otvorit a ukazat mi aspon jednu fotku, preto sa bojim,ze fotosop mi cr2 neotvori. preto uvazujem nad psp...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-05-13 23:40:33+02
Otvori to PS CS3 s aktualnym RAW pluginom.
 
Radovan
2008-05-13 23:43:19+02
Vidim ze k tejto teme je toho vela uz ani sam pomali neviem kde som :-) Poviem Vam ze pre mna ako zaciatocnika je to naozaj zlozite alebo to tak len vyzera :-), Vidim ze fotografovanie nieje len tak lacny spas a zaberie asi aj dost volneho casu a hlavne ked ho moc nemam. Dakujem vsetkym mza rady ktore som zatial dostal a verim ze sa na vas mozem v buducnosti obratit zvova. Teraz sa idem ponorit do citania knih a priruciek o foteni. :-)
 
quintes
2008-05-14 08:59:06+02
príspevok od: Radovan
Vidim ze k tejto teme je toho vela uz ani sam pomali neviem kde som :-) Poviem Vam ze pre mna ako zaciatocnika je to naozaj zlozite alebo to tak len vyzera :-), Vidim ze fotografovanie nieje len tak lacny spas a zaberie asi aj dost volneho casu a hlavne ked ho moc nemam. Dakujem vsetkym mza rady ktore som zatial dostal a verim ze sa na vas mozem v buducnosti obratit zvova. Teraz sa idem ponorit do citania knih a priruciek o foteni. :-)
Ak ti mozem poradit, knihy su dobra vec, to ano, ale ak nemas skolu fotografovania, tak sa v nich velmi neutapaj, hlavne co pre teba je, fotit fotit fotit,a skusat, ja som tiez skusal najprv knihami, no mnohe veci mi nesli do hlavy, kym som to nerobil paralelne s fotenim, to je podla mna naj skola. zobrat fotak,a fotit, vsetko mozne, nebat sa aj lahnut si v meste na hlavnu poobede a fotit trebars kamene. mam to odskusane :) ale to je asi ta naj skola
 
tulenik
2008-05-14 09:51:06+02
quintes: a nielen CS3, ale aj CS2 - tam sa tiež Camera RAW modul ešte stále aktualizuje. Pravda je, že CS3 ho má lepší.
Radovan: inak :) kedysi bol najlepším kamošom fotografa kôš, dnes klávesa Delete.
 
vrkocik
2008-05-18 19:39:09+02
Ahojte, otazka tym zo pouzivaju Lightroom: mam ho aj ja kratko, umoznuje dorobit fotkam aj ramiky?
 
2008-05-19 14:40:19+02
tak pridam aj ja do mlyna, myslim ze mam cim :)

SW:
Nikon Capture NX v. 1.3
Program je neskutocne pomaly, neoptimalizovany, ma niektore vychytavky, inak je to len zrut pamate a nervov. Na obcasny edit je v pohode, inak uplne nevhodny na davkove spracovanie vdaka chybe, ktora mi skoro privodila infarkt. Nova D300 z USA, prva nou fotena svadba, iba prevod RAW -> JPEG, vacsina fotiek bola rozsypana, pruhovana a podobne znetvorena. Navyse od vyroby ma zaskrtnute automaticke mazanie po spracovani. Este ze zalohujem vsetko.

Adobe LightRoom 1.2
Vobec mi tento program nevyhovuje ani na normalne ani na davkove spracovanie. Je pre mna neprehladny a ani po 2 tyzdnoch skusania som s nim nedokazal najst spolocnu rec. Nanestastie som v tom case nemal nic ine a po skusenostiach s NC NX...

Adobe PhotoShop CS2
Kedysi moj favorit, odkedy prestali updateovat ACR (tulenik - posledny ACR pre CS2 je 3.7 http://www.adobe.com/support/downloads/product.jsp?product=106&platform=Windows urcite CS2 nema ACR aktualizovane!!!) v nom nemozem pracovat.

Adobe PhotoShop CS3
Moj novy favorit :) Dobre sa mi v nom pracuje, mam nejake naprogramovane actions, ktore chcem zacat vyuzivat, je to idealny nastroj pre fotografa aspon z mojho pohladu. Oproti CS2 startuje sviznejsie a mam pocit, ze ho optimalizovali viac.

Zoner PhotoStudio 9
Super program, ktory pouzivam hlavne na prezeranie fotografii a mierne upravy. Co sa mu vsak nedari je vernost farieb, ktore ked dam vedla seba NC NX, PS CS3 a Zoner9 zvlada najhorsie. Mozno ho mam len zle nastaveny, ale aj po iba zmenseni v Zoneri mi uplne zmeni farby.

HW:
Urcite sa ti zide co najviac hrubeho vykonu. Pre Adobe PhotoShop je ideal Intel Core 2 Duo, ale v podstate hocjaky procesor s 2 jadrami ti postaci. RAM idealne 3GB pre 32bit Windows (viac nevie adresovat) pre 64bit cim viac, tym lepsie. NC NX mi zozral cele 2GB a este si zacal brat z disku... :((( HDD pre serioznu pracu aspon 2x320 v mirror RAID. Prides o 1 disk, ale ked sa ti jeden pokazi, tak mas zalohu. Znamy sa tymto neriadil a prisiel o 5 rokov fotenia :(. Monitor LCD technologia PVA/MVA/IPS, urcite nie TN. Ideal je LCD od Eizo, alebo LaCie, aj z druhej ruky, Eiza maju 5 rokov zaruku ;). A kalibracna sonda aspon na pozicanie. Som zvedavy, ake vysledky dostanem z fotolabu teraz. Kamaratka (vystavuje momentalne na bratislavskom hrade ;) ) odovzdala fotky na tlac a prisli jej s nechutnym zelenym zavojom. Ona mala nakalibrovany monitor, kdezto tlaciaren nie a tak sa tlacili fotky na poslednu chvilu.

 
JakubCibik
2008-05-22 20:10:50+02
PhotoPhiltre je Free a celkom dobrý ná ákladnú úpravu.
 
2008-05-23 01:35:01+02
Caka ta dlha cesta, ale o to spokojnejsi budes z vysledkami svojej prace. Jednoznacne odporucam photoshop, aj ked je kopec kvalitnych,´jednoduchsich´ programov. Ja pracujem s Photoshopom asi tak 5 rokov a som presvedceny, ze je to najlepsi program na upravu digitalnej fotografie. jednak koli moznostiam simulovat analogovu fotografiu, filtre a taktiez koli jeho ´jednoduchosti´. je potrebne prestudovat jednotlive principy, nie len ako s nim pracovat, ale hlavne preco robit konkretne upravy a ako. zalezi uz potom len na vkuse a cieli. ale ako som napisal na zaciatku, caka ta dlha cesta.. jednoduchost photoshopu spociva v jeho porozumeni a chapaniu zakladnych technik a prace zo svetlom a farbou. (pokial teda hovorime o fotografii a nie len o digitalnej uprave pixelov).
 
slavmiro
2008-05-23 14:44:18+02
Radovan, v profile mas Nikon D80. Bohuzial D80 vyzaduje na ORIGINALNE zpracovanie RAWu uz Nikon Capture NX. Po Nikon D200 to islo aj s Nikon Capture v4.4, ktora bola ergonomickejsia a logickejsia a menej narocna na HW.

Ale na Capture NX nedam dopustit, na Dualcore maschine zo 4MB Cache s 1GB RAM to slape dobre (2GB RAM by bolo ideal), ale ovladanie sa treba naucit. Ma to sice male muchy (u mna pri inom skoku EV ako 1 alebo 2 cele strata ostrosti) ale inac take vychytavky ze az.
Vyhody Capture NX:
1. Nikon ma optimalizovany SW pre svoje NEF rawy. Jednoznacne najostrejsie vystupy oproti neoriginalnym SW.
2. pracujes stale bezstratovo nad NEF RAW-om (12/14 bit), stale mas pritom povodnu verziu dostupnu zabalenu vo vnutri NEFu. Je to efektivnejsie (subory maju do 16 MB) ako sa mordovat zo 16bit TIFF v PS, ktore maju velkost cca 40MB
3. Technologia U-Pointov s inteligentnym maskovanim je vyborna vec. Tu usetri clovek kopu casu oproti tomu, kym si urcitu oblast vymaskuje v PS na lokalnu upravu. Da sa tym simulovat prechodak, polariazak, lokane ztmavit, oteplit atd. A stale na urovni RAWu.
Chce to len cvik a zodpovedajuci HW, ale potom to ide. Ja v Capture NX robim aj velke serie (krstiny, svadby atd.). Ale je to uz praca na semiprofi urovni. V PhotoShope robim iba pomerne orezy a ramiky pre web, pripadne klonovanie oblasti. Nic viac.
 
2008-05-23 15:02:32+02
Slavmiro:
Mam doma AMD Athlon64 X2 4800+ EE, 2x1GB DDR2 (800MHz), 250GB + 500GB SATAII 16MB CACHE HDD, ATI x3650 256MB DDR4 a Nikon D300 a praca s NC NX je neskutocne pomala. NEF mi loaduje cez 10 sekund, co je pre mna neakceptovatelne. Mozno s D80 je to v pohode, ale s D300 nie. PS CS3 ma load do 3 sekund...

Inak ano, niektore veci ma Nikon Capture dobre, len vdaka hore spomenutemu problemu s nim nedokazem pracovat.
 
attik2
2008-05-23 20:05:55+02
Hlavne mi prosím skús rozviesť toto:´je to najlepsi program na upravu digitalnej fotografie. jednak koli moznostiam simulovat analogovu fotografiu,´....
Tomuto by som fakt rád porozumel.
 
2008-05-23 23:06:19+02
attik2
mozno bolo myslene nieco taketo: http://achberger.info/gw/03.jpg
pliz: nehodnot foto, ale upravy, ktore na nom boli urobene ;)
inak vo farbe modro-biele kvety a balony, cierne pozadie a vrch drevo.

cize pomocou filtrov a ´akcii´ (naprogramovane postupy) sa da vytvorit fotografia podobna tomu, co vychadzalo z urcitych kombinacii fotoaparatov a filmov. neprida to dynamicky rozsah, ale moze to dodat napr. velvia farby, alebo zrnitost a vinetaciu a podobne...
 
2008-05-24 00:35:57+02
to attik2: jednu z konkretnych veci ti priblizil achberger.info. dalsie sa budu tykat analogovej CB + pouzitia farebnych filtrov pri praci s kontrastom a svetlom, zvyrazneni/potlaceni urctych farieb VS digitalny CB negativ a jeho moznosti pri pouziti farebnych filtrov (za rovnakym ucelom) a ich vyslednych efektov na nasledovnehych moznosti vyuzitia photoshopu dosiahnut vysledky podobne analog CB+Farebne filtre atd.. no musil sa ospravedlnit, som po tretiej 14 hod sichte, este ma cakaja 6 a snad potom sa k tomu dostanem.
 
slavmiro
2008-05-24 11:06:06+02
achberger, podla mma mas problematicky/nekompatibilny HW. Ja tiez zpracovavam NEFy z D300 a natahaje sa mi 14 bit raw pod 3s. Pritom je to Notebook Dell D630 samozrejme pripojeny na externy 20´ monitor.
 
2008-05-25 03:08:19+02
slavmiro:
to si nemyslim, skor to je problem AMD/Intel, kde niektore programy su optimalizovane pre Intel. Inak mi vsetko bezi dokonale, jediny problem Nikon Capture NX. A vsetci vieme, ze ten program je neskutocne zle nakodeny bez akejkolvek optimalizacie :(
 
2008-05-26 01:30:30+02
slavmiro:
tak to idem este raz risknut.
dal som fotky zo svadby do Nikon Capture NX len prevod do JPG, ziadne ine upravy.
jedna fotka vychadza na 30 sekund, zatazenie procesora 93% (vyuziva obe 2.4GHz jadra!!!) a berie si pre seba skoro 900MB RAM. ak to nepofici, zacnem si robit zbierku na Intela :( :( :(
 
chloeee
2008-06-05 13:23:39+02
nu odporucam adobe photoshop cs3,to je zabavicka
inak som tu nova!ahojky
 
2008-06-06 15:15:03+02
http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Graphic/Graphic-Editors/Capture-NX.shtml

Novy Nikon Capture NX 2.0 trial - som zvedavy, ci sa mi oplati obetovat tych 110USD za update ;) Vraj ma byt o dost rychlejsi...
 
Strana 2 z 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()