Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Aky program na upravu fotiek?

Radovan
Radovan 2008-05-11 18:16:45+02
Chce, len vediet aky je mat dobry program na upravu fotiek a prevod z RAW. Som len zaciatocnik a fotky som este neupravoval.
 
juro92
2008-10-28 19:09:55+01
mne frčí komp na Linuxe (Fedora Core 9) takže mám GIMP je to dosť dobrý soft
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-10-28 20:43:41+01
Adobe Lightroom 2 pouziva ten isty modul na konverziu z RAW ako PS CS4, jeho rozhranie je pre zakladnu upravu ergonomickejsie. Samozrejme pokrocile upravy fotky sa robia potom v PS.
Velmi slusny je aj Photoshop Elements, ktory za zaujimavu cenu poskytuje urcitu kombinaciu odlahceneho Photoshopu s plnohodnotnym RAW konvertorom a Lightroomom.
 
Floyd
2008-10-29 12:11:54+01
Súhlas! Navyše Capture NX2 je na tom ešte lepšie. Dalo by sa o tom hodne písať (pozitíva, ale aj nedostatky), treba však vyskúšať. Na rýchle prezeranie RAW (NEF) je výborný ViewNX v1.2.0. Capture NX v2.1.0 a ViewNX v1.2.0. si môžete stiahnuť ako 30 dňovú skúšobnú plnú verziu (platí pre NX2) na: http://nikoneurope-cz.custhelp.com/cgi-bin/nikoneurope_cz.cfg/php/enduser/std_alp.php?p_new_search=1&p_cats=649&p_prods=42&p_pv=&p_cv=1.649&locale=cs_CZ&p_page_=1&p_nav=#tabtop, resp. www.nikon.cz
 
Nihil
2008-11-10 15:53:07+01
Ja osobne pouzivam aperture alebo lightroom.
 
slavik74
2008-11-12 14:44:25+01
ja mam Zoner10, PS CS2, ACDSee 8 Pro a zaklad je naucit sa dobre robit v jednom. Najjednoduchsie je ACDSee ktore stacina zakladne upravy. Zoner som nejak nepreluskal. PS jediny umoznuje pracu s vrstvami, cize ak niekto potrebuje ´zlozit z dvoch fotiek jednu´ tak nema o ocm rozmyslat. Dalej je milion zadara aplikacii ktore vedia viac-menej nic. PC pouzivam prioritnena hry, takze ziadny takyto program mu nerobi problem. RAW zial este robit neviem, k Panasonicu asi ani vela moznosti okrem zakladneho softu dodaneho s fotakom nie je. Tak ako sa pise kdesi na zaciatku zaklad je dobry monitor s malou odchylok farieb. Kedze na iny ako TN panel nemam kuspil som teraz Samsung T220 ktory ma vcelku realne zobrazenie farieb. Zial gamut len mierene nad rozsah sRGB, ale to je pri TN paneli bezne. Nie je nic horsie ako ked si fotku krasne uparvite a na papiery su farby ´od veci´. Samozrejme monitory pre grafikov tento problem nemaju ale zase na takych by som asi hry nezahral :)
Cize moj zaver: podla mna vhodny program zalezi od toho na aky ucel a s akym fotakom clovek foti. Treba si najst ten ´najsikovnejsi´ - pre kazdeho iny. A treba aj vhodny monitor s rovnomernym podsvietenim, realnym podanim fariem a velkym gamutom (pre tych co nevedia co to je - kolko fariem dokaze monitor zobrazit).
 
TPnetopier
2008-11-12 14:55:14+01
hmm, ja si ficim na Corel Paint Shop Pro X2 a som spokojny :)
 
reve
2008-11-21 14:28:26+01
príspevok od: TPnetopier
hmm, ja si ficim na Corel Paint Shop Pro X2 a som spokojny :)
zdravím,
som nováčik, chcela by som sa opýtať na možnosť tvorby rámikov na fotografie. Neviete mi poradiť nejakú free verziu? Prípadne niečo cenovo vhodné
ZN. Prievan v peňaženke stále mám....
Momentálne fotím len obyčajným digitálnym foťákom /môj som zodrala/
veľmi pekne ďakujem
 
insomnium
2008-11-22 21:25:52+01
určite Zoner Photo Studio 10 alebo najnovšie 11, Adobe Photoshop
 
Fotograf77
2008-11-22 21:32:30+01
´Momentálne fotím len obyčajným digitálnym foťákom /môj som zodrala/
veľmi pekne ďakujem´
Svoj si momentalne zodrala. . . takze fotis pozicanym? :-DDDDD ja nemam problem s ramikmi vo PhotoShope :-)
 
dodo_bb
2009-01-09 14:55:53+01
Našiel som celkom zaujímavú ponuku od Corelu - ponúkajú oficiálne CorelDraw X4 (najnovšia verzia) vo verzii ´pre študentov a domácnosť´ za cca 1700 českých korún. Balík obsahuje najnovší CorelDraw (výborný nástroj na grafiku), Corel PhotoPaint (veľmi dobrý editor rastrových súborov, niečo ako Photoshop) a ešte pár nástrojov. Taký balík mať oficiálne za takú sumu je celkom dobrý kauf pre hobby fotografa. A v rámci tejto kúpy je právo na tri inštalácie.
 
zelovoc
2009-01-09 15:49:39+01
z alternativnych programov volnych k stiahnutiu: gimp (ktory je na bezne upravy celkom pohodlny), inkscape, xara na dalsie upravy. naco radit ludom drahe programy ked aj tak nevyuziju plny potencial investovanych penazi?
 
duroslav
2009-01-09 16:05:17+01
Kedysi som si myslel aký je Corel Photopaint dobrý a že je to v podstate to isté než photoshop. Ale keď som vyskúšal Photoshop, tak som trochu zmenil názor a Corel PP už nepoužívam.
Študentská licencia pre photoshop existuje tiež a pohybuje sa v podobných cenových reláciách (cca. 58 EUR).
 
dodo_bb
2009-01-09 19:38:23+01
Jasne, nerobím reklamu ani jednému ani druhému programu, nepoužívam ani jeden a tak si netrúfam. V práci používam CorelDraw a to je skutočne dobrý program. Len vývoj ide dopredu a programy sa stále viac približujú, takže skúsenosti staršie ako rok dva už dnes neplatia. A získať legálne takýto balík softu za cca 70 EUR do troch kompov je skvelý kauf. Je to menej ako je cena Zoneru. Nič viac som nechcel povedať. Inak nový balík CorelPaint má už byť vybavený rozhraním na všetky bežné RAW formáty.
 
WildSammy
2009-01-10 01:37:15+01
Tuto dilemu som riesil aj ja nedavno na tomto linku:
http://www.ephoto.sk/uzivatelska-sekcia/forum/?action=showComments&id=1400

Kedysi som pouzival Adobe Camera Raw v Adobe Photoshope alebo v Adobe Lightroom. Zacal som vsak patrat a testovat aj ine RAW konvertory. Porovnaval som Adobe so Silkypix, DxO Optics Pro, CaptureOne Pro, Bibble a RAWTherapee. Co sa tyka mojho subjektivneho dojmu z ovladania tychto programov, tj. interfacu, rychlosti a kvality vystupu, najlepsie mi z toho vysiel Silkypix ako prvy, Adobe produkty, Bibble, DxO Optics, CaptureOne a RAWTherapee ako posledny. Upozornujem vsak, ze sa nejednalo o ziaden vedecky test, ale len o moje subjektivne pocity. Zacal som teda vo vacsej miere pouzivat Silkypix na spracovanie RAW a zatial som spokojny. Najkvalitnejsi vystup mal RAWTherapee, ale jeho interface je hroza a nedalo sa s nim svizne pracovat. Pre komplexnost riesenia sa mi aj tak zdaju Adobe produkty zatial najlepsie. Mne vsak pri mojom teste islo hlavne o rychlost prace SW na mojom PC, aby interface bol jednoduchy a prehladny a vystup po konverzii z RAW kvalitny. Ako som uz vyssie spomenul, tieto poziadavky mi najlepsie splnil Silkypix.
 
Cago
2009-01-12 21:14:43+01
...ak vyskúšate od Adobe Lightroom 2.2 nebudete xcieť nikdy nič iné :-)
 
nerezak
2009-01-13 12:50:47+01
Pre neprofesionála by som určite odporučil aspoň vyskúšať GIMP. Je úplne zadarmo a ponúka skutočne širokú škálu možností vo veľmi dobrej kvalite. Peniažky by som radšej využil na nové objektívy. Inak aj Adobe ponúka študentské balíky. Ja som pred rokom kupoval balik Adobe CS3 designe premium (photoshop, illustrator, indesigne, ...) za 1200 CZK.
 
Misak007
2009-02-19 11:11:40+01
Ja rad pouzivam soft od adobe, su sice drahsi ako konkurencia ale vysledky potom aj tak vyzeraju... Podla mna maju slusny softwarwe. Mam doma viac druhov ale na upravu fotiek pouzivam Photoshop 10 CS3 a som spokojny. Rozmyslal som akurat o upgrade na CS4 ale neviem ci sa mi to oplati... kedze fotim pre seba a pre svoje potesenie a zase vrazat stale do noveho softu peniaze sa neoplati.
 
rumrunner
2009-02-19 12:11:25+01
Ak spravne chapem postproces, tak najlepsie je najprv vyvolat RAW v RAWeditore (Canon DPP)do JPG a neskor tento JPG upravovat napriklad v Photoshop elements 6??
 
duroslav
2009-02-19 12:19:07+01
príspevok od: rumrunner
Ak spravne chapem postproces, tak najlepsie je najprv vyvolat RAW v RAWeditore (Canon DPP)do JPG a neskor tento JPG upravovat napriklad v Photoshop elements 6??
Pokiaľ chceš ísť cestou používania viacerých softov, tak na prenos medzi nimi radšej použi TIFF namiesto JPG. Jednak je TIFF bezstratový, druhak JPG podporuje iba 8 bitov na farebný kanál. Pri stratovej kompresii (JPG) každým otvorením a uložením súboru sa ti nejaké informácie z neho stratia.
 
rumrunner
2009-02-19 12:35:44+01
príspevok od: duroslav
Pokiaľ chceš ísť cestou používania viacerých softov, tak na prenos medzi nimi radšej použi TIFF namiesto JPG. Jednak je TIFF bezstratový, druhak JPG podporuje iba 8 bitov na farebný kanál. Pri stratovej kompresii (JPG) každým otvorením a uložením súboru sa ti nejaké informácie z neho stratia.
Jasne, v podstate som myslel TIFF a do jpg az pre publikovanie na webe. Viem ze sa to da aj v jednom softe, ale pre vyvovalanie Canon RAW je asi najlepsi original Canon soft kvoli najlepsiemu podaniu farieb
 
Strana 6 z 8
1 2 ... 4 5 6 7 8
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()